CZ331799A3 - Systém řízení přístupu - Google Patents

Systém řízení přístupu Download PDF

Info

Publication number
CZ331799A3
CZ331799A3 CZ19993317A CZ331799A CZ331799A3 CZ 331799 A3 CZ331799 A3 CZ 331799A3 CZ 19993317 A CZ19993317 A CZ 19993317A CZ 331799 A CZ331799 A CZ 331799A CZ 331799 A3 CZ331799 A3 CZ 331799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
application
program
identifier
receiver
decoder
Prior art date
Application number
CZ19993317A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean-Claude Sarfati
Jerôme Meric
Christophe Declerck
Original Assignee
Canal+ Societe Anonyme
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Canal+ Societe Anonyme filed Critical Canal+ Societe Anonyme
Priority to CZ19993317A priority Critical patent/CZ331799A3/cs
Publication of CZ331799A3 publication Critical patent/CZ331799A3/cs

Links

Landscapes

  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)

Abstract

Je popsán systémřízení přístupu a způsob zajištění přístupu programemdo alespoňjednoho komponentu počítačového systému. Způsob zahrnuje kroky uložení logického zařízení (4060) sdruženého s uvedenýmnebo každýmpříslušným komponentem v uvedenémsystému, přičemž toto nebo každé - logické zařízení (4060) má příslušný identifikátor zařízení; přidělení k programu identifikátoru programu; a předání z programu signálu zahrnujícího identifikátor programu a identifikátor zařízení uvedenéhojednoho nebo každého logického zařízení (4060) do společného rozhraní mezi programem a uvedenýmjednímnebo každýmlogickým zařízením(4060), pro vytvoření komunikačního kanálumezi uvedenýmprogramem a uvedenýmjednímnebo každým logickýmzařízením (4060) přes uvedené rozhraní.

Description

Systém řízení přístupu
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká systému řízení přístupu, zejména způsobu zajištění přístupu programem do alespoň jednoho komponentu počítačového systému, zejména počítačového systému použitého v přijímači/dekodéru vysílaných digitálních signálů.
Dosavadní stav techniky
Nástup digitálních vysílacích systémů určených primárně pro vysílání televizních signálů, zejména, ale ne výhradně, satelitních televizních systémů, otevřel možnost využití těchto systémů pro další účely. Jedním z těchto dalších účelů nebo možností je zajištění interaktivity s koncovým uživatelem.
Jedním způsobem pro realizaci tohoto záměru je spustit aplikaci na přijímači/dekodéru, kterým je přijímán televizní signál. Kód pro aplikaci by mohl být trvale uložen v přijímači/dekodéru. Ovšem toto uspořádání by bylo spíše omezující. Výhodně by měl být přijímač/dekodér schopen stahovat kód pro požadovanou aplikaci. Tímto způsobem může být dosaženo větší pružnosti a aplikace mohou být aktualizovány podle požadavků bez jakýchkoliv zásahů na straně uživatele.
Aplikace pro vykonávání přijímačem/dekodérem jsou vytvářeny různými poskytovateli vysílání. Obvykle má přiímač/dekodér množství rozhraní, jako je sériové rozhraní a paralelní rozhraní, pro spojení s vnějšími jednotkami. Řídící programy zařízení pro tato rozhraní jsou dodávány výrobcem • · · · • 9 ·♦ · · ♦ · přijímače/dekodéru. S mnoha zdroji aplikací a s mnoha výrobními zdroji přiímačů/dekodérů je důležité, aby se jedna aplikace chovala stejným způsobem na každém přijímači/dekodéru, přičemž každý přijímač/dekodér by měl každou takovou aplikaci vykonávat stejným, to jest správným způsobem.
Podstata vynálezu
První aspekt předkládaného vynálezu tudíž navrhuje způsob zajištění přístupu programem do alespoň jednoho komponentu počítačového systému, přičemž tento způsob zahrnuje kroky:
uložení logického zařízení sdruženého s uvedeným nebo každým příslušným komponentem v uvedeném systému, přičemž toto nebo každé logické zařízení má příslušný identifikátor zařízení;
přidělení k programu identifikátoru programu; a předání z programu signálu zahrnujícího identifikátor programu a identifikátor zařízení uvedeného jednoho nebo každého logického zařízení do společného rozhraní mezi programem a uvedeným jedním nebo každým logickým zařízením pro vytvoření komunikačního kanálu mezi uvedeným programem a uvedeným jedním nebo každým logickým zařízením přes uvedené rozhraní.
Prostřednictvím výše popisovaného způsobu je mezi různými programy v počítačovém systému a hardwarem přijímače/dekodéru vytvořeno společné rozhraní bez ohledu na zdroje těchto programů a tohoto hardwaru.
Signál může dále zahrnovat příkaz umožňující přijetí programem zprávy předané z příslušného logického zařízení,
která indikuje změnu stavu komponentu sdruženého s tímto logickým zařízením.
Program tedy může být upozorněn na neočekávanou událost vyskytující se v jednom z komponentů, například na 5 přijetí zprávy senovým rozhraním počítačového systému nebo na vložení inteligentní karty do čtecího zařízení pro čtení inteligentních karet v počítačovém systému.
Tato zpráva může být uložena dočasně v prostředku fronty uvedeného počítačového systému pro následný transfer do uvedeného programu. Jinými slovy program může informovat logické zařízení, že nemusí obdržet bezprostředné takovou zprávu.
Výhodně prostředek fronty zahrnuje množství front, přičemž každá fronta má příslušnou prioritní úroveň indikující pořadí, ve kterém mají být zprávy převáděny z prostředku fronty do programu, a uvedený signál dále zahrnuje prioritní úroveň fronty, do které má být dočasně uložena uvedená zpráva.
Program tedy může specifikovat akutnost, se kterou má být zpráva zpracována prostředkem fronty, prostřednictvím indikace prioritní úrovně, se kterou prostředek fronty má tuto zprávu zpracovat.
Ve druhém aspektu předkládaný vynález navrhuje způsob zajištění přístupu množstvím programů do alespoň jednoho komponentu počítačového systému s použitím způsobu popisovaného výše, přičemž každý program přistupuje do uvedeného jednoho nebo každého komponentu přes uvedené rozhraní.
Předkládaný vynález tudíž zajišťuje jedno společné rozhraní pro komunikaci mezi programem a jedním nebo více logickými zařízeními, a pro komunikaci mezi logickým zařízením a jedním nebo více programy.
Třetí aspekt předkládaného vynálezu navrhuje způsob vysílání dat mezí programem a komponentem počítačového systému; přičemž uvedený způsob zahrnuje kroky:
zajištění přístupu programem do komponentu s použitím způsobu popisovaného výše; a následného předávání z programu signálu zahrnujícího identifikátor programu, identifikátor zařízení pro logické zařízení do společného rozhraní, příkaz instruující činnost komponentu prostřednictvím logického zařízení s ním sdruženého, adresu dat určených ke vstupu do uvedeného komponentu prostřednictvím uvedeného logického zařízení, a adresu pro data předávaná uvedeným komponentem do uvedeného logického zařízení do společného rozhraní.
Ve čtvrtém aspektu předkládaného vynálezu navrhuje způsob vysílání dat mezi programem a komponentem počítačového systému; přičemž uvedený způsob zahrnuje kroky:
zajištění přístupu programem do komponentu s použitím způsobu popisovaného výše; a následného předávání z programu signálu zahrnujícího identifikátor programu, identifikátor zařízení pro logické zařízení do společného rozhraní, příkaz instruující činnost komponentu prostřednictvím logického zařízení s ním sdruženého, prioritní úroveň fronty, do které má být zpráva předaná z příslušného logického zařízení a indikující změnu stavu komponentu sdruženého s tímto logickým zařízením dočasně uložena před transferem do programu, adresu dat ·· ·· • · · • · · ·· · ··· • · · určených ke vstupu do uvedeného komponentu prostřednictvím uvedeného logického zařízení, a adresu pro data předávaná uvedeným komponentem do uvedeného logického zařízení do společného rozhraní.
Tudíž, jakmile jiz byl zajištěn přístup mezi programem a komponentem, může být takto vytvořená komunikační cesta využita pro vytvoření cesty pro vysílání dat z programu do komponentu a obráceně.
Do programu a/nebo uvedeného jednoho nebo každého logického zařízení může být vstupováno do uvedeného počítačového systému přes komponent. To poskytuje výhodné stahování a aktualizaci programu a logického zařízení v počítačovém systému.
Výhodně uvedený jeden nebo každý komponent zahrnuje alespoň jeden tuner (ladič) MPEG toku, sériové rozhraní, paralelní rozhraní, modem a čtecí zařízení pro čtení inteligentních karet.
Podle pátého aspektu předkládaný vynález navrhuje zařízení pro zajištění přístupu programem do alespoň jednoho komponentu počítačového systému, přičemž v uvedeném systému je uloženo logické zařízení sdružené s uvedeným jedním nebo každým příslušným komponentem, přičemž toto uvedené jedno nebo každé logické zařízení má příslušný identifikátor zařízení; a zařízení podle vynálezu zahrnuje:
prostředek pro přidělení k programu identifikátoru programu; a prostředek pro vytvoření komunikačního kanálu mezi uvedeným programem a uvedeným jedním nebo každým logickým zařízením v souladu se signálem předaným z programu a
zahrnujícím identifikátor programu a identifikátor zařízení pro uvedené jedno nebo každé logické zařízení.
Zařízení podle vynálezu může dále zahrnovat prostředek pro umožnění přijetí programem zprávy předané z příslušného logického zařízení, která indikuje změnu stavu komponentu sdruženého s tímto logickým zařízením.
Výhodně počítačový systém dále zahrnuje prostředek fronty pro dočasné uložení zprávy předané uvedeným zařízením pro následný transfer do uvedeného programu. Prostředek fronty může zahrnovat množství front, přičemž každá fronta má příslušnou prioritní úroveň indikující pořadí, ve kterém mají být zprávy předávány z prostředku fronty do programu.
Počítačový systém.může dále zahrnovat prostředek pro uložení dat vystupujících do uvedeného komponentu prostřednictvím uvedeného logického zařízení a dat předávaných uvedeným komponentem do uvedeného logického zařízení do uvedeného společného rozhraní.
Výhodně uvedené jedno nebo každé logické zařízení je spojeno s příslušným sdruženým komponentem přes řídící program zařízení.
V šestém aspektu předkládaný vynález navrhuje příjímač/dekodér pro přijímání vysílaných signálů, přičemž tento přijímač/dekodér zahrnuje zařízení podle výše uvedeného popisu.
Výhodně přijímač/dekodér podle vynálezu dále zahrnuje prostředek pro přijímání komprimovaného signálu MPEG typu, prostředek pro dekódování přijímaného signálu pro vytvoření televizního signálu a prostředek pro předávání televizního signálu do televizního zařízení.
····
9
999 991 * « ·· ··
Ί
Výhodné znaky předkládaného vynálezu budou v následujícím popisu popsány čistě prostřednictvím příkladů ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.l znázorňuje celkovou architekturu digitálního televizního systému podle výhodného provedení předkládaného vynálezu;
Obr.2 znázorňuje architekturu interaktivního systému digitálního televizního systému;
Obr. 3 znázorňuje uspořádání souborů uvnitř modulu staženého do paměti interaktivního přijímače/dekodéru;
Obr. 4 znázorňuje uspořádání paměťových médií paměti interaktivního přij ímače/dekodéru;
Obr. 5 je schematické znázornění rozhraní přij ímače/dekodéru;
Obr. 6 znázorňuje architekturu softwaru v přijímači/dekodéru; a
Obr. 7 znázorňuje příklad spojení mezi řídícím programem zařízení, množstvím klientů a množstvím zařízení.
Příklady provedení vynálezu
Celkový přehled digitálního televizního systému 1000 podle předkládaného vynálezu je znázorněn na obr. 1. Vynález zahrnuje většinou běžný digitální televizní systém 2000, který využívá známý MPEG-2 kompresní systém pro vysílání komprimovaných digitálních signálů. Přesněji MPEG-2 • « · ··· ··· komprimátor 2002 ve vysílacím centru přijímá tok digitálního signálu (obvykle tok video signálů). Komprimátor 2002 je spojen s multiplexorem a kodérem 2004 prostřednictvím spojení 2006. Multiplexor 2004 přijímá množství dalších vstupních signálů, sestavuje jeden nebo více vysílacích toků a vysílá komprimované digitální signály do vysílače 2008 vysílacího centra přes spojení 2010, které samozřejmě může být představováno velkým množstvím různých forem včetně telekomunikačních linek. Vysílač 2008 vysílá elektromagnetické signály přes vzestupné spojení 2012 směrem k satelitnímu odpovídači 2014, kde jsou tyto signály elektronicky zpracovány a vysílány přes teoretické sestupné spojení 2016 do pozemního přijímače 2018, běžně ve formě parabolické antény vlastněné nebo pronajímané koncovým uživatelem. Signály přijímané přijímačem 2018 jsou vysílány do integrovaného přijímače/dekodéru 2020 vlastněného nebo pronajímaného koncovým uživatelem a spojeného s televizním zařízením 2022 koncového uživatele. Přijímač/dekodér 2020 dekóduje komprimovaný MPEG-2 signál na televizní signál pro televizní zařízení 2022.
Systém 3000 podmíněného přístupu je spojen s multiplexorem 2004 a přijímačem/dekodérem 2020 aje umístěn částečně ve vysílacím centru a částečně v dekodéru. Tento systém umožňuje koncovému uživateli přístup k digitálním o c televizním vysíláním (přenosům) od jednoho nebo více dodavatelů (poskytovatelů) vysílání. Inteligentní karta, schopná dekódování zpráv týkajících se komerčních nabídek (to jest jeden nebo několik televizních programů, které jsou prodávány dodavatelem vysílání), může být vložena do 30 přijímače/dekodéru 2020. S použitím dekodéru 2020 a • 0 00 • » ·
0 0 •00 ···
0 *· 00
0«··
·*·· inteligentní karty může koncový uživatel nakupovat komerční nabídky buď v módu předplacení nebo v módu platby za shlédnutí.
S multiplexorem 2004 a přijímačem/dekodérem 2020 je 5 rovněž spojen interaktivní systém 4000, který je opět umístěn částečně ve vysílacím centru a částečně v dekodéru a který umožňuje koncovému uživateli interagovat s různými aplikacemi přes modemový zpětný kanál 4002.
Obr. 2 znázorňuje obecnou architekturu interaktivního 10 televizního systému 4000 digitálního televizního systému 1000 podle předkládaného vynálezu.
Například tento interaktivní systém 4000 umožňuje koncovým uživatelům nakupovat položky z katalogů zobrazených na obrazovce (on-screen), konzultovat místní zprávy a meteorologické mapy na požádání a hrát hry prostřednictvím jejich televizních zařízení.
V přehledu zahrnuje interaktivní systém 4000 čtyři hlavní prvky:20 tvůrčí nástroj 4004 ve vysílacím centru nebo kdekoliv jinde pro umožnění poskytovateli vysílání vytvářet, vyvíjet, ladit a testovat aplikace;
aplikační a datový obslužný kanál 4006 ve vysílacím centru, spojený s tvůrčím nástrojem 4004 pro umožnění poskytovateli vysílání připravovat, ověřovat a formátovat aplikace a data pro dodání do multiplexoru a kodéru 2004 pro začlenění do MPEG-2 transportního datového toku (obvykle jeho privátní části), aby byla vysílána ke koncovému uživateli;
4444
4» 4
4 • ··
4 4 • 44 44
44 • 44 4
4
4 4
4
444 4444
44 • 4 ·
4 4
444 444
4
44 virtuální počítač včetně prováděcího prostředku (RTE) 4008, který je v proveditelném kódu nainstalován v přijímači/dekodéru 2020 vlastněném nebo pronajatém koncovým uživatelem pro umožnění koncovému uživateli přijímat, ověřovat, dekomprimovat a stahovat (zavádět) aplikace do pracovní pamětí 2024 dekodéru 2020 pro vykonání. Tento prováděcí prostředek 4008 rovněž realizuje rezidentní aplikace obecného účelu. Prováděcí prostředek 4008 je nezávislý na hardwaru a operačním systému;
modemový zpětný kanál 4002 mezi přijímačem/dekodérem 2020 a aplikačním a datovým obslužným kanálem 4006 pro umožnění signálům instruujícím tento aplikační a datový obslužný kanál 4006 zavádět data a aplikace do MPEG-2 transportního datového toku na žádost koncového uživatele.
Interaktivní televizní systém pracuje s použitím aplikací, které řídí funkce přijímače/dekodéru a různých zařízení v něm obsažených. Aplikace jsou reprezentovány v prováděcím prostředku 4008 jako zdrojové soubory. Modul je sestava zdrojových souborů a dat. Objem paměti přijímač/dekodéru je paměťový prostor pro moduly. Moduly mohou být stahovány do přijímače/dekodéru 2020 z MPEG-2 transportního datového toku.
Prvky popisované v předcházejícím odstavci budou nyní popsány poněkud podrobněji.
Pro účely tohoto popisu je aplikace úsek strojového kódu pro řízení vysokoúrovňových funkcí výhodně přijímače/dekodéru 2020 . Například, když koncový uživatel ·· · ·· · • · · · · namíří ohnisko dálkového ovladače 2026 na tlačítkový objekt viděný na obrazovce televizního zařízení 2022 a stlačí potvrzovací klávesu, spustí se sekvence instrukcí, sdružená s tímto tlačítkem.
Interaktivní aplikace nabízí menu a vykonává příkazy na žádost koncového uživatele a poskytuje data týkající se účelu této aplikace. Aplikace mohou být buď rezidentními aplikacemi, to znamená, že jsou uloženy v ROM (nebo FLASH nebo jiné energeticky nezávislé paměti) přijímače/dekodéru 2020, nebo mohou být vysílány a stahovány do RAM (nebo FLASH) tohoto dekodéru 2020.
Příklady aplikací jsou:• Inicializační aplikace. Přijímač/dekodér 2020 je vybaven rezidentní inicializační aplikací, která je adaptabilním souhrnem modulů (tento termín je podrobněji definován níže), umožňujícím přijímači/ dekodéru 2020 okamžitě pracovat v prostředí MPEG-2.
Tato aplikace zajišťuje základní znaky, které mohou být modifikovány poskytovatelem vysílání, pokud je to žádoucí. Tato aplikace rovněž zajišťuje rozhraní mezi rezidentními aplikacemi a stahovanými aplikacemi.
• Spouštěcí aplikace. Spouštěcí aplikace umožňuje jakékoliv aplikaci, ať již stahované nebo rezidentní, pracovat v přijímači/dekodéru 2020 . Tato aplikace působí jako samozaváděcí program vykonaný při vstupu do služby za účelem spuštění aplikace. Spouštěcí aplikace je stažena do RAM a tudíž může být snadno aktualizována. Může být uspořádána tak, že interaktivní aplikace dostupné na každém kanálu mohou být zvoleny a spuštěny buď bezprostředně po stažení nebo po stažení • · předem. V případě stažení předem je aplikace stažena do paměti 2024 a je aktivována spouštěcí aplikací na požádání.
• Programový průvodce. Programový průvodce je interaktivní aplikace, která poskytuje ucelenou informaci o programech. Například může poskytovat informaci, řekněme, o televizních programech na jeden týden, které budou uváděny na každém kanálu souboru digitální televize. Stlačením klávesy na dálkovém ovladači 2026, koncový uživatel vstoupí do přídavné obrazovky, překrývající událost (relaci) znázorněnou na obrazovce televizního zařízení 2022 Tato přidaná obrazovka je vyhledávač (browser) poskytující informaci o současných a následujících událostech (relacích) na každém kanálu souboru digitální televize. Stlačením další klávesy na dálkovém ovladači 2026 koncový uživatel vstoupí do další aplikace, která zobrazí seznam informací o událostech během jednoho týdne. Koncový uživatel může rovněž vyhledávat a třídit události podle jednoduchých a přizpůsobených kritérií.
Koncový uživatel může rovněž vstoupit přímo do zvoleného kanálu, • Aplikace plateb za zhlédnutí. Aplikace plateb za shlédnutí je interaktivní služba dostupná na každém PPV kanálu souboru digitální televize ve spojení se systémem 3000 podmíněného přístupu. Koncový uživatel může vstoupit do této aplikace s použitím programového průvodce nebo vyhledávače kanálů. Navíc se aplikace spustí automaticky, jakmile je PPV událost zjištěna na
PPV kanálu. Koncový uživatel potom může koupit • · » I » « «·· • · probíhající událost bud’ prostřednictvím své dceřinné inteligentní karty 3020 nebo přes komunikační obslužný kanál 3022 (s použitím modemu, telefonu a DTMF kódů, systému MINITEL nebo podobně). Tato aplikace může být bud’ rezidentní v ROM při j ímače/dekodéru 2020 nebo stažitelná do RAM přijímače/dekodéru 2020.
• Aplikace PC stahování. Na žádost může koncový uživatel stahovat počítačový software s použitím této aplikace PC stahování.
· Aplikace časopisový vyhledávač. Tato aplikace časopisového vyhledávače zahrnuje cyklické video vysílání obrazů s navigací koncového uživatele prostřednictvím tlačítek znázorněných na obrazovce.
• Aplikace kvíz. Kvíz aplikace je výhodně synchronizována s vysíláním kviz programu. Například jsou na obrazovce televizního zařízení 2022 zobrazeny otázky s několika odpovědhii a koncový uživatel může zvolit odpověď s použitím dálkového ovladače 2026. Aplikace kviz může informovat uživatele, zda odpověď je správná nebo ne, a může počítat skóre uživatele.
• Aplikace teleshopping. V jednom příkladu tato aplikace teleshopping jsou nabídky zboží na prodej vysílány do přijímače/dekodéru 2020 a zobrazovány na televizním zařízení 2022. S použitím dálkového ovladače 202 6 může uživatel zvolit určitou položku, kterou chce koupit.
Objednávka této položky je vyslána přes modemový zpětný kanál 4002 do aplikačního a datového obslužného kanálu 4006 nebo do samostatného prodejního systému, jehož telefonní číslo bylo staženo do přijímače/dekodéru
2020, případně s příkazem pro zatížení účtu kreditní • · · karty, která byla vložena do jednoho zařízení 4036 pro čtení inteligentních karet v přijímači/dekodéru 2020.
• Aplikace telebanking. V jednom příkladu této aplikace telebanking uživatel vloží bankovní kartu do jednoho ze zařízení 4036 pro čtení inteligentních karet v přijímači/dekodéru 2020. Přijímač/dekodér 2020 zavolá banku uživatele s použitím telefonního čísla uloženého v bankovní kartě nebo uloženého v přijímači/dekodéru 2020, a potom tato aplikace poskytuje množství možností, které mohou být zvoleny s použitím dálkového ovladače 2026, například stažení přes telefonní linku stavu účtu, převod položek mezi účty, žádost o šekovou knížku a podobně.
• Aplikace internetovský vyhledávač. V jednom příkladu této aplikace internetovského vyhledávače jsou instrukce od uživatele, jako je žádost o sledování webové stránky mající určité URL, zadávány s použitím dálkového ovladače 2026 a tyto instrukce jsou vysílány prostřednictvím modemového zpětného kanálu 4002 do aplikačního a datového obslužného kanálu 4006.
Příslušná webová stránka je potom začleněna do vysílání z vysílacího centra, přijata přijímačem/dekodérem 2020 přes vzestupné spojení 2012, odpovídač 2014 a sestupné spojení 2016, a je zobrazena na televizním zařízení
2022.
Aplikace jsou uloženy v paměťových místech přijímaČe/dekodéru 2020 a jsou reprezentovány jako zdrojové soubory. Zdrojové soubory zahrnují soubory jednotky popisu grafických objektů, soubory jednotky proměnných bloků, • ♦ · · fe · soubory instrukčních sekvencí, aplikační soubory a datové soubory.
Soubory jednotek popisu grafických objektů popisují obrazovky, rozhraní mezi člověkem a počítačem aplikace.
o
Soubory jednotek proměnných bloku popisují datové struktury zpracovávané aplikací. Soubory instrukčních sekvencí popisují zpracovatelské operace aplikace. Aplikační soubory zajišťují vstupní body pro aplikace.
Aplikace tvořené tímto způsobem mohou využít datové soubory, jako jsou knihovní soubory ikon, obrazové soubory, soubory znakových fontů, soubory tabulek barev a ASCII textové soubory. Interaktivní aplikace mohou rovněž získat přímá (on-line) data provedením vstupů a/nebo výstupů.
Prováděcí prostředek 4008 zavádí do své paměti pouze ty zdrojové soubory, které potřebuje v daném okamžiku. Tyto zdrojové soubory jsou čteny ze souborů jednotek popisu grafických objektů, souborů instrukčních sekvencí a aplikačních souborů; soubory jednotek proměnných bloků jsou
2q uloženy v paměti následně po vyvolání procedury pro stažení modulů a zde zůstávají zajištěny, dokud není provedeno specifické volání procedury pro vyjmutí modulů.
Ve spojení s odkazy na obr. 3 je modul 4010, jako je nákupní modul popisovaný podrobněji níže, sestava zdrojových souborů a dat, která zahrnuje následující:
jeden aplikační soubor 4012;
neurčený počet souborů 4014 jednotky popisu grafických objektů;
► · ♦ i «· · ··<
neurčený počet souborů 4016 jednotky proměnných bloků;
neurčený počet souborů 4018 instrukčních sekvencí; a kde je to vhodné, datové soubory 4020, jako jsou 5 knihovní soubory ikon, obrazové soubory, soubory znakových fontů, soubory tabulek barev a ASCII textové soubory.
V MPEG datovém toku každý modul zahrnuje skupinu MPEG tabulek. Každá MPEG tabulka může být formátována jako určité množství úseků. V MPEG datovém toku má každý úsek velikost až 4 kbyty. Pro datový přenos přes sériový a paralelní port, například, jsou moduly podobně rozděleny do tabulek a úseků, přičemž velikost úseku se mění s přenosovým médiem.
Moduly jsou transportovány v MPEG datovém toku ve formě datových paketů o velikosti obvykle 188 bytů uvnitř odpovídajících typů datových toků, například video datových toků, audio datových toků a teletextových datových toků. Každému paketu předchází identifikátor paketu (PID) o velikosti 13 bitů, jeden PID pro každý paket transportovaný v
MPEG datovém toku. Tabulka mapování programů (PMT tabulka) obsahuje seznam různých datových toků a definuje obsahy každého datového toku podle odpovídajícího PID. PID může upozornit zařízení na přítomnost aplikací v datovém toku, přičemž PID je identifikován s použitím PMT tabulky.
,
Koncept modulů společně s konceptem stahování malých úseků kódu umožňují snadný vývoj aplikací. Aplikace mohou být stahovány do trvalé FLASH paměti přij ímače/dekodéru 2 020. jako rezidentní software nebo mohou být vysílán, aby byly stahovány do RAM dekodéru 2020 pouze tehdy, když jsou žádány
3° koncovým uživatelem.
Paměťové médium je paměťový prostor pro moduly 4010. Takové paměťové prostory jsou umístěny v paměti 2024 přiímače/dekodéru 2020. Jak je patrné na obr. 4, je paměť 2024 rozdělena obvykle na RAM médium 4022, FLASH médium 4024, a ROM médium 4026. Paměť může být dále rozdělena na paměťová média sdružená s různými rozhraními, přes která jsou moduly stahovány do přijímače/dekodéru 2020, například MPEG médium pro uložení modulů stažených z MPEG bitového toku a sériové médium pro stažení modulů přijatých přes sériové rozhraní.
, , .
RAM médium 4022 je dále rozděleno na zónu, která je přidělena pro mikroprogramové vybavení, pracovní prostor pro prováděcí prostředek 4008 a vyrovnávací stupně. Do FLASH a další na zdroji energie nezávislé paměti může být vstupováno buď prostřednictvím aplikace nebo prostřednictvím samotného
5 prováděcího prostředku přes řídící program zařízeni.
Každé médium obsahuje seznam modulů 4010, přičemž každý modul 4010 obsahuje seznam souborů 4012, 4014, 4016, 4018 a 4020. Je možné mít dva soubory nesoucí stejné jméno, které mohou být umístěny v odlišných modulech. Například verze aplikace je obvykle uložena v ROM médiu 4026, přičemž pozdější verze je stažitelná do FLASH média 4024, aby nahradila verzi uloženou v ROM médiu 4026 touto verzí uloženou ve FLASH médiu 4024. Obsahy souborů mohou být komprimovány v LZW formátu, ale protože dekomprimování
5 souborů zabere určitý časový úsek, mohou být soubory přijímány v dekomprimovaném formátu.
Pro stahování dat jsou použita fyzická rozhraní přijímače/dekodéru 2020. Jak je patrné na obr. 5, obsahuje
3Q přijímač/dekodér 2020, například, šest prostředků pro stahování: ladič (tuner) 4028 MPEG toku, sériové rozhraní ♦ · · · • · ♦ · • · · · • ·· · ···
4030, paralelní rozhraní 4032, modem 4034 a dvě zařízení 4036 pro čtení inteligentních karet.
S více zdroji aplikací a s více zdroji výroby přijímačů/dekodérů 2020 je důležité, aby se jedna aplikace chovala stejným způsobem na každém přijímači/dekodéru 2020, a aby každý přijímač/dekodér 2020 vykonával každou aplikaci stejným, to jest správným způsobem. Jak je patrné na obr. 6, příjímač/dekodér 2020 zahrnuje prováděcí prostředek 4008 pracující pod řízením mikroprocesoru a společné aplikační Ί Ω programovací rozhraní 4054. Tyto prvky jsou nainstalovaný v každém přijímači/dekodéru 2020, takže všechny přijímače/dekodéry 2020 jsou naprosto shodné z pohledu aplikace.
Obr. 6 znázorňuje architekturu přijímače/dekodéru 15
2020 pro spouštění aplikací 4056. Virtuální počítač 4007 vykonává aplikace 4056, které mohou zahrnovat aplikace 4056 spojené přímo s virtuálním počítačem 4007 nebo aplikace 4056 - ' stažené do přijímače/dekodéru 2020 z, například, MPEG datového toku. Prováděcí prostředek 4008 rovněž zobrazuje grafiku a texty, volá zařízení kvůli službám, přijímá události a využívá funkce knihovny 4058 pro specifické výpočty.
Jak je patrné na obr. 6, ve vztahu k aplikaci je 25 funkce dekodéru 2020 viděna jako zařízení 4060. Mohou zde tedy existovat funkce přijímače/dekodéru 2020, které nemusí být zaznamenávány jakoukoliv aplikací.
Prezentační funkce komunikující s virtuálním počítačem 4007 spravuje prezentaci textu a grafiky pro koncového uživatele a prezentaci činností koncového uživatele ·0· • · do virtuálního počítače 4007. Text a grafika jsou překládány na obrazovce televizního zařízení 2022 a koncový uživatel může interagovat s aplikací 4056 prostřednictvím klávesnice. Termín klávesnice zahrnuje i dálkový ovladač 2026.
Prováděcí prostředek 4008 je proveditelný kód instalovaný ve virtuálním počítači 4007 přijímače/dekodéru
2020 a zahrnuje virtuální počítač pro interpretaci a spouštění aplikací. Prováděcí prostředek 4008 je adaptabilní pro jakýkoliv operační systém, včetně operačního systému i n pracujícího vždy s jednou ulohou (jako je MS-DOS) .
Prováděcí prostředek 4008 zahrnuje jednotku řadiče zpracování (která přebírá různé události, jako je stlačení klávesy, pro provedení různých akcí) a obsahuje svůj vlastní rozvrhující program pro řízení front událostí z různých 15 hardwarových rozhraní. Prováděcí prostředek 4008 rovněž zpracovává zobrazování grafiky a textu.
Prováděcí prostředek 4008 zahrnuje zaváděcí program kódu pro zavádění a stahování aplikací 4056z ' do pracovní
2Q paměti 2024, Pouze potřebný úsek kódu je stahován do RAM média 4022 nebo FLASH média 4024, aby se zajistilo optimální využití. Stažená data jsou ověřena prostřednictvím ověřovacího mechanismu pro zabránění jakékoliv modifikace aplikace 4056 nebo vykonání jakékoliv neznámé aplikace.
Prováděcí prostředek 4008 dále zahrnuje dekomprimátor. Protože aplikační kód (určitá forma přechodného kódu) je komprimován z důvodů úspor prostoru a kvůli rychlejšímu stahování z MPEG-2 transportního toku nebo přes vestavěný režim přijímače/dekodéru, musí být kód dekomprimován před zavedením do RAM.
«··« «
• · ·
9
Virtuální počítač 4007 rovněž zahrnuje interpreter přechodného kódu pro interpretaci aplikačního kódu, který využívá jednotku řadiče zpracování pro aktualizací různých proměnných hodnot a určování změn stavů, prostředek pro ověřování chyb.
Jak je patrné na obr. 6, ve vztahu k aplikaci je funkce dekodéru 2020 viděna jako zařízení 4060. Mohou zde tedy existovat funkce přijímače/dekodéru 2020, které nemusí být zaznamenávány jakoukoliv aplikací.
Zařízení 4060 zahrnuje jednotku logického zařízení, která může odpovídat komponentu 4062 nebo fyzickému rozhraní
4064 hardwaru 4066. Taková zařízení jsou označována jako nízkoúrovňová zařízení 4068. Výstup takového zařízení 4068 může být spojen s alespoň jedním řídícím (budícím) obvodem 15
4070 zařízení pro změnu logických signálů vystupujících ze zařízení 4068 na signály požadované pro řízení (buzení), například, hardwarového fyzického rozhraní 4064. Alternativně může zařízení 4068 samo budit komponent nebo rozhraní prijímače/dekodéru, to znamená, že výstup tohoto zařízení může být spojen přímo s hardwarem 4066.
Příklady nízkoúrovňových zařízení 4068 budou podrobněji popsány níže.
LCARD zařízení umožňuje programu komunikovat s 25 inteligentní kartou obsaženou v jednom ze zařízení 4036 pro čtení inteligentních karet, a RCARD zařízení umožňuje programu komunikovat s inteligentní kartou obsaženou v druhém ze zařízení 4036 pro čtení inteligentních karet. Například tato zařízení umožňují programu číst stav inteligentní karty, číst historii inteligentní karty a vysílat vstupní zprávu do • · · · • · ♦ · • · · · • ·♦· ·*· • · ·♦« ·
inteligentní karty. Tato zařízení rovněž informují program o vložení inteligentní karty do zařízení pro čtení inteligentních karet, vyjmutí inteligentní karty ze zařízení pro čtení inteligentních karet a o resetování inteligentní karty, pokud není vyžadováno programem. LCARD a RCARD zařízení jsou specifická pro protokol použitý pro provozování inteligentní karty. Obvykle je používán protokol ISO7816.
SCTV zařízení umožňuje programu ověřovat a konfigurovat scart výstup do televizního zařízení 2022.
o
Například toto zařízení umožňuje programu žádat informace o zvukových charakteristikách scart výstupu, provádět MUTE na zvuku a dynamicky programovat RGB úrovně.
TUNER zařízení umožňuje programu používat tuner (ladič) 4028. Například toto zařízení umožňuje programu 15 provádět sledování od buď minimální frekvence nebo současné frekvence tuneru, číst parametry tuneru a programovat tuner.
SERIÁL zařízení umožňuje programu komunikovat s vybavením přes sériový spoj a PARALLEL zařízení umožňuje
2o programu komunikovat s vybavením přes paralelní spoj .
Například toto zařízení umožňuje programu vysílat zprávu přes příslušný spoj a informovat program o přijetí zprávy přes tento spoj.
MODEM zařízení umožňuje přijímači/dekodéru komunikovat s datovou službou přes vnitřní poloduplexní modem podporující V23. MODEM zařízení vyžaduje vytočení čísla, vyslání zprávy do datového obslužného kanálu a odpojení modemu, a signalizuje přijetí zprávy, detekci chyb a ztrátu nebo detekci nosné.
» 9 9 ·
999 999
9 ·
»»♦·
Vzdálená zařízení, realizovaná na vzdáleném místě, mohou být jakákoliv z lokálních zařízení až na to, že musí být definován port a protokol.
Kromě těchto nízkoúrovňových zařízení může přijímač/dekodér 2020 rovněž zahrnovat vysokoúrovňová zařízení 4072, která řídí činnosti přijímače/dekodéru 2020.
Příklady vysokoúrovňových zařízení jsou poněkud podrobněji popsány níže.
MLOAD zařízení umožňuje aplikaci stahovat úsek MPEG datového toku, celou MPEG tabulku nebo skupinu MPEG úseků z MPEG bitového toku, odpovídající hardwarovým a softwarovým filtračním kritériím. Například toto zařízení umožňuje programu stahovat pouze ty úseky ze skupiny, které jsou vyžadovány aplikací v jakémkoliv jednom okamžiku.
FLOAD zařízení spravuje automaticky stahování souborů přes sériové a/nebo paralelní porty. Toto zařízení může signalizovat jak začátek tak i konec stahování souborů přes sériové a/nebo paralelní porty, jak je požadováno programem. Toto zařízení může vydat požadavek programu pro tabulku indexů, která obsahuje PID souboru určeného ke stažení a dekódovací PID ECM tohoto souboru. Program zavádí tuto tabulku indexů a vysílá ji do zařízení, které následně žádá stažení souboru do programu. Program vyjímá PID a PID ECM pro souboru z tabulky indexů a žádá demultiplexování pro umožnění stažení celého souboru. V kterémkoliv okamžiku může být programem vydáno volání fdload_offline pro instruování FDLOAD zařízení, aby zastavilo spravování sériových a/nebo paralelních portů.
99 9 ·· ·· *·
9 9 9 9 9
9 9 9 · • · 99 9 9 9 9
9 9
9999 9 · 99
Zařízení jsou identifikována jednoznačným identifikátorem device_id, například LCARD_DEVICE_ID identifikuje LCARD zařízení a RCARD_DEVICE_ID identifikuje RCARD zařízení.
Když je vytvářeno nové zařízení 4060, může být instalováno do existujících přijímačů/dekodérů 2020 prostřednictvím stahování relevantní aplikace 4056z ' z vysílacího centra.
Toto stahování je prováděno přijímačem/dekodérem 2020 prostřednictvím aplikace 4056, která ověřuje hardwarové a softwarové verze a, pokud je vše v pořádku, stahuje softwarový modul reprezentující nový komponent 4062 a volá proceduru z knihovny 4058 pro nainstalování nového strojového kódu uvnitř mikroprogramového vybavení (ve FLASH paměti), To může zajistit pružnou a bezpečnou instalaci nových funkcí do přijímače/dekodéru 2020 bez nepříznivého ovlivnění zbývajícího softwaru.
Řídící program 4074 zařízení je společné rozhraní mezi aplikací 4056 a zařízeními 4060 sdruženými se specifickými funkcemi přijímače/dekodéru 2020 . Přijetím takovéhoto společného rozhraní mohou být procedury, uložené v knihovně prováděcího prostředku 4008 a umožňující přístup k zařízením 4060, a událostí sdružené se zařízeními 4060 standardizovány s použitím omezeného počtu procedur. Řídící program 4074 zařízení řídí přístup k zařízením 4060, deklaruje přijetí neočekávané události a spravuje sdílenou paměť.
99
9 9 ·
9 9 9
999 99 9
9 ···♦
999 9999
Existuje 18 procedur, které poskytují přístup k řídícímu programu 4074 zařízení, k samotnému zařízení 4060 nebo ke spravování paměti.
5 Device Open Channel () Otevírá kanál pro řídící
program
Device Close Channel () Uzavírá kanál pro řídící
program
Device Open Device () Otevírá kanál pro zařízení
10 Device Close Devise () Uzavírá kanál pro zařízení
Device_Event ()
Device_Call ()
Device_Io ()
Device_Info ()
Set_Buffer_outline ()
Get_Buf f er__outline ()
Pool_Info ()
Device_Alloc_Buffer () Device_Free_Buffer () Device_Lock_Buffer ()
Device_Info_Free_Buffer ()
Device_Info_Alloc_Buffer ()
Get_Buffer_Size ()
Správa neočekávané události Synchronní přístup k zařízení Asynchronní přístup k zařízení Informace o zařízení
Definuje dělení paměti pro vyrovnávací stupně Čte současné rozdělení oblastí vyrovnávacích stupňů Poskytuje informaci o současném rozdělení oblasti vyrovnávacích stupňů Přiděluje paměť Uvolňuje paměť Zajišťuje paměť Poskytuje počet volných vyrovnávacích stupňů paměti Poskytuje seznam přidělených vyrovnávacích stupňů paměti Poskytuje velikost přiděleného vyrovnávacího stupně • ·· · • · · · ·♦······ • · · · · · · ··· ·· ··· ·*♦· ·· ··
Jak je znázorněno na obr. 7, před využitím služeb jakéhokoliv zařízení 4060 musí být program (tak jako zápis aplikace) deklarován jako klient 4076, to jest logická přístupová cesta k zařízení 4060 nebo řídícímu programu 4074 zařízení. Řídící program poskytuje klientovi 4076 klientské číslo, které je uváděno při všech přístupech k zařízení.
Zařízení 4060 může mít několik klientů 4076, přičemž počet klientů 4076 pro každé zařízení 4060 je specifikováno v závislosti na typu zařízení 4060.
Klient 4076 je zaveden do řídícího programu 4074 zařízení procedurou 4078 Device_Open_Channel (). S touto procedurou řídící program zařízení poskytuje klientovi 4076 klientské číslo. Řídící program 4074 zařízení předává client_id, zahrnující adresu proměnné obsahující přidělené klientské číslo (nikdy by neměli existovat dva klienti se stejným číslem), a error_code, zahrnující bud’ error_code 0 indikující, že procedura byla dokončena úspěšně, nebo error_code e_client_max indikující, že již bylo dosaženo maximálního počtu klientů, který může být zpracován řídícím programem zařízení, tento počet je obvykle 256.
První přidělené klientské číslo je 0, přičemž se zvyšuje o 1 pro každé volání s použitím procedury Device_Open_Channel až do hodnoty 255. To probíhá nezávisle na vyjmutí jakéhokoliv z klientů ze seznamu klientů. Když již bylo přiděleno klientské číslo 255 a probíhá následné volání procedury Device_Open_Channel, je vydán buď chybový kód error code e_client_max pro indikaci, že seznam klientů je plný, nebo je klientovi přiděleno nejmenší dostupné klientské číslo, to jest klientské číslo klienta, který byl předtím vyjmut ze seznamu klientů.
0000 ·· 00 • 0 0 0 0 0 0 0 0 · · 0 0 0
00 0 0000000·
0 0 0 0 0 ·
000 00 00 0 0000 00 00
Pro deklarování klienta 4076 do zařízení 4060 klient využívá proceduru Device_Open_Device () 4080, přičemž s ní vysílá své client_id a device_íd (identifikátor klienta a zařízení). Řídící program zařízení předává chybovou zprávu 0, pokud procedura již byla úspěšně dokončena, e_client_inconnu, pokud klient neexistuje, e_periph_inconnu, pokud zařízení neexistuje, a e_client_max nebo w_deja_vu, pokud klient již byl deklarován pro zařízení.
Klient 4076 může být vyjmut ze seznamu pro zařízení 4060 procedurou Device_Close_Device (). Do řídícího programu zařízení jsou předány client_id a device_id, přičemž program dále předá buď error_code 0, pokud procedura již bal úspěšně dokončena, error_code w_client_ínconnu, pokud je klient řídícímu programu zařízení neznámý, nebo error_code w_periph_inconnu, pokud je zařízení neznámé pro řídící program zařízení.
Klient 4076 může být vyjmut ze seznamu klientů pro řídící program 4074 zařízení prostřednictvím procedury Device_Close_Channel (). Do řídícího programu zařízení je předáno client_id”, přičemž program dále předává buď error code 0, pokud procedura již byla úspěšně dokončena, nebo error_code w_clíent__inconnu, pokud klient je pro řídící program zařízení neznámý. Tato procedura vymazává klienta ze seznamu řídícího programu 4074 a ze seznamu každého zařízení 4060, pro které je klientem, to jest, pokud to již není provedeno aplikací, volá procedura Device_Close_Channel () proceduru Device_Call_Device () pro každé zařízení, pro které je tento klient klientem. Klientské číslo uvolněné takto s použitím této procedury může být potom ···· * *e *· *·
44 4 4 4444
4 « 4 4 4 4
4 4 4 444444
4 4 4 4 4
44 44 4 4444 44 44 přiděleno s využitím procedury Device_Open_Channel novému klientovi.
Procedura Device_Info () poskytuje informaci týkající se zařízení 4060 klientovi 4076. Řídícímu programu 4074 je předáno client_id a device_id, přičemž tento program dále klientovi vrací informaci týkající se zařízení, obvykle verzi zařízení, maximální počet klientů pro toto zařízení a aktuální počet klientů využívajících zařízení, společně s chybovými kódy error_codes indikujícími, že procedura již byla úspěšně dokončena, nebo, že buď klient nebo zařízení jsou pro řídící program 4074 zařízení neznámé.
Procedura Device_Event je určitý prostředek správy neočekávaných událostí, to jest, že proběhla specifická okolnost nebo něco neočekávaného. Procedura Device_Event umožňuje samotnému klientovi deklarovat přijímači neočekávanou událost ze zařízení.
Zprávy pro aplikace, nazvané události, jsou vkládány do jedné z, řekněme, pěti front prováděcího prostředku 4008. Každá z těchto front odpovídá prioritní úrovni 0 až 4 (4 = maximální priorita, 0 = minimální priorita).
Při vyjímání zpráv z fronty pro transfer do aplikace, prováděcí prostředek 4008 vyhledává frontu, mající nejvyšší prioritu a obsahující událost. Událost je vyjmuta z fronty a použita pro aktivaci jednotky řadiče zpracování, pro kterou je určena.
Všechny vnější události, ať již zadávané do prezentační funkce klávesnicí nebo přijímané přes rozhraní procházejí přes rozhraní události před zpracováním prováděcím ···· • · · fe fe fefe · •fefe fefefe • fefe·· obvykle fe · · fefe· • fefe fefe prostředkem 4008 . Jakákoliv vnitřní událost, vytvářená vnitřními zařízeními, ale neprochází skrz rozhraní události, ale prochází přímo do prováděcího prostředku 4008.
Pro každou proceduru je posledním parametrem volání adresa proměnné, která má být nastavena řídícím programem zařízení, a která indikuje jak byl příkaz zpracován řídícím programem zařízení.
Důvod pro vydání neočekávané události klientovi závisí na zařízení 4060. Například pokud se týká zařízení LCARD zařízení, zahrnuje neočekávaná událost:
vyjmutí inteligentní karty ze zařízení pro čtení inteligentních karet;
vložení inteligentní karty do zařízení pro čtení inteligentních karet; nebo resetování inteligentní karty klientem.
Každá ze shora uvedených události je identifikována prostřednictvím příslušného jednoznačného kódu události (ev lcard_extract, ev_ícard_insert respektive ev_card_reset).
Pro přijetí neočekávaných událostí klient musí sám sebe deklarovat jako přijímač každé události, kterou si může přít přijímat s použitím procedury device_event.
Následující parametry jsou zadávány do řídícího programu zařízení:
clíent_id;
device_id;
příkaz nazvaný get_event, který umožňuje vyslání neočekávané události;
· · 4 ••4 444 kód události; a priorita události, mezi 0 a 4.
Několik zařízeni může deklarovat přijetí stejné neočekávané události se stejnou nebo odlišnou prioritou. V 5 tomto případě je událost vyslána pro každého klienta ve specifickém pořadí (prostřednictvím priority a klientského čísla).
Například, klient 2 sebe deklaruje jako přijímač Ιθ události ev_card_extract z LCARD zařízení s prioritou 2.
Klient 3 sebe deklaruje jako přijímač stejné události s prioritou 2, klient 1 s prioritou 4 a nakonec klient 4 s prioritou 3. Pokud je ze zařízení pro čtení inteligentních karet vyjmuta inteligentní karta, dojde k následující sekvenci událostí:
událost ev_card_extract adresovaná klientovi 1 je vložena do fronty prováděcího prostředku 4008, odpovídající prioritě 4;
stejná událost adresovaná klientovi 4 je vložena do fronty prováděcího prostředku 4008, odpovídající prioritě 3;
stejná událost adresovaná klientovi 2 je vložena do fronty prováděcího prostředku 4008, odpovídající prioritě 2; a stejná událost adresovaná klientovi 3 je vložena do fronty prováděcího prostředku 4008, odpovídající prioritě 2;
Pro některá zařízení může být při neočekávané události použito vyrovnávacího paměťového stupně. V takovém případě zařízení přiděluje tento vyrovnávací paměťový stupeň přes řídící program 4074 zařízení.
• · · ·
• 4 4 • ·
V programovacím jazyku aplikace umožňuje procedura přístup k parametrům, které mohou být sdružení s událostmi:
event_code;
client_id;
evt_paraml (obvykle mající velikost 4 byty); a evt_param2 (obvykle mající délku 2 byty).
Přesný význam parametrů evt_param závisí na zařízení a na důvodu pro vyslání události. Sdružení vyrovnávacího stupně s neočekávanou událostí závisí na zařízení. Pokud takové sdružení existuje, evt_paraml odpovídá adrese datové zóny přidruženého vyrovnávacího stupně. Pokud není použito vyrovnávacího stupně, pak událost bude rovněž vydána, ale s parametrem evt_paraml nastaveným na 0.
Pokud zařízení má vyrovnávací stupeň pro sdružení s neočekávanou událostí, má vyjmutí klienta ze seznamu zařízení nebo ze seznamu řídícího programu zařízení za následek opětovné přidělení vyrovnávacího stupně až na případy, ve kterých byl vyrovnávací stupeň zajištěn aplikací s použitím procedury device_lock_buffer.
Evt_param2 indikuje, že procedura byla již úspěšně dokončena a že výsledek byl již získán zařízením.
Klient může zastavit přijímání jakékoliv neočekávané události s použitím příkazu ret_event namísto příkazu get_event.
Řídící program 4074 zařízení poskytuje přístup klientům 4076 k zařízením 4060 ve dvou různých módech, které lze nazvat: synchronní přístup a asynchronní přístup.
• · · · · · ·· ·· ·· • · · ···· ···· • · · ····· • · · · · · ······ • · · · · · · Λ ··· ·· ··· ···· ·· ·· 31
Synchronní přístup s využitím procedury Device_Call probíhá prostřednictvím přístupu k funkci specifické pro zařízení, která nezahrnuje vložení odezvy ze zařízení do fronty prováděcího prostředku 4008; odezva je dostupná bezprostředně. Obvykle je tato procedura použita v konfiguraci hardwarových rozhraní přijímače/dekodéru 2020.
S použitím této procedury klient zadává následující parametry do zařízení přes řídící program zařízení:
client_id;
device_id;
call_cmde, který zahrnuje typ operace určené k provedení zařízením. Například pokud se týká SERIÁL zařízení, umožnění programu komunikovat s vybavením přes sériový spoj, příkaz serial_setup nastavuje uspořádání sériového spoje;
em_adr, který zahrnuje adresu paměťového místa vstupních dat; a rec adr, který zahrnuje adresu paměťového místa, do kterého zařízení musí zapsat výstupní data.
Po dokončení operace požadované klientem, zařízení vydává call_report, který zahrnuje zprávu o průběhu činnosti. Tento call_report obvykle zahrnuje jednu z předem stanoveného počtu zpráv, které mohou být vydány pro klienta. Dále řídící program 4074 vydává error_code pro klienta 4076, přičemž tento error_code obvykle zahrnuje jeden z následujících parametrů:
e_client_inconnu; e_periph_inconnu;
• ···φ · φ φ ·· φ · ·· φ ·· · · φ « φ · • · · φφφφφ • · · φ φ φ φφφφφφ • · · · φ φ φ φφφ φφ φφφ φφφφ φφ ·· e__cmde__inconnu, který upozorňuje klienta, že příkaz byl neznámý;
”e_report_periph, který označuje chybu specifikou pro zařízení; a
0, přičemž tento parametr indikuje, že procedura byla dokončena úspěšně.
Zařízení zapisuje výstupní data do adresy paměťového místa, identifikované parametrem rec_adr, pouze tehdy, když je přijat error_code 0.
Procedura Device_call blokuje všechny další aplikace, dokud nebyl zařízení dokončen její průběh.
Asynchronní přístup s využitím procedury Device_Io probíhá prostřednictvím přístupu k funkci specifické pro zařízení, která zahrnuje čekání na odezvu. Například pokud se týká SERIÁL zařízení, příkaz serial_send vysílá zprávu přes sériový spoj. Následně po úspěšném vysílání všech dat (před dosažením jakéhokoliv předem nastaveného parametru time_out - časové překročení) zařízení vysílá zprávu pro program. Když je tato zpráva dostupná, je událost vložena do fronty prováděcího prostředku 4008 pro signalizaci jejího příchodu.
S použitím této procedury klient zadává následující parametry do zařízení pře řídící program zařízení:
client_id;
device_id;
io_cmde, který zahrnuje typ operace, která má být provedena zařízením;
kód události, sdružený s koncem operace;
• · · « · · · • · · · · ···«·· • · · · · · • · · ······· ·· ·· prioritu události, sdruženou s touto událostí;
em_adr; a rec_adr.
Po dokončení operace požadované klientem zařízení vydává io_report, což je zpráva, která zahrnuje zprávu o průběhu operace.
Tento io_report obvykle zahrnuje jednu z předem stanoveného počtu zpráv, které mohou být vydány pro klienta a jednu ze dvou zpráv (e_not_done indikující, že požadovaná informace není ještě dostupná pro klienta, a 0 indikující, že požadovaná informace je dostupná) sdruženou s událostí.
Po přijetí zprávy 0 vydává řídící program error_code klientovi 4076, přičemž tento chybový kód error_code zahrnuje jeden z následujících parametrů:
e_client_inconnu; e_periph_inconnu; e_cmde_inconnu;
e cmde_inconnue, který indikuje, že kód události je neznámý;
e priorite_ínconnue, který indikuje, že priorita je neznámá;
e_report_periph;
0.
Mělo by být zcela zřejmé, že předkládaný vynález byl popsán výše čistě prostřednictvím příkladu, a že v rozsahu tohoto vynálezu mohou být provedeny modifikace jednotlivých detailů.
Každý znak popisovaný v popisu a (kde je to vhodné) v nárocích a na výkresech může být vytvořen nezávisle nebo v jakékoliv vhodné kombinaci.
Ve shora zmiňovaných výhodných provedeních byly 5 určité znaky předkládaného vynalezu realizovány s použitím počítačového softwaru. Ovšem osobám v oboru znalým je přirozeně zcela zřejmé, že jakýkoliv z těchto znaků může být realizován s použitím hardwaru. Navíc by mělo být zcela zřejmé, že funkce prováděné hardwarem, počítačovým softwarem
Ιθ a podobně jsou prováděny na nebo s použitím elektrických a podobných signálů.
Na tomto místě je učiněn odkaz na souběžné patentové přihlášky stejného přihlašovatele, které mají stejné datum podání a následující názvy: Vytváření a vysílání signálů (značka zástupce: 73142/PT), Inteligentní karta pro použití s přijímačem kódovaných vysílaných signálů a přijímač (značka zástupce: 73143/PT), Vysílací a přijímací systém a systém s podmíněným přístupem (značka zástupce: 73145/PT), Stahování počítačového souboru z vysílače přes přijímač/dekodér do počítače (značka zástupce: 73146/PT), Vysílání a příjem televizních programů a jiných dat (značka zástupce:
73147/PT), Způsob zavádění dat do MPEG přij ímače/dekodéru a
MPEG vysílací systém pro jeho realizaci (značka zástupce:
73148/PT), Organizace počítačové paměti (značka zástupce:
5
73149/PT), Způsob vývoje a testování řídícího programu (značka zástupce: 73150/PT), Vybírání datových úseků z vysílaného datového toku (značka zástupce: 73151/PT), Systém řízení přístupu (značka zástupce: 73152/PT), Systém pro zpracování dat (značka zástupce: 73153/PT), Vysílací a 30 přijímací systém, přijímač/dekodér a vzdálená řídící jednotka
(značka zástupce: 73154/PT). Popisy těchto dokumentů jsou začleněny do tohoto popisu prostřednictvím odkazu. Seznam přihlášek obsahuje předkládanou přihlášku.
Zastupuje :

Claims (26)

1. Způsob vytváření komunikačního kanálu mezi programem a komponentem počítačového systému, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky:
uložení logických zařízení sdružených s příslušnými komponenty v uvedeném počítačovém systému, přičemž každé logické zařízení má příslušný identifikátor zařízení;
přidělení k programu identifikátoru programu; a předání z programu signálu zahrnujícího identifikátor programu a identifikátor zařízení pro logické zařízení do řídícího programu zařízení, vytvořeného mezi programem a každým logickým zařízením, přičemž uvedený řídící program zařízení vytváří komunikační kanál mezi uvedeným programem a uvedeným logickým zařízením s použitím přijatého identifikátoru programu a identifikátoru zařízení pro umožnění uvedenému programu následně komunikovat s uvedeným logickým zařízením.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedený program zahrnuje alespoň část aplikace, a uvedený počítačový systém zahrnuje alespoň část přij ímače/dekodéru.
3. Způsob vytváření komunikačního kanálu mezi aplikací a komponentem přijímače/dekodéru, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky:
uložení logických zařízení sdružených s příslušnými komponenty v uvedeném přijímači/dekodéru, přičemž každé logické zařízení má příslušný identifikátor zařízení;
přidělení k aplikaci identifikátoru aplikace; a předání z aplikace signálu zahrnujícího identifikátor • · · · ♦ · • · · · · • * ··· ··· • · · programu a identifikátor zařízení pro logické zařízení do společného rozhraní vytvořeného mezi aplikací a každým logickým zařízením pro vytvoření komunikačního kanálu mezi uvedenou aplikací a uvedeným logickým zařízením přes toto společné rozhraní.
4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že uvedené společné rozhraní zahrnuje řídící program zařízení pro vytvoření uvedeného komunikačního kanálu mezi uvedenou aplikací a uvedeným logickým zařízením s použitím přijatého identifikátoru aplikace a identifikátoru zařízení.
5. Způsob podle nároku 2 nebo 4, vyznačující se t í m , že identifikátor aplikace je přidělen aplikaci prostřednictvím řídícího programu zařízení.
6. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 2 až
5,vyznačující se tím, že uvedený signál dále zahrnuje příkaz umožňující přijetí aplikací zprávy vydané z logického zařízení, která indikuje změnu stavu komponentu sdruženého s logickým zařízením.
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že zpráva je dočasně uložena ve frontě pro transfer do uvedené aplikace.
8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že přijímač/dekodér zahrnuje množství takových front, přičemž každá fronta má příslušnou prioritní úroveň indikující pořadí, ve kterém mají být zprávy předávány z front do aplikace.
• 9999 * 99 99 99
9· 9 9999 9999 • · 9 99··· • · · * 9 9····«· • · · · · · « ··· 9 9 · · · ···· ·· 99
9. Způsob podle nároku 8,vyznačující se tím, že signál dále zahrnuje prioritní úroveň fronty, ve které má být zpráva dočasně uložena.
10. Způsob komunikace dat mezi aplikací a komponentem
5 , přijímače/dekoderu, vyznačující se t i m , ze zahrnuje kroky:
vytvoření komunikačního kanálu mezí aplikací a komponentem s použitím způsobu podle kteréhokoliv z nároků 2 a 4 až 9; a následného předávání z aplikace signálu do řídicího programu zařízení, který zahrnuje identifikátor aplikace a identifikátor zařízení pro logické zařízení společně s příkazem instruujícím činnost komponentu prostřednictvím logického zařízení s ním sdruženého.
11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že signál zahrnuje adresu pro data, která mají být předána komponentu prostřednictvím uvedeného logického zařízení, a adresu pro data, která mají být předána z
2o uvedeného komponentu do uvedeného logického zařízení.
12. Způsob podle nároků 8 a 10, vyznačující se tím, že signál zahrnuje prioritní úroveň fronty, do které zpráva, vydaná z logického zařízení, má být dočasně uložena před transferem do aplikace.
13. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 2 až
12, vyznačující se tím, že alespoň jeden z aplikací a logického zařízení je zadán do uvedeného prijímače/dekodéru přes komponent přijímače/dekodéru.
♦ · · ·· ·· * · · « » · · 4 • Φ · Φ Φ 4
14. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedený komponent zahrnuje jeden z tuneru MPEG toku, sériového rozhraní, paralelního rozhraní, modemu a čtecího zařízení pro čtení inteligentních karet.
15. Způsob vytváření komunikačního kanálu mezi programem a komponentem počítačového systému, nebo mezi aplikací a komponentem přijímače/dekodéru, nebo způsob komunikace dat mezi aplikací a komponentem přijímače/dekodéru v podstatě podle zde uvedeného popisu.
16. Zařízení pro vytváření komunikačního kanálu mezi programem a komponentem počítačového systému, vyznačující se tím, že zahrnuje:
prostředek pro uložení logických zařízení sdružených s příslušnými komponenty v uvedeném počítačovém systému, přičemž každé logické zařízení má příslušný identifikátor zařízení;
prostředek pro přidělení programu identifikátoru programu; a řídící program zařízení, vytvořený mezi programem a každým logickým zařízením pro přijetí z programu signálu zahrnujícího identifikátor programu a identifikátor zařízení pro logické zařízení, a pro vytvoření komunikačního kanálu mezi uvedeným programem a uvedeným logickým zařízením s použitím přijatého identifikátoru programu a identifikátoru zařízení pro umožnění uvedenému programu následně komunikovat s uvedeným logickým zařízením.
17. Zařízení podle nároku 16, vyznačující se tím, že uvedený program zahrnuje alespoň část aplikace, ··· · ft ft » ·· ► ftft · » · · ft •ftft ··· • · • ft ft· přičemž uvedený počítačový systém zahrnuje alespoň část přij ímače/dekodéru.
18. Zařízení pro vytváření komunikačního kanálu mezi aplikací a komponentem přijímače/dekodéru, vyznačující se tím, že zahrnuje:
prostředek pro uložení logických zařízení sdružených s příslušnými komponenty v uvedeném přijímači/dekodéru, přičemž každé logické zařízení má příslušný identifikátor zařízení;
prostředek pro přidělení k aplikaci identifikátoru aplikace; a společné rozhraní vytvořené mezi aplikací a každým logickým zařízením pro přijetí z aplikace signálu zahrnujícího identifikátor aplikace a identifikátor zařízení pro.logické zařízení a pro vytvoření komunikačního kanálu mezi uvedenou aplikací a uvedeným logickým zařízením přes toto společné rozhraní.
19. Zařízení podle nároku 18, vyznačující se tím, že uvedené společné rozhraní zahrnuje řídící program zařízení uspořádány pro vytvoření uvedeného komunikačního kanálu mezi uvedenou aplikací a uvedeným logickým zařízením s použitím přijatého identifikátoru aplikace a identifikátoru zařízení.
20. Zařízení podle nároku 17 nebo 19, vyznačuj ící se t í m , že řídící program zařízení je uspořádán pro přidělení aplikaci identifikátoru aplikace.
21. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 17, 19 a
20, vyznačující se tím, že zahrnuje frontu pro dočasné uložení zprávy vydané logickým zařízením pro následný transfer do uvedené aplikace.
····
22. Zařízení podle nároku 21, vyznačující se tím, že zahrnuje množství takových front, přičemž každá fronta má příslušnou prioritní úroveň indikující pořadí, ve kterém mají být zprávy předávány z front do aplikace.
23. Zařízení podle kteréhokoliv z nároku 16 až
20, vyznačující se tím, že dále zahrnuje prostředek pro uložení dat určených pro předání do komponentu prostřednictvím uvedeného logického zařízení a prostředek pro uložení dat určených pro předání uvedeným komponentem do
10 , uvedeného logického zařízeni.
24. Přijímač/dekodér zahrnující zařízení podle kteréhokoliv z nároků 16 až 23.
25. Přijímač/dekodér podle nároku 24, vyznačuj ící 15 se t í m , že dále zahrnuje prostředek pro přijímání komprimovaného signálu MPEG typu, prostředek pro dekódování přijatého signálu pro vytvoření televizního signálu a prostředek pro předávání televizního signálu do televizního zařízení.
26. Zařízení nebo přijímač/dekodér v podstatě podle zde uvedeného popisu ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Zastupuje :
CZ19993317A 1997-04-25 1997-04-25 Systém řízení přístupu CZ331799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993317A CZ331799A3 (cs) 1997-04-25 1997-04-25 Systém řízení přístupu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993317A CZ331799A3 (cs) 1997-04-25 1997-04-25 Systém řízení přístupu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ331799A3 true CZ331799A3 (cs) 2000-06-14

Family

ID=5466537

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993317A CZ331799A3 (cs) 1997-04-25 1997-04-25 Systém řízení přístupu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ331799A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2181929C2 (ru) Извлечение секций данных из транслируемого потока данных
KR20010030926A (ko) 데이터를 다운로딩하는 방법
NO332871B1 (no) Fremgangsmate ved nedlasting av eksekverbart brukerprogram i en dekoder, og tilsvarende dekoder og smartkort
CZ200243A3 (cs) Spouątění a testování aplikací
AU740740B2 (en) Data processing system
JP2001518256A5 (cs)
US6360195B1 (en) Television or radio control system development
AU742956B2 (en) Television or radio control system development
CZ200287A3 (cs) Zařízení a způsob pro testování softwarových aplikací
EP0908821A1 (en) Digital code interpreter
NZ500205A (en) Common interface between applications and computer components
CZ331799A3 (cs) Systém řízení přístupu
CZ331899A3 (cs) Systém pro zpracování dat
KR20000076405A (ko) 엑세스 제어 시스템
MXPA99008545A (es) Sistema de control de acceso
CZ331699A3 (cs) Způsob vybírání datových úseků z vysílaného datového toku a zařízení pro jeho provádění
CZ331499A3 (cs) Organizace počítačové paměti
CZ20001257A3 (cs) Zařízení pro zpracování digitálních audiovizuálních dat
CZ20001579A3 (cs) Způsob zavádění proveditelných aplikací do dekodéru, dekodér a paměťová karta
MXPA00000776A (en) Ieee set top box device driver
CZ20001197A3 (cs) Zavádění dat
CZ20003254A3 (cs) Terminál pro zpracování digitálních dat a způsob jeho provozu
CZ20003997A3 (cs) Způsob zpracování video dat a přijímač /dekodér

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic