CZ33390U1 - Genový konstrukt pro produkci lipoproteinů a bakteriální display v E. coli, a jeho produkt - Google Patents

Genový konstrukt pro produkci lipoproteinů a bakteriální display v E. coli, a jeho produkt Download PDF

Info

Publication number
CZ33390U1
CZ33390U1 CZ201936729U CZ201936729U CZ33390U1 CZ 33390 U1 CZ33390 U1 CZ 33390U1 CZ 201936729 U CZ201936729 U CZ 201936729U CZ 201936729 U CZ201936729 U CZ 201936729U CZ 33390 U1 CZ33390 U1 CZ 33390U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
gene construct
protein
coli
ospc
sequence
Prior art date
Application number
CZ201936729U
Other languages
English (en)
Inventor
Adam Norek
Lubomír Janda
Original Assignee
Vu Veterinarniho Lekarstvi V V I
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vu Veterinarniho Lekarstvi V V I filed Critical Vu Veterinarniho Lekarstvi V V I
Priority to CZ201936729U priority Critical patent/CZ33390U1/cs
Publication of CZ33390U1 publication Critical patent/CZ33390U1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K14/00Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N15/00Mutation or genetic engineering; DNA or RNA concerning genetic engineering, vectors, e.g. plasmids, or their isolation, preparation or purification; Use of hosts therefor
    • C12N15/09Recombinant DNA-technology
    • C12N15/11DNA or RNA fragments; Modified forms thereof; Non-coding nucleic acids having a biological activity

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Gastroenterology & Hepatology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Description

Předkládané technické řešení se týká genového konstruktu pro expresi proteinů s N-terminálním cysteinem modifikovaným mastnou kyselinou nebo kyselinami, a bakteriální display v Escherichia coli (E. coli), a aminokyselinového produktu tohoto genového konstruktu.
Dosavadní stav techniky
Lipoproteiny představují minoritní skupinu proteinů, které však díky schopnosti ukotvení v plasmatické membráně hrají velmi významnou roli v interakci buněk s okolním prostředím. Tato třída proteinů je tedy velmi zajímavá nejen z hlediska fyziologického, ale také z pohledu technologického. Lipidizace uděluje molekulám proteinů unikátní vlastnosti. Příkladem může být zvýšená imunogenicita způsobená připojením mastných kyselin z bakteriální cytoplazmatické membrány, která nachází uplatnění v přípravě vakcín. Lipidickou komponentu lze využít také při imobilizaci proteinů na hydrofobních částicích (např. lipozomy). Navíc, ve spojení s mechanismy zodpovídajícími za vystavení exprimovaných proteinů přímo na povrchu hostitelské bakterie lze expresní systém využít i pro vysokokapacitní screening knihoven proteinových mutantů.
Příprava lipoproteinů v množstvích uplatnitelných v biotechnologických aplikacích je ovšem náročný proces, a to díky rozsáhlé kaskádě podílející se na jejich syntéze. Ačkoliv existuje několik řešení samotné lipidizace (T. Jones a V. Tyron, Gene, 1995, 165(1), 145-146; Leiáo et al., Archives of Virology, 2000, 145(8), 1639-1657; Cullen at al., Plasmid, 2003, 49(1), 18-29), následná lokalizace na vnější membráně gram-negativních bakterií apřesmyk lipoproteinů na povrchu bakterie, je v současných produkčních systémech nedořešena. Jednotlivé kroky syntézy, procesování a transportu lipoproteinů jsou ovlivněny nejen signální sekvencí molekuly prelipoproteinu (Babu et al., Journal of Bacteriology, 2006, 188(8), 2761-2773), ale také zastoupením aminokyselin za modifikovaným cysteinem (retenční signál), které rozhodují o zadržení lipoproteinů ve vnitřní membráně nebo jeho transportu na membránu vnější. Významnou úlohu hraje i afinita prelipoproteinu k jedné ze tří kaskád zodpovědných za jeho přenesení z cytoplazmy na vnitřní membránu. Tyto transportní mechanismy zároveň určují, zda bude protein transportován ve sbaleném (aktivním stavu), či jako rozvolněný polypeptidový řetězec k jehož sbalení dochází až v průběhu lipidizace a průchodu přes periplazmu (Pathania et al., Nature Chemical Biology, 2009, 5(11), 849-856).
Z našich předcházejících experimentů vyplývá, že o výsledné lokalizaci lipoproteinů rozhoduje nejen signální sekvence a retenční signál, ale také povaha proteinové partikule jako takové (sekvenční i strukturní). Na těchto zjištěních je založeno i předkládané technické řešení, jehož lze využít pro produkci lipoproteinů na fuzním proteinovém nosiči a jejich vystavení na vnější plazmatické membráně E. coli.
Podstata technického řešení
Předkládané technické řešení se týká genového konstruktu pro expresi proteinů s N-terminálním cysteinem modifikovaným mastnou kyselinou nebo kyselinami. Vznikající modifikované proteiny, lipoproteiny, jsou následně transportovány z cytoplazmy expresních buněk E. coli na vnější plazmatickou membránu, kde jsou ukotveny pomocí mastných kyselin a vystaveny do vnějšího prostředí.
- 1 CZ 33390 U1
Předmětem technického řešení je genový konstrukt mající sekvenci
TCTAGAAATAATTTTGTTTAACTTTAAGAAGGAGATATACATATGAAAGCGACCAAA CTGGTGCTGGGCGCGGTGATTCTGGGCAGCACCCTGCTGGCGGGCTGCGATGATAGC GGCAAAGATGGCAACGTCGACACCCTGACCGGTAAAACCATCACCCTGGAAGTTGA ACCGTCTGACACCATCGAAAACGTTAAAGCGAAAATCCAGGACAAAGAAGGTATCC CGCCGGACCAGCAGGAACTGATCTTCGCGGGTAAACAGCTGGAAGACGGTCGTACC CTGTCTGACTACAACATCCAGAAAGAATCTACCCTGCACCTGGTTCTGCATCTTGAGT CTGCCCACCACCACCACTCTGGTCACCACCACACCGGTCACCACCACCACTCTGGTT CTCACCACCACTCTGGTGCCGAAAACCTGTACTTCCAGTCTGGTTCTGGTGTCGACAC CATGGTTAGCGGTGGATCCGAGCTCAAGCTTCTCGAGTCTGCCCACCACCACCACTC TGGTCACCACCACACCGGTCACCACCACCACTCTGGTTCTCACCACCACTAATAGCT CGAGTAATAGGCGGCCGC (SEQ ID NO. 1) nebo sekvence obsahující synonymní mutace kódující stejné aminokyseliny.
Předmětem technického řešení je dále aminokyselinová sekvence kódovaná genovým konstruktem podle technického řešení:
SRNNFV*L*EGDIHMKATKLVLGAVILGSTLLAGCDDSGKDGNVDTLTGKTITLEVEPSD TIENVKAKIQDKEGIPPDQQELIFAGKQLEDGRTLSDYNIQKESTLHLVLHLESAHHHHSG HHHTGHHHHSGSHHHSGAENLYFQSGSGVDTMVSGGSELKLLESAHHHHSGHHHTGH HHHSGSHHH**LE**AA (SEQ ID NO. 2), kde hvězdičky značí stop-kodon.
Genový konstrukt podle předkládaného technického řešení lze začlenit do některého expresního vektoru s indukovatelným promotorem a selekčním genem (např. rezistenci na antibiotikum) a do něj vložit insert kódující libovolný protein, jehož nukleotidová sekvence je ve stejném čtecím rámci jako nukleotidová sekvence genového konstruktu. Takto exprimovaný protein ukotvený na vnější membráně lze využít při aktivitních nebo afinitních studiích, stejně tak lze protein izolovat pro další použití. Mezi vhodné expresní vektory umožňující vložení genového konstruktu patří například vektory z rodiny pET a pUbEx a od těchto odvozené. K usnadnění inkorporace genového konstruktu do expresního vektoru je konstrukt vybaven počátečním a koncovým místem rozpoznávaným restrikčními endonukleázami Xbal a Notl.
Genový konstrukt podle předkládaného technického řešení je tvořen kombinací nukleotidevých sekvencí kódujících aminokyselinovou sekvenci, v níž je fúzováno pět funkčních oblastí zajišťujících, v postupných krocích, tvorbu cílového proteinu modifikovaného mastnými kyselinami. Jednotlivé signální a funkční aminokyselinové sekvence zajišťují v následujících krocích 1.) hydrolýzu signální aminokyselinové sekvence; 2.) post translační modifikaci N-terminálního cysteinu diacylglycerolem na atomu síry a acylem na volné NH-skupině, přičemž acylové skupiny představují saturované mastné kyseliny sumárního vzorce CxIbxO?; 3.) transport modifikovaného proteinu k vnější plazmatické membráně; 4.) ukotvení modifikovaného proteinu do vnější plazmatické membrány a 5.) umožnění dostatečné konformační volnosti k zajištění přirozeného sbalení proteinu, přístupnosti z vnějšího prostředí a možnosti tvorby vyšších organizačních struktur (dimery, oligomery). Genový konstrukt je doplněn o histidinovou kotvu pro usnadnění izolace cílového proteinu. Konstrukt dále obsahuje aminokyselinovou sekvenci rozpoznávanou a hydro lyžovanou TEV proteázou, jež může být využita ke specifickému štěpení modifikovaného proteinu na povrchu E. coli a tím kjeho uvolněn do vnějšího prostředí. Genový konstrukt je upraven tak, aby do něj bylo možno vložit gen kódující protein, jež spolu s popisovaným konstruktem prochází po indukci stejnými kroky post translační modifikace
N-koncového cysteinu a následně je transportován a ukotven na vnější plazmatickou membránu E. coli.
-2cz 33390 U1
1. Signální sekvence
Signální sekvence je krátký peptid na N-koncové části translate váného genového konstruktu, díky které je při expresi udělena produkovanému proteinu afinita k Sec translokáze, jež tento protein přenáší z cytoplazmy gramnegativní bakterie E. coli přes vnitřní cytoplazmatickou membránu. Na vnější straně plazmatické membrány je tato sekvence rozpoznána kaskádou enzymů zajišťující její hydrolýzu doprovázenou acylací cysteinu následujícího za signální sekvencí (signální peptidáza, Lgt, Lsp, Lnt). Odštěpením signální sekvence zajišťuje signální peptidáza II.
> DNA kódující Signální sekvenci ATGAAAGCGACCAAACTGGTGCTGGGCGCGGTGATTCTGGGCAGCACCCTGCTGGC GGGC >Aminokyselinová sekvence Signální sekvence
MKATKLVLGAVILGSTLLAG
2. Retenční signál
Retenční signál je skupina tří aminokyselin, v translate váném genovém konstruktu, následujících za signální sekvencí, z nichž na první pozici je cystein, jež je v průběhu odštěpení signální sekvence modifikován diacylglycerolem a acylem za účasti lipoproteinové kaskády využívající enzymy (Lgt, Lsp, Lnt) přes meziprodukty apolipoprotein (diacyl lipoprotein) a hololipoprotein (triacyl lipoprotein). Následující dvě kladně nabité aminokyseliny zajišťují rozpoznání hololipoproteinu Lol kaskádou a její transport přes periplasmatický prostor.
> DNA kódující Retenční signál
TGCGATGAT >Aminokyselinová sekvence Retenčního signálu
CDD
3. Fúzní komponenty pro bakteriální display
Retenční signál je následován krátkou aminokyselinovou sekvencí odvozenou z přirozeného lipoproteinu (dále jen lipoproteinová aminokyselinová sekvence) spojenou s fúzním kulovitým proteinem, ubikvitinem. Lipoproteinová aminokyselinová sekvence uděluje translatovánému konstruktu hydrofilní povahu na N-terminálním konci a spolu s acylací N-koncového cysteinu umožňuje ukotvení exprimováného proteinu do vnější plazmatické membrány. Mimo ukotvení proteinu do vnější plazmatické membrány poskytuje dostatečnou míru konformační volnosti umožňující jednak oddálení vloženého proteinu od plazmatické membrány, čímž je zajištěna přístupnost z vnějšího prostředí a za druhé poskytuje dostatek flexibility umožňující exprimovanému proteinu zaujmout přirozenou konformaci, a to i v případě tvorby dimemích či oligomemích formací.
Fúzní ubikvitin zařazený za lipoproteinovou sekvenci slouží k odstínění hydrofobního prostředí na vnější plazmatické membráně a tím usnadňuje vystavení hydrofilních proteinů na povrchu E. coli. Zároveň je ubikvitin fúzován s histidinovou kotvou pro usnadnění purifikace.
>DNA kódující Lipoproteinovou aminokyselinovou sekvenci AGCGGCAAAGATGGCAACGTCGAC >Aminokyselinová sekvence Lipoproteinové aminokyselinové sekvence
SGKDGNVD cz 33390 U1 >DNA kódující Ubikvitin s histidinovou kotvou ACCCTGACCGGTAAAACCATCACCCTGGAAGTTGAACCGTCTGACACCATCGAAAAC GTTAAAGCGAAAATCCAGGACAAAGAAGGTATCCCGCCGGACCAGCAGGAACTGAT CTTCGCGGGTAAACAGCTGGAAGACGGTCGTACCCTGTCTGACTACAACATCCAGAA AGAATCTACCCTGCACCTGGTTCTGCATCTTGAGTCTGCCCACCACCACCACTCTGGT CACCACCACACCGGTCACCACCACCACTCTGGTTCTCACCACCACTCTGGTGCCGAA AACCTGTACTTCCAGTCTGGTTCTGGTGTCGACA >Aminokyselinová sekvence Ubikvitinu s histidinovou kotvou TLTGKTITLEVEPSDTIENVKAKIQDKEGIPPDQQELIFAGKQLEDGRTLSDYNIQKESTLH LVLHLESAHHHHSGHHHTGHHHHSGSHHHSGAENLYFQSGSGVDT
4. Doplňkové funkční komponenty konstruktu
Konstrukt je koncipován tak, aby do něj bylo možno vložit libovolný úsek DNA kódující protein, jehož nukleotide vá sekvence je ohraničena restrikčními oblastmi rozpoznávanými endonukleázami Ncol, BamHI, Sací, HindlII a Xhol nebo jejich vhodnou kombinací, přičemž její čtecí rámec přímo navazuje na čtecí rámec konstruktu. Při použití Xhol v kombinaci s jinou restrikční endonukleázou dochází k odstranění C-koncové histidinové kotvy.
>DNA kódující úsek pro vložení insertu CCATGGTTAGCGGTGGATCCGAGCTCAAGCTTCTCGAG >Aminokyselinová sekvence úseku pro vložení insertu
MVSGGSELKLLE >DNA kódující C-koncovou histidinovou kotvu TCTGCCCACCACCACCACTCTGGTCACCACCACACCGGTCACCACCACCACTCTGGT TCTCACCACCACTAATAGCTCGAGTAATAGGCGGCCGC >Aminokyselinová sekvence C-koncové histidinové kotvy
SAHHHHSGHHHTGHHHHSGSHHH
Exprese lipoproteinů na vnější membráně E. coli umožňuje relativně snadný přístup k přirozeně posttranslačně modifikovaným molekulám. Navrhovaný genový konstrukt je založen na přítomnosti konzervované N-terminální části, která se skládá ze signální sekvence, krátké hydrofobní oblasti a partikule ubiquitinu. Signální sekvence zaručuje zpracování nascentního proteinu lipidizační kaskádou a na něj navazujícím transportní systém, jež je zodpovědný za přenesení molekuly přes periplasmatický prostor. Na signální sekvenci navazuje krátký hydrofobní úsek, umožňující stabilní ukotvení cílové molekuly v prostředí bivalentních molekul fosfolipidů. Poslední část konzervovaného úseku je tvořen konzervovanou kulovitou molekulou ubiquitinu, jejíž hlavní úlohou je odstínění cílového proteinu od hydrofobní oblasti vnější plazmatické membrány gram-negativní buněčné stěny. Tato kombinace uplatněná v genovém konstruktu vede k vnesení uniformních vlastností v klíčové oblasti v okolí plazmatické membrány a tím k možnosti volného zaměňování polypeptidikého řetězce na C-koncové oblasti fúzního proteinu. Díky tomu je navrhovaný systém teoreticky schopen produkovat libovolný protein v lipidizované podobě v případě, že jeho biochemické vlastnosti umožňují jeho expozici do vnějšího prostředí buňky.
Zvolená strategie exprese umožňuje produkci přirozených nebo umělých lipoproteinů na povrchu technologicky dobře zvládnutého hostitelského organismu. Expresní systém umožňuje kromě prvotního cíle, tedy exprese lipoproteinů (ať již s korpuskulámí komponentou, nebo v přirozené formě), také přípravu přirozeně nelipidizovaných proteinů s touto posttranslační modifikací a jejich exponování na povrchu E. coli. Tímto způsobem lze významně zvýšit jejich imunogenicitu ať již v podobě atenuovaných bakterií, nebo ve formě čistých izolovaných
-4CZ 33390 U1 proteinů s nízkým rizikem vzniku nových nepřirozených epitopů. V neposlední řadě lze genový konstrukt využít pro tzv. bakteriální display, tedy záměrnou expresi zkoumaných proteinů na povrchu živého pomnožujícího se hostitelského organismu (např. knihovny mutantních enzymů pro studium jejich biologické aktivity, vazebných molekul využitelných pro vysokokapacitní screening afinity k vybraným molekulám či antigenům a tak podobně).
Objasnění výkresů
Obrázek 1: SDS-PAGE buněk exprimujících GFP (vlevo), respektive OspC (uprostřed) z plasmidu pLipDis. Odpovídající proteiny jsou označeny šipkou, hmotnostní standard (MW) vpravo.
Obrázek 2: Porovnání výskytu mastných kyselin u proteinů exprimováných z pLipDis expresního vektoru určených pomocí plynové chromatografie a hmotnostní analýzy. Kontrola - proteiny bez lipoproteinové signální sekvence; Lipoproteiny - proteiny s lipoproteinovou signální sekvencí; Hydrolyzované lipoproteiny - lipoproteiny opracované lipázou.
Obrázek 3: Inverzní fotografie snímku z fluorescenčního mikroskopu. Černé body odpovídají přítomnosti fluorescenčního signálu. Vlevo negativní kontrola, vpravo buňky exprimující OspC protein z vektoru pLipDis.
Příklady uskutečnění technického řešení
1. Sestavení genového konstruktu
Genový konstrukt pro produkci lipoproteinů a bakteriální display byl sestaven in silico z jednotlivých výše popsaných funkčních celků organizovaných v podobě nukleotidevých kazet tak, aby jej bylo možno vložit do expresního vektoru dle výběru technikou restrikčního štěpení a ligace na komplementární místa. Jednotlivé funkční celky jsou odděleny dalšími restrikčními místy umožňující jejich modifikaci dle experimentálních potřeb. Navržená sekvence byla optimalizována pro expresi v E. coli (zastoupení kodonů), uměle syntetizována (jako SEQ ID NO. 1), a vložena do pomnožovacího plasmidu pUC57.
2. Vložení genového konstruktu do expresního vektoru pUbEx20
2.1 Příprava genového konstruktu pro vložení do expresního vektoru pUbEx20
Genový konstrukt obsažený v pomnožovacím plasmidu pUC57 byl izolován za pomocí štěpení restrikčními endonukleázami Xbal a Notl. 1 pg pomnožovacího plasmidu byl inkubován s 10 jednotkami každého enzymu po dobu 60 minut při teplotě 37 °C v prostředí pufiru CutSmart (NEB). Štěpená směs plazmidu a genového konstruktu byla separována na DNA gelové elektroforéze a fragment migrující do oblasti odpovídající velikosti genového konstruktu byl vyříznut z gelu a izolován pomocí izolační soupravy NucleoSpin Gel and PCR Clean up (Macherey-N agel).
2.2 Příprava expresního vektoru pUbEx20 pro vložení genového konstruktu
Expresní vektor pUbEx20 s indukovatelným promotorem a genem pro rezistenci ke kanamycinu byl linearizován pomocí štěpení restrikčními endonukleázami tak, aby byly vytvořeny kompatibilní kohézní konce umožňující vložení štěpeného genového konstruktu. Vektor byl opracován restrikčními endonukleázami Xbal aNotl. 1 pg expresního vektoru byl inkubován s 10 jednotkami každého enzymu po dobu 60 minut při teplotě 37 °C v prostředí pufiru CutSmart (NEB). Štěpená směs plazmidu byla separována na DNA gelové elektroforéze a fragment
-5 CZ 33390 U1 migrující do oblasti odpovídající velikosti linearizovaného vektoru (přibližně 5 000 bp) byl vyříznut z gelu a izolován pomocí izolační soupravy NucleoSpin Gel and PCR Clean up (Macherey-N agel).
2.3 Ligace a transformace
Izolované produkty restrikčního štěpení, vektor pUbEx20 a genový konstrukt byly ligovány pomocí T4 DNA ligázy v prostředí T4 ligačního pufru. Ke 100 ng plasmidové DNA bylo přidáno 10 ng izolovaného genového konstruktu a 10 jednotek T4 DNA ligázy. Ligační reakce probíhala při 16 °C 16 hodin. Následně byl produkt ligační reakce použit k transformaci chemokompetentních pomnožovacích buněk E. coli DH10B pomocí teplotního šoku (42 °C 60 sec) v prostředí KCM. K transformaci bylo použito 10 ng ligovaného plasmidu.
Transformované buňky byly vysety na ztužený LB agar s přídavkem 1% glukózy. Jako selekční marker bylo využito antibiotikum kanamycin. Pět náhodně vybraných kolonií bylo odebráno z každé transformace, buňky byly kultivovány a byla izolována plasmidová DNA (Plasmid isolation kit, Machery-Nagel). Přítomnost genového konstruktu, jeho správná orientace a intaktnost byly ověřeny pomocí sekvenování. Ověřený konstrukt byl anotován jako pLipDis.
Funkčnost technického řešení byla ověřena na dvou experimentálních příkladech. V prvním případě se jednalo o protein OspC (Outer Surface Protein C), jenž se v nativní formě exprimuje jako dimemí lipoprotein na povrchu bakterie Borreliella a jeho biochemické vlastnosti umožňují expozici do vnějšího prostředí. Ve druhém případě se jednalo o zelený fluorescenční protein (GFP), jenž je běžně exprimován v cytoplazmě jako intracelulámí protein bez posttranslačních modifikací.
3. Úprava genů kódujících OspC a GFP
3.1 Úprava OspC genu
Gen pro OspC byl modifikován tak, aby vyhovoval experimentálnímu ověření funkčnosti genového konstruktu inkorporovaného do expresního vektoru pLipDis. Úpravy zahrnovaly odstranění přirozené schopnosti procházet lipidizační kaskádou (OspC signální sekvence pro signální peptidázu II, N-koncového cysteinu, retenčního signálu včetně prvních 19 aminokyselin zralého nativního OspC). Takto modifikovaný gen byl doplněn o nukleotidové sekvence odpovídající restrikčním místům pro Ncol a BamHI, kompatibilními s úsekem pro vložení insertu.
>DNA kódující sekvence modifikovaného OspC
CCATGGAGGCATCTACTAATCCTGATGAGTCTGCGAAAGGACCTAATCTTACAGAAA TAAGCAAAAAAATTACAGATTCCAATGCAGTTGTACTAGCTGTGAAAGAAGTTGAG GCTTTGCTTTCATCTATAGATGAACTTGCTAAAACTATTGGTAAAAAAATAGAGGCA AATGGTTTGGGTAACGAAGCGGATAAAAACGGATCATTATTAGCAGGAGCCTATGC AATATCAACCCTAATAAAACAAAAATTAGATGGATTGAAAGGTCTAGA AGGATTAAATAAAGAAATTGCGGAGGCCAAGAAATGTTCCGAAGCATTTACTAAAA AGCTACAAGATAGTAACGCAGATCTTGGAAAACGTAATGCTACTGATGCTGATTCAA AAGAAGCAATTTTGAAAACAAATGGGACTAAAACTAAGGGTGCTAAAGAACTTGAA GAGTTGTTTAAATCAGTAGAAAGCTTGTCAAAAGCAGCTAAAGAAGCATTAAGTAAT TCAGTTAAAGAGCTTACAAGCCCTGTTGTAGCAGAAAGTCCAAAAAAACCTTAAGG ATCC (SEQ ID NO. 3) >Aminokyselinová sekvence modifikovaného OspC
MEASTNPDESAKGPNLTEISKKITDSNAVVLAVKEVEALLSSIDELAKTIGKKIEANGLGN EADKNGSLLAGAYAISTLIKQKLDGLKGLEGLNKEIAEAKKCSEAFTKKLQDSNADLGK
-6cz 33390 U1
RNATDADSKEAILKTNGTKTKGAKELEELFKSVESLSKAAKEALSNSVKELTSPVVAESP KKP (SEQ ID NO. 4)
3.2 Úprava genu kódujícího GFP
Pro účely ověření funkčnosti pLipDis expresního vektoru byl gen pro zelený fluorescenční protein ponechán v nezměněném stavu, pouze 3‘- a5‘- konce kódující DNA byly doplněny o kompatibilní restrikční místa Ncol a BamHI umožňující začlenění do úseku pro vložení insertu genového konstruktu.
>DNA kódující sekvence modifikovaného GFP CCATGGTGAGCAAGGGCGAGGAGCTGTTTACCGGCGTGGTTCCGATTCTGGTGGAGC TGGACGGCGATGTTAATGGTCATAAGTTTAGCGTGAGCGGCGAGGGCGAAGGTGAC GCGACCTACGGCAAGCTGACCCTGAAATTCATCTGCACCACCGGTAAACTGCCGGTG CCGTGGCCGACCCTGGTTACCACCCTGACCTACGGCGTTCAGTGCTTTAGCCGTTATC CGGACCACATGAAGCAACACGATTTCTTTAAAAGCGCGATGCCGGAGGGCTACGTG CAGGAACGTACCATCTTCTTTAAGGACGATGGTAACTATAAAACCCGTGCGGAAGTG AAGTTCGAAGGCGACACCCTGGTTAACCGTATCGAGCTGAAGGGTATTGACTTTAAA GAAGATGGCAACATTCTGGGTCACAAGCTGGAGTACAACTATAACAGCCACAACGT GTATATCATGGCGGATAAGCAGAAAAACGGCATTAAGGTTAACTTCAAAATCCGTCA CAACATTGAAGACGGTAGCGTGCAACTGGCGGATCACTACCAGCAAAACACCCCGA TTGGCGACGGTCCGGTTCTGCTGCCGGATAACCACTATCTGAGCACCCAAAGCGCGC TGAGCAAGGACCCGAACGAGAAACGTGATCAC
ATGGTGCTGCTGGAATTTGTTACCGCGGCGGGCATCACCCTGGGCATGGACGAAC TGTATAAGGGATCC (SEQ ID NO. 5) >Aminokyselinová sekvence modifikovaného GFP
MVSKGEELFTGVVPILVELDGDVNGHKFSVSGEGEGDATYGKLTLKFICTTGKLPVPWP TLVTTLTYGVQCFSRYPDHMKQHDFFKSAMPEGYVQERTIFFKDDGNYKTRAEVKFEG DTLVNRIELKGIDFKEDGNILGHKLEYNYNSHNVYIMADKQKNGIKVNFKIRHNIEDGSV QLADHYQQNTPIGDGPVLLPDNHYLSTQSALSKDPNEKRDHMVLLEFVTAAGITLGMDE LYKGS (SEQ ID NO. 6)
4. Klonování OspC a GFP do expresního vektoru pLipDis
Expresní vektor pLipDis a modifikované geny pro proteiny OspC a GFP byly podrobeny štěpení restrikčními endonukleázami a byly separovány pomocí DNA agarózové elektroforézy. Odpovídající hydrolyzované úseky DNA byly vyříznuty z gelu a izolovány s využitím izolační soupravy NucleoSpin Gel and PGR Clean up (Macherey-Nagel). 100 ng izolovaného linearize váného vektoru pLipDis bylo smícháno s 10 ng modifikovaného OspC nebo GFP a ligovány pomocí T4 DNA ligázy 12 hodin při 16 °C.
5. Transformace pLipDis OspC a pLipDis GFP do pomnožovacích buněk
Produkty ligační reakce OspC s pLipDis a GFP s pLipDis byly použity k transformaci chemokompetentních pomnožovacích buněk E. coli DH10B pomocí teplotního šoku (42 °C, 60 sec) v prostředí KCM. K transformaci bylo použito 10 ng ligovaného plasmidu.
Transformované buňky byly vysety na ztužený LB agar s přídavkem 1% glukózy. Jako selekční marker bylo využito antibiotikum kanamycin. Pět náhodně vybraných kolonií bylo odebráno z každé transformace, buňky byly kultivovány a byla izolována plasmidová DNA (Plasmid isolation kit, Machery-Nagel). Přítomnost odpovídajících insertů OspC, respektive GFP, byla ověřena sekvenací.
>DNA kódující sekvence OspC v expresním vektoru pLipDis
-7 CZ 33390 U1
ATGAAAGCGACCAAACTGGTGCTGGGCGCGGTGATTCTGGGCAGCACCCTGCTGGC GGGCTGCGATGATAGCGGCAAAGATGGCAACGTCGACACCCTGACCGGTAAAACCA TCACCCTGGAAGTTGAACCGTCTGACACCATCGAAAACGTTAAAGCGAAAATCCAG GACAAAGAAGGTATCCCGCCGGACCAGCAGGAACTGATCTTCGCGGGT
AAACAGCTGGAAGACGGTCGTACCCTGTCTGACTACAACATCCAGAAAGAATCTACC CTGCACCTGGTTCTGCATCTTGAGTCTGCCCACCACCACCACTCTGGTCACCACCACA CCGGTCACCACCACCACTCTGGTTCTCACCACCACTCTGGTGCCGAAAACCTGTACTT CCAGTCTGGTTCTGGTGTCGACACCATGGAGGCATCTACTAATCCTGATGAGTCTGC GAAAGGACCTAATCTTACAGAAATAAGCAAAAAAATTACAGATTCCAATGCAGTTG TACTAGCTGTGAAAGAAGTTGAGGCTTTGCTTTCATCTATAGATGAACTTGCTAAAA CTATTGGTAAAAAAATAGAGGCAAATGGTTTGGGTAACGAAGCGGATAAAAACGGA TCATTATTAGCAGGAGCCTATGCAATATCAACCCTAATAAAACAAAAATTAGATGGA TTGAAAGGTCTAGAAGGATTAAATAAAGAAATTGCGGAGGCCAAGAAATGTTCCGA
AGCATTTACTAAAAAGCTACAAGATAGTAACGCAGATCTTGGAAAACGTAATGCTAC TGATGCTGATTCAAAAGAAGCAATTTTGAAAACAAATGGGACTAAAACTAAGGGTG CTAAAGAACTTGAAGAGTTGTTTAAATCAGTAGAAAGCTTGTCAAAAGCAGCTAAA GAAGCATTAAGTAATTCAGTTAAAGAGCTTACAAGCCCTGTTGTAGCAGAAAGTCCA AAAAAACCTTAAGGATCCGAGCTCAAGCTTCTCGAGTCTGCCCACCACCACCACTCT GGTCACCACCACACCGGTCACCACCACCACTCTGGTTCTCACCACCACTAATAGCTC GAG (SEQ ID NO. 7) >DNA kódující sekvence GFP v expresním vektoru pLipDis
ATGAAAGCGACCAAACTGGTGCTGGGCGCGGTGATTCTGGGCAGCACCCTGCTGGC GGGCTGCGATGATAGCGGCAAAGATGGCAACGTCGACACCCTGACCGGTAAAACCA TCACCCTGGAAGTTGAACCGTCTGACACCATCGAAAACGTTAAAGCGAAAATCCAG GACAAAGAAGGTATCCCGCCGGACCAGCAGGAACTGATCTTCGCGGGTAAACAGCT GGAAGACGGTCGTACCCTGTCTGACTACAACATCCAGAAAGAATCTACCCTGCACCT GGTTCTGCATCTTGAGTCTGCCCACCACCACCACTCTGGTCACCACCACACCGGTCA CCACCACCACTCTGGTTCTCACCACCACTCTGGTGCCGAAAACCTGTACTTCCAGTCT GGTTCTGGTGTCGACACCATGGTGAGCAAGGGCGAGGAGCTGTTCACCGGGGTGGT GCCCATCCTGGTCGAGCTGGACGGCGACGTAAACGGCCACAAGTTCAGCGTGTCCG GCGAGGGCGAGGGCGATGCCACCTACGGCAAGCTGACCCTGAAGTTCATCTGCACC ACCGGCAAGCTGCCCGTGCCCTGGCCCACCCTCGTGACCACCCTGACCTACGGCGTG CAGTGCTTCAGCCGCTACCCCGACCACATGAAGCAGCACGACTTCTTCAAGTCCGCC ATGCCCGAAGGCTACGTCCAGGAGCGCACCATCTTCTTCAAGGACGACGGCAACTAC AAGACCCGCGCCGAGGTGAAGTTCGAGGGCGACACCCTGGTGAACCGCATCGAGCT GAAGGGCATCGACTTCAAGGAGGACGG
CAACATCCTGGGGCACAAGCTGGAGTACAACTACAACAGCCACAACGTCTATATCAT GGCCGACAAGCAGAAGAACGGCATCAAGGTGAACTTCAAGATCCGCCACAACATCG AGGACGGCAGCGTGCAGCTCGCCGACCACTACCAGCAGAACACCCCCATCGGCGAC GGCCCCGTGCTGCTGCCCGACAACCACTACCTGAGCACCCAGTCCGCCCTGAGCAAA GACCCCAACGAGAAGCGCGATCACATGGTCCTGCTGGAGTTCGTGACCGCCGCCGG GATCACTCTCGGCATGGACGAGCTGTACAAGGGATCCGAGCTCAAGCTTCTCGAGTC TGCCCACCACCACCACTCTGGTCACCACCACACCGGTCACCACCACCACTCTGGTTC TCACCACCACTAATAGCTCGAG (SEQ ID NO. 8)
6. Transformace do expresních buněk
Plasmidy, u nichž byla potvrzena přítomnost genu OspC (pLipDis_OspC), respektive GFP (pLipDis_GFP), byly použity ke transformaci expresních buněk E. coli BL21 RILP. 50 ng plasmidové DNA bylo smícháno s 50 μΐ kompetentních buněk, které byly transformovány teplotním šokem (42 °C, 60 s) ve vodní lázni. Transformované buňky byly vysety na kultivační plotny se ztuženým LB agarem, doplněným o 1% glukózu a kanamycin 250 pg/ml a kultivovány 16 hodin při 37 °C. Z narostlých kolonií bylo náhodně vybráno 15, kterými bylo inokulováno 100 ml LB média s kanamycinem (250 pg/ml) a 1% glukózou v 500 ml Erlenmayerových
-8cz 33390 U1 baňkách. Inokulovaná média byla kultivována při 37 °C, 180 otáčkách za minutu. Po 12 hodinách byly narostlé kultury centrifůgovány (4 000 g/4 °C/15 min), pelety byly rozsuspendovány v 10% glycerolu a zamraženy při -80 °C v 500 μΐ alikvotech označených jako E. coli BL21 RIPL pLipDis OspC, respektive E. coli BL21 RIPL pLipDis GFP.
7. Exprese proteinů OspC a GFP
500 ml autoindukčního LB média (složení: 10 g Tryptonu; 5 g Kvasničního extraktu; 3,3 g síranu amonného; 50 mM fosfátový pufir pH6,7; 0,5 g glukózy; 2g Laktózy na 1 litr média) bylo inokulováno 500 μΐ zamražené bakteriální suspenze E. coli BL21 RIPL pLipDis OspC, respektive E. coli BL21 RIPL pLipDis GFP. Kultura byla inkubována při 22 °C/180 otáčkách za minutu po dobu 18 hodin. Úspěšná indukce byla ověřena pro oba konstrukty pomocí SDS elektroforézy na akrylamidovém gelu (Obrázek 1) a MS analýzou. OspC pozitivní identifikace se skóre 4944,12, identifikován na 38 peptidů s pokrytím sekvence 62,82 %. GFP byl potvrzen pozitivní identifikací se skóre 629,53, identifikován na 21 peptidů s pokrytím sekvence 76,89 %. Oba proteiny byly identifikovány na hladině hodnoty FDR 0,01.
8. Ověření lipidizace OspC a GFP
Lipidizace purifikovaných proteinů OspC a GFP exprimovaných z expresního vektoru pLipDis nesoucího genový konstrukt byla ověřena pomocí analýzy mastných kyselin metodou hmotnostní spektrometrie. Indukované proteiny OspC a GFP byly izolovány na Ni-NTA koloně a dočištěny s využitím gelové filtrace. K odmytí nespecificky navázaných lipidů byla použita dialýza s faktorem ředění 1:1000. Stejným postupem byl opracován kontrolní OspC protein bez lipoproteinové signální sekvence a retenčního signálu. Výsledek analýzy potvrdil významně vyšší přítomnost nesaturovaných mastných kyselin ve vzorcích exprimovaných z pLipDis expresního vektoru (Obrázek 2). Redukce zastoupení mastných kyselin po opracování lipoproteinu lipázou (hydrolýza vazby diacylglycerolu na N-koncovém cysteinu) prokázala, že detekované mastné kyseliny jsou na lipidizovaný protein vázány kovalentně.
9. Ověření povrchové lokalizace exprimovaného OspC a GFP
Lokalizace proteinů OspC exprimovaných z vektoru pLipDis obsahující genový konstrukt byla ověřena pomocí imunofluorescenční detekce a fluorescenční mikroskopie. Indukované buňky byly zafixovány na podložním skle, blokovány v 3% roztoku bovinního sérového albuminu v PBS (60 min). Blokované vzorky byly následně inkubovány s monoklonální protilátkou vázající OspC protein v roztoku 1% bovinního sérového albuminu (60 min). K detekci specifické vazby byla použita sekundární anti-myší protilátka nesoucí zelenou fluorescenční značku. Jako negativní kontrola byly použity buňky exprimující OspC protein bez lipoproteinové signální sekvence.
-9cz 33390 U1
SE-QUEKSE LISTING
-ΙΐΟ-' *'<usmv ústav veterinárnlLo Lěx.ařstvi, v. v. i.
<12í>> Gancvý koiistrukt pxo produkci lipoprcteluu a feaktariálnx display v .£. coli, a jeho produkt <138> F <!€£» 3 <17S> Psterstlu version 3-5
-e218> i tZlis· SS7 <22 2> 3V“ <213> artificial <228* <2Z3> geassý korsatruit c«S-8> 1 tctagaaata attttgttta actt-teagas gga.-gatat·2:· atatgaasgc gaecaaact.g £S gSgctgggcg cggtgettct gggcagcacc ctgctggcgg gctgcg-atga tagcggcsaa 128 gatggcaacg scgícaccct gaccggtaas accaEcaccc tggsa-gttga accgtctgac 138 aceatasaaa a-cgtt.saagc gassaeecag gacasa-gaag gtatcccgec g-g=ccsg-zag 248 gs.actgatct t-cgcg-ggtaa eesgct.gg=.a gacggtcgta. ccctgtctgs ct.aesa-as.tc 3SS cagaaagaat ctaccetgca cctggtt.ctg catcttgagt. ctgcecaeca ccac'cac-cet 3£S ggtcs.cca.cc acaccggtca ccaccaec-ac tctggttcte sccaecactc tggtgccgaa 4.ΐδ ascctgtáet tceagtctgg ttctggtgt.c gacsceatgg -ttagcgrgtgg atce-gagctc 45δ aagcttcteg agtctgecea essccsccas tctggtcacc sesaeacsgg tcaccsccac S48 cs.ctctggtt cSesccacea ctsats.gcte gagtaatagg cggccgc E-S7 <21δ> 2 <211-* lii <21Ž> 5ST <213> artificial <22δ>
<223> produkt- g-en-ovůho konstruktu <4S8> 2
Sei 1. Arg Ast: 1st 2h-e 5 Val Leu Glu Sly Lap 18 lie His Het LV£ Ais 15 Thr
Lya Leu Vsi Les 28 Giy Ala Val Lie Leu 25 Gly Ser Tfcr Leu Leu SĎ Ale
Cys žsp Asp 35 Ser Siy Lys Ssp Gly 48 Lat. Val .Asp Tři- Leu 45 Thr GLy Lya:
Thr lie 5-3 T.hr Les \r-L Lj Val :2-14 5S Fr-o Ser J.SB T?s.r lie £8 Glu S.sn Val L'^2:
- 10cz 33390 U1
Ala «5 Lys lie Gis .P.sp ly.a 70 Gin Giy Lie Pro Pra Asp 75 Gin G1.K Glii Less 50
lie Phe Ala Gly Lys Gin Len ÍjXU Asp Giy Arg Thr Len Ser Asp Tyr
85 SO S5
Aan lie Glr. Lys GLu Ser Ihr Len His Len. Val Lesí His Lea Gin. Ser
ISO 1SS 110
Ala His His His His Ser Gly His His His ™hr Gly His His His Hi s
US 125 125
Ser Gly Ser His His His Ser Gly Ala G1 n Asn Les Tyr Phs is.l· Ser
132 135 140
Gly Ssr Gly ?al Asp Thr Jíst Val Ser Gly Sit Se r Gm Les Lys Len
14.5 1Ϊ0 155 150
Lea Gin Ser Ala His His His His Ser Giy His His His Thr Giy HÍ:S
1SS 170 175
His Hi a His Ser Gly Ser His His His Les GL·;. Ala Ala
130 1SS
<211> 5SQ <212> EÍTS.
<213> artificial <22 S>
<22 S> sekvence vkládaného OspC <ΐΰ©> 3 ccatggaggc g-te » sa.aaa t tttcstctat gtascgaagc taesBoaaa ccaagaastg sscgtaatgc. cteagggtge ctasagaagc ;= as, aas. a ::
asctactaat Sacagattcc agatgaactt ggataaaaac attegs.tg.ga tt.ccgaagca tsetgatgcr taaagaaett attaagtaat ttaaggatcc cctgat-gagt satgcagttg gctaaaacta ggst.cs ttst ttgaaaggtť t-ttact-aasa gattceassg ga&g agttgt. tcsgttaasg ctgcgaaagg tactegcigt ttggtasaaa tagcaggagc tagseggattagctaeaaga aagcaatt-ct t.t as atca.gt sgcttacaag
BECSSBtOTt gaaagaagtt aatagaggca ctatgcsata, aaata.a.agaa tagtaacgca. gaa==c=aat agaaagcttg cccSgttgta.
acagsaat-aa gaggctttgc astggttt-gg tcaaccctas atrgcggagg gatcttggaa gggs.cts.aas teaaaagcag ·;: a a set:
S
240
300
350
420
480:
540
SĚO <220> 4 <ΐ:11> 183 <2;12> PST <213> artificial
- 11 CZ 33390 U1
<22 3> s s kvsnce vkl s.d an-eh-s· GE?
ecat.g§-£.gsg· caa-§g^sgs-§ gag-zt.gtit’t.a ccgg^gtggx acggcgavgt t.asX-g>jt.cs.t; sag^t.^sgcg: xga^ggcgs. gřggcgaaggc gaea-cgac^t acggcss^cC ^acc-ct-gaas. ttcatctgca ecacc-crgr-as acT.gccggtg cos't-g^ccga
12cz 33390 U1 ooctygrtar ageaaoaega -ntttaagga aes ag ctgga aog-rc 'att.aa eggatoact a aetatetgag tgctgctgga gatce caocot-gacc metttasa c;: atggt a = :2:.::7=-3:¾ gsacaectst gg 11- aact t-c ecagcsasac :ϊ·:·: cs a sgc at t-Ěgtta c c ttecggcgtsc agcgcgaPge Estasssece aagggtattg sacagccacs aaaatccgtc sccecgatíg gegetgagea gcggcgggca
B-gtgcttt-ag cggagggcta gtgugga agt. actttaBaga s.cgtgtatat scaacett-ga gcgacggf-cc sggaeecgaa tcaeoOt-ggg rcgttato-tg cg&gcaggaa gaagttcgaa s^atggcaac catggcggat agacggtagc gp—t etgetg egagaaaegt cat-ggacgaa.
gaccacatgs cgtaccasct ggegacae:: aSt-ctgggtc aagcsgaaaa gt-gcaact-gg ccggstaaec gs.teseatgg ctgtat-aagg
S
S
3£S
42S
4SS e
SOS
Sž5
S '725 <21S> δ <211> 241 <212> PST <213> artificial <22S>
<223> sekvence vkládaného GFP <4G3> £
Sáet i Vai Ser L.y = GLy 5 Siu Gli.! Leu Phe Tňr 1® Sly Va.l Vai Pro Lie is Leu
Val Git. Leu. Asp Giy Asp Vai Asu Sly His Lys i'Le Ser Vai Ser Gly
20 25 57
•52 y i»xu uly Asp Ala Thr Tyr SI y Lys; Leu Thr Leu Lys She Lie
33 43 4S
€ya Thr Thr Sly Lys Lea Pre Vai Pro Irp Pro Tiir Leu Vai Tňr Thr
55 £5
Leu Thr Tyr Sly Vai £in Cya Phe Ser Arg Tyr Pro Asp His Mat. Lys
SE- '73 75 SO
Gin Kis Asp. She She Lys Set Ala Ke- Pi·._' Glu siy Tyr Vai Sirs. Glu
85 93 55
.Arg Thr lie Phe she Lys Asp Asp Sly Ζ3Ώ Tyr Lys Thr Arg Ala >S1 u
1G3 IS* 113
Val Lys She !VS Sly Asp Thr Leu Vai Asti Arg Ila Siu L-eu Lys Gly
115 123 12 5
lie Asp Ehs Lys Sin A-P Sly As.-; lie Lea GLy His Lya Leu Gits Tyr
130 135 14 0
Asn Tyr Aas Ser Hie Asn Vai Tyr lie Set, Ala Asp Lye Sis Lys Ass
- 13CZ 33390 U1
Γ’-ί fí>.
14cz 33390 U1
eett&agrgat csga^sts&a gattetegsg tctgfeeaec SCC&CCžCtC tggteaeeae i jytc'
CBcaecggte sccsccscea etc ^_*g.g !»* tc •zaceaeeact a-st a g e t e g· a 9* 1&7 Σ
<21δ> 8 <211> 123S <22Ž> DÍSA <213> artificial
<22δ> <22S> seJcve&CB GFP v espreanírs vektarsi
a at-gasagcga ccs.aactggt· gctgggcgeg gtgattetgg gcageaccct getggeggge so
tgcgstgrsts gcggcaaagB t^g-caacgtc: gstaccctga eoggtassac estcscectg 12S
gaagttgasE cgtctgacac estersasae gttaaagega aaateesgga csas.ga.sggt: 2SS
at-ceegeegg· 2:=jc=;§= ectgatcttc gcgggtaaac agct-CFga-s.ga eggtegts.ee 23S
EtGtCtgSCt BZSBCStCeB gssagaatet accctgcBcc t-ggt-t etges tettgagtet 300
Bccaeictgrg tcsecaccac acc.ggtjcacc secsccaete tggttetcae 3€ΰ
cscesctctg· gegccgaaaa cct.gta.ctte cagrctggtt etggt:gtcga cactstggtg 42S
sgcs.agggeg •aggagct: gts esecgcgggtg gtgeccatcc tggtegsgat ggaeggcgac 480
gt&saeggec Hcasgtfccrag cgtgtcegge g=gggegs.gg gegatgeese ctaeg-gea ag 548
ctgaccetga agttcatctg esccBccggc aagctgcccg t gc ee t g gee escEctcgtg SOO
•5.ccsccctgs cctaeggegt gcagtgettc sgcegctBcc c-c^sccá-cat •gaagcagcac. S58
gsettettea agt ecgccat geeegaagge taegtecagg agegeseest ettetteaag 720
gacgacgges actacaajac eegc^eegag gtgaagrtScg sggsjag-a-es.c ectggtgsac 7S0
cgcstcgagc t. gasgggcrat egactt-es.ag g=ggaeggoa aesteetggg* geaeaagetg 840
gagtae&act scascagcca s&acgt-ctat accaeggccg acsageagsa g-aacggc&tc SOO
saggtg-act tcsagatecg ecacssestc gaggaeggea gegtgesget cgccgaccac 550
taNtcagcaga acacecceat. eggegaegge eecgEgctgc t gee eg a-esa ecaetaectg 1020
ageacecagt c: ;=s eaaagaecce aaegagaage gegatcaest gg t c c t g e tg wso
g agt t cgtg a ccgccgccgg gates, čtete go -' ž t ggacg agetgt aes.a gggstcegag 1140
•etesagette t-cgagSetgrc ecaecaecae ffactetggsc acs&ccassc eggtcsecac: 1200
c3.cc set e tg gttctcscca ccaetastag ctcgag 1235

Claims (2)

1. Genový konstrukt pro produkci lipoproteinů a bakteriální display v E. coli, vyznačený tím, že má sekvenci
TCTAGAAATAATTTTGTTTAACTTTAAGAAGGAGATATACATATGAAAGCGACCAAA CTGGTGCTGGGCGCGGTGATTCTGGGCAGCACCCTGCTGGCGGGCTGCGATGATAGC GGCAAAGATGGCAACGTCGACACCCTGACCGGTAAAACCATCACCCTGGAAGTTGA ACCGTCTGACACCATCGAAAACGTTAAAGCGAAAATCCAGGACAAAGAAGGTATCC CGCCGGACCAGCAGGAACTGATCTTCGCGGGTAAACAGCTGGAAGACGGTCGTACC CTGTCTGACTACAACATCCAGAAAGAATCTACCCTGCACCTGGTTCTGCATCTTGAGT CTGCCCACCACCACCACTCTGGTCACCACCACACCGGTCACCACCACCACTCTGGTT CTCACCACCACTCTGGTGCCGAAAACCTGTACTTCCAGTCTGGTTCTGGTGTCGACAC CATGGTTAGCGGTGGATCCGAGCTCAAGCTTCTCGAGTCTGCCCACCACCACCACTC TGGTCACCACCACACCGGTCACCACCACCACTCTGGTTCTCACCACCACTAATAGCT CGAGTAATAGGCGGCCGC (SEQ ID NO. 1) nebo sekvenci obsahující synonymní mutace k SEQ ID NO. 1 kódující stejné aminokyseliny.
2. Aminokyselinová sekvence kódovaná genovým konstruktem podle nároku 1, vyznačená tím, že má sekvenci:
SRNNFV*L*EGDIHMKATKLVLGAVILGSTLLAGCDDSGKDGNVDTLTGKTITLEVEPSD TIENVKAKIQDKEGIPPDQQELIFAGKQLEDGRTLSDYNIQKESTLHLVLHLESAHHHHSG HHHTGHHHHSGSHHHSGAENLYFQSGSGVDTMVSGGSELKLLESAHHHHSGHHHTGH HHHSGSHHH**LE**AA (SEQ ID NO. 2), kde hvězdičky značí stop-kodon.
CZ201936729U 2019-10-09 2019-10-09 Genový konstrukt pro produkci lipoproteinů a bakteriální display v E. coli, a jeho produkt CZ33390U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201936729U CZ33390U1 (cs) 2019-10-09 2019-10-09 Genový konstrukt pro produkci lipoproteinů a bakteriální display v E. coli, a jeho produkt

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201936729U CZ33390U1 (cs) 2019-10-09 2019-10-09 Genový konstrukt pro produkci lipoproteinů a bakteriální display v E. coli, a jeho produkt

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ33390U1 true CZ33390U1 (cs) 2019-11-19

Family

ID=68617414

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201936729U CZ33390U1 (cs) 2019-10-09 2019-10-09 Genový konstrukt pro produkci lipoproteinů a bakteriální display v E. coli, a jeho produkt

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ33390U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6922038B2 (ja) コードされている治療用タンパク質の発現を増加させるための、ヒストンステムループとポリ(a)配列又はポリアデニル化シグナルとを含むか又はコードしている核酸
Moreno et al. A signal sequence is not sufficient to lead β-galactosidase out of the cytoplasm
KR100469800B1 (ko) 바실러스 속 균주 유래의 폴리감마글루탐산 합성유전자를이용한 표면 발현용 벡터 및 이를 이용한 단백질의 미생물표면 발현 방법
KR20080048990A (ko) 원핵 세포로부터의 재조합 n-글리코실화 단백질
Engel et al. Murein-metabolizing enzymes from Escherichia coli: existence of a second lytic transglycosylase
KR20210032972A (ko) 전사인자를 사용하여 단백질 발현을 증가시키는 수단 및 방법
Kujau et al. Expression and secretion of functional miniantibodies McPC603scFvDhlx in cell-wall-less L-form strains of Proteus mirabilis and Escherichia coli: a comparison of the synthesis capacities of L-form strains with an E. coli producer strain
US11046963B2 (en) Uncoupling growth and protein production
JPH04502851A (ja) 原核生物細胞中にポリペプチドを調製するための発現システム
KR100872042B1 (ko) 마이오스타틴을 발현하는 세포표면 발현벡터 및 상기벡터에 의해 형질전환된 미생물
EP2408926B1 (en) Production of recombinant proteins in ciliates and uses thereof
CZ33390U1 (cs) Genový konstrukt pro produkci lipoproteinů a bakteriální display v E. coli, a jeho produkt
EP1042467B1 (en) Non-identical genes and their application in improved molecular adjuvants
Andersson et al. Improved systems for hydrophobic tagging of recombinant immunogens for efficient iscom incorporation
Hodgson et al. Production of recombinant notechis 11′ 2L, an enzymatically active mutant of a phospholipase A2 from Notechis scutatus scutatus venom, as directly generated by cleavage of a fusion protein produced in Escherichia coli
KR20220096753A (ko) 재조합 바실러스 속 미생물 및 이를 이용한 모유올리고당 제조방법
EP0812362A1 (en) A plasmid for expressing modified recombinant proteins in a bacterial system
US5710044A (en) Plasmid for expressing phosphorylated recombinant proteins in a bacterial system
JP2000500141A (ja) リン酸化された組換えヒトベータ−カゼインを用いるヒト細胞に対するインフルエンザ菌の付着阻止方法
EP0859629B1 (en) Phosphorylated recombinant human beta casein for inhibition of attachment of h. influenzae to human cells
CA3233224A1 (en) Chimeric protein and expression system
JP2024519081A (ja) キメラガスベシクルとそのタンパク質発現システム
Naumenko Function of the INA complex in assembly of the mitochondrial oxidative phosphorylation system
KR100537993B1 (ko) 헤모필러스인플루엔자의엔유씨에이단백질및이단백질을암호화하는유전자
RU2496877C2 (ru) ПЛАЗМИДНЫЙ ВЕКТОР pHYP С ПОВЫШЕННОЙ СЕГРЕГАЦИОННОЙ СТАБИЛЬНОСТЬЮ ДЛЯ ЭКСПРЕССИИ РЕКОМБИНАНТНОГО БЕЛКА, БАКТЕРИЯ - ПРОДУЦЕНТ ПРЕДШЕСТВЕННИКА РЕКОМБИНАНТНОГО БЕЛКА И СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ РЕКОМБИНАНТНОГО БЕЛКА

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20191119

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20231009