CZ31864U1 - Zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu - Google Patents

Zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu Download PDF

Info

Publication number
CZ31864U1
CZ31864U1 CZ2017-34543U CZ201734543U CZ31864U1 CZ 31864 U1 CZ31864 U1 CZ 31864U1 CZ 201734543 U CZ201734543 U CZ 201734543U CZ 31864 U1 CZ31864 U1 CZ 31864U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
applicator
boluses
rumen
bolus
rod
Prior art date
Application number
CZ2017-34543U
Other languages
English (en)
Inventor
Radko Loučka
Petr Homolka
Yvona Tyrolová
Alena Výborná
Filip Jančík
Original Assignee
Výzkumný Ústav Živočišné Výroby V.V.I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný Ústav Živočišné Výroby V.V.I. filed Critical Výzkumný Ústav Živočišné Výroby V.V.I.
Priority to CZ2017-34543U priority Critical patent/CZ31864U1/cs
Publication of CZ31864U1 publication Critical patent/CZ31864U1/cs

Links

Landscapes

  • Media Introduction/Drainage Providing Device (AREA)

Description

Řešení se týká jednoduchého zařízení, pomocí kterého lze aplikovat speciální lehké bolusy (sousto, dávka léčiva a podobně, často ve stravitelném obalu) do bachoru skotu.
Dosavadní stav techniky
V současné době se ve výzkumu, ale i v praxi, používá pro aplikaci různých bolusů několik aplikátorů, ale jen jeden pro aplikaci „lehkých bolusů. Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Bmo-Medlánky tento druh bolusu eviduje jako veterinární technický prostředek RUMENFIBE (RF) pro Českou republiku z 8.8.2014 za účelem provedení klinických zkoušek. Mezi bolusy, které lze označit jako „těžké, patří bolus:
a) magnetický (magnet za účelem zachycení ostrých kovových předmětů, aby zůstaly v bachoru a „neputovaly do dalších částí zažívacího traktu, kde by mohly způsobit poranění sliznice),
b) detekční (přístroj na kontinuální měření vnitřního prostředí v bachoru, speciálně jde o eCOW bolus pro měření pEl v bachoru),
c) chemický (sloučenina, která chemicky upraví vnitřní prostředí v bachoru, nebo dodá do bachoru nějaké živiny či minerální látky).
K aplikaci „těžkých bolusů se používají aplikátory, do kterých se bolus zastrčí z aplikační strany aplikátoru. Aplikátor se vsune do tlamy zvířete a pomocí „tlačítka se „postrčí do jícnu. Bolus, protože je těžký, poměrně snadno skrz jícen do bachoru sklouzne. Proto se tyto bolusy většinou ani nenamáčejí do oleje a nedochází ani k obturaci (ucpání) jícnu ani ke sklouznutí bolusu do plic.
Velmi odlišná je aplikace lehkých bolusů RF, které se skládají z jakéhosi kartáče zabaleného do papíru. Při jejich aplikaci by k ucpání jícnu či ke sklouznutí bolusu do plic mohlo dojít. Prevence je proto velmi důležitá. RF bolusy se do bachoru aplikují za účelem stimulace báchorové motoriky (patent EP 0609045 A2, Meiwa-Sangyo Co. Ltd, Kyoto, Japan). Když se „papírový bolus dostane do vlhkého prostředí bachoru, papír se rychle rozmočí a kartáč se rozevře. Aplikační zařízení, které v současné době je k dispozici, pochází také z Japonska. Problém je ale v tom, že v Japonsku mají většinou menší krávy, bolusy většinou aplikují mladším zvířatům (většinou ve věku 9 měsíců) a protože je v Japonsku tato technologie již rozšířená, bolusy aplikují vyškolení a zkušení aplikátoři, kteří neudělají chybu (fatální chybou je aplikace do plic). Bolus se vkládá do aplikačního zařízení, které je pro bolus průchodné. Proto lze při jednom úkonu vložit do bachoru několik bolusů (u býků dva, u dojnic tři). I když se bolus před aplikací namočí do oleje (lze použít např. jedlý slunečnicový nebo řepkový olej) a navíc se zatlačí speciální tyčkou, není jistota, že skrz jícen do bachoru sklouzne (a nedostane se do průdušnice, což by mohlo znamenat, že bude dojnice odvedena na nucenou porážku). Problém jev tom, že osoba, která bolusy aplikuje, nemůže v jícnu nahmatat, kde se konec aplikátoru nachází, což je nežádoucí.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu, podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že se skládá ze čtyř dílů a to z aplikátoru trubkovitého tvaru s jedním rozšířením, který je opatřen nastavitelným madlem pod rozšířením, dále z tyče pro vkládání do aplikátoru, která má u venkovního konce rozšíření obdobně jako aplikátor, přičemž aplikátor je na svém nerozšířeném konci, který se vkládá do jícnu zvířete, opatřen měkkým poddajným chráničem, a dále z proplachovací nádoby s dlouhým hrdlem.
Zařízení podle technického řešení je charakterizováno tím, že aplikátor je vyroben z kovu, plastu nebo dřeva o minimální délce 700 mm.
Zařízení podle technického řešení je charakterizováno dále tím, že tyč je vyrobena z kovu, plastu
CZ 31864 Ul nebo dřeva o minimální délce 1000 mm.
Zařízení podle technického řešení je charakterizováno také tím, že chránič je vyroben z gumy.
Zařízení podle technického řešení umožňuje do bachoru skotu aplikovat lehké papírové bolusy (obvykle délka 140 mm, průměr 30 mm, uvnitř bolusu je kartáč, který má po rozvinutí délku 110 mm a průměr 110 mm). Aplikátor se skládá z plastové trubky, která je opatřena madlem, zabraňujícím, aby trubka sklouzla do bachoru zvířete. Poloha madla je nastavitelná podle velikosti zvířete (na aplikátoru se madlo upevňuje pomocí šroubem jednoho jeho ramene) a madlo je na aplikátor navlečené. Další funkce madla je ta, že dojnice aplikátor nevyplivne (pomocník drží aplikátor za madlo). RF bolus se do jícnu zastrkává pomocí tyčky, která je na jedné straně rozšířená, aby při neopatrném zacházení nesklouzla do bachoru. K propláchnutí aplikátoru po aplikaci bolusu se používá nádoba s dlouhým hrdlem o průměru menším než 30 mm.
Zařízení podle technického řešení má ve srovnání s aplikátorem podle EP 0609045 A2 stejný vnitřní i vnější průměr (32 mm, resp. 37 mm), ale delší trubku (alespoň 700 mm, oproti původní 640 mm) a hlavně má delší tyčku (alespoň 1000 mm, oproti původní 710 mm), kterou se bolus zastrčí hlouběji do jícnu, resp. bachoru. Tyčka může být z umělé hmoty, kovová i dřevěná. Velmi důležité však je to, že ještě před tím, než se bolus do aplikátoru vloží, se tyčka prostrčí aplikátorem a osoba, která bolusy aplikuje (většinou veterinář) pohmatem zjistí, že se konec tyčky, již nachází za ústím jícnu, resp. v bachoru. Pak teprve může pomocník vložit první bolus (namočený v oleji) do aplikátoru a postrčit ho tyčkou tak, že již neklade tyčce odpor (což je indicie, že bolus již je v bachoru). Následuje propláchnutí aplikátoru asi půl litrem vlažné vody a můžou se aplikovat další bolusy (k sestavě zařízení patří i nádoba s dlouhým hrdlem, pomocí které se po každé aplikaci bolusu jícen propláchne).
Zařízení podle technického řešení má ještě další vylepšení, které spočívá v tom, že zaváděcí konec aplikátoru se opatří gumovým chráničem (aplikátor z Japonska gumový nástavec nemá a tak, když se dojnice začne vzpírat, může dojít k poranění sliznice). Nyní se nejprve do bachoru zavede tyč a až když se pohmatem zjistí, že je aplikátor správně zaveden, bolus se aplikuje.
Způsob aplikace RF bolusu se provádí tak, že se RF bolus v papírovém pouzdru s rozměry 30 x 140 mm namočí do jedlého oleje, zastrčí do aplikátoru a tyčí se postrčí do jícnu, případně až do bachoru, zkontroluje pohmatem jeho poloha a následně se tyč z aplikátoru vyjme a do aplikátoru se nalije pomocí nádoby s dlouhým hrdlem 500 ml vlažné vody. Další bolusy se mohou aplikovat stejným postupem.
Nové bolusy již byly aplikovány v několika českých chovech, např. Agrosumak, a.s., Suchdol nad Odrou, CZ, MIKROS - VÍN, Mikulov, kom. spol., CZ. Zařízení podle technického řešení bylo úspěšně odzkoušeno na Účelovém hospodářství VUŽV, v.v.i. v Netlukách, CZ.
Objasnění výkresů
Na přiložených fotografiích je na Obr. 1 znázorněn aplikátor s madlem (delší strana se zasouvá do jícnu, kratší strana trčí z tlamy zvířete).
Na Obr. 2 je znázorněn aplikátor se zasunutou tyčkou a rozloženým madlem včetně šroubení.
Na Obr. 3 je znázorněna celá sestava aplikačního zařízení: papírový bolus, aplikátor, do něj zastrčená tyč, „kartáč po odvinutí papírového obalu, nádoba s dlouhým hrdlem, krabice s bolusy, CD s metodikou, jak bolusy aplikovat.
Obr. 4 ukazuje aplikace RF bolusů zařízením podle technického řešení specialistou z Japonska.
Zařízení podle technického řešení bylo původci s úspěchem ověřeno v praxi na skotu v přihlašovatele ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i., Praha, CZ,
Následující příklady provedení zařízení podle technického řešení pouze dokládají, ale nijak neomezují.
CZ 31864 Ul
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Zařízení podle technického řešení se skládá z aplikátoru I na speciální „lehké RF bolusy 8 (o průměru 30 mm a délce 140 mm), aplikované do bachoru skotu, je vyrobený z plastové trubky dlouhé
700 mm o vnitřním průměru 32 mm. Trubka pod rozšířením 4 na 45 mm je opatřena madlem 2 o délce 265 mm, nastavitelným podle velikosti zvířete, které zabraňuje tomu, aby trubka sklouzla do bachoru. Madlo 2 je na aplikátor I navléknuto a připevněno šroubem, případně je jinak upevněno. K zastrčení bolusu 8 skrz jícen slouží alespoň 1000 mm dlouhá tyč 3, vyrobená z kovu, dřeva nebo plastu, která je užší než vnitřní průměr trubky a na svém venkovním konci je také opatřena ío rozšířením 5 o průměru 40 mm. Tyč 3 slouží i k tomu, že se po prostrčení trubkou zastrčenou k jícnu umožní osobě, která bolusy 8 aplikuje (většinou veterinář), zjistit pohmatem, že se konec tyčky 3 již nachází za ústím jícnu, resp. v bachoru. Po zavedení bolusu 8 do bachoru se vytáhne tyč 3 a z nádoby 6 s dlouhým hrdlem se do aplikátoru 1 nalije asi 500 ml vlažné vody. Potom je možné zvířeti aplikovat další bolus 8 stejným způsobem, is Příklad 2
Aplikátor 1, popsaný v příkladu 1, je opatřený gumovým chráničem 7, jehož účelem je zabránit případnému poškození sliznice jícnu zvířete.
Průmyslová využitelnost
Nové zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu umožňuje bezpečněji aplikovat „lehké“ RF bolusy bez poškození zvířete.

Claims (4)

1. Zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu, vyznačující se tím, že se skládá ze čtyř dílů a to z aplikátoru (1) trubkovitého tvaru s jedním rozšířením (4), který je opatřen nastavitelným madlem (2) pod rozšířením (4), dále z tyče (3) pro vkládám do aplikátoru (1), která má
25 u venkovního konce rozšíření (5) obdobně jako aplikátor (1), přičemž aplikátor (1) je na svém nerozšířeném konci, který se vkládá do jícnu zvířete, případně opatřen měkkým poddajným chráničem (7), a dále z proplachovací nádoby (6) s dlouhým hrdlem.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačuj ící se tí m , že aplikátor (1) je vyroben z kovu, plastu nebo dřeva o minimální délce 700 mm.
30
3. Zařízení podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že tyč (3) je vyrobena z kovu, plastu nebo dřeva o minimální délce 1000 mm.
4. Zařízení podle nároků laž3, vyznačující se tím, že chránič (7) je vyroben z gumy.
CZ2017-34543U 2017-12-29 2017-12-29 Zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu CZ31864U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-34543U CZ31864U1 (cs) 2017-12-29 2017-12-29 Zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-34543U CZ31864U1 (cs) 2017-12-29 2017-12-29 Zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31864U1 true CZ31864U1 (cs) 2018-06-25

Family

ID=62783882

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-34543U CZ31864U1 (cs) 2017-12-29 2017-12-29 Zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ31864U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5232236B2 (ja) 検出可能な骨を固定する手段の付いた解剖学的型を有する拘束部材を備えている、動物用薬品を家禽に注射するための装置
JPH0375121B2 (cs)
DE60010455D1 (de) Vorrichtung und verfahren zum einbringen oder entnehmen von flüssigkeiten aus dem inneren des uterus eines tieres
US20110282135A1 (en) Device and method for artificial insemination of bovines
CZ31864U1 (cs) Zařízení pro aplikaci bolusů do bachoru skotu
US3774608A (en) Rumen drenching device
Carné et al. Long-term performance of visual and electronic identification devices in dairy goats
US20050224004A1 (en) Device for administration of fluids
Savson et al. Comparison of alfaxalone and tricaine methanesulfonate immersion anesthesia and alfaxalone residue clearance in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
WO2005117745A1 (en) Animal bit
US20100130960A1 (en) Method for intranasal administration of a pharmaceutical composition
US11596511B2 (en) Artificial insemination device for animals
US10470860B2 (en) Pygmy goat and small livestock birthing aid
US20050107659A1 (en) Syringe for artificial insemination with lateral window
JP2006506992A (ja) 電子識別デバイス(トランスポンダ)使用型動物識別監視方法
CA2652664A1 (en) Piercing tip
Jackson In this issue-September 2018: Identification of commercial piggeries using aerial photographs and image analysis• Destruction of foot-and-mouth disease virus in carcases in the field• Size of the Australian goat industry• P4 and fertility after AI in extensively managed Bos indicus cattle• Antimuellerian hormone levels not recommended in young bitches• A sarcoma on an echidna beak
Yohe et al. Infusion, sampling, and vacuum-assisted collection devices for use in ruminally cannulated calves
Risselada et al. Evaluation of various gastrojejunostomy tube constructs for enteral support of small animal patients
US9615903B2 (en) Non-surgical embryo transfer method and apparatus
CN212913477U (zh) 动物胚胎移植用导管及动物胚胎移植器
CN213156708U (zh) 一种畜牧兽医用动物灌药装置
WO2019071316A1 (en) ANIMAL RETENTION DEVICE
Sodhi In this issue-May 2016: Yersinia spp. in sheep· Secondary damage in downer cows· Fixed-time artificial insemination and fertility in dairy heifers· Primary ciliary dyskinesia in two English Cocker Spaniels· Endurance vs sprinting exercise in dogs· Hepatic metastasis in canine appendicular osteosarcoma· Gastric duplication cyst in a puppy
Lee et al. Assessment of cattle motivation for access to pasture or feedlot environments

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180625

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20211203