CZ350398A3 - Způsob a zařízení pro balení sérií výrobků do různých souborů - Google Patents

Způsob a zařízení pro balení sérií výrobků do různých souborů Download PDF

Info

Publication number
CZ350398A3
CZ350398A3 CZ19983503A CZ350398A CZ350398A3 CZ 350398 A3 CZ350398 A3 CZ 350398A3 CZ 19983503 A CZ19983503 A CZ 19983503A CZ 350398 A CZ350398 A CZ 350398A CZ 350398 A3 CZ350398 A3 CZ 350398A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
products
articles
conveyor
elevator
channel
Prior art date
Application number
CZ19983503A
Other languages
English (en)
Inventor
Finn R. Hansen
Ole Petter Saxrud
Original Assignee
Dalwell Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dalwell Ab filed Critical Dalwell Ab
Priority to CZ19983503A priority Critical patent/CZ350398A3/cs
Publication of CZ350398A3 publication Critical patent/CZ350398A3/cs

Links

Abstract

Výrobky (3)jsou pro každý soubor (71) přiváděny ve vzájemně opačných směrech (69,70) prostřednictvím podélných dopravníků (2) do společné přijímací zóny (6) pro shromažďování a stohování výrobků (3), přičemž první výrobky (3) se zastavují a přemísťují bočně prostřednictvím příčných dopravníků (15) do prvních sběrných prostředků (25) pro shromažďování části sloupce (72) dvou souborů (71) výrobků (3) atakto nashromážděná část se uvolňuje do druhých sběrných prostředků (34) pro shromažďování zbytku kompletního sloupce (72) prostřednictvímzastavení a přemístění druhých výrobků (3). Kompletní sloupec (72) se poté pohybuje kupředu pro další manipulaci a balení, přičemž tento pohyb se provádí během uvedeného prvního sběrného kroku. Zařízení (1) pro balení sérií výrobků (3) do různých souborů (71) obsahuje podélné dopravníky (2), společnou přijímací zónu (6), zarážkovou zónu (8) a spouštěcí ovládací prostředky (7) se zarážkovou deskou (9), příčný dopravník (15), opatřený unášecími deskami (16)

Description

Způsob a zařízení pro balení sérií výrobků do různých souborů
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu balení sérií výrobků do různých seřazených souborů a je blíže charakterizován v úvodní části prvního patentového nároku.
Vynález se dále rovněž týká zařízení pro provádění způsobu v souladu s kterýmkoliv způsobovým patentovým nárokem, kteréžto zařízení je blíže charakterizováno v úvodní části prvního patentového nároku, týkajícího se zařízení.
Dosavadní stav techniky
Vynález je zaměřen na balení zejména sáčkovitých balíčků, obsahujících například ingredience instantní polévky, bramborové lupínky, instantní čaj nebo celou řadu dalších výrobků, ne tedy pouze výrobky, spadající do potravinářského sektoru, avšak skutečně jakýkoliv druh výrobků, a nikoli pouze sáčky a balíčky, ale rovněž krabičky či krabice, nebo výrobky jakéhokoliv jiného tvaru a/nebo balení.
Výrobky jsou baleny ve dvou souborech, které se vzájemně podepírají a/nebo přesahují v rámci vnějšího balení balíčků, a to s výhodou do kartónového obalu, který může být vyhnut ven do dvou částí, přičemž každá z těchto částí nese jeden z uvedených seřazených souborů výrobků, takže není nutno tyto výrobky znovu aranžovat po otevření uvedeného kartónového obalu nebo obdobného přepravního obalu, neboť tyto výrobky jsou připraveny tímto způsobem pro vystavení, prodej, využívání atd.
Shora popsaný kartónový obal s balíčky je již znám a je již popsán. například v evropském patentovém, spise EP-A-0 704 386.
Je nutno zdůraznit, že v tomto patentovém spise popsaný způsob balení šetří mnoho místa a tím i obalový materiál, neboť jedna koncová část balíčků je velmi tenká, přičemž balíčky jsou baleny s těmito tenkými koncovými částmi dvou souborů balíčků, které jsou vzájemně k sobě nasměrovány, a které se vzájemně přesahují (viz obr. 3), přičemž uvedený přesah nemá vliv na celkové rozšíření souboru ve stohovacím směru, neboť se vzájemně přesahují pouze ty nejtenčí části jednotlivých balíčků.
Přestože je uvedený způsob balení obecně považován za žádoucí a výhodný co se týče například využiti dostupného objemu a vnějšího obalového materiálu, jakož i co se týče dopravy, skladování a vystavování výrobků, byla věnována malá pozornost výhodnému způsobu a zařízení pro provádění takovéto formy balení.
Velký problém představuje praktické přizpůsobení se požadavkům na průběžnou a neustálou změnu směru, ve kterém musí být výrobky stohovány neboli na sebe skládány ve dvou různých druzích souborů, dále počítání a seskupování obou jednotlivých výrobků a obou seřazených souborů, jakož i doprava takových souborů k zabalení.
r. r ‘
Zejména pak neexistují žádné balicí stroje ani žádné návrhy nebo řešení, s jejichž pomocí by bylo možno dosáhnout jak vysoké balicí úrovně, tak i nezbytné bezpečnosti pro uvedený způsob balení balíčkovitých výrobků.
V evropském patentovém spise EP-A-0 744 345 AI, který byl zveřejněn až po datu podání neboli po datu priority předmětné přihlášky vynálezu, je popsán způsob a zařízení pro výrobu balíčkovitých jednotek.
V souladu s vyobrazením na obr. 1 uvedeného evropského patentového spisu jsou balíčky dodávány souměrně neboli symetricky do stohovací stanice,která vykazuje stohovací kříž se čtyřmi stohovacími hřídeli, které jsou v plnící poloze následně plněny balíčky, z nichž je poté vytvářen příslušný sloupec nebo soubor na sebe naskládaných balíčků.
Do takovéhoto sloupcového souboru jsou balíčky dodávány z různých stran, takže vytvářejí dvojitou vrstvu, v jejímž rámci jsou uspořádány proti sobě rovnoběžně a vzájemně se přesahují alespoň svými horními částmi.
Pootočením o 90° jsou stohovací hřídele vyprázdněny do vyprazdňovací polohy a sloupcové soubory balíčků jsou přemístěny do zásobníku, s kterým vytvářejí obalovou jednotku.
Dva podélné dopravníky, přivádějící balíčky ze dvou opačných stran, leží v jedné ose a mezi jejich vyprazdňovacími konci vyčnívá hřídel uvedeného stohovacího kříže pod přemístitelnou zarážkovou deskou, která je společná pro oba podélné dopravníky.
Podstata vynálezu
Je proto úkolem předmětu tohoto vynálezu vyvinout způsob a zařízení pro balení sérií výrobků do různých souborů.
A dále je významným úkolem předmětu tohoto vynálezu vyvinout prostředky, dosahující vysokých balicích rychlostí a současně i vysokého stupně bezpečnosti a spolehlivosti provozu.
A konečně je úkolem předmětu tohoto vynálezu zlepšit a zdokonalit již známé způsoby a techniky v dané oblasti, a to v různých ohledech.
Shora uvedených úkolů je podle tohoto vynálezu dosaženo prostřednictvím způsobu, který byl v úvodu vymezen, a který je prováděn tak, jak je charakterizováno ve význakové části prvního patentového nároku.
Shora uvedených úkolů je podle tohoto vynálezu rovněž dosaženo prostřednictvím zařízení, jehož typ byl vymezen již v úvodu, přičemž se toto zařízení vyznačuje znaky, uvedenými ve význakové části prvního patentového nároku, týkajícího se zařízení.
Přehled obrázků na výkresech
Další výhody znaky předmětu tohoto vynálezu budou blíže vysvětleny v následujícím popise, který bude proveden s ohledem na připojené výkresy, kde:
obr. 1 znázorňuje axonometrický perspektivní pohled na hlavní část způsobu respektive zařízení podle tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje ve zvětšeném měřítku odpovídající pohled, jako na obr. 1, a to na celkovou koncepci příkladného provedení předmětu tohoto vynálezu;
obr. 3 znázorňuje ve zvětšeném měřítku částečný axonometrický pohled na část vyobrazení podle obr. 2; a obr. 4 znázorňuje boční nárysný pohled na část vyobrazení podle obr. 3.
Příklady provedení vynálezu
Na shora uvedených výkresech je zařízení podle tohoto vynálezu jako celek označeno vztahovou značkou 1. Toto zařízení _1 obsahuje dva podélné dopravníky 2, s výhodou pásové dopravníky s nekonečným pásem, které jsou umístěny ve stejné úrovni, jsou spolu vzájemně rovnoběžné, avšak jsou od sebe vzájemně poněkud vzdáleny, a které dodávají balíčky 3 s jejich spodními konci 4. a s jejich horními konci 5 směrem k přijímací sběrné a stohovací zóně 6, která je pro oba podélné dopravníky 2 společná.
Podélný dopravník 2 je uspořádán pro každý seřazený soubor 71 výrobků. Příčně přes každý podélný dopravník 2 jsou umístěny spouštěcí ovládací prostředky 7_, ustavující zarážkovou zónu 8 pro zastavení balíčků 3.
Každé spouštěcí ovládací prostředky 7 obsahují zarážkovou desku 9, která je s výhodou zavěšena na spouštěcí ovládací tyči 10, tvořící část ovladače 11, kterým může být například pneumatický válec, přesná poloha každé zarážkové desky 9 je pochopitelně nastavitelná, a to způsobem, který je sám o sobě všeobecně znám, takže délka dráhy balíčků na každém podélném dopravníku, a tím i podélná vzdálenost mezi rovinami obou zarážkových desek 9 může být nastavena, a to zejména za účelem přizpůsobení se různým odlišným rozměrům zpracovávaných výrobků.
Pro různá zvláštní uplatnění mohou být rovněž úhly každé zarážkové desky _9 ve svislém a/nebo bočním směru nastavitelné, takže se mohou odchylovat od běžného pravého úhlu 90° vůči rovině podélného dopravníku nebo vůči jeho ose.
Spouštěcí ovládací prostředky 7_ jsou spojeny se snímači 12, kterými mohou být například fotobuňky, a které jsou přidruženy ke každému podélnému dopravníku 2 a jsou propojeny s výpočetní jednotkou 13 za účelem, zjišťování jakéhokoliv nesprávného či chybného přísunu nebo dodávání, ať již by se to týkalo směrové orientace balíčků všeobecně nebo směrové orientace každého balíčku.
V případě nesprávného přísunu výrobků pak shora zmíněné spouštěcí ovládací prostředky 7_ dopravníku zdvihnou příslušnou zarážkovou desku 9, takže chybně dodaný balíček nebo chybně dodané balíčky projdou přes uvedenou zarážkovou desku 9 na dopravníku 2 do sběrné zóny 14 pro nesprávně dodané zboží.
Před každou zarážkovou deskou 9, to jest nad každým podélným dopravníkem 2, je v pravém úhlu nad uvedeným dopravníkem 2 uspořádán příčný dopravník 15, kterým může být s výhodou pásový dopravník s nekonečným pásem, a který je opatřen unášecími deskami 16.
Spodní část těchto dopravníků se pohybuje směrem k přijímací sběrné a stohovací zóně 6 mezi dvěma podélnými dopravníky, přičemž jsou unášecí desky 16 určeny k přemísťování výrobků, putujících v podélném směru a zastavených uvedenými zarážkovými deskami v bočním směru na vodorovnou přijímací desku 17, která je umístěna vedle každého podélného dopravníku a vedle každé zarážkové zóny 8 před každou zarážkovou deskou 9.
Obě vodorovné přijímací desky 17 jsou s výhodou umístěny ve stejné úrovni, která je nepatrně nižší, než je úroveň horní části podélných dopravníků 2. Rozdíl mezi těmito dvěma úrovněmi může odpovídat přibližné maximální tloušťce zpracovávaných výrobků.
Mezi každou horní částí dopravníku a každou vodorovnou přijímací deskou 14 je uspořádána zahnutá vodicí deska 18, jejíž jedno rameno leží zhruba ve stejné rovině jako uvedená horní část dopravníku, zatímco je její druhé rameno otočeno dolů. Obě tato shora uvedená ramena vymezují kanál 19 pro shromažďování a stohování výrobků, to znamená pro jejich skládání na sebe.
Šířka uvedených vodorovných přijímacích desek 17 je o něco menší, než je šířka uvedeného kanálu 19, zatímco délka těchto vodorovných přijímacích desek 17., zejména pokud jsou umístěny ve stejné úrovni, je přibližně stejná, nebo je o něco menší, než je délka každého balíčku 3.
Je považováno za postačující mít nosnou část desek pouze o velikosti například · 40 až 80 % délky balíčků. Dokonce pokrytí pouze 40 % bude zadržovat sáčkovité balíčky na uvedené desce, neboť jejich spodní část je výrazně silnější, a tím pádem rovněž i těžší, než jejich horní část.
Příčné dopravníky 15 jsou vzájemně vůči sobě umístěny rovnoběžně, přičemž se mohou vzájemně poněkud přesahovat, neboť jejich boční prodloužení a tím rovněž i boční prodloužení unášecích desek 16 s výhodou zaujímá pouze část délky balíčků, například 20 až 90 %, a zejména pak přibližně 60 %.
Směrem dolů od každé vodorovné přijímací desky 17 je uspořádána zhruba ve svislé rovině příčně k přijímací desce 17 polohovací deska 20, jejíž přesná poloha může být pochopitelně nastavována. Při provozu je polohovací deska 20 stacionární, zatímco vodorovná přijímací deska 17 je pohyblivá, a to nejprve ve směru dolů od příslušného sousedního dopravníku, a poté zpět opět do rozšířené polohy pod jedním koncem příslušného příčného dopravníku nad přijímací sběrnou a stohovací zónou 6.
Uvedený pohyb je ovládán ovladačem 21, kterým může být například pneumatický válec, a který je opatřen tyčí 22, připevněnou k uvedené přijímací desce 17. Každá přijímací deska 17 může být jednotlivě vyjmuta, například co nejdříve poté, kdy výrobek dopadl na tuto desku, nebo mohou být současně vyjmuty obě desky, například co nejdříve poté, kdy výrobek dopadl na každou z nich, takže prostřednictvím takového současného pohybu jsou dva výrobky uvolněny v době, která je zejména uplatnitelná v případě výrazného přesahu mezi dvěma seřazenými soubory výrobků.
Kanál 19 je po stranách vymezen uvedenými zahnutými vodícími deskami 18, avšak jedno svislé rameno jedné desky nepokrývá celou uvedenou stranu, nýbrž je redukováno na svislé pásy 23, mezi které je možno vložit volné konce vodorovných tyčí 24 mřížkovitých horních sběrných prostředků 25, například stupňovitého či krokovitého výtahu.
Tento výtah, který je rovněž možno nazývat spouštěcími prostředky, je uspořádán vedle uvedeného kanálu na jeho jedné straně, přičemž je pohyblivý a jeho vodorovné tyče 24 vytvářejí mezilehlou plošinu pro přijímání a skládání na sebe nebo stohování balíčků do uvedeného kanálu a vně uvedeného kanálu prostřednictvím ovladače 26, kterým může být například pneumatický válec se spouštěcí ovládací tyčí 27.
Současně s obdržením výrobků se horní stupňovitý výtah pohybuje směrem dolů ve stupních nebo krocích 37, a to z horní úrovně 28 do dolní úrovně 29, přičemž každý stupeň nebo krok odpovídá zhruba tloušťce balíčku, a to s pomocí spouštěcích ovládacích prostředků 30, kterými může být například pneumatický válec (neznázorněno).
Kromě provádění uvedených stupňů či kroků 37 se horní stupňovitý výtah pohybuje příčně v jednom záběrovém stupni 43 v horní poloze do uvedeného kanálu, a v jednom mimozáběrovém stupni 44 v dolní poloze směrem ven z uvedeného kanálu, a konečně v jednom velkém stupni 45 z posledně jmenované polohy r ·10 vzhůru do horní pohotovostní polohy předcházejícím stupněm 43.
Boční části předních konců uvedeného kanálu 19 jsou uzavřeny zahnutými pokračováními 31 uvedených vodicích desek, ponechávajících ve středu svislou průchozí štěrbinu 32 pro nosné opěrné rameno 33 dolních sběrných prostředků 34, jako je například stupňovitý či krokovitý výtah, který může být rovněž nazýván spouštěcími prostředky, a který může být spouštěn ve spouštěcích stupních či krocích 38 z horní úrovně, shodující se s dolní úrovní 29 horního stupňovitého výtahu 25, dolů do dolní úrovně 35 prostřednictvím spouštěcích ovládacích prostředků 36, zahrnujících například pneumatický válec (neznázorněno).
Stupně nebo kroky 38 spodního stupňovitého výtahu jsou prováděny za účelem pokračování z horní polohy v rámci uvedeného kanálu 19 směrem dolů ven z uvedeného kanálu a do kazetového držáku 39 na seřazený soubor, který zhruba odpovídá tvaru uvedeného kanálu, to znamená s bočními povrchovými plochami 40, se zahnutými pokračováními 41 a s drážkou 42 na předních koncích.
V tomto případě zde jde s výhodou o dvě nepřerušované boční povrchové plochy 40, neboť zde není žádná nutnost jakéhokoliv vodorovného průniku. Kromě provádění spouštěcích stupňů či kroků 38 je spodní stupňovitý výtah zdvihnutelný z jeho dolní úrovně 35 vzhůru do jeho horní úrovně 29 v jednom hlavním samostatném stupni 46 do jeho horní pohotovostní polohy.
γ r
Jelikož je uvedený kanál 19 kromě své nastavitelnosti stacionární, je uvedený kazetový držák 39 na seřazený soubor pohyblivý v příčném směru ven z obou stupňovitých výtahů prostřednictvím spouštěcích ovládacích prostředků 47, přičemž tento kazetový držák 39 na seřazený soubor prochází po kluzné povrchové ploše 48, která je umístěna vedle a mezi plošinou 49, nesenou uvedeným nosným opěrným ramenem 33, a stejnou plošinou 50, nesenou nosným opěrným ramenem 51, které náleží ke spouštěcím ovládacím prostředkům 52 přemísťovací jednotky 53.
Kromě uvedené přemísťovací jednotky 53 je zde uspořádán stacionární vodicí kanál 54, který má obdobný tvar jako kazetový držák 39 na seřazený soubor. Nad tímto stacionárním vodicím kanálem 54 jsou uspořádány přemísťovací prostředky 55, které mají obdobný tvar jako kazetový držák 39 na seřazený soubor, avšak mohou být zcela uzavřeny dokola kromě spodního konce, který je uspořádán tak, aby mohl přijímat dvojitý seřazený soubor výrobků, jak je znázorněno na obrázcích výkresů.
Přemísťovací jednotka 53 je zavěšena na. spouštěcích ovládacích prostředcích 56, jejichž prostřednictvím je prováděn přesun nad připojenou kluznou povrchovou plochu 57 ve směru vzdalujícím se od obou stupňovitých výtahů například na kartónový polotovar, který je do své polohy dodáván ve směru šipky 59 z kartónového zásobního sloupce 60, a to například s použitím sacích prostředků (neznázorněno), které jsou samy o sobě všeobecně známé.
Kartónový polotovar 58 například s dvojitým seřazeným souborem výrobků se vzájemným přesahem je poté nasán dolů do ohýbací jednotky 61, jejíž pouze jedna strana je znázorněna na výkresech obrázků. Tato strana sestává například ze zakřiveně se sbíhajících tyčí 62, provádějících automatické ohýbání kartónového polotovaru 58 kolem dvojitého seřazeného souboru výrobků společně s dalšími ohýbacími prostředky, které jsou samy o sobě dostatečně známé, a proto zde nejsou na výkresech obrázků znázorněny. Takto složený a přelepený kartónový obal 63 se poté pohybuje k další manipulaci ve směru šipek 64 a 65.
Veškeré kanály, přemísťovací jednotky kazetové držáky a podobně mohou být pochopitelně provedeny v nastavitelné formě a/nebo mohou být vyměnitelné pro různé velikosti výrobků.
Uvedené kartónové obaly jsou opatřeny s výhodou samy o sobě známými prostředky, jako je středová odtrhávací čára 6Q a okénková čára 67, obklopující okénko 68. Nejprve je okénko vytočeno ven a poté je obal oddělen ohnutím dvou polovin obalu kolem uvedené čáry nebo části uvedené čáry například o 180°, přičemž jsou dva seřazené soubory výrobků odděleny, takže každý stojí na své vlastní polovině, což funguje jako vystavovací jednotka (viz obr. ΙΑ, 1B a ÍC).
Středová odtrhávací čára 66 a okénková čára 67 může být s výhodou provedena vhodným perforováním. Pouhé ohýbací čáry mohou sestávat z vytlačených nebo z vyražených drážek. Na obrázcích výkresů je rovněž patrno několik zářezů, které jsou samy o sobě dostatečně známé, a které vymezují různé chlopně.
Zatímco obr. 2 až obr. 4 zobrazují většinu znaků v detailním zvětšení, je na obr. 1 znázorněno zjednodušené a poněkud modifikované provedení předmětu tohoto vynálezu, kde může být horní stupňovitý výtah vyjmut směrem ven od spodního stupňovitého výtahu, to znamená, že spodní stupňovitý výtah zasahuje pod dvojitý seřazený soubor výrobků z jednoho spodního konce, zatímco horní stupňovitý výtah sem lze vložit z druhého spodního konce.
Přijímací desky přidržují každá jeden výrobek, přičemž jsou s výhodou současně uvolňovány, takže dva výrobky, které se vzájemné přesahují, padají dolů buď do sloupce 72 balíčků během jeho vytváření, nebo na horní stupňovitý výtah jako první balíčky.
Účelem horního stupňovitého výtahu je přijmout část sloupce 72 balíčků. Během doby, která je nezbytná k provedení této části, se spodní stupňovitý výtah pohybuje s výhodou příčné s kompletním sloupcem balíčků, obvykle se dvěma seřazenými soubory výrobků, na kartónový polotovar nebo na jiné prostředky, určené pro jejich nesení a/nebo pro další manipulaci.
Veškeré shora uvedené znaky a prvky jsou pochopitelně rovněž uplatnitelné u provedení předmětu tohoto vynálezu, znázorněného na obr. 2 až obr. 4, nebo u jakýchkoliv jiných provedení v rámci rozsahu tohoto vynálezu.
V každém případě není závazné mít výrobky, jednotlivé balíčky a podobně, které se vzájemně přesahují. Seřazené soubory se mohou rovněž opírat jeden o druhý přímo, takže veškeré výrobky, balíčky nebo podobně, které mají tvar rovnoběžnostěnů, mohou být pokryty rozsahem tohoto vynálezu.
Na druhé straně může být dosahováno rovněž až 100 % přesahu nebo střídání výrobků jakéhokoliv druhu. Zejména v takovémto případě pak může být postačující pouze jediná přijímací deska pro výrobky, přicházející z obou příčných dopravníků.
Zařízení jL podle tohoto vynálezu, zobrazené na obr. 2 až obr. 4, funguje následujícím způsobem:
Na podélných dopravnících 2 se výrobky 3 přemísťují příslušně prvním směrem 69 a druhý směrem 70 se svými spodními konci 4 nejprve směrem k přijímací sběrné a stohovací zóně 6. Jejich pohyb je sledován snímači 12 a výpočetní jednotkou 13, jak již bylo výše uvedeno. Díky koncepcí podle tohoto vynálezu je možno dosahovat poměrně vysokých rychlostí, například jeden výrobek za vteřinu na každém dopravníku, což znamená výkon dvou výrobků za vteřinu.
Výrobky jsou zastavovány příslušnou zarážkovou deskou 9. Při vysokých přemístdvacích rychlostech často není možné dosáhnout přesné polohy zastavených výrobků. Zejména vzduchem plněné výrobky mají snahu poněkud odskakovat směrem zpět, přičemž mohou ležet dokonce trochu úhlopříčně.
Takto zastavené výrobky jsou v této často nepřesné poloze Odebírány z příslušného podélného dopravníku v příčném směru příslušným příčným dopravníkem 15 prostřednictvím jedené z jeho unášecích desek 16 a jsou spouštěny do horního konce kanálu 19 na příslušnou vodorovnou přijímací desku 17.
Jak již bylo shora uvedeno, mohou být přijímací desky odnímány střídavě nebo současně, čímž dochází k padání výrobků jeden za druhým nebo dva současně. Toto padání není způsobeno pouze jednoduchým odejmutím přijímací desky, ale rovněž přesným umístěním ovládání, neboť výrobky, spočívající na desce, jsou tímto ovládáním vedeny směrem a proti jejich polohovací desce 20, přičemž je jakýkoliv prostor mezi spodním koncem _4 výrobku a polohovací deskou 20, který by mohl vzniknout v důsledku nepřesného přivádění výrobku nebo z nějakých jiných důvodů, eliminován, takže je možné dosáhnout velmi přesné vzájemné polohy obou seřazených souborů výrobků, a to obvykle při snížené rychlosti, neboť relativně vysoká rychlost podélných dopravníků obvykle zapříčiňuje velký prostor mezi jednotlivými dopravovanými výrobky.
Nepřesná vzájemná poloha výrobků může způsobit buď konkávní prověšení nebo konvexní vyboulení přesahové zóny obou seřazených souborů, přičemž může docházet k deformacím, poškození nebo dokonce k porušení či rozbití. Obdobné potíže mohou být poměrně snadno odstraněny řádným a přesným nastavením polohy polohovací desky 20.
Na počátku shromažďování a stohování výrobků, neboli na počátku jejich skládání na sebe je horní stupňovitý výtah 25 vložen do kanálu 19 v horní úrovni 28. Pro každý výrobek nebo pro každou dvojici vzájemně se přesahujících výrobků je výtah spuštěn o jeden stupeň či krok 37 dokud nedosáhne dolní úrovně 29, kde čeká dolní stupňovitý výtah. 34 se svou plošinou 49.
Nyní je horní stupňovitý výtah vysunut bočně o mimozáběrový stupeň 44 a dále směrem vzhůru o velký stupeň 45 do horní pohotovostní polohy u kanálu 19, zatímco je spodní stupňovitý výtah spuštěn ve spouštěcích stupních či krocích 38 směrem dolů na dolní úroveň 35, odpovídající úrovni shromažďování a stohování výrobků.
Pokud je shora uvedené úrovně dosaženo, je horní stupňovitý výtah zatlačen opět do kanálu 19 za účelem obdržení části výrobků ze sloupce 72 ve dvojitém seřazeném souboru, například čtyři až dvanáct výrobků dohromady z kompletního sloupce sedmdesátidvou z osmi až padesáti výrobků. V této fázi je kazetový držák na seřazený soubor naplněn výrobky a může být bočním směrem vyjmut pomocí spouštěcích ovládacích prostředků 47, kluzné povrchové plochy 48 a odtud na plošinu 50 přemísťovací jednotky 53.
Poté budou spouštěcí ovládací prostředky 52 zvednuty vzhůru stacionárním vodicím kanálem 54 a do přemísťovacích prostředků 55 na úroveň kluzné povrchové plochy 57, kde spouštěcí ovládací prostředky 56 posunou uvedenou přemísťovací jednotku 53 se seřazeným sloupcem 72 výrobků přes kluznou povrchovou plochu 57 a na kartónový polotovar 58, který je potom například nasán dolů do ohýbací jednotky 61, kde zakřiveně se sbíhající tyče 62 začnou ohýbat kartónový polotovar 58 tak, aby řádně obklopoval uvedený seřazený sloupec 72, takže vznikne složený a přelepený kartónový obal 63, který je dodáván k další manipulací a/nebo k dopravě a podobně.
Pokud možno co nejdříve, kdy byla plošina 50 zvednuta vzhůru nad kazetový držák 39 na seřazený soubor, je tento kazetový držák 39 vrácen pomocí spouštěcích ovládacích prostředků 47 do své výchozí polohy vpravo pod kanálem 19.
Poté je plošina 49 znovu zdvihnuta vzhůru do horní úrovně 29, kde čeká na příjem nové dávky na sebe naskládaných výrobků, uvolněných horním krokovým výtahem, což příslušně zaplňuje časovou mezeru, nezbytnou k tomu, aby dolní stupňovitý výtah dokončil svůj úkol, a aby kazetový držák přemístil hotový sloupec 72 výrobků a navrátil se do své výchozí polohy.
Vše, co bylo řečeno, umožňuje dosahování vysoké provozní rychlosti a rovněž velké přesnosti všech součástek.
Předmět tohoto vynálezu se neomezuje pouze na shora popsaná uspořádání, která jsou znázorněna na připojených obrázcích výkresů. V rámci rozsahu vynálezecké myšlenky, jak je vymezena v následujících patentových nárocích, je pochopitelně možné vytvářet libovolné další modifikace a úpravy předmětu tohoto vynálezu. Například výtahy 25 a 34 mohou být rovněž spouštěny kontinuálně, tedy spojitě, namísto jejich stupňovitého či krokového spouštění.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob balení sérií výrobků (3) do různých souborů, kde se výrobky (3) pro každý soubor (71) dodávají dvěma podélnými dopravníky (2) ve vzájemně opačných směrech (69, 70) do společné přijímací zóny (6) pro shromažďování a stohování výrobků (3), přičemž se střídavě výrobky (3) z obou podélných dopravníků (2) zastavují pro shromažďování sloupce (72) dvou souborů (71) výrobků (3), a přičemž se takto nashromážděný sloupec (72) pohybuje kupředu pro další manipulaci a balení, vyznačující se tím, že v zarážkové zóně (8) nad vyprazdňovacím koncem každého podélného dopravníku (2) se výrobky (3) nejprve zastavují zastavovacími prostředky (7 až 11), poté se přemísťují bočně do uvedené přijímací zóny (6), kde se zastavují a zajišťují ve své poloze přijímacími a polohovacími prostředky (17 až 22), přičemž takto zastavené a nastavené výrobky (3) se uvolňují jednotlivě nebo ve dvojicích do prvního sběrného kroku (25), a poté jsou předávány a kompletovány do sloupce (72) v druhém sběrném kroku (34), přičemž se uvedený dopředný pohyb provádí během uvedeného prvního sběrného kroku (25) .
  2. 2. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že v průběhu uvedeného druhého sběrného kroku (34) jsou výrobky (3), vytvářející kompletní sloupec (72), přidržovány k sobě a přemísťovány přemísťovacími prostředky (53 až 55) na kartónový polotovar (58) nebo podobně, a jsou do něj uzavřeny prostřednictvím ohýbací jednotky (61) .
  3. 3. Zařízení (1) pro provádění způsobu podle nároku 1 nebo 2, obsahující prostředky pro balení sérií výrobků (3) do různých souborů (71), kde jsou výrobky (3) pro každý soubor (71) uzpůsobeny k dodávání ve vzájemně opačných směrech (69,
    70) podélnými dopravníky (2), umístěnými ve stejné úrovni, směrem ke společné přijímací zóně (6) pro shromažďování a stohování výrobků (3), přičemž se střídavě výrobky (3) z obou podélných dopravníků (2) zastavují pro shromažďování sloupce (72), sestávajícího ze dvou souborů (71) výrobků (3), přičemž takto shromážděný sloupec (72) je určen k přesunutí pro další manipulaci a balení, přičemž jsou zde uspořádány prostředky pro provádění uvedeného dopředného pohybu během prvního sběrného kroku (25), vyznačující se tím, že spouštěcí ovládací prostředky (7) jsou umístěny přes vyprazdňovací konec každého dopravníku a vytvářejí zarážkovou zónu (8) pro zastavení výrobků (3) , přičemž každé spouštěcí ovládací prostředky obsahují zarážkovou desku (9), dále že před každou zarážkovou deskou (9) je nad každým dopravníkem uspořádán v pravém úhlu napříč nad tímto dopravníkem příčný dopravník (15), opatřený unášecími deskami (16) pro přemísťování uvedených zastavených výrobků (3) bočně do uvedené přijímací zóny (6),přičemž uvedené výrobky (3) jsou určeny k tomu, aby byly zastaveny a nastaveny v jejich poloze prostřednictvím přijímacích a polohovacích prostředků (17 až 22), které jsou určeny k tomu, aby ' uvolnily uvedené zastavené a nastavené výrobky (3) jednotlivě nebo ve dvojicích do prvních sběrných prostředků (25), spolupracujících s druhými sběrnými prostředky (34) pro shromažďování dalších výrobků (3) do kompletního sloupce (72), přičemž jsou zde uspořádány prostředky pro provádění uvedeného dopředného pohybu během prvního sběrného kroku (25).
  4. 4. Zařízení podle nároku 3 vyznačující se tím, že dva podélné dopravníky (2) jsou umístěny ve stejné úrovni a jsou vzájemně vůči sobě uspořádány . rovnoběžně, avšak v určité vzdálenosti od sebe a jsou určeny k dodávání výrobků (3) se spodními konci (4) nejprve směrem k uvedené společné přijímací zóně (6), přičemž spouštěcí ovládací prostředky (7) jsou umístěny přes vyprazdňovací konec každého dopravníku a vytvářejí zarážkovou zónu (8) pro zastavení výrobků (3), přičemž každé spouštěcí ovládací prostředky obsahují zarážkovou desku (9), kterážto zarážková deska (9) je s výhodou zavěšena ze spouštěcí ovládací tyče (10), tvořící součást ovladače (11), například pneumatického válce, a přičemž je přesná poloha každé zarážkové desky (9) nastavitelná známým způsobem tak, že podélná vzdálenost mezi rovinami obou zarážkových desek je nastavitelná, zejména za účelem přizpůsobení se rozdílným velikostem zpracovávaných výrobků (3).
  5. 5. Zařízení podle nároku 3 nebo 4 vyznačující se tím, že spouštěcí ovládací prostředky (7) jsou napojeny na snímače (12), například na fotobuňky, které jsou přidruženy ke každému dopravníku, a které jsou propojeny s výpočetní jednotkou (13) za účelem zjišťování každého nesprávného dodávání, které se týká buď orientace balíčků obecně nebo jejich vzájemného vztahu, a že v případě nesprávného dodávání jsou spouštěcí ovládací prostředky příslušného dopravníku uzpůsobeny k tomu, aby zvedly zarážkovou desku (9) za účelem umožnění průchodu nesprávně dodávaného balíčku nebo nesprávně dodávaných balíčků přes uvedenou zarážkovou desku na dopravníku do sběrné zóny (14) pro nesprávně přiváděné obaly.
  6. 6. Zařízení podle nároků vyznačuj ící
    3 až 5 před každou tím, že zarážkovou deskou (9) je nad každým dopravníkem uspořádán v pravém úhlu napříč nad tímto dopravníkem příčný dopravník (15), opatřený unášecími deskami (16), přičemž spodní část uvedených příčných dopravníků (15) je určena k tomu, aby se pohybovala směrem k uvedené sběrné a stohovací zóně (6) mezi dvěma podélnými dopravníky, přičemž uvedené unášecí desky přemísťují výrobky, pohybující se v podélném směru a zastavené uvedenými zarážkovými deskami, v bočním směru na uvedené první sběrné prostředky, s výhodou přes vodorovnou přijímací desku (17), přiléhající ke každému podélnému dopravníku, a každou zarážkovou zónu (8) před každou zarážkovou deskou (9) .
  7. 7. Zařízení podle nároku 6 vyznačující se tím, že obě přijímací desky (17) jsou umístěny ve stejné úrovni, která je poněkud nižší, než je úroveň horní části podélných dopravníků, přičemž je mezi každou horní dopravníkovou částí a každou přijímací deskou (17) uspořádána zahnutá vodicí deska (18), jejíž jedno rameno leží zhruba ve stejné rovině, jako uvedená horní dopravníková část, zatímco druhé rameno je otočeno směrem dolů, přičemž obě tato uvedená ramena vymezují kanál (19) pro shromažďování a stohování výrobků, a přičemž je délka těchto desek, zejména jsou-li umístěny ve stejné úrovni, zhruba stejná nebo menší, než je délka každého balíčku, například pouze 40 až 80 % délky výrobků.
  8. 8. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 3 až 7 vyznačující se tím, že směrem dolů od každé přijímací desky (17) je přibližně ve svislé rovině příčně k přijímací desce (17) uspořádána nastavitelná polohovací deska (20), přičemž přijímací deska (17) je pohyblivá nejprve směrem dolů k příslušnému přiléhajícímu dopravníku a poté opět zpět do roztažené polohy pod jedním koncem příslušného příčného dopravníku nad zónou (6), a přičemž každá přijímací deska (17) je samostatně odejmutelná nebo jsou obě desky současně odejmutelné za účelem uvolnění výrobků.
  9. 9. Zařízení podle nároku 7 nebo 8 vyznačující se tím, že jedno svislé rameno zahnuté vodicí desky (18) nepokrývá její celou stranu, nýbrž je vytvořeno ve formě svislých pásů (23), mezi něž lze vložit volné konce vodorovných tyčí (24) mřížkovitých horních sběrných prostředků (25), například stupňovitého výtahu, kteréžto prostředky jsou uspořádány vedle uvedeného kanálu na jeho jedné straně a jsou pohyblivé, přičemž jejich vodorovné tyče (24) vytvářejí mezilehlou plošinu pro přijímání a stohování balíčků do uvedeného kanálu a ven z uvedeného kanálu prostřednictvím ovladače (26), například pneumatického válce, se spouštěcí ovládací tyčí (27), přičemž horní stupňovitý výtah je pohyblivý směrem dolů ve stupních či krocích (37) z horní úrovně (28) do dolní úrovně (29), kde každý stupeň či krok odpovídá přibližně tloušťce přijímaného balíčku, s pomocí spouštěcích ovládacích prostředků (30), zahrnujících například pneumatických válec, přičemž je zde kromě uvedených stupňů či kroků (37) uspořádán horní stupňovitý výtah, který je uzpůsoben k příčnému pohybu v jednom záběrovém stupni (43) do horní polohy do uvedeného kanálu, a v jednom mimozáběrovém stupni (44) do dolní polohy ven z uvedeného kanálu, a v jednom velkém stupni (45) z uvedené dolní polohy vzhůru do horní pohotovostní polohy, předcházející shora uvedený záběrový stupeň (43).
  10. 10. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 7 až 9 vyznačující se tím, že boční části předních konců uvedeného kanálu (19) jsou uzavřeny zahnutými pokračováními (31) uvedených vodicích desek s ponecháním svislé průchozí štěrbiny (32) ve středu nosného opěrného ramene (33) uvedených dolních sběrných prostředků (34), které jsou spustitelné ve spouštěcích stupních či krocích (38) z horní úrovně, která je shodná s dolní úrovní (29) horního stupňovitého výtahu (25), ; dolů do dolní úrovně (35) prostřednictvím spouštěcích ovládacích prostředků (36) , zahrnujících například pneumatický válec, přičemž spouštěcí stupně či kroky (38) dolního stupňovitého výtahu jsou určeny k pokračování z horní polohy v uvedeném kanálu (19) směrem dolů ven z uvedeného kanálu a do kazetového držáku (39) na seřazený soubor, který má zhruba odpovídající tvar, jako uvedený kanál, s boční povrchovou plochou (40), zahnutými pokračováními (41) a drážkou (42) na předních koncích, přičemž boční povrchové plochy (40) jsou s výhodou nepřerušovanými plochami (40), a přičemž spodní stupňovitý výtah je zdvihnutelný ze své dolní úrovně (35) vzhůru do své horní úrovně (29) a do příslušné pohotovostní polohy v jednom hlavním samostatném stupni (46).
  11. 11. Zařízení podle nároku 10 vyznačující se tím, že uvedený kanál (19) je kromě volné nastavitelnosti stacionární, zatímco uvedený kazetový držák (39) na seřazený soubor je pohyblivý v příčném směru ven z obou stupňovitých výtahů prostřednictvím spouštěcích ovládacích prostředků (47), přičemž je kazetový držák (39) uzpůsoben k tomu, aby procházel přes kluznou povrchovou plochu (48), která je umístěna vedle a mezi plošinou (49), nesenou uvedeným nosným opěrným ramenem (33), a stejnou plošinou (50), nesenou nosným opěrným ramenem (51), které náleží ke spouštěcím ovládacím prostředkům (52) přemísťovací jednotky (53).
  12. 12. Zařízení podle nároku 11 vyznačující se tím, že nad shora uvedenou přemísťovací jednotkou (53) je uspořádán stacionární vodící kanál (54) obdobného tvaru, jako má kazetový držák (39) na seřazený soubor, přičemž jsou nad tímto stacionárním vodicím kanálem (54) uspořádány přemísťovací prostředky (55), které mají obdobný tvar, jako má kazetový držák (39) na seřazený soubor, avšak které jsou s výhodou uzavřeny kolem dokola kromě spodního konce, který je upraven k přijímání dvojitých souborů výrobků.
  13. 13. Zařízení podle nároku 12 vyznačující se tím, že přemísťovací jednotka (53) je zavěšena ze spouštěcích ovládacích prostředků (56), jejichž prostřednictvím s pohybuje nad připojenou kluznou povrchovou plochu (57) ve směru dále ven z obou stupňovitých výtahů například na kartónový polotovar (58), který je do příslušné polohy dodáván z kartónového zásobního sloupce (60), například s pomocí sacích prostředků.
  14. 14. Zařízení podle nároku 13 vyznačující se tím, že kartónový polotovar (58) nebo podobný prostředek například s dvojitým seřazeným souborem se vzájemným přesahem výrobků je uspořádán k tomu, aby byl prostřednictvím podtlaku spuštěn dolů do ohýbací jednotky (61), obsahující například zakřiveně se sbíhající tyče (62), které provádějí automatické přehýbání polotovaru kolem dvojitého seřazeného souboru spolu s dalšími ohýbacími prostředky, přičemž takto složený a přelepený kartónový obal (63) je přemísťován k další manipulaci.
  15. 15. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 3 až 14 vyznačující setím, že horní stupňovitý výtah je vyjímatelný ve směru ven z dolního stupňovitého výtahu, který je přizpůsoben k rozšiřování pod dvojitý seřazený soubor výrobků z jednoho spodního konce, zatímco horní stupňovitý výtah je vložitelný z druhého spodního konce, přičemž každý přijímací deska je určena k přidržování jednoho výrobku, a přičemž jsou tyto přijímací desky s výhodou současně uvolnitelné.
  16. 16. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků vyznačující se tím, že na shromažďování a stohování výrobků je horní
    7 až 15 počátku stupňovitý výrobků je výtah (25) uzpůsoben k tomu, aby byl vložen do kanálu (19) v horní úrovni (28), přičemž pro každý výrobek nebo pro každou dvojici vzájemně se přesahujících výrobků je výtah spustitelný jedním stupněm či krokem (37) až do dosažení dolní úrovně (29), kde očekává dolní stupňovitý výtah (34) se svou plošinou (49), přičemž je horní stupňovitý výtah vyjímatelný v příčném směru (mimozáběrovým stupněm. 44) a směrem vzhůru ( velkým stupněm 45) do horní pohotovostní polohy u kanálu (19), zatímco spodní stupňovitý výtah je spustitelný ve spouštěcích stupních či krocích (38) dolů do uvedené dolní úrovně (35), odpovídající úrovni shromažďování a stohování výrobků, a že dále při dosažení posledně jmenované úrovně je horní stupňovitý výtah uzpůsoben k opětovnému zasunutí do kanálu (19) za účelem obdržení části výrobků ze sloupce (72) ve dvojitém souboru, přičemž kazetový držák (39) na seřazený soubor, pokud je naplněn příslušnými výrobky, je připraven k tomu, aby byl bočním směrem vyjmut pomocí spouštěcích ovládacích prostředků (47) nad kluznou (48) a na plošinu (50) přemísťovací jsou spouštěcí ovládací ke zvednutí vzhůru uvedeným pricemz uzpůsobeny povrchovou plochu jednotky (53), prostředky (52) stacionárním vodicím kanálem (54) do přemísťovacích prostředků (55) na úroveň kluzné povrchové plochy (57), přičemž spouštěcí ovládací prostředky (56) jsou uzpůsobeny k přesunutí uvedené přemísťovací jednotky s nashromážděným sloupcem (72) výrobků přes kluznou povrchovou plochu (57) na kartónový polotovar (58), který je uzpůsoben k tomu, aby byl s pomocí podtlaku spuštěn dolů do uvedené ohýbací jednotky (61).
    nároků 7 až okamžitě
  17. 17. Zařízení podle kteréhokoliv z vyznačující se tím, že zdvihnutí plošiny (50) nad kazetový držák (39) na seřazený soubor je tento kazetový držák (39) uzpůsoben k tomu, aby se prostřednictvím spouštěcích ovládacích prostředků (47) navrátil do své výchozí polohy vpravo vedle kanálu (19) , přičemž je poté uvedená plošina (49) připravena k tomu, aby byla opět zdvihnuta vzhůru do horní úrovně (29) a vyčkávala na obdržení nové části na sebe skládaných výrobků, uvolněných horním stupňovitým výtahem, který je určen k vyplnění časové mezery, která je nutná k tomu, aby dolní stupňovitý výtah splnil svůj úkol, a aby kazetový držák přemístil kompletní sloupec (72) a navrátil se do své výchozí polohy.
CZ19983503A 1997-05-09 1997-05-09 Způsob a zařízení pro balení sérií výrobků do různých souborů CZ350398A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19983503A CZ350398A3 (cs) 1997-05-09 1997-05-09 Způsob a zařízení pro balení sérií výrobků do různých souborů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19983503A CZ350398A3 (cs) 1997-05-09 1997-05-09 Způsob a zařízení pro balení sérií výrobků do různých souborů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ350398A3 true CZ350398A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5466848

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983503A CZ350398A3 (cs) 1997-05-09 1997-05-09 Způsob a zařízení pro balení sérií výrobků do různých souborů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ350398A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK151598A3 (en) Method and apparatus for packaging series of articles in different formations
US6164045A (en) Device for packaging groups of (Individual) packages
US8474598B2 (en) Device and method for composing packages for a packaging machine
JPH06135420A (ja) カートニング装置
US6238173B1 (en) Apparatus for placing groups of products on pallets
NL8400151A (nl) Palletiseersysteem.
FI88695C (fi) Anordning foer matning av containeraemnen
JP2982643B2 (ja) 袋自動解荷供給方法並びにその装置、及び該装置で使用される袋輸送コンテナ、解束装置、トレー
IE990164A1 (en) Packaging Apparatus
CN114040874A (zh) 用于将产品包装在纸箱中的包装机及其方法
JPH04308152A (ja) 照合用機器
JPH02127224A (ja) 物品の自動集合装置
JP2002523265A (ja) プラスチック袋、特に自動機械用の袋、から成るスタックを製作しかつ搬出する装置
JPH0285113A (ja) 所定の数のスライドファスナを束に形成する装置
US5595468A (en) Empty bag feeder for packaging machines
CN114126970A (zh) 用于将元件、优选纸箱布置在托盘上的包装机及其方法
CN114174175A (zh) 用于将产品包装在纸箱中的包装机及其方法
JPH03166121A (ja) 積載シート材をパッケージ機械に送給する装置
CZ350398A3 (cs) Způsob a zařízení pro balení sérií výrobků do různých souborů
JPH09142405A (ja) 製品パッケージ箱詰め装置
JP2749633B2 (ja) 袋物等の包装物の箱詰方法及びその装置
US20030205033A1 (en) Bag handling apparatus
JPS6212125B2 (cs)
GB2218959A (en) System for feeding flat folded tubular packing containers
JPH08169413A (ja) 梱包装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic