CZ33573U1 - Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla - Google Patents

Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla Download PDF

Info

Publication number
CZ33573U1
CZ33573U1 CZ2019-36477U CZ201936477U CZ33573U1 CZ 33573 U1 CZ33573 U1 CZ 33573U1 CZ 201936477 U CZ201936477 U CZ 201936477U CZ 33573 U1 CZ33573 U1 CZ 33573U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
trailers
axle
stabilization system
wheels
trailer
Prior art date
Application number
CZ2019-36477U
Other languages
English (en)
Inventor
Remko Franciscus Herremans
Original Assignee
Remko Franciscus Herremans
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Remko Franciscus Herremans filed Critical Remko Franciscus Herremans
Priority to CZ2019-36477U priority Critical patent/CZ33573U1/cs
Publication of CZ33573U1 publication Critical patent/CZ33573U1/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01FMEASURING VOLUME, VOLUME FLOW, MASS FLOW OR LIQUID LEVEL; METERING BY VOLUME
    • G01F1/00Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow
    • G01F1/05Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow by using mechanical effects

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká technických prostředků pro prevenci nestability zejména přívěsných vozíků, karavanů a podobných vozidel. Nestabilita, zejména smyk těchto vozidel, může způsobovat vážné škody na samotném vozidle, ale i na dalších vozidlech, které se na vozovce pohybují, a také může způsobit zranění osob, které jsou účastníky provozu.
Dosavadní stav techniky
V současné době přívěsné vozíky a karavany zpravidla nejsou vybaveny žádným účinným technickým prostředkem pro předcházení nestability a smyku, a to přesto, že se jedná o vozidla, která se dostávají do pozice nestability velmi snadno. Nestabilita těchto vozidel často vyústí v prudké vybočení vozidla ze směru jízdy, a to může mít za následek dopravní nehodu s mnoha nepříznivými důsledky.
Ačkoli jsou běžná vozidla včetně nákladních obvykle vybavena protismykovými opatřeními, jsou tato opatření zaměřena pouze na samotná vozidla, nikoli na přívěsy, karavany nebo podobná vozidla. Karavany a přívěsná vozidla se často stávají nestabilními v rychlostech kolem 80km/hod. a výsledkem mohou být právě dopravní nehody způsobené vlečenými vozidly, zejména přívěsy nebo karavany.
Důvodem proč se tato vozidla dostávají do nestabilních pozic, je většinou značné zatížení těchto vozidel a také ta skutečnost, že vozidla jako přívěsy či karavany mají nápravu v zásadě uprostřed tohoto vozidla. Odstranit či omezit nestabilitu by bylo možné posunutím poslední nápravy směrem dozadu, ale to by nepříznivě ovlivňovalo nosnost těchto vozidel, takže řešit nestabilitu těchto vozidel relativním posunutím náprav dozadu není optimální.
Podstata technického řešení
Podstata stabilizačního systému, zejména pro přívěsná vozidla, podle technického řešení spočívá vtom, že každé kolo přívěsného vozidla je jednak upevněno na vnější nápravě, kde vnější nápravy obou kol jsou suvně propojeny vnitřní nápravou a jednak je každé kolo výkyvné uloženo na šikmých trámcích, přičemž vnitřní konce šikmých trámců jsou pevně spojeny s podvozkem přívěsného vozidla a vnitřní náprava je opatřena pohonem, který je upevněn na podvozku vozidla a je propojen s ovládacím senzorem nestability vozidla.
Vnější náprava je spojena s každým kolem prostřednictvím desky, ke které je výkyvné připojen šikmý trámec.
Pohon může být alternativně elektrický, pneumatický nebo hydraulický. V případě elektrického pohonu je výhodné jeho spojení s vnitřní nápravou prostřednictvím matice a šroubové tyče.
Vnější nápravy kol jsou na horní straně přilehlé ke kolům výhodně opatřeny podložkou, která je v kontaktu s podvozkem nebo korbou vozidla, případně se zesílením podvozku nebo korby přívěsného vozidla. Podložka může být opatřena válečky nebo kuličkami pro usnadnění pohybu mezi podložkou a zesílením korby přívěsného vozidla.
Pohon, propojený s ovládacím senzorem nestability, může být spojen s více než jednou vnitřní nápravou přívěsného vozidla.
- 1 CZ 33573 U1
Vnější náprava obou kol a vnitřní náprava mohou mít výhodně čtvercový nebo obdélníkový průřez.
Problematika nestability těchto vozidel je tak řešena rozdělením náprav a ustavení do trojúhelníkové konstrukce. Jakmile senzor obdrží impuls či informaci o nestabilitě vozidla, zapne pohon, který posune nápravy dozadu a současně kola vzájemně od sebe, čímž se nestabilita vozidla omezí nebo zcela odstraní. Když senzor zjistí, že nestabilita již nepokračuje, vypne pohon a nápravy a kola se dostanou do původní polohy.
Konstrukce podle technického řešení po reakci pohonu na signál nestability výrazně omezí prohlubování nestability a vede k uvedení celého podvozku do stabilní pozice. Toto řešení chrání vozidlo i před nepříznivými účinky náhlých poryvů větru nebo silného bočního větru.
Objasnění výkresů
Příkladné provedení technického řešení je schematicky znázorněno na připojených výkresech, kde obr. 1 znázorňuje schematicky stávající stav techniky, kdy je přívěsné vozidlo vybaveno pouze pevnou nápravou, bez jakéhokoli stabilizačního prostředku, obr. 2 znázorňuje schematicky vlastní technické řešení v obvyklé normální poloze nápravy, která vytváří trojúhelníkovou strukturu, která může být posunována pohonem, obr. 3 znázorňuje schematicky vlastní technické řešení v poloze nápravy, když došlo ke stavu nestability a systém posunul nápravu směrem dozadu a kola do stran, obr. 4 znázorňuje schematicky provedení vlastní teleskopické nápravy, opatřené valivými předměty pro posun korby vozidla obr. 5 znázorňuje schematicky vlastní provedení technického řešení, včetně celé trojúhelníkové konstrukce, obr. 6 znázorňuje schematicky příkladné provedení uložení korby na nápravu v podélném částečném řezu a obr. 7 znázorňuje provedení uložení korby na nápravu podle obr. 6 v příčném řezu.
Příklad uskutečnění technického řešení
Stávající systém uložení kol 9 přívěsných vozidel či karavanů je založen na pevném spojení každého kola 9 s pevnou nápravou 16. jak je znázorněno na obr. 1.
Stabilizační systém podle příkladného provedení technického řešení vychází z toho, že přívěsné vozidlo či karavan nebo vozidlo podobné, má každé kolo 9 upevněno jednak na vnější nápravě 5, a jednak je kloubově uloženo na šikmých trámcích 7. To je schematicky znázorněno na obr. 2. Vnější nápravy 5 obou kol 9 jsou suvně propojeny vnitřní nápravou 6.
Je výhodné, nikoli nutné, aby vnější nápravy 5 obou kol 9 a vnitřní náprava 6 měly čtvercový nebo obdélníkový průřez.
Tento systém umožňuje samostatný pohyb vnějších náprav 5 po vnitřní nápravě 6 a vytváří tak nápravu vozidla.
Vnitřní konce 1 šikmých trámců 7 jsou pevně spojeny s podvozkem přívěsného vozidla, a to buď prostřednictvím jediného pevného bodu, nebo každý vnitřní konec 1 obou šikmých trámců 7 může být spojen s podvozkem samostatně.
Vnitřní náprava 6 je opatřena pohonem 2, který je propojen s ovládacím senzorem nestability vozidla, který není na připojených obrázcích znázorněn. Provedení pohonu není pro technické řešení důležité, pohon 2 může být například elektrický, pneumatický či hydraulický. Může využívat i existující pneumatický nebo hydraulický obvod tažného vozidla. Pohon 2 je upevněn na podvozku přívěsného vozidla a nejčastěji se jedná o elektromotor.
-2CZ 33573 U1
V případě elektrického pohonu 2 může elektrický motor pohánět šroubovou tyč 3, uloženou v držáku 10, který je pevně spojen s podvozkem vozidla. Šroubová tyč 3 je v kontaktu s maticí 4, která je upevněna na vnitřní nápravě 6. Toto uspořádání zajišťuje po zapnutí pohonu 2 prostřednictvím matice 4 pohyb nápravy, a tedy i obou kol 9 směrem dozadu a současně prostřednictvím šikmých trámců 7 i pohyb obou kol 9 směrem do stran. Tím se zvětší rozchod kol 9 a příznivě se tak změní geometrie vozidla, které se tak stává stabilnějším. To je znázorněno na obr. 3.
Variantou tohoto technického řešení je využití pneumatického nebo hydraulického pohonu, kdy místo šroubové tyče 3 je zde píst pohonu 2, který je upevněn k vnitřní nápravě 6 a zajišťuje při zapnutí posun nápravy směrem dozadu a obou kol 9 do stran.
Protože posun nápravy probíhá proti směru jízdy vozidla, není třeba k takovému posunu žádná mimořádná síla, na rozdíl od opačného pohybu, ale to je přesně to, co se pro naplnění požadavku lepší stability vozidla požaduje.
Vnější náprava 5 každého kola 9 je spojena s každým kolem 9 prostřednictvím desky 8, ke které je kloubově připojen závěsem 11 šikmý trámec 7 upevněný na podvozku vozidla.
Vnější nápravy 5 kol 9 jsou na horní straně přilehlé ke kolům 9 opatřeny podložkou 12, která je v kontaktu se zesílením 13 podvozku nebo korby 14 přívěsného vozidla. Tento kontakt může být založen na pouhém kluzném vzájemném kontaktu, kdy tření může být omezeno mazivem.
Zejména u větších vozidel může být podložka 12 opatřena válečky nebo kuličkami 17 pro usnadnění pohybu mezi podložkou 12 a zesílením 13 korby 14 přívěsného vozidla. Podložka 12 může být spojena s vnější nápravou 5 prostřednictvím vzpěr 15. Ke vzájemnému pohybu mezi korbou 14, případně jejím zesílením 13 na straně jedné a podložkou 12 na straně druhé dochází v případě reakce stabilizačního systému po zapnutí pohonu 2. Šroubová tyč 3, poháněná pohonem 2, propojeným s ovládacím senzorem nestability, který není na přiložených obrázcích znázorněn, jev kontaktu s maticí 4 vnitřní nápravy 6. Tato šroubová tyč 3 může být u větších vozidel v kontaktu s maticemi 4 více než jedné vnitřní nápravy 6, pokud je přívěsné vozidlo více vnitřními nápravami 6 vybaveno.
Jakmile senzor nestability zjistí signál o nestabilitě vozidla, dává pokyn pohonu 2, který otáčí šroubovou tyčí 3, čímž dochází k tomu, že prostřednictvím matice 4 a vnitřní nápravy 6 jsou obě kola 9 vytlačována směrem do vozovky, takže se rozchod kol zvětší. Současně dochází k posunu náprav a kol směrem dozadu, jak je naznačeno na obr. 2 a 3. Oba tyto posuny výrazně omezí prohlubování nestability a vedou k uvedení celého podvozku do stabilní pozice.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení může být využito jako prostředek prevence nestability přívěsných vozidel, zejména přívěsných vozíků, karavanů a podobných vozidel.

Claims (8)

1. Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla, vyznačující se tím, že každé kolo (9) přívěsného vozidla je jednak upevněno na vnější nápravě (5), kde vnější nápravy (5) obou kol (9) jsou suvně propojeny vnitřní nápravou (6), a jednak je každé kolo (9) výkyvné uloženo na šikmých trámcích (7), přičemž vnitřní konce (1) šikmých trámců (7) jsou pevně spojeny s podvozkem přívěsného vozidla a vnitřní náprava (6) je opatřena pohonem (2), který je upevněn na podvozku vozidla a je propojen s ovládacím senzorem nestability vozidla.
2. Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla, podle nároku 1, vyznačující se tím, že vnější náprava (5) je spojena s každým kolem (9) prostřednictvím desky (8), ke které je výkyvné připojen šikmý trámec (7).
3. Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla, podle nároku 1, vyznačující se tím, že pohon (2) je elektrický, pneumatický nebo hydraulický.
4. Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla, podle nároku 1 a 3, vyznačující se tím, že elektrický pohon (2) je spojen s vnitřní nápravou (6) prostřednictvím matice (4) a šroubové tyče (3).
5. Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla, podle nároku 1, vyznačující se tím, že vnější nápravy (5) kol (9) jsou na horní straně přilehlé ke kolům (9) opatřeny podložkou (12), která je v kontaktu s podvozkem nebo korbou (14) vozidla, případně se zesílením (13) podvozku nebo korby přívěsného vozidla.
6. Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla, podle nároku 5, vyznačující se tím, že podložka (12) je opatřena válečky nebo kuličkami (17) pro usnadnění pohybu mezi podložkou (12) a zesílením (13) korby přívěsného vozidla.
7. Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla, podle nároku 1, vyznačující se tím, že pohon (2), propojený s ovládacím senzorem nestability, je spojen s více než jednou vnitřní nápravou (6) přívěsného vozidla.
8. Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla, podle nároku 1, vyznačující se tím, že vnější náprava (5) obou kol (9) a vnitřní náprava (6) mají čtvercový nebo obdélníkový průřez.
CZ2019-36477U 2019-08-06 2019-08-06 Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla CZ33573U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36477U CZ33573U1 (cs) 2019-08-06 2019-08-06 Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36477U CZ33573U1 (cs) 2019-08-06 2019-08-06 Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ33573U1 true CZ33573U1 (cs) 2019-12-20

Family

ID=69063499

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-36477U CZ33573U1 (cs) 2019-08-06 2019-08-06 Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ33573U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9096263B2 (en) Operation of self-steering axles on semi-trailers
US6659491B2 (en) Trailer system
US12012162B2 (en) Automatic rolling fifth wheel hitch
CA2763798C (en) Semi-trailer for transporting circular objects
US4017094A (en) Steering converter apparatus
US3000652A (en) Vehicle towing equipment
US8262118B2 (en) Vehicle power unit and body unit system
US4966383A (en) Logging trailer
US20060072999A1 (en) Dual purpose vehicle tow lift
CZ33573U1 (cs) Stabilizační systém, zejména pro přívěsná vozidla
EP3363717B1 (en) Cargo trailer
US5016899A (en) No-slack restricted-drum stabilizer for commercial multitrailer combinations
RU2658710C1 (ru) Догрузочное устройство автомобиля
US4902030A (en) Short hitch with variable geometry and linkage support bearings movable in a circular arc for so-called balanced trailers and semi-trailers
RU2669758C1 (ru) Подкатная прицепная тележка
AU2012216710A1 (en) Steering System for Road Transport Vehicles
US10596948B2 (en) Hydraulically-adjustable elastomeric vehicle suspension system
CN201999086U (zh) 一种载重汽车结构
EP3061670B1 (en) Device for applying steering to a castor pivot steered wheel set of a semi-trailer
GB2553636A (en) Dolly
RU2175927C2 (ru) Автопоезд
US3981512A (en) Rear wheel steering system
CN115515845A (zh) 具有可调节的牵引杆机构的台车车辆
CA1311776C (en) Logging trailer
NL1021721C2 (nl) Voertuig met star gekoppelde aanhanger.

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20191220

MK1K Utility model expired

Effective date: 20230806