CZ35198A3 - Svařování kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem - Google Patents

Svařování kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem Download PDF

Info

Publication number
CZ35198A3
CZ35198A3 CZ98351A CZ35198A CZ35198A3 CZ 35198 A3 CZ35198 A3 CZ 35198A3 CZ 98351 A CZ98351 A CZ 98351A CZ 35198 A CZ35198 A CZ 35198A CZ 35198 A3 CZ35198 A3 CZ 35198A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
shielding gas
welding
arc
wire
metals
Prior art date
Application number
CZ98351A
Other languages
English (en)
Inventor
Stefan Trube
Original Assignee
Linde Technische Gase Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Linde Technische Gase Gmbh filed Critical Linde Technische Gase Gmbh
Publication of CZ35198A3 publication Critical patent/CZ35198A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K35/00Rods, electrodes, materials, or media, for use in soldering, welding, or cutting
    • B23K35/22Rods, electrodes, materials, or media, for use in soldering, welding, or cutting characterised by the composition or nature of the material
    • B23K35/38Selection of media, e.g. special atmospheres for surrounding the working area
    • B23K35/383Selection of media, e.g. special atmospheres for surrounding the working area mainly containing noble gases or nitrogen

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)

Description

(54) Název přihlášky vynálezu:
Svařování, kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem ' (57) Anotace:
o Navrhované řešení se týká způsobu svařování kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem vytvořeným mezi odtavující se drátovou ?» elektrodou a kovovým obrobkem za přívodu j·· ochranného plynu sestávajícího v podstatě z ' argonu nebo z argonu a hélia. Pro stabilizaci ? rotujícího oblouku se používá drátová elektroda z feromagnetického materiálu a buď ochranný plyn s 1 až 8 % obj. O2 a zbytkem 1 argonu nebo ochranný plyn s 1 až 8 % obj. O2, až 40 % obj. helia a zbytkem argonu. Toto umožňuje vytváření bezchybných svarových Švů i při vysokých výkonech tavení.
CZ 351-98 A3 • 4* ·
JUDr. Miloš Všetečka advokát
120 00 Praha 2, Hálkova 2
svařovaní kovu v ochranném plynu s rotujícím obloukem
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu svařováni kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem, vytvořeným mezi odbavující se drátovou elektrodou a kovovým obrobkem, za přívodu ochranného plynu sestávajícího v podstatě z argonu nebo argonu a hélia.
Dosavadní stav techniky
Svařování kovů v ochranném plynu se v posledních letech stále vyvíjelo. Přitom se zkoušelo zejména detailně podchytit parametry oblasti nej vyššího výkonu, to znamená i
oblast svařování se zvláště vysokými tavnými výkony, aby se svářecí proces zvládl také v' oblasti nejvyššího výkonu a tím se zpřístupnil praktickému užití.
Různé způsoby svařování se liší z hlediska typu oblouku především v oblasti svařování za vysokého výkonu. Vedle konvenčního jiskřícího oblouku, vysoce výkonného krátkého oblouku a vysoce výkonného jiskřícího oblouku vzniká při vyšších rychlostech posuvu drátu také rotující jiskřící oblouk. Pro konvenční jiskřící oblouky je charakteristický osový bezzkratový přechod materiálu. Od vysoce výkonného jiskřícího oblouku s osovým kapkovitým přechodem materiálu se dospělo k rotujícímu oblouku především zvýšením svařovacího napětí, ale také zvýšením rychlosti posuvu drátu. Rotace oblouku předpokládá, že konec drátu změkne vlivem vysokého proudového zatíženi a na základě sil oblouku, které jsou k dispozici, se vychýlí. Obvykle je elektroda ve formě drátu vedena kontaktní-trubkou.
V oblasti vysokého výkonu vznikají vady svaru zejména tím, že rotující oblouk přechází v jiskřící oblouk popřípadě vysoce výkonný jiskřící oblouk. Už krátkodobý přeskok z jednoho druhu oblouku na druhý během svařovacího procesu však už může vyvolat nepřípustné vady vé svarovém švu. Toto chování se potvrdilo četnými pokusy.
Dosud se podařilo udržovat stabilní rotaci oblouku jen neuspokojivě. Přeskakování oblouku do nerotujícího stavu jiskřícího oblouku se vyskytuje stále. Toto přeskakování ' vede k vadám svaru, ale také již sama nestabilní rotace může způsobovat vady svaru. Tyto vady svaru stojí v cestě především průmyslovému použití rotujícího oblouku, protože toto použití vyžaduje zpravidla vysokou kvalitu svařování.
Provedly se četné pokusy najít a definovat podmínky, které rozhodujícím způsobem přispívají ke kvalitativně vysoce hodnotnému, výkonnému a reprodukovatelnému svařovacímu procesu. Základní problém při svařování kovů v ochranné atmosféře, především v oblasti vysokého výkonu, která je s ohledem na průmyslové využití obzvláště zajímavá, spočíval v tom, že se z toho ale bez dalšího nemohlo zjistit nebo odvodit, za jakých podmínek se může stabilně udržet rotace oblouku, protože výsledky byly nebo se alespoň zdály neprůhledné a zčásti protichůdné.
Pod označením T.I.M.E.® je známý způsob vysoce výkonného svařování MAG, při kterém se používá směs plynů s 65 %
* 4 4 • 4 9 · φ
• 4 • 4 · • Λ 4 · • ·
9 « · 4 ♦ · · · 4
• W * * 4
4* • · « 4 4 • · 4 4 • « • 4
argonu, 26,5 % helia, 8 % CO2, a 0,5 % kyslíku (např. německý patent DE 33 28 272). Tato směs plynů se obvykle označuje jako plyn T.I.M.E.®. Při použiti plynu T.I.M.E.® a také jiných plynů se však stále znova, vyskytují nestability oblouku, především v oblasti posuvů drátu nad asi 20 m/min při drátové elektrodě o průměru 1,2 mm nebo přibližně nad 15 m/min při drátové elektrodě o průměru 1,0 mm. .
U způsobu podle německého patentu DE 4 4 2 9, 228 se popisuje, že zmenšením vzdálenosti kontaktní trubky a svařovacího napětí se potlačí nežádoucí přechod rotujícího oblouku na modifikovaný jiskřící oblouk. Jako ochranný plyn se přitom používá směs z 1 až 5 % kyslíku, 14 až 34 % C02 nebo hélia a 65 až 85 % argonu. Drát eléktrody se dále nepopisuje.
Základ vynálezu tedy tvoří úkol ukázat způsob v úvodu uvedeného typu, který by dával k dispozici svařování kovů pod ochranným plynem se stabilním rotujícím obloukem. Tento způsob svařování kovů v ochranné atmosféře by mel být přitom vhodný pro strojní vedení hořáku. Způsob svařování v ochranném plynu podle vynálezu by měl pokud možno umožňovat
J výrobu extrémně neporézních Svařovaných materiálů s hlubším závarem právě také při vysokém tavném výkonu a při vysoké jakosti.
Podstata vynálezu
Tento úkol je podle vynálezu řešen tím, že se použije drátová elektroda z feromagnetického materiálu a buď se použije ochranný plyn s 1 až 8 % obj. 02 a zbytkem argonu, nebo ochranný plyn s 1 až 8 % obj. O2, 10 až 40 % obj. helia • ··· « · • · · » · · * * ···» i»
♦. · · · · · · ♦ · ·» «·4 «· ···♦ «· a zbytkem argonu.
Základ vynálezu tvoři ten podstatný poznatek, že kvalita drátu a složení ochranného plynu ovlivňují rozhodujícím způsobem chování oblouku s ohledem na možné nestability' oblouku. Stabilita oblouku při svařování kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem se může zajistit, když se jako elektroda použije feromagnetický drát a ochranný plyn se skládá z uvedených komponent ve shora uvedených podílech. 0 podmínce feromagnetického materiálu se v souvislosti s vynálezem mluví o této vlastnosti materiálu u drátu jako výchozího materiálu v nenataveném stavu (a nikoli asi ve stavu plazmatu). To. naznačuje ten závěr, že magnetické síly podporuji stabilní rotaci oblouku nebo ji možná dokonce příčinně zakládají. U složení ochranného plynu má význam to, že v ochranném plynu není'přimíchaný žádný C02. Při dodržení parametrů způsobu podle . vynálezu lze ověřit svařování se stabilně rotujícím obloukem v oblasti vysokých výkonů odbavováni s vysokou kvalitou a jakostí. Kombinace těchto parametrů přitom zajišťuje a garantuje žádanou stabilitu, oblouku. Vede k reprodukovatelnosti svařování kovů v ochranném plynu a také právě v oblasti vysokého výkonu. Svařovací parametry se mohou při zachování výhod podle vynálezu bez pochyb optimalizovat s ohledem na nestability při rotaci oblouku, například se zaměřením na zvláště hluboký závar. Rotace oblouku už není ovlivněna vzdáleností kontaktní trubky. Vynález umožňuje bezchybné svarové švy i při vysokých výkonech odtavování.
Způsob podle vynálezu se zásadně neomezuje na· určité průměry elektrod, takže jsou u způsobu svařování podle vynálezu použitelné všechny známé drátové elektrody (průměry od 0,8 do 1,6 mm). Znamenitě se hodí drátové elektrody s • 4' průměrem 1,0 mm a zejména s vhodným průměrem 1,2 mm.
Výhody vyplývají z toho, že se jako drátová elektroda používá masívní drát. Oproti tomu plněné dráty s náplní strusky (bazické nebo rutilové) a/nebo kovových prášků neumožňují požadovanou rotaci oblouku·.
Krom toho se za pomoci pokusů ukázalo, že se znamenitě hodí drátové elektrody s podílem od 0,3 do 1,3 % hmot. Si, s výhodou 0,7 až 1,2 % hmot. Si. Navíc může být v drátu obsažený uhlík (s výhodou 0,04 až 0,14 C)· a mangan (s výhodou 0,8 až 2,10 % hmot'. Mn) .
Konečně se může u způsobu podle vynálezu pozitivně projevit také drátová elektroda poměděná na povrchu, protože se na základě dobré vodivosti mědi ' jednak sníží úbytek napětí v kontaktní trubce a jednak se může zlepšit přechod proudu. Pomědění dále slouží ke zlepšení kluznosti drátu, což citelně ulehčuje přísun drátu, zejména při vysokých posuvových rychlostech drátu. Ukázalo se, že stejnoměrné pomědění podporuje stabilitu oblouku.
Přimíšením hélia k ochrannému plynu sé na základě jeho vhodných vlastností vedení a přestupu tepla dociluje širšího závaru, při kterém se boky svarového švu nataví silněji a při krátkodobém předběhnutí tavné :lázně se zabrání vadám spojení boků. U provedení způsobu podle vynálezu obsahuje ochranný plyn 15 až 35 % obj. helia, s výhodou 20 až 30 % obj. helia.
Rychlosti posuvu drátu mezi 15 a 30 m/min vedou k obzvláště dobrým výsledkům při svařování za podmínek způsobu podle vynálezu. Obzvláště hodnotné výsledky svařování by se
• » • · a · » » ϋ mohly vytvořit při pokusech. Proto se doporučuje nastavit posuvovou rychlost drátu mezi 18 a 35 m/min, s výhodou mezi 20- a 30 m/min, zvlášť výhodně mezi 22 a 25 m/min pro drátovou elektrodu o průměru 1,2 mm, a posuvovou rychlost drátu mezi 15 a 30 m/min, s výhodou mezi 17 a 25 m/min, obzvláště výhodně mezi 20 a 23 m/min pro drátovou elektrodu o průměru 1 mm.
Podle vynálezu se k ochrannému plynu přimíchává kyslík. Kyslík vykazuje nízký ionizační potenciál a zlepšuje tak vodivost plazmatu. Kyslík podporuje tendenci oblouku rotovat. Přimícháním kyslíku do ochranného plynu se daří rozšířit oblast přestupu materiálu stabilně rotujícím obloukem na vrub způsobů s nerotujícím jiskřícím obloukem. Vysoký obsah kyslíku zajišťuje stabilitu rotace oblouku. U provedení vynálezu se tedy navrhuje, aby podíl kyslíku v ochranném plynu obnášel nad 5 % obj., s výhodou mezi 5,5 a 8 % obj.
Zastupuje:
Dr. Miloš Vsetečka v.r.
JUDr. Miloš Všetečka - 7 advokát
120 00 Praha 2, Hálkova2
* · ♦ · 1
• ♦ • · * · * • ·
• » • « · * * · · ·
* v « · • ♦
« * » · Λ « * • « · · » · « 4
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (8)

1. Způsob svařování kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem vytvořeným mezi odtavující se drátěnou elektrodou a kovovým obrobkem za přívodu ochranného plynu sestávajícího v podstatě z argonu nebo z argonu a hélia, vyznačující se tím, že se používá drátová elektroda z feromagnetického materiálu a buď ochranný plyn s 1 až 8 % obj . 02 a zbytek argon nebo ochranný plyn s 1 až 8 % obj. 02, 10 až 40 % obj. helia a zbytek argon.
2. Způsob svařování kovů v ochranném plynu podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako drátová elektroda používá masívní drát.
3. Způsob svařování kovů v ochranném plynu podle některého z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se používá drátová elektroda s podílem od 0,3 do 1,3 % hmot. Si, s výhodou 0,7 až 1,2 % hmot. Si.
4. Způsob svařování kovů v ochranném plynu podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se používá drátová elektroda poměděná na povrchu.
5. Způsob svařování kovů v ochranném plynu podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že ochranný plyn obsahuje 15 až 35 % obj . helia, s výhodou 20 až
30 % obj. helia.
6. Způsob svařování kovů v ochranném plynu podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že se rychlost posuvu drátu nastavuje pro drátovou elektrodu o
• * · · Φ ♦ » · * ··· · · • 9 · ·· Φ 4 * · * · ·« · • 4 . · * · • · · · · • · · · · « • ·
průměru 1,2 mm mezi 18 a 35 m/min, s výhodou mezi 20 a 30 m/min, a obzvlášť výhodně mezi 22 a 25 rn/min.
7. Způsob svařování kovů v ochranném plynu podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že se rychlost posuvu drátu nastavuje pro drátovou elektrodu o průměru 1,0 mm mezi 15 a 30 m/min, s výhodou mezi 17 a 25 m/min, a obzvlášť výhodně mezi 20 a 23 m/min.
8. .Způsob svařování kovů v ochranném plynu podle I ! některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že podíl kyslíku v ochranném plynu obnáší nad 5 % obj., s výhodou mezi 5,5 a 8 % obj.
CZ98351A 1997-02-06 1998-02-05 Svařování kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem CZ35198A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19704513A DE19704513C1 (de) 1997-02-06 1997-02-06 Metallschutzgasschweißen mit rotierendem Lichtbogen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ35198A3 true CZ35198A3 (cs) 1999-08-11

Family

ID=7819500

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ98351A CZ35198A3 (cs) 1997-02-06 1998-02-05 Svařování kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0857534B1 (cs)
AT (1) ATE210529T1 (cs)
CZ (1) CZ35198A3 (cs)
DE (2) DE19704513C1 (cs)
ES (1) ES2170973T3 (cs)
PL (1) PL324302A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301415B6 (cs) * 2000-12-15 2010-02-24 Linde Aktiengesellschaft Ochranný plyn a zpusob obloukového svarování

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006015834A1 (de) * 2006-04-03 2007-10-04 Köster & Co. GmbH Schweißbolzen
EP1857215B1 (de) 2006-04-03 2014-01-08 Köster & Co. GmbH Schweissbolzen
FR2926235B1 (fr) 2008-01-11 2010-02-19 Air Liquide Procede de soudage mag avec arc rotatif de faible energie
FR2926234B1 (fr) * 2008-01-11 2010-07-30 Air Liquide Procede de soudage mag d'un assemblage a bord soye et gaz associe
FR2962356B1 (fr) * 2010-07-07 2013-04-12 Air Liquide Soudage mig/mag avec arc rotatif et melange gazeux ar/he/o2

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB768758A (en) * 1955-02-28 1957-02-20 Air Reduction Electric arc welding
US4463243A (en) * 1981-02-17 1984-07-31 T.I.M.E. Welding Gas Corporation Welding system
DE4429228C1 (de) * 1994-08-18 1995-08-24 Linde Ag Verfahren zum Metallschutzgasschweißen mit rotierendem Lichtbogen
SE9601109A0 (sv) * 1996-03-22 1997-09-23 Aga Ab Lödningsförfarande med användning av en konsumerbar trådelektrod

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301415B6 (cs) * 2000-12-15 2010-02-24 Linde Aktiengesellschaft Ochranný plyn a zpusob obloukového svarování

Also Published As

Publication number Publication date
EP0857534A1 (de) 1998-08-12
PL324302A1 (en) 1998-08-17
DE59802380D1 (de) 2002-01-24
ES2170973T3 (es) 2002-08-16
EP0857534B1 (de) 2001-12-12
DE19704513C1 (de) 1998-03-05
ATE210529T1 (de) 2001-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6723954B2 (en) Straight polarity metal cored wire
KR930004776B1 (ko) 아크 용접용 소모성 용접재
CA2096790C (en) Cored electrode with fume reduction
CA2436445C (en) Flux-cored wire formulation for welding
KR960010509B1 (ko) 가스금속 아아크 용접법 및 그 용접에 사용되는 실드가스
CN108367393B (zh) 低锰管状焊丝和形成焊缝熔敷的方法
WO2013177480A1 (en) Systems and methods for low-manganese welding wire
JP2912693B2 (ja) アルミニウム基材加工物のガス金属アーク溶接方法
US20020190033A1 (en) Tandem welding shielding gases
JP3404264B2 (ja) マグ溶接用ソリッドワイヤ
GB2171946A (en) Stud welding
US20130161303A1 (en) Flux-cored welding wire for carbon steel and process for arc welding
CZ35198A3 (cs) Svařování kovů v ochranném plynu s rotujícím obloukem
CN107000103B (zh) 用于钨极惰性气体保护焊用焊炬的电极以及具有这种电极的焊炬
CA2461317A1 (en) Tig welding equipment and tig welding method
JP4037914B2 (ja) アーク溶接のための多目的多移行多姿勢シールドガス
US2540811A (en) Inert gas arc welding electrode
US4220844A (en) Method of and device for plasma MIG welding
AU773498B2 (en) Process for the mig welding of aluminum and its alloys with a shielding gas of the Ar/He/O2 type
Gray et al. Control of particulate emissions from electric-arc welding by process modification
JP2003053545A (ja) タンデムアーク溶接方法
US6069336A (en) Plasma or TIG welding or cutting process with a non-oxidizing gas having a low H2 O and/or O2 impurity content
EP3666452A1 (en) Improved crack-resistant wire electrode containing added sulfur source and magnesium oxide
EP3180157A1 (en) Systems and methods for low-manganese welding alloys
JP2608616B2 (ja) ガスシールドアーク溶接用フラックス入りワイヤー

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic