CZ341696A3 - Method of acquisition, evaluation, measuring and storage of geological information - Google Patents

Method of acquisition, evaluation, measuring and storage of geological information Download PDF

Info

Publication number
CZ341696A3
CZ341696A3 CZ963416A CZ341696A CZ341696A3 CZ 341696 A3 CZ341696 A3 CZ 341696A3 CZ 963416 A CZ963416 A CZ 963416A CZ 341696 A CZ341696 A CZ 341696A CZ 341696 A3 CZ341696 A3 CZ 341696A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
data
digital
aerial
aircraft
space
Prior art date
Application number
CZ963416A
Other languages
English (en)
Inventor
Wolfram Kirchner
Original Assignee
Wolfram Kirchner
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wolfram Kirchner filed Critical Wolfram Kirchner
Publication of CZ341696A3 publication Critical patent/CZ341696A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01CMEASURING DISTANCES, LEVELS OR BEARINGS; SURVEYING; NAVIGATION; GYROSCOPIC INSTRUMENTS; PHOTOGRAMMETRY OR VIDEOGRAMMETRY
    • G01C11/00Photogrammetry or videogrammetry, e.g. stereogrammetry; Photographic surveying

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Image Processing (AREA)
  • Processing Or Creating Images (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Navigation (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Photoreceptors In Electrophotography (AREA)
  • Position Fixing By Use Of Radio Waves (AREA)
  • Recording Measured Values (AREA)
  • Instructional Devices (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Description

ZPŮSOB ZÍSKÁNÍ, VYHODNOCENÍ, VYMĚŘENÍ
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu získání, vyhodnocení, vyměření a uložení geoinformací, přičemž data vztažená na prostor jsou spojena a zpracována konfigurací výpočetních a data zpracujících přístrojů. Vynález je užitečný pro mnohostranná prostor přetvářející opatření plánovacích a rozhodovacích institucí státu, veřejnoprávních plánovacích společností, soukromých plánovačů, architektů a inženýrů. VynáLez mimo jiné je zajímavý pro městské plánování, nové uspořádání území, katastr, převážně v zemním prostoru, plánování opatření v infrastruktuře dopravy (silnice, trati, vodní cesty, katastr, oblastní plánování, zamědělské plánování, lesní hospodářství a ochrana životního prostředí).
Dosavadní stav techniky
Současná technologie zpracování mčříčkotechnických úloh se zakládá na dalekosáhlém vývoj i v oboru zpracování rastrových obrazů, CAD a integraci rastrové grafiky, také s příslušnými alfanumerickými informacemi (atributy) v takzvaných geoínformačních systémech. Analogové obrazy je možné při vysokém rozlišení digitizovat. Ke zpracování velkého množství takto vzniklých dat se používá příslušná výpočetní technika.
Podle patentového spisu DE A 32 19 032 je známo řešení, při kterém k získání orientačních dat nějakého území je zapotřebí kamera přelétávající toto území, jakož i číslicový výškový model území. Použijí se tři napříč nebo šikmo ke směru letu uspořádané řady snímačů a jedna
Průběžným řádkovým ohledáváním se získají perspektivy snímané řady obrazů území. K tomu se navrhuje s výhodou v prostřední řadě obrázků napřed vytvořit smyčkovitě rozmístěné obrazové body, plošnou korelací v obou dalších řadách obrázků vytvořit odpovídající obrazové body, jakož i přiřazená čísla řad, na základě přibližné známých letových přiřazená optika, t ř i vždy z j iné
-2velký obrazový poloha snímače To se může provést pohybů pro každý bod určit přibližné orientační parametry kamery jakož i prostorovým dopředným řezem územní souřadnice bodu přibližným způsobem, určit podmínky paprskového řezu pro tři k jednomu bodu příslušející paprsky a přes chybové rovnice a jeden proces vyrovnání nejpravděpodobnější a konečné hodnoty orientačních parametrů a zjistit bodové souřadnice území.
Dále je z patentového spisu EP A 0 237 601 známé řešení, podle kterého fotogrammetrické zachycení objektu pomocí optoelektronického tuhého plošného snímače přes formát se provádí přes dílčí obrazy, když v obrazové rovině se určí pomocí sítě zobrazením alespoň jedné smyčky sítě v obrazu snímače. Po měření bodu sítě v souřadnicovém systému dílčího obrazu a po transformaci na žádané hodnoty v systému sítě se získá poloha plochého snímače a transformační parametry pro všechny body obrazu uvnitř smyčky sítě. K tomu musí být příbíižovací poloha snímače dostatečně přesně známa, aby bylo možné určit číslo smyčky sítě jako jendnoznačnou identifikaci bodů sítě.
Podle patentového spisu DE A 38 02 541 je známo, že při prvních fotografických Letech ve výšce od 150 m do 500 m nad zemí s poznávacími kamerami (2) v kombinaci s teíekamerami (3) ke zjištění detailních snímků z výřezu pokrytého poznávacími kamerami (2) detailní snímky ze skrze poznávací kamery (2) zakrytého výřezu oblasti se získají řadové měřicí letecké snímky. Řadové měřicí letecké snímky budou prostřednictvím orientačních pomocí s ohledem na jejich polohu pevně položeny v přírodním prostoru a použitím fotogrammetrických metod vyhodnoceny. Zjištěná data přírodního prostoru jedné struktury budou přiřazena souřadnicím struktury v přírodním prostoru seíektivně odvolatelné.
Podle patentového spisu DE A 38 30 577 se provádí vytváření pixelových signálů objektu číslicovým řízením periody snímání Atv a priori analogových paraíeiních signálů detektoru a jejich uložení v (M) pamětích, ze kterých se sériovým
-3čtením vytvoří analogový řádkový signál s(t), který je v (n) konstantních periodách snímán a ze kterého se vytvoří výsledné, pixelům objektu (B) odpovídající signály, přičemž periody snímání á_tv a _tx jsou funkcí vzdálenosti snímámí (E) popřípadě výšky letu (h) a snímacího úhLu (w).
Patentový spis DD 237 211 popisuje zapojení pro samočinný provoz fotogrammetrického snímkovacího zařízení. Toto může být použito pro výrobu řady leteckých snímků a má pomoci odstranit nedostatky, které mohou vznikat při ruční obsluze snímkovacího zařízení, jakož i snížit na minimum zatížení obsluhujícího personálu. Veličiny nutné k řízení fotogrammetrického snímkovacího zařízení, jako poměr rychlosti ku výšce, kolísání nuly jakož i doba osvětlení, se určí vhodnými korelačními metodami. Dvě kolmo ke směru letu uspořádané diskrétní linky fotografických přijímačů, které se spouštějí v určixém časovém rastru, dávají v souhlase s přeLétaným územím relevantní informace pro vytvoření řídicích veličin.
Jeden způsob měření síLy tíže ze vzduchu podle patentového spisu DE A 36 12 674 spočívá na použití jednoho s ohledem na rychLost, kurs a výšku stabilizovaného letadla, které obsahuje měřidlo tíhové síly příslušné citlivosti. Jeho signály jakož i další signály se velkou snímací rychLostí zaznamenají na magnetický pásek, takže místo (polohu) letadla je možno vypočítat a dále, buď na základě družicového nebo zemí podepřeného souřadnicového systému, na geodeticky přesně známé body vztaženého navigačního systému, který dává více navigačních parametrů jako směry zaměření nebo vzdálenosti.
Je nevýhodné, že výše uvedená známá řešení dosud nebyla souhrnně použita v jejich technické a technologické koordinaci pro získání, vyhodnocení, měření a uLožení geoinformací, nýbrž případ k případu jsou uvedena jako díLčí řešení a tudíž není dosud dán uzavřený všeobsahující systém pro získání, vyhodnocení, vyměření a uložení geoinformací.
Podle pubLikace ICL Technical Journal, sv.6, č.3, květen 1989, Oxford, str.542-556, J.M.P. Qu i nn: Towards a Geograp-4hic Information System je známé řešení, podle kterého daná data se spojí s obvyklými databázemi, čímž je dosaženo spojení věcných dat s prostorovými daty, přičemž vektorová data se odvodí z obrazových dat. Nevýhoda tohoto řešení spočívá v tom, že mimo jiné vztah
- svislých fotografických snímků
- družicemi podepřených záznamů a
- družicemi podepřených navigačních dat
- stereoskopických pozorování
- radarových záznamů
- mikrovln
- snímaných veličin
- aerotriangulací není možný.
K odstranění výše uvedených nedostatků dosavadního stavu techniky je úkolem vynálezu vytvořit způsob získání, vyhodnocení, vyměření a uiožení geoinformací, který zaručuje k praxi orientované zacházení s daty a zjednodušené provádění ve velkých, středních a malých uživatelských centrech a připouští optimalizaci stávající síožky v číslicových stereopracovištích s interaktivním překrytím, přizpůsobením a vedením číslicově získaných územních, plánovacích dat, dat nemovitostí nebo katastrálních map, jakož i s doplňujícími aLfanumerickými informacemi. Inženýrovi, věcnému zpracovateli nebo operátorovi má být dána možnost plánovací prostor dvojrozměrně, nebo příslušně k uspořádání zařízení také třírozměrně, to znamená prostorově, pozorovat na stínítku. On má však také možnost obrazové číslicové informace jako svislé fotografické projekce vyvolat a s číslicovými pLánovacími nebo mapovými daty přeložit, jakož i přizpůsobit místním daným veličinám.
Podstata vynáLezu
Vynález řeší úkol tím, že vytváří způsob získání, vyhodnocení, vyměření a uLožení geoinformací, přičemž data vztažená na prostor jsou spojena a zpracována konfigurací výpočet-5ních a data zpracujících přístrojů, jehož podstata spočívá v tom, že v prvním kroku způsobu se provede vymezení objektu, které sestává například z číselných údajů, údajů vztažených k místům, topografických popisů a z geodetických souřadnic nebo geografických souřednic, v druhém kroku způsobu se opatří data prostřednictvím svislých leteckých snímků nebo záznamů provedených družicemi, které se uíoží jako mosaika leteckých snímků, které se spojí do bloků fotografií, je-Li třeba také použitím informace z mapového materiálu, a dále je-li třeba, použitím výškových informací, družicemi a letadly provedených záznamů ve formě snímačových dat, pozemní informace (měření), plánovacích a návrhových dat jakož i radarových záznamů ve formě mnohofrekvenčních mikrovln a rozličných polarizací, ve třetím kroku způsobu se provede příprava dat, přičemž se berou v úvahu geokódované družicové snímačové záznamy nebo letecké svisLé snímky, výpočet projekčních středů letecké kamery a polohy snímačů, polohy snímačů v prostoru v okamžiku fotografování, a závislost dat DGPS-systému na poloze snímačů použitím aerotrianguláce, přičemž potom ve čtvrtém kroku se provede vyhodnocení dat digitizací předložených analogových leteckých snímků s geometrickou přesností v rozsahu mikrometrů při přizpůsobeném rozlišení obsahujícím takové činnosti, jako je měření a výpočet čísLícového výškového modelu diferenciální vyrovnání číslicových obrazů obvyklým způsobem, vytvoření bloků čísLicových Leteckých fotografií (vytvoření mosaiky), v násLedujícím pátém kroku způsobu se geoínformace z prvního až čtvrtého kroku způsobu redukují na různé průmyslově obvyklé standardní výměnné formáty pro rastrová data, čímž je umožněn jejich výstup na kresLicí přístroj v různých rozlišeních v černobíLém nebo barevném provedení a čísLícové uLožení na různých čísLicových nosičích dat, například CD, DAT, STREAMER, na ČísLicových výměnných diskách a podobně a které je kompatibilní s dalšími databankami a datovými formáty a může být vyměňováno a přenášeno přes telemetrii. E-mail a ISDN, v šestém kroku způsobu uživatel dat
-6použije číslicové formace krajiny v projekční nebo plánovací oblasti jako číslicový model· v měřicí laboratoři tím, že vytvoří konzistentní konstrukci ploch užitím čar, bodů, měření jakékoíi anomálie integrací ekologických faktorů, takže a matematických hodnot, detekcí typů použití, forem konstrukcí, terenní práce může být provedena v úřadě a číslicová data mohou být použita k vytvoření katastru.
Podle výhodného provedení před Loženého vynálezu topografický povrch (území) se zaznamená fotografiemi z Letadla, jehož poloha v prostoru se zaznamená užitím signálů (DGPS) z družíc, po čtvrtém kroku způsobu je dostupný číslicový výškový model z odvození nebo výpočtu dat, a užitím topografické plochy (území) a číslicového výškového modelu a známé polohy projekčních středů v prostoru v okamžiku fotografování letadlem se matematickou transformací anaLogové letecké fotografie nebo z číslicové scény letecké fotografie vytvoří číslicová svislá fotografie, která se dá k použití potenciálnímu uživateli prostřednictvím nosiče dat, takže potenciální uživatel podle vymezení své úlohy a nutného nalezení rozhodnut i, které jako objednatel formuloval, je schopen k číslicové svislé fotografii připojit vektorovou grafiku nebo čárovou grafiku a příslušně užitečně ji využít.
Výhody vynálezu spočívají v tom, že vznikají vysoké úspory nákladů na čas pro získání, vyhodnocení, vyměření a uložení geoinformací a jsou vyznačeny tím, že územní práce se provádí převážně v kanceláři. Zavedením geodezie podepřené družicemi k měření lícovacích bodů (GPS, DGPS), nasazením snímání dat měřeného území vysoce přesnými řadovými měřicími kamerami nesenými letadly a tím přístrojovým vybavením přes triangulační postup Letecké fotogrammetrie (použití družicemi prováděného způsobu aeronavigace) vykazují zhotovené snímky vzhledem k poloze projekčního středu vysokou přesnost. Dále budou způsobem podle vynálezu společné zpracována obrazová data, grafická data a alfanumerická data. Rozhraní mnoho§ stranných databank a formátů jsou k dispozici. Současně obsa-Ί huje řešení rozhraní ke dnes obvykLým GPS-přijímačům, které se používají pro vytyčení nebo měřící účeíy. Kromě toho může v případě potřeby přenos souřadnic mezi GPS a pracovištěm být proveden telemetrií. Další výhoda spočívá v tom, že číslicově vyrovnaná obrazová data nej novějšího kalendářního data mohou být dodávána na CD nebo jiných nosičích dat a tím se letadly prováděné snímání dat, aerotrianguláce a vyrovnání ze strany zpracování CD stane zbytečným a dodržení běhu dosavadního stavu dat je možné.
Snímání a digitizace stávajících katastrálních map, CAD-konstrukce katastrálních linií a hybridní rastrové, vektorové zpracování na základě jednotného geodetického souřadnicového systému je dáno.
Podle rozsahu prací může být uspořádání zařízení postupně přizpůsobeno až do velkých výkonných pracovišť. Způsob podle předloženého vynálezu vytváří rozhraní ke kreslicím přístrojům a snímačům, které jsou na trhu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je znázorněn na výkresech, kde průběh způsobu podle předloženého vynálezu, uspořádání přístrojů a obr.3 schematicky podle předloženého vynálezu.
obr.l znázorňuje obr.2 znázorňuje vysvětluje způsob
Příklad provedení vynálezu
Příklad provedení vynálezu zahrnuje topografickou oblast, která se podle vynálezu získá, vyhodnotí, vyměří a uloží .
Způsob znázorněný v obr.l a 2 pro získání, vyhodnocení, vyměření a uložení geoinformací zahrnuje stupně vymezení objektu, opatření dat, zpracování dat, vyhodnocení dat a konverzi dat, přičemž základy způsobu tvoří Letecké fotografie, záznamy družic, geodetické informace a jiná plánovací data, zkrátka, informace vztažené na prostor, která v moderním uspořádání výpočetních a data zpracujících zařízení jsou navzá-8jem spojena v prostoru objektu a zpracována. Pro zde v první řadě prováděná plánování a využití geografického informačního systému jsou nutné následující kroky způsobu.
1. Geografické vymezení zavedené a zpracované projekční oblasti při použití stávajících map, analogových a číslicových informací nebo místních popisů.
2. Opatření geografických nebo kartézských souřadnic, pokud jsou obsaženy v národních nebo nadnárodních sítích. Pro případ, že takové informace nejsou, je třeba příslušné sítě při použití družicové geodezie gíobálními poLohovacími systémy vyrobit a případně zhustit Leteckou tríanguLací.
3. Projekční oblast se vyfotografuje vysoce výkonnými přesnými řadovými měřicími kamerami z letadla, přičemž vystavený obrazový materiál musí oblast úplně pokrýt a musí být zajištěna možnost stereoskopického pozorování. Je třeba pečovat o geodetické zavázání případně v projekční oblasti zvolených srovnávacích bodů.
4. Pro případ, že kvalitativně upotřebitelné záznamy družic jsou k dispozici a pozdější pracovní měřítko umožňuje užití družicových obrazů, je třeba zajistit přes krycí body (x,y,z) geokódování družicových záznamů.
5. Způsob podLe vynálezu zavádí možností použití v inerciálně podepřeném DGPS poLohování kamery během letu, čímž mohou být sníženy náklady na výkony popsané v bodu 2.
6. Analogový obrazový materiál se po vyvolání zaznamená s vysokým rozlišením a tím transformuje na číslicové informace, a sice s přesností v rozsahu submikromětrickém s rozlišením přizpůsobeným zadání úLohy.
7. Geokódování družicových záznamů popřípadě letecké triangulace v poloze a výšce (x,y,z) umožňuje vyměření každého jadnotlivého modelu letecké fotografie popřípadě družicových obrazů. Tento proces je významné opatření pro zavázání obrazového materiálu do geodetických popřípadě geografických sítí a tím je zákLadnou pro další kvaLitativní vyměření a interpretaci.
-98. Na základě dat vytvořených podle bodu 6 se změří číslicový výškový modeL nebo automaticky vypočítá číslicový výškový model, který opět je předpokladem pro diferenciální vyrovnání leteckých fotografií. S diferenciáLním vyrovnáním číslicových informací Leteckých fotografií je k dispozici každý pixel jako paralelní projekce a je tak navazujícími číslicovými obrazovými hodnotami zapojen do číslicového orthof otoplánu.
9. Přes cestu 1-7 způsobu se uživateli dat poskytuje projektová oblast jako číslicový model k použití v měřicí laboratoři. On má podle použití určitých technických a programových prostředků možnost území paralelní projekcí nebo prostorově (plasticky) pozorovat, v něm měřit a plánovat.
Číslicové územní informace (viz stupně 1 - 8) se uloží na vhodný nosič dat a sice v rozsahu přidčLeném projektové oblasti nebo plánování. Jako nosiče dat přicházejí v úvahu vhodné nosiče dat jako CD. Tato data budou nabídnuta potenciálním uživatelům, když se nejedná o speciální projektové území, v obvyklém geografickém přiřazení například na zemské, provinční, krajové nebo obecní úrovni. Tím je každému uživateli těchto číslicových dat, podle zkušenosti, odkazu nebo nařízení dána možnost provádět interaktivní plánování, nebo tím pověřit třetí osobu. Tak je možná konsekventní konstrukce ploch nad čarami, body, měřenými čísly a matematickými hodnotami (například vytyčování). Navíc mohou také být interpretací poznány způsoby užití, formy stavby, ekoLogické dané skutečnosti, anomálie a jiné a mohou být zapracovány do vytvořených interaktivních dat. Způsob podle vynáLezu také vytváří v dalším rozvinutí také třírozměrné zavázání konstrukcí například stavby silnic a mostů nebo vysokých staveb.
10. Interaktivní konstrukce nebo plánování v modelu území na pracovišti CAD zahrnuje použití dalších externích grafických a negrafických informací. K tomu je nutné mít k použití výše uvedené plánování relevantní informace ve stejné geodetické nebo geografické síti, jak to je pro model
- 10území třeba.
11. Také informace podle odstavce 10 mohou být samostatně uvažovány jako část způsobu podle vynálezu, neboť musí být vytvořeny souhlasně k cestě způsobu nebo je možné je opatřit. Kromě toho mohou v modelu území se stávajícími výsledky měření snímků polí být na interaktivním stanovišti vypracovány matematické vypočtené hodnoty. Předpokladem pro spojení práce rastrových a vektorových informací je jednotný geodetický souřadnicový systém.
12. Technická přístrojová část pro přípravu dat zahrnuje výkonná fotografická letadla vybavená řadovými měřicími kamerami s vysokým rozlišením GPS-navigaci, případně INS-DGPS-navigaci a umožňuje navíc opatření geografických informací a přímo zpětný dosah na družicová data nebo letadlem nesený systém čidel. Pro další zpracování jsou zapotřebí práce fotolaboratoři v obvyklém rozsahu a s vysokou jakostí, když letadlem prováděný příjem dat projektového území k jednomu pozdějšímu okamžiku se neprovádí číslicově. Pro digitizaci s vysokým rozlišením panchromatických obrazových informací se používají vhodné snímače. Aerotrianguláce nebo jinak geodeticky nezávadné zhuštění lícovacích bodů a nastavení číslicových výškových modelů se provede při využití vysoce výkonných zařízení pro zpracování obrazu. Uložení vyrovnaného číslicového modelu území se provádí v prostorovém vztahu uvedeném v odstavci 9.
13. Současně se způsobem podle vynálezu při uvážení průmyslově obvyklého formátu výměny zajistí, aby číslicová obrazová data, vektorová data, alfanumerické informace byly udržovány kompatibilní s rozvětvenými databankami a datovými formáty. Kromě toho je učiněno opatření, aby, je-li třeba, byl přenos dat nebo jejich částí také přes telemetrii, E-mail, ISDN a jiné, realizován proti adekvátním poplatkům.
14. Způsob podle vynálezu je nařízen na hospodářskou produkční strategii nařízenou na jeden potenciálně se vyskytující trh, a může bvt stále modifikován a přizpůsobován po-11kroku techniky. Jsou připojeny základní programové prostředky pro vizualizaci informací.
V obr.3 je způsob podle vynálezu znázorněn schematicky tak, že topografická plocha (území) 1. je leteckými fotografiemi prostřednictvím letadla 2, jehož poloha v prostoru je určována družicemi 3 s pomocí jejích signálů (DGPS), přijímána a potom číslicový výškový model 4 podíe čtvrtého kroku způsobu je jako datové vyhodnocení odvozen nebo vypočítán, bude z topografické plochy (území) a z číslicového výškového modelu 4 včetně známé polohy projekčních středů v prostoru v okamžiku fotografování letadlem 2 a prostřednictvím matematických transformací z analogového leteckého snímku nebo z číslicové scény leteckého snímku zhotovena číslicová orthofotografie 5., která je dodána potenciálnímu uživateli prostřednictvím nosiče dat, takže potenciální uživatel podle své zadané úlohy a nutných rozhodnutí, které formuloval jako zadavatel smlouvy, bude schopen číslicové orthofotografi i přiřadit vektorovou čárovou grafiku 6 a tuto odpovídajícím užitečným způsobem zhodnotit.

Claims (2)

1. Způsob získání, vyhodnocení, vyměření a uložení geoinformací, přičemž data vztažená na prostor jsou spojena a zpracována konfigurací výpočetních a data zpracujících přístrojů, vyznačující se tím, že v prvním kroku způsobu se provede vymezení objektu, které sestává například z číselných údajů, údajů vztažených k místům, topografických popisů a z geodetických souřadnic nebo geografických souřadnic, ve druhém kroku způsobu se opatří data prostřednictvím svislých leteckých snímků nebo záznamů provedených družicemi, které se uloží jako mosaika leteckých snímků, které se spojí do bloků fotografií, je-li třeba také použitím informace z mapového materiálu, a dále je-li třeba, použitím výškových informací, družicemi a letadly provedených záznamů ve formě snímačových dat, pozemní informace (měření), plánovacích a návrhových dat jakož i radarových záznamů ve formě mnohotrekvenčních mikrovln a rozličných polarizací, ve třetím kroku způsobu se provede příprava dat, přičemž se berou v úvahu geokódované družicové snímačové záznamy nebo Letecké svislé snímky, výpočet projekčních středů letecké kamery a poLohy snímačů, polohy snímačů v prostoru v okamžiku fotografování, a závislost dat DGPS-systému na poloze snímačů použitím aerotriangulace, přičemž potom ve čtvrtém kroku se provede vyhodnocení dat digitizací předložených analogových leteckých snímků s geometrickou přesností v rozsahu mikrometrů při přizpůsobeném rozlišení obsahujícím takové činnosti, jako je měření a výpočet číslicového výškového modelu, diferenciální vyrovnání číslicových obrazů obvyklým způsobem, vytvoření leteckých fotografií (vytvoření mosaiky), tém kroku způsobu se geoinformace z prvního až čtvrtého kroku způsobu redukují na různé průmyslově obvykié standardní výměnné formáty pro rastrová data, čímž je umožněn jejich výstup na kreslicí přístroj v různých rozlišeních v černobílém nebo barevném provedení ti číslicové uložení na různých číslibloků číslicových v následujícím pá-13cových nosičích dat, napříkLad CD, DAT, STREAMER, na číslicových výměnných diskách a podobně a které je kompatibilní s dalšími databankami a datovými formáty a může být vyměňováno a přenášeno přes tclemetri. i, E-maíl a ISDN, v šestém kroku způsobu uživatel dat použije císLicové formace krajiny v jedné projekční nebo plánovací oblasti jako číslicový model v měřicí laboratoři, tím že vytvoří konzistentní konstrukci ploch užitím čar, bodů, měření a matematických hodnot, detekcí jakékoli anomálie integrací typů použití, forem konstrukcí, ekologických faktorů, takže terenní práce může být provedena v úřadě a číslicová data mohou být použita k vytvoření katastru.
2. Způsob získání, vyhodnocení, vyměření a uložení geoinformací, přičemž data vztažená na prostor jsou spojena a zpracována konfigurací výpočetních a data zpracujících přístrojů podíe nároku 1, vyznačující se tím, že topografický povrch (1) (území) se zaznamená fotografiemi z letadla (2), jehož poloha v prostoru se zaznamená užitím signáLů (DGPS) ze družic (3), po čtvrtém kroku způsobu je dostupný číslicový výškový model (4) z odvození nebo výpočtu dat, a, užitím topografické plochy (území) (1) ti číslicového výškového modeíu (4) a známé polohy projekčních středů v prostoru v okamžiku fotografování letadlem (2) se matematickou transformací analogové letecké fotografie nebo z císLicové scény Letecké fotografie vytvoří číslicová svislá fotografie (5), která se dá k použití potenciálnímu uživateli prostřednictvím nosiče dat, takže potenciální uživatel podle vymezení své úLohy a nutného nalezení rozhodnutí, které jako objednatel formuloval, je schopen k číslicové svislé fotografií (5) připojit vektorovou grafiku nebo čárovou grafiku (6) a příslušné užitečné ji využít.
CZ963416A 1994-06-03 1995-05-10 Method of acquisition, evaluation, measuring and storage of geological information CZ341696A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4419359A DE4419359A1 (de) 1994-06-03 1994-06-03 Verfahren zur Erfassung, Auswertung, Ausmessung und Speicherung von Geo-Informationen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ341696A3 true CZ341696A3 (en) 1997-03-12

Family

ID=6519662

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ963416A CZ341696A3 (en) 1994-06-03 1995-05-10 Method of acquisition, evaluation, measuring and storage of geological information

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP0763185B1 (cs)
CN (1) CN1149916A (cs)
AT (1) ATE197736T1 (cs)
AU (1) AU3858795A (cs)
CA (1) CA2191954A1 (cs)
CZ (1) CZ341696A3 (cs)
DE (2) DE4419359A1 (cs)
DK (1) DK0763185T3 (cs)
EE (1) EE9600200A (cs)
ES (1) ES2099055T3 (cs)
GE (1) GEP20002247B (cs)
GR (1) GR970300018T1 (cs)
HU (1) HUT76229A (cs)
LT (1) LT4215B (cs)
LV (1) LV11712B (cs)
PE (1) PE28996A1 (cs)
PL (1) PL317417A1 (cs)
WO (1) WO1995033973A1 (cs)

Families Citing this family (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6442293B1 (en) * 1998-06-11 2002-08-27 Kabushiki Kaisha Topcon Image forming apparatus, image forming method and computer-readable storage medium having an image forming program
DE19857667A1 (de) * 1998-12-15 2000-08-17 Aerowest Photogrammetrie H Ben Verfahren zur Erzeugung einer drei-dimensionalen Objektbeschreibung
IE990827A1 (en) * 1999-10-04 2001-04-18 Digitech Res Production of a survey animated digital model
US6810153B2 (en) * 2002-03-20 2004-10-26 Hitachi Software Global Technology, Ltd. Method for orthocorrecting satellite-acquired image
US6833811B2 (en) * 2002-10-07 2004-12-21 Harris Corporation System and method for highly accurate real time tracking and location in three dimensions
CN1303431C (zh) * 2002-12-13 2007-03-07 中国科学院电子学研究所 机载合成孔径雷达测量区域定位系统
AU2003244321B8 (en) * 2003-06-20 2008-02-21 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Picked-up image display method
CN100451544C (zh) * 2004-03-15 2009-01-14 清华大学 一种基于视频图像测量飞行器姿态参数的方法
US7298891B2 (en) * 2004-07-15 2007-11-20 Harris Corporation Bare earth digital elevation model extraction for three-dimensional registration from topographical points
US8068789B2 (en) 2005-10-11 2011-11-29 Data Info Tech Pty Ltd Survey device
AU2006301903B2 (en) * 2005-10-11 2011-06-30 Data Info Tech Pty Ltd A survey device
CN101162265B (zh) * 2006-10-12 2011-03-23 华晶科技股份有限公司 卫星定位记录装置及记录方法
CN101051082B (zh) * 2007-03-30 2010-05-19 清华大学 对全部原始雷达信息打包处理的方法
US8078436B2 (en) 2007-04-17 2011-12-13 Eagle View Technologies, Inc. Aerial roof estimation systems and methods
US8145578B2 (en) 2007-04-17 2012-03-27 Eagel View Technologies, Inc. Aerial roof estimation system and method
JP4492654B2 (ja) * 2007-08-29 2010-06-30 オムロン株式会社 3次元計測方法および3次元計測装置
CN101304408B (zh) * 2008-06-03 2010-11-03 中国航天时代电子公司第七七一研究所 一种遥感卫星载荷数据的处理方法
US8209152B2 (en) 2008-10-31 2012-06-26 Eagleview Technologies, Inc. Concurrent display systems and methods for aerial roof estimation
US8170840B2 (en) 2008-10-31 2012-05-01 Eagle View Technologies, Inc. Pitch determination systems and methods for aerial roof estimation
US8731234B1 (en) 2008-10-31 2014-05-20 Eagle View Technologies, Inc. Automated roof identification systems and methods
US9911228B2 (en) 2010-02-01 2018-03-06 Eagle View Technologies, Inc. Geometric correction of rough wireframe models derived from photographs
EP2527787B1 (en) * 2011-05-23 2019-09-11 Kabushiki Kaisha TOPCON Aerial photograph image pickup method and aerial photograph image pickup apparatus
US9599466B2 (en) 2012-02-03 2017-03-21 Eagle View Technologies, Inc. Systems and methods for estimation of building wall area
US9933257B2 (en) 2012-02-03 2018-04-03 Eagle View Technologies, Inc. Systems and methods for estimation of building wall area
US10663294B2 (en) 2012-02-03 2020-05-26 Eagle View Technologies, Inc. Systems and methods for estimation of building wall area and producing a wall estimation report
US8774525B2 (en) 2012-02-03 2014-07-08 Eagle View Technologies, Inc. Systems and methods for estimation of building floor area
US10515414B2 (en) 2012-02-03 2019-12-24 Eagle View Technologies, Inc. Systems and methods for performing a risk management assessment of a property
US9501700B2 (en) 2012-02-15 2016-11-22 Xactware Solutions, Inc. System and method for construction estimation using aerial images
US9959581B2 (en) 2013-03-15 2018-05-01 Eagle View Technologies, Inc. Property management on a smartphone
US10909482B2 (en) 2013-03-15 2021-02-02 Pictometry International Corp. Building materials estimation
US11587176B2 (en) 2013-03-15 2023-02-21 Eagle View Technologies, Inc. Price estimation model
AU2014295972B2 (en) 2013-08-02 2018-10-11 Xactware Solutions, Inc. System and method for detecting features in aerial images using disparity mapping and segmentation techniques
CN104637370B (zh) * 2014-12-23 2015-11-25 河南城建学院 一种摄影测量与遥感综合教学的方法及系统
RU174052U1 (ru) * 2015-12-30 2017-09-27 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Рязанский государственный радиотехнический университет" Программно-аппаратный комплекс мониторинга состояния воздушных линий электропередач
RU2667793C1 (ru) * 2017-07-21 2018-09-24 Закрытое акционерное общество "ИНТЕГРА-С" Геоинформационная система в формате 4d
US10503843B2 (en) 2017-12-19 2019-12-10 Eagle View Technologies, Inc. Supervised automatic roof modeling
RU2699940C1 (ru) * 2018-11-23 2019-09-11 Публичное акционерное общество "Транснефть" (ПАО "Транснефть") Способ мониторинга состояния трассы магистрального трубопровода
CN111984026A (zh) * 2019-05-23 2020-11-24 广州极飞科技有限公司 无人机的控制方法和装置
CN110440762B (zh) * 2019-09-18 2022-05-03 中国电建集团贵州电力设计研究院有限公司 一种多旋翼无人机山区航测成图的网格化像控点布设方法
CN110487251B (zh) * 2019-09-18 2022-05-03 中国电建集团贵州电力设计研究院有限公司 一种用非量测相机的无人机进行大比例尺测图的作业方法
US11094113B2 (en) 2019-12-04 2021-08-17 Geomni, Inc. Systems and methods for modeling structures using point clouds derived from stereoscopic image pairs
CN111192366B (zh) * 2019-12-30 2023-04-07 重庆市勘测院 用于建筑高度三维控制的方法及装置、服务器

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE237211C (cs)
DE3219032C3 (de) * 1982-05-19 1988-07-07 Messerschmitt Boelkow Blohm Stereophotogrammetrisches aufnahme- und auswerteverfahren
US4635203A (en) * 1984-04-06 1987-01-06 Honeywell Inc. Passive range measurement apparatus and method
GB2174210A (en) * 1985-04-15 1986-10-29 Carson Helicopters Inc Airborne gravity surveying method
EP0237601B1 (de) * 1986-03-19 1989-05-31 Rollei Fototechnic GmbH Verfahren zur photogrammetrischen Erfassung eines Objektes mit Hilfe zumindest eines opto-elektrischen Festkörper-Flächensensors
DE3830577C3 (de) 1988-09-08 1995-02-23 Deutsche Aerospace Digitale Abtastung
DE3802541A1 (de) * 1988-01-28 1989-08-10 Von Braun H Dr Schmidt Grossmassstaebliches kartieren von parametern mehrdimensionaler strukturen in naturraeumen
CH677154A5 (cs) * 1988-07-06 1991-04-15 Wild Leitz Ag
AU614893B2 (en) * 1989-01-18 1991-09-12 Sharp Kabushiki Kaisha Mobile object navigation system
US4973970A (en) * 1989-07-14 1990-11-27 General Atomics Integrated automated system for waste site characterization
DE3935244A1 (de) * 1989-10-23 1991-04-25 Von Braun Heiko Dr Schmidt Verfahren zur erkundung von strukturen im naturraum aus der luft
US5379224A (en) * 1991-11-29 1995-01-03 Navsys Corporation GPS tracking system
JP2679505B2 (ja) * 1992-01-22 1997-11-19 三菱電機株式会社 移動体用ナビゲーション装置
DE4216828C2 (de) * 1992-05-21 1994-08-18 Dornier Gmbh Verfahren zur Erdbeobachtung

Also Published As

Publication number Publication date
LV11712B (en) 1997-06-20
DE59508871D1 (de) 2000-12-28
HU9603288D0 (en) 1997-01-28
ES2099055T1 (es) 1997-05-16
DE4419359A1 (de) 1995-12-07
EE9600200A (et) 1997-06-16
GEP20002247B (en) 2000-09-25
PE28996A1 (es) 1996-07-24
ES2099055T3 (es) 2001-02-01
PL317417A1 (en) 1997-04-14
LV11712A (lv) 1997-02-20
CN1149916A (zh) 1997-05-14
DK0763185T3 (da) 2001-03-19
ATE197736T1 (de) 2000-12-15
LT96166A (en) 1997-07-25
LT4215B (en) 1997-09-25
HUT76229A (en) 1997-07-28
WO1995033973A1 (de) 1995-12-14
AU3858795A (en) 1996-01-04
CA2191954A1 (en) 1995-12-14
GR970300018T1 (en) 1997-06-30
EP0763185B1 (de) 2000-11-22
EP0763185A1 (de) 1997-03-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ341696A3 (en) Method of acquisition, evaluation, measuring and storage of geological information
CN111597666B (zh) 一种将bim应用到变电站建设过程的方法
CN110986888A (zh) 一种航空摄影一体化方法
CN113032977A (zh) 基于无人机逆建模技术的土石方量测算方法
CN112902928A (zh) 一种无人机航摄测量方法及其系统
Cilek et al. Generation of high-resolution 3-D maps for landscape planning and design using UAV technologies
Dinkov et al. Advantages, disadvantages and applicability of GNSS post-processing kinematic (PPK) method for direct georeferencing of UAV images
Mao et al. Precision evaluation and fusion of topographic data based on UAVs and TLS surveys of a loess landslide
Angeli et al. Dense 3D model generation of a dam surface using UAV for visual inspection
CN114359489A (zh) 一种管道施工期实景影像的制作方法、装置、设备及存储介质
Torleàrrd Some photogrammetric experiments with digital image processing
Zomrawi et al. Accuracy evaluation of digital aerial triangulation
Kwoczyńska et al. Integration of data obtained from laser scanning and UAV used to develop a 3D model of the building object
Chrustek et al. Obtaining Snow Avalanche Information by Means of Terrestrial Photogrammetry—Evaluation of a New Approach
Futamura et al. High resolution DEM generation from ALOS PRISM data-algorithm development and evaluation
Dowman Images from space: the future for satellite photogrammetry
Smith Topographic mapping
González Horizontal accuracy assessment of the new generation of high resolution satellite imagery for mapping purposes
Sestras et al. The use of budget UAV systems and GIS spatial analysis in cadastral and construction surveying for building planning
Charles VALIDATING UNMANNED AERIAL VEHICLE PHOTOGRAMMETRY HEIGHTS, FOR HIGHWAY TOPOGRAPHIC SURVEYING IN TANZANIA.
SIMON et al. HIGH-RESOLUTION TECHNOLOGIES AND IMAGES FOR TOPOCADASTRAL ACTIVITIES.
Garnero Aerial and Terrestrial LiDAR: Comparisons and Accuracies
Chetverikov et al. ERROR ESTIMATION OF DEM OF ORTHOTRANSFORMATION OF AERIAL IMAGES OBTAINED FROM UAVS ON THE MOUNTAINOUS LOCAL SITE IN THE VILLAGE SHIDNYTSYA
CN117346742A (zh) 基于机载激光雷达和倾斜摄影测量的水电站测绘系统
Fellas et al. Comparing the Methods of Terrestrial Laser Scanning and Photogrammetry for the Geometric Documentation of Stone Bridges Through the Case Study of Tzelefos Bridge