CZ332299A3 - Vysílací a přijímací systém zahrnující počítač - Google Patents

Vysílací a přijímací systém zahrnující počítač Download PDF

Info

Publication number
CZ332299A3
CZ332299A3 CZ19993322A CZ332299A CZ332299A3 CZ 332299 A3 CZ332299 A3 CZ 332299A3 CZ 19993322 A CZ19993322 A CZ 19993322A CZ 332299 A CZ332299 A CZ 332299A CZ 332299 A3 CZ332299 A3 CZ 332299A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
decoder
computer
data
transmitted
combination
Prior art date
Application number
CZ19993322A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean-Bernard Gérard Maurice Beuque
Original Assignee
Canal+ Societe Anonyme
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Canal+ Societe Anonyme filed Critical Canal+ Societe Anonyme
Priority to CZ19993322A priority Critical patent/CZ332299A3/cs
Publication of CZ332299A3 publication Critical patent/CZ332299A3/cs

Links

Landscapes

  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)

Abstract

Kombinovaný systémpočítače (2027) a dekodéru (2020) pro přijímání přenášených digitálních datových vysílání, ve kterém dekodér(2020) zahrnuje směrovací prostředek (2023), přičemž přenášená digitální data, přijímaná v dekodéru (202) a určenápro počítač (2027),jsou identifikována a směrována do aplikací uvnitř počítače (2027), prostřednictvím tohoto směrovacího prostředku (2032). Počítač (2027) může dále zahrnovat řídící prostředek (2038) pro řízení konfigurace dekodéru (2020), jakoje volba frekvence kanálu dekodéru (2020).

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká kombinovaného systému počítače a dekodéru pro přijímání vysílaných (rozhlasovým nebo televizním signálem) digitálních přenosů. Předkládaný vynález se rovněž týká každého z komponentů počítače a dekodéru, upraveného pro použití v takovém systému.
Dosavadní stav techniky
Vysílané (rozhlasovým nebo televizním signálem) přenosy digitálních dat jsou velmi dobře známé v oblasti placených televizních systémů, kde je vysílána kódovaná audiovizuální informace, obvykle prostřednictvím satelitního nebo satelitního/kabelového spoje, k množství účastníků, přičemž každý účastník má v držení dekodér nebo přijímač/dekodér, který je schopen dekódovat vysílaný program pro následné sledování. Pozemní digitální přenosové systémy jsou rovněž známé.
V nedávné době bylo navrženo použít takovouto digitální přenosovou technologii pro distribuci jiných typů dat a informací. Přenášené vysílání má množství výhod v porovnání s jinými telekomunikačními sítěmi, jako je telefonní síť, které se zjevně vztahují na zvětšenou šířku pásma, spolehlivost přenosu a podobně. Z tohoto důvodu již bylo navrženo množství systémů využívajících kabelové nebo satelitní spoje pro umožnění přístupu, například, k internetu.
V současnosti je poskytování takovýchto služeb ve velmi ranné fázi a běžné hardwarové a softwarové systémy,
9*9*99 9 • 9 ♦ 9 9 9 ··* ·· 99 9999 • 9 φ 9 ·9 9 • 9 » které byly navrženy v tomto ohledu, jsou často nevhodně upraveny pro příslušné aplikace. V případě, například, digitálního televizního přijímače/dekodéru je systém obvykle ovládán prostřednictvím dálkového řídícího zařízení ve stylu dálkového ovladače pro televizi. Zatímco dálkové řízení tohoto typu je obvykle zcela postačující pro televizní aplikace (změna kanálů, volba programových menu nebo navádění), sofistikovanější aplikace, jako je internetovský vyhledávač, budou pro jednoduchou činnost obvykle vyžadovat klávesnici. Podobně, v závislosti na příslušné aplikaci, dostupná paměť dekodéru může být nedostačující pro účinnou činnost.
Z těchto důvodů lze snadno předvídat uspořádání kombinace PC/dekodéru. Zatímco ale teoretické výhody takovéto kombinace jsou nasnadě, praktické detaily realizace takového systému mohou předznamenat vznik množství dalších problémů, zejména vzhledem ke komunikaci (přenosu) informace mezi těmito dvěma komponenty, to znamená, například, otázka toho, jak má být dekodér uspořádán pro manipulaci s jiným typem , .
dat, nebo otázka toho, jak ma dekodér přecházet mezi různými režimy (módy) činnosti (například televizní/internetovský mód), a podobně.
Je tedy cílem předkládaného vynálezu navrhnout prakticky realizovatelnou kombinaci dekodéru a počítače, která umožní stahování (zavádění) digitálních dat z dekodéru do počítače, zatímco zároveň zamezí jakýmkoliv potenciálním provozním problémům vznikajícím v důsledku interakce mezi komponenty systému.
• Φ φ φ * φ φ φ · • · φ φφφ φφφ φφ φφφφ • φ φ · φ φ φ φφ
Podstata vynálezu
Podle předkládaného vynálezu je tedy navržen kombinovaný systém počítače a dekodéru pro přijímání vysílaných digitálních datových přenosů, jehož podstata 5 spočívá v tom, že dekodér zahrnuje směrovací prostředek, přičemž vysílaná digitální data přijatá v dekodéru a určená pro počítač jsou identifikována a směrována k aplikacím v počítači prostřednictvím tohoto směrovacího prostředku.
Přítomnost směrovacích prostředků uvnitř dekodéru umožňuje dekodéru jednoduše a účinně identifikovat zprávy určené po aplikace v dekodéru a umožňuje dekodéru odmítat, například, zprávy mající jiné místo určení.
V uspořádání počítače a dekodéru většina dat, přijatých přes dekodér během provozu v tomto módu, bude směrována do počítače pro další zpracování. V určitých případech ale data mohou být směrována do aplikací v samotném dekodéru.
Například může dekodér zahrnovat aplikaci pro sledování přenosu. V jednom provedení aplikace může monitorovat kontinuitu přenášených zpráv, například, prostřednictvím kontroly příchodu každé zprávy v číslované sekvenci zpráv. V tomto případě jsou data, reprezentující číslo zprávy, předávána do sledovací aplikace.
Alternativně určité standardní testovací zprávy mohou být předávány do zásobníku uvnitř paměti dekodéru pro umožnění dekodéru, aby vyhodnotil kvalitu přenosového kanálu na základě složení přijaté zprávy.
• 9 ·** 9 9 9« 99
99» 9 9 · 9999
Přijímaná přenášená data mohou být rovněž použita aplikacemi na bázi dekodéru pro modifikaci směrovací tabulky, jak bude popsáno níže.
V jednom obzvláště výhodném provedení vynálezu 5 dekodér dále zahrnuje aplikaci v dekodéru, upravenou pro uspořádání (konfiguraci) provozních parametrů dekodéru včetně, kromě jiného, směrovacího prostředku. Tato konfigurační aplikace a její parametry mohou být zavedeny do dekodéru nebo modifikovány prostřednictvím instrukcí přijatých z počítače. Alternativně, nebo navíc, tato konfigurační aplikace společně s daty, reprezentujícími počáteční konfigurační parametry, může být uložena v paměti dekodéru během výroby dekodéru pro umožnění auto-konfigurace dekodéru, když je dekodér připojen k napájení.
Výhodně může konfigurační aplikace dále být zavedena do dekodéru nebo modifikována prostřednictvím instrukcí ve vysílaných přenášených datech. Tato realizace umožňuje dekodéru, aby byl přeprogramován na dálku prostřednictvím instrukcí v přenášeném datovém toku.
V praxi může být směrovací prostředek upraven pro identifikování a směrování zpráv podle vlastností přijatých dat zprávy. V jednom provedení jsou přenášená data, přijatá v MPEG formátu dekodérem, směrována prostřednictvím směrovací tabulky podle hodnoty záhlaví ID paketu.
Přenášená digitální data směrovaná do počítače mohou jednoduše zahrnovat data určená ke zpracování aplikacemi předtím instalovanými do počítače, například aplikacemi uloženými na disketě a staženými (zavedenými) do počítače. V jednom provedení vynálezu ale přenášená data mohou rovněž ** · · * 4 * · * ·« ·
4a· 4 · * ···* ··· ·· ·· ···· ·· aa zahrnovat samotné aplikace upravené pro směrování do počítače pro vykonání v počítači. Tímto způsobem může být prováděno ze vzdáleného obslužného kanálu stahování (zavádění) aplikací do počítače na dálku.
V případě, ve kterém vysílaná data nejsou tajná (důvěrná) a/nebo jsou poskytována poskytovatelem volných služeb (bez poplatků) (jak tomu může být u určitých internetovských aplikací) , mohou být data vysílána vzduchem tak jak jsou. Ale v případě, ve kterém jsou přenášená data, vysílaná do počítače, soukromé povahy nebo jinak hodnotná, je žádoucí prostředek pro omezení přístupu k těmto datům.
Výhodně dekodér dále zahrnuje dekódovací (dešifrovací) prostředek upravený pro dekódování digitálních dat, přenášených v kódované formě, pro následné směrování v dekódované formě do počítače. V jedné realizaci jsou kódovaná data vysílána společně s řídícím slovem pro dekódování těchto dat, přičemž řídící slovo samo je kódované tak zvaným veřejným klíčem a vysíláno v kódované formě. Dekodér má ekvivalent veřejného klíče pro dešifrování řídícího slova a dekódováni dat. Tyto a další takové bezpečnostní prostředky, známé z dekódování televizních dat, mohou být výhodně použity v systému podle předkládaného vynálezu pro omezení přístupu k datům určeným pro aplikace v počítači.
Ve shora popisovaných provedeních byla činnost směrovacího prostředku diskutována převážně ve spojení s daty přijímanými přes přenosový vysílací spoj určený pro počítač nebo dekodér. Jak by ale mělo být zcela zřejmé, může směrovací prostředek rovněž pracovat pro směrování digitálních dat přijímaných z jiných zdrojů, jako jsou aplikace uvnitř dekodéru a/nebo uvnitř počítače a data »4 ··· · 4 4 4 * * « • 4 4 4·· 4444 přijímaná přes jakýkoliv z dalších vstupních portů dekodéru, jako je sériové/paralelní rozhraní a podobně.
V případě, ve kterém má být kombinace počítače a dekodéru použita v interaktivní aplikaci, jako je internetovská aplikace, může být počítač spojen s modemem tak, že zprávy mohou být vysílány z počítače do obslužného kanálu v přenosovém centru nebo kdekoliv pro požádání, například, o vysílání definované domovské stránky nebo podobně. To ale může zvýšit cenu systému pro uživatele.
Výhodně dekodér dále zahrnuje modem, přičemž směrovací prostředek je upraven pro směrování zvolených zpráv, přijatých z aplikace v počítači, do modemu. V praxi téměř všechny přijímače/dekodéry, určené pro trh digitální televize, mají modemový spoj a cena modemu je zahrnuta v ceně 15 samotného dekodéru.
Jak bylo zmíněno v úvodu této přihlášky, mohou u kombinace dekodéru a počítače vznikat problémy s komunikací a s konfliktními příkazy. V obzvláště výhodném provedení předkládaného vynálezu se předpokládá, že činnost dekodéru je alespoň částečně řízena prostřednictvím řídících signálů vysílaných z řídícího prostředku v počítači.
Přenosem řízení dekodéru do počítače může být mnohem snáze řízena činnost celého systému. V jednom provedení vynálezu například počítač řídí činnost ladiče (tuneru) uvnitř dekodéru pro volbu frekvence kanálu pro přijímání digitálních dat určených ke stažení do počítače. Protože tato informace může být známá aplikaci v počítači, ale ne dekodéru, automatická volba frekvence kanálu aplikací podstatně zjednodušuje nastavení systému pro operátora.
»*·«·· «····· • · · · · · · · · · ··· ·· »· ···· ·· ··
Potenciální konflikty mezi instrukcemi, vysílanými do dekodéru prostřednictvím jiných prostředků, jako je dálkový ovladač dekodéru, a instrukcemi, pocházejícími z počítače, mohou být rovněž odstraněny prostřednictvím tohoto přenosu řízení.
Například může být počítač upraven pro vysílání řídícího signálu do dekodéru, aby uvedl dekodér do stavu, ve kterém nereaguje na zvolené příkazy přijaté ze zvolených jiných vstupů dekodéru, jako je příkaz pro změnu kanálu z dálkového ovladače dekodéru. V některých provedeních dekodér může stále být schopen přijímat příkazy z jiných vstupních zdrojů, například příkazy přijímané v přenášeném datovém toku.
Jak bude zcela zřejmé, kombinace počítače a dekodéru podle předkládaného vynálezu může být použita v množství komerčních aplikací, v rozsahu od vyhledávacích aplikací internetovského typu pro hromadný trh až po specializovanější aplikace určené pro uzavřené organizace, kde přenosový spoj je použit pro vysílání soukromých dat.
Jeden předpokládaný příklad použití je pro vysílání finančních informací, například informací o cenách cenných papírů (akcií), z ústředního finančního centra do množství vzdálených terminálů. V takové aplikaci zákazník těží ze zvýšené kapacity kanálu ve srovnání se standardními telefonními sítěmi společně s bezpečnou ochranou citlivých dat prostřednictvím kódovaného vysílání (kde je zajištěno). V tomto provedení bude dekodér sloužit výhradně jako kanál pro informace určené pro počítač a nebude zpracovávat televizní přenosy.
• · · 4 · 4 * 9 4 ··· ** · 9499 44 99
Naproti tomu tam, kde dekodér má být použit ve spojení s produktem hromadného trhu, je zjevně výhodné, že dekodér může být rovněž použit v jeho normální konfiguraci, to jest pro přijímání a zpracování digitálních televizních signálů. V tomto případě systém dále zahrnuje televizní obrazovku, přičemž dekodér je upraven pro zpracování přijímaných přenášených audío-vízuálních dat následně vysílaných do televizní obrazovky.
Předkládaný vynález se dále týká počítače a dekodéru pro použití v systému podle výše uvedeného popisu.
Ačkoliv tento popis přihlášky vynálezu zmiňuje přijímače/dekodéry a dekodéry, mělo by být zcela zřejmé, že předkládaný vynález je použitelný stejně tak pro provedení mající přijímač integrovaný s dekodérem jako pro jednotku 15 dekodéru, která pracuje ve spojení s fyzicky odděleným přijímačem. Takový dekodér může být typu, který je používán v kterémkoliv satelitním, pozemním, kabelovém a podobném digitálním přenosovém systému, a může zahrnovat další schopnosti multimediálního typu.
V následujícím popisu bude, čistě prostřednictvím příkladu, popsáno jedno provedení předkládaného vynálezu ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na výkresech 25
Obr.l znázorňuje celkovou architekturu digitálního vysílacího systému, jak je známá z oblasti digitální televize;
Obr.2 znázorňuje celkový přehled prvků přijímače/ dekodéru;
••v* · · * 4 4 4 « • · · 4 · · · 4 4 · • ··· 4 9 9 9 9 9 9 ·· 4>4 44·« ·« ·4 ·· 4444 ·· 44
Obr.3 znázorňuje hardwarovou architekturu kombinovaného systému přijímače/dekodéru a počítače podle jednoho provedení tohoto vynálezu;
Obr. 4 znázorňuje softwarovou architekturu systému podle obr. 3.
Příklady provedení vynálezu
Celkový přehled digitálního televizního vysílacího a přijímacího systému 1000 použitelného ve spojení s předkládaným vynálezem je znázorněn na obr. 1. Tento systém zahrnuje většinou běžný digitální vysílací a přijímací systém 2000, který využívá známý MPEG-2 kompresní systém pro vysílání komprimovaných digitálních signálů. Přesněji MPEG-2 komprimátor 2002 ve vysílacím centru přijímá tok digitálního signálu, například tok video signálů. Komprimátor 2002 je spojen s multiplexorem a kodérem 2004 prostřednictvím spojení 2006.
Multiplexor 2004 přijímá množství dalších vstupních signálů, sestavuje jeden nebo více vysílacích toků a vysílá komprimované digitální signály do vysílače 2008 vysílacího centra přes spojení 2010, které samozřejmě může být představováno velkým množstvím různých forem včetně telekomunikačních linek. Vysílač 2008 vysílá elektromagnetické signály přes vzestupné spojení 2012 směrem k satelitnímu odpovídači 2014, kde jsou tyto signály elektronicky zpracovány a vysílány přes teoretické sestupné spojení 2016 do pozemního přijímače 2018, běžně ve formě parabolické antény vlastněné nebo pronajímané koncovým uživatelem.
• 9 « 9 9 9 ·
9«· 9 9 • 9«· « 9 9 · 99 9
999 9999
99 99 9999 99 ·9
Signály přijímané přijímačem 2018 jsou vysílány do integrovaného přijímače/dekodéru 2020 vlastněného nebo pronajímaného koncovým uživatelem a spojeného s televizním zařízením 2022 koncového uživatele. Přijímač/dekodér 2020 dekóduje komprimovaný MPEG-2 signál na televizní signál pro televizní zařízení 2022. Ačkoliv tento popis přihlášky vynálezu zmiňuje přijímače/dekodéry a dekodéry, mělo by být zcela zřejmé, že předkládaný vynález je použitelný stejně tak pro provedení mající přijímač integrovaný s dekodérem jako pro jednotku dekodéru, která pracuje ve spojení s fyzicky odděleným přijímačem.
Systém 3000 podmíněného přístupu je spojen s multiplexorem. 2004 a přijímačem/dekodérem 2020 a je umístěn částečně ve vysílacím centru a částečně v dekodéru. Tento 15 systém umožňuje koncovému uživateli přístup k digitálním televizním vysíláním (přenosům) od jednoho nebo více dodavatelů (poskytovatelů) vysílání. Inteligentní karta, schopná dekódování zpráv týkajících se komerčních nabídek (to jest jeden nebo několik televizních programů nebo datových služeb, které jsou prodávány dodavatelem vysílání), může být vložena do přijímače/dekodéru 2020.
Vysílání kódovaných dat je velmi dobře známé v oblasti placených televizních systémů. Obvykle jsou kódovaná data vysílána společně s řídícím slovem pro dekódování těchto dat, přičemž řídící slovo samo je šifrováno prostřednictvím tak zvaného veřejného klíče a je vysílání v šifrované formě.
Kódovaná data a šifrované řídící slovo jsou potom přijímána dekodérem 2020, který má přístup k ekvivalentnímu
3Q veřejnému klíči, uloženému na inteligentní kartě vložené do dekodéru, pro dešifrování šifrovaného řídícího slova a potom • ftftft ft ·· · • ftft · · » ftftftft ftft ftftft · · ftft ftft · •ftft ftftft ···« • ftft ftft ftft ftft·· ftft ftft dekódování vysílaných dat. Platící účastník bude v přenášené měsíční ECM (opravňovací řídící zpráva) přijímat veřejný klíč potřebný pro dešifrování šifrovaného řídícího slova tak, aby mohl sledovat vysílání.
S multiplexorem 2004 a s přijímačem/dekodérem 2020 je rovněž spojen interaktivní systém 4000, který je opět umístěn částečně ve vysílacím centru a částečně v dekodéru, a který umožňuje koncovému uživateli interagovat s různými aplikacemi přes modemový zpětný kanál 4002.
Systém shora popisovaného typu je obecněji znám ve spojení s vysíláním digitálních audiovizuálních dat sdružených s přenosem digitálního televizního vysílání. Jak ale bude popsáno podrobněji níže, bude tento systém použit pro vysílání dat určených pro výhradní použití v počítači, který je spojen s příslušným dekodérem. Tato data mohou být vysílána namísto nebo zároveň s digitálními televizními daty v závislosti, například, na tom, zda systém je určen pro spotřebitelský nebo profesionální trh.
V případě, ve kterém televizní signály nebudou distribuovány, může být vypuštěn MPEG komprimátor 2002 používaný pro zpracování digitálního video toku. Informace předávaná interaktivním systémem pro multiplexování multiplexorem 2004 může být tímto předem formátovaná v MPEG formátu nebo může být prostřednictvím jednoúčelového obslužného kanálu (není znázorněn) transformována pro následné vysílání.
Ve spojení s odkazy na obr. 2 budou nyní popsány komponenty přijímače/dekodéru 2020 nebo nastavovací řídící skříně (STB) pro použití v digitálním vysílacím systému a ·· 4 · 4 · 4 4 4 « » · • * · · · 4 4··· ·♦ · · 4 4 4 4 · · · 4 • · · 444 4 4 4 4 *·· 44 44 4444 44 44 upraveného pro použití v systému podle předkládaného vynálezu. Jak by melo být zcela zřejmé, jsou komponenty tohoto dekodéru většinou zcela běžné a jejich realizace je zcela ve schopnostech osoby v oboru znalé.
Jak je znázorněno, je dekodér 2020 vybaven několika rozhraními pro přijímání a vysílání dat, zejména MPEG ladičem (tunerem) a demultiplexorem 2040 pro přijímání přenášených MPEG vysílání, sériové rozhraní 2041, paralelní rozhraní 2042 a modem 2028 pro vysílání a přijímání dat přes telefonní síť. V tomto provedení dekodér rovněž zahrnuje první a druhé zařízení 2030 a 3031 pro čtení inteligentních karet, kde první zařízení 2030 pro čtení inteligentní karet je určeno pro účastnickou inteligentní kartu obsahující dešifrovací klíče sdružené se systémem a druhé zařízení 2031 pro čtení inteligentních karet je učeno pro bankovní a jiné karty.
Dekodér rovněž zahrnuje přijímač 2043 pro příjímání infra-Červených řídících signálů z ručního dálkového ovládání 2044 a výstup Peritel pro vysílání audiovizuálních signálů do televizního zařízení 2022 spojeného s dekodérem (pokud je přítomno).
Zpracování digitálních signálů, přijímaných přes rozhraní, a vytváření digitálních výstupních signálů je prováděno prostřednictvím centrální řídící jednotky 2045. Softwarová architektura této řídící jednotky v dekodéru může odpovídat té, která je použita ve známém dekodéru a nebude tudíž podrobněji popisována v tomto popisu. Může být založena, například, na virtuálním počítači interagujícím přes vrstvu rozhraní s nízkoúrovňovým operačním systémem realizovaným v hardwarových komponentech dekodéru. Pokud se týká hardwarové architektury, bude dekodér vybaven
4 • 4
4« 4444 procesorem, paměťovými prvky, jako je ROM, RAM, FLASH paměť a podobně, jako je tomu u známých dekodérů.
Aplikace, zpracovávané řidiči jednotkou 2045, mohou být rezidentními aplikacemi, uloženými v ROM nebo FLASH dekodéru, nebo aplikacemi vysílanými a stahovanými přes MPEG-2 rozhraní dekodéru. Aplikace mohou zahrnovat aplikace programového průvodce, hry, interaktivní služby, aplikace teleshopping, a rovněž inicializační aplikace pro umožnění dekodéru, aby byl okamžitě v provozu po spuštění, a aplikace pro konfigurování dekodéru. Aplikace jsou uloženy v paměťových místech dekodéru a jsou reprezentovány jako zdrojové soubory. Zdrojové soubory zahrnují soubory jednotky popisu grafických objektů, soubory jednotek, soubory jednotky proměnných bloků, soubory instrukčních sekvencí, aplikační soubory a datové soubory a podobně.
Obvykle jsou aplikace stahovány do dekodéru přes přenosový spoj (linku) a jsou děleny do modulů, přičemž každý modul odpovídá jedné nebo více MPEG tabulkám. Každá MPEG tabulka může být rozdělena do množství úseků. Pro datový přenos přes sériové a paralelní porty jsou moduly rovněž děleny do tabulek a úseků, přičemž velikost úseku závisí na použitém kanálu.
V případě přenášeného vysílání jsou moduly transportovány ve formě datových paketů uvnitř příslušných typů datových toků, například video datového toku, audio datového toku, textového datového toku a podobně. Podle standardů MPEG před každým paketem předchází identifikátor paketu (PID) o délce 13 bitů, přičemž pro každý paket transportovaný v MPEG toku je jeden PID. Programová mapovací tabulka (PMT) obsahuje seznam různých toků a definuje obsah ·* · · 0 0 0 0 0 0 0 « • · 0 0 0 0··· ·· 0·· 0 · 0 · · · * • 0 · 00· 0·«· •00 00 00 0000 00 00 každého toku podle příslušného PID. PID může upozornit zařízení na přítomnost aplikace v datovém toku, přičemž PID je identifikován prostřednictvím PMT tabulky.
Ve spojení s odkazy na obr. 3 bude nyní popsána $ hardwarová architektura kombinace dekodéru a počítače podle předkládaného vynálezu. Dekodér 2020 zahrnuje vstupní spojení os přijímače 2018 a je rovněž spojen přes sériové a/nebo paralelní konektory 2025, 2026 s počítačem 2027 ve formě PC (osobní počítač). V alternativních provedeních může být počítač 2027 definován jakýmkoliv počtem jiných počítačových zařízení (pracovní stanice Unix a podobně) schopných přijímat data a vykonávat nainstalované aplikace.
S dekodérem je sdruženo integrované modemové zařízení 2028. Ačkoliv je tento komponent reprezentován na obrázku jako samostatná jednotka, bude obvykle modem 2028 integrován uvnitř tělesa dekodéru. PC počítač 2027 může rovněž zahrnovat spoj k modemu 2029, který je obvykle zajištěn samostatně vzhledem k počítači. Jak bude diskutováno, v určitých provedeních může být modem 2029 nadbytečný vzhledem k přítomnosti modemu 2028 dekodéru.
Jak bylo popisováno výše, dekodér zahrnuje dvě štěrbiny zařízení 2030 a 2031 pro čtení inteligentních karet, které přijímají kreditní nebo účastnické karty sdružené s dekodérem, datové přenosy vysílané uvnitř systému mohou být šifrovány nebo kódovány, přičemž účastnická karta sdružená s dekodérem obsahuje potřebný klíč nebo klíče pro dešifrování těchto přenosů.
Ve spojení s odkazy na obr. 4. bude v následujícím popisu popsána logická architektura systému podle *··· · · · · fefefefe • · · · · · fefefefe • · ··· · · « fe fefe · • fefe fefefe fefe·· ··· ·· fefe fefefefe fefe fefe předkládaného vynálezu. Jak by mělo být zcela zřejmé, jsou funkční prvky uvnitř dekodéru a PC v praxi realizovány prostřednictvím programových softwarových modulů vykonávaných mikroprocesorovými zařízeními ve spojení s daty uloženými v RAM, EEPROM, FLASH a podobných paměťových prostředcích uvnitř zařízení. Alternativně mohou být některé funkce realizovány, například, prostřednictvím jednoúčelových hardwarových integrovaných obvodů.
Digitální přenášená data předávaná interaktivním systémem (obslužným kanálem) 4000 a zachycovaná přijímačem 2018 přecházejí do aplikace 2032 směrovací tabulky uvnitř dekodéru 2020. Aplikace 2033 řízení přístupu působí pro dešifrování kódovaných MPEG dat pro odkrytí kódovaných paketů zpráv. Tyto pakety zpráv jsou směrovány směrovací tabulkou buď do aplikací 2034 uvnitř dekodéru nebo do aplikací uvnitř PC počítače 2027 přes zvolený paralelní nebo sériový kanál 2025, 2026. Určité zprávy mohou být rovněž vyslány do aplikace 2037 konfigurace dekodéru, která řídí, krom jiného, konfiguraci směrovací tabulky, jak bude podrobněji popsáno níže.
Zvolení a následné směrování zpráv může být prováděno na základě PID nebo ID paketu pro paket MPEG zprávy, nebo na jakémkoliv jiném úseku záhlaví nebo indikátoru sdruženém s přijatým paketem zprávy. Data určená pro počítač 2027 jsou vyslána přes paralelní nebo sériový kanál 2025, 2026 do správce (řídícího programu) 2035 komunikace upraveného pro řízení komunikací (spojení) přes sériové a paralelní porty na počítači.
V případě aplikací 2034 uvnitř dekodéru 2020 mohou tyto aplikace zahrnovat, například, aplikaci sledování • · · 0
0 0 0 •0 0 0 »000 0 0 0 0 0 0 00 «00 0 0 00 00 0 •00 000 0000 ··· 00 00 0000 00 0« vysílání, která je upravena pro příjem paketů zpráv odpovídajících standardnímu testovacímu formátu a pro vyhodnocení kvality komunikačního kanálu na základě správného nebo nesprávného příjmu celého nebo Části paketu testovací zprávy. To může být využito, například, když přijímač je laděn na frekvenci kanálu, na kterém jsou vysílána příslušná data. Navíc nebo alternativně může být vytvořena aplikace čítače kontinuity pro monitorování příchodu každé zprávy v číslovaném pořadí.
o
Data přijímaná dekodérem a vysílaná do počítače 2027 mohou zahrnovat jednoduchá data upravená pro zpracování v existující aplikaci uvnitř počítače, například, data pro webovský prohlížeč 2036. V jiných soukromých komerčních aplikacích těmito daty mohou být, například, data o cenných 15 papírech, upravená pro zpracování a zobrazení prostřednictvím specializované aplikace. Tato data mohou být aktualizována v odezvě na příkazy přijímané z počítače 2027 nebo na automatickém základě v periodických intervalech.
Uspořádání směrovací tabulky 2035 je ve skutečnosti řízeno prostřednictvím aplikace 2037 konfigurace dekodéru uvnitř dekodéru. Část nebo celá tato aplikace konfigurace dekodéru může být nainstalována v paměti dekodéru v průběhu výroby, takže dekodér obsahuje předem stanovenou sadu směrovacích instrukcí pro umožnění dekodéru zpracovat 25 směrování paketů zpráv v okamžiku spuštění dekodéru.
Navíc nebo alternativně tato aplikace konfigurace dekodéru může být instalována nebo modifikována pakety zpráv, přijímanými přes MPEG datový tok a přidělovanými v dekodéru
3Q prostřednictvím aplikace 2032 směrovací tabulky v prvním případě podle počátečního předem stanoveného směrovacího • 10
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ··* 9 · 9 9 9 9 9 ♦ · · · « » 9 9 « ΐ ··♦ ·· 99 ·· 99 99 uspořádání. Tímto způsobem se stává možným dálkové programování a přeprogramování dekodéru.
Zcela zjevně může být aplikace 2037 konfigurace dekodéru rovněž konfigurována prostřednictvím řídících instrukcí vyslaných z monitorovací aplikace 2038 uvnitř PC počítače 2027. Jako u všech PC aplikací, může být tato aplikace stažena (zavedena) do PC prostřednictvím diskety nebo přes pakety zpráv, přijaté dekodérem a přesměrované do PC. Monitorovací aplikace může potom provádět potřebnou konfiguraci aplikace 2032 směrovací tabulky a jejích parametrů pro umožnění dekodéru, aby správně zpracovával a směroval zprávy určené pro aplikaci webovského prohlížeče 2036 nebo jakoukoliv jinou aplikaci uvnitř PC nebo dekodéru.
Další aspekty konfigurace dekodéru obecně jsou zpracovávány prostřednictvím aplikace 2037 konfigurace dekodéru a mohou být řízeny prostřednictvím řídících signálů z monitorovací aplikace 2038. Tímto způsobem je PC umožněno, aby prováděl všechny potřebné kroky pro správnou konfiguraci dekodéru pro příjem datových zpráv určených pro aplikaci uvnitř PC. Zejména monitorovací aplikace 2038 může být upravena pro vysílání řídících zpráv do aplikace 2037 konfigurace dekodéru pro nastavení naladění dekodéru pro příjem zpráv vysílaných na určité komunikační frekvenci.
Monitorovací aplikace může rovněž konfigurovat dekodér tak, že nebude akceptovat jiné vstupní signály z některých nebo ze všech dalších zdrojů, například žádosti o změnu kanálu, přijímané z dálkového ovladače sdruženého s dekodérem. Další řídící parametry mohu být podobně nastavovány podle požadavků.
4 4
4 4 4 • 4 4
44
9
9 4 • 4 • 99
9
9
4
4444
Výhody tohoto určitého provedení jsou zcela zjevné. Obecně u kombinace počítače a dekodéru bude operátor řídit systém z PC terminálu. V takovém případě by systém byl obecně nereagující na příkazy přicházející do systému přes dekodér (samozřejmě s možnou výjimkou příkazů přijímaných přes MPEG tok). Tato realizace vynálezu brání vzniku takovýchto konfliktů a zamezuje, například, možností toho, aby operátor bez upozornění změnil kanály dálkovým ovládáním dekodéru během činnosti PC aplikace.
Stejně tak je výhodou řízení dekodéru z počítače to, že nová aplikace stažená do počítače může automaticky opětovně konfigurovat standardní dekodér, například, nastavit dekodér na běžný příjem známého televizního kanálu. Prostřednictvím monitorovací aplikace uvnitř počítače může být dekodér řízen pro vyhledávání kanálu sdruženého s vysílání dat pro novou aplikaci a pro stažení a směrování těchto dat do aplikace uvnitř PC počítače. Tímto způsobem je uživatel ušetřen toho, aby musel nastavovat dekodér sám na správný kanál, protože to bude automaticky prováděno počítačem.
V provedeních znázorněných na obr. 3 a obr. 4 je systém uspořádán pro spíše profesionální nebo komerční typy služeb, ve kterých je dekodér použit výhradně pro zpracování dat týkajících se aplikací použitých v počítači. V takových službách dekodér nebude použit pro zpracování televizních dat a televizní obrazovka nebude potřebná.
Nicméně v některých aplikacích může být dekodér čas od času rovněž použit pro provádění jeho normálních funkcí, zejména zpracování digitálních televizních dat. V takovém případě bude k dekodéru uvnitř systému připojeno televizní φφ · · · · · φ · · » φ • · · φ · · · · φ « • · · · · φ · φ φ !
•·· ·· ·· φφφφ φ· zařízení. V této kombinaci může dekodér přecházet mezi režimy činnosti podle požadavků uživatele.
Jak bylo zmiňováno výše, v případě, ve kterém počítač přebírá řízení dekodéru, například pro přijetí stažených dat 5 webovské stránky pro použití v aplikaci webovský prohlížeč, nebude dekodér reagovat na příkazy přijímané přes dálkové řízení dekodéru a podobně, dokud uživatel neukončí relaci příkazem z počítače.
Shora uvedená diskuse s soustředí na směrování datového paketu přijatého přes MPEG tok. Jak by mělo být zřejmé, může být použita také směrovací tabulka pro směrování zpráv, přijatých z jakéhokoliv z portů zařízení. Zejména v případě interaktivních aplikací uvnitř počítače, jako je, například, webovský prohlížeč 2036, může být rovněž nutné, aby příkazy byly vysílány z počítačové aplikace do interaktivního systému 4000.
V nej jednodušším provedení může být počítač spojen přes standardní modem 2029 se systémem 4000. Žádosti o informace z počítače 2027 a vysílané přes modem 2029 budou zodpovězeny informací vyslanou systémem přes satelitní nebo pozemní přijímač 2018. Tato realizace předpokládá přítomnost modemu uvnitř počítače nebo sdruženého s počítačem 2027.
V alternativním uspořádání mohou být zprávy, určené pro systém 4000 z počítače 2027, vysílány přes sériové/paralelní kanály 2025, 2026, aby byly směrovány přes aplikaci 2032 směrovací tabulky do modemu 2028 integrálního s dekodérem a potom vyslány do systému 4000. Protože všechny dekodéry jsou v praxi vyráběny s takovým modemem, nevznikají tak nové náklady na toto uspořádání.
4 4 • 4 4
4*4 4
4 4 4 4 4
444 4 4 44 44 4 •4 444 4444 • < 44 4444 44 44
Modem 2028 může být samozřejmě rovněž použit pro přidělování zpráv z aplikací uvnitř dekodéru, například, zpráv z aplikace 2034 použité pro sledování kvality vysílání na zvoleném kanálu nebo z aplikace 2033 řízení přístupu.
Výjimečně mohou být zprávy vysílány ze systému do dekodéru a/nebo počítače přes kterýkoliv z modemů 2028. 2029.
Zastupuje :
φ φ • φ · φφφ φφ φ φ φ φ φ φφ φφφ φ · φ φφ φ • φ φ φφφ φφφφ φφφ ·Φ φφ φφφφ φφ φφ

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kombinovaný systém počítače a dekodéru pro přijímání přenášených digitálních datových vysílání, vyznačující se tím, že dekodér zahrnuje 5 směrovací prostředek, přičemž přenášená digitální data, přijímaná v dekodéru a určená pro počítač, jsou identifikována a směrována do aplikací uvnitř počítače prostřednictvím tohoto směrovacího prostředku.
    10 2. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle nároku
    1, vyznačující se tím, že směrovací prostředek je dále upraven pro směrování dat do aplikací uvnitř dekodéru.
    3. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle nároku 1
    1 5 nebo 2, vyznačující se tím, že dekoder dále zahrnuje aplikaci uvnitř dekodéru, upravenou pro konfiguraci provozních parametrů dekodéru.
    4. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle nároku
  2. 2Q 3, vyznačující se tím, že konfigurační aplikace je upravena pro konfiguraci, kromě jiného, směrovacího prostředku.
  3. 5. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle nároku 3 nebo 4,vyznačující se tím, že konfigurační
    25 aplikace je stažena do dekodéru nebo modifikována instrukcemi přijatými z počítače.
  4. 6. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že konfigurační aplikace je uložena v paměti dekodéru během původní výroby dekodéru.
    * Φφφφ « φ φ φ φ φ φ φ
    ΙΦ φφφφ * · · • φ · φφφ φφφ φφ » φ Φ Φ φφ φφ
  5. 7. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z nároků 3 až 6, vyznačující se tím, že konfigurační aplikace je stažena do dekodéru nebo modifikována instrukcemi přijatými ve vysílaných přenášených datech.
  6. 8. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačuj ící se t í m , že přenášená data, přijímaná v MPEG formátu dekodérem, jsou směrována prostřednictvím směrovací tabulky alespoň částečně podle hodnoty záhlaví ID paketu.
  7. 9. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačuj ící se tím, -že přenášená digitální data, směrovaná dc počítače, zahrnují data, určená ke zpracování aplikacemi předtím instalovanými v počítači, a/nebo aplikace, určené k nainstalování a vykonání v počítači.
  8. 10. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačuj ící se t í m , že dekodér dále zahrnuje dešifrovací prostředek upravený pro dešifrování digitálních dat, přenášených v kódované formě, pro následné směrování v dešifrované formě do počítače.
  9. 11. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle nároku 10,vyznačující se tím, že dekodér má ekvivalent veřejného klíče pro dešifrování šifrovaného řídícího slova uvnitř přenášených dat, přičemž řídicí slovo je následně použito pro dekódování dat.
    99 9 9 9 9 · · 9 9 9 9 9·· 99 9 999«
    99 999 9 9 99 9» * 999 999 9999
    999 99 99 9999 «9 99
  10. 12. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačuj ící se t í m , že dekodér dále zahrnuje modem, přičemž směrovací prostředek je upraven pro směrování zvolených
    5 zpráv, přijatých z aplikace v počítači, do modemu.
  11. 13. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačuj ící se t í m , že činnost dekodéru je alespoň částečně řízena prostřednictvím řídících signálů vysílaných z řídícího prostředku v počítači.
  12. 14. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle nároku 13, vyznačující se tím, že počítač řídí činnost ladiče uvnitř dekodéru pro volbu frekvence kanálu pro
    25 přijímání digitálních dat určených ke stažení do počítače.
  13. 15. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle nároku 13 nebo 14, vyznačující se tím, že počítače je upraven pro vysílání řídícího signálu do dekodéru tak, aby dekodér nereagoval na zvolené příkazy přijímané ze zvolených o n dalších vstupu dekodéru.
  14. 16. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačuj ící se t í m , že počítač zahrnuje aplikaci internetovského 2^ prohlížeče webových stránek, upravenou pro příjem dat směrovaných přes dekodér.
  15. 17. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačuj ící se t í m , že počítač zahrnuje aplikaci upravenou pro 30 « · · 4 4 4 4 4 • •4 «4 · 4 4 4 4 «» «44 · « ·· ·· ·
    9/ 4«4««4 4444
    Z 4 444 4» 44 4444 44 44 příjem finančních dat, například informací o cenách cenných papírů, směrovaných přes dekodér.
  16. 18. Kombinovaný systém počítače a dekodéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačuj ící 5 se t í m , že dále zahrnuje televizní obrazovku spojenou s dekodérem, přičemž dekodér je upraven pro zpracování přijímaných přenášených audiovizuálních dat následně vysílaných do televizní obrazovky.
    10
  17. 19. Dekodér pro kombinovaný systém počítače a dekodéru, který byl definován podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje směrovací prostředek pro identifikaci a směrování přenášených digitálních dat určených pro připojený počítač.
    1 c
  18. 20. Počítač pro kombinovaný systém počítače a dekodéru, který byl definován podle kteréhokoliv z nároků 1 až
    18, vyznačující se tím, že zahrnuje řídící prostředek upravený pro vytváření řídících signálů pro řízení, alespoň částečně, činnosti dekodéru.
  19. 21. Kombinovaný systém počítače a dekodéru pro přijímání přenášených digitálních datových vysílání v podstatě podle zde uvedeného popisu ve spojení se znázorněními ilustrovanými na připojených výkresech.
CZ19993322A 1998-03-19 1998-03-19 Vysílací a přijímací systém zahrnující počítač CZ332299A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993322A CZ332299A3 (cs) 1998-03-19 1998-03-19 Vysílací a přijímací systém zahrnující počítač

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993322A CZ332299A3 (cs) 1998-03-19 1998-03-19 Vysílací a přijímací systém zahrnující počítač

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ332299A3 true CZ332299A3 (cs) 2000-06-14

Family

ID=5466545

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993322A CZ332299A3 (cs) 1998-03-19 1998-03-19 Vysílací a přijímací systém zahrnující počítač

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ332299A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100608544B1 (ko) 컴퓨터 및 디코더를 포함하는 방송 수신 시스템
AU756391B2 (en) Application data table for a multiservice digital transmission system
US5826166A (en) Digital entertainment terminal providing dynamic execution in video dial tone networks
EP1109400A1 (en) Transmission of a command to a receiver or to a decoder
CZ20001821A3 (cs) Způsob filtrování paketového datového toku a přijímač/dekodér
JP2004512780A (ja) 多重入力対応デコーダ
JP2002503063A (ja) 構成方法および装置
CZ332299A3 (cs) Vysílací a přijímací systém zahrnující počítač
RU2199831C2 (ru) Система приема вещания, содержащая компьютер и декодер
MXPA99008553A (en) Broadcast receiving system comprising a computer and a decoder
CZ20002873A3 (cs) Zařízení a způsob pro konfiguraci přijimače/dekodéru
MXPA01003050A (en) Application data table for a multiservice digital transmission system
CZ20002999A3 (cs) Dekodér pro digitální audiovizuální vysílací systém a způsob zpracování digitálního obrazu
MXPA00007588A (en) Configuring method and device
CZ20003254A3 (cs) Terminál pro zpracování digitálních dat a způsob jeho provozu
CZ20001500A3 (cs) Digitální televizní systém
CZ20001579A3 (cs) Způsob zavádění proveditelných aplikací do dekodéru, dekodér a paměťová karta

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic