CZ30866U1 - Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu - Google Patents

Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ30866U1
CZ30866U1 CZ2017-33852U CZ201733852U CZ30866U1 CZ 30866 U1 CZ30866 U1 CZ 30866U1 CZ 201733852 U CZ201733852 U CZ 201733852U CZ 30866 U1 CZ30866 U1 CZ 30866U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bar material
accuracy
checking
measuring
tolerance
Prior art date
Application number
CZ2017-33852U
Other languages
English (en)
Inventor
Lukáš Vojtěch
Original Assignee
VOJTECHHOUSE s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by VOJTECHHOUSE s.r.o. filed Critical VOJTECHHOUSE s.r.o.
Priority to CZ2017-33852U priority Critical patent/CZ30866U1/cs
Publication of CZ30866U1 publication Critical patent/CZ30866U1/cs

Links

Landscapes

  • A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu, zejména zařízení pro kontrolu přesnosti polotovarů tyčového materiálu.
Dosavadní stav techniky
Hromadná a především automatizovaná strojírenská výroba s využitím CAD/CAM technologií přináší tlak na minimalizaci ceny použitého vstupního materiálu i tlak na krátké výrobní časy. To přináší nové technologické problémy a nové požadavky, a to zejména u dlouhotočných automatů, kdy je maximalizovaná uvažovaná efektivita výroby i automatizace. Efektivita výroby je ve většině případů dána nejen optimalizovanými řeznými podmínkami, použitými nástroji, ale i jejich chlazením, realizovanou součástí, technologickým postupem výroby, ale především maximálními použitelnými otáčkami, zejména u vřetena. Tyto provozní otáčky tak v ideálním případě odpovídají maximálním povoleným otáčkám stroje, které jsou ale omezeny vibracemi, způsobenými rotovaným zpracovávaným materiálem. Vznikající vibrace mají negativní vliv na opotřebení stroje, bezpečnost provozu i přesnost a stabilitu požadovaných rozměrů realizovaných výrobků, a s tím související opakovatelností výroby.
V současné době se používá při výrobě buď kalibrovaných tyčových materiálů se zaručenou rovinností a tím i vysokou cenou, nebo se snížení vibrací řeší zkracováním vkládaných tyčí materiálu. Snížením rotované hmoty materiálu se totiž zároveň snižují jeho vibrace. Zkracování tyčí však vede nejen k nárůstu nezpracovaných zbytků materiálu, ale také k nárůstu požadavků na manipulaci s materiálem i jeho přípravou.
Dále je nutné uvést, že přestože výrobci a dodavatelé tyčových materiálů zaručují sjednanou míru tolerance rovinnosti a/nebo házivosti, je velice obtížné ji kontrolovat a procesně složité je i rozpracovaný materiál reklamovat.
Pokud však i přesto dojde k vložení nerovinné tyče do obráběcího stroje a následné výrobě z ní, dochází díky vysoké házivosti a následným vibracím k poškození a snížení životnosti zejména vřetene, a postupně i ke změně referenčních rozměrů a parametrů nastavených na stroji - tedy jeho kalibraci. Jak ukazuje praxe, při výrobě z ohnutých tyčí je nutné snížit otáčky dále i proto, aby se stroj nadměrně nechvěl nad povolené meze a díky vysokému namáhání se neutrhnul od kotvících prvků.
Všechny výše uvedené problémy zásadně omezují nejen maximální celkovou efektivitu výroby, ale ve svém důsledku vedou i ke snížení životnosti obráběcího stroje a tím k zásadnímu zkrácení intervalu servisních zásahů a generálních oprav.
K vlastnímu měření tolerance geometrických tvarů u délkových materiálů se doposud používá zpravidla konzervativních metod. Provádí se měření s využitím priměmých desek, kontrolních dílenských pravítek, nožových pravítek či úchylkoměrů, a to i v kombinaci s měřicím stolem či měřicí lavicí. K měření úchylek od referenčních desek či profilů se využívá dotykových přístrojů buď mechanických, či elektronických.
Známé měřicí metody jsou určeny zejména pro laboratorní či kontrolní postupy a nejsou uvažovány pro kontrolu všech kusů či kontrolu kontinuální. Hlavní nevýhodou těchto metod je vysoká časová náročnost měření, cena přípravků i měřidel, nutnost měření očištěného materiálu, a to zejména díky nutnosti jeho kontaktu s měřidly. Nezanedbatelnou podmínkou je i požadovaná kvalifikace a odpovědnost pracovníka kontroly.
Mezi další možnosti kontroly lze řadit metody optické, kdy je využíváno 3D kamery pro obrazové rozpoznávání či porovnání měřených kusů s etalony či metod interferometrických. Ani tyto optické metody nejsou ze své podstaty vhodné pro kontinuální provozní měření v dílně, a to zejména u znečištěných materiálů. Nečistoty způsobují jak opotřebovávání či znečištění měřicího zařízení, tak mají vliv na přesnost metod.
CZ 30866 Ul
Z patentového dokumentu CS 171613 je známo zařízení po zjišťování házivosti rotačních těles, vyznačující se tím, že na pracovním stole je suvně, v jednom ortogonálním směru uspořádána apřestavným dorazem v tomto směru zajištěna základová deska, v niž jsou vytvořeny dutiny s přítlačnými pružinami a třecími kolíky a drážka pro radiální vodicí čep, procházející jezdcem, opatřeným stavitelnými šroubovými kontakty, přičemž základová deska je opatřena čepem, kolem něhož je otočně upravena páka, opatřená na jenom svém konci raménkem s kontaktovým kladívkem a druhý konec této páky je opatřen kopírovací kladkou a dále je páka mezi čepem a kontaktovým kladívkem opatřena pružinou, upevněnou k záchytu základové desky. Nevýhodou tohoto zařízení je poměrná složitost a také to, že není použitelné pro produktivní a rychlou kontrolu rotačních těles.
Z výše uvedeného stavu techniky je zřejmé to, že existuje celá řada výše popsaných nevýhod stávajících kontrolních zařízení.
Cílem technického řešení je konstrukce zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu, které bude umožňovat jednoduchou, vysoce produktivní a personálně nenáročné kontrolu.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle technického řešení naplňuje zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu, zejména zařízení pro kontrolu přesnosti polotovarů tyčového materiálu, zejména pro kontrolu rovinnosti a/nebo házivosti a/nebo přímosti a/nebo válcovitosti a/nebo souososti tyčového materiálu, zejména tyčového materiálu ve formě kulatiny a/nebo profilů a/nebo trubek kruhového průřezu nebo průřezu blízkému kruhovému průřezu, jako jsou vícehranné profily, podle technického řešení, jehož podstata spočívá vtom, že obsahuje měřicí rošt a nejméně jeden měřicí prostředek k vytvoření toleranční roviny. Toto konstrukční řešení umožňuje detekci překročení povolené vzdálenosti, odpovídající toleranci daného parametru, kterou představuje toleranční rovina. Měřicí prostředek může být nastaven pro měření překročení tolerance, tedy překročení toleranční roviny, jak nad měřicí rovinou, kterou představuje rovina tvořená povrchem měřicího roštu, která je v podstatě rovinou nulové tolerance, tak i pod měřicí rovinou. Zařízení jednoduše vyhodnocuje přítomnost či nepřítomnost nejbližší hrany testovaného tyčového materiálu během jeho odvalování, po jeho celém obvodu, po měřicím roštu, a to aspoň během nejméně jedné otáčky. Výhodou je to, že zařízení podle technického řešení umožňuje automatizovanou kontrolu tolerance rovinnosti a házivosti tyčového materiálu. To umožňuje již před jeho nasazením do výroby provést kontrolu kvality, díky čemuž lze zodpovědně využít celou výrobní délku materiálu a zároveň nastavit technologické parametry s vysokými pracovními otáčkami stroje a tím i maximální produktivitou výroby.
V prvním výhodném provedení je měřicím prostředkem k vytvoření toleranční roviny nejméně jeden liniový snímač uspořádaný podélně ve směru pohybu tyčového materiálu po měřicím roštu. Toto konstrukční řešení je velice j ednoduché a prakticky j ednoduše využitelné.
V druhém výhodném provedení je měřicím prostředkem k vytvoření toleranční roviny nejméně jeden liniový snímač uspořádaný šikmo ke směru pohybu tyčového materiálu po měřicím roštu. Je výhodné, když jsou použity nejméně dva liniové snímače, které jsou orientovány ve směru odvalování pod předem určeným úhlem, přičemž jejich rozteč je nastavena tak, aby pole snímačů při pohledu kolmém na toleranční rovinu díky odvalování pokrylo celou délku kontrolovaného materiálu.
V třetím výhodném provedení jsou měřicím prostředkem k vytvoření toleranční roviny nejméně tři bodové snímače uspořádané v nejméně jedné linii rovnoběžné k měřicímu roštu. Výhodou je opět jednoduchost, která ve většině případů postačuje k dosažení kvalitního výsledku kontroly.
S výhodou jsou měřicím prostředkem k vytvoření toleranční roviny nejméně čtyři bodové snímače uspořádané v nejméně dvou liniích, rovnoběžných k měřicímu roštu, přičemž tyto linie jsou součásně vzájemně uspořádané podélně ve směru pohybu tyčového materiálu po měřicím roštu. Výhodou této varianty je možnost dosažení vyšší přesnosti.
CZ 30866 Ul
Pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu vyrobeného z elektricky vodivých materiálů je nej výhodněji měřicím prostředkem indukční snímač.
Pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu vyrobeného z elektricky nevodivých materiálů je nejvýhodněji měřicím prostředkem elektrostatický snímač, nebo vysokofrekvenční elektromagnetický snímač.
Využití liniového uspořádání indukčních snímačů, tedy snímačů s vířivými proudy, je určeno pro kontrolované materiály elektricky vodivé (např. ocel, nerez, mosaz atd.), kdy vzdálenost mezi snímačem a kontrolovaným materiálem ovlivňuje elektrickou impedanci snímače, která je dále vyhodnocována. V případě požadavku na kontrolu materiálů nevodivých (např. plasty, kompozitní tyče) je výhodné realizovat liniové snímače i s využitím principů měření změny permitivity, a to buď na principu elektrostatickém, či elektromagnetickém.
Dále je výhodné, když je nejméně jeden měřicí prostředek k vytvoření toleranční roviny uspořádán na pevném výškově stavitelném nosiči, který je s ohledem na velikost tolerančního pole měřeného tyčového materiálu s výhodou stavitelný skokově nebo plynule.
Velice výhodné je také, když je výškově stavitelný nosič spojen s pohonným prostředkem.
Z praktického pohledu je v nej výhodnějším provedení měřicí rošt uspořádán jako nakloněný vůči vodorovné rovině. To umožňuje jednoduše provést pohyb měřeného tyčového materiálu po měřicím roštu bez zvláštního přídavného pohonu.
Pokud zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu neobsahuje měřicí rošt nakloněný vůči vodorovné rovině, tak je výhodné, když obsahuje dopravní prostředek k vytvoření pohybu tyčového materiálu po měřicím roštu. Dále je toto provedení výhodné pro vyvození pohybu tyčového materiálu s nekruhovým průřezem.
Výhodné také je, když zařízení dále obsahuje nejméně dva snímače k ohraničení měřicí oblasti.
Pro ochranu tyčového materiálu proti poškození je výhodné, když měřicí rošt je opatřen kluzáky. Výhodné je, když jsou kluzáky ošetřeny všechna místa, po kterých se tyčový materiál posouvá.
Z pohledu celkové jednoduchosti a funkčnosti konstrukce je výhodné, když je dále za měřicím roštem uspořádán třídící prostředek, na který navazují zásobník tyčového materiálu spadajícího do tolerance a zásobník tyčového materiálu nespadajícího do tolerance.
Hlavní výhodou zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle technického řešení je to, že umožňuje rychlou, jednoduchou a tím i vysoce produktivní a efektivní kontrolu.
V experimentu, realizovaném při ověřování proveditelnosti technického řešení, bylo zjištěno, že pokud naprogramovaný stroj vyžadoval výrobní čas soustruženého kusu 35 vteřin, pak po vložení zkontrolované tyče o délce 3 metry a rovinností lepší než 1 mm, bylo možné upravit řezné podmínky na maximální hodnoty, které zvládá plátek nástroje. Výrobní čas se díky zvýšení řezné rychlosti zkrátil na 24 vteřin. To vše umožnilo optimalizovat technologii výroby za předpokladu správně nastavených technologických parametrů, zejména s důrazem na nízké opotřebování stroje, ke kterému by jinak došlo díky vibracím ohnuté tyče.
Výhodné je také to, že zkontrolování vstupního materiálu, tedy tyčí, navíc nezabere nikterak dlouhou dobu a je možné ji provádět v technologických mezičasech či za využití personálu s nízkou kvalifikací. Ve výhodném provedení je možné celý proces automatizovat, tyče ze zásobníku přenést přes čisticí jednotku a manipulátorem přemisťovat do zásobníku materiálu a podavače u obráběcího stroje.
Časová a materiálová úspora zjištěná během experimentálního nasazení ukazuje, že jde o zásadní inovaci s vysokou přidanou hodnotou a značným zvýšením efektivity výroby. V příkladném užití byl zjištěn nárůst efektivity výroby v nepřetržitém provozu o cca 33 000 kusů za měsíc. Učiněná investice tak není nijak vysoká a návratnost se pohybuje v řádu měsíců, při užití 3 CNC dlouhotočných automatů v jednom provozu. Třídicí stroj je možné navíc sdílet mezi více pracovišti, nejen s CNC obráběcími stroji. Maximální efektivitu lze realizovat při nasazení stroje při vstupní
- 3 CZ 30866 Ul kontrole materiálu ve výrobním závodu, během procesu přejímky materiálu, nebo až u obráběcích strojů, pokud zde materiál leží delší dobu čije nevhodně uskladněn.
Z výše uvedeného vyplývá, že další velkou výhodou je zvýšení efektivity výroby i prodloužení životnosti stroje, díky včasné kontrole zpracovávaného materiálu.
Objasnění výkresů
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresu, na kterém obr. 1 a obr. 2 znázorňují v bočním a čelním schematickém pohledu zařízení v provedení se vstupním zásobním a s nad sebou uspořádanými zásobníky tyčového materiálu spadajícího do tolerance a tyčového materiálu nespadajícího do tolerance, obr. 3 znázorňuje v bočním schematickém pohledu zjednodušenou verzi zařízení s jedním zásobníkem a se signalizací toho, zdali tyčový materiál spadá nebo nespadá do tolerance, obr. 4 znázorňuje v bočním schematickém pohledu nejjednodušší verzi zařízení bez zásobníku se signalizací toho, zdali tyčový materiál spadá nebo nespadá do tolerance, obr. 5 znázorňuje v horním schematickém pohledu uspořádání měřicích prostředků, kterými je šest liniových snímačů uspořádaných podélně ve směru pohybu tyčového materiálu po měřicím roštu, obr. 6 znázorňuje v horním schematickém pohledu uspořádání měřicích prostředků, kterými jsou čtyři liniové snímače uspořádané šikmo ve směru pohybu tyčového materiálu po měřicím roštu, obr. 7 znázorňuje v horním schematickém pohledu uspořádání měřicích prostředků, kterými je sedm bodových snímačů uspořádaných v jedné linii kolmé ke směru pohybu tyčového materiálu po měřicím roštu, obr. 8 znázorňuje v horním schematickém pohledu uspořádání měřicích prostředků, kterými je dvanáct bodových snímačů uspořádaných ve dvou liniích kolmých ke směru pohybu tyčového materiálu po měřicím roštu, a obr. 9 znázorňuje na schematickém pohledu vyhodnocení přítomnosti tyčového materiálu v tolerančním poli.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Zařízení pro kontrolu přesnosti polotovarů tyčového materiálu (obr. 1, obr. 2) je provedeno s vozíkem 19 jako mobilní.
Zařízení umožňuje kontrolu rovinnosti a/nebo házivosti a/nebo přímosti a/nebo válcovitosti a/nebo souososti tyčového materiálu, zejména tyčového materiálu ve formě kulatiny a/nebo profilů a/nebo trubek kruhového průřezu nebo průřezu blízkému kruhovému průřezu, jako jsou vícehranné profily.
Zařízení obsahuje měřicí rošti a celou řadu měřicích prostředků2 kvytvoření toleranční roviny 3.
Měřicími prostředky 2 k vytvoření toleranční roviny 3 je celá řada liniových snímačů 4 (obr. 5) uspořádaných podélně ve směru pohybu tyčového materiálu 5 po měřicím roštu 1.
Měřicími prostředky 2 k vytvoření toleranční roviny 3 může být variantně celá řada liniových snímačů 4 (obr. 6) uspořádaných šikmo ke směru pohybu tyčového materiálu 5 po měřicím roštu i.
V dalších variantách může být měřicím prostředkem 2 k vytvoření toleranční roviny 3 jeden liniový snímač 4 uspořádaný podélně nebo šikmo ke směru pohybu tyčového materiálu 5 po měřicím roštu 1.
V další možné variantě mohou být měřicím prostředkem 2 k vytvoření toleranční roviny 3 bodové snímače 6 uspořádané v jedné linii 7 rovnoběžné k měřicímu roštu 1. V jedné linii 7 mohou být uspořádány tři bodové snímače 6. Výhodné je pak uspořádání sedmi bodových snímačů 6 v jedné linii 7 (obr. 7).
Další možnou variantou je, když jsou měřicím prostředkem 2 k vytvoření toleranční roviny 3 čtyři bodové snímače 6 uspořádané ve dvou liniích 7, rovnoběžných k měřicímu roštu 1, přičemž tyto linie 7 jsou současně vzájemně uspořádané za sebou ve směru pohybu tyčového materiálu 5 .1
CZ 30866 Ul po měřicím roštu I. Výhodné je pak uspořádání dvanácti bodových snímačů 6 ve dvou liniích 7 (obr. 8).
Měřicím prostředkem 2 pro kontrolované elektricky vodivé materiály je indukční snímač.
Měřicím prostředkem 2 pro kontrolované elektricky nevodivé materiály je elektrostatický snímač nebo elektromagnetický snímač.
Měřicí prostředky 2 k vytvoření toleranční roviny 3 jsou uspořádány na pevném výškově stavitelném nosiči 8, který je spojen s pohonným prostředkem 9, kterým je excentr.
Měřicí rošt i je uspořádán jako nakloněný vůči vodorovné rovině.
Variantně, pokud je měřicí rošt 1 uspořádán jako vodorovný, nebo pokud má měřený tyčový materiál 5 nekruhový průřez, dále zařízení obsahuje neznázorněný dopravní prostředek k vytvoření pohybu tyčového materiálu 5 po měřicím roštu 1.
Zařízení dále obsahuje dva snímače 10 k ohraničení měřicí oblasti 1T ·
Měřicí rošt I je opatřen kluzáky 12. Kluzáky 12 jsou opatřeny všechny rošty, po kterých se měřený tyčový materiál 5 pohybuje.
Za měřicím roštem I je dále uspořádán třídicí prostředek 13, na který navazují zásobník 14 tyčového materiálu 5 spadajícího do tolerance a zásobník 15 tyčového materiálu 5 nespadajícího do tolerance.
Měřicí prostředek 2 může být nastaven pro měření překročení tolerance (obr. 9), tedy překročení toleranční roviny 3, jak nad měřicí rovinou 22, kterou představuje rovina tvořená povrchem měřicího roštu 1, která je v podstatě rovinou nulové tolerance, tak i pod měřicí rovinou 22.
Pokud je toleranční rovina 3 nastavena (obr. 9) nad měřicí rovinou 22, tak pokud je nejbližší hrana 26 testovaného tyčového materiálu 5 na nebo pod úrovní toleranční roviny 3, tak je v kontaktním poli 23 měřicího prostředku 2, přičemž ten tyčový materiál 5 vyhodnotí jako v toleranci a na základě této informace je vpuštěn do zásobníku 14 tyčového materiálu spadajícího do tolerance. Pokud je nejbližší hrana 25 testovaného tyčového materiálu 5 v úrovni 24 nad toleranční rovinou 3, tak je mimo kontaktní pole 23 měřicího prostředku 2, přičemž ten tyčový materiál 5 vyhodnotí jako mimo toleranci a na základě této informace je vpuštěn do zásobníku 15 tyčového materiálu nespadajícího do tolerance.
Pokud je, podle neznázoměné varianty, toleranční rovina 3 nastavena pod měřicí rovinou 22, tak pokud je nejbližší hrana testovaného tyčového materiálu 5 na/nebo pod úrovní toleranční roviny 3, tak je v kontaktním poli měřicího prostředku 2, přičemž ten tyčový materiál 5 vyhodnotí jako mimo toleranci a na základě této informace je vpuštěn do zásobníku 15 tyčového materiálu nespadajícího do tolerance. Pokud je nejbližší hrana testovaného tyčového materiálu 5 v úrovni nad toleranční rovinou, tak je mimo kontaktní pole měřicího prostředku 2, přičemž ten tyčový materiál 5 vyhodnotí jako v toleranci a na základě této informace je vpuštěn do zásobníku 14 tyčového materiálu spadajícího do tolerance.
Při kontrole je kontrolovaný tyčový materiál 5 umístěn měně ze zásobníku 16 na kontrolní pozici
17. Pomocí současného stisku neznázoměných tlačítek levé a pravé ruky obsluhy je tyčový materiál 5 pomocí bezpečnostního mechanizmu 18 uvolněn a propadem přesunut na měřicí rošt 1, kde je v samospádu odvalen přes měřicí oblast H liniových snímačů 4. Tyto snímače jsou umístěny podél směru odvalování tyčového materiálu 5 v rovině paralelní s rovinou měřicího roštu, kdy vzdálenost obou rovin je možné nastavit pohonným prostředkem 9, kterým je excentr. Nastavená vzdálenost pak odpovídá maximální povolené toleranci úchylky. Liniové snímače 4 jsou zapojeny v sérii a testují stav „rozepnutí“, ke kterému dojde, pokud zvlnění tyčového materiálu 5 přesáhne povolenou mez o excentrem nastavenou vzdálenost od měřicí oblasti 11. Přičemž povrch kontrolovaného tyčového materiálu 5 se díky svému zvlnění od liniového snímače 4 oddálí nad povolenou vzdálenost.
Na začátku dráhy odvalu měřicí oblasti 11 je umístěn startovací polohový snímač 10, a na konci dráhy odvalu je umístěn koncový polohový snímač 10. Pokud během intervalu měření „start“-5CZ 30866 U1 „stop“ dojde i k rozepnutí kontrolní smyčky sériově zapojených indukčních liniových snímačů 4, pak systém vyvolá otevření třídicího prostředku 13, přičemž tyčový materiál 5 propadne do zásobníku 15 tyčového materiálu 5 nespadajícího do tolerance.
Pokud nedojde k rozepnutí kontrolní smyčky sériově zapojených indukčních liniových snímačů 4, tak je tyčový materiál 5 nasměrován do zásobníku 14 tyčového materiálu 5 spadajícího do tolerance.
Příklad 2
Zařízení pro kontrolu přesnosti polotovarů tyčového materiálu (obr. 3) je provedeno jako stabilní.
Zařízení umožňuje kontrolu rovinnosti a/nebo házivosti a/nebo přímosti a/nebo válcovitosti a/nebo souososti tyčového materiálu, zejména tyčového materiálu ve formě kulatiny a/nebo profilů a/nebo trubek kruhového průřezu nebo průřezu blízkému kruhovému průřezu, jako jsou vícehranné profily.
Zařízení obsahuje měřicí rošti a celou řadu měřicích prostředků2 kvytvoření toleranční roviny 3.
Měřicími prostředky 2 k vytvoření toleranční roviny 3 je celá řada liniových snímačů 4 (obr. 5) uspořádaných podélně ve směru pohybu tyčového materiálu 5 po měřicím roštu I.
Měřicím prostředkem 2 pro kontrolované elektricky vodivé materiály je indukční snímač.
Měřicím prostředkem 2 pro kontrolované elektricky nevodivé materiály je elektrostatický snímač nebo elektromagnetický snímač.
Zařízení dále obsahuje dva snímače 10 k ohraničení měřicí oblasti 11.
Měřicí prostředky 2 k vytvoření toleranční roviny 3 jsou uspořádány na pevném výškově stavitelném nosiči 8, který je spojen s pohonným prostředkem 9, kterým je excentr.
Měřicí rošt i je uspořádán jako nakloněný vůči vodorovné rovině.
Měřicí rošt 1 je opatřen kluzáky 12. Kluzáky 12 jsou opatřeny všechny rošty, po kterých se měřený tyčový materiál 5 pohybuje.
Za měřicím roštem i je dále uspořádán zásobník 20 tyčového materiálu 5.
Zařízení dále obsahuje signalizační prostředek 21, na kterém se rozsvítí zelená, pokud je kontrolovaný tyčový materiál 5 v toleranci. Pokud není v toleranci, tak se rozsvítí červené světlo.
Obsluha nejprve vloží kontrolovaný tyčový materiál 5 na začátek měřicího roštu i a nechá tyčový materiál 5 projít přes měřicí oblasti 11. Následně obsluha zkontrolovaný tyčový materiál 5, který se zastaví v zásobníku 20 tyčového materiálu 5, odebere a přemístí ho, na základě výsledku kontroly, buď ke zpracování, nebo ho vyřadí.
Příklad 3
Zařízení pro kontrolu přesnosti polotovarů tyčového materiálu (obr. 4) je opět provedeno jako stabilní.
Zařízem obsahuje měřicí rošt I a celou řadu měřicích prostředků 2 k vytvoření toleranční roviny 3.
Měřicími prostředky 2 k vytvoření toleranční roviny 3 je celá řada liniových snímačů 4 (obr. 5) uspořádaných podélně ve směru pohybu tyčového materiálu 5 po měřicím roštu i.
Měřicím prostředkem 2 pro kontrolované elektricky vodivé materiály je indukční snímač.
Měřicím prostředkem 2 pro kontrolované elektricky nevodivé materiály je elektrostatický snímač nebo elektromagnetický snímač.
Zařízení dále obsahuje dva snímače 10 k ohraničení měřicí oblasti li.
CZ 30866 Ul
Měřicí prostředky 2 k vytvoření toleranční roviny 3 jsou uspořádány na pevném výškově stavitelném nosiči 8, který je spojen s pohonným prostředkem 9, kterým je excentr.
Měřicí rošt 1 je uspořádán jako nakloněný vůči vodorovné rovině.
Měřicí rošt I je opatřen kluzáky 12.
Zařízení dále obsahuje signalizační prostředek 21, na kterém se rozsvítí zelená, pokud je kontrolovaný tyčový materiál 5 v toleranci. Pokud není v toleranci, tak se rozsvítí červené světlo.
Obsluha nejprve vloží kontrolovaný tyčový materiál 5 na začátek měřicího roštu 1 a nechá tyčový materiál 5 projít přes měřicí oblasti li· Následně obsluha zkontrolovanou tyč, která se zastaví na konci měřicího roštu i, odebere a přemístí ho, na základě výsledku kontroly, buď ke zpracování, nebo ho vyřadí.
Průmyslová využitelnost
Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu, podle technického řešení, lze zejména využít pro kontrolu přesnosti polotovarů tyčového materiálu, zejména pro kontrolu rovinnosti a/nebo házivosti a/nebo přímosti a/nebo válcovitosti a/nebo souososti tyčového materiálu.

Claims (14)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu, zejména zařízení pro kontrolu přesnosti polotovarů tyčového materiálu, zejména pro kontrolu rovinnosti a/nebo házivosti a/nebo přímosti a/nebo válcovitosti a/nebo souososti tyčového materiálu, zejména tyčového materiálu ve formě kulatiny a/nebo profilů a/nebo trubek kruhového průřezu nebo průřezu blízkému kruhovému průřezu, jako jsou vícehranné profily, vyznačující se tím, že obsahuje měřicí rošt (1) a nejméně jeden měřicí prostředek (2) k vytvoření toleranční roviny (3).
2. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle nároku 1, vyznačující se tím, že měřicím prostředkem (2) k vytvoření toleranční roviny (3) je nejméně jeden liniový snímač (4) uspořádaný podélně ve směru pohybu tyčového materiálu (5) po měřicím roštu (1).
3. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle nároku 1, vyznačující se tím, že měřicím prostředkem (2) k vytvoření toleranční roviny (3) je nejméně jeden liniový snímač (4) uspořádaný šikmo ke směru pohybu tyčového materiálu (5) po měřicím roštu (1).
4. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle nároku 1, vyznačující se tím, že měřicím prostředkem(2) kvytvoření toleranční roviny (3) jsou nejméně tři bodové snímače (6) uspořádané v nejméně jedné linii (7) rovnoběžné k měřicímu roštu (1).
5. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle nároku 4, vyznačující se tím, že měřicím prostředkem (2) k vytvoření toleranční roviny (3) jsou nejméně čtyři bodové snímače (6) uspořádané v nejméně dvou liniích (7), rovnoběžných k měřicímu roštu (1), přičemž tyto linie (7) jsou současně vzájemně uspořádané podélně ve směru pohybu tyčového materiálu (5) po měřicím roštu (1).
6. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že měřicím prostředkem (2) je indukční snímač.
7. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že měřicím prostředkem(2) je elektrostatický snímač nebo elektromagnetický snímač.
-7CZ 30866 Ul
8. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že nejméně jeden měřicí prostředek(2) kvytvoření toleranční roviny (3) je uspořádán na pevném výškově stavitelném nosiči (8).
9. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle nároku 8, vyznačující se tím, že výškově stavitelný nosič (8) je spojen s pohonným prostředkem (9).
10. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že měřicí rošt (1) je uspořádán jako nakloněný vůči vodorovné rovině.
11. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že dále obsahuje dopravní prostředekkvytvoření pohybu tyčového materiálu (5) po měřicím roštu (1).
12. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje nejméně dva snímače(10) k ohraničení měřicí oblasti (11).
13. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že měřicí rošt (1) je opatřen kluzáky (12).
14. Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že dále je za měřicím roštem (1) uspořádán třídicí prostředek (13), na který navazují zásobník (14) tyčového materiálu (5) spadajícího do tolerance a zásobník (15) tyčového materiálu (5) nespadajícího do tolerance.
CZ2017-33852U 2016-10-14 2016-10-14 Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu CZ30866U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33852U CZ30866U1 (cs) 2016-10-14 2016-10-14 Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33852U CZ30866U1 (cs) 2016-10-14 2016-10-14 Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30866U1 true CZ30866U1 (cs) 2017-07-24

Family

ID=59519942

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-33852U CZ30866U1 (cs) 2016-10-14 2016-10-14 Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30866U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI609170B (zh) 檢測裝置
CN105436092B (zh) 用于棒材的整理设备
CN101574694A (zh) 轴承滚动体激光自动分组机
CN102641853A (zh) 自动测量分选机
WO2017000318A1 (zh) 一种全自动精密检测设备
CZ306949B6 (cs) Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu
CN111272036A (zh) 螺纹自动检查系统
KR101246716B1 (ko) 롤 포밍장치 및 그 모니터링 시스템
CN109701885B (zh) 一种3c产品尺寸检测设备
CN203758470U (zh) 一种用于手机屏蔽罩的平面度检测装置
JP2010101740A (ja) シャフトワーク計測装置
CZ30866U1 (cs) Zařízení pro kontrolu přesnosti tyčového materiálu
CN117564350A (zh) 一种模组切割装置
KR20190005570A (ko) 연속 가공 방법 및 그 시스템
CN111151469A (zh) 螺栓螺纹在线检测设备
CN107990827B (zh) 蜗杆m值和齿面跳动全自动检测系统
US20170010084A1 (en) Apparatus for inspecting machined bores
KR20110078589A (ko) 와이퍼모터 샤프트 검사장비의 샤프트 투입기
US20230144348A1 (en) Inspection system for a plurality of separable inspection objects
US20090126215A1 (en) Measuring Device for Multiple Tube Sections
CH717472A2 (it) Apparecchiatura a caricamento semiautomatico per il controllo statistico, l'ispezione, la misura, la verifica e la selezione automatica minuterie di qualunque genere in metallo, plastica e altri materiali.
KR101434270B1 (ko) 파워 윈도우 모터용 샤프트 자동 검사장치
KR101889016B1 (ko) 모터샤프트 d컷 검사기
CN108591042B (zh) 集成化汽车油泵在线检测装备
CN108499895A (zh) 一种检测机构

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20170724

MK1K Utility model expired

Effective date: 20201014