CZ353997A3 - Objímka - Google Patents

Objímka Download PDF

Info

Publication number
CZ353997A3
CZ353997A3 CZ973539A CZ353997A CZ353997A3 CZ 353997 A3 CZ353997 A3 CZ 353997A3 CZ 973539 A CZ973539 A CZ 973539A CZ 353997 A CZ353997 A CZ 353997A CZ 353997 A3 CZ353997 A3 CZ 353997A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
seal
sealing
cable
sleeve
shells
Prior art date
Application number
CZ973539A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Friedl
Original Assignee
Walter Friedl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT0025795U external-priority patent/AT1350U1/de
Priority claimed from AT117495A external-priority patent/AT406102B/de
Application filed by Walter Friedl filed Critical Walter Friedl
Publication of CZ353997A3 publication Critical patent/CZ353997A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G15/00Cable fittings
    • H02G15/013Sealing means for cable inlets
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G15/00Cable fittings
    • H02G15/08Cable junctions
    • H02G15/10Cable junctions protected by boxes, e.g. by distribution, connection or junction boxes
    • H02G15/113Boxes split longitudinally in main cable direction

Landscapes

  • Cable Accessories (AREA)

Description

(57) Anotace:
Objímka k zakrytování kabelových spojení zahrnuje dvě polomisky (1), (2) s přírubovltě vytvořeným okrajem (2a) a s podélným těsněním (3). Nátrubky (2b), (2c), (2d) jsou opatřeny otvory pro průchod kabelů (10). Do nátrubků (2b), (2c), (2d) jsou uložena těsnění (5), (15), (25) kuželovitého tvaru, obepínající jedním svým koncem kabely (10). Svým druhým koncem přilehájí těsnění (5), (15), (25) na vnější stranu nátrubků (2b), (2c), (2d).
CZ 3539-97 A3
Vítány
Ob j ímka
Oblast techniky
Vynález se týká objímky k zakrytování kabelových spojení a podobně. Kabely mohou být ve smyslu vynálezu jak dálkové kabely, tak i kabely na bázi skleněných vláken nebo proudové kabely.
Dosavadní stav techniky
Kabelová spojení položená do země musí být spolehlivě chráněna před vlivem vlhkosti, nečistotám a podobně. I při působení vnějšího tlaku musí být zajištěna úplná těsnost.
Všeobecně sestává takováto objímka z následujících součástí :
- dvou polomisek uzavírajících prostor pro umístění kabelového spojení, přičemž obě polomisky vykazují přírubovíté okraje;
- podélného těsnění uspořádaného mezi přírubovitě vytvořenými okraji, utěsňujícími mezeru mezi nimi;
- upínacích dílů, které k sobě přitlačují přírubovitě vytvořené kraje;
- několika nátrubků, jejichž části jsou přizpůsobeny polomí skám, z nichž vyčnívají, přičemž nátrubky jsou opatřeny otvory pro průchod kabelu;
- těsnění, sloužících k utěsnění kabelů vzhledem k nátrubkům.
S výhodou je dále jedna z polomisek opatřena držáky, sloužícími k uchycení kabelů.
Spojení a odbočení kabelů pokládaných do země, jako např. telefonních kabelů, se provádějí vodivými spoji, např.
tzv. zařezáním do pásků. Tímto způsobem je možno provádět rovněž odbočení. Po vytvoření takovéhoto spojení je nutno spoj zcela těsně uzavřít, za účelem spolehlivého zamezení φφ φφφφ φ φφ» φφφφ φφ φφ φφφ φφφ φ φ · ·· φφ φφ φ φ · φφφφ φφφ φ φ φφ • ΦΦ ·· φφφ φφφ φφ φ
- 2 vnikání vody.
Známý způsob vytvoření takovéhoto spoje spočívá v tom, že se spojení obklopí olověnou objímkou, tato se těsně spájí a následně chrání proti tlaku zeminy ochranným obalem. Tento způsob je pracný a je rovněž snahou vyhnout se v co největší míře použití těžkých kovů.
Další známý způsob spočívá v použití smrštitelných manžet, které se natáhnou na spojení. Tento způsob je obtížně proveditelný na místě, tj. v úzkém kabelovém kanálu. Kromě toho je tento způsob velmi citlivý na vlivy okolí a na odchylky při realizaci. Tak může dojít k vadnému nebo netěsnému provedení objímky působením příliš silného pramene, nebo prachem.
Podle EP-A 73748 a EP-A 121644 jsou dále známé kabelové objímky, sestávající ze dvou vzájemně sešroubovaných polomísek. V oblasti průchodů kabelů jsou uvažovány těsnicí manžety, jež jsou při sešroubování polomisek vtlačeny mezi kabel a otvor a vytváří tak utěsnění. Takovýto spoj vyžaduje pro každý průměr kabelu vhodnou těsnicí manžetu a spolehlivost systému je značně závislá na přesné volbě správné manžety. Je zřejmé, že příliš tenká manžeta nemůže vytvořit dostatečné utěsnění. Naproti tomu může volba příliš silné manžety vést v oblasti sousedícího podélného těsnění k netěsnostem. Přitom zajištění zásob manžet potřebných pro ten který případ použití je velmi nákladné. Také vyrovnání pomocí svitkovacích pásků může tyto problémy řešit pouze neuspokojivě, jelikož v daném případě to velmi záleží na zdatnosti toho kterého pracovníka.
Podle EP-A 403937 je dále známa objímka, sestávající z podélné dělené objímkové trubice s těsněními na čelních stranách. Těsnění uzavírají axiální konce objímkové trubice a přiléhají těsně k jejich vnitřním stranám. Na těsněních jsou vytvořeny zaváděcí nátrubky, které jsou utěsněny vzhledem k zavedenému kabelu těsnicím prvkem. Tato známá objímka • · · · · · • · ·
·· · «»
má ve svém celku mnoho těsnicích ploch, jež se na různých místech vzájemně stýkají. Tak je např. jeden těsnicí prvek utěsněn jednak vzhledem ke kabelům, jednak vzhledem k těsnění. Těsnicí těleso je vytvořeno jako vícedílné, má mezi svými jednotlivými Částmi těsnicí prvek. Dále musejí být těsnicí tělesa vzhledem k objímkové trubici utěsněna, což opět vyžaduje utěsnění podélné plochy. Spolehlivé utěsnění všech těchto různých těsných míst se ukázalo jako nanejvýš obtížné. Zvláštním slabým místem tohoto systému je utěsnění těsnicích těles vzhledem k objímkové trubici a přitom zejména místa, kde dochází k obvodovým změnám těsnicích těles.
Úkolem předloženého vynálezu je vytvoření kabelového pouzdra, u kterého mohou být uvedené nedostatky odstraněny a které umožňuje uskutečnit obzvláště jednoduchým způsobem trvalé a naprosto těsné opláštění kabelového spojení. Toto má být umožněno zejména za prostorově zúžených a obtížných podmínek, ke kterým dochází všeobecně při kladení zemních kabelů. Dále má být umožněno zabezpečit velké množství použití při aplikaci pokud možno malého počtu různých dílců; obzvláště musí být stejné dílce použitelné pro různé kabelové průměry. Další úkol vynálezu spočívá v tom, vytvořit těsnění, které umožní zaručené utěsnění kabelu vzhledem k objímce a které by bylo dalekosáhle nezávislé na vzájemném utěsnění polomisek objímky.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje objímka k zakrývání kabelových spojení apod., sestávající z alespoň dvou polomisek uzavírajících prostor pro umístění kabelového spojení, přičemž polomisky vykazují přírubovítě vytvořený okraj, z podélného těsnění uspořádaného mezi přírubovitě vytvořenými okraji a utěsňující mezeru mezi nimi, z upínacích dílů stlačujících k sobě přírubovitě vytvořené okraje obou polomisek, ze dvou nebo více nátrubků, jejichž části jsou tvarově přizpůsobeny polomiskám a vyčnívají z nich, přičemž nátrubky jsou opatřeny otvory pro průchod kabelů a dále z těsnění
9 «
A ··· pro utěsnění kabelů proti nátrubkům, jejíž v tom, že těsnění mají v podstatě kuželovitý tvar, podstata • · A • <· A • · · · • A
AA A spočívá obepínající na jednom svém konci těsně kabel a na druhém svém konci těsně přiléhají na vnější stranu nátrubku.
Tím se dosáhne, že utěsnění obou polomisek je zcela nezávislé na utěsnění v oblasti kabelových průchodek. Utěsnění na vnějších stranách nátrubků je snadno přístupné. Další výhoda spočívá v tom, že při působení vnějšího tlaku se těsnicí účinek zesiluje. Je možno použít hadicovou spojku, která těsnění z vnější strany stlačuje, v mnoha případech to však nebude nutné.
Podstatné u vynálezu je rovněž zrušení interakce jednotlivých silových složek. Tak je např. síla, vyvozovaná upevňovacími prvky, tj. šrouby stlačujícími obě polomisky, směrodatná pouze pro těsnost v oblasti podélného těsnění.
Utěsnění kabelů vzhledem k nátrubkům je na této síle zcela nezávislé, jakož i na velikosti síly, kterou je podélné těsnění stlačováno. Těsnost objímky je zase zabezpečena na jedné straně dolehnutím na kabel, na druhé straně dolehnutím k nátrubku. Pomocí hadicových spojek je možno zde vyvodit přídavnou sílu, zvyšující těsnicí účinek. Od obou shora uvedených sil je třeba odděleně posuzovat síly, jež jsou vyvozovány kabelem na objímku opačně. Tyto jsou zachyceny odděleným tahovým odlehčením.
Podle zvlášť výhodného provedení dle vynálezu těsnění sestávají z části, mající v podstatě tvar komolého kužele, na kterou navazuje překlápěcí část k obepnutí čelní plochy nátrubku a že těsnění dále vykazují těsnicí část, opatřenou s výhodou výstupkem, kterou těsně přiléhají k vnější straně nátrubku.
Tímto způsobem se dosáhne, že těsnění jsou zprvu na jednom konci kuželovité části zcela uzavřena. Z toho plyne dodatečná výhoda, že těsnění jsou ve svém původním stavu • · · φ φ φ φ φ φ φ φ • ΦΦΦ · · · · « φ · φφφ φ φ φφφ
Φ Φ β Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ
Φ Φ Ο Φ Φ Φ Φ _ £ _ ΦΦ® ·· ΦΦΦ ΦΦΦ ΦΦ Φ vhodná spolehlivě utěsnit neosazené nátrubky pro průchod kabelu tím, že se neodříznou vrcholy kuželovité části.
Při vestavbě těsnění pro skutečně osazované průchody se odřízne kus příslušného těsnění v kuželovité části, čímž vznikne otvor o poněkud menším průměru, než je vnější průměr příslušného kabelu. Je-li pak těsnění přetaženo přes kabel, vznikne roztažením napětí, zajišťující těsně sedlo. Přídavně lze použít i hadicovou svorku; toto představuje pouze dodatečné jištění. Tímto způsobem je možno jedním těsněním pokrýt široký rozsah kabelů majících rozdílné průměry. Výrazně se tím zjednodušuje skladování a manipulace.
Je výhodné, že podélné těsnění sestává z více úseků, jež jsou od sebe odděleny otvory pro průchod kabelů.
Tím je možno provést kdykoliv výměnu objímek, bez nutnosti otevření vodivého spoje.
Zvlášť dobrého utěsnění v oblasti přechodu podélného těsnění k těsnění se dosáhne provedením, podle kterého podélné těsnění má v příčném řezu profil v podstatě tvaru T, přičemž jedno rameno profilu je zatlačeno do drážky vytvořené v přírubovítém horním okraji a další rameno tohoto profilu přesahuje alespoň v oblasti nátrubků jejich obvodovou hranu.
Tímto způsobem se dosáhne přesahu podélného těsnění vzhledem k výstupku těsnicí části těsnění.
Podle dalšího provedení vynálezu jeden nátrubek sestává z volného pomocného dílce, v podstatě prstencovitého tvaru, k němuž vně přiléhá přináležející těsnění, jakož z částí polomisek, přičemž pomocný dílec přitlačuje těsnění k těmto částem.
Odlehčení vodivého spojení od mechanické zátěže jakéhokoliv druhu, jako např. od namáhání v tahu, nebo zkrutu, lze tt φ · ······ φ · φ φ φφ φφ φφ · • ΦΦ φ φ · · φ φφ · φ φ · « ··* · φ φ φ φ φ φ · _ ··· φφ φφφ ··· φφ ·
- ο dosáhnout tím, že alespoň jedna polomiska je opatřena uchyceními, jež s výhodou vykazují vyměnitelné pružné vložky pro uchycení kabelů rozdílných průměrů.
Zachycením tlakových, tažných, ohybových, torzních sil a momentů zůstává vodivý spoj naprosto bez zátěže.
Dále se předložený vynález týká těsnění objímky pro zakrytování kabelových spojení apod., sestávající z části mající v podstatě tvar komolého kužele, která po vytvoření otvoru těsně obepne alespoň jeden kabel, dále z na tuto část navazující překlápěcí části, v podstatě tvaru anuloidu, jakož z těsnicí části, v podstatě válcového tvaru, situované radiálně vně části, mající v podstatě tvar komolého kužele.
Takovýmto těsněním mohou být všeobecně kabelové průchody utěsněny zvlášť přednostním způsobem.
S výhodou je vnější strana těsnicí části opatřena sedlem pro hadicovou spojku.
Pozdější demontáž se usnadní tím, že těsnicí část je opatřena vystouplou částí ke stažení těsnicí části.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je následně blíže osvětlen pomocí výkresů, na kterých znázorňuje Fig. 1 spodní polomisku v pohledu shora, s těsněními v řezu; Fig. 2 přírubové okraje částečně znázorněné objímky v řezu; Fig. 3 zvětšený detail z Fig. 1 v oblasti nátrubku; Fig. 4 těsnění v částečném řezu a ve zvětšeném měřítku; Fig. 5 držák kabelu ve zvětšeném měřítku; Fig. 6 detail jiné varianty provedení podle vynálezu ve znázornění, odpovídají Fig. 3; Fig. 7 průběh montáže objímky podle vynálezu; Fig. 8 čelní pohled na pozměněnou variantu těsnění; Fig. 9 řez v rovině IX a IX podle Fig. 8 a Fig. 10 detail další varianty provedení podle vynálezu v částečném řezu.
6 © 0 0 0 0000
• · 0 • · 0 · 0 0 0
• · » 0 0
• 0 • « 0 0 0 0* 0
• · 0 0 0
- 7 - • · · * · «Μ 0·· • 0 0
Příklad provedení podle vynálezu
Na Fig. 1 je znázorněna spodní polomiska 2 objímky podle vynálezu v pohledu shora. Polomiska 2 má vaničkový tvar. Horní okraj 2a je vytvořen v podobě příruby. Polomiska 2 má dále nátrubky 2b, 2c a 2d tvaru půlválce. Spolu s odpovídajícími částmi horní polomisky 1 jsou vytvořeny válcová zakončení nátrubků. Jejich konce přesahují přírubu 2a. Do drážky polomisky 2 je zalisováno podélné těsnění 3, rozprostírající se po celé délce okraje polomisky. Šrouby 4 spojují a utěsňují spodní polomisku 2 s horní polomiskou 1. Na každém nátrubku 2b, 2c a 2d jsou nasazena těsnění 5, 15, 25, umožňující utěsnění nátrubků 2b, 2c, 2d vzhledem ke kabelům, které na Fig. 1 nejsou znázorněny. Na Fig. 1 jsou tato těsnění 5., 15, 25 znázorněna ve tvaru kornoutů, odpovídajícím stavu po jejich vyrobení. V závislosti na velikosti průměru kabelu odstřihne pracovník na místě část kuželovitého konce, za účelem vytvoření potřebného kuželovitého zakončení. Na dně spodní polomisky 2 jsou uvažována uchycení 7, 17 a 27, umožňující odlehčení kabelů od mechanických namáhání tím, že zachytí zátěže působící na kabely.
Na Fig. 2 je patrné v detailu provedení spojení obou polomisek 1 a 2. Podélné těsnění 3. má průřez tvaru T a vyčnívá poněkud na vnitřní straně polomisek 1 a 2. Šroub 4 stahuje polomisky 1 a 2 k sobě.
Z Fig. 3 je patrno, že přírubovítě vytvořený horní okraj 2a sahá až k nátrubku spodní polomisky 2, že však přední část nátrubku přesahuje přes horní okraj 2a. Podélné těsnění 3 přečnívá v tomto úseku přes vnější obvodovou plochu nátrubku, aby bylo dosaženo i v této oblasti spolehlivého utěsnění proti těsnění !5. Těsnění 5 sestává v podstatě z kuželovité části 5a, překlápěcí části 5b, ve které je těsnění 5 ohnuto tak, že vnitřní strana se nachází vně, a z těsnicí části 5c, přiléhající k nátrubku a zajišťující potřebné utěsnění. Na této těsnicí části 5c je vytvořena vystouplá část 5d, usnadňující stažení těsnění 5. Na
• ·· ····
• A « A A * AA • A «
• · « A A
• · · « · A A ·
• « • A
« · » A · • •v M · ·· 9
Fig. 3 je znázorněno těsnění í> ve staženém stavu čárkovaně. Překlopením ve směru šipky 6 je možno dosáhnout opět užívacího stavu.
Na Fig. 4 je blíže znázorněno těsnění 5, umístěné na kabelu 10. Je patrné, že kuželovitá část 5a je pružně rozšířena a doléhá těsně ke kabelu 10. Pro lepší zabezpečení je možno tuto část opatřit hadicovou spojkou. Dále je z tohoto vyobrazení zřejmé, že na těsnicí části 5c je na vnější straně sedlo 5f pro neznázorněnou hadicovou spojku, za účelem zajištění utěsnění vzhledem k nátrubku. Na vnitřní straně těsnicí části 5c je vytvořen výstupek 5e, zasahující do odpovídající drážky na vnější straně nátrubku za účelem těsnějšího uložení.
Na Fig. 5 je znázorněné uchycení 7, 17 nebo 27, které zachycuje případně se vyskytující tažné a tlačné síly a ohybové nebo torzní momenty vyvozované na konci kabelů. Tím může být vodivé spojení chráněno před poškozením. Ve variabilním uchycení 18 jsou navrhovány pružné vložky 19., čímž je umožněno spolehlivé držení kabelu 10 o různých průměrech. Kabel 10 je pevně uchycen v uchycení 18 jednou, nebo několika, hadicovými spojkami na Fig. 5 neznázorněnými.
Varianta podle Fig. 6 znázorňuje nátrubek, který je opatřen pomocným dílcem 12 tvaru prstence. Těsnění 35., mající na svém konci zesílení 35a, je napnuto mezi vnější plochou pomocného dílce 12 a vnitřní plochou polomisek 1 a 2, čímž se dosáhne těsnicího účinku. Zesílení 35a je přitom oboustranně zasazeno do odpovídajících drážek.
Z Fig. 7 je patrný průběh montáže.
V pozici A se nejdříve seříznou kuželovité části těsnění 5 odpovídajícím způsobem, podle průměru spojovaných kabelů 10.. Při volbě místa řezu mohou napomáhat značkování těchto míst.
e · · · · ·
• 9 ·
• 9 · ·
V pozici B se na pravý kabelový konec nasune volně první hadicová spojka 20, poté se na kabelový konec natáhne těsnění 5 za současného rozšíření kuželovité části a posléze se na kabelový konec volně nasunou tři další hadicové spojky 21, 22, 23.
Stejným způsobem se připraví levý kabelový konec, což však není v detailu znázorněno.
Pozice C znázorňuje oříznuté kabelové konce a vodivé spojení 30.
V dalším sledu pozice D se vloží vytvořené vodivé spojení 30 do spodní polomisky 2. Pro kontrolu se natáhnou těsnění 5. na nátrubky. Hadicové spojky 22 a 23 slouží ke stlačení uchycení 7 pro odlehčení tahu. Hadicové spojky 21 slouží k zajištění těsnění 5. na kabelu 10.
V pozici E se nejdříve k odtáhnou těsnění 5 směrem ven a horní polomiska 1 se nasadí na spodní polomisku 2. Dotažením šroubů 4 se zajistí utěsnění mezi polomiskami 1 a 2.
V pozici F se posléze překlopí těsnění 5 zpět, přičemž se zajistí přesné uložení na příslušném nátrubku. Nakonec se za účelem jištění sedla těsnění 5 nasadí na nátrubek hadicové spojky 20.
Provedení těsnění podle Fig. 8 a 9 se liší od provedení podle Fig. 4 tím, že těsnění 45 vykazuje kuželovitou Část 45a se dvěma hroty 45b a 45c. Tak je umožněno zavedení jednoho nebo dvou kabelů tímto těsněním 45. Pokud má být použit pouze jeden kabel, nařízne se pouze jeden hrot, např. hrot 45b, a to podle velikosti průměru kabelu. Pro utěsnění dvou kabelů se naříznou oba hroty 45b a 45c. Podle účelu použití mohou být oba hroty 45b a 45c provedeny stejně, nebo odlišně. Pokud např. nastane v praxi se často vyskytující případ, že ze silného kabelového svazku se odbočí několik žil, znamená to, že z jedné objímky vystupuje jeden tenký a • · · · t
• · * « «·· ·· · jeden silný kabel. K usnadnění práce může být jeden z obou hrotů 45b, 45c silnější a delší, než druhý.
Další varianta provedení podle vynálezu je znázorněna na Fig. 10. Při opravách, nebo podobně, může nastat případ, že stávající vodivé spojení má být uloženo do objímky, a to bez přerušení, tj. přerušení vodivého spojení. Při shora uvedených variantních provedeních by přitom vznikl problém nemožnosti nasunutí těsnění na kabel. U provedení podle Fig. 10 sestává těsnění z držákového tělesa 50, které má v podstatě kuželovitý tvar, aby mohlo na svém větším konci obepnout nátrubek 2b objímky a u svého menšího konce obepnout kabel. Držákové těleso 50 je podél tvořící čáry 50a pružné a u jiné tvořící čáry 50b dělené. Je proto možné přetáhnout držákové těleso .50, po roztažení přetáhnout na jedné straně přes nátrubek 2b a na druhé straně přes kabel. Vlastní těsnění, které není na Fig. 10 kvůli přehlednosti znázorněno, se umístí na držákovém tělese 50. Těsnění se umístí na držákovém tělese 50 v podobě několikanásobně provedeného svitku z butylového pásku, přičemž svitek pokračuje přes vrchol kužele za účelem dosažení obepnutí kabelu. Na opačné straně svitek pokračuje přes držákové těleso 50 a přes nátrubek. K zajištění dodatečného utěsnění může být dále mezi kabelem a držákovým tělesem 50 umístěn rovněž malý svitek. Stejným způsobem lze uvažovat s dalším svitkem mezi pouzdrem a velkým zakončením držákového tělesa 50.. U použitého butylového pásku se jedná o samosvářecí pásek z umělé hmoty pro účely utěsňování, obchodně dostupný v odborných prodejnách.
Je zřejmé, že tato poměrně nákladná varianta použití je v praxi omezena na případy nutnosti instalace objímky bez možnosti otevření, tj. rozpojení vodivého spojení. Pokud je to však nezbytné, lze shora popsaným způsobem dosáhnout veskrze spolehlivého a trvalého řešení.
Tímto způsobem je dána naprosto těsná a trvalá ochrana spojení kabelů.
·· » * ·· ····
· • ♦
• · ♦ ·
« · • · « • ·♦ · 9
• · « * c 9
·· «·· «·· ·.» 9
Objímka podle vynalezu je snadno použitelná, necitlivá na nepříznivé podmínky při montáži a je snadno znovu demontovatelná.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Objímka k zakrytování kabelových spojení apod., sestávající z alespoň dvou polomisek uzavírajících prostor pro umístění kabelového spojení, přičemž polomisky vykazují přírubovitě vytvořený okraj, z podélného těsnění uspořádaného mezi přírubovitě vytvořenými okraji a utěsňující mezeru mezi nimi, z upínacích dílů stlačujících k sobě přírubovitě vytvořené okraje obou polomisek, ze dvou nebo více nátrubků, jejichž části jsou tvarově přizpůsobeny polomiskám a vyčnívají z nich, přičemž nátrubky jsou opatřeny otvory pro průchod kabelů a dále z těsnění pro utěsnění kabelů proti nátrubkům, vyznačuj ící se t í m, že těsnění (5), (15), (25), (35), (45) mají v podstatě kuželovitý tvar obepínající na jednom svém konci těsně kabel (10) a na druhém svém konci těsně přiléhají na vnější stranu nátrubku (2b), (2c), (2d).
  2. 2. Objímka podle nároku 1., vyznačující se tím, že těsnění (5), (15), (25), (35), (45) sestávají z části (5a), mající v podstatě tvar komolého kužele, na kterou navazuje překlápěcí část (5b) k obepnutí čelní plochy nátrubku a že těsnění (5), (15), (25), (35), (45) dále vykazují těsnicí část (5c), opatřenou s výhodou výstupkem (5e), kterou těsně přiléhají k vnější straně nátrubku.
  3. 3. Objímka podle nároku 1. nebo 2., vyznačující se tím, že nátrubky jsou tvořeny dvěma půlkami, z nichž jedna je vytvořena na jedné z polomisek (1), (2), přičemž dělicí rovina obou polomisek (1), (2) je současně dělicí rovinou obou půlek nátrubků (2b), (2c), (2d) .
  4. 4. Objímka podle jednoho z nároků 1. až 3., vyznačující se tím, že podélné těsnění (3) sestává z více úseků, jež jsou od sebe odděleny otvory pro průchod kabelů (10).
    f · 9 * ·· ··· · 4* 4 »♦ 9 9 « 9 « • · 9 · · £ 9 » 9 « 9 ·· · ·· 9 99 99 9 ·· t
  5. 5. Objímka podle jednoho z nároků 1. až 4., vyznaču- jící se tím, že podélně těsnění (3) má v příčném řezu profil v podstatě tvaru T, přičemž jedno rameno profilu je zatlačeno do drážky vytvořené v příruboví tém horním okraji (2a) a další rameno tohoto profilu přesahuje alespoň v oblasti nátrubků (2b), (2c), (2d) jejich obvodovou hranu.
  6. 6. Objímka podle nároku 1., vyznačující se tím, že jeden nátrubek sestává z volného pomocného dílce (12), v podstatě prstencovitého tvaru, k němuž vně přiléhá přináležející těsnění (35), jakož z částí polomisek (1), (2), přičemž pomocný dílec (12) přitlačuje těsnění (35) k těmto částem.
  7. 7. Objímka podle nároku 1., vyznačující se tím, že alespoň jedna polomiska (2) je opatřena uchyceními (7), (17), (27), jež s výhodou vykazují vyměnitelné pružné vložky (19) pro uchycení kabelů (10) rozdílných průměrů.
  8. 8. Těsnění objímky pro zakrytování kabelových spojení apod., sestávající z části (5a), mající v podstatě tvar komolého kužele, která po vytvoření otvoru těsně obepne alespoň jeden kabel (10), dále z na tuto část (5a) navazující překlápěcí části (5b), v podstatě tvaru anuloidu, jakož z těsnicí části (5c), v podstatě válcového tvaru, situované radiálně vně části (5a), mající v podstatě tvar komolého kužele.
  9. 9. Těsnění podle nároku 8., vyznačující se tím, že vnější strana těsnicí části (5c) je opatřena sedlem pro hadicovou spojku.
  10. 10. Těsnění podle nároku 8. a 9., vyznačující se t í m, že těsnicí část (5c) je opatřena vystouplou částí (5d) ke stažení těsnicí části (56).
  11. 11.
    44 9 9 «4 ·♦·· H · 4 M 4 4 4 • · 4 4 4 4 4 4 9 · 4 « 4 9 9 ··· 4 4 4 4 4 4 4 4·« 44 444 «44 4 4 «
    Těsnění podle jednoho z nároků 8. až 10., vyznačující se tím, že těsnicí část (5c) je opatřena výstupkem (5c).
  12. 12 .
  13. 13 .
    Těsnění podle jednoho z nároků 8. až 11., vyznačující se tím, že je opatřeno několika hroty (45b), (45c) k protažení kabelu.
    Těsnění podle jednoho z nároků 8. až 11., vyznačující se tím, že je tvořeno držákovým tělesem (50) těsně ovinutým samosvařitelným páskem.
    9 99 «Φ · ♦ · 99 9 9 • · 9 9 · • · ♦ · 9 • »·« • · 9 ··· ·· <·· 99 9 ··
CZ973539A 1995-05-10 1996-05-07 Objímka CZ353997A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0025795U AT1350U1 (de) 1995-05-10 1995-05-10 Kabelverbindungs- und spleissmuffe
AT117495A AT406102B (de) 1995-07-11 1995-07-11 Längsgeteilte muffe

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ353997A3 true CZ353997A3 (cs) 1998-02-18

Family

ID=25592073

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ973539A CZ353997A3 (cs) 1995-05-10 1996-05-07 Objímka

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0824775A1 (cs)
AU (1) AU5392896A (cs)
CZ (1) CZ353997A3 (cs)
HU (1) HUP9802700A3 (cs)
PL (1) PL323634A1 (cs)
SK (1) SK149997A3 (cs)
WO (1) WO1996036096A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101958525B (zh) * 2010-08-27 2012-12-26 宁波巨神制泵实业有限公司 潜水电缆接线箱
CN104993436B (zh) * 2015-06-29 2018-03-06 浙江中兴电缆有限公司 配电箱过线密封结构
CN108306246B (zh) * 2018-03-28 2020-12-11 科耐特输变电科技股份有限公司 一种新型电缆接头保护箱

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3518358A (en) * 1967-06-19 1970-06-30 Dexter Corp Cable or like enclosure
DE1765066A1 (de) * 1968-03-28 1971-07-01 Siemens Ag Verbindungs- oder Abzweigmuffe fuer Nachrichtenkabel
DE2456975A1 (de) * 1974-12-03 1976-06-16 Siemens Ag Abfangung des kabelmantels in einer kabelmuffe
EP0121644A1 (de) * 1983-04-05 1984-10-17 Manfred Laha Kabeleinführungseinsatz für Kabelmuffen
EP0403937B1 (de) * 1989-06-20 1995-01-18 RXS Schrumpftechnik-Garnituren GmbH Universalmuffe mit längsgeteiltem Muffenrohr und stirnseitigen Dichtungskörpern
US5504276A (en) * 1993-08-11 1996-04-02 Siemens Aktiengesellschaft Cable introduction seal in the cable introduction area of a cable fitting

Also Published As

Publication number Publication date
AU5392896A (en) 1996-11-29
WO1996036096A1 (de) 1996-11-14
HUP9802700A3 (en) 1999-09-28
PL323634A1 (en) 1998-04-14
SK149997A3 (en) 1998-03-04
EP0824775A1 (de) 1998-02-25
HUP9802700A2 (hu) 1999-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101443975B (zh) 具有引入口和套环的盒
US5517592A (en) Sleeve for branch or joint areas in optical or electrical cables
CN101248381B (zh) 用于电信盒的密封和保持线缆附属装置
CA1303164C (en) Cable connector assembly
FI115346B (fi) Kaapelinjatkosmuhvi
US20180254618A1 (en) Sealing cover boot and cover and interconnection junctions protected thereby
RU2510554C2 (ru) Устройство для герметичного закрывания конца защитной трубки кабеля
US4692564A (en) Cable support system
US3663740A (en) Cable splice case
US2621228A (en) Cable splicing sleeve with sealing chambers
PL191492B1 (pl) Oprawa kablowa
IE50669B1 (en) Sleeve for protecting splices in electric or telephone cables
US4847447A (en) Protective device for a cable end
GB2298527A (en) Cable sealing and locking device
US5950381A (en) Device for passing a lengthy object through an opening in a wall
WO2006114587A1 (en) Cable gland assembly and seal therefor
CZ353997A3 (cs) Objímka
KR100674262B1 (ko) 변전소 고압케이블 접속부 누수방지구조
US6944388B2 (en) Splice protection sleeve
KR200256956Y1 (ko) 파형관용 접속장치
US5266743A (en) Seal for an electric cable having an insulating sheath wrapped by exposed electrical conductors and method for sealing the electric cable to a surrounding enclosure
EP0728377B1 (en) Cable closure
KR20200065772A (ko) 케이블의 고정 및 분리가 용이한 케이블 글랜드
CA2056729C (en) Electrical power cord entry device
US6758499B1 (en) System and method for repairing a conduit