CZ311691A3 - Závěs - Google Patents
Závěs Download PDFInfo
- Publication number
- CZ311691A3 CZ311691A3 CS913116A CS311691A CZ311691A3 CZ 311691 A3 CZ311691 A3 CZ 311691A3 CS 913116 A CS913116 A CS 913116A CS 311691 A CS311691 A CS 311691A CZ 311691 A3 CZ311691 A3 CZ 311691A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- levers
- hinge
- plane
- axes
- movement
- Prior art date
Links
Landscapes
- Hinges (AREA)
Abstract
Závěs (1), určený pro závěsné prvky (2, 3), ze- jména křídla
dveří a oken, obsahuje kloubový me- chanismus, který zavírá
2 spojovací prvky (4, 5), sloužící k upevnění odpovídajících
závěsných prvků (2, 3) a které jsou spolu spojeny
pákami (6, 7). Páky (6, 7) jsou v rovnoběžných rovinách
oboustranně posuvné a směřují k osám otáčení (8, 9‘ , 8‘ ,
9), umístěným na spojovacích prvcích (4, 5). Páky (6, 7)
mají stejnou délku mezi osa- mi otáčení (8, 9‘ , 8‘ , 9), přičemž
geometrie- kým místem bodů, které vzniknou otáčením
spojo- vacích prvků (4, 5) proti sobě jako průsečíky
podélných os (Fl, F2, F3, F4), pák (6, 7) s ro- vinou pohybu
pák, je eliptická křivka.
Description
zejména závěsů pro spojení takových konstrukčních stavebních prvků, jako jsou křídla dveří a oken, části posuvných stěn a různé pohyblivé přestavitelně konstrukce, které se mimo jiné používají při stavbě, výrobě jevištních dekorací, zařízení lehce přestavitelných prostor a k výrobě technických výrobků a potřeb pro domácnost.
Závěs dle vynálezu může být použit ke spojení křídel dveří kvůli zaručení jejich, úplného odklopení v obou směrech o úhel 180° nebo relativně vůči sobě o úhel 360° při otevření s nejvyšším užitkovým efektem, např. v místech, kde dveřním otvorem musí projít větší množství lidí nebo zvířat.
Je znám závěs dveří, který se skládá z jedné pohyblivé a jedné nepohyblivé části, které jsou spolu spojeny kloubem. Spojovací prvek představuje v axiálním směru pohyblivý odpružený čep, který je s pohyblivou částí spojen kloubem. Tento závěs nepřesahuje hranice závěsných prvků, ale zaručuje odklon o pouhých 90°. Kromě toho výroba tohoto závěsu je komplikovaná a závěs má omezenou pevnost.
Jsou známa kloubová zařízení ke spojení dvou závěsných prvků, které jsou např. popsány v amerických patentech č. 2135280, 2178271 a 2694216. U těchto zařízení jsou použity kloubové a pákové mechanismy ke vzájemnému spojení spojovacích prvků upevněných na částech závěsu. Přičemž u všech známých zařízeních tohoto typu existuje osa symetrie, která leží mezi dvěma částmi zmíněného mechanismu a prochází střední osou otáčení, která spojuje dvě páky, které mají přídavné páky jiné délky popř. přídavné klouzající osy, které spojují páky se spojovacími prvky. Při rozvírání závěsných prvků o libovolný úhel vystupují páky přes okraj závěsných prvků.
U známých dveřních závěsů jsou spojovací prvky navzájem spojeny čtyřmi pákami, které jsou nařízeny pro pohyb spojovacích prvků v rovině odklápění, a které jsou spojeny prostřednictvím pěti os odklápění, které leží kolmo ke zvolené rovině odklápění. Přitom vzniká bohatě komplikovaný systém kloubů a pák, k jehož výrobě jsou potřeba páky nejméně dvou různých délek. Spolehlivost takového systému je nízká, což je podmíněno tím, že systém obsahuje velké množství kloubů ( pět os pro spojení pák mezi sebou a se spojovacími prvky). K tomu jsou páky vystaveny ohybovým deformacím vznikajícím působením tíhy závěsných prvků, přičemž páky přesahují při jejich otáčení. Ohybové deformace jsou nevýhodné, neboí je nutno zvýšit pevnost pák bučí
- 2 zvětšením průřezu nebo použitím pevnějšího materiálu při výrobě.
Hlavní nevýhoda výše popsaného závěsu spočívá v tom, že je možné odklopení závěsných prvků na právě jednu stranu o úhel 180° ( am. patent č. 2178271, 2694216) popř. o úhel 90° ( am. patent č. 2135280).
Přesahování pák za hranice závěsných prvků při odklápění se zhoršují estetické vlastnosti závěsu a nevylučuje se nebezpečí úrazu zvláště při nutném umístění přídavné páky ve střední části závěsných prvků, např. u těžkých dveří. V tomto případě není zcela vyloučeno poranění člověka předstupujícími částmi pák při neopatrném zacházení
Vynález si klade za cíl, vytvořit takový kloubový a pákový mechanismus pro spojení závěsných prvků dle vynalezeného závěsu, aby bylo zaručeno odklápění závěsných prvků vůči sobě navzájem nebo jednoho na obě strany o 180° nebo jednoho relativně vůči druhému o 360° při minimálním počtu konstrukčních prvků závěsu a jejich spojení a převážně bez přesahování pák za závěsné prvky, a to takovým způsobem, aby existovala možnost automatického návratu do výchozí polohy po zvoleném odklonění spojených závěsných prvků.
Postavená otázka je vyřešena tak, že závěsné prvky závěsu dle vynálezu se pohybují po eliptické křivce. Závěsné prvky obsahují jeden kloubový mechanismus, který obsahuje dva spojovací prvky, které jsou určeny k upevnění odpovídajících závěsných prvků a jež jsou mezi sebou spojeny pákami, které jsou v rovnoběžných rovinách vzájemně posuvné a směřují ve směru os odklonu k spojovacím prvkům. Podle vynálezu mají páky mezi osami odklonu stejnou délku, takže geometrickým místem bodů, které jsou průsečíky podélných os pák s ro vinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák při odklánění, je elipsa.
Při takovéto kostrukci závěsu je díky použití dvou pák stejné délky zaručeno odklápění jednoho ze spojovacích prvků na obě strany popř. vzájemné odklonění spojovacích prvků o 180°, případně také odklon jednoho závěsného pivku vůči druhému o 360° bez přesahování pák za spojovací prvky. Přitom je zřejmé, že závěs dle vynálezu obsahuje pouze dvě páky a čtyři osy odklánění ke spojení těchto se spo jovacími prvky, přičemž všechny osy otáčení jsou ohraničeny spojovacími prvky a rovněž páky jsou uvnitř spojovacích prvků. Toto přispívá ke zvýšení spolehlivosti a pevnosti závěsu navrženého podle vynálezu, díky chybějícím ohybovým deformacím. Díky tomu, že páky při odklánění nepřesahují za spojovací prvky, je to lepší z estetického hlediska aje zaručena větší bezpečnost.
- 3 Průsečíky geometrických os otáčení pák s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák mohou ležet v rozích čtyřúhelníka, jestliže jsou spojovací prvky v jedné ose, popř. mohou ležet v rozích čtyřúhelníka, jestliže jsou v rovnoběžném postavení.
Účelně je vzdálenost mezi průsečíky geometrických os otáčení pák s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák nejméně rovna největší vzdálenosti spojovacích prvků v rovině, která prochází geometrickými osami umístěnými v osách otáčení.
Přitom je zaručeno volné vzájemné posunutí závěsných prvků.
Účelně představují k sobě otočené čelní plochy spojovacích prvků vyvýšené křivočaré plochy, jejichž výslednice jsou rovnoběžné s geometrickými osami os otáčení.
Při takové konstrukci je zaručena minimalizace mezery mezi prvky závěsu v postavení, při kterém leží v jedné a též rovině ( např. při zavřených dveřích).
Řez, který vzniká protnutím vyvýšené křivočaré plochy rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák, představuje výhodně půlellpsu, která představuje geometrické místo bodů, které vzniknou řezem výše uvedených podélných os pák s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák.
Při takové konstrukci je prakticky zaručena nulová mezera mezi prvky závěsu prakticky v libovolné poloze díky prakticky ideálnímu vzájemnému geometrickému kutálení ploch spojených prvků.
Ve formě provedení konstrukce dle vynálezu, každý spojovací prvek má dvě drážky pro umístění pák, z nichž každá má jinam směřující nárazovou plochu, stejně jako jeden pár posuvně nastavených odpružených kolíků, jejichž volné konce spolupůsobí s nárazovými plochami pák.
Při takovéto konstrukci závěsu je zaručeno zastavení odpružených kolíků jednoho nebo obou spojovacích prvků, přičemž je snížena síla pro zavírání popř. je automatické zavírání dveří zcela potlačeno. Přitom klesá ve druhém případě potřebná síla pro odklonění závěsných prvků popř. při otevírání dveří - a to podstatně.
Kolíky mají výhodnou přírubu, spojovací pivky naproti tomu nárazníky, přičemž mezi nárazníky spojovacích prvků a přírubami kolíků jsou umístěna péra.
Odpružené kolíky jsou výhodně vybaveny nárazníky, které jsou na volných koncích spojeny kvůli spolupůsobení s nárazovými plochami pák pomocí kloubů.
U takovéto konstrukce se zvyšuje spolehlivost a zjednodušují se výroba stejně jako montáž závěsu dle vynálezu.
Každý spojovací prvek má výhodně zastavovací zařízení k zasta- 4 vení posuvných odpružených kolíků.
U takovéto konstrukce je zaručena volitelná fixace závěsných prvků oproti nechtěnému kolísání stejně jako i regulace síly, potřebné k jejich odklánění.
Následovně bude vynález podrobně popsán v různých formách vyhotovení se zřetelem k přiloženým obrázkům, na nichž je zobrazeno:
Obr. 1 - celkový pohled na závěs dle vynálezu (přední pohled)
Obr. 2 - řez podle čáry II - II z obr. 1
Obr. 3 - řez podle čáry III - III z obr. 1
Obr. 4 - řez podle čáry IV -IV z obr. 1
Obr. 5 - totéž jako na obr. 1 (zobrazeny jsou polohy jednoho ze závěsných prvků, které jsou spolu spojeny v závěs dle vynálezu, a sice: zavřeno”, otevřeno na jednu stranu o 180° , otevřeno na druhou stranu o 180° );
Obr. 6 - schematické zobrazení geometrické polohy průsečíků páky při vzájemném odklánění prvků závěsu dle vynálezu při pohledu shora.
Obr. 7 - 12 - schematické zobrazení různých vzájemných poloh os otáčení pák závěsu dle vynálezu;
Obr. 13 - schematický zobrazení závěsu při pohledu shora v provedení, kdy čelní plochy spojovacích prvků závěsu představují části eliptických ploch;
Obr. 14 - schematické zobrazení závěsu dle vynálezu v provedení, kdy čelní plochy spojovacích prvků jsou z části ohnuté;
Obr. 15 - forma provedení konstrukce závěsu při pohledu zepředu, s Částečným výřezem se zařízením pro automatický návrat závěsných prvků do jejich výchozí polohy;
Obr. 16 - řez podle čáry ZVI - XVI (levá část obrázku) a pohled ve směru šipky (pravá část obrázku) z obr. 15
Obr. 17 - řez podle čáry XVII - XVII z obr. 15
Obr. 18 - řez podle čáry XVIII - XVIII z obr. 15
Obr. 19 - řez podle čáry XIX - XIX z obr. 15
Obr. 20 - zobrazení závěsu z předního pohledu, v otevřené poloze spojovacích prvků závěsu II a II-2
Obr. 21 - zobrazení závěsu při pohledu shora v inteimediámí fázi odklonění spojovacích prvků závěsu II-l polohy spojovacích prvků závěsu II-2 otevřeno na druhou stranu;
Obr. 22 - pohybové schéma odpruženého kolíku závěsu při pohledu shora v závislosti na pohybech spojovacích prvků závěsu;
Obr. 23 - schematické zobrazení rozloženého závěsu při pohledu
- 5 zepředu s částečným výřezem se zařízením k automatickému návratu prvků závěsu do výchozí polohy.
Obr. 24 - pohled ve směru šipky B z obr. 23;
Obr. 25 - řez podle čáry XXV - XXV z obr. 24
Obr. 26 - řez podle čáry XXVI - XXVI z obr. 24;
Obr. 27 - řez podle čáry XXVII - XXVII z obr. 24?
Obr. 28 - řez podle čáry XXVIII - XXVIII z obr. 24
Obr. 29 - řez podle čáry XXIX - XXIX z obr. 24
Obr. 30 - další forma provedení konstrukce závěsu při pohledu zepředu s částečným výřezem se zařízením pro automatický návrat prvků závěsu do jejich výchozí polohy;
Obr. 31 - řez podle čáry XXXI - XXXI z obr. 30;
Obr. 32 - řez podle čáry XXXII - XXXII z obr. 30;
Obr. 33 - řez podle Čáry XXXIII - XXXIII z obr. 30;
Obr. 34 - řez podle čáry XXXIV - XXXIV z obr. 30
Obr. 35 - řez podle čáry XXXV - XXXV z obr. 30;
Obr. 36 - řez podle čáry XXXVI - XXXVI z obr. 32;
Závěs č. 1 podle tohoto vynálezu (obr. 1) je převážně určen pro spojení závěsných prvků 2 a 3 a představuje jeden pár spojovacích prvků 4 a 5, které jsou určeny ke spojení závěsných prvků 2 a 3 za účelem jejich odklánění v rovině kolmé k rovině obrázku. K tomu účelu má závěs dvojici pák 6,7 (obr. 1-5), které jsou v rovnoběžných rovinách vzájemně posuvné a jsou přiřazeny osám 8,9'a 8,' 9, které jsou upevněny na spojovacích prvcích 4 a 5. Roviny, ve kterých se páky 6 a 7 pohybují, jsou rovnoběžné θ rovinou odklánění závěsných prvků 2 a 3. Délky pák 6 a 7 mezi jejich osami otáčení nebo (což je totéž) vzdálenosti mezi geometrickými středy os otáčení 8,9 a 8, 9 promítnutými do roviny otáčení (rovina obrázku) jsou stejné. Na obr. 5 jsou dvě polohy závěsných prvků 3, 3Í a 3'·
Podélné osy P1P2 a P3P4 pák 6 a 7 (obr.6) vytvářejí při pohybu závěsných prvků 2 a 3 vzhledem k sobě, například na obr. 6 plnou čarou naznačená poloha,přejde ve šrafovaně naznačenou polohu, a tím že se v projekci na rovinu otáčení protnou (rovina obrázku), vytvoří geometrické místo bodů, které představuje eliptickou křivku. To vyplývá jednoznačně z geometrické konstrukce, uvedené na obr. 6, kde jsou označeny polohy závěsného. prvků 3 postupně od 3^ - 3θ· Tato zvláštnost závěsu podle vynálezu zaručuje odklánění závěsných prvků na obě strany o úhel do 180°, bez toho, že by vystupovaly za závěsné prvky. Na Obr. 6 je uvedeno schematické zobrazení závěsu podle vynálezu, které je bez spojovacích prvků a s podélnými osami F1F2 a F3F4 pák, které závěsné prvky 2 a 3 spojují pomocí os otáčení 8,8 a 9,9*, jejich geometrické osy jsou označeny body P1,P2 a F3»F4.
Jak je na obr. 7 naznačeno tenkou čarou, leží průsečíky P1,P2 a P3jP4 geometrických os otáčení 8,9* a 8*,9 pák 6 a 7 s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák v rozích Čtyřúhelníka, přičemž podélné osy P1,P4 a P2P3 pák, které procházejí průsečíky P1,P2 a P3,P4 geometrických os os otáčení 8,9* a 8*,9 pák 6 a 7 s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák, leží na úhlopříčkách tohoto čtyřúhelníka. Když také z obr. 3 je patrné, že průsečíky F1,F2 a Ρ3,Ε4 geometrických os os otáčení 8,9' a 8*,9 pák 6 a 7 s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák leží na úhlopříčkách čtverce při postavení spojovacích prvků na jedné ose, je zřejmé, že jsou možné různé vzájemné polohy os otáčení při postavení závěsných prvků na jedné ose nebo rovnoběžně, jak je to schématicky znázorněno na obr. 7 - 12, na kterých se pouze opakují podélné osy pák P1P4 a P2P3 a nezobrazují se spojovací prvky 4»5·
Jak je zobrazeno na obr. 1-5» nacházejí se páky 6,7 na různých stranách vzhledem k povrchům spojovacích prvků 4,5 > což je z hlediska rozložení zatížení ne jvýhodnější. Avšak není to povinné a je-li to potřeba, mohou páky ležet aaiatoááěí vztahuj ící se ke zmíněnýmu povrchům. Přitom jsou možná různá technická opatření k zaručení pohybu pák v rovnoběžných rovinách, která jsou odborníkům dobře známá a nemají vztah se základním principem předkládaného vynálezu.
Vzdálenost PÍ - P4 popř. P2 - P3 mezi průsečíky Pl, P2, a P3,
P4 geometrických os os otáčení 8,9' a 8*,9 pák 6,7 3 rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák je rovna nejméně největší míře 8 spojovacích prvků 4 popř. 5 v rovině procházející geometrickými osami umístěnými v osách otáčení 8,9 ' a 8*,9 (obr.6). Přitom je možno na obr.6 vidět, že pokud pro míru B spojovacího prvku platí B^ je větší než B, pak nemohou spojovací prvek 4 ( na obr. 6 není znázorněn) a spolu s ním také závěsný prvek 3^ zaujímat polohu v horní části obr.6 vyznačenou šrafovaně. Opačná poloha, při které je vzdálenost Pl - P4 popř. P2 - P3 mezi průsečíky P1,P2 a P3,B4 geometrických os os otáčení pák 6,7 s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák větší než největší míra B2 spojovacího prvku 4 popř. 5 v rovině procházející geometrickými osami umístěnými v osách otáčení 8,9 a 8 ,9, je naproste dovoleno a může být v případě potřeby využito vyrobení mezery mezi závěsnými prvky po jejich odklonění do rovnoběžné polohy. V tomto případě budou malé části pák 6 a 7 jen velice málo přesahovat za spojovací prvky 4,5 popř. závěsné prvky 2,3, jak je možno v dolní části obr.6 pro polohu závěsných prvků 3 nahlédnout.
- 7 Spojovací prvky 4,5 se upevní na závěsné prvky 2,3 pomocí libovolných známých prostředků, jako např. vruty do dřeva, prostřednictvím lepidla, přivařením aj.j výhodné je použít zářez k dosažení optimálního dekoračního efektu. Jak je ukázáno na obr. 1-4, mají spojovací prvky 4,5 za tím účelem pro vruty do dřeva určité díry.
Při použití závěsu podle vynálezu se upevní spojovací prvky 4 a 5 pomocí pák 6 a 7 a to vše se upevní na závěsné prvky 2 a 3 již výše popsaným způsobem. Spojovací prvky 4 a 5 nemají být před upevněním na závěsné prvky 2 a 3 bezpodmínečně prostřednictvím pák 6 a 7 spolu spojeny. Páky mohou být nastaveny i po upevnění spoj ovacích/4,5) prvků na příslušné závěsné prvky 2 a 3.
Je-li třeba, otočí se jeden ze závěsných prvků 2 do polohy 2 (např. jedno křídlo dveří), jak je znázorněno na obr.6, až po úplné otevření na úhel 180°. Přitom nastává společný posuv pák 6 a 7, jak je ukázáno na obr. 6, prostřednictvím změny vzájemné polohy podélných os P1P4 a P2P3 z P1P4 a P2P3 na P18P48 a P2SP38 (obr.6)
Jak je ozřejměno na obr. 7-12, představují k sobě otočené čelní plochy spojovacích prvků (není značeno) vyvýšený křivočaré povrchy 11 - 13, jejichž výslednice jsou rovnoběžné s geometrickými osami os otáčení 8,9' a 8*,9 pák 6 a 7. Přitom se doporučuje, aby řez výslednou křivočarou plochou 11 - 13, který vzniká řezem rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák 6,7, představuje půlelipsu, která je geometrickým místem bodů, které se vyrobí otáčením spojovacích prvků relativně k sobě v průsečících podélných os P1P4 a P2P3 pák 6,7 s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák, jak je to vidno z obr.6.
V tomto obrazci představuje takto vytvořená půlelipsa s ohnisky PÍ a P2 řez, který vznikl řezem vyvýšené křivočaré plochy spojovacího prvku 4 (není značeno) s čelní plochou závěsného prvku 2. Přitom se mezera mezi čelními plochami závěsných prvků 2,3 redukuje na minimum a v ideálním případě je roven nule.
Odborníkům je jistě jasné, že jsou možné různé modifikace při provedení zvolených čelních ploch spojovacích prvků (závěsných prvků), představují Části eliptických ploch (obr. 13) popř. prohnuté úseky.(obr.14). Tyto plochy se dají využít k výrobě lepšího utěsnění popř. k jiným cílům podle smyslu určení závěsu. Použití popsaných variant konstrukcí závěsu je pochopitelné z obr. 13,14.
N a obrázcích 15 - 21 jsou zobrazeny formy provedení konstrukce závěsu dle vynálezu jsou již předtím popsané prvky označeny stejnými pozičními čísly, každý spojovací prvek 4,5 má dvě drážky 14,15 a 14*,15* (obr.15) pro umístění pák 6,7, z nichž každá má různě směrované nárazové plochy 16,17 a 16^,17^, stejně jako i dvojici
- 8 posuvně nařízených odprůžených. kolíků 18, jejichž volné konce jsou určeny ke spolupůsobení s nárazovými plochami 16,17 a 16 ,17 pák 6,7· Kolíky jsou nařízeny posuvně po ose a mají přírubu 19, zatímco spojovací prvky 4,5 mají nárazníky 20,20*. Mezi nárazníky 20 a 20'spojovacích prvků 4 a 5 a přírubami 19 kolíků 18 jsou pružiny 21,21*, v jejichž vnitřku jsou přídavné pružiny 22,22*(to není ale povinné). U této konstrukce jsou kolíky 18 normálně přitlačeny na nárazové plochy 16,17 a 16*,17* pák 6,7 prostřednictvím pružin 21,21*a přídavných pružin 22,22* k udržení závěsných prvků 2 a 3 v poloze v jedné ose (zavřené) a k automatickému návratu těchto závěsných prvků do této polohy po jejich odklonění do rovnoběžného postavení (obr.21).
Spojovací prvek 4»5 má dělící stěnu 23»23 , která je nastavena mezi dvě drážky 14,15 a 14*,15' k umístění pák 6 a 7 a má díru 24 (obr.20), jehož osa 0 - O*leží v rovině symetrie drážek 14,15 a 14 *,15* .
těle spojovacího pivku 4,5 jsou vodící otvory 25,26 a 25*, 26* (obr.18-20) , které se s otvorem 24,24* v dělící stěně 23,23* spojovacího prvku 4,5 protínají a jsou namířeny ve směru pohybu odpružených kolíků. Zploštěním 27 (obr. 18-20) opatřené konce kolíků 18 jsou zavedeny ve vodících otvorech 25,26 a 25*,26* .
Závěs má stavěči zařízení k zastavení posunutí odpružených kolíků, které je provedeno ve tvaru závory 28,28* , která je otočně nastavena v otvoru 24,24* dělící stěny 23,23* spojovacího prvku 4,5 Závora 28,28* je ve tvaru cylindrického kolíku a na boku má po celé délce proti sobě dvě drážky 29,29* (obr.19). Kolíky 18 (obr.18-20) vstupují do drážek 29,29* závor 28,28,* přičemž šířka zploštění je (27) menší než šířka drážek 29,29*.
Na obr. 23 - 29, na nichž jsou dosud popsané prvky označeny stejnými čísly, představená forma provedení konstrukce závěsu je již dosud popsané v podstatě podobná, s jediným rozdílem, že druhé volné konce odpružených kolíků jsou vybaveny paličkami 18a kloubově spojenými pomocí kolíčků 30 kvůli spolupůsobení s nárazníkovými plo chámi 16,17 a 16*,17 * pák 6 a 7. Přitom jsou paličky vyhotoveny ve formě desek, zatímco kolíky mají cylindrický průřez. Kolíky 18 mají na koncích 18b zmenšený průměr, čímž jsou vytvořeny nárazové plochy. Konce 18b vyčnívají do slepých otvorů 31 příruby 32 pohybli vého nárazníku 33, který je připevněn na vodící prvek 34, který je se spojovacím prvkem pevně spojen a má tuhý nárazník 35. Závora 28, vytvořená ve tvaru cylindrického kolíku, má na svém boku po celé délce proti sobě ležící drážky půlkulatého průřezu, které vstupují do kolíků 18. šířka paliček (desek) je menší než šířka drážek 29
- 10 ploch 16,17 a 16',17* otečených pák 6,7 /obr. 15 - 17 a 21/. Následkem toho zaujmou závěsné prvky 2,3 vůči sobě rovnoběžnou polohu. Je-li nyní v této poloze držený závěsný prvek, např. závěsný prvek 3, uvolněn roztahují se pružiny 21,22 a 21',22' a tlačí na kolíky 18 přes přírubu 19. Konce kolíků 18 působí na nárazové plochy 16,17 a 16',17' pák
6,7 /obr. 15 - 17 a 21/. V důsledku tohoto působení se páky 6,7 otočí do opačného směru, což vede k otočení závěsných prvků 2 a 3 relativně k sobě, přičemž se vrátí do své výchozí polohy./obr. 15 - 17/. Tento způsob funkce závěsu dle vynálezu může být např. použit u samozavíracích dveří popř. u křídel různých mechanismů.
Na obr.22 je představeno pohybové schéma odpruženýhh kolíků 18 v závislosti na pohybech závěsnýhfc prvků, kdy stejným jednotlivým pohybům závěsného prvku, které jsou označeny písmenem L, jsou přiřaze ny pohyby kolíku 18, které jsou označeny písmenem H, a sice od H1 po H8. Na tomto pohybovém schématu je vidět, že se zmenšuje pohyb odpruženého kolíku podle pokračujícího otáčení závěsného prvku při otevírání. Tím jde síla vynaložena k otevírání závěsného prvku rychleji dolů, než se zvětšuje odpor pružin při jejich stlačování. To se stane také i díky tomu, že síla v zařízení určeném pro automatický návrat závěsných prvků do jejich výchozí polohy, při přiložení kolíků 18 na spojovací prvky 4»5 v zavřené /stejnoosé/ poloze závěsných prvků, okamžitě padá až na nulu.
Je-li potřebné, aby nedošlo k automatickému návratu závěsných prvků 2 a3 do jejich výchozí polohy, pak se pomocí štěrbiny 36 otočí závorou 28 o čtvrtotáčky v poloze, při které leží závěsné prvky 2 a 3 rovnoběžně /např. při otevřených dveřích/, když jsou stlačeny pružiny 21,22 a 21,22z /obr. 21/. Jako důsledek toho se přiloží díly odpružených kolíků ležící za zploštěním 27 na příruby závor 28 a 28' a netlačí pak na páky 6 a 7. Při nucené přivedeném otočení závěsných prvků 2 a 3 zůstávají kolíky 18 nepohyblivé a nemají žádný vliv na funkci závěsu. V tomto případě je funkce závěsu analogická s funkcí závěsu, popsaného u předcházejícího provedení.
Přejeme-li si dále zmenšit sílu k otevření závěsných prvků 2 a 3 pak se může otočit závora pouze v jednom ze závěsných prvků, což vede k odpojeni jedné dvojice odpružených kolíků 18. Druhý pár kolíků 18 působí dále na obě páky 6 a 7. Při výpadku části přítomných pružin pracuje závěs dle vynálezu také v tomto provozním stavu se sníženou zavírací silou a menší silou pro návrat závěsných prvků 2 a3· Při pra knutí všech pružin pracuje závěs dále, ale bez automatického návratu závěsných prvků do jejich výchzí polohy.
Protože kolíky 18 volně přiléhají na nárazové plochy pák 6 a 7,
- 11 přejímají tíhový moment zcela páky 6 a 7 a tento vůbec nepůsobí na pružiny, což zvyšuje spolehlivost závěsu.
Forma provedení závěsu dle vynálezu představená na obr. 23 - 29 funguje podobným způsobem, s jediným rozdílem, že kolíky 18 působí na nárazové plochy 16,17 a 16',17* pák 6 a 7 přes paličky 18a, které jsou k volným koncům kolíků 18 připevněny pomocí kolíčků 30. Tato konstrukce zvyšuje spolehlivost závěsu a zjednodušuje montáž.
Ve výchozí poloze leží závěsné prvky 2,3 /obr. 30 - 34/ spolu na jedné ose takovým způsobem, že ejjich k sobě otočené čelní plochy jsou zavřeny. Tato poloha odpovídá např. poloze zavřených dveří.
V této poloze tlačí dvouramenné páky 43,44 a 43'>44* na tlakový prvek 49,49* působením síly vyvolané pružinami. Výstředník 51,51*připouští podélné posunutí tlakového prvku 49,49 /obr. 31,32 a 36/. V této poloze může dojít k posunutí dvouramenných pák 43,44 a 43*,44* stejně jako i kolíků 18 při posunutí tlakového prvku 49,49. Při otáčení jednoho závěsného prvku vůči druhému /3 vůči 2/ /není zobrazeno/ se stlačí pružiny 21 v důsledku posunutí tlakového prvku 49,49* v drážce 37,37*, otáčení dvouramenných pák 43,44 za působení nárazových ploch 16,17 a 16*,17* otočených pák 6 a 7 stejně jako posunutých kolíků 18, jejichž příruby 19 působí na pružiny 21. Důsledkem je, že závěsné prvky 2,3 zaujmou rovnoběžné postavení. My nyní v této poloze uvolním držený závěsný prvek, např. závěsný prvek 3, takže se roztáhnou pružiny 21 a tlačí na kolíky 18 přes příruby 19. Kolíky 18 působí na čelní konec tlakového prvku 49,49* prostřednictvím dvouramenných pák 43,44 a 43*,44*«Jako důsledek toho působí protiposazený konec tlakového prvku 49»49,*na nárazové plochy 43,44 a 43',44* pák 6,7 /obr.
- 33/· 7 důsledku tohoto působení se páky 6,7 otočí do opačného směru, což vede k otočení závěsných prvků 2 á 3 h sobě, přičemž se závěsné prvky vrátí do jejich výchozí polohy.
Je-li potřebné, aby nedošlo k automatickému návratu závěsných prvků 2 a 3do jejich výchozí polohy, pak se otočí závorovým výstředníkem 51,51* o čtvrtotočky v poloze, ve které jsou závěsné prvky 2 a 3 spolu rovnoběžné /např. při dveřích v otevřené poloze/ a pružiny 21 jsou stlačeny. Jako důsledkem toho se přiloží vybráním50,50 * tlakových prvků 49,49* vytvořené stupně k závorovým výstředníkům 51,51* a netlačí tedy na páky 6 a 7· Při vynuceně přivedeném otáčení závěsných prvků 2 a 3 nedochází k posuvu tlakových prvků 49,49* a dvouramenných pák 43,44 a 43*,44*, přičemž kolíky zůstávají nepohyblivé a nemají vliv na funkci závěsu. 7 tomto případě nedochází k automatickému n£vra-tu závěsného prvku do jeho výchozí polohy, takže funkce zé- 12 věsu je analogická s funkcí závěsu popsaného výše se zřetelem na obr. 1-12.
Všechno to, co se týká se zřetelem na obr. 15 - 21 výše uvedeného změny sil pružin a posunutí odpružených kolíků při otevření popř. zavření závěsných prvků, platí také pro předloženou formu provedení konstrukce závěsu. Jeden rozdíl je přitom v tom, že použití dvouramenných pák 43>44 a 43' >44'nabízí možnost, buď snížit potřebnou tuhost pružin nebo ale zvětšit sílu vynaloženou na otevření závěsných prvků. Odtud zaručuje tato forma provedení jednodušší a spolehlivější připevnění závěsu na závěsné prvky stejně jako možnost přístupu k zařízení umožňujícímu automatický návrat závěsných prvků do jejich výchozí polohy v případě nutné opravy popř. kvůli obsluze.
Jak je možno vidět z obr. 35> má závěs kryt 54 pro ochranu mechanismu proti pronikajícímu prachu a cizím předmětům. Tento kryt může být použit u všech forem provedení závěsu, kdy je přítomno zařízení pro návrat do výchozí polohy.
- 13 -PFiT£NTOV£
Claims (13)
- -PFiT£NTOV£ o xj > O o < c? i CD i XX ' t— Z >>o ςη coM inPOŽADAVEK HA rfeHÁHÍ' PATEHTUZávěs pro závěsné prvky, který obsahuje nejméně jeden kloubový mechanismus, kterým se zavírají 2 spojovací prvky, které jsou určeny k upevnění na odpovídajících závěsných prvcích a jsou spojeny prostřednictvím pák, které jsou v rovnoběžných rovinách oboustranně posuvné směřující k osám otáčení, které patří spojovacím prvkům, se vyznačuje tím, že páky (6,7) mezi jejich osami otáčení (8,9' a 8*,9) mají stejnou délku, stejně jako t í m , že geometrickým místem bodů, které se vytvoří otáčením spojovacích prvků (4,5) vzájemně vůči sobě jakožto průsečíky podélných os (P1P2 a P3P4) pák (6,7) s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák, je eliptická křivka.
- 2. Závěs dle požadavku 1 se vyznačuje tím, že průsečíky (P1,P2 a P3,P4) geometrických os otáčení (8,9* a 8*,9) pák (6 a 7) s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák (6 a 7) leží v rozích čtyřúhelníka při souosé poloze spojovacích prvků (4,5).
- 3. Závěs dle požadavku 1 se vyznačuje tím, že průsečíky (P1,P2 a P3»P4) geometrických os otáčení (8,9* a 8*,9) pák (6 a 7) s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák (6 a 7) leží v rozích čtyřúhelníka při paralelní poloze spojovacích prvků (4,5).
- 4. Závěs dle požadavků 1-3 se vyznačuje tím, že vzdálenost (PÍ - P4, F2 - F3) mezi průsečíky (F1,P2 a P3,P4) geometrických os os otáčení (8,9* a 8%9) pák (6 a 7) s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák (6 a 7) je nejméně rovna největší míře (B) spojovacího prvku v rovině procházející geometrickými osami v nichž jsou umístěny osy otáčení (8,9* a 8*,9).
- 5. Závěs dle požadavku 4 se vyznačuje tím, že k sobě otočené čelní plochy spojovacích prvků vytvářejí vyvýšené křivočaré plochy (11,13)» jejichž výslednice jsou rovnoběžné s geometrickými osami os otáčení (8,9* a 8*,9).-146. Závěs dle požadavku 5 se vyznačuje tím, že řez vyvýšené křivočaré plochy (11,13) s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák (
- 6 a 7) představuje půlelipsu, která představuje geometrické místo bodů, které jsou vytvořeny řezem zvolené podélné osy * (P1,P2 a P3»P4) pák (6 a 7) s rovinou rovnoběžnou s rovinou pohybu pák (6 a 7).
- 7. Závěs dle požadavků 1-6 se vyznačuje tím, že každý spojovací prvek (4,5) má 2 drážky (14,15 a 14 ',15 pro umis tění pák (6 a 7)» z nichž každá má oboustranně směřující nárazové plochy (16,17 a 16*,17'} stejně i jako dvojici posuvně nastavených odpružených kolíků (18), jejichž volné konce jsou určeny ke spolupůsobení s nárazovými plochami (16,17 a 16 *,17*) pák (6,7).
- 8. Závěs dle požadavku 7 se vyznačuje tím, že kolíky (18) mají příruby (19), ale spojovací prvky (4,5) mají zarážky (20,20*), stejně jako i t í m , že mezi zarážkami (20,20*) spojovacích prvků (4,5) a přírubami (19) kolíků (18) směřují pružiny (21,21*).
- 9· Závěs dle požadavku 8 se vyznačuje t í m , že každý spojovací prvek má zařízení k zastavení posuvu odpružených kolíků (18)
- 10. Závěs dle požadavku 9 se vyznačuje tím, že každý spojovací prvek (4,5) má přepážku 23, která se nachází mezi drážkami (14»15 a 14 *,15*) pro umístění pák (6 a 7) a má otvor (24, ' 24*)» jehož osa (0-0*) je položena v rovině symetrie drážek (14,15 a 14*, 15*)» v tělese spojovacího prvku (4,5) jsou zhotoveny vodící otvory (25,26 a 25*,26*), které se s otvorem (24,24*) přepážky (23) spojovacího prvku (4,5) protínají a slouží jako vodítka pro posuv odpružených kolíků (lfi), zatímco zařízení pro zastavení posuvu odpružených kolíků je zhotoveno ve tvaru závory (28,28*), která je otočná v otvoru (24,24*) přepážky (23) spojovacího prvku (4,5) mají- 15 čího podélně v určité vzdálenosti od sebe proti sobě ležící drážky (29,29*)» do kterých vstupují kolíky (18), stejně jako ve tvaru plošek (27), které se nacházejí na kolících (18) ve vodících otvorech (25,26 a 25*,26*) přičemž šířka plošek (27) je menší než šířka drážek (29,29*) závory (28,28)).
- 11. Závěs dle požadavku 10 se vyznačuje tím, že odpružené kolíky (18) jsou vybaveny paličkami (18a), které jsou k nim připevněny kloubově na volných koncích ke spolupůsobení s nárazovými plochami (16,17 a 16*,17*) pák (6,7)·
- 12. Závěs dle požadavku 11 se vyznačuje tím, že paličky (18a) jsou rpovedeny ve tvaru desek, přičemž závora (28, 28*) je provedena ve tvaru válcovitého kolíku a která má na boku kolíku po jeho délce s nějakou vzdáleností proti sobě ležící drážky (29,29*) půlkulatého průřezu, do kterých vstupují kolíky (18), zatímco šířka desek paliček (18a) je menší než šířka drážek (29,29*) závory (28,28*).
- 13. Závěs dle požadavku 10 se vyznačuje tím, že každý spojovací prvek (4,5) s vodící drážkou (37,37*) zhotovenou v rovině rovnoběžné s rovinou pohybu pák (6,7)» zatímco drážky jsou (14,15 a 14 *,15 *) zhotoveny pro umístění pák (6,7) přepážky (38,38*) která leží rovnoběžně s pákami a nachází se v části vodící drážky (37»37*) na straně čelní plochy(39»39*) spojovacího prvku (4»5) stej ně jakož i t í m , že každý spojovací prvek (4»5) je zhotoven s pro cházející drážkou (40,40*), která je spojena s vodící drážkou (37, 37*), a která je rovnoběžná s rovinou přepážky (38,38*), přičemž páky (6,7) jsou nasměrovány ve vodící drážce (37,37*) z obou stran zmíněné přepážky (38,38*), stejně jako dále t í m , že vodící drážka (37,37*) má 2 příčně symetrická vybrání (41,42 a 41 *,42*) v řezu kolmém k rovině pohybu pák, zatímco paličky jsou zhotoveny ve tvaru dvojice dvouramenných pák (43 »44 a 43 *,44*), které jsou kloubově připevněny na každý spojovací prvek. Jejich jedna ramena (45,46 a 45*»46*) jsou kloubově spojena s odpruženými kolíky (18), které směřují do vodících otvorů spojovacích prvků (4,5) kolmo k přepážce (38,38*), zatímco druhá ramena (47,48,47 *,48') přiléhají k čelnímu konci vodící drážkou (37,37*) pojatého tlakového prvku (49,49*), který má průřez odpovídající vodící drážce (37,37*) stejně jako i vybrání, které představuje stupeň (50,50*) v řezu vytvořeném v rovině rovnoběžné s rovinou přepážky (38,38*) na straně k tomuto čelnímu konci protiposazeném konci, zatímco zařízení k zastavení posuvu odpružených kolíků (18) je zhotoveno ve tvaru závorového výstředníku (51,51*), který je určen ke spolupůsobení se zmíněným stupněm (50,50*), který je spojen s osou otáčení (52,52*) v procházející drážce (40,40*) a má vně vyčnívající řídící výběžek
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS913116A CZ311691A3 (cs) | 1991-10-14 | 1991-10-14 | Závěs |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS913116A CZ311691A3 (cs) | 1991-10-14 | 1991-10-14 | Závěs |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ311691A3 true CZ311691A3 (cs) | 1993-05-12 |
Family
ID=5370294
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS913116A CZ311691A3 (cs) | 1991-10-14 | 1991-10-14 | Závěs |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ311691A3 (cs) |
-
1991
- 1991-10-14 CZ CS913116A patent/CZ311691A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US8746154B2 (en) | Concealed 180° hinge | |
US8713760B2 (en) | Hinge for a furniture part and piece of furniture | |
US3626548A (en) | Invisible hinge device for doors or the like | |
US5927768A (en) | Non-handed window lock actuator | |
US4555829A (en) | Supporting stays for swingable windows having friction and sliding pivots | |
EP1612355A2 (en) | Disappearing hinging device for windows and doors with wing and swivel wing opening | |
HU219781B (hu) | Visszatartó rögzítőszerelvény vízszintes forgástengely körül csuklósan elfordítható billenőajtó felszereléséhez egy szekrény tetőlapjára | |
US4470170A (en) | Hinge arrangement | |
PL177010B1 (pl) | Sposób automatycznego montażu okucia dla okien, drzwi lub tym podobnych i zwrotnia narożna do tego sposobu | |
US5410779A (en) | Hinge | |
KR100208531B1 (ko) | 연결장치 | |
US5093960A (en) | Window hinge hat | |
US4564975A (en) | Hinge hardware element for doors and windows of building and furniture | |
CA1144972A (en) | Cabinets and doors therefor | |
CZ311691A3 (cs) | Závěs | |
JPH0730649B2 (ja) | ドア、或いは、フラップを家具本体の支持壁にヒンジ止めするためのヒンジ | |
US5444895A (en) | Furniture hinge | |
GB2087972A (en) | Improved window stay | |
US5033160A (en) | Hinge, preferably for hinging a door or flap to a carrying wall of a furniture corpus | |
US4332055A (en) | Hinge with a spring arm catch | |
US4414706A (en) | Friction stay with resilient coupling for windows | |
US20050016068A1 (en) | Garage door opener | |
BG60482B1 (bg) | Панта | |
KR101074133B1 (ko) | 창문 개폐용 아암 조립체 | |
US5542725A (en) | Portable door stop |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic |