CZ35556U1 - Elektrický ohradník pro zamezení migrace volně žijících zvířat - Google Patents

Elektrický ohradník pro zamezení migrace volně žijících zvířat Download PDF

Info

Publication number
CZ35556U1
CZ35556U1 CZ202138846U CZ202138846U CZ35556U1 CZ 35556 U1 CZ35556 U1 CZ 35556U1 CZ 202138846 U CZ202138846 U CZ 202138846U CZ 202138846 U CZ202138846 U CZ 202138846U CZ 35556 U1 CZ35556 U1 CZ 35556U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
electric fence
conductor
odor
fence according
posts
Prior art date
Application number
CZ202138846U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Kamler
Jakub Drimaj
Original Assignee
Mendelova Univerzita V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mendelova Univerzita V Brně filed Critical Mendelova Univerzita V Brně
Priority to CZ202138846U priority Critical patent/CZ35556U1/cs
Publication of CZ35556U1 publication Critical patent/CZ35556U1/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05CELECTRIC CIRCUITS OR APPARATUS SPECIALLY DESIGNED FOR USE IN EQUIPMENT FOR KILLING, STUNNING, OR GUIDING LIVING BEINGS
    • H05C1/00Circuits or apparatus for generating electric shock effects
    • H05C1/04Circuits or apparatus for generating electric shock effects providing pulse voltages
    • H05C1/06Circuits or apparatus for generating electric shock effects providing pulse voltages operating only when touched

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Insects & Arthropods (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

Elektrický ohradník pro zamezení migrace volně žijících zvířat
Oblast techniky
Technické řešení se týká venkovního elektrického ohradníku k zamezení migrace velkých volně žijících savců, využívajícího navíc pachovou a mechanickou zábranu pro zesílení účinku.
Dosavadní stav techniky
Elektrické ohradníky jsou běžnou součástí pastevních areálů pro hospodářská zvířata. Ta jsou prostorově usměrňována na pastvinách, ve výbězích a přístupových cestách. Generované elektrické impulzy působí na živočicha nepříjemně - šokem, ale nepředstavují pro něj nebezpečí. Hospodářská zvířata se na ohradník nechávají navykat v pevných ohradách, a poté, co začnou toto oplocení respektovat, působí i tato subtilní zábrana jejich pohybu spolehlivě. Elektrický ohradník využívá principu uzavření elektrického obvodu mezi vodičem a zemí. Vodič zpravidla bývá představován jedním kovovým vláknem (ocelové lanko či pozinkovaný drát) nebo plastovým provázkem/páskem, do kterého je vlákno zapleteno, případně je z vodičů upletena síť. Vodič je umístěn na dřevěných, laminátových či plastových tyčkách s izolátory (na nevodících sloupcích nejsou potřeba). Vodivé lanko je na nosič instalováno v různých počtech a výškách, dle druhu a kategorie zvířat, který má prostorově omezovat. Napájecí zdroj generuje pravidelné proudové impulzy, které jsou přenášeny do vodiče a při kontaktu se zvířetem projedou jeho tělem do země, kde dochází k uzavření proudového obvodu díky zemnímu hrotu napájecího zdroje. Napětí elektrického ohradníku činí min. 2500 V a u dlouhosrstých zvířat se doporučuje 3000 až 4000 V, s generováním impulzů po cca 1-1,5 sekundě.
Elektrické hradníky jsou také využívány při usměrňování pohybu volně žijící zvěře. Pokusy v tomto směru byly udělány zejména v souvislosti s ochranou atraktivních zemědělských plodin proti poškozování, zamezení vstupu zvířat na některé jiné ohrožené lokality, jako např. golfová hřiště a zahrady či minimalizace kolizí zvířat s dopravními prostředky na pozemních komunikacích. Výjimečně byly ohradníky zkoušeny i pro uzavření celých oblastí z důvodu minimalizace rizika šíření přenosných chorob. Elektrické ohradníky jsou sice z důvodu složitější konstrukce a potřeby napájecího zdroje finančně náročné a jejich budování a údržba není jednoduchá, ale oproti pevnému stabilnímu oplocení jsou i tak výrazně levnější a mají potenciálně dobrou účinnost, tedy za předpokladu nastavení správných výšek vodičů a dalších podmínek.
Běžné ohradníky určené pro hospodářská zvířata se při aplikaci na volně žijící zvěř se ukázaly jako méně účinné. Největší slabinou je příliš subtilní konstrukce ohradníků, které silnějším zvířatům nekladou prakticky žádnou překážku v pohybu. Další významný problém dosavadních řešení je vtom, že zvířata, pokud se krajinou pohybují v noci, tak o přítomnosti ohradníku vůbec nevědí a přijdou na něj, až v okamžiku, kdy jsou zasažena proudem. V následné stresové reakci pak často pokračují v pohybu a celé oplocení strhnou. Použití takových ohradníků ve volné přírodě má i negativní důsledky v tom, že některá zvířata se do nich mohou zamotat a hynou po dlouhých útrapách. Instalace takových ohradníků do otevřené krajiny pro usměrnění pohybu volně žijících zvířat je tak do značné míry problematická, jak pro nejistou účinnost, tak pro riziko týrání zvířat.
Vedle elektrických ohradníků jsou v České republice i jinde ve světě, využívány pachové ohradníky různých konstrukcí, jejichž úkolem je zvýšit ostražitost zvěře nebojí vypudit z míst, kde není žádoucí. Tyto ohradníky se běžně instalují v krizových a nepřehledných úsecích silnic, kde není možné zvěř v blízkosti vozovky registrovat řidičem z větší vzdálenosti (vegetace kolem krajnice, konfigurace terénu) a reagovat na její přítomnost snížením rychlosti či úplným zastavením vozidla. Pachové ohradníky jsou nejčastěji tvořeny nosičem umístěným nad terénem na kolících nebo kmenech dřevin v okolí vozovky či železniční dráhy, případně mohou být i jen položeny na zemi, případně zapuštěny do země s úrovní terénu. Vlastním nosičem je zpravidla polyurethanová
-1 CZ 35556 UI (PUR) pěna. Do této pěny je pak opakovaně napouštěn koncentrát pachových látek, které simulují pach člověka, šelem či nějaký v přírodě se nevyskytující pach. Účinnost pachových ohradníků je velmi variabilní v závislosti na vzdálenosti mezi nosiči, povětrnostních podmínkách, frekvenci doplňování koncentrátu apod. Z dosavadních zkušeností vyplývá, že tyto ohradníky se do určité míry osvědčily v okolí silnic, kde zvyšují obezřetnost zvířat a snižují množství kolizí, ovšem nevyhovují tam, kde je potřeba zamezit migraci zvířat, zejména pokud jsou umístěny v prostředí, kde se zvířata jinak cítí bezpečně, např. souvislé porosty dřevin.
Dalším typem ohradníků jsou odražeče, které představují odrazné prvky lokalizované na sloupcích na krajnici komunikace, jež odrážejí světlo z reflektorů vozidel do okolí pozemní komunikace. Projíždějící vozidlo tak díky soustavě odražečů vytváří v okolí komunikace optický plot, který odrazuje zvěř od přiblížení se k vozovce. Tyto ochranné prvky mají za úkol odrážet světlo ve velkém odrazovém úhlu horizontálního směru a malém vertikálním úhlu. Užití optických ohradníků je opodstatněné pouze v okolí silnic, protože je pro jejich účinnost nezbytná přítomnost reflektorů vozidel.
Největší zkušenosti s využíváním elektrických a pachový ohradníků pro zabránění migrací zvěře byly v ČR získány při historicky prvním výskytu afrického moru prasat v populacích divokého prasete na Zlínsku v roce 2017. Jedním z opatření, které mělo zabránit migracím potenciálně infikovaným jedincům ze zamořené oblasti, byly elektrické a pachové ohradníky. Byly využity dostupné ohradníky určené pro hospodářská zvířata a pachové ohradníky využívané u komunikací. Po určité době bylo prokázáno, že divoká prasata skrze tuto „bariéru“ migrují dovnitř i ven. Neúčinnost tohoto opatření mohla být dána nefunkčností napájecího zdroje, přerušením elektrického obvodu, nevhodnou výškou vodičů, snížením účinnosti v důsledku kontaktu vodiče s vegetací, nedostatečným uzemněním nebo nízkou účinností pachového repelentu (v důsledku nedostatečného doplňování, opakování stálého pachu apod.). Dalším důvodem také mohlo být to, že divoká prasata s dlouhou a hustou srstí či zaschlým blátem na hlavě a těle, nebyla dostatečně vodivá a proud jimi nebyl sváděn do země. Také není jistá reakce prasete na výboj. Obecně lze předpokládat, že pokud prase bude zasaženo do přední části hlavy, tak bude mít tendenci jít zpět. Pokud však dojde ke kontaktu s vodičem za očima a dále, tak prase spíše vyrazí vpřed, skrze ohradník. Tím může dojít k destrukci vodičů a následné neúčinnosti elektrického ohradníku a pohodlné migraci prasat skrze ohradník.
Podstata technického řešení
Předkládané technické řešení se týká elektrického ohradníku s pachovou a mechanickou zábranou, který odstraňuje nevýhody dosud známých řešení a dokáže s výrazně větší účinností zamezovat nežádoucím migracím volně žijících zvířat a zároveň omezuje riziko zraňování zvířat. Navrhované technické řešení je založeno na kombinaci elektrického, mechanického a pachového ohradníku. Všechny části jsou umístěné na pevných sloupcích. Konstrukce sloupků je dostatečně robustní, aby nedošlo při menších kontaktech s prasaty k jejich vyvracení či lámání.
Předmětem předkládaného technického řešení je tedy elektrický ohradník, který obsahuje sloupky, vyrobené s výhodou z plastu, dřeva nebo kovu s povrchovou izolací, výhodněji z recyklovaného plastu, o délce alespoň 110 cm a s výhodou o průměru v rozmezí od 5 do 15 cm, výhodněji v rozmezí od 6 do 10 cm, nej výhodněji 6,5 cm, které jsou určené pro zapuštění do země do hloubky alespoň 40 cm. Vzdálenost mezi sloupky je s výhodou 4 m. Elektrický ohradník dále obsahuje alespoň jeden izolátor pro umístění vodiče, zdroj napětí a vodič, určený pro připojení ke zdroji napětí. V sestaveném uspořádání jsou na sloupcích připevněny jednotlivé části ohradníku, jež tvoří vodivá síť, již zmíněný vodič, který je s výhodou předsunutý olO až 15 cm aje vyrobený z vysokopevnostního drátu, a pachový pásek (nosič repelentu), napuštěný repelentem. Vodivá síť, vodiče, pachové pásky i druhy vhodných repelentů jsou komerčně dostupné a odborníkovi v oboru známé. Vysokopevnostním drátem se rozumí drát o minimální pevnosti 600 kp. Na vrchol každého sloupkuje připevněna houbička (s výhodou celulózová, výhodněji o rozměrech 16 x 4 cm), která
- 2 CZ 35556 UI je s výhodou shora krytá ochranným prostředkem proti dešti, například kovovým plíškem nebo plastovým krytem. Houbička je napuštěna repelentem, který je potřeba pravidelně podle potřeby doplňovat. Při jednostranném provedení sestava obsahuje jen jeden předsunutý vodič a pachový pásek, při oboustranném provedení pak dva předsunuté vodiče a dva pachové pásky, umístěné z opačných stran sloupku.
Velikost houbičky s výhodou přesahuje podstavu sloupku, výhodněji je velikost podstavy houbičky větší než podstava sloupku a menší než dvojnásobek podstavy sloupku.
Předsunutým vodičem je vysokopevnostní drát pro elektrické ohradníky, s výhodou o tloušťce 2,5 mm, který je komerčně dostupný a na sloupcích s izolátory je s výhodou umístěn ve výšce 25 cm nad zemí, a to na té straně ohradníku, odkud se předpokládá příchod zvířat (v případě jednostranného provedení). Předsunutí drátu je nej kratší vzdálenost mezi povrchem sloupku a drátem. Výška drátu nad zemí j e nastavena tak, aby zabraňovala průniku selat, a zároveň působila na dospělé jedince prasete divokého. Optimální výška je 20 až 30 cm nad povrchem země, nicméně pokud je ohradník určen k ochraně proti jiným druhům zvěře, lze nastavení výšky drátu nad zemí změnit. Napájecí zdroj vodiče (zdroj napětí pro elektrický ohradník) generuje napětí alespoň 4000 V s minimální energií impulzu vyšší než 1 J. Výhodněji je napětí v rozmezí od 5000 do 6000 V.
Zdroj napětí je spojen s předsunutým vodičem pomocí vysokonapěťového kabelu. Dvě zemnící tyče, s výhodou ocelové pozinkované zemnící tyče o délce 1 m, jsou určené pro zaražení do země do hloubky alespoň 1 m v okolí napájecího zdroje.
Elektrický ohradník podle předkládaného technického řešení je dále opatřen pachovým páskem, s výhodou je pachovým páskem polyethylenové (PE) lanko s knotem o tloušťce 3 mm. Pachový pásek je připevněn na sloupcích společně s předsunutým vodičem. Knot vpletený do pachového páskuje napuštěný repelentem a sloužící jako nosič pachu.
Dále je ke sloupkům připevněna vodivá síť, jež je propojena s napájecím zdrojem. Ve výhodném provedení je tato vodivá síť tvořena vodorovnými vodiči ve výškách 15, 30 a50cm nad zemí a vertikálními vodiči ve vzdálenostech 60 cm od sebe. Výhodněji je vodivá síť vyrobena z vysokopevnostního drátu, definovaného výše.
Vysokonapěťovým kabelem se rozumí kabel pro napětí do 20 kV.
Podstatou navrhovaného řešení je kombinace pachového upozornění prasat na přítomnost elektrického ohradníku a mechanické zábrany, která částečně brání překonání ohradníku a jeho destrukci při náhlých reakcích zvířat na zásah proudem. Do houbičky i pachového pásku s knotem je pravidelně podle potřeby doplňován repelent. Zvíře, jež se přiblíží k ohradníku, ucítí pach, který bude působit jako výstraha. Tím dojde ke zpomalení jeho pohybu, a pokud již má negativní zkušenosti s tímto zařízením, tak se nebude snažit bariéru překonat. V případě, že tyto zkušenosti nemá, tak zvíře bude obezřetně zkoumat jemu neznámou věc a tím poskytne zařízení dost času na to, aby došlo kjeho zásahu v přední části hlavy. Poškození zařízení případnými úlekovými reakcemi je omezeno použitím pevného předsunutého vodiče, jež odolá většímu zatížení.
Výhodou tohoto řešení je snížení pracnosti a časové náročnosti při instalaci i odstraňování sloupků pro elektrický a pachový ohradník (každý zvlášť), snížení rizika kontaminace prostředí PUR pěnou z pachového ohradníku a zvýšení účinnosti kombinací individuálního efektu tří druhů ohradníků.
Objasnění výkresů
Na Obr. 1 je znázorněn elektrický ohradník s pachovou a mechanickou zábranou pro zamezení migrace divokých prasat dle Příkladu 1 v bočním pohledu.
-3CZ 35556 UI
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1: Konstrukce elektrického ohradníku
Elektrický ohradník s pachovou a mechanickou zábranou zamezující migraci divokých prasat je schematicky znázorněn na Obr. 1. Je tvořen sloupky j_ zatlučenými v zemi do hloubky 40 cm. Na nich se ve výšce 25 cm nad zemí nachází elektrické izolátory 2, kterými je veden vysokopevnostní vodič 3 o tloušťce 2,5 mm (předsunutý vodič). Předsunutí vodiče před vertikální úroveň sloupků je 15 cm. Předsunutý vodič je napojen na napájecí zdroj 8 napětí, který je uzemněn prostřednictvím vysokonapěťových kabel 10 pomocí dvou zemnících tyčí 11 v okolí zdroje, umístěných 1 m pod zemí. Souběžně s předsunutým vodičem 3 je na izolátorech připevněn pachový pásek 4 s vpleteným knotem o tloušťce 3 mm. Na vrcholu každého sloupku je připevněna celulózová houbička 5, která slouží jako nosič repelentu, jež je pravidelně po 3 týdnech doplňován (stejně jako repelent v pachovém pásku 4). Celulózová houbička 5 je kryta kovovým plíškem 6, aby do ní nenatékala voda. Na sloupcích je dále upevněna vodivá síť 7, jež je napojena vysokonapěťovým drátem na napájecí zdroj 8 napětí, stejně jako předsunutý vodič.
Příklad 2: Instalace a účinnost elektrického ohradníku
Elektrický ohradník s pachovou a mechanickou zábranou zamezující migraci divokých prasat podle Příkladu 1 byl vyzkoušen pro usměrnění migrace divokých prasat v obomím chovu. Z ohradníku byla postupně na několika místech vytvořena ohrada ve tvaru kruhu o průměru 20 m. Tato ohrada byla umístěna tak, aby přetínala pravidelné migrační koridory prasat, případně bylo okolo ohrady a uvnitř umístěno krmivo. Účinnost ohradníku podle Příkladu 1 byla srovnávána s běžným ohradníkem sestávajícím jen z vodivé sítě umístěné na plastových tyčkách. Ohradník podle Příkladu 1 spolehlivě bránil migracím prasat, zatímco běžný ohradník měl velmi malou účinnost a opakovaně došlo k tomu, že jej prasata strhla.
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle tohoto technického řešení je určeno k zabránění migrace volně žijících prasat divokých, případně při modifikaci výšek sloupků a vodičů (i jejich počtu v případě oboustranného použití) i k zabránění migrací jiných volně žijících živočichů. Může být taktéž použito při ochraně polních plodin a dalších ploch, kde jsou zvířata nežádoucí, nebo jako prostředek zabraňující střetům volně žijících zvířat s vozidly na pozemních komunikacích.

Claims (10)

1. Elektrický ohradník pro zamezení migrace volně žijících zvířat, který obsahuje sloupky (1) o délce alespoň 110 cm, opatřené alespoň jedním izolátorem (2) pro umístění vodiče (3), zdroj (8) napětí a alespoň jeden vodič (3), určený pro připojení ke zdroji (8) napětí, vyznačený tím, že dále obsahuje:
alespoň jeden pachový pásek (4) obsahující knot určený pro napuštění repelentem, přičemž pachový pásek (4) je určený pro upevnění na sloupky (1);
vodivou síť (7) určenou pro upevnění na sloupky (1) a pro připojení ke zdroji (8) napětí; přičemž jeden konec sloupku (1) je zaražen do země a na druhém konci je umístěna houbička (5) pro napuštění repelentem.
2. Elektrický ohradník podle nároku 1, vyznačený tím, že sloupky (1) jsou plastové, dřevěné nebo kovové s povrchovou izolací, s výhodou jsou sloupky (1) z plastu, výhodněji z recyklovaného plastu.
3. Elektrický ohradník podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že sloupky (1) mají průměr v rozmezí od 5 do 15 cm, s výhodou mají průměr v rozmezí od 6 do 10 cm.
4. Elektrický ohradník podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačený tím, že pachovým páskem (4) je polyethylenové lanko s vetkaným knotem pro napuštění repelentem.
5. Elektrický ohradník podle kteréhokoliv z předchozích nároků 1 až 4, vyznačený tím, že houbička (5) je z celulózy.
6. Elektrický ohradník podle kteréhokoliv z předchozích nároků 1 až 5, vyznačený tím, že houbička (5) je opatřena ochranným prostředkem proti dešti, s výhodou je tímto ochranným prostředkem plastový kryt nebo kovový plíšek (6).
7. Elektrický ohradník podle kteréhokoliv z předchozích nároků 1 až 6, vyznačený tím, že velikost podstavy houbičky (5) je větší než podstava sloupku (1), s výhodou je její velikost menší než dvojnásobek podstavy sloupku (1).
8. Elektrický ohradník podle kteréhokoliv z předchozích nároků 1 až 7, vyznačený tím, že vodič (3), pachový pásek (4) a izolátor (2) jsou uzpůsobené pro předsunutí vodiče (3) a pachového pásku (4) před vertikální úroveň sloupku (1) o alespoň 10 cm, s výhodou o 10 až 15 cm.
9. Elektrický ohradník podle kteréhokoliv z předchozích nároků 1 až 8, vyznačený tím, že vodič (3) a vodivá síť (7) jsou připojeny ke zdroji (8) napětí, který je uzemněn pomocí vysokonapěťových kabelů (10) a zemnících tyčí (11).
10. Elektrický ohradník podle kteréhokoliv z předchozích nároků 1 až 9, vyznačený tím, že zdroj (8) je uzpůsoben pro generování napětí alespoň 4000 V, s výhodou je napětí v rozmezí od 5000 do 6000 V.
CZ202138846U 2021-05-26 2021-05-26 Elektrický ohradník pro zamezení migrace volně žijících zvířat CZ35556U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202138846U CZ35556U1 (cs) 2021-05-26 2021-05-26 Elektrický ohradník pro zamezení migrace volně žijících zvířat

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202138846U CZ35556U1 (cs) 2021-05-26 2021-05-26 Elektrický ohradník pro zamezení migrace volně žijících zvířat

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ35556U1 true CZ35556U1 (cs) 2021-11-22

Family

ID=78719174

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ202138846U CZ35556U1 (cs) 2021-05-26 2021-05-26 Elektrický ohradník pro zamezení migrace volně žijících zvířat

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ35556U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11712035B2 (en) Pest control
VerCAUTEREN et al. From the field: fences and deer‐damage management: a review of designs and efficacy
US20110023792A1 (en) Method and device for deterring earth-bound animals and/or birds
JP2008000066A (ja) 多獣種対応型侵入防止柵
Gosser et al. Managing problems caused by urban Canada geese
CZ35556U1 (cs) Elektrický ohradník pro zamezení migrace volně žijících zvířat
Fitzwater Barrier fencing in wildlife management
KR20160014381A (ko) 그물형 전기울타리
JP2003219788A (ja) 防獣システムと、防獣用ネット並びに防獣用ネット係止環
Tena et al. Failures in outdoor insulation caused by bird excrement
Hanophy Fencing with wildlife in mind
KR102262865B1 (ko) 동물 차단구조가 설치된 철망 울타리
Balharry et al. Cost-effective electric fencing for protecting gamebirds against pine marten Martes martes predation.
US20070289201A1 (en) Electronic Pest Deterrent
Curtis et al. Overview of techniques for reducing bird predation at aquaculture facilities
JP6604010B2 (ja) 指定管理鳥獣の方向誘導装置
Arnot et al. How to reduce tortoise electrocution mortalities
JP5887444B1 (ja) 動物選別装置
JP3241576U (ja) 有刺鉄線付害獣防止柵
JPH0823861A (ja) 鳥獣除け用有刺紐、有刺網若しくは有刺柵
Pound et al. Excluding feral swine, javelinas, and raccoons from deer bait stations
JP2016189769A (ja) 動物選別装置、潜抜防止柵、乗越防止柵、及び、移動防止柵
Gleeson et al. 7 Measures to Exclude or Deter Fauna from a Development Site
Seamans A review of deer control devices intended for use on airports
JP6516958B2 (ja) 草食動物侵入抑止柵

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20211122