CZ20003997A3 - Způsob zpracování video dat a přijímač /dekodér - Google Patents

Způsob zpracování video dat a přijímač /dekodér Download PDF

Info

Publication number
CZ20003997A3
CZ20003997A3 CZ20003997A CZ20003997A CZ20003997A3 CZ 20003997 A3 CZ20003997 A3 CZ 20003997A3 CZ 20003997 A CZ20003997 A CZ 20003997A CZ 20003997 A CZ20003997 A CZ 20003997A CZ 20003997 A3 CZ20003997 A3 CZ 20003997A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
data
decoder
receiver
sub
buffer area
Prior art date
Application number
CZ20003997A
Other languages
English (en)
Inventor
J Rome Meric
Patrice Letourneur
Original Assignee
Canal Plus Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Canal Plus Sa filed Critical Canal Plus Sa
Priority to CZ20003997A priority Critical patent/CZ20003997A3/cs
Publication of CZ20003997A3 publication Critical patent/CZ20003997A3/cs

Links

Landscapes

  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)

Abstract

Způsob zpracování video dat v pfijímači/dekodčru zahrnujícím alespoň jeden port (31) pro přijímání dat a paměťový prostředek (40), zahrnující datovou vyrovnávací oblast (45A°, 45A1) pro ukládání příchozích dat pro zobrazení a grafickou vyrovnávací oblast (45A1) pro ukládání grafických dat. Tento způsob zahrnuje předávání grafických dat, uložených v grafické vyrovnávací oblasti (45'), do datové vyrovnávací oblasti (45A°, 45A1) pro kombinování se zobrazovacími daty uloženými v této datové vyrovnávací oblasti (45A°, 45A1).

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká přijímače/dekodéru a způsobu zpracování video dat.
Dosavadní stav techniky
Termín přijímač/dekodér používaný v tomto popisu může zahrnovat přijímač pro přijímání buď kódovaných nebo nekódovaných signálů, například televizních a/nebo rádiových signálů, které mohou být přenášeny nebo vysílány nějakým dalším prostředkem. Tento termín může rovněž zahrnovat dekodér pro dekódování přijímaných signálů. Provedeni takovýchto přijímačů/dekodérů mohou zahrnovat dekodér integrální s přijímačem pro dekódování přijímaných signálů, například, v nastavovací řídící skříni (STB), nebo takový dekodér, který funguje v kombinaci s fyzicky samostatným přijímačem, nebo takový dekodér, který zahrnuje přídavné funkce, jako je webový prohlížeč, videorekordér, nebo televize.
V přenosovém digitálním televizním systému jsou přijímané signály předávány do přijImaČe/dekodéru a tudíž do televizního zařízení. Zde použitý termín digitální televizní systém zahrnuje, například, jakýkoliv satelitní, pozemní, kabelový nebo jiný systém. Přijímač/dekodér dekóduje komprimovaný signál MPEG typu na televizní signál pro televizní zařízení. Přijímač/dekodér je řízen ručním dálkovým ovládáním prostřednictvím rozhraní v přijímači/dekodéru.
Přijímač/dekodér je použit pro zpracování příchozího bitového toku a obsahuje množství aplikačních modulů, které ovládají • ·♦· • * · přijímač/dekodér tak, aby prováděl různé řídicí a další funkce.
Takový přijímač/dekodér může mít k sobě připojeno množství různých zařízení, jako je zařízení pro čtení inteligentních karet, do kterého uživatel může zavádět autorizační kartu pro potvrzení služeb, ke kterým má tento uživatel autorizaci, snímač pro ruční ovládání televizního přijímače, televizní zobrazovací jednotka, a druhé zařízení pro čtení inteligentních karet pro použití s bankovními kartami pro umožnění uživateli, aby prováděl funkce domácího bankovnictví. Přijímač/dekodér může mít se sebou spojeno rovněž množství různých portů, například, modem pro přístup k internetu a pro provádění transakcí domácího bankovnictví.
Přijímač/dekodér obvykle obsahuje uspořádání vyrovnávací paměti pro zpracování příchozích dat. Základním principem ukládání do vyrovnávací paměti v přijímači/dekodéru je to, že paměťový úsek v paměti je označen jako vyrovnávací paměťový stupeň. Příchozí data z portu jsou vedena do tohoto vyrovnávacího paměťového stupně. Velikost vyrovnávací paměti může být zvolena dostatečně velká pro uložení většiny nebo všech příchozích zpráv, nebo může být vyrovnávací paměťový stupeň provozován se dvěma ukazateli, jedním pro vedení na místo, kam jsou zapisována čerstvě příchozí data do vyrovnávacího paměťového stupně, a druhým pro vedení na místo, ze kterého jsou uložená data čtena z vyrovnávacího paměťového stupně.
Přijímač/dekodér obvykle obsahuje 4-vrstvou strukturu pro generování obrazu, který má být zobrazen na televizním zařízení, přičemž těmito čtyřmi vrstvami je vrstva statických obrazů, vrstva pohybujících se obrazů, grafická vrstva a
V til k · , k · · · « · « • · ·· · · · · I vrstva kurzoru. Grafická vrstva je výhodně využita jak pro ikony {obvykle geometrické tvary) tak i pro titulky (obvykle, ale ne vždy, podtitulky). Použiti společné vrstvy, totiž grafické vrstvy, jak pro ikony tak i pro titulky způsobuje obtíže při uspokojivém udržování a aktualizaci jak ikon tak i titulků, zejména když se titulek může objevit v jakékoliv poloze na obrazovce.
Hlavním cílem předkládaného vynálezu je navrhnout zlepšené uspořádání vyrovnávací paměti v přijímači/dekodéru pro vyřešení výše uvedeného a dalších problémů.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález navrhuje způsob zpracování video dat v přijímači/dekodéru zahrnujícím alespoň jeden port pro přijímání dat a paměťový prostředek, zahrnující datovou vyrovnávací oblast pro ukládání příchozích dat pro zobrazení a grafickou vyrovnávací oblast pro ukládání grafických dat, přičemž tento způsob zahrnuje předávání grafických dat, uložených v grafické vyrovnávací oblasti, do datové vyrovnávací oblasti pro kombinování se zobrazovacími daty uloženými v této datové vyrovnávací oblasti.
Ve výhodném provedení vynálezu příchozí data zahrnují video textová data, jako je jeden nebo více podtitulků, a grafická data zahrnují data ikon. Když již byl podtitulkovací obraz plně přijat v datové vyrovnávací oblasti, základní jednotka v přijímači/dekodéru, pod řízením prostřednictvím zařízení, předá data ikon do datové vyrovnávací oblasti, výhodně těsně předtím, než se data, uložená v datové vyrovnávací oblasti, kombinují s dalšími daty pro vytvoření video dat. Vynález tudíž nabízí tu výhodu, že v případě • 000 • * · * · 9 9 9 9 9
9 9999 99 9
000 000 00 00 00 000 přesahu mezi ikonou a části podtitulku může být ikona uložena přes tuto část podtitulku, ale nepřekrývající se části mohou být současně zobrazovány s ikonou.
Ve výhodném provedení datová vyrovnávací oblast zahrnuje dvě datové vyrovnávací pod-oblasti, přičemž příchozí zobrazovací data se vedou do jedné z uvedených pod-oblasti v jednom okamžiku.
Dvě pod-oblasti mohou být zaměňovány tak, že další příchozí zobrazovací data se ukládají v druhé pod-oblasti a grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblasti, se předávají do druhé pod-oblasti. To umožňuje podtitulkovacímu obrazu, aby byl ložen v jedné pod-oblasti, zatímco předtím přijatý podtitulkovací obraz se vydává z druhé pod-oblasti, čímž se zamezuje přepisování předtím přijatého podtitulkovaciho obrazu čerstvými daty.
Výhodně se dvě pod-oblasti zaměňují bezprostředně poté, co se grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblasti, předají do jedné z datových vyrovnávacích pod-oblasti.
Grafická vyrovnávací oblast může zahrnovat množství grafických vyrovnávacích pod-oblastí, ve kterých mohou být ukládána grafická data, přičemž grafická data se předávají do datové vyrovnávací oblasti ze zvolené jedné z grafických vyrovnávacích pod-oblastí. To může umožnit, například, aby bylo vytvořeno množství různých ikon a uloženo před přijetím jakýchkoliv video textových dat, takže není potřebný prostředek pro generování ikon, který by kontinuálně generoval data ikon.
* · · ♦ · · · · · o ·· »· ·*· • ···
Výhodně se kombinovaná grafická a zobrazovací data dále kombinují s dalšími přijatými daty pro vytvoření video dat. Tak zatímco se další příchozí zobrazovací data ukládají v jedné datové vyrovnávací pod-oblasti a grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblasti, se předávají do této datové vyrovnávací pod-oblasti, kombinovaná data další datové vyrovnávací pod-oblasti mohou být dále kombinována s dalšími přijatými daty, což opět zamezuje přepisování předtím přijatého podtitulkovacího obrazu čerstvými daty.
Výhodně se grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblasti, předávají do datové vyrovnávací oblasti pro kombinování se zobrazovacími daty uloženými zde bezprostředně předtím, než se takto kombinovaná grafická a zobrazovací data kombinují s uvedenými dalšími přijatými daty.
Video data mohou zahrnovat čtyři vrstvy dat, přičemž uvedená kombinovaná grafická a zobrazovací data zahrnují jednu z uvedených vrstev. Pokud tomu tak je, mohou čtyři vrstvy dat zahrnovat uvedenou vrstvu kombinovaných grafických a zobrazovacích dat, vrstvu dat statických obrazů, vrstvu dat pohybujících se obrazů a vrstvu dat kurzoru.
Vrstva dat pohybujících se obrazů a zobrazovací data mohou zahrnovat alespoň část MPEG datového toku.
Předkládaný vynález rovněž navrhuje přijímač/dekodér zahrnující alespoň jeden port pro přijímání dat, paměťový prostředek, zahrnující datovou vyrovnávací oblast pro ukládání příchozích dat pro zobrazování a grafickou vyrovnávací oblast pro ukládání grafických dat, a prostředek pro předávání grafických dat, uložených v grafické • « ·· • « ··« vyrovnávací oblasti, do datové vyrovnávací oblasti pro kombinování se zobrazovacími daty uloženými v této datové vyrovnávací oblasti.
Výhodné provedení přijímače/dekodéru podle vynálezu 5 zahrnuje alespoň jeden port pro přijímání dat, paměť, zahrnující datovou vyrovnávací oblast pro ukládání příchozích dat pro zobrazení a grafickou vyrovnávací oblast pro ukládání grafických dat, a procesor pro předávání grafických dat, uložených v grafické vyrovnávací oblasti, do datové 10 vyrovnávací oblasti pro kombinování se zobrazovacími daty uloženými v této datové vyrovnávací oblasti.
Datová vyrovnávací oblast může zahrnovat dvě datové vyrovnávací pod-oblasti a přijímač/dekodér může dále zahrnovat prostředek, například mikroprocesor, pro směrování příchozích dat do jedné z uvedených pod-oblastí.
Přijímač/dekodér může dále zahrnovat řídící prostředek, jako je například zařízení, přičemž směrovací prostředek je uspořádán pro vedení příchozích zobrazovacích
2o dat do jedné z datových vyrovnávacích pod-oblastí podle toho, jak je specifikováno uvedeným řídícím prostředkem.
Přijímač/dekodér může dále zahrnovat prostředek, například zařízení, pro zaměňování dvou pod-oblastí tak, že další příchozí zobrazovací data je možné uložit v druhé pod-oblasti a grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblasti, je možné předat do této druhé pod-oblasti.
Zaměňovací prostředek může být upraven pro zaměňování dvou datových vyrovnávacích pod-oblastí bezprostředně poté, co grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblastí, jsou předána do jedné z datových vyrovnávacích pod-oblasti.
« ··· to to ··· ··· toto toto toto to··
Grafická vyrovnávací oblast může zahrnovat množství grafických vyrovnávacích pod-oblastí, ve kterých je možné uložit grafická data, přičemž grafická data je možné předat do datové vyrovnávací oblasti ze zvolené jedné z grafických vyrovnávacích pod-oblastí.
Přijímač/dekodér může dále zahrnovat prostředek pro kombinování kombinovaných grafických a zobrazovacích dat s dalšími přijatými daty pro vytvoření video dat. V jednom výhodném provedení je tímto kombinačním prostředkem směšovací obvod.
Předávací prostředek může být uspořádán pro předávání grafických dat, uložených v grafické vyrovnávací oblasti, do datové vyrovnávací oblasti pro kombinování se zobrazovacími daty, uloženými v této datové vyrovnávací oblasti, bezprostředně předtím, než kombinační prostředek kombinuje kombinovaná grafická a zobrazovací data s dalšími přijatými daty.
Přijímač/dekodér může dále zahrnovat řídící 20 prostředek vyrovnávací paměti, jako je například zařízení, přičemž datové vyrovnávací pod-oblastí jsou definovány prostřednictvím tohoto řídícího prostředku vyrovnávací paměti.
Předkládaný vynález se rovněž týká vysílacího a 25 přijímacího systému obsahujícího přijímač/dekodér podle výše uvedeného popisu a prostředek pro přenos uvedených dat. Ve výhodném provedení vynálezu je tímto systémem digitální televizní systém.
Různé funkce přijímače/dekodéru mohou být realizovány 30 v hardwaru, například v jednoúčelovém integrovaném obvodu, φ φφφ
což může zajistit zvýšenou rychlost činnosti. Výhodně jsou ale alespoň některé z funkcí realizovány v softwaru, výhodně realizované zpracovatelským prostředkem, který spouští aplikace, což může umožnit vetší pružnost, vyžaduje méně součástek a umožňuje, aby přijímač/dekodér byl snáze aktualizován.
Přijímač/dekodér v provedení podle předkládaného vynálezu bude v následujícím popisu popsán prostřednictvím příkladu ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.l znázorňuje blokové schéma digitálního televizního systému;
Obr.2 znázorňuje blokové schéma struktury 15 přijímač/dekodéru v systému podle obr. 1;
Obr.3 znázorňuje funkční blokové schéma vrstvové architektury přij ímače/dekodéru;
Obr.4 znázorňuje blokové schéma uspořádání 20 grafického procesoru přijímače/dekodéru;
Obr.5 je schematické znázornění RAM paměti grafického procesoru; a
Obr.6 je schematické znázornění ilustrující kombinování vrstev video obrazu.
Příklady provedení vynálezu
Celkový přehled digitálního televizního systému 1, podle předkládaného vynálezu je znázorněn na obr. 1.
Předkládaný vynález zahrnuje většinou běžný digitální televizní systém 2.< který využívá známý MPEG-2 kompresní • · ·· ·· · φ · φ • φ · φ · · · · « φ • φφφφφφφφ *· ·»* ·· ** ·· φφφ systém pro vysílání komprimovaných digitálních signálů. Přesněji MPEG-2 komprimátor 3 ve vysílacím centru přijímá tok digitálního signálu (obvykle tok video signálů). Komprimátor 3 je spojen s multiplexorem a kodérem 4. prostřednictvím spojení 5.,
Multiplexor 1 přijímá množství dalších vstupních signálů, sestavuje transportní tok a vysílá komprimované digitální signály do vysílače 6. vysílacího centra přes spojení ]_, které samozřejmě může být představováno velkým θ množstvím různých forem včetně telekomunikačních linek.
Vysílač 6. vysílá elektromagnetické signály přes vzestupné spojení 8. směrem k satelitnímu odpovídači 9., kde jsou tyto signály elektronicky zpracovány a vysílány přes teoretické sestupné spojení 10 do pozemního přijímače 12., běžně ve formě parabolické antény vlastněné nebo pronajímané koncovým uživatelem. Signály přijímané přijímačem 12 jsou vysílány do integrovaného přijímače/dekodéru 13 vlastněného nebo pronajímaného koncovým uživatelem a spojeného s televizním zařízením 14 koncového uživatele. Přijímač/dekodér 13, θ dekóduje komprimovaný MPEG-2 signál na televizní signál pro televizní zařízení 14.
Jiné transportní kanály pro vysílání dat jsou samozřejmě možné, jako je pozemní přenos, kabelové vysílání, kombinované satelitní/kabelové spojení, telefonní sítě a podobně.
Ve vícekanálovém systému, multiplexor 4. zpracovává audio a video informace přijímané z množství paralelních zdrojů a interaguje s vysílačem 6 pro přenos informace po odpovídajícím počtu kanálů. Vedle audiovizuální informace, mohou být zprávy nebo aplikace nebo jakýkoliv jiný druh « ··· • fe • fefe fe « • · · digitálních dat zaváděny do některých nebo do všech těchto kanálů, proloženě s vysílanou digitální audio a video informací.
Systém 15 podmíněného přístupu je spojen s multiplexorem 4 a přijímačem/dekodérem 13 a je umístěn částečně ve vysílacím centru a částečně v dekodéru. Tento systém umožňuje koncovému uživateli přístup k digitálním televizním vysíláním (přenosům) od jednoho nebo více dodavatelů (poskytovatelů) vysílání. Inteligentní karta, schopná dekódování zpráv týkajících se komerčních nabídek (to jest jeden nebo několik televizních programů, které jsou prodávány dodavatelem vysílání), může být vložena do přijímače/dekodéru 13. Ξ použitím dekodéru 13 a inteligentní karty může koncový uživatel nakupovat komerčně nabízené vysílané události buď v módu předplacení nebo v módu platby za shlédnutí.
Jak bylo zmiňováno výše, programy vysílané systémem jsou kódovány v multiplexoru 4., přičemž podmínky a kódovací klíče, aplikované na daný přenos, jsou určovány systémem 15 podmíněného přístupu. Vysílání kódovaných dat tímto způsobem je velmi dobře známé v oblasti placených TV systémů. Obvykle jsou kódovaná data vysílána společně s řídícím slovem pro dekódování těchto dat, přičemž řídící slovo je samo kódováno prostřednictvím tak zvaného exploatačního klíče a vysíláno v kódované formě.
Kódovaná (šifrovaná) data a kódované (šifrované) řídící slovo jsou potom přijímána dekodérem 13. který má přístup k ekvivalentu exploatačního klíče, který je uložen na inteligentní kartě vložené do dekodéru, pro dekódování kódovaného řídícího slova a potom pro dekódování vysílaných • ««I • · · 9 9 >
• «99« 9«·· · «9···*·β ]_]_ 999 999 99 99 99 999 dat. Předplacený účastník bude přijímat, například, v přenášené měsíční ECM (opravňovací řídící zpráva) exploatační klíč potřebný pro dekódování řídícího slova a tak pro umožnění sledování vysílání.
Interaktivní systém 16, rovněž spojený s multiplexorem 1 a přijímačem/dekodérem 13 a opět umístěný částečně ve vysílacím centru a částečně v dekodéru, umožňuje koncovému uživateli interagovat s různými aplikacemi přes modemový zpětný kanál 17. Modemový zpětný kanál 17 může být rovněž využit pro komunikace použité v systému 15 podmíněného přístupu. Interaktivní systém 16 může být použit, například, pro umožnění divákovi komunikovat bezprostředně s vysílacím centrem pro požadavek o autorizaci sledování určité události, stažení aplikace a podobně.
Ve spojení s odkazy na obr. 2 budou nyní popsány prvky přijímače/dekodéru 13, nebo nastavovací řídící skříně (STB). Prvky znázorněné na tomto obrázku budou popsány ve spojení s funkčními bloky.
Dekodér 13 zahrnuje centrální procesor 20 obsahující přidružené paměťové prvky a upravený pro příjem vstupních dat ze sériového rozhraní 21, paralelního rozhraní 22, modemu 23 (spojeného s modemovým zpětným kanálem 17 podle obr. 1), a přepínacích kontaktů 24 na předním panelu dekodéru.
Dekodér je navíc upraven pro příjem vstupů z infra-červeného dálkového ovladače 25 přes řídící jednotku 26 a rovněž má dvě zařízení 27, 28 pro čtení inteligentních karet, která jsou upravena pro čtení bankovních respektive účastnických inteligentních karet 29, 30.. Zařízení 28 pro čtení účastnické inteligentní karty 2abírá s vloženou '· «00 · ί ♦ « ϊ 'Z • · · « 0 · » · · φ 0 · · 0 · · ··« .····· *........
účastnickou inteligentní kartou 30 a s jednotkou 29 podmíněného přístupu pro přivedení potřebného řídícího slova do demultiplexoru/dekodéru 30 pro umožnění dekódování kódovaných přenášených signálů. Dekodér rovněž obsahuje běžný ladič (tuner) 31 a demodulátor 32 pro příjem a demodulaci satelitního vysílání před filtrováním a demultiplexováním prostřednictvím jednotky demultiplexoru/dekodéru 30.
Zpracování dat uvnitř dekodéru je obecně realizováno prostřednictvím centrálního procesoru 20. Obr. 3 ilustruje softwarovou architekturu tohoto centrálního procesoru 20 přijímač/dekodéru. Jak je patrné z obr. 3, softwarová architektura zahrnuje prováděcí prostředek 4008, řídící program 4068 zařízení a množství zařízení 4062 a ovladačů 4066 zařízení pro spouštění jedné nebo více aplikací 4056.
15
Pro účely tohoto popisu je aplikace úsek strojového kódu pro řízení vysokoúrovňových funkcí, výhodně, přijímače/dekodéru 13. Například, když koncový uživatel namíří ohnisko dálkového ovladače 25 na tlačítkový objekt viděný na obrazovce televizního zařízení 14 a stlačí 20 “ potvrzovací klávesu, spustí se sekvence instrukcí, sdružená s tímto tlačítkem.
Interaktivní aplikace nabízí menu a vykonává příkazy na žádost koncového uživatele a poskytuje data týkající se účelu této aplikace. Aplikace mohou být buď rezidentními aplikacemi, to znamená, že jsou uloženy v ROM (nebo FLASH nebo jiné energeticky nezávislé paměti) přijímače/dekodéru 13., nebo mohou být vysílány a stahovány do RAM nebo FLASH paměti tohoto přijímače/dekodéru 13.
• ···
Aplikace jsou uloženy v paměťových místech příjímače/dekodéru 13 a jsou reprezentovány jako zdrojové soubory. Zdrojové soubory zahrnují soubory jednotky popisu grafických objektů, soubory jednotky proměnných bloků, soubory instrukčních sekvencí, aplikační soubory a datové • · · ♦ · ’ί • · · · · » « ·· «·» soubory, jak je popsáno pod patentových spisech.
j i vc shoiTH ziuíňováných
Přijímač/dekodér obsahuje paměť rozdělenou na RAM médium, FLASH médium a ROM médium, ale tato fyzická organizace je odlišná od logické organizace. Paměť může být dále rozdělena na paměťová média nebo objemy sdružené s různými rozhraními. Z jednoho úhlu pohledu může být paměť považována za součást hardwaru; z jiného úhlu pohledu lze paměť považovat za podporující nebo obsahující celý znázorněný systém, až na hardware.
Centrální procesor 20 lze považovat za soustředěný na prováděcím prostředku 4008 tvořícím část virtuálního počítače 4007. Ten je spojen s aplikacemi na jedné straně (”vysokoúrovňová strana) a na druhé straně (nízkoúrovňová strana) přes různé mezilehlé logické jednotky, diskutované níže, s hardwarem 4061 přijímače/dekodéru, který zahrnuje různé porty odpovídající funkčním blokům, jak bylo diskutováno výše (to jest, sériové rozhraní 21, paralelní rozhraní 22, modem 23 a řídící jednotka 26.) .
Jak je zejména patrné na obr. 3, s virtuálním počítačem 4007 jsou spojené různé aplikace 4057, přičemž některé z běžněji používaných aplikací mohou být více či méně trvale rezidentní v systému, jak je naznačeno prostřednictvím aplikace 4057, zatímco jiné budou stahovány do systému, * ΦΦΦ • φ • · ·
Φ Φ Φ · 4
Φ · ΦΦΦΦ
ΦΦ ΦΦΦ ΦΦ ·« • Φ Φ
ΦΦΦ Φ Φ Φ
ΦΦ ·ΦΦ například z MPEG datového toku nebo z jiných portů podle požadavků.
Virtuální počítač 4007 zahrnuje, kromě prováděcího prostředku 4008, určitou funkci rezidentní knihovny 4006, která obsahuje blok 4058 nástrojů. Knihovna 4006 obsahuje nejrůznější funkce v jazyku C, používané prováděcím prostředkem 4008. Tyto funkce zahrnují manipulaci s daty, jako je komprimování, dekomprimování nebo porovnávání datových struktur, kreslení čar a podobně. Knihovna 4006 rovněž zahrnuje informaci o mikroprogramovém vybavení v přijímači/dekodéru 13, jako jsou čísla verzí hardwaru a softwaru a dostupný prostor RAM, a funkce použité při stahování nového (logického) zařízení 4062. Funkce mohou být stahovány do knihovny, která je uložena ve FLASH nebo RAM paměti.
Prováděcí prostředek 4008 je spojen s řídícím programem 4068 (logických) zařízení, který je spojen se sadou (logických) zařízení 4062, která jsou spojena s ovladači 4060 (logických) zařízení, které jsou dále spojeny s porty nebo rozhraními. V širším smyslu může být ovladač (řídící program, budič) zařízení považován za prostředek, který definuje logické rozhraní, takže dva různé ovladače zařízení mohou být spojeny se společným fyzickým portem. Zařízení bude obvykle spojeno s více než jen jedním ovladače zařízení; pokud je zařízení spojeno s jedním ovladačem zařízení, bude toto zařízení obvykle konstruováno k tomu, aby bylo plně funkční pro komunikaci, takže potřeba samostatného ovladače zařízení je odstraněna. Určitá zařízení mohou komunikovat sama vzájemně mezi sebou.
* · · I ·· ··
Jak bude popsáno níže, existují 3 formy komunikace ze zařízení 4064 až k prováděcímu prostředku: prostřednictvím proměnných, vyrovnávacích paměťových stupňů a událostí, které jsou předávány do sad front událostí.
£
Každá funkce přijímače/dekodéru 13 je reprezentovaná jako (logické) zařízení 4062. Zařízení mohou být bud' lokální nebo vzdálená. Lokální zařízení 4064 zahrnují inteligentní karty, propojovací signály SCART, modemy, sériová a paralelní rozhraní, přehrávač MPEG video a audio signálů, MPEG úsek a prostředek pro vyjímání (MPEG) tabulek. Vzdálená zařízení
4066, vykonávaná na vzdáleném místě, se liší od lokálních zařízení tím, že port a procedura musí být definovány správcem nebo konstruktérem systému, spíše než aby byly definovány zařízením a budičem zařízení a zkonstruovány Ί 5 výrobcem přijímače/dekoderu.
Prováděcí prostředek 4008 pracuje pod řízením mikroprocesorem a společným aplikačním programovacím rozhraním. Tyto prvky jsou nainstalovány v každém přijímači/dekodéru 12/ takže z pohledu aplikací jsou všechny přijímače/dekodéry 13 naprosto stejné.
Prováděcí prostředek 4008 spouští aplikace 4056 na přij ímači/dekodéru 13., Prováděcí prostředek 4008 rovněž vykonává interaktivní aplikace 4056 a přijímá události z vnějšku přijímače/dekodéru 13, zobrazuje grafiku a texty, volá zařízení pro poskytování služeb a pro specifické výpočty využívá funkce knihovny 4006, která je s prováděcím prostředkem 4008 spojena.
Prováděcí prostředek 4008 je proveditelný kód instalovaný v každém přijímači/dekodéru 13 a zahrnuje ·*« · · · · · ϊ ·*·· ·*·· :
• ···· ·· .
··· ·· ♦· ·· ·«· interpreter pro interpretaci a spouštění aplikací. Prováděcí prostředek 4008 je adaptabilní pro jakýkoliv operační systém, včetně operačního systému pracujícího vždy s jednou úlohou (jako je MS-DOS). Prováděcí prostředek 4008 pracuje na bázi jednotek řadiče zpracování (které přebírají různé událostí, jako je stlačení klávesy, pro provedení různých akci) a obsahuje svůj vlastní rozvrhující program pro řízení front událostí z různých hardwarových rozhraní. Prováděcí prostředek 4008 rovněž zpracovává zobrazování grafiky a textu. Jednotka řadiče zpracování zahrnuje sadu akcí-skupin. Každá událost způsobuje, že se jednotka řadiče zpracování přesune z její současné akce-skupiny do jiné akce-skupiny v závislosti na charakteru události a vykoná akce této nové akce-skupiny.
Prováděcí prostředek 4008 zahrnuje zaváděcí program kódu pro zavádění a stahování aplikací 4056 do paměti přijímače/dekodéru. Pouze potřebný úsek kódu je stahován do RAM média nebo FLASH média, aby se zajistilo optimální využití. Stažená data jsou ověřena prostřednictvím ověřovacího mechanismu pro zabránění jakékoliv modifikace aplikace 4056 nebo vykonání jakékoliv neznámé či neautorizované aplikace. Prováděcí prostředek 4008 dále zahrnuje dekomprimátor. Protože aplikační kód (určitá forma přechodného kódu) je komprimován z důvodů úspor prostoru a
5 - kvůli rychlejšímu stahovaní z MPEG toku nebo přes vestavený režim přijímače/dekodéru, musí být kód dekomprimován před zavedením do RAM. Prováděcí prostředek 4008 rovněž zahrnuje interpreter pro interpretaci aplikačního kódu pro aktualizaci různých proměnných hodnot a určování změn stavů, a prostředek pro ověřování chyb.
to · * tototo to to « « tototo· • to to · ♦ · toto ··· toto *to to··
Před využitím služeb jakéhokoliv zařízení 4062 musí být program (jako je instrukční sekvence pro aplikaci) deklarován jako klient, to jest logická přístupová cesta k zařízení 4062 nebo řídícímu programu 4068 zařízení. Řídící program poskytuje klientovi klientské číslo, které je uváděno při všech přístupecn k zařízení. Zařízení 4062 může mít několik klientů, přičemž počet klientů pro každé zařízení 4062 je specifikován v závislosti na typu zařízení 4062. Klient je zaveden do zařízení 4062 prostřednictvím procedury
Device: Open Channel. Tato procedura přiděluje klientovi klientské číslo. Klient může být vyjmut ze seznamu klientů řídícího programu 4068 prostřednictvím procedury Device: Close Channel.
Přístup k zařízením 4062, zajištěný prostřednictvím řídícího programu 4068 zařízení, může být buď synchronní nebo asynchronní. Pro synchronní přístup je použita procedura Device: Call. To je prostředek pro přístup k datům, který je bezprostředně dostupný, nebo funkce, která s sebou nenese čekání na požadovanou odezvu. Pro asynchronní přístup je
0 použita procedura Device: I/O. To je prostředek přístupu k datům, který zahrnuje čekání na odezvu, například sledování frekvencí tuneru pro nalezení multiplexu nebo získání zpět tabulky z MPEG toku. Když je požadovaný výsledek dosažen, je událost vložena do fronty prováděcího prostředku pro
5 signalizování jejího příchodu. Další procedura Device:
Event zajišťuje prostředek pro správu neočekávaných událostí.
Jak je uvedeno výše, je hlavní smyčka prováděcího prostředku spojena s různými jednotkami řadiče zpracování a, když hlavní smyčka zachytí příslušnou událost, je řízení • · · · • · · · » dočasně převedeno na jednu z těchto jednotek řadiče zpracováni.
Může být tedy zcela jasně patrné, že centrální procesor 20 poskytuje platformu mající značnou pružnost při umožňování aplikaci, aby komunikovala s různými zařízeními.
V případě přijímaných audio a video signálů budou
MPEG pakety, obsahující tyto signály, demultiplexovány a filtrovány tak, aby předávaly audio a video data v reálném čase a ve formě paketového základního toku (PES) audio a video dat do jednoúčelových audio a video procesorů nebo dekodérů 33 respektive 34. Konvertovaný výstup z audio procesoru 33 přechází do před-zesilovače 35 a potom přes audio výstup přijímače/dekodéru. Konvertovaný výstup z video procesoru 34 přechází přes grafický procesor 36 a PAL/SECAM kodér 37 do video výstupu přijímače/dekodéru.
Jak je patrné na obr. 2, je grafický procesor 36 výhodně zkonstruován pro vytváření zobrazení na obrazovce, které kombinuje pohybující se obrazy společně s překrývajícím textem nebo jinými obrazy. Přesněji může kombinovat 4 vrstvy: vrstvu statických obrazů, vrstvu pohybujících se obrazů, grafickou vrstvu a vrstvu kurzoru. Jak je podrobněji popsáno níže, grafický procesor 36 navíc přijímá grafická data pro zobrazení (jako jsou vytvořené obrazy a podobně) z centrálního procesoru 20 a kombinuje tuto informaci s informací přijatou z video procesoru 34 pro vytvoření zobrazení na obrazovce.
Jak je podrobněji znázorněno na obr, 4, grafický procesor 36 obsahuje jednoúčelovou RAM paměťovou oblast 40, jednoúčelový mikroprocesor 41 a grafickou knihovnu 42. Ve • « · φ 9 9 9 · 9 9 • 9 · · * φ 9 9 9 »9 9*9 ·* «9 99 999 spojení s odkazy na obr. 5 je patrné, že RAM paměťová oblast 40. grafického procesoru 36 je rozdělena na množství vyrovnávacích oblastí: vyrovnávací oblast 43 vrstvy statických obrazů, vyrovnávací oblast 44 vrstvy pohybujících se obrazů a vyrovnávací oblast 45 grafické vrstvy.
Vrstva statických obrazů je použita pro obrazy na pozadí, které jsou spíše statické povahy. Obvody a software, sdružené s vyrovnávací oblastí 43 statických obrazů, mohou výhodně generovat obraz v této oblasti prostřednictvím požadované kombinace následujících procesů:
vytvoření a vyplnění obdélníků se specifickými barvami (definovanými až 24 bity);
kopírování obrazů přijatých z MPEG datového toku;
- opakování obrazu zabírajícího méně než celou plochu obrazovky, aby se vytvořil tapetový efekt.
Vrstva pohybujících se obrazů je použita pro příchozí video signály získané z MPEG datového toku. Obvody a software, sdružené s vyrovnávací oblastí 44 vrstvy pohybujících se obrazů, mohou obvykle měnit velikost a měřítko příchozích obrazů a kombinovat obrazy z množství zdrojů do různých oblastí vyrovnávací oblasti.
Grafická vrstva je použita pro vytváření titulků a ikon (grafiky). Titulky jsou Často podtitulky, které se objevují centrované v blízkosti spodní hrany obrazu, ale mohu se rovněž objevovat v jiných místech na obrazu. Ikony jsou obecně geometrické tvary, jako jsou obdélníky, kruhy, tlačítka, a dialogová okna (mělo by být zcela zřejmé, že termín ikona je zde užíván v obecném, širším smyslu).
• · · • ♦ ···
Grafická vrstva je definována jednou nebo více obdélníkovými oblastmi, přičemž každá obdélníková oblast je definována souřadnicemi horního levého rohu oblasti a velikostí oblasti. Podle toho je tedy vyrovnávací oblast 45 grafické vrstvy dále rozdělena na množství vyrovnávacích oblastí 45A, 45B, ... 45N, jednu vyrovnávací oblast pro každou z obdélníkových oblastí grafické vrstvy. Každá vyrovnávací oblast 45A ... zahrnuje množství pod-oblastí 4 5A°, 45A1. . . . 45An. Každá vyrovnávací oblast je vytvořena prostřednictvím podtitulkovacího zařízení 4062 pod řízením aplikace 4056 v centrálním procesoru 20 a využitím příkazové procedury uložené v grafické knihovně 42.
Ve spojení s odkazy na obr. 6 je patrné, že obsahy vyrovnávací oblasti 43 vrstvy statických obrazů a vyrovnávací oblasti 44 vrstvy pohybujících se obrazů, jak jsou čteny, jsou směšovány dohromady prostřednictvím směšovacího obvodu 50, který může být nastaven pro směšování (alfa směšováni, to jest průsvitně) těchto výstupů; a výstup tohoto směšovacího obvodu 50 je kombinován s obsahem vyrovnávací oblasti 45.
0 grafické vrstvy, jak jsou tyto obsahy čteny, prostřednictvím podobného směšovacího obvodu 51.
Výstup z tohoto směšovacího obvodu 51 je kombinován s výstupem hardwarového generátoru 52 kurzoru prostřednictvím kombinačního obvodu 53, který překrývá signál kurzoru na kombinaci prvních 3 vrstev. Vrstva kurzoru je výhodně přidávána opakně, to jest, bez možnosti směšování, na kombinaci prvních 3 vrstev, takže kombinace prvních 3 vrstev je zcela zakryta uvnitř oblasti kurzoru. Jedna z bitových hodnot dostupných pro pixely (obrazové body) kurzoru je ale výhodně transparentní, takže kurzor může vlastně mít v sobě ♦ · » · · · · · · · • ·······* ···»· ·· ·· ·· ·· díry, skrz které může být viděn vespod ležící kombinovaný obraz z prvních 3 vrstev.
Tato 4 vrstvová struktura vytváří potenciální problémy, pokud se týká třetí vrstvy, to znamená grafické vrstvy. Tyto problém vznikají proto, že ve stejné vrstvě jsou vytvářeny dva samostatné typy zobrazovaného prvku, titulky a ikony. Existuje zde tudíž možnost konfliktu mezi těmito dvěma typy zobrazovaného prvku. Například bude často žádoucí změnit titulky a ikony v různých okamžicích (a často bude žádoucí, aby ikony zůstaly na místě déle než titulky) . Jak bylo uvedeno výše, skutečnost, že titulky se mohou objevovat v jakékoliv poloze na obraze, spíše než ve standardní podtitulkové pozici, znamená, že taková možnost konfliktu je značná.
Pro překonání tohoto problému každá vyrovnávací oblast 45A, 45B, ... obsahuje dvě vyrovnávací pod-oblasti 4 5A°. a 45A1, které jsou rezervovány pro použití podtitulkovacím zařízení 4062 pro vytváření zobrazovaných podtitulků.
Podtítulkovací zařízení 4062 v centrálním procesoru 20 volí, která z těchto dvou vyrovnávacích pod-oblastí 45A° a 45A1 má být použita pro příjem příchozích dat pro zobrazení, a vydává vhodný příkaz do grafického procesoru 36.
Mikroprocesor 41 grafického procesoru 36 střídavě vede příchozí data do zvolené vyrovnávací pod-oblasti. Pro tento účel jsou dvě vyrovnávací podoblasti 45A° a 4 5A1 vedeny jako pracovní paměťový vyrovnávací stupeň a zobrazovací paměťový vyrovnávací stupeň. Pod-oblast, do které jsou právě přiházející data přiváděna, je pracovní paměťový vyrovnávací stupeň, takže jeho obsah se bude měnit.
• ··»* * « é · · • « · · · fe · » · fe· ··· fefe ·· ·· ·>*
Přijímaná data (podtitulky) jsou vedena do dvou vyrovnávacích pod-oblastí 4 5A° a 45A1 střídavě. Jinými slovy podtítulkovací zařízení 4062 obrací úlohy těchto dvou pod-oblastí pokaždé, když pracovní paměťový vyrovnávací stupeň má novou úplnou podtítulkovací stránku pro zobrazení, neboť obsah této pod-oblastí se již dále nemění, což poskytuje stálý obraz, který je přijatelný pro diváka, takže tato pod-oblast může být použita jako zobrazovací paměťový vyrovnávací stupeň. Obsah zobrazovacího paměťového vyrovnávacího stupně je čten jako grafická vrstva pro kombinování s kombinovanou vrstvou statických obrazů a vrstvou pohybujících se obrazů. Interval mezi záměnou úloh dvou pod-oblastí 45A° a 45A1, to jest mezi záměnou pracovního a zobrazovacího paměťového vyrovnávacího stupně, je obvykle dlouhý 5 až 10 s. V tomto okamžiku podtítulkovací zařízení 4062. v centrálním procesoru 20 vydává vhodný příkaz do grafického procesoru 36 pro záměnu úloh dvou pod-titulkovacích oblastí 45A° a 45Ά1 a dále mikroprocesor 41 grafického procesoru 36 vyčistí obsah druhé pod-oblastí a přivádí příchozí data do této pod-oblastí.
Každá vyrovnávací oblast 45A. 45B . . . obsahuje další vyrovnávací oblast, přesněji vyrovnávací oblast 45A\ 45B1 ikon, jak je znázorněno na obr. 5. Každá vyrovnávací oblast 45A1 ikon zahrnuje jednu nebo více vyrovnávacích pod-oblastí
4 5A2, 45A3 ... až 45A15 ikon. Každá vyrovnávací pod-oblast ikon obsahuje příslušná zobrazovací data ikon. Obraz ikon může být generován prostřednictvím softwaru, uloženého v centrálním procesoru 20., uloženého v RAM oblasti 20A (nebo
FLASH paměťové oblasti) centrálního procesoru 20 a kopírovaného centrálním procesorem 20 do přidělené
I · · 4 ♦ · ·· • · ·· · vyrovnávací pod-oblasti ikon v RAM oblasti mikroprocesoru 41 grafického procesoru 36. Jakmile již obraz ikon byl uložen v grafickém procesoru 36, zůstává v této vyrovnávací pod-oblasti a může být kopírován opakovaně do kterékoliv z dvou vyrovnávacích pod-oblastí 4 5A° a 45A1 kdykoliv je to požadováno. Tímto způsobem může být konstruována celá série obrazů ikon, která může být použita v jakékoliv sekvenci a v kterýchkoliv okamžicích, jak je požadováno.
Kombinace dvou obrazů, podtitulkovacího obrazu v jedné nebo druhé z vyrovnávacích pod-oblastí 4 5A° a 45A1 a obrazu ikon ve vyrovnávací oblasti 45A1 ikon, je dosažena zkopírováním obrazu ikon do pracovního paměťového vyrovnávacího stupně, to jest do kterékoliv ze dvou pod-oblastí 45A° a 45A\ která právě není zobrazovacím paměťovým vyrovnávacím stupněm. Jak je specifikováno řídící aplikací, podtitulkovací zařízení 4062 vydává vhodný příkaz do grafického procesoru 36 pro zkopírování obsahu specifikované vyrovnávací pod-oblastí ikon do pracovního paměťového vyrovnávacího stupně těsně předtím, než se tento pracovní paměťový vyrovnávací stupeň stane zobrazovacím paměťovým vyrovnávacím stupněm, to jest když celá podtitulkovací stránka již byla uložena v pracovním paměťovém vyrovnávacím stupni.
Se shora popisovaným uspořádáním je právě zobrazovaný obraz ikon uložen v zobrazovacím paměťovém vyrovnávacím stupni, následující obraz ikon, určený pro zobrazení, může již být uložen v pracovním paměťovém vyrovnávacím stupni, a nový obraz ikon může být konstruován prostřednictvím generátoru ikon, zatímco pracovní paměťový vyrovnávací stupeň právě přijímá podtitulkovací data. Toto uspořádání vyžaduje * φ « · · · · φ φ ·
Φ * 9 9 9 9 φ Φ Φ • ΦΦΦ» ΦΦ ΦΦ ΦΦ ΦΦΦ synchronizaci mezi zaměňování pracovních a sousedních zobrazovacích paměťových vyrovnávacích stupňů a konstruováním nových obrazů ikon.
V kterémkoliv okamžiku aplikace, řídící podtitulkovací zařízení 4062, může vyžadovat, aby aktuálně zobrazovaný obraz ikon byl změněn bez změny zobrazovaného podtitulku, například při vstupu příkazu z dálkového ovladače 25. V tomto případě podtitulkovací zařízení 4062 vydává příkaz do grafického procesoru 36, pro kopírování obrazu ikon, uloženého ve vyrovnávací oblastí ikon, okamžitě do zobrazovacího paměťového vyrovnávacího stupně přes obraz ikon, který je již v tomto stupni uložený.
Souhrnně tedy, když podtitulkovací obraz již byl plně přijat v datové vyrovnávací oblasti, základní jednotka v přijímači/dekodéru pod řízením prostřednictvím zařízení, předává data ikon do datové vyrovnávací oblasti, výhodně těsně předtím, než jsou data, uložená v datové vyrovnávací oblasti, kombinována s dalšími daty pro vytvoření video dat. Tudíž v případě přesahu mezi ikonou a částí podtitulku, bude ikona položena přes tuto část podtitulku, ale nepřekrývající se části mohou být současně zobrazovány s ikonou.
Přesné detaily realizace různých funkcí popisovaných výše a jejich rozložení mezi hardwarem a softwarem jsou věcí volby konstruktéra a nebudou v tomto popisu dopodrobna rozebírány. Je ale třeba uvést, že jednoúčelové integrované obvody schopné provádění požadovaných operací v přijímači/dekodéru jsou komerčně dostupné nebo mohou být snadno zkonstruovány a že takovéto obvody mohou být použity jako základ pro hardwarový urychlovač, nebo zvláště výhodně mohou být modifikovány pro vytvoření jednoúčelového tototo • to ···· *·· • to · to · ·· *· ·· ·· hardwarového urychlovače, pro realizaci různých z požadovaných operací, což sníží požadovaný zpracovatelský výkon pro spuštění softwaru. Požadované operace ale mohou být rovněž realizovány v softwaru, pokud je dostupný postačující zpracovatelský výkon.
Moduly a další komponenty byly popsány ve spojení se znaky a funkcemi zajišťovanými každým komponentem, společně s případnými a výhodnými znaky. S poskytnutými informacemi a podle uvedeného popisu by vlastní realizace těchto znaků měla být zcela zřejmá pro osobu v oboru znalou a přesne detaily jsou ponechány na konstruktérovi. Jako příklad lze uvést, že určité moduly by mohly být realizovány v softwaru, výhodně napsaném v programovacím jazyku C a výhodně přeloženým pro spuštění na procesoru použitém pro spouštění aplikace;
některé komponenty ale mohou být spouštěny na samostatném procesoru, a některé nebo všechny komponenty mohou být realizovány jednoúčelovým hardwarem.
Shora popsané moduly a komponenty jsou pouze ilustrativní, přičemž vynález může být realizován množství
0 způsobů a zejména některé komponenty mohou být kombinovány s jinými, které provádějí podobné funkce, nebo ve zjednodušených realizacích mohou být některé komponenty vypuštěny. Hardwarové a softwarové realizace každé z funkcí mohou být volně kombinovány, jak mezi komponenty tak i uvnitř 25 jednoho komponentu.
Mělo by být zcela zřejmé, že funkce, prováděné hardwarem, počítačovým softwarem a podobně, jsou prováděny na nebo s použitím elektrických nebo podobných signálů.
Softwarové realizace mohou být uloženy v paměti ROM, nebo mohu být dočasně uloženy v paměti FLASH.
**« «« « · V * • · · · · · · · · · • ··«···*« ·· ··· ·· ·« ·· ··
Mělo by být zcela zřejmé, že předkládaný vynález byl popsán čistě prostřednictvím příkladu a v rozsahu vynálezu mohou být prováděny modifikace jednotlivých detailů. Každý znak popsaný v popisu a (kde je to vhodné) nárocích a znázorněný na výkresech může být zajištěn nezávisle nebo v ietkékoliv vhodné kombinaci.

Claims (22)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpracování video dat v přijímači/dekodéru zahrnujícím alespoň jeden port pro přijímání dat a paměťový prostředek, zahrnující datovou vyrovnávací oblast pro ukládání příchozích dat pro zobrazení a grafickou vyrovnávací oblast pro ukládání grafických dar, vyznačující se tím, že zahrnuje předávání grafických dat, uložených v grafické vyrovnávací oblasti, do datové vyrovnávací oblasti pro kombinování se zobrazovacími daty uloženými v této datové vyrovnávací oblasti.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že datová vyrovnávací oblast zahrnuje dvě datové vyrovnávací pod-oblasti, přičemž příchozí zobrazovací data se vedou do jedné z uvedených pod-oblastí v jednom okamžiku.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že dvě pod-oblasti se zaměňují tak, že další příchozí zobrazovací data se ukládají v druhé pod-oblastí a grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblasti, se předávají do druhé pod-oblasti.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že dvě pod-oblasti se zaměňují bezprostředně poté, co se grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblasti, předají do jedné z datových vyrovnávacích pcd-oblastí.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že grafická vyrovnávací oblast zahrnuje množství grafických vyrovnávacích pod-oblastí, ve kterých jsou ukládána grafická data, přičemž grafická data se • ♦ v« • « předávají do datové vyrovnávací oblasti ze zvolené jedné z grafických vyrovnávacích pod-oblastí.
  6. 6. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se kombinovaná grafická a zobrazovací 5 data dále kombinují s dalšími přijatými daty pro vytvoření video dat.
  7. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že se grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblasti, ]_q předávají do datové vyrovnávací oblastí pro kombinování se zobrazovacími daty uloženými zde bezprostředně předtím, než se takto kombinovaná grafická a zobrazovací data kombinují s uvedenými dalšími přijatými daty.
  8. 8. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků,
    Ί C vyznačující se tím, že video data zahrnují čtyři vrstvy dat, přičemž uvedená kombinovaná grafická a zobrazovací data zahrnují jednu z uvedených vrstev.
  9. 9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že čtyři
    2Q vrstvy dat zahrnují uvedenou vrstvu kombinovaných grafických a zobrazovacích dat, vrstvu dat statických obrazů, vrstvu dat pohybujících se obrazů a vrstvu dat kurzoru.
  10. 10. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že vrstva dat pohybujících se obrazů a zobrazovací data zahrnují
    25 alespoň část MPEG datového toku.
  11. 11. Přijímač/dekodér, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň jeden port pro přijímání dat, paměťový prostředek, zahrnující datovou vyrovnávací oblast pro ukládání příchozích dat pro zobrazování a grafickou vyrovnávací oblast pro ukládání grafických dat, a prostředek pro předávání
    9 · · 9 9 • 9 9999 999
    9 9··· ·9 *9 ·9 «9>
    grafických dat, uložených v grafické vyrovnávací oblasti, do datové vyrovnávací oblasti pro kombinování se zobrazovacími daty uloženými v této datové vyrovnávací oblasti.
  12. 12. Přijímač/dekodér podle nároku 11, vyznačující se tím, že uvedená datová vyrovnávací oblast zahrnuje dvě datové vyrovnávací pod-oblasti a přijímač/dekodér dále zahrnuje prostředek pro směrování příchozích dat do jedné z uvedených pod-oblastí.
    ]_q
  13. 13. Přijímač/dekodér podle nároku 12, vyznačující se tím, že dále zahrnuje řídící prostředek, přičemž směrovací prostředek je uspořádán pro vedení příchozích zobrazovacích dat do jedné z datových vyrovnávacích pod-oblastí podle toho, jak je specifikováno uvedeným řídícím prostředkem.
  14. 14. Přijímač/dekodér podle nároku 12 nebo 13, vyznačující se tím, že dále zahrnuje prostředek pro zaměňování dvou pod-oblastí tak, že další příchozí zobrazovací data je možné uložit v druhé pod-oblasti a grafická data, uložená v grafické vyrovnávací oblastí, je možné předat do této druhé
    20 pod-oblasti.
  15. 15. Přijímač/dekodér podle nároku 14, vyznačující se tím, že zaměňovací prostředek je upraven pro zaměňování dvou datových vyrovnávacích pod-oblastí bezprostředně poté, co grafická data, uložené v grafické vyrovnávací oblasti, jsou předána do jedné z datových vyrovnávacích pod-oblastí.
  16. 16. Přijímač/dekodér podle kteréhokoliv z nároků 11 až 15, vyznačující se tím, že grafická vyrovnávací oblast zahrnuje množství grafických vyrovnávacích pod-oblastí, ve kterých je
    30 možné uložit grafická data, přičemž grafická data je možné • · φ φ φ
    ΦΦΦ φφ ΦΦΦ ΦΦΦ předat do datové vyrovnávací oblasti ze zvolené jedné z grafických vyrovnávacích pod-oblastí.
  17. 17. Přijímač/dekodér podle kteréhokoliv z nároků 11 až 16, vyznačující se tím, že dále zahrnuje prostředek pro kombinování kombinovaných grafických a zobrazovacích dat s dalšími přijatými daty pro vytvoření video dat.
  18. 18. Přijímač/dekodér podle nároku 17, vyznačující se tím, že předávací prostředek je uspořádán pro předávání grafických dat, uložených v grafické vyrovnávací oblasti, do datové vyrovnávací oblasti pro kombinování se zobrazovacími daty, uloženými v této datové vyrovnávací oblasti, bezprostředně předtím, než kombinační prostředek kombinuje kombinovaná grafická a zobrazovací data s dalšími přijatými daty.
  19. 19. Vysílací a přijímací systém obsahující přijímač/dekodér podle kteréhokoliv z nároků 11 až 18 a prostředek pro přenos uvedených dat.
  20. 20. Způsob zpracování video dat v přijímači/dekodéru v podstatě podle zde uvedeného popisu ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
  21. 21. Přijímač/dekodér v podstatě podle zde uvedeného popisu ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
  22. 22. Vysílací a přijímací systém v podstatě podle zde 25 uvedeného popisu ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
CZ20003997A 1999-04-29 1999-04-29 Způsob zpracování video dat a přijímač /dekodér CZ20003997A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003997A CZ20003997A3 (cs) 1999-04-29 1999-04-29 Způsob zpracování video dat a přijímač /dekodér

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003997A CZ20003997A3 (cs) 1999-04-29 1999-04-29 Způsob zpracování video dat a přijímač /dekodér

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003997A3 true CZ20003997A3 (cs) 2001-06-13

Family

ID=5472361

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003997A CZ20003997A3 (cs) 1999-04-29 1999-04-29 Způsob zpracování video dat a přijímač /dekodér

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003997A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100566419B1 (ko) 디지털 시청각 전송 시스템용 디코더
AU740740B2 (en) Data processing system
JP4549532B2 (ja) レシーバ/デコーダおよびビデオデータの処理方法
EP1067806A1 (en) Apparatus for and method of testing applications
CZ20003997A3 (cs) Způsob zpracování video dat a přijímač /dekodér
EP1064781B1 (en) Memory management in a receiver/decoder
WO1998043172A2 (en) Access control system
MXPA00010628A (en) Receiver/decoder and method of processing video data
CZ20002999A3 (cs) Dekodér pro digitální audiovizuální vysílací systém a způsob zpracování digitálního obrazu
KR20000076406A (ko) 데이터 처리 시스템
MXPA00009426A (en) Memory management in a receiver/decoder
MXPA00007900A (en) Processing of digital picture data in a decoder
CZ331799A3 (cs) Systém řízení přístupu