CZ341991A3 - Hydroizolační krycí prvek a způsob jeho výroby - Google Patents

Hydroizolační krycí prvek a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ341991A3
CZ341991A3 CS913419A CS341991A CZ341991A3 CZ 341991 A3 CZ341991 A3 CZ 341991A3 CS 913419 A CS913419 A CS 913419A CS 341991 A CS341991 A CS 341991A CZ 341991 A3 CZ341991 A3 CZ 341991A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
waterproofing
portland cement
parts
crushed
Prior art date
Application number
CS913419A
Other languages
English (en)
Inventor
Dalibor Pinos
Ivo Batek
Bohumir Honsarek
Slavomir Bubela
Original Assignee
Dalibor Pinos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dalibor Pinos filed Critical Dalibor Pinos
Priority to CS913419A priority Critical patent/CZ341991A3/cs
Publication of CZ341991A3 publication Critical patent/CZ341991A3/cs

Links

Landscapes

  • Finishing Walls (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

Hydroizolační krycí prvek se sendvičovou strukturou obsahuje podložní vrstvu tvořenou klasickou asfaltovou lepenkou. Na tuto vrstvu je nanesena druhá vrstva na bázi akrylátových disperzí plněných portlandským cementem, do které je vnořen skelný vláknitý materiál. Další vrstva je vytvořena z materiálu složeného z pojivá na bázi akrylátové disperze, obsahujícího rozptýlené anorganické pojivo, zejména portlandský cement, bílý cement, pigmenty a jiná anorganická plniva. Ve výhodném provedení je hydroizolační krycí prvek opatřen svrchní vrstvou s částicemi materiálu na bázi písku, břidlice, antuky, slídy, drcené žuly, drcené ruly a vápence. Způsob výroby hydroizolačního krycího prvku spočívá v tom, že na podložku z asfaltové lepenky je nanesena vrstva akrylátové disperze plněné portlandským cementem, do které se vnoří skelná textilie a za teplot od 5 do 60°C se ponechá po dobu 2 až 24 hodin ztuhnout, poté se ze strany skelné tkaniny nanese povrcho- vá vrstva a ponechá se vytvrdit po dobu 5 až 48 hodin při teplotách 5 až 60°C.

Description

Oblast, tRchnikv
Vyníloz ba týká hydroizolačního krycího prvku a způsobu jeho výroby.
Dosayadnl Ht-av techniky
K hydrizolačním účelům proti průniku srážkově vody se v současnosti používá značně množství prvků různých konstrukci.
Mezi nejznámějčl patři různě typy taSek, například keramické, betonové, etemitové, z plastických hmot, kovové Šablony, kromě těchto nejrozčiřenějSich prvků se k hydroizolačním účelům dále používají ploěné prvky jako například impregnované lepenky, jejichž podstatou jsou vláknité materiály, které jsou impregnovány zpravidla uhlovodíkovými či polymemími. materiály.
Nevýhodné vlastnosti keramických a betonových taěek, kterě vyplývají z jejich vysoké hmotnosti a navlhavosti se částečně eliminuji známými postupy, z nichž nejznámějčí jsou různě povrchové úpravy a případná změna konstrukce prvku nejsou dokonalým řečením, proto k prováděni hydroizolace staveb byly vyvinuty dalSi z jmenovaných prvků a útvarů. Prvky z materiálů na bázi kovů a plechů mají nevýhody v jejich korozivitě a ceně.
Výroba prvků na bázi et.emitu se v současnosti omezuje, neboť výsledky výzkumů z posledních let ukázaly, že plnivo těchto materiálů je pravděpodobně kancerogenni povahy. Dal81 z prvků používaných v současnosti k účelům hydroizolace povrchů staveb na bázi plošných rtt.varfl, zejména lepenek jsou nice velmi rozšířené, ale jejich aplikace vyžaduje pevnou podložnou plochu, aby nedocházelo v průběhu jejich funkce k deformacím. Proto jsou tyto tyto způsoby ochrany staveb používány s Shodou u panelové irýstavby. Avšak ϊ r.do rp projevují negativní vlaRf.nraiti rotpriSlfl, '-ryplýva j ící z, jejích změn vlivem rozdílných vnějších teplot. Při let.ních teplotách dochází k zahřívání povrchu až na
60° C a v zimních obdobích až pod —20°C. Těmito změnami dochází k tepelným dilatacím, které se projevují spolu s migrací nízkoraolekulámího podílu pojivá v praskání materiálu. Plniva lepenky tuto negativní vlastnost sice Částečně eliminují, ale životnost těchto materiálů je značně omezena.
Pro krytí sedlových a šikmých střech se tyto materiály vlivem výše uvedených negativních vlastností prakticky nepoužívají. Pro jiné výhodné vlastnosti lepenkových materiálů se hledala řešení i pro aplikaci na tento způsob krytí. Výsledkem snah byla střešní krytina, která je veřejnosti známa pod názvem Bonnský šindel
Konstrukce této krytiny vychází z použití pojiv na bázi směsí bitumenu s některými polymery, zejména polyetylénem a případně podle některých výrobců jejich kopolymery. Povrch prvků je upraven částicemi anorganických materiálů zejména drcenými písky, antukou, břidlicí. Technologie pokrývání střech je vedena tak, že jsou na plochy střech upevňovány pásy této krýtiny, které jsou překrývány pásy následujícími. Nevýhodou těchto typů krytin je jejích materiálové složení, které přes značné úsilí věnované vývoji nejsou ječ tě dokonalé. Plniva použitých pod3ožek jsou převážně školná vlákna, která jsou rozptý 1 ona v pojivu a zachycují podst.at.nau část dilatačních teplotních změn, avěak pojivá na bázi 'bitumenu vo směsi s polyoJefiny nemají dostatečnou odolnost vůči ultrafialovému záření, Pčes poměrnou novost, těchto aplikovaných prvkft, ukazují některé výsledky analýz povrchft vznik mikrotrhlin v místech, která nejsou dokonale pokryta posypem.
Podstata vynálezu
Podstata vynálezu hydroizolačního krycího prvku spočívá podle vynálezu v tom, že je tvořen sedvičovou strukturou, která sestává z podložní vrstvy, tvočené klasickou asfaltovou lepenkou, na které je nanesena druhá vrstva sestávající z poiymerního materiálu na bázi akrylátových disperzí plněných port1andským cementem, do které je vnořena vrstva skelného, vláknitého materiálu, která je ze strany opačné ke straně podložky opatřena vrstvou materiálu složeného z pojivá na bázi akrylát.ové disperze, ve které je rozptýleno anorganické pojivu, zejména portlandský cement, bílý cement a pigmenty či jiná anorganická plniva. Ve výhodném provedení je poslední uvedená vrstva opatřena povrchem tvočeným částicemi materiálů o velikosti Π, 1 až 5 mm na bázi písků, drcených písků, bčidlice, antuky, slídy, drcené žuly, drcené ruly, vápence.
Způsob výroby prvku podle vynálezu spočívá v tom. Že je prováděn tak. Že na podložku z asfaltové lepenky je nanesena vrstva akrvlát.ouó disperze plnéné portl andským cementem do které se poté vnoří vrstva skelné tkaniny nebo netkané skelné textilie a za teplot od 5 do 60° C se ponechá po dobu 2 alř 24 hodin ztuhnout. Poté je na povrch plochy ze strany skelné tkaniny nanesena vrstva smési, která vznikla smícháním 30 ař. 80 hmotnostních díl.6 akrylátové disperze, 30 ai£ 80 hmotnostních díl O portlandského cementu a nebo ve výhodném provedení bílého cementu, l až 30 hmotnostních dílů pigmentxi a 1 až 3Π hmotnostních dílů anorganických plniv. Ve výhodném provedení.
způsob» podle vynálezu se na vzniklou vrstvu se nanese posyp
Částicemi materiálů a velikosti 0,1 ař 5 mm. Poté je povrch prvku kalibrován válcováním a ponechán k dotvrzení po dobu 5 ař 48 hodin při teplotách 5 aS 60 °C.
PťJ Klady projedení vynálezu
V příkladném provedení způsobu podle vynálezu byla na lepenku obchodního oznaCení A400H nanesena vrstva 2 mm akrytátové disperze s obchodním názvem SOKRAT 412 ve smési s cementem SPC 325 v poméru 1 : 1 do které byla vnořena skelná tkanina. Prvek byl ponechán po dobu 20 hodin při t.eploté 15°C. Poté byla nanesena dalBí vrstva akrylátové disperze naplnéné cementem, kaolínem a pigmentem Červené barvy v poméru 100:100:10:5. Na tuto vrstvu byl proveden posyp barvenou drtí břidlice o distribuci velikosti
Částic o,6 až 2 mm. Povrch by.l převálcován a umístén do suéárny kde by1 ponechán po dobu 10 hodi n při teploté 35° C.
Vznikl γ prvek o t.louftťco 5 mm byl podroben teRtování v zařízení ni mul ujícíra podmínky teplotního a povetrnontního pOnobení, ve kterém byl nafltaven náRledující cykhw: in hodin
6Oo C a intenzívní UV zái*ení , Rkráp»ní vodou teploty ROoC po dobu minut, daláí ohřev 6O=»c a phRobení UV zái*ení po dobu 7 hodin, or.hlar.mni vodou po dobu 30 minut, a ochlazení na — 2fioC po dobu 1O hodin. Periodická zat»ířování rímulačním ptotobb probíhalo OO dníProvedená analýza povrchu ukázala, Sb dořilo ke ztrát» barevnoRti povrchu v rozsahu 3096 relativních , pevnost, v tahu prvku Re nezm»nila, prfttaSnost materiálu i modul Re v rozmezí experimentálních chyb prakticky nezm»nily.
PrhniyalQyá yy.yžik»ln.QHfe
Hydroizol ační krycí prvek podle vynálezu lze pouífcít k ochran» staveb proti atmosférická vlhkoeti i o dekoračním obkladčm exteriárO staveb, kter» jnou vyntaveny pov»tmoRtním podmí nkám.

Claims (4)

1 . Hydroizolační krycí prwk vyznačující so t.ím, So jo t.vočon qendviříovoti strukturou, která sentává z podložní vmt.uy, t.vočoná klasicko», aBfalťnuoii lepenkou, na která jo nanenona druhá vrnt.ua sestávající τ. polymerní ho materiálu na bázi akry 1 átových disperzí plnárých port.l andským cementem, do která jo vnořena vrstva skolnáho, vlákni t.áho materiálu, která jo zo strany opačná ko straná podloSky opatřena vrstvou materiálu sloSonáho z pojívá na bázi akryl.átová disperze, obsahující rozptýlená anorganická pojivo, zejmána portlandslý cement, bílý cement,, pigmenty a jiná anorganická plniva, kt.erá je ve výhodnám provedeni opatřena svrchní vrstvou tvořenou Část.i cemi mateři ál u o ve 1 i kost.i 0,1 aS fi mm.
Hydroizolační krycí prvek podle hodu 1 vyznačující se tím,
Se materiálem o velikosti částic 0,1 aS fi mm jo alespofí jedna látka, vyhraná ze skupiny látok písky, drcená písky, bčídlico.
antuky, slídy, drcená Sula, drcená rula, vápenec.
3. ZpAsob výroby hydroizol ačního krycího prvku pod! o bodA 1 a 2 vyznačující so tím, So na podložku z asfaltové lepenky jo nanesena vrstva akry lákové disperze plněné portlandským cementem do ktoré so vnoří vrstva školné tkaniny nebo netkané školné textilie a za teplot od 5 do 60° C so ponechá po dobu 2 aS 24 hodin ztuhnout, poté jo na povrch plochy zo strany školné tkaniny nanosona smés povrchové vrstvy a ponechá so vo fázi dotvrzování po dobu 5 aS. 48 hodin pči teplotách A aS 60 «C.
4. ZpAsob výroby hydroizolačního krycího prvku podle bodu 2 vyznačující so tím, So ve zvláSt.é výhodném provedení zpAsohu podle vynálezu se pčed operací dotvrzování povrch prvku posype částicemi matoriálA o velikosti 0,1 aS 5 nim a zkalitaruje, zejména válcováním
5. ZpAsob výroby hydroizolačního krycího prvku podle bodA 3 a 4 vyznačující se tím, So krycí vrstva jo pčodom připravena smícháním 30 aS 80 hmotnostních díl A akrylátové disperze s 30 aS
80 hmotnostními díly portlandského cementu, a nebo ve výhodném provedení zpAsobu podle vynálezu, bílého cementu, a nebo s jejich směsí, s J aS 30 hmotnostními díly pigmentu asi aS 30 hmotnostních dílA anorganických plniv.
CS913419A 1991-11-12 1991-11-12 Hydroizolační krycí prvek a způsob jeho výroby CZ341991A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS913419A CZ341991A3 (cs) 1991-11-12 1991-11-12 Hydroizolační krycí prvek a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS913419A CZ341991A3 (cs) 1991-11-12 1991-11-12 Hydroizolační krycí prvek a způsob jeho výroby

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ341991A3 true CZ341991A3 (cs) 1993-06-16

Family

ID=5374203

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS913419A CZ341991A3 (cs) 1991-11-12 1991-11-12 Hydroizolační krycí prvek a způsob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ341991A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306062B6 (cs) * 2011-03-28 2016-07-20 ourek Pavel Ĺ Sendvičová hydroizolace a způsob aplikace sendvičové hydroizolace

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306062B6 (cs) * 2011-03-28 2016-07-20 ourek Pavel Ĺ Sendvičová hydroizolace a způsob aplikace sendvičové hydroizolace

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5437923A (en) Halogen-free flame-retardent bitumen roofing composition
US5453313A (en) Elastomeric polysulfide composites and method
US3475191A (en) Inorganic flake material
DE2234052A1 (de) Dachkonstruktion und verfahren zu ihrer herstellung
US4272936A (en) Inverted roof system
US4241107A (en) Roof coating process
US2118898A (en) Roofing material and method of making the same
US2044782A (en) Roofing element
US4425746A (en) Inverted roof system
CZ341991A3 (cs) Hydroizolační krycí prvek a způsob jeho výroby
NL8203017A (nl) Waterig bitumen-preparaat en werkwijze voor de bereiding daarvan.
US3207619A (en) Bituminous roofing and siding material coated with exfoliated vermiculite
DE2314750C3 (de) Schmelzmasse auf der Grundlage von Polyolefinen
RU2190736C2 (ru) Покрытие преимущественно кровельное и мастика для него
US5122009A (en) Highway structure sealing complex and process for its application
KR20010099200A (ko) 도로포장재 조성물
TW436559B (en) Flame treatment of cold paving asphalt for water-proof and peel-proof pavement
US3712832A (en) Roof structure
JP3007889B1 (ja) アスファルトル―フィング用砂粒及びアスファルトル―フィング
DE3423766A1 (de) Verbundelemente zur waermedaemmung von flachdaechern
JPS61233102A (ja) 歴青質舗装体の施工方法
SK6472Y1 (sk) A sandwich damp-proofing and method of its applications
US20220098105A1 (en) Dry polymer modified cement surface coating for roofing materials
KR101374845B1 (ko) 아스팔트 실란트와 부틸고무 재질의 시트를 이용한 이중 복합 방수 시공방법
SU1671757A1 (ru) Способ возведени асфальтобетонного покрыти