CZ307896B6 - Tepelný výměník s pěnovým žebrováním a způsob jeho výroby - Google Patents

Tepelný výměník s pěnovým žebrováním a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ307896B6
CZ307896B6 CZ2017-676A CZ2017676A CZ307896B6 CZ 307896 B6 CZ307896 B6 CZ 307896B6 CZ 2017676 A CZ2017676 A CZ 2017676A CZ 307896 B6 CZ307896 B6 CZ 307896B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
core
foam
heat exchanger
ribs
fins
Prior art date
Application number
CZ2017-676A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2017676A3 (cs
Inventor
Ivan Onuška
Martina Casanova
Original Assignee
Valeo Autoklimatizace K.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Valeo Autoklimatizace K.S. filed Critical Valeo Autoklimatizace K.S.
Priority to CZ2017-676A priority Critical patent/CZ307896B6/cs
Publication of CZ2017676A3 publication Critical patent/CZ2017676A3/cs
Publication of CZ307896B6 publication Critical patent/CZ307896B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F1/00Tubular elements; Assemblies of tubular elements
    • F28F1/10Tubular elements and assemblies thereof with means for increasing heat-transfer area, e.g. with fins, with projections, with recesses
    • F28F1/12Tubular elements and assemblies thereof with means for increasing heat-transfer area, e.g. with fins, with projections, with recesses the means being only outside the tubular element
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F13/00Arrangements for modifying heat-transfer, e.g. increasing, decreasing
    • F28F13/003Arrangements for modifying heat-transfer, e.g. increasing, decreasing by using permeable mass, perforated or porous materials
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F21/00Constructions of heat-exchange apparatus characterised by the selection of particular materials
    • F28F21/06Constructions of heat-exchange apparatus characterised by the selection of particular materials of plastics material
    • F28F21/062Constructions of heat-exchange apparatus characterised by the selection of particular materials of plastics material the heat-exchange apparatus employing tubular conduits

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Geometry (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)

Abstract

Tepelný výměník s pěnovým žebrováním, zejména trubkový, obsahuje jádro (1) s alespoň jedním prvkem pro průtok média z tepelně vodivého plastového materiálu, který je na svém vnějším povrchu opatřen pěnovým žebrováním (2), přičemž pěnové žebrování (2) je vytvořeno na jádru (1) přes alespoň podstatnou část funkčního povrchu jádra (1), jádro (1) i žebrování (2) jsou z tepelně vodivého polymeru. Pěnové žebrování (2) má otevřené póry a je s jádrem (1) spojeno molekulární adhezí. U způsobu výroby tepelného výměníku se nejprve vstřikovacím tvářením z tepelně vodivého polymeru vytváří jádro (1) s alespoň jedním prvkem pro průtok média a následně se naformováním vstřikovacím tvářením z tepelně vodivého napěnitelného polymeru vytváří na povrchu jádra (1) pěnové žebrování (2). Vytváří se pěnové žebrování (2) s otevřenými póry, a mezi jádrem (1) a pěnovým žebrováním (2) se vytváří spojení molekulární adhezí, resp. difuzní adhezí.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká plastového tepelného výměníku s pěnovým žebrováním, zejména trubkového, obsahujícího jádro s alespoň jedním prvkem pro průtok média z tepelně vodivého plastového materiálu, který je na svém vnějším povrchu opatřen pěnovým žebrováním, přičemž pěnové žebrování je vytvořeno na jádru přes alespoň podstatnou část funkčního povrchu jádra, jádro i žebrování jsou z tepelně vodivého polymeru.
Vynález se dále týká i způsobu výroby takového tepelného výměníku, při kterém se nejprve vstřikovacím tvářením z tepelně vodivého polymeru vytváří jádro s alespoň jedním prvkem pro průtok média a následně se naformováním vstřikovacím tvářením z tepelně vodivého napěnitelného polymeru vytváří na povrchu jádra pěnové žebrování.
Dosavadní stav techniky
Za nejbližší stav techniky je považováno řešení odhalené v US 9080818 B2 S názvem Tepelný výměník s pěnovými žebry. Zde jsou popsány uzavřené tepelné výměníky uspořádané pro průtok dvou médií. Využívají žebra upravená na deskovitých průtokových prvcích. Žebra jsou pro zlepšení přenosu tepla vytvořená z tepelně vodivého pěnového materiálu, přičemž jako konkrétní příklad tohoto materiálu je uvedena grafitová pěna nebo kovová pěna. Pěnová žebra mohou být podle tohoto dokumentu použita v jakémkoli typu tepelného výměníku, včetně tepelného výměníku s deskovými žebry, tepelného výměníku s deskovým rámem nebo tepelného výměníku s trubkami v plášti (shell-and-tube heat exchanger), avšak bez omezení na ně.
Zde popsané žebrování je tvořeno diskrétními, vzájemně oddělenými žebry, která mají jasně ohraničený pravidelný trojrozměrný geometrický tvar, např. deskovitý, hranolovitý apod. Žebra tak mezi sebou nechávají volné průtokové prostory odpovídajícího, doplňkového pravidelného trojrozměrného geometrického tvaru.
Žebrování je zde tedy tvořeno množstvím diskrétních žeber upravených na povrchu průtokových prvků. Žebra jsou s průtokovými prvky - deskami spojená mechanicky nebo pomocí lepení, svařování, pájení. V případě lepení může být lepidlo tepelně vodivé.
Jako možný materiál pro průtokové prvky, zde desky, jsou zde bez jakýchkoli dalších podrobností pouze obecně mimo jiné uvedeny i plasty a tepelně vodivé polymery.
Spojování desek a žeber prostřednictvím adhezivního spojování, svařování a pájení vyžaduje přídavný materiál a je časově náročné. Proto je taková výroba drahá. Prostřednictvím mechanického připevnění je dosaženo pouze nedostatečného přenosu tepla.
Z EP 0901601 je známý tepelný výměník v úvodu uvedeného druhu, resp. způsob jeho výroby, které jsou považovány za nejbližší stav techniky.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je alespoň částečně odstranit nebo zmírnit nevýhody stávajícího stavu techniky.
Tento úkol je podle předloženého vynálezu řešen v úvodu uvedeným tepelným výměníkem, u kterého má pěnové žebrování otevřené póry a je s jádrem spojeno molekulární adhezí.
- 1 CZ 307896 B6
Výhodné provedení tepelného výměníku spočívá v tom, že pěnové žebrování je uspořádáno ve směru kolmém na směr průtoku média kolem dokola povrchu prvku pro průtok média.
Další výhodné provedení tepelného výměníku spočívá v tom, že pěnové žebrování je uspořádáno ve směru průtoku média po celé délce povrchu prvku pro průtok média.
Další výhodné provedení tepelného výměníku spočívá v tom, že u jádra se dvěma a více prvky pro průtok média je pěnové žebrování uspořádáno spojitě v jednom kuse s těmito prvky pro průtok média, přičemž pěnové žebrování úplně vyplňuje všechen prostor mezi těmito prvky pro průtok média.
Další výhodné provedení tepelného výměníku spočívá v tom, že jádro i pěnové žebrování jsou ze stejného materiálu.
Další výhodné provedení tepelného výměníku spočívá v tom, že jádro i pěnové žebrování jsou z polypropylenu.
Další výhodné provedení tepelného výměníku spočívá v tom, že pěnové žebrování je vytvořeno na jádru přes alespoň podstatnou část funkčního povrchu jádra spojitě.
Dále je úkol vynálezu řešen i v úvodu uvedeným způsobem výroby výše uvedeného tepelného výměníku, při kterém se vytváří pěnové žebrování s otevřenými póry a mezi jádrem a pěnovým žebrováním se vytváří spojení molekulární adhezí, resp. difůzní adhezí.
Výhodnou řešení podle vynálezu je tedy zejména jednodušší, méně pracná a tedy i lacinější výroba tepelného výměníku vstřikovacím lisování, a to bez jakéhokoli spojovacího kroku žebrování a jádra, to znamená i bez jakéhokoli přídavného spojovacího materiálu mezi žebrováním a jádrem. Přesto je zajištěn řádný přestup tepla, což platí zejména oproti mechanickému spojování jádra a žeber.
Objasnění výkresů
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétního příkladu provedení znázorněného na výkresech, na kterých představuje obr. 1 tepelný výměník v axonometrickém pohledu, částečně v řezu, obr. 2 detail A z obr. 1, obr. 3 detail B z obr. 1, obr. 4 axonometrický pohled na tepelný výměník v rozloženém stavu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Vynález bude dále popsán na konkrétním příkladu tepelného výměníku, kterým je konkrétně trubkový tepelný výměník používaný v autoklimatizacích (MAC).
Tento tepelný výměník je tvořen jádrem 1 výměníku s množstvím vzájemně paralelních trubek 3, které jsou na své vtokové i výtokové straně vzájemně spojeny. Z obr. 1, který je příkladem předloženého vynálezu, je patrné, že jádro 1 je vytvořeno ze dvou sad trubek 3 uspořádaných vzájemně paralelně ve dvou rovnoběžných rovinách. Vtoková i výtoková strana, tzn. obě čela jádra 1, jsou přes sběrnou desku 4 uzavřena pomocí krytů 5. Kryty 5 jsou zde připevněny šrouby
-2CZ 307896 B6
6. Jádro 1 i kryty 5 jsou vyrobeny výhodně ze stejného materiálu, tzn. z jakéhokoli tepelně vodivého plastového materiálu výhodně vhodného pro napěňování, například tepelně vodivého polypropylenu.
Jádro 1 je na svém vnějším povrchu opatřeno žebrováním 2 z tepelně vodivého materiálu s otevřenými póry. Jádro 1. a žebrování 2 jsou vzájemně uspořádané v tepelně vodivém kontaktu. Žebrování 2 je vytvořeno na jádru 1 přes podstatnou část funkčního povrchu jádra 1 spojitě. Jádro 1 i žebrování 2 jsou z tepelně vodivého polymeru, přičemž žebrování 2 je s jádrem 1 spojeno molekulární adhezí, resp. difuzní adhezí.
Žebrování 2 je uspořádáno ve směru kolmém na směr průtoku média téměř kolem dokola povrchu prvku pro průtok média, přičemž je žebrování 2 zároveň uspořádáno ve směru průtoku média po celé délce povrchu jádra 1, resp. prvku pro průtok média, tedy trubek 3.
U jádra 1 s více prvky pro průtok média (viz obr. 1) je žebrování 2 uspořádáno spojitě v jednom kuse s těmito prvky pro průtok média, přičemž úplně vyplňuje všechen prostor mezi těmito prvky pro průtok média.
Jádro 1 i žebrování 2 mohou být výhodně ze stejného materiálu, zvláště výhodně z tepelně vodivého polypropylenu.
Použití výše uvedeného tepelného výměníku je výhodné jako HVAC tepelné výměníky, chladiče baterií, kondenzátory, chladiče, chladiče motoru, chladiče náplní, elektrické ohřívače PTC, chladiče výkonových modulů.
Jinými slovy (viz obr. 1 až 3), je žebrování 2 vytvořeno prostřednictvím tepelné vodivé plastové pěny s otevřenými póry. Žebrování 2 je spojitě naformováno s napěněním kolem tepelně vodivých plastových trubek 3 jádra 1 tepelného výměníku. Otevřené póry nepravidelného tvaru tvoří nepravidelné průtokové kanály pro vzduch a dovolují řádný přestup tepla konvekcí vzduchem. Z obr. 1 až 3 je zřejmé, že je žebrování 2 napěněno spojitě přes celé jádro L Žebrování 2 všech jednotlivých trubek 3 je výhodně vytvořeno spojitě jako jediné těleso požadovaného tvaru.
Žebrování 2 z pěny s otevřenými póry poskytuje dostatečný povrch pro přestup tepla konvekcí vzduchem, a to minimálně ekvivalentní hliníkovým žebrům, která jsou dosud nejvíce používaným řešením v běžných autoklimatizacích.
Rádný přestup tepla mezi trubkou 3 a žebrováním 2 je zajištěn, bez přídavného materiálu, materiálovým spojem mezi vhodně za tímto účelem zvolenými plastovými materiály trubek 3 a žebrování 2. Za tímto účelem jsou při výrobě/tváření příslušně k těmto materiálům voleny podmínky pro proces naformování tak, aby byla zajištěna požadovaná molekulová vazba, resp. difuzní adheze, a mechanická vazba.
Při způsobu výroby tepelného výměníku podle předloženého vynálezu se nejprve vstřikovacím tvářením z tepelně vodivého polymeru vytváří jádro 1 s alespoň jedním prvkem pro průtok média a následně se naformováním vstřikovacím tvářením z tepelně vodivého napěnitelného polymeru vytváří na povrchu jádra 1_ žebrování 2 s otevřenými póry, přičemž se mezi jádrem 1_ a žebrováním 2 vytváří spojení molekulární adhezí, resp. difuzní adhezí.
Jak je zřejmé osobě zběhlé v oboru, je obecně naformování dvoudílný proces, kde je vrstva materiálu formována přes jinou komponentu. Typicky se základní komponenta nejprve umístí do vstřikovací formy a horký tvářecí materiál potom vyplňuje oblast kolem vložené komponenty. Výsledkem je sestavený výrobek.
-3 CZ 307896 B6
Způsob výroby tepelného výměníku tedy zahrnuje výrobu jádra 1 a krytů 5 vstřikovacím tvářením. Následně se na jádro 1 tepelného výměníku naformuje vstřikovacím tvářením žebrování 2 s otevřenými póry. Následně se namontují kryty 5 pomocí šroubů 6. Utěsnění jádra 1_ tepelného výměníku s kryty 5 se zajišťuje pomocí těsnění z termoplastického elastomeru. Těsnění se např. rovněž naformováním nanese buďto na stykovou plochu krytu 5, stykovou plochu jádra 1 nebo se vstříkne mezi jádro 1. a kryt 5. Tím dojde ke stejnému spojení jako mezi trubkami 3 a žebrováním 2.
Provedené simulační výpočty ukázaly možnost použití tloušťky stěny 1,5 mm jádra 1_ tepelného výměníku pro zatížení tlakem 1 MPa (10 barů). Tento tlak je obvykle pro jádro 1 tepelného výměníku předpisy vyžadován jako tlak při roztržení.
Při těchto výpočtech byly určeny deformace jednotlivých plastových dílů maximálně do 0,17 mm, a to právě při zatížení tlakem 1 MPa. Tyto deformace byly kompenzovány stlačením těsnění z termoplastického elastomeru mezi jádrem 1 a bočním krytem 5.
K výhodám předloženého vynálezu patří zejména nižší výrobní náklady spojené s méně nákladným vytvářením žebrování 2 podle vynálezu oproti klasickým žebrům stávajících výměníků. Tyto nižší výrobní náklady jsou spojené jak s vlastní výrobou, tak i nižšími investičními náklady na potřebné vybavení.
Dále je zajištěn nerušený přenos tepla mezi trubkami 3 a žebrováním 2.
Oproti klasickým žebrům se řešení podle vynálezu vyznačuje velkou odolností proti okolním vlivům, vyplývající z vysoké odolnosti plastových materiálů oproti kovům, např. hliníku. Předložené řešení tedy odstraňuje problém s korozí u stávajících tepelných výměníků.
Navržené konstrukční řešení žebrování 2 poskytuje značnou tvarovou flexibilitu, neboť procesem naformování s vypěňováním plastu může být vytvořen v podstatě jakýkoli tvar. Ten je samozřejmě velice jednoduše přizpůsobován na konkrétní požadavky.
Další výhodou řešení podle vynálezu je i snížení zmetkovitosti v důsledku jednodušší výroby, navíc méně náročné na přesnost.
Průmyslová využitelnost
Vynález je dále možno použít při výrobě tepelných výměníků jako jsou např. HVAC tepelné výměníky, chladiče baterií, kondenzátory, chladiče (chladič motoru), chladiče náplní, PTC, chladiče power module.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (8)

1. Tepelný výměník s pěnovým žebrováním, zejména trubkový, obsahující jádro (1) s alespoň jedním prvkem pro průtok média z tepelně vodivého plastového materiálu, který je na svém vnějším povrchu opatřen pěnovým žebrováním (2), přičemž pěnové žebrování (2) je vytvořeno na jádru (1) přes alespoň podstatnou část funkčního povrchu jádra (1), jádro (1) i žebrování (2) jsou z tepelně vodivého polymeru, vyznačující se tím, že pěnové žebrování (2) má otevřené póry a je s jádrem (1) spojeno molekulární adhezí.
2. Tepelný výměník podle nároku 1, vyznačující se tím, že pěnové žebrování (2) je uspořádáno ve směru kolmém na směr průtoku média kolem dokola povrchu prvku pro průtok média.
-4CZ 307896 B6
3. Tepelný výměník podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že pěnové žebrování (2) je uspořádáno ve směru průtoku média po celé délce povrchu prvku pro průtok média.
4. Tepelný výměník podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že u jádra (1) se dvěma a více prvky pro průtok média je pěnové žebrování (2) uspořádáno spojitě v jednom kuse s těmito prvky pro průtok média, přičemž pěnové žebrování (2) úplně vyplňuje všechen prostor mezi těmito prvky pro průtok média.
5. Tepelný výměník podle kteréhokoli z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že jádro (1) i pěnové žebrování (2) jsou ze stejného materiálu.
6. Tepelný výměník podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že jádro (1) i pěnové žebrování (2) jsou z polypropylenu.
7. Tepelný výměník podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že pěnové žebrování (2) je vytvořeno na jádru (1) přes alespoň podstatnou část funkčního povrchu jádra (1) spojitě.
8. Způsob výroby tepelného výměníku podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 7, přičemž se nejprve vstřikovacím tvářením z tepelně vodivého polymeru vytváří jádro (1) s alespoň jedním prvkem pro průtok média a následně se naformováním vstřikovacím tvářením z tepelně vodivého napěnítelného polymeru vytváří na povrchu jádra (1) pěnové žebrování (2), vyznačující se tím, že se vytváří pěnové žebrování (2) s otevřenými póry a mezi jádrem (1) a pěnovým žebrováním (2) se vytváří spojení molekulární adhezí, resp. difuzní adhezí.
CZ2017-676A 2017-10-24 2017-10-24 Tepelný výměník s pěnovým žebrováním a způsob jeho výroby CZ307896B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-676A CZ307896B6 (cs) 2017-10-24 2017-10-24 Tepelný výměník s pěnovým žebrováním a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-676A CZ307896B6 (cs) 2017-10-24 2017-10-24 Tepelný výměník s pěnovým žebrováním a způsob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2017676A3 CZ2017676A3 (cs) 2019-05-02
CZ307896B6 true CZ307896B6 (cs) 2019-07-31

Family

ID=67393917

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-676A CZ307896B6 (cs) 2017-10-24 2017-10-24 Tepelný výměník s pěnovým žebrováním a způsob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307896B6 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0901601A1 (de) * 1996-05-30 1999-03-17 Donald Dipl.-Ing. Herbst Wärmetauscher
US6611660B1 (en) * 2002-04-30 2003-08-26 Cool Options, Inc. A New Hampshire Corp. Radial fin thermal transfer element and method of manufacturing same

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0901601A1 (de) * 1996-05-30 1999-03-17 Donald Dipl.-Ing. Herbst Wärmetauscher
US6611660B1 (en) * 2002-04-30 2003-08-26 Cool Options, Inc. A New Hampshire Corp. Radial fin thermal transfer element and method of manufacturing same

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2017676A3 (cs) 2019-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101589931B1 (ko) 전기 자동차용 배터리 냉각장치
CN103872405A (zh) 热交换器安排
CN101501436B (zh) 塑料换热器及其制造方法
US20070039717A1 (en) Heat exchanger unit and method of manufacturing the same
US9561563B2 (en) Method for producing a heat exchanger for a motor vehicle and a heat exchanger for a motor vehicle
WO2013057952A1 (ja) バッテリ用熱交換器
CN102385943B (zh) 母线模块的制造方法及母线模块
US20100043230A1 (en) Method of Making a Hybrid Metal-Plastic Heat Exchanger
US20140090810A1 (en) Heat exchanger
WO2001018472A1 (fr) Echangeur de chaleur, tube pour echangeur de chaleur, procede de fabrication de l'echangeur de chaleur et du tube
JP2008536749A (ja) 自動車暖房装置または空調装置用の電気補助ヒータ
CN111473674A (zh) 用于制造微通道束热交换器的方法
CN108028333B (zh) 用于制造用于冷却电池的冷却装置的方法
CZ307896B6 (cs) Tepelný výměník s pěnovým žebrováním a způsob jeho výroby
JP2007505766A5 (cs)
CN105121122A (zh) 液状弹性体的成形方法
US20220196330A1 (en) Hybrid heat exchanger
US8333013B2 (en) Continuous manufacturing process for metal-plastic hybrid heat exchanger
CN103884092B (zh) 车辆加热器及其制造方法
CN212158286U (zh) 一种换热板片、换热模块及换热器
CN113131037B (zh) 一种定宽不定长连续挤出柔性冷板、制备方法及其应用
CN112203470A (zh) 一种三维散热板及其加工方法
KR101856388B1 (ko) 히트싱크 주조용 금형
JPS60242919A (ja) 針状フイン付熱交換管の製造方法
JPH0646158B2 (ja) 熱交換器