CZ20003254A3 - Terminál pro zpracování digitálních dat a způsob jeho provozu - Google Patents

Terminál pro zpracování digitálních dat a způsob jeho provozu Download PDF

Info

Publication number
CZ20003254A3
CZ20003254A3 CZ20003254A CZ20003254A CZ20003254A3 CZ 20003254 A3 CZ20003254 A3 CZ 20003254A3 CZ 20003254 A CZ20003254 A CZ 20003254A CZ 20003254 A CZ20003254 A CZ 20003254A CZ 20003254 A3 CZ20003254 A3 CZ 20003254A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
terminal
data
user profile
user
decoder
Prior art date
Application number
CZ20003254A
Other languages
English (en)
Inventor
Franaois Rey
Original Assignee
Canal Plus Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Canal Plus Sa filed Critical Canal Plus Sa
Priority to CZ20003254A priority Critical patent/CZ20003254A3/cs
Publication of CZ20003254A3 publication Critical patent/CZ20003254A3/cs

Links

Landscapes

  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)

Abstract

Terminál pro zpracování digitálních audiovizuálních nebo multimediálních dat obsahuje systém pro zpracování dat a paméť, přičemž systém pro zpracování dat ukládá data (81, 82, 83) uživatelských profilů, týkající se vlastnosti nebo preferencí množství uživatelů (80) terminálu. Uživatelské profily odpovídají režimům činnosti terminálu, přičemž data uživatelských profilů obsahují prioritní data indukující prioritní práva každého uživatele zdrojů terminálu.

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká terminálu pro zpracování 5 digitálních audiovizuálních nebo multimediálních dat.
Dosavadní stav techniky
Terminály tohoto typu jsou velmi dobře známé v oblasti systémů placené televize, kde dekodér nebo nastavovací řídící skříň (STB - set top box) přijímá přenášená digitální multimediální data včetně audiovizuálních programových informací a rovněž dat pro vytváření menu na obrazovce, dat pro realizaci herních nebo nákupních aplikací a podobně. V závislosti na systému mohou být data přenášena v 15 kódované nebo čisté formě.
Před zavedením digitální technologie byly dekodéry spojeny s omezeným počtem zařízení, obvykle pouze s přidruženou televizní obrazovkou nebo, maximálně, s televizní
2q obrazovkou a VHS rekordérem. Rozvoj digitální technologie vedl k rozšíření množství zařízení, která mohou být spojována s dekodérem stejně jako funkce dekodéru. Například kromě analogového výstupu Peritel k TV a VHS zařízení může dekodér rovněž obsahovat spojení přes digitální sběrnici, jako je sběrnice IEEE 1394, k dalším digitálním zařízením, jako je DVD rekordér, PC a podobně.
Jako doplněk ke zvýšení počtu externích zařízení, která mohou být spojena s dekodérem, došlo také ke zvýšení počtu režimů činnosti zařízení. Například při standardním nastavení dekodéru a televize může být dekodér použit buď pro · · · * 9 · t « • »«»· t « φ φ · * · · 9 · jednoduché předávání televizních přenášených informací nebo pro zajištění spojení s internetem.
Ačkoliv se vývojem vzdalovala od tradičního analogového systému, měla architektura v současnosti známých digitálních dekodérů sklon. Zejména architektura standardních dekodérů nereflektuje dostatečně úlohu terminálu pří směrování dat mezí mnoha externími zařízeními zapojenými paralelně, režimy činnosti dekodéru a počtem uživatelů systému, kteří mohou existovat.
Podstata vynálezu
Podle předkládaného vynálezu je vytvořen terminál pro zpracování digitálních audiovizuálních nebo multimediálních dat, který obsahuje systém pro zpracování dat a paměť, jehož podstata spočívá v tom, že systém pro zpracování dat ukládá do paměti data uživatelských profilů, týkající se vlastností nebo preferencí množství typů uživatelů terminálu.
Definování uživatelského profilu umožňuje systému zpracování dat pružně ošetřit a zpracovat množství uživatelů terminálu. Jak bude zcela zřejmé, ačkoliv uživatelský profil· může být sdružen s připojením externího zařízení nebo osobní identity operátora přistupujícího k terminálu, je výhodně sdružen s režimem činnosti, například, s režimem práce s internetem nebo s televizním režimem.
Uživatelský profil může být rovněž dále osobně nastaven pro jednoho nebo více operátorů. Například po definování uživatelského profilu pro internetovský režim činnosti terminálu může být umožněno definovat prvního internetovského operátora majícího určitá práva a druhého operátora majícího jiná práva.
• φφφφ · • · · φ * · • · · φ · φφφ φφφφ * φφ φφφ φφ φφφ *φ
Výhodně data uživatelských profilů obsahuji zdrojová data indikující zdroje uvnitř terminálu, které jsou přístupné každému uživateli. V případě terminálu dekodéru mohou tyto zdroje zahrnovat práva přístupu k demultiplexoru pro určení dat stažených z přenášeného datového toku a podobně.
Data uživatelských profilů navíc výhodně obsahují prioritní data indikující prioritu každého uživatele vzhledem k přístupu k jednomu nebo více zdrojům terminálu. Například pro terminál dekodéru mohou data uživatelských profilů obsahovat prioritní úroveň indikující prioritu určitého uživatele při přístupu k demultiplexoru. Konfliktní žádosti o kanál mezi, například, uživatelem televizního zařízení a uživatelem záznamového zařízení (rekordéru) mohou být potom vyřešeny prostřednictvím řídící aplikace na základě těchto prioritních informací.
Kromě zdrojových dat indikujících zdroje terminálu dostupné pro dané zařízení, mohou data uživatelských profilů dále zahrnovat data týkající se atributů informací, které mají být dodány každému uživateli. Tyto atributy mohou obsahovat, například, indikaci o jazyku, který má být použit ve všech zobrazeních grafického rozhraní pro tohoto uživatele.
Navíc mohou data uživatelských profilů dále obsahovat data týkající se akcí povolených každým uživatelem, jako například zda daný uživatel může změnit kanál demultiplexoru a podobně. Ačkoliv jsou těsně vztažena ke zdrojovým datům popisovaným výše, mohou být tato data použita pro definování parametrů činností povolených každým zařízením majícím přístup k danému zdroji.
• 9 • » 9 9 9 9
9999 999 9 9 9 9 • 9 9 9 9 999 •••9 9 ·· »9»
Výhodně některé nebo všechny z vlastností nebo preferencí dat uživatelských profilů mohou být operátorem modifikovány během normální činnosti terminálu. Například vzájemné prioritní hodnoty každého uživatele při přístupu k datům mohu být modifikovány divákem pro poskytnutí priority výstupu VHS rekordéru před televizním výstupem, nebo priority internetovskému připojení před televizí a podobně. Navíc nebo alternativně mohou být některá nebo všechna data uživatelských profilů předem stanovena prostřednictvím systému pro zpracování dat terminálu.
Předkládaný vynález je zejména použitelný pro terminál zahrnující systém pro zpracování dat, který kromě jiného zahrnuje virtuální počítač a objektově orientovanou aplikační propojovací vrstvu, která zahrnuje množství knihoven tříd.
Aplikační propojovací vrstva může zejména zahrnovat jednu nebo více knihoven tříd, definujících činnost virtuálního počítače vzhledem k datům uživatelského profilu. Tyto třídy mohou obsahovat, například, knihovnu třídy, přidělenou řízení dat uživatelského profilu ve vyrovnávací paměti terminálu. Stejně tak třídy mohou obsahovat jednu nebo více knihoven tříd uživatelských profilů pro definování vlastností dat, která mají být uložena v uživatelských profilech. Například může být požita systémová třída pro definování atributů preferovaného jazyku pro uložení do uživatelského profilu.
Chování tříd uvnitř aplikační propojovací vrstvy bude závislé na zvoleném jazyku. Například v případě aplikačního propojení (rozhraní) napsaného v jazyku Java, může mezi • · · • ··»· • · · · · t • · · * · · * • · · » · « • · ··· ·· «·· třídou a jejími podtřídami platit jednoduchá vztahová struktura.
V jednom provedení mohou třídy uživatelských profilů zahrnovat obecnou knihovnu tříd, sdruženou s definicí obecných vlastností dat uživatelských profilů, a jednu nebo více knihoven podtříd, sdružených s definicemi vlastností družených se specifickým uživatelským profilem.
Předkládaný vynález je použitelný zejména pro terminál ve formě dekodéru upraveného pro příjem datových vysílání v digitálním vysílacím systému.
Předkládaný vynález může být rovněž aplikován pro způsob provozu terminálu.
Termín dekodér může popisovat přijímač pro příjem 15 bud’ kódovaných nebo nekódovaných signálů, například, televizních a/nebo rádiových signálů. Provedení takového dekodéru mohou zahrnovat dekodér integrální s přijímačem pro dekódování přijímaných signálů, například v nastavovací řídící skříni (STB - set top box), dekodér fungující v kombinaci s fyzicky samostatným přijímačem, nebo dekodér integrovaný s dalšími prvky, jako je webovský prohlížeč nebo videorekordér nebo televize.
V tomto popisu používaný termín digitální vysílací systém zahrnuje jakýkoliv vysílací systém pro vysílání nebo přenos například primárně audiovizuálních nebo multimediálních digitálních dat. Ačkoliv předkládaný vynález je zejména použitelný pro přenosový (vzduchem) digitální televizní systém, může tento vynález rovněž použitelný pro pevnou telekomunikační síť pro multimediální internetovské aplikace, pro uzavřený televizní okruh a podobně.
• · · « · · « ··· » • ·»· · 9 ·«·
V následujícím popisu bude pouze prostřednictvím příkladu popsáno výhodné provedení vynálezu ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.l znázorňuje digitální televizní systém obsahující multimediální terminál ve formě dekodéru;
Obr.2 znázorňuje fyzické prvky dekodéru podle obr. 1;
Obr. 3 znázorňuje softwarovou architekturu systému pro zpracování dat uvnitř dekodéru;
Obr. 4 znázorňuje strukturu virtuálního počítače použitou v systému pro zpracování dat podle obr. 3;
Obr. 5 znázorňuje sadu předem stanovených uživatelských profilů, určených pro definování v tomto provedení vynálezu;
Obr. 6 znázorňuje prvky dat uživatelských profilů, uložených v paměti dekodéru pro každý z uživatelských profilů podle obr. 5; a
Obr. 7 znázorňuje strukturu knihoven tříd uvnitř aplikační propojovací vrstvy softwarové architektury, které mají být použity při definování uživatelských profilů.
Příklady provedení vynálezu
Celkový přehled digitálního televizního systému 1 podle předkládaného vynálezu je znázorněn na obr. 1.
• 9
9 • · « 9 4
9999 9 9 4
9 9 4 *•99 9 99
999
9 ···
Předkládaný vynález zahrnuje většinou běžný digitální televizní systém 2, který využívá známý MPEG-2 kompresní systém pro vysílání komprimovaných digitálních signálů. Přesněji MPEG-2 komprimátor 3. ve vysílacím centru přijímá tok digitálního signálu (obvykle tok video signálů). Komprimátor 3 je spojen s multiplexorem a kodérem 4. prostřednictvím spojení 5..
Multiplexor 4. přijímá množství dalších vstupních signálů, sestavuje transportní tok a vysílá komprimované digitální signály do vysílače 6, vysílacího centra přes spojení ]_, které samozřejmě může být představováno velkým množstvím různých forem včetně telekomunikačních linek. Vysílač 6. vysílá elektromagnetické signály přes vzestupné spojení 8. směrem k satelitnímu odpovídači j), kde jsou tyto signály elektronicky zpracovány a vysílány přes teoretické sestupné spojení 10 do pozemního přijímače 12., běžně ve formě parabolické antény vlastněné nebo pronajímané koncovým uživatelem. Signály přijímané přijímačem 12 jsou vysílány do integrovaného přijímače/dekodéru 13 vlastněného nebo pronajímaného koncovým uživatelem a spojeného s televizním zařízením 14 koncového uživatele. Přijímač/dekodér 13 dekóduje komprimovaný MPEG-2 signál na televizní signál pro televizní zařízení 14.
Jiné transportní kanály pro vysílání dat jsou samozřejmě možné, jako je pozemní přenos, kabelové vysílání, kombinované satelitní a kabelové spoje, telefonní sítě a podobně.
Ve vícekanálovém systému, multiplexor 4. zpracovává audio a video informace přijímané z množství paralelních zdrojů a interaguje s vysílačem £ pro přenos informace po • v » · · • ···· 4 • · ···· · • · · • · I • · · ··· ·· ·*· odpovídajícím počtu kanálů. Vedle audiovizuální informace, mohou být zprávy nebo aplikace nebo jakýkoliv jiný druh digitálních dat zaváděny do některých nebo do všech těchto kanálů, proloženě s vysílanou digitální audio a video informací.
Systém 15 podmíněného přístupu je spojen s multiplexorem 4. a přijímačem/dekodérem 13 a je umístěn částečně ve vysílacím centru a částečně v dekodéru. Tento systém umožňuje koncovému uživateli přístup k digitálním θ televizním vysíláním (přenosům) od jednoho nebo více dodavatelů (poskytovatelů) vysílání. Inteligentní karta, schopná dekódování zpráv týkajících se komerčních nabídek (to jest jeden nebo několik televizních programů, které jsou prodávány dodavatelem vysílání), může být vložena do přijímače/dekodéru 13. S použitím dekodéru 13 a inteligentní karty může koncový uživatel nakupovat komerčně nabízené vysílané události bud’ v módu předplacení nebo v módu platby za shlédnutí. V praxi dekodér může být konfigurován pro zpracování řídících systémů s vícenásobným přístupem, θ například konstrukce Simulcrypt nebo Multicrypt.
Jak bylo zmiňováno výše, programy vysílané systémem jsou kódovány v multiplexoru 4., přičemž podmínky a kódovací klíče, aplikované na daný přenos, jsou určovány systémem 15 podmíněného přístupu. Vysílání kódovaných dat tímto způsobem 5 je velmi dobře známé v oblasti placených TV systémů. Obvykle jsou kódovaná data vysílána společně s řídícím slovem pro dekódování těchto dat, přičemž řídící slovo je samo kódováno prostřednictvím tak zvaného exploatačního klíče a vysíláno v kódované formě.
• · · • « · · • ··»* • · · * · ··· ··* · ·· 4«· «« i··
Kódovaná (šifrovaná) data a kódované (šifrované) řídicí slovo jsou potom přijímána dekodérem 13. který má přístup k ekvivalentu exploatačního klíče, který je uložen na inteligentní kartě vložené do dekodéru, pro dekódování kódovaného řídícího slova a potom pro dekódování vysílaných dat. Předplacený účastník bude přijímat, například, v přenášené měsíční ECM (opravňovací řídící zpráva) exploatační klíč potřebný pro dekódování kódovaného řídícího slova a tak pro umožnění sledování vysílání.
Interaktivní systém 16, rovněž spojený s multiplexorem 4. a přijímačem/dekodérem 13 a opět umístěný částečně ve vysílacím centru a částečně v dekodéru, umožňuje koncovému uživateli interagovat s různými aplikacemi přes modemový zpětný kanál 12. Modemový zpětný kanál 17 může být rovněž využit pro komunikace použité v systému 15 podmíněného přístupu. Interaktivní systém 16 může být použit, například, pro umožnění divákovi komunikovat bezprostředně s vysílacím centrem pro požadavek o autorizaci sledování určité události, stažení aplikace a podobně.
Ve spojení s odkazy na obr. 2 budou nyní popsány prvky přijímače/dekodéru 13, nebo nastavovací řídící skříně (STB - set top box), upravitelného pro použití v předkládaném vynálezu. Prvky znázorněné na tomto obrázku budou popsány ve spojení s odkazy na funkční bloky.
Dekodér 13 zahrnuje centrální řídící jednotku 20 obsahující přidružené paměťové prvky a upravenou pro příjem vstupních dat ze sériového rozhraní 21, paralelního rozhraní a modemu 23 (spojeného s modemovým zpětným kanálem 12
3Q podle obr. 1).
» · 9 » · • ···· I · · • · · · • · · · · • · · · · ··« ***· · ·· ··» »· >··
Dekodér 13 je navíc upraven pro přijímání vstupů z infra-červeného dálkového ovládání 25 přes řídící jednotku 26 a z přepojovacích kontaktů 24 na předním panelu dekodéru.
Dekodér rovněž má dvě zařízení 27, 28 pro čtení inteligentních karet, která jsou upravena pro čtení bankovních inteligentních karet 29 respektive účastnických inteligentních karet 30. Zařízení 28 pro čtení účastnických inteligentních karet zabírá s vloženou účastnickou inteligentní kartou 30 a s jednotkou 29 podmíněného přístupu pro dodání potřebného řídícího slova do demultiplexoru/dekódovacího zařízení 30 pro umožnění dekódování kódovaného vysílaného signálu. Dekodér 13 rovněž obsahuje běžný ladič 31 (tuner) a demodulátor 32 pro příjem a demodulaci satelitního vysílání před filtrováním a demultiplexováním zařízením 30.
Zpracování dat uvnitř dekodéru je realizováno prostřednictvím centrální řídící jednotky 20. Softwarová architektura této řídící jednotky odpovídá virtuálnímu počítači interagujícímu s operačním systémem nižší úrovně,
0 který je realizován v hardwarových součástkách dekodéru.
Architektura systému dekodéru
Pokud se týká architektury systému uvnitř 25 přijímače/dekodéru, znázorněné na obr. 3, bude patrné, že je použito vrstvené architektury. První vrstva 41 reprezentuje operační systém hardwaru přijímače/dekodéru. To je systém pracující v reálném čase, který je zvolen výrobcem pro řízení hardwarových prvků přijímače/dekodéru. Systém pracující v reálném čase má relativně rychlou časovou odezvu, aby byl • 4
4 4 • ····
4 · · 4 ··»
4·4· 4 44 444 44 444 schopen správně synchronizovat hardwarové operace. Zprávy událostí jsou předávány mezi touto vrstvou a vrstvou 42. aplikačních programových prostředků bezprostředně nad ní.
Systém pro zpracování dat je ne vrcholu operačního 5 systému hardwaru a zahrnuje vrstvu 42 aplikačních programových prostředků a aplikační propojovací vrstvu 43.
Vrstva 42 aplikačních programových prostředků je napsána v jazyku, jako je C ANSI, a zahrnuje prvky virtuálního počítače 44 a množství rozhraní 45, včetně “ — grafického rozhraní 46. rozhraní 47 paměti FLASH/PROM, protokolového rozhraní 48 a rozhraní 49 zařízení.
Předkládaný vynález využívá virtuální počítač, aby zajistil nezávislost mezi aplikacemi horní úrovně a operačním systémem spodní úrovně, realizovaným výrobcem nastavovací řídící skříně (dekodéru). Rozhraní 45 vytvářejí propojení mezi operacemi virtuálního počítače a spodní vrstvou 41 operačního systému a rovněž obsahují množství aplikačních modulů prostřední úrovně, které jsou snáze prováděné na této úrovni.
Aplikační propojovací (API) vrstva 43 zahrnuje množství vysokoúrovňových sad 50 až 55 programů, napsaných v objektově orientovaném interpretačním jazyku, jako je Java.
Tyto sady programů vytvářejí rozhraní (propojení) mezi aplikacemi, vytvářenými poskytovatelem služby (jako je interaktivní programový průvodce, aplikace teleshopping, internetovský prohlížeč a podobně), a virtuálním počítačem systému. Příklady takových aplikací jsou uvedeny v popisu níže.
4 V 4 4
4444444 * • · 4 4
4444 4 44 444
Spodní úroveň OS (operačního systému) je obvykle začleněna v hardwarových součástkách dekodéru, ačkoliv v některých realizacích může být tato spodní úroveň OS stahována. Sady programů vrstvy aplikačních programových prostředků a aplikační propojovací vrstvy mohou být stahovány do paměti RAM nebo FLASH dekodéru z přenášeného vysílání. Alternativně některé nebo všechny prvky vrstvy aplikačních programových prostředků a aplikační propojovací vrstvy mohou být uloženy v paměti ROM nebo (pokud je přítomná) FLASH dekodéru. Dekodér může dokonce obsahovat pevný disk nebo DVD jednotku (mechaniku) pro účely uložení do paměti. Jak by mělo být zcela zřejmé, fyzická organizace paměťových prvků dekodéru se lisí od logické organizace paměti.
Aplikační propojovací vrstva
S odkazem na aplikační propojovací vrstvu 43, znázorněnou na obr. 3, a jak je popsáno výše, jsou sady programů v této vrstvě napsané v objektově orientovaném
2Q jazyku, jako je Java. Každá sada definuje soubor knihoven tříd, volaných během činnosti systému. V předkládaném systému jsou nainstalovány následující sady.
Lang/util sada 50. Tato sada definuje třídy potřebné pro manipulaci s objekty prostřednictvím virtuálního počítače. Tyto knihovny tříd obvykle tvoří součást standardní knihovny sdružené se zvoleným objektově orientovaným jazykem.
MHEG-5 sada 51. Tato sada definuje třídy sdružené s manipulací s grafickými objekty na televizní obrazovce.
Takové objekty se odlišují od audiovizuálních dat a mohou , , „ , tvořit, například, identifikátory kanálu nebo text umístěný
··· φ φ φ φ φ φ φφ přes zobrazované obrazy. Definice tříd uvnitř této sady by měla respektovat MHEG-5 normy definované standardy ETS 300777-3 a ISO/ISE 13522-5 (a standardem ISO/ISE 13522-6 v případě systému realizovaném v jazyku Java).
Toolbox sada 52. Tato sada obsahuje třídy, použité pro stahování a dekompresi informací, a rovněž třídy, sdružené se správou systémových souborů a paměti uvnitř přijímače dekodéru, a třídy, sdružené s připojením na internet, a podobně.
Device sada 53. Tato sada definuje třídy potřebné pro správu periferních zařízení připojených k přijímači/dekodéru, která byla diskutována výše a která zahrnují modem, zařízení pro Čtení inteligentních karet, tuner (ladič) MPEG toku a podobně.
Service sada 54.. Tato sada definuje třídy potřebné pro realizaci vývoje interaktivních aplikací vyšší úrovně, jako je správa dat kreditních karet a podobně.
DSMCC-UU sada 55. Tato sada realizuje protokoly 20 potřebné pro komunikaci mezi klientem a obslužným kanálem (serverem) pro vyhledávání a čtení datových souborů.
Realizace této sady by měla respektovat normu ISO/IEC 13818-6 a směrnice definované v DAVIC část 9.
Při obvyklé činnosti bude přes sady programů 25 propojovací vrstvy, definované výše, uložena další vrstva interaktivních aplikací napsaných poskytovatelem služby a stahovaných během přenosu, jako u běžných systémů. Tyto aplikace obvykle obsahují obecný aplikační řídící program pro správu definovaných základních operací dekodéru a jednu nebo více volitelných aplikací přidávajících další služby. Zejména • ·
99999*
999999 ·*»« * * · 9«· 999
9999 « 99 «99 99 «99 může být použit aplikace uživatelského řídícího programu pro správu konfliktů uživatelských priorit, jak bude popsáno níže.
V závislosti na aplikacích, které mají být zavedeny, mohou být některé ze shora uváděných sad vypuštěny. Například pokud poskytovatel služby nezamýšlí zajišťovat společnou cestu pro čtení dat, může být z finálního systému vypuštěna DSMCC-UU sada.
IQ Sady vrstvy 43 zajišťují knihovny tříd pro prostředí objektově orientovaného programování. Chování jejich tříd bude přitom závislé na zvoleném jazyku. Například v případě použití jazyku Java bude využito jednoduché vztahové struktury tříd.
Jak by mělo být zcela zřejmé, seskupení tříd nebo souboru tříd v sadě je věcí formálního přístupu vzhledem k funkci třídy. Určité třídy týkající se správy periferních zařízení mohou být například klasifikovány buď jako příslušející Device sadě 53 nebo Service sadě 54.
Vrstva rozhraní
Jak je znázorněno, je vrstva rozhraní (propojení) sestavena ze čtyř modulů, grafického modulu 4 6, modulu 47 25 správy paměťových souborů, protokolového modulu 48 a řídícího programu 49 zařízení. Ačkoliv moduly na této úrovni jsou popsány jako propojovací moduly (moduly rozhraní), je jejich funkcí vytvořit přilepenou vrstvu pro realizaci sad programů aplikační propojovací vrstvy a pro činnost virtuálního počítače obecně.
« ·4 4» 4 4 » 4 4 4 4 v • 4 4 · 4 4 4 ·
4··· 4 44 444 44 444
Grafický modul 46, například, zajišťuje vytváření a správu grafických objektů. Tento modul žádá nízkoúrovňový OS o zobrazení základních grafických tvarů, jako jsou jednotlivé body, čáry, obdélníky a podobně. Realizace tohoto modulu závisí na grafických schopnostech nízkoúrovňového OS výrobce. V některých ohledech komplementárně k MHEG-5 sadě 51. mohou být tyto funkce účinněji prováděny na této kódové úrovni, než ve vyšší úrovni kódu zvoleného pro aplikační vrstvu výše.
Podobným způsobem obsahuje modul 47 správy paměťových θ souborů nízkoúrovňové příkazy pro čtení/zápis souborů, sdružené s paměťovými komponenty systému. Obvykle operační systém hardwaru obsahuje pouze příkazy potřebné pro čtení/zápis úseku nebo stránky uvnitř paměťového komponentu. Jako je tomu u grafického modulu 46, tento modul umožňuje účinné zavedení jednodušších nízkoúrovňových aplikací do systému.
Protokolový modul 48 (modul správy protokolů) definuje knihovnu komunikačních protokolů, které mohu být volány při komunikacích, přes, například, TCP/IP vrstvu dekodéru.
Řídící program 49 zařízení je mírně odlišný od ostatních modulů v této vrstvě tím, že zajišťuje spojení nebo rozhraní mezi operačním systémem hardwaru a vrstvami výše, včetně ostatních modulů ve vrstvě rozhraní a včetně virtuálního počítače. Příkazy nebo zprávy událostí, které jsou přijaty/vyslány do OS hardwaru z virtuálního počítače, například, jsou nutně předávány řídícím programem zařízení pro konverzi podle specifikaci propojení mezi těmito dvěma n úrovněmi.
• φ · φ φ»φφ «ΦΦ
Popis virtuálního počítače
Ve spojení s odkazy na obr. 4 bude nyní popsán virtuální počítač 44 použitý v systému podle předkládaného vynálezu. Virtuální počítač použitý podle předkládaného vynálezu je počítač preemptivního (s prioritním řazením) typu s paralelním zpracováváním. Obecné vlastnosti takového počítače jsou známé z jiných souvislostí a vytvoření kódu pro realizaci takového počítače bude zcela v rozsahu osoby znalé v oboru.
Virtuální počítač je sestaven z množství prvků, které interagují zhruba jak je znázorněno na obr. 4. Plánovač 60, sestavený z paralelní řídící služby 61 a monitorovací řídící služby 62, tvoří srdce počítače s paralelním zpracováváním. Plánovač 60 řadí provádění paralelních cest zpracování, vytvořených prostřednictvím aplikací vně virtuálního počítače a vytvořených samotným virtuálním počítačem {například cesta zpracování inventarizace volných míst v paměti, jak bude diskutováno níže).
Řídící program 63 událostí zpracovává směrovací tabulku událostí a seznamy událostí k ní přiřazených prostřednictvím paralelních cest zpracování a centralizuje odbavování ošetření událostí.
Řídící program 64 pamětí zpracovává přidělování a uvolňování paměťových zón uvnitř systémové paměti a rovněž zpracovává odstraňování z paměti objektů bez odkazů (inventarizace volných míst).
Řídící program 65 tříd plní třídy aplikačního kódu staženého v přenášeném signálu, interaguje s řídícím programem 66 zabezpečení pro ověřování integrity stahovaného
Φ Φ
Φ ·
Β Β * Β Β Φ • Φ Φ ··Β · * ·· • Φ·
ΦΦ kódu a s řídícím programem 68 souborů, který realizuje aplikace.
Řídící program 68 souborů provádí realizaci systémových souborů a zpracovává mechanismus stahování 5 interaktivních aplikaci a dat.
Řídící program 66 zabezpečení zpracovává úroveň přístupu povoleného pro stahované aplikace, přičemž některé aplikace mají možnost provádět více operací než jiné vzhledem k systémovým souborům.
Interpretační překládač 67, zahrnující interpretační službu 69 bytového kódu a interpretační službu 70 m-kódu, zpracovává interpretaci aplikací napsaných v těchto dvou kódech, přičemž bytový kód je sdružen s aplikacemi v jazyku
Java a m-kód je jméno přidělené soukromému vlastnímu kódu vyvinutému přihlašovateli přihlášky.
Uživatelské profily
Zvyšující se zpracovatelský výkon hardwaru, dostupný v dekodérech, vedl na zvyšující se využití dekodérů při směrování informací mezi množstvím potenciálních uživatelů systému. Například jeden IRD může sloužit jako vstupní bod pro přenášený MPEG tok, přičemž tento tok je zpracováván a „ rozváděn do jedné nebo více připojených televizních obrazovek, analogového VHS rekordéru připojeného přes linku Peritel, PC nebo DVD zařízení připojeného přes sběrnici IEEE 1394 a podobně.
Ústřední myšlenkou předkládaného provedení je definování množství uživatelů dekodéru, přičemž každý φ * φφφ V ΦΦΦΦ
Φ φφφ
V Φ Φ » φ · φ* φφ uživatel má určitý charakteristický profil. Například vysokoúrovňová aplikace může definovat množství uživatelských profilů pro televizního diváka, VHS dekodér, osobu přímo využívající dekodér pro přístup k internetu, osobu využívající dekodér pro směrování informací do PC a podobně. Obr. 5 znázorňuje příklad souboru typických uživatelských profilů. Tento seznam může být rozšířen tak, že bude zahrnovat, například, DVD zařízení připojené k dekodéru a podobně.
Uživatelský profil může být definován ve spojení s externím zařízením připojeným k terminálu, například připojené televizi, kde terminál jednoduše dodává audiovizuální data do televizní obrazovky. Uživatelský profil může být rovněž definován ve spojení s vlastní identitou jedné nebo více fyzických osob nebo operátorů přistupujících k terminálu.
V předkládaném příkladu je ale uživatelský profil definován ve spojení s režimem činnosti zařízení, jako je jeho činnost v internetovském režimu. Každý uživatelský profil, definovaný pro jedno nastavení nebo režim činnosti, může být individualizován pro různé osoby využívající terminál dekodéru. Například může mít jedna osoba odlišné preference pro sledování než jiná osoba, nebo jí může být zakázáno sledování určitých kanálů. Informace týkající se preferencí každé osoby jsou uloženy uvnitř uživatelského profilu pro tento režim činnosti.
Každý uživatelský profil bude mít unikátní charakteristický uživatelský ID (identifikátor uživatele) a jednu nebo více prioritních hodnot určujících prioritu tohoto uživatele při přístupu k jednomu nebo více zdrojům dekodéru.
• · «·· • ♦ ♦ • ·«»· • · • ·« · * t fc · »· ··«
V tomto případě termín zdroje označuje funkce dekodéru, jako je přístup k demultiplexoru pro stažení zvolených dat. Řídící program vysokoúrovňových aplikací definuje a ukládá vlastnosti těchto profilů a zpracovává sdílení zdrojů a konflikty uživatelů vzhledem k prioritám uživatelů.
Například řídící program uživatelů může přidělit prioritu, například, pro uživatele REKORDÉR, takže žádost tohoto uživatele pro použití daného zdroje bude mít prioritu před žádostí uživatele DIVÁK pro použiti tohoto zdroje, i n
Přesněji uživatel REKORDÉR může mít přednost (prioritu) před uživatelem DIVÁK, pokud se týká volby kanálu demultiplexoru. Tímto způsobem aplikace brání změněnému signálu kanálu, přijímaného divákem, aby převzal prioritu před kanálem zvoleným někým, kdo si přeje nahrát program 15 vysílaný ve stejném okamžiku.
V tomto příkladu, ve kterém je každému uživateli přidělena jedna prioritní hodnota, bude uživatel REKORDÉR mít vždy prioritu před uživatelem DIVÁK pro přístup k jakémukoliv zdroji. Alternativně může být přiděleno více prioritních hodnot, takže uživatel DIVÁK má prioritu pro určité zdroje, uživatel REKORDÉR má prioritu pro jiné zdroje, a tak dále.
Vyhodnocení priorit je zpracováváno řídícím programem 25 uživatelů a může být interaktivní, to znamená, že operátor může naprogramováním dekodéru prostřednictvím ručního ovládání určovat, zda přidělit prioritu internetovskému připojení před sledováním televize, a podobně.
Každý uživatelský profil obsahuje, kromě hodnoty 30 uživatelského ID, soubor preferencí uložených ve vyrovnávací ♦ · φ ·♦· φφ *· ···
paměti v dekodéru, například, ve FLASH paměti dekodéru. Tyto preference budou volány aplikací při každé inicializaci dekodéru. Jak je znázorněno na obr. 6, data 80 uživatelského profilu obsahují data 81 zdrojů, data 82 atributů a data .82 akcí.
Data 81 zdrojů obsahují seznam vnitřních zdrojů dekodéru, ke kterým může být přistupováno uživatelem, jako je například přístup k tuneru MPEG toku a k dekodéru. Jak by mělo být zcela zřejmé, zdroj v této souvislosti označuje logický zdroj týkající se kombinace fyzických prvků sdružených s procesem demultiplexování, systémem podmíněného přístupu, a podobně.
Data 82 atributů obsahují preferované atributy specifické pro tohoto uživatele, například jazyk (angličtina, francouzština, němčina, a podobně), který bude přednostně používán v psaných zobrazeních na obrazovce, mravní úroveň programů, které mohu být sledovány uživatelem, a podobně.
Data 83 akcí obsahují seznam povolených akcí, které mohu být prováděny tímto uživatelem, včetně změny kanálu, a podobně.
Data uživatelského profilu mohou obsahovat pevné hodnoty předem určené řídícím programem uživatelů (například, že všichni uživatelé mohou mít přístup ke zdrojům tuneru, demultiplexoru a podobně, a rovněž hodnoty změnitelné a individualizované pro každého operátora, který může používat terminál v každém pracovním režimu (mravní úroveň programů, které mohou být sledovány, a podobně).
Hodnoty změnitelné operátorem mohou zahrnovat hodnoty pro každý uživatelský profil, nastavené operátorem v okamžiku spuštění dekodéru, a rovněž hodnoty nastavené operátorem *·«· · · • 4 « »· ·· pokaždé, když je spuštěna relace s určitým uživatelským profilem.
Definování více uživatelských profilů, odpovídajících režimům činnosti a obsahujících data týkající se priorit pro zdroje terminálu pro každý profil, vytváří cestu pro paralelní zpracování takových režimů terminálem tak, že jednomu terminálu je například umožněno přebírat a zpracovávat data pro sledování přes televizi a ve stejném okamžiku předávat odlišná data pro záznam přidruženým záznamovým zařízením, řízeným PC a podobně. V takových systémech se terminál vlastně stává datovou ústřednou pro množství přidružených periferních zařízení pracujících paralelně. Tento druh činnosti je obzvláště dobře řízen prostřednictvím systému paralelního zpracování typu, znázorněného ve spojení s obr. 3 a obr. 4, a jak bude nyní popsáno.
Aby se umožnilo vytvoření sad uživatelských profilů, je žádoucí začlenit do API vrstvy třídy objektů, upravené pro spolupráci s virtuálním počítačem pro dosažení této vlastnosti. Opět ve spojení s odkazem na obr. 3 a jak bylo diskutováno výše, knihovny tříd, definované v API vrstvě 43 dodávají parametry činnosti, se kterými mohou vysokoúrovňové aplikaci pracovat. Přesněji při provádění určitých akcí bude vysokoúrovňová aplikace obsahovat instrukce týkající se tříd objektů definovaných v této vrstvě.
Každá třída bude respektovat pravidla objektově orientovaného programovacího jazyka zvoleného pro tuto vrstvu. Typické třídy objektů zahrnují třídy týkající se řízení portů dekodéru, jako je rozhraní pro kreditní karty, a rovněž další operace, jako je správa systému pro řízení » · · : :
• · · · • 4«·· · · • · · přístupu. Množství standardních tříd v API vrstvě bylo definováno skupinou DAVIC ve spojení s, například, přístupem k úsekům a tabulkám ve stahovaném MPEG toku.
Nyní bude ve spojení s odkazy na obr. 7 popsána 5 struktura tříd upravených pro zajištění možnosti definovat uživatelské preference pro každého takového uživatele a pro umožnění zpracování mnoha uživatelů vysokoúrovňovou aplikací. Třídy, které budou popsány, mohou být začleněny, například, v Service sadě 54 nainstalované v API vrstvě 43.
Jak je patrné na obr. 7, je třída 90 UserCacheManager použita pro umožnění aplikacím přístup a správu dat uživatelských profilů, uložených ve vyrovnávací paměti systému. Tato třída je statickou třídou. Jako u standardních objektově orientovaných programových architektur obsahuje 15 knihovna tříd seznam postupů nebo příkazů, jako je postup initialiseO pro inicializaci vyrovnávací paměti, postup getMaxUserProfiles() pro zjištění maximálního počtu uživatelů podporovaných systémem, postup getAciveUserID() pro zjištění počtu právě aktivních uživatelů, a podobně. Třída může být rovněž sdružena se seznamem událostí, signalizujících aplikaci výskyt události, jako je vytvoření nebo smazání uživatelského profilu.
Třídy navíc obsahují třídu 91 UserProfil. Tato třída 25 je obecnou třídou upravenou pro umožnění vytváření množství uživatelských profilů. Tato třída obsahuje seznam postupů, jako je getUserID() pro zjištění identity uživatele, getPriorityLevelO pro zjištění priority přístupu ke zdrojům, setGeneralAttributeO pro nastavení hodnoty obecného atributu, a podobně. Tato třída je rovněž sdružena se *
··« ♦ 4 ’♦ « 4 4 · 4 » 4 φ 4 ·· φ
4 4 4 4 4 seznamem události indikujících, například, změnu kanálu požadovaného uživatelem, a podobně.
Tyto postupy jsou postupy, které umožňují nepřímý přístup k postupů, čímž se vyhýbají nutnosti mít postup pro 5 každý atribut. Počet atributů spravovaných těmito postupy bude záviset na volbě konstruktéra systému a může se vyvíjet v čase.
V praxi volba a funkce množství postupů na této a dalších třídách může být rovněž ponechána na uvážení konstruktéra systému a v závislosti na zpracovatelském výkonu hardwaru, vlastnostech virtuálního počítače, množství funkcí, které si konstruktér systému přeje začlenit, a podobně.
Jak bude popsáno, mohou být některé postupy přebírány ]_5 dalšími třídami podle principů objektově orientovaného jazyka zvoleného aplikační propojovací vrstvou.
Přesněji třída 92 ViewerProfile, třída 93 RecorderProfile, třída 94 InternetProfile, třída 95 DataBridgeProfile definují postupy specifické pro definování uživatelského profilu DIVÁK, REKORDÉR, INTERNET,
DATOVÝ_MŮSTEK, a podobně, Třídy 92. až 95 mohou obsahovat postupy převedené z obecné třídy 91 UserProfile. Například použitím příkazu setGeneralAttribute (atribut, hodnota atributu) může být určena preferovaná hodnota atributu sdruženého s příslušným uživatelským profilem.
Při uvažování profilu DIVÁK, ve kterém má být definována morální úroveň diváka, instrukce:
setGeneralAttribute (morální úroveň, 18)
9
9 · » · · • ···· · · · • · · · 9
Φ999 9 ·♦ 99* ve spojení s programováním profilů pro uživatele DIVÁK nastaví autorizovaný věkový limit pro tohoto uživatele. Tato hodnota bude definována a volána vysokoúrovňovou aplikací a může být použita pro zabránění přístupu uživatele
DIVÁK k určitým kanálům demultiplexoru, pokud operátor neuvede svůj věk. Pro každou osobu mající přístup k dekodéru v režimu DIVÁK může být tedy definován soubor preferencí prostřednictvím prostředků v třídě DIVÁK.
Jak by mělo být zcela zřejmé, definování v API vrstvě množství tříd specifických pro vytvoření identifikovaného uživatele umožňuje systému snadno definovat množství uživatelských profilů pro každého z těchto uživatelů. Vytvoření třídy UserCacheManager umožňuje manipulaci s daty profilu uloženého ve vyrovnávací paměti, které se týkají uživatele, zatímco obecné třídy UserProfile a podtřídy
ViewerProfile, RecorderProfile, a podobně, zajišťují nástroje potřebné pro definování každého uživatelského profilu.
Přesné složení a definování postupů a událostí uvnitř těchto tříd je ale libovolné a bude zcela v kompetenci osoby v oboru znalé, aby určila nej lepší definování takovýchto objektů v závislosti na vlastnostech zvoleného virtuálního počítače, a podobně.
Zastupuje :

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Terminál pro zpracování digitálních audiovizuálních nebo multimediálních dat, který obsahuje systém pro zpracování dat a paměť, vyznačující se tím, že systém pro 5 zpracování dat ukládá do paměti data uživatelských profilů, týkající se vlastností nebo preferencí množství typů uživatelů terminálu.
  2. 2. Terminál podle nároku 1, vyznačující se tím, že ]_0 uživatelský profil je definován vzhledem k režimu činnosti terminálu.
  3. 3. Terminál podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že uživatelský profil je definován vzhledem k připojení externího zařízení.
  4. 4. Terminál podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uživatelský profil je individualizován vzhledem k identitě operátora.
  5. 5. Terminál podle kteréhokoliv z předcházejících nároků,
    20 vyznačující se tím, že data uživatelských profilů obsahují zdrojová data indikující zdroje uvnitř terminálu, přístupné pro každého uživatele.
  6. 6. Terminál podle nároku 5, vyznačující se tím, že data uživatelských profilů obsahují prioritní data indikující 25 prioritu každého uživatele vzhledem k přístupu k jednomu nebo více zdrojům terminálu.
  7. 7. Terminál podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že data uživatelských profilů zahrnují • * » · · · · » ···· · ·· ··· »« data týkající se atributů informací poskytovaných každému uživateli.
  8. 8. Terminál podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že data uživatelských profilů zahrnují 5 data týkající se akcí povolených každému uživateli.
  9. 9. Terminál podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že některé nebo všechny z vlastností nebo preferencí dat uživatelského profilu jsou operátorem
    IQ změnitelné během normální činnosti terminálu.
  10. 10. Terminál podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že některá nebo všechna data uživatelských profilů jsou předem stanovena systémem pro zpracování dat terminálu.
  11. 11. Terminál podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje systém pro zpracování dat, který kromě jiného zahrnuje virtuální počítač a objektově orientovanou aplikační propojovací vrstvu zahrnující množství knihoven tříd.
  12. 12. Terminál podle nároku 11, vyznačující se tím, že aplikační propojovací vrstva zahrnuje jednu nebo více knihoven tříd, definujících činnost virtuálního počítače vzhledem k datům uživatelských profilů.
  13. 13. Terminál podle nároku 11 nebo 12, vyznačující se tím, že aplikační propojovací vrstva zahrnuje knihovnu tříd, přidělenou pro správu paměti dat uživatelských profilů ve vyrovnávací paměti terminálu.
    4 4 4
    4 444· • 4 « • 4 4 4
    4444 4 44
  14. 14. Terminál podle kteréhokoliv z nároků 11 až 13, vyznačující se tím, že aplikační propojovací vrstva zahrnuje jednu nebo více knihoven tříd uživatelských profilů pro definování vlastností dat ukládaných v uživatelských
    5 profilech.
  15. 15. Terminál podle nároku 14, vyznačující se tím, že knihovny tříd uživatelských profilů zahrnují obecnou knihovnu tříd, sdruženou s definováním obecných vlastností dat uživatelských profilů, a jednu nebo více knihoven podtříd, sdružených s definováním vlastností spojených se specifickým uživatelským profilem.
  16. 16. Terminál podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje dekodér upravený pro příjem
    15 datových vysílání v digitálním vysílacím systému.
  17. 17. Způsob provozu terminálu pro zpracování digitálních audiovizuálních nebo multimediálních dat, který zahrnuje systém pro zpracování dat a vyrovnávací paměť, vyznačující se tím, že zahrnuje krok uložení uživatelského profilu v paměti terminálu, týkajícího se vlastností nebo preferencí množství uživatelů terminálu.
  18. 18. Terminál pro zpracování digitálních audiovizuálních nebo multimediálních dat v podstatě podle zde uvedeného 25 popisu.
  19. 19. Způsob provozu terminálu pro zpracování digitálních audiovizuálních nebo multimediálních dat v podstatě podle zde uvedeného popisu.
CZ20003254A 1999-03-08 1999-03-08 Terminál pro zpracování digitálních dat a způsob jeho provozu CZ20003254A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003254A CZ20003254A3 (cs) 1999-03-08 1999-03-08 Terminál pro zpracování digitálních dat a způsob jeho provozu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003254A CZ20003254A3 (cs) 1999-03-08 1999-03-08 Terminál pro zpracování digitálních dat a způsob jeho provozu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003254A3 true CZ20003254A3 (cs) 2001-05-16

Family

ID=5471841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003254A CZ20003254A3 (cs) 1999-03-08 1999-03-08 Terminál pro zpracování digitálních dat a způsob jeho provozu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003254A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100564273B1 (ko) 다수 이용자들에게 적합한 멀티미디어 단말장치
US7984478B2 (en) Method and apparatus for a receiver/decoder
RU2257687C2 (ru) Таблица данных о приложениях для системы цифровой передачи, предоставляющей множество сервисов
AU2294799A (en) Processing of digital picture data in a decoder
CZ200287A3 (cs) Zařízení a způsob pro testování softwarových aplikací
CZ20003254A3 (cs) Terminál pro zpracování digitálních dat a způsob jeho provozu
MXPA00008604A (en) Multimedia terminal adapted for multiple users
MXPA01003050A (en) Application data table for a multiservice digital transmission system
CZ20001257A3 (cs) Zařízení pro zpracování digitálních audiovizuálních dat
CZ20002999A3 (cs) Dekodér pro digitální audiovizuální vysílací systém a způsob zpracování digitálního obrazu
CZ331799A3 (cs) Systém řízení přístupu