CZ307792A3 - Dvouplášťový tlumič nárazů - Google Patents

Dvouplášťový tlumič nárazů Download PDF

Info

Publication number
CZ307792A3
CZ307792A3 CS923077A CS307792A CZ307792A3 CZ 307792 A3 CZ307792 A3 CZ 307792A3 CS 923077 A CS923077 A CS 923077A CS 307792 A CS307792 A CS 307792A CZ 307792 A3 CZ307792 A3 CZ 307792A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
valve
shock absorber
stage
control
absorber according
Prior art date
Application number
CS923077A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Lohberg
Ronald Bayer
Siegfried Halat
Dieter Kircher
Diogenes Perez
Stefan Sparschuh
Original Assignee
Teves Gmbh Alfred
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19914137403 external-priority patent/DE4137403A1/de
Priority claimed from PCT/EP1992/000520 external-priority patent/WO1992016772A2/de
Application filed by Teves Gmbh Alfred filed Critical Teves Gmbh Alfred
Publication of CZ307792A3 publication Critical patent/CZ307792A3/cs

Links

Landscapes

  • Fluid-Damping Devices (AREA)

Abstract

Tlumič nárazů je na dolním konci svého pracovní ho válce (1) opatřen tlumicím ventilem (10), se stávajícím z předřazeného řídicího stupně (11) a hlavního stupně (12). K nastavení tzv." měkké" charakteristiky je tlumicí síla v dolním rozmezí rychlostí pístu (3) určována pouze proměnným průtočným průřezem předřazeného řídicího stupně (11), zatímco hlavní stupeň (12) zůstává uzav řený, přičemž tlumicí síla je v horním rozmezí rychlostí pístu (3) určována proměnnými průtoč nými průřezy hlavního stupně (12), jakož i před řazeného řídicího stupně (11).

Description

Vynález se týká regulovatelného dvouplášfového tlumiče nárazů s regulovatelnou proměnnou tlumící silou pro motorová vozidla, tvořeného pracovním válcem, jehož vnitřní prostor je prostřednictvím pístu, posuvného pomocí pístní tyče, rozdělen na první a druhou pracovní komoru, se zásobní nádržkou, částečně naplněnou olejem, s hydraulickými spojeními, která umožňují vyrovnání objemu mezi pracovními komorami a zásobní nádržkou, s prvním a druhým zpětným ventilem, jakož i tlumícím ventilem po změnu průtočného průřezu jednoho z hydraulických spojení, který je tvořen předřazeným řídícím stupněm a hlavním stupněm.
Dosavadní stav techniky
Dvouplášfový tlumič nárazů tohoto typu je znám z mezinárodní patentové přihlášky WO 89/09891. Zvláštností tohoto známého dvouplášfového tlumiče nárazů je, že jeho tlumící síla je určována výlučně prostřednictvím dvoustupňového regulovatelného tlumícího ventilu, upraveného na konci trubky, umístěné v ose tlumiče, a protékaného olejem pouze v jednom směru. Předřazený řídící stupeň tlumícího ventilu slouží přitom pouze k aktivizování hlavního stupně, jehož průtočný průřez určuje proměnlivou tlumící sílu.
Nevýhodou známého regulovatelného tlumiče nárazů je skutečnost, že pro zajištění funkce tlumiče nárazů v běžném rozsahu je kromě elektromagnetické akční síly, působící na předřazený řídící stupeň, zapotřebí minimálního hydraulického tlaku v systému. Za méně výhodné jsou považovány též regulační časy, dosažitelné tímto uspořádáním, které jsou pro rychle pracující systém tlumičů nárazů příliš dlouhé. 'Měkká’ charakteristika, žádoucí z důvodů jízdního komfortu, a rychlá přestavitelnost nejsou z výše uvedených důvodů dosažitelné.
Úkolem předkládaného vynálezu je proto navrhnout dvouplášfový tlumič nárazů výše uvedeného typu který eliminuje výše zmíněné nedostatky. Dále má být navržen dvouplášfový tlumič nárazů, který umožňuje nastavení speciální požadované charakteristiky, t.j. závislostí tlumící síly na rychlosti pístu, ze soustavy možných charakteristik.
Podstata vynálezu
Tento úkol je podle vynálezu vyřešen tím, že tlumící síla je v dolním rozmezí rychlostí pístu určována pouze proměnilvým průtočným průřezem předřazeného řídícího stupně, přičemž hlavní stupeň zůstává uzavřený, zatímco tlumící síla je v horním rozmezí rychlostí pístu určována proměnnými průtočnými průřezy hlavního jakož i předřazeného řídícího stupně.
Přitom je výhodné, že hlavní stupeň sleduje v horním rozmezí rychlostí pístu polohu předřazeného řídícího stupně. Tímto opatřením lze dosáhnout vyšší dynamiky přestavování ventilu při současném snížení tendence tlumiče nárazů k rozkmitání, zejména při jeho použití v procesu regulace podvozku.
Další výhodné provedení předmětu vynálezu spočívá v tom, že hlavní stupeň, jakož i předřazený řídící stupeň jsou odděleně od druhého zpětného ventilu upraveny ve ventilovém tělese, přičemž hlavní stupeň je tvořen hlavním šoupátkem, spolupůsobícím s řídící hranou, vytvořenou ve ventilovém tělese, a předřazený řídící stupeň je tvořen elektromagneticky ovladatelným řídícím šoupátkem, spolupůsobícím s regulačními otvory, vytvořenými v hlavním šoupátku. Takto zkonstruovaný dvoustupňový tlumící ventil vyžaduje nižší ovládací výkon resp. umožňuje lepší zvládnutí vyšších hodnot tlumící síly.
Řídící hrana je přitom s výhodou upravena v oblasti odtokových otvorů, vytvořených ve ventilovém tělese a spojených se zásobní nádržkou, jejichž velikostí a geometrickým tvarem lze ovlivňovat soustavu charakteristik hlavního stupně. Přitom je účelné, je-li hlavní šoupátko ve své horní části otevřené a opatřené otvory, které lze uvádět ve spojení s odtokovými otvory.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je hlavní šoupátko předepjato prostřednictvím první tlačné pružiny ve směru uzavírání hlavního stupně a dosedá na doraz. Tato pružina podporuje uzavírání hlavního stupně.
Problémy s nasáváním resp. vytlačováním, vyskytující se v provozu tlumiče nárazů podle vynálezu u hlavního šoupátka, jsou s výhodou eliminovány tím, že dosednutí hlavního šoupátka na doraz nastává prostřednictvím axiálních výstupků.
U dalšího výhodného provedení vynálezu je hlavní šoupátko opatřeno škrtícími otvory, které ústí v hydraulické komoře, omezené hlavním šoupátkem ve ventilovém tělese. Tímto opatřením je dosahováno jak účinného zásobování předřazeného řídícího stupně olejem, tak i funkčně důležitých poklesů tlaku při průtoku škrtícími otvory.
Výhodného napojení hlavního stupně na předřazený řídící stupeň je u dalšího provedení předmětu vynálezu dosaženo tím, že řídící šoupátko je vedeno v hlavním šoupátku a může na ně dosedat pod předpětím druhé tlačné pružiny.
Obzvláště výhodné provedení vynálezu, jehož předřazený řídící stupeň je elektricky ovladatelný ponornou cívkou, spolupůsobící s permenentním magnetem, spočívá v tom, že řídící šoupátko je spojeno s nosičem ponorné cívky prostřednictvím spojovacího prvku, jehož hlava může dosedat na hlavní šoupátko. Toto opatření umožňuje přesné nastavení tlumící síly v dolním rozmezí rychlostí pístu jakož i přestavitelnost tlumícího ventilu a tím změny tlumící síly. Současně je zabráněno překmitu řídícího šoupátka přes regulační otvory. Obzvláště výhodné je přitom též příznivé dynamické chování ponorné cívky.
Podle další výhodné varianty provedení je ovládací jednotka, tvořená ponornou cívkou a permanentním magnetem, upravena v hydraulickém prostoru, spojením se zásobní nádržkou, takže konec spojovacího prvku, upevněný na nosiči ponorné cívky, je vystaven působení tlaku, panujícího v zásobní nádržce. Tím je dosaženo toho, že je ponorná cívka vystavena pouze tlaku, působícímu v zásobní nádržce, přičemž je současně dosahováno působení dolů směřující síly na spojovací prvek.
Aby se v případě výpadku resp. chybného řízení tlumícího ventilu zabránilo při stlačování nepřípustně vysokým tlumícím silám, je podle vynálezu paralelně k hlavnímu resp. předřazenému řídícímu stupni upraven neovladatelný ventil, který účinkuje pouze při stlačování tlumiče nárazů.
Tento ventil je přitom s výhodou upraven v oblasti druhé ho zpětného ventilu, sestává z kuličky, předepjaté pružinou a spolupůsobící s ventilovým sedlem, a uplatní se, jak již bylo řečeno, pouze při stlačování.
Dále je výhodné, je-li ventil upraven ve spojení mezi druhou komorou a zásobní nádržkou, které je tvořeno otvory v talířové části druhého zpětného ventilu resp. ventilovém tělese, přičemž otvory, upravené ve ventilovém tělese, ústí v jednom z odtokových otvorů. Tímto vynálezeckým opatřením je dosaženo vedení objemového proudu, tekoucího ventilem, do již existující zásobní nádržky, takže není zapotřebí žádného přídavného zásobníku oleje.
Podle dalšího výhodného provedení předmětu vynálezu nastává elektromagnetické ovládání předřazeného řídícího stupně prostřednictvím proporcionálního magnetu, jehož kotva je spojena s řídícím šoupátkem pomocí spojovacího prvku, jehož hlava dosedá na hlavní šoupátko. Výhoda tohoto uspořádání je spatřována v příznivěm poměru maximální použitě magnetické ály Fmax k potřebnému konstrukčnímu prostoru resp. potřebně hmotnosti.
U další výhodně varianty provedení vynálezu jsou hlavní stupeň jakož i předřazený řídící stupeň upraveny odděleně od druhěho zpětného ventilu ve ventilověm tělese, přičemž hlavní stupeň je tvořen ventilovým pístem, spolupůsobícím s těsnícím sedlem, vytvořeným na talířově části druhěho zpětného ventilu, zatímco předřazený řídící stupeň je tvořen elektromagneticky ovladatelným řídícím šoupátkem, spolupůsobícím s regulačními otvory, upravenými ve ventilovém pístu. Použití takto konstruovaného sedlového ventilu umožňuje lepší zvládnutí problémů se znečištěním, vyskytujících se v systěmu.
Dále je výhodně, omezuje-li talířová část s ventilovým tělesem hydraulický mezikružní prostor, do něhož vyčnívá ven tilový píst a který je spojen se zásobní nádržkou, přičemž uvedené regulační otvory ústí v mezikružním prostoru. Tato opatření umožňují jednoduché svedení proudů, protékajících hlavním a předřazeným řídícím stupněm, do společné zásobní nádržky.
Další výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že hlavní stupeň i předřazený řídící stupeň jsou odděleně od druhého zpětného ventilu upraveny ve ventilovém tělese, přičemž hlavní stupeň je tvořen pístem, vedeným ve ventilovém tělese, nesoucím destičku pro uzavírání ventilu a vykazujícím axiální vrtání, jakož i těsnícím sedlem, uzaviratelným a oteviratelným uzavírací destičkou a vytvořeným na talířové části druhého zpětného ventilu, zatímco předřazený řídící stupeň je tvořen válcovým prostorem, vytvořeným ve ventilovém tělese a obsahujícím řídící šoupátko, pružně předepjaté v závěrném směru, přičemž axiálně probíhající válcová stěna válcového prostoru vykazuje radiální otvory, které spolupůsobí s regulačními otvory, vytvořenými v řídícím šoupátku a umožňují hydraulické spojení komory, omezené pístem ve ventilovém tělese, se zásobní nádržkou. Toto uspořádání umožňuje proudění oleje předřazeným řídícím stupňem kolmo ke směru pohybu řídícího šoupátka i při jeho značném otevření, jelikož poloha předřazeného řídícího stupně je jen nepatrně ovlivněna.
Přitom je obzvláště účelně, je-li předřazený řídící stupeň elektromagneticky ovladatelný, přičemž řídící šoupátko je zhotoveno jednodílně s nosičem ponorné cívky, patřící k elektromagnetickému ovládacímu ústrojí. Tímto opatřením je dosahováno přímého řízení tlumícího ventilu v dolním rozmezí rychlostí pístu.
Zvýšení jakosti regulačního procesu je u výhodného dalšího provedení předmětu vynálezu dosahováno tím, že je upravena vodorovně probíhající stěna, omezující válcový prostor, která vykazuje stupňové vrtání, jehož úsek menšího průměru ústí do komory a v úseku většího průměru je upravena axiálně posuvná tlačná součást, která spolupůsobí s čelní plochou řídícího šoupátka. Myslitelné je však též uspořádání, u něhož existuje v klidovém stavu mezipoloha řídícího šoupátka, v níž nastává částečné spojení mezi komorou, omezenou hlavním šoupátkem resp. ventilovým pístem ve ventilovém tělese, a zásobní nádržkou, přičemž této mezipolohy řídího šoupátka je dosahováno pomocí třetí tlačné pružiny, která působí proti druhé tlačné pružině, předepínající řídící šoupátko. Obzvláště kompaktní konstrukce je konečně u výše uvedeného dvouplášfového tlumiče nárazů dosahováno tím, že se třetí tlačná pružina opírá o vodorovnou stěnu, omezující válcový prostor.
V rámci vynálezecké myšlenky je navržena též elektromagnetická ovládací jednotka pro tlumící ventil regulovatelného tlumiče nárazů podle vynálezu, která je tvořena permanentním magnetem a uzavřeným jhem, v němž je umístěna elektrická cívka, spolupůsobící s permanentním magnetem. Pro dosažení účinného magnetického stínícího účinku je podle vynálezu navrhováno, že část jha, vedoxrcí magnetický tok, je vytvořena jako dutý prstenec, v němž je permanentní magnet upraven tak. že se jeho magnetický silový tok dělí ve dva vzájemně proti sobě probíhající dílčí toky. Tím je dosaženo toho, že je elektromagnetický systém jak na venek, tak i dovnitř velmi účinně odstíněn, takže vnitřní prostor jha, v němž nepůsobí magnetické pole, může být využit pro montáž částí tlumícího ventilu, sensorú a pod. Rozdělením magnetického toku je dosahováno toho, že lze značně zredukovat sílu steny magnetického jha.
Výhodná další provedení ovládací jednotky podle vynálezu spočívají v tom, že je elektrická cívka provedena jako ponorná cívka, jejíž nosič je veden ve vodících štěrbinách, upravených ve spodní části magnetického jha, resp. je umístěn mimo magnet a spojen s tělesem cívky, nesoucím její vinutí, prostřednictvím vodících kolíků, které procházejí otvory v magnetickém jhu. Ponorná cívka může být přitom radiálně obklopena permanentním magnetem nebo může permanentní magnet radiálně obklopovat.
Pro zajištění permanentního magnetu v jeho poloze jsou u dalšího výhodného provedení předmětu vynálezu použita prstencová opěrná tělesa z magneticky nevodivého materiálu.
U další varianty ovládací jednotky podle vynálezu je elektrická cívka upravena nepohyblivě v magnetickém jhu, přičemž permanentní magnet je umístěn na stěně magnetického jha, která radiálně uvnitř omezuje dutý prstenec a která je axiálně posuvně vedena ve vedeních z magneticky nevodivého materiálu.
Bezvadného vedení ponorné cívky je u dalšího provedení ovládací jednotky podle vynálezu dosaženo tím, že nosič ponorné cívky vykazuje válcovou oblast, která je vedena ve stěně magnetického jha, radiálně uvnitř omezující dutý prstenec.
U další výhodné formy provedení vynálezu, která pracuje s magnetickým polem, srovnatelným s polem radiálně magnetizovaného prstencového permanentního magnetu, je stěna, radiálně uvnitř omezující dutý prstenec, vytvořena jako vícehran, na jehož čelních plochách jsou umístěny axiálně magnetisované permanentní magnety ve tvaru kvádrů, kruhových destiček nebo prstencových segmentů.
Obzvláště kompaktní varianta ovládací jednotky podle vynálezu se vyznačuje tím, že je elektrická cívka tvořena jednovrstvovým svitkem kovového pásku. Uvedený kovový pásek může být přitom s výhodou tvořen jednostranně isolovaným proužkem měděné folie nebo povrchově oxydovaným proužkem hliníkové folie.
Další podrobnosti, znaky a výhody vynálezu vyplývají z následujícího popisu šesti příkladů provedení s přihlédnutím k přiloženému výkresu.
Přehled obrázků na výkresech:
obr. 1 znázorňuje první výhodnou formu provedení dvouplášfového tlumiče nárazů s proměnnou tlumící silou podle vynálezu v řezu;
- 11 obr. 2 dolní část dvoupláštového tlumiče nárazů, znázorněného na obr. 1, s tlumícím ventilem v řezu a větším měřítku:
obr. 3 druhou formu provedení vynálezu v řezu, odpovídajícím obr. 2;
obr. 4 třetí formu provedení vynálezu v řezu, odpovídajícím obr. 2 resp. 3,obr. 5 formu provedení vynálezu, lehce modifikovanou oproti první formě provedení, znázorněné na obr. 1, v řezu, odpovídajícím obr. 2;
obr. 6 pátou výhodnou formu provedení dvouplášfového tlumiče nárazů podle vynálezu v řezu, odpovídajícím obr. 2;
obr. 7 šestou výhodnou formu provedení dvouplášfového tlumiče nárazů podle vynálezu v řezu, odpovídajícím obr. 2;
obr. 8 až obr. 12 druhou až šestou formu provedení elektromagnetické ovládací jednotky tlumícího ventilu, použitého u dvoupláštového tlumiče nárazů podle vynálezu; a obr. 13 další variantu provedení elektrické cívky, použité u elektromagnetické jednotky.
Dvouplášfový tlumič nárazů podle vynálezu, znázorněný na obr. 1 a 2, vykazuje dutý pracovní válec 1, jakož i vnější trubku 7, upravenou koaxiálně s pracovním válcem 1, takže je mezi nimi vytvořena zásobní nádržka 8 o průřezu mezikruží, částečně naplněná olejem. Vnitřní prostor pracovního válce 1 je prostřednictvím pístu 3, posuvného po12 mocí trubkové pístní tyče 2, rozdělen na první pracovní komoru 5, vytvořenou nad pístem 3, a druhou pracovní komoru 6, vytvořenou pod pístem 3. Píst 3 je přitom opatřen prvním zpětným ventilem 4, jehož úkol je vysvětlen v následujícím textu. Střední částí pístu 3 prochází centrální trubka 9, která zasahuje do pístní tyče 2 a která v provozu tlumiče umožňuje vyrovnání objemů mezi první (5) resp. druhou pracovní komorou 6 a zásobní nádržkou 8.
Na dolním konci centrální trubky 9 se nachází ventilové uspořádání, které je tvořeno druhým zpětným ventilem 13 a s výhodou dvoustupňovým tlumícím ventilem 10 a které slouží ke změně průtočného průřezu spojení mezi centrální trubkou 9 a zásobní nádržkou 8. Tlumící ventil 10 sestává z předřazeného řídícího stupně 11, s výhodou ovládaného elektromagneticky, jakož i hlavního stupně 12, který v horním rozmezí rychlostí pístu 3 sleduje předřazený řídící stupeň 11. Druhý zpětný ventil 13 sestává přitom z talířové části 38, upravené na dolním konci pracovního válce 1, v níž jsou vytvořeny axiálně probíhající otvory resp. kanály 61, spolupůsobící s pružnou podložkou 62, umožňující jejich uzavírání resp. otevírání. Talířová část 38 omezuje hydraulický kruhový prostor 44, který je spojen se zásobní nádržkou 8.
Tlumící ventil 10 sestává z ventilového tělesa 14, axiálně dosedajícího na talířovou část 38, v němž je upraven jak předřazený řídící stupeň 11, tak i hlavní stupeň 12. Hlavní stupeň 12 vykazuje hlavní šoupátko 16, s výhodou posuvně vedené ve ventilovém tělese 14, které spolupůsobí s řídící hranou 15, vytvořenou ve ventilovém tělese 14. Řídící hrana 15 se přitom nachází v oblasti odtokových otvorů 19, spojených se zásobní nádržkou 8. Ve své horní části je hlavní šoupátko 16 otevřené a opatřené větším počtem radiálních otvorů 20, rovnoměrně rozložených na jeho obvodu, které jsou při otevření hlavního stupně 12 uváděny do spojení s odtokovými otvory 19. Ve své klidové poloze dosedá hlavní šoupátko 16 působením první tlačné pružiny 21 prostřednictvím axiálních výstupků 22 na konec centrální trubky 9 a omezuje ve ventilovém tělese 14 hydraulickou komoru 24, která je pomocí škrtících otvorů 23 spojena s vnitřkem centrální trubky 9. Hydraulická komora 24 je dole omezena řídícím šoupátkem 18, axiálně posuvně vedeným v hlavním šoupátku 16, které spolupůsobí s radiálně probíhajícími regulačními otvory 17, vytvořenými v oblasti odtokových otvorů 19 v hlavním šoupátku 16, a dosedá pod předpětím druhé tlačné pružiny 25, upravené koaxiálně s první tlačnou pružinou 21, na hlavní šoupátko 16. Řídící šoupátko 18 je ovladatelné prostřednictvím elektromagnetické ovládací jednotky, která je tvořena ponornou cívkou 26, jakož i permanentním magnetem 30, které jsou upraveny v magnetickém jhu 69 z magneticky vodivého materiálu, příkladně železa. Magnetické jho 69, sestávající z válcové střední části 76 ventilového tělesa 14, jakož i stínící klece 77 ve tvaru hrnce, je přitom vytvořeno tak, že jeho část, vedoucí magnetický tok, je provedena jako dutý prstenec, takže je magnetický silový tok radiálně polarizovaného permanentního magnetu 30, který je v něm uložen, dělen ve dva stejné, proti sobě probíhající dílčí toky 80 (viz obr. 8). Vzhledem k tomuto opatření je nutné dimensovat síly stěn dílů 76, 77 pouze pro poloviční indukci. Jak je z výkresu dále patrné, vykazuje válcová střední část 76 ventilového tělesa 14 ve své dolní části vodící štěrbiny 70, které slouží k vedení nosiče 27 ponorné cívky, vytvořeného z magneticky nevodivého materiálu. Prstencový permanentní magnet 30 je přitom upevněn na střední části 76 ventilového tělesa 14 a axiálně zajištěn prostřednictvím prstencového opěrného tělesa 78, přičemž ponorná cívka 26 je upravena s možností axiálního pohybu v pracovní vzduchové mezeře, která je vytvořena mezi stěnou stínící klece 77 a permanentním magnetem 30.
Na nosiči 27 ponorné cívky je přitom upevněn spojovací prvek 28, jehož pomocí je řídící šoupátko 18 upoutáno na ponorné cívce 26 a který je opatřen hlavou 29, která v klidovém stavu dosedá zespodu na hlavní šoupátko 16. Pod nosičem 27 ponorné cívky omezuje stínící klec 77 hydraulický prostor 31, naplněný olejem, který je pomocí bočně axiálně probíhajících kanálů 63 spojen se zásobní nádržkou
8.
Pro zaručení zamýšlené funkce dvouplášfového tlumiče nárazů podle vynálezu musí být do ponorné cívky 26 elektromagnetické ovládací jednotky zaveden proud. Vznikající elektromagnetická akční síla způsobí pohyb řídícího šoupátka 18 směrem dolů, takže se uvolní spojení mezi zásobní nádržkou 8 a vnitřkem centrální trubky 9. Pohybuje-li se nyní píst 3 při tak zvaném roztahování směrem vzhůru, bude tlak, panující v pracovní komoře 5, vyšší než tlak v pracovní komoře 6 pod pístem 3, zatímco první zpětný ventil 4 zůstává zavřený. Přitom dochází k vytlačování oleje z komory 5 dutou pístní tyčí 2 dovnitř centrální trubky 9 a otevřeným tlumícím ventilem 10 do kruhového prostoru 44. Z kruhového prostoru 44 proudí olej otvory resp. kanály 61 v talířové části 38 druhého zpětného ventilu 13 do pracovní komory 6 pod pístem 3, která je současně doplňována ze zásobní nádržky 8.
Při pohybu pístu 3 směrem dolů při tak zvaném stlačování je tlak, panující v pracovní komoře 6 pod pístem 3, vyšší než tlak v horní pracovní komoře 5, takže se otevře první zpětný ventil 4. Objemový proud, vytékající z pracovní komory 6, se dělí, a sice na první dílčí proud, který proudí otevřeným prvním zpětným ventilem 4 přímo do pracovní komory 5 nad pístem 3, a druhý dílčí proud, který proudí dutou pístní tyčí 2, centrální trubkou 9 a otevřeným tlumícím ventilem 10 do zásobní nádržky 8.
Při provozu dvouplášfového tlumiče nárazu podle vynálezu se rozlišuje mezi dvěma provozními stavy tlumícího ventilu
10. V prvním provozním stavu, který odpovídá dolnímu rozmezí rychlostí pístu, v němž dochází k výskytu nízkých tlaků a malých objemových proudů, pracuje tlumící ventil 10 jako jednostupňový šoupátkový ventil, jehož elektromagnetické řízení určuje stupeň otevření předřazeného řídícího stupně 11.
V druhém provozním stavu, který odpovídá hornímu rozmezí rychlostí pístu, v němž dochází k výskytu vyšších tlaků a větších objemových proudů, dochází k polohování řídícího šoupátka 18 přesně jako v prvním provozním stavu zavedením proudu do ponorně cívky 26, přičemž jeho poloha je dána rovnovážným stavem mezi silou druhé tlačně pružiny 25, akční silou ponorně cívky 26, silou, vyplývající z tlakověho rozdílu mezi tlakem, panujícím uvnitř hlavního šoupátka 16, a tlakem v zásobní nádržce 8 a působící na spojovací prvek 28, jakož i hydrodynamickými poruchovými silami, vyskytujícími se v oblasti ústí regulačních otvorů
17. Pokud jsou regulační otvory 17 uzavřeny, je tlak, panující uvnitř hlavního šoupátka 16, rovný tlaku v systěmu, takže hlavní stupeň 12 zůstává zavřený působením síly první tlačné pružiny 21. Pokud se regulační otvory 17 otevřou, vzniká působením olejového proudu, protékajícího škrtícími otvory 23, na hlavním šoupátku 16 tlakový rozdíl, jehož působení na čelní plochu hlavního šoupátka 16 vyvolá sílu, která překoná sílu první tlačně pružiny 21, takže dochází k pohybu hlavního šoupátka 16 směrem dolů a k otevření řídící hrany 15 resp. odtokových otvorů 19. Zmíněný pohyb hlavního šoupátka 16 má za následek částečné uzavření regulačních otvorů 17, takže objemový proud, tekoucí škrtícími otvory 23, klesá a tlakový rozdíl, působící na hlavní šoupátko 16, se zmenšuje. Tento regulační proces trvá tak dlouho, dokud síla první tlačné pružiny 21 nepřekoná sílu, vyplývající z tlakového rozdílu, a hlavní stupeň 12 se neuzavře. Tímto mechanismem je poloha hlavního stupně 12 hydraulicky spřažena s polohou předřazeného řídícího stupně 11, přičemž akční energie, potřebná k pohybu hlavního šoupátka 16, je odebírána škrcenému proudění. V horním rozmezí rychlostí pístu pracuje tlumící ventil 10 jako dvoustupňový ventil pro omezování tlaku, přičemž elektromagnetické ovládání určuje hodnotu tlakového rozdílu, působícího na hlavní šoupátko 16.
Vhodným dimensováním jednotlivých součástí může být upravován způsob plynulého přechodu mezi těmito pracovními rozsahy a lze vytvářet téměř libovolná pole charakteristických křivek jako charakteristiky tlumícího ventilu. Zejména je tím umožněn měkký náběh charakteristik ventilu v dolním pracovním rozsahu, což při aplikaci u regulovatelných tlumičů vozidel odpovídá nastavení tlumičů s důrazem na komfort. V horním pracovním rozsahu je degresivita charakteristik v podstatě určována plochou průřezu spojovacího prvku 28 v místě jeho průchodu ventilovým tělesem 14.
U druhé varianty provedení vynálezu, znázorněné na obr, 3, existuje v klidovém stavu tlumiče nárazů mezipoloha řídícího šoupátka 18, v níž jsou regulační otvory 17 částečně zakryty řídícím šoupátkem 18. Této mezipolohy je podle vynálezu dosahováno působením třetí tlačné pružiny 60, která působí proti druhé tlačné pružině 25, předepínající řídící šoupátko 18 v závěrném směru, a která je koaxiálně se spojovacím prvkem 28 upravena ve válcovém vybrání 64, vytvořeném ve ventilovém tělese 14, tak, že se opírá o nosič 27 ponorné cívky 26.
U třetí formy provedení dvouplášfového tlumiče nárazů podle vynálezu, znázorněné na obr. 4, je ovládání předřazeného řídícího stupně 11 prováděno proporcionálním magnetem 39, jehož kotva 40 je posuvně vedena v trubkovém nosiči 65 cívky a spojena spojovacím prvkem 28 s řídícím šoupátkem 18. Hlavní stupeň 12 vykazuje přitom ventilový píst 42, opatřený s výhodou dvěma škrtícími otvory 23, jakož i větším počtem regulačních otvorů 43, jehož kónická těsnící plocha 66 spolupůsobí s kruhovým těsnícím sedlem 41, vytvořeným na talířové části 38 druhého zpětného ventilu 13. Použitím proporcionálního magnetu 39 je dosahováno příznivého poměru váhy předřazeného řídícího stupně 11 k výkonu, t. j. poměru maximální magnetické síly k váze ovládací jednotky, zatímco hlavní stupeň 12, vytvořený ve formě sedlového ventilu, pracuje takřka bez lekáže.
Pro eliminaci nepřípustně vysokých tlumících sil při výpadku resp. chybném řízení tlumícího ventilu 10 při stlačování je u provedení, znázorněného na obr. 5, paralelně s hlavním (12) resp. s předřazeným řídícím stupněm 11, zapojen neovladatelný ventil 32, s výhodou zpětný ventil, který při překročení povoleného tlaku v systému otevře spojení mezi pracovní komorou 6 pod pístem 3 a zásobní nádržkou
8. Ventil 32 je přitom s výhodou upraven v talířové části 38 druhého zpětného ventilu 13 a sestává z kuličky 34, předepjaté pružinou 35, jakož i kruhového těsnícího sedla 33, spolupůsobícího s kuličkou 34. Spojení je tvořeno otvory 36, 37 v talířové části 38 resp. ventilovém telese 14, přičemž posledně uvedený otvor 37 ústí v jednom z odtokových otvorů 19.
U příkladných provedení vynálezu, znázorněných na obr. 6 a 7, je ovládací jednotka předřazeného řídícího stupně tvořena podobně jako u provedení podle obr. i a 2 ponornou cívkou 26, která spolupůsobí s radiálně vně upraveným permanentním magnetem 30. Ventilové těleso 14, zhotovené ve dvou částech, je ve svém vnitřku opatřeno kruhovou deskou 67, která jednak dosedá na permanentní magnet 30 a jednak vykazuje ve svém středu otvor 68, v němž je umístěna ponorná cívka 26. Řídící šoupátko 49 předřazeného řídícího stupně je přitom tvořeno střední částí nosiče 27 ponorné cívky, který je veden v axiálně probíhající válcové stěně 51 ventilového tělesa 14, která omezuje hydraulický prostor 50, stále spojený se zásobní nádržkou 8, a je opatřena radiálními otvory 52. Otvory 52 spolupůsobí s regulačními otvory 53, vytvořenými v řídícím šoupátku 49, a umožňují spojení mezi prostorem 50 a komorou 54, vytvořenou ve ventilovém tělese 14, která je omezena pístem 47, axiálně posuvně vedeným ve ventilovém tělese 14. Prostor 50 je shora omezen vodorovně probíhající stěnou 55, uzavírající válcovou stěnu 51, která vykazuje stupňové vrtání 56. Stupňové vrtání 56 je přitom s výhodou vytvořeno tak, že jeden úsek 57 menšího průměru ústí v komoře 54, zatímco v druhem úseku 58, ústícím v prostoru 50, je upravena válcová tlačná součást 59, která seshora dosedá na řídící šoupátko 49. Výše uvedený píst 47 nese na svém horním konci kruhovou destičku 45 pro uzavírání ventilu, která spolupůsobí s těsnícím sedlem 48, vytvořeným v diskové části 38. Píst 47 je kromě toho opatřen axiálně probíhajícím vrtáním 46, které tvoří spojení mezi vnitřkem centrální trubky 9 a hydraulickou komorou 54. Z obou obrázků 6 a 7 je patrno, že píst 47 s destičkou 45 pro uzavírání ventilu a těsnící sedlo 48 tvoří hlavní stupeň tlumícího ventilu, uvedený v předcházejícím textu. Tlačná součást 59 přitom umožňuje při akční síle = 0 částečné otevření tlumícího ventilu resp. jeho předřazeného řídícího stupně.
Provedení, znázorněné na obr. 7, odpovídá do značné míry variantě, která byla popsána v souvislosti s obr. 6. Předřazený řídící stupeň tohoto provedení se však v klidovém stavu nachází v mezipoloze, v níž nastává částečné překrytí oblastí otvorů v řídícím šoupátku 49 a ve válcové stěně 51, takže tlumící ventil je částečně otevřen. Třetí tlačná pružina 60, uvedená v souvislosti s obr. 3, se u tohoto provedení nachází mezi vodorovnou stěnou 55 a řídícím šoupátkem 49.
Obr. 8 až 12 znázorňují pět různých provedení elektromagnetické ovládací jednotky, která mohou být používána u výše popsaného regulovatelného dvouplášfověho tlumiče nárazů. U varianty provedení, znázorněné na obr. 8, je nosič 72 ponorné cívky 71 upraven mimo jho 69. Spojení nosiče 72 cívky s tělesem 74 cívky, nesoucím vinutí ponorné cívky, nastává prostřednictvím vodících kolíků 73, které procházejí otvory 75, zhotovenými ve dně jha 69. Jak lze dále rozeznat na obr. 8, je radiálně polarizovaný prstencový permanentní magnet 30 fixován na střední části jha 69 přibližně v jeho středu prostřednictvím dvou prstencových opěrných těles 78. Tím je magnetický silový tok, vytvářený permanentním magnetem 30, dělen ve dva dílčí toky 80, probíhající ve jhu 69 vzájemně proti sobě, takže v pracovní vzduchové mezeře, omezené permanentním magnetem 30 a svislou stěnou jha 69, vzniká symetrické homogenní magnetické pole.
U provedení ovládací jednotky podle vynálezu, znázorněné ho na obr. 9, je elektrická cívka 79 upravena nepohyblivě na jhu 69, zatímco prstencový permanentní magnet 30 je umístěn na válcové částí 82 stěny, omezující jho 69 radiálně uvnitř, která je axiálně posuvně vedena ve vedeních 81 z magneticky nevodivého materiálu. Je-li do elektrické cívky 79 zaveden proud, vzniká v destičce 83, uzavírající válcovou část 82 stěny, síla, úměrná intensitě a směru proudu, která má za následek axiální posun válcové části 82 stěny s permanentním magnetem 30.
U varianty, znázorněné na obr. 10, je radiálně polarizovaný permanentní magnet 84 upraven uprostřed na vnitřní straně radiálně vnější stěny jha 69 a udržován v uvedené poloze prostřednictvím dvou opěrných těles 78. Ponorná cívka 85, jejíž nosič 86 je podobně jako u provedení podle obr. 2 resp. 3 veden ve vodících štěrbinách 88, vytvořených v dolní části jha 69, je radiálně obklopena permanentním magnetem 84, takže je možné lepší využití magnetického materiálu při konstantních vnějších rozměrech.
Zlepšení vedení ponorné cívky 26 ve válcové části 82 steny, omezující radiálně uvnitř jho 69, je u formy provedení, znázorněné na obr. 11, dosaženo tím, že nosič 27 ponorné cívky 26, radiálně obklopující permanentní magnet 30, vykazuje střední válcovou oblast 87, která zasahuje do válcové části 82 stěny jha 69 a jejíž vnější průměr odpovídá vnitřnímu průměru části 82 stěny.
Obr. 12 konečně znázorňuje další výhodnou variantu provedení ovládací jednotky podle vynálezu, u níž je část 82 steny, uzavírající jho 69, radiálně uvnitř vytvořena ve formě vícehranu, příkladně šestihranu 89. Magnetické pole, panující ve jhu 69, je vytvářeno větším množstvím axiálně magnetizovaných dílčích magnetů 90 ve tvaru kvádrů, upevněných na čelních stěnách šestihranu 89, které však mohou být též provedeny jako kruhové destičky nebo prstencové segmenty.
Obr. 13 znázorňuje cívkové ústrojí, jehož může být použito u výše popsaných variant provedení elektromagnetické ovládací jednotky podle vynálezu. Na nosiči 92 ve tvaru destičky z magneticky nevodivého materiálu je upraven jednovrstvový svitek 91 z kovového pásku, který je s výhodou tvořen jednostranně izolovaným proužkem medeně folie nebo proužkem hliníkově folie, která byla podrobena povrchové oxydaci. Vrstva kysličníku tvoří pak vzájemnou elektrickou izolaci závitů. Nosič 92 cívky může být s výhodou opatřen vodícím kolíkem 93, upraveným v jeho středu, kte23 rý může příkladně sloužit k přenášení ovládací síly na odpovídající části tlumícího ventilu. Takové cívkové ústrojí může být též používáno pro magnetické systémy podle obr. 9, u nichž je elektrická cívka nepohyblivá.
Seznam vztahových značek pracovní válec pístní tyč píst zpětný ventil pracovní komora pracovní komora vnější trubka zásobní nádržka centrální trubka tlumící ventil předřazený řídící stupeň hlavní stupeň zpětný ventil ventilové těleso řídící hrana hlavní šoupátko regulační otvor řídící šoupátko odtokový otvor otvor tlačná pružina výstupek škrtící otvor komora tlačná pružina ponorná cívka nosič spojovací prvek hlava permanentní magnet prostor ventil těsnící sedlo kulička pružina otvor otvor část proporcionální magnet kotva těsnící sedlo ventilový píst regulační otvor kruhový prostor destička pro uzavírání ventilu otvor píst těsnící sedlo řídící šoupátko prostor stěna otvor regulační otvor komora stěna stupňové vrtání úsek úsek tlačná součást tlačná pružina kanál pružná podložka kanál vybrání nosič cívky těsnící plocha deska otvor magnetické jho vodící štěrbina ponorná cívka nosič cívky vodící kolík těleso cívky otvor střední část stínící klec
78 opěrné těleso cívka dílčí tok vedení část stěny deska permanentní magnet ponorná cívka nosič ponorné cívky oblast vodící štěrbina vícehran permanentní magnet svitek nosič vodící kolík

Claims (41)

1. Dvouplášfový tlumič nárazů s regulovatelnou proměnnou tlumící silou pro motorová vozidla, sestávající z pracovního válce, jehož vnitřní prostor je prostřednictvím pístu, posuvného pístní tyčí, rozdělen na první a druhou pracovní komoru, se zásobní nádržkou, částečně naplněnou olejem, s hydraulickými spojeními, která umožňují vyrovnání objemů mezi pracovními komorami a zásobní nádržkou, s prvním a druhým zpětným ventilem jakož i tlumícím ventilem pro změnu průtočného průřezu jednoho z hydraulikkých spojení, který je tvořen předřazeným řídícím stupněm a hlavním stupněm, vyznačený tím, že tlumící síla je v dolním rozsahu rychlostí pístu určována pouze proměnlivým průtočným průřezem předřazeného řídícího stupně (11), zatímco hlavní stupeň (12) zůstává uzavřen, přičemž tlumící síla je v horním rozsahu rychlostí pístu určována proměnlivými průtočnými průřezy hlavního (12) jakož i předřazeného řídícího stupně (11).
2. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 1 vyznačený t í m, že hlavní stupeň (12) sleduje v horním rozmezí rychlostí pístu polohu předřazeného řídícího stupně (11).
3. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 2 vyznačený t í m, že hlavní stupeň (12) jakož i předřazený řídící stupeň (11) jsou odděleně od druhého zpětného ventilu (13) upraveny ve ventilovém tělese (14), přičemž hlavní stupeň (12) je tvořen hlavním šoupátkem (16), spolupůsobícím s řídící hranou (15), vytvořenou ve ventilovém tělese (14) a předřazený řídící stupeň (11) je tvořen elektromagneticky ovladatelným řídícím šoupátkem (18), spolupůsobícím s regulačními otvory (17), vytvořenými v hlavním šoupátku (16).
4. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 3 vyznačený t í m, že řídící hrana (15) je upravena v oblasti odtokových otvorů (19), vytvořených ve ventilovém tělese (14) a spojených se zásobní nádržkou (8).
5. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 4 vyznačený t í m, že hlavní šoupátko (16) je ve své horní části otevřeně a opatreně otvory (20), které lze uvádět do spojení s odtokovými otvory (19).
6. Dvouplášfový tlumič nárazů podle jednoho z předcházejících nároků vyznačený tím, že hlavní šoupátko (16) je prostřednictvím první tlačné pružiny (21) předepjato v závěrném směru hlavního stupně (12) a dosedá v klidovém stavu na doraz.
7. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 6 vyznačený t í m, že dosednutí hlavního šoupátka (16) na doraz nastává prostřednictvím axiálních výstupků (22).
8. Dvouplášfový tlumič nárazů podle jednoho z předcházejících nároků vyznačený tím, že hlavní šoupátko (16) je opatřeno škrtícími otvory (23) , které ústí v hydraulické komoře (24) , omezené ve ventilovém telese (14) hlavním šoupátkem (16).
9. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 3 vyznačený t í m, že řídící šoupátko (18) je vedeno v hlavním šoupátku (16) a dosedá na ně v klidovém stavu pod předpetím druhé tlačné pružiny (25).
10. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 3 přičemž předřazený řídící stupeň je elektromagneticky ovladatelný ponornou cívkou, spolupůsobící s permanentním magnetem, vyznačený tím, že řídící šoupátko (18) je spojeno s nosičem (27) ponorné cívky (26) prostřednictvím spojovacího prvku (28), jehož hlava (29) dosedá v klidovém stavu na hlavní šoupátko (16).
11. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 10 vyznačený t í m, že ovládací jednotka, sestávající z ponorné cívky (26) a permanentního magnetu (30), je upravena v hydraulickém prostoru (31) , spojeném se zásobní nádržkou (8) , takže konec spojovacího prvku (28), upevněný na nosiči (27) ponorné cívky (26), je vystaven působení tlaku, panujícího v zásobní nádržce (8).
12. Dvouplášfový tlumič nárazů podle jednoho z předcházejících nároků vyznačený tí m, že paralelně k hlavnímu (12) resp. předřazenému řídícímu stupni (11) je zapojen neovladatelný ventil (32) , který účinkuje pouze při stlačování tlumiče nárazů.
13. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 12 vyznačený t í m, že ventil (32) je upraven v oblasti druhého zpětného ventilu (13) a je tvořen kuličkou (34), předepjatou pružinou (35) a spolupůsobící s ventilovým sedlem (33).
14. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 12 nebo 13 v yznačený tím, že ventil (32) je upraven ve spojení mezi druhou komorou (6) a zásobní nádržkou (8) , které je tvořeno otvory (36, 37) v talířové části (38) druhého zpětného ventilu (13) resp. ve ventilovém tělese (14) , přičemž otvor (37), vytvořený ve ventilovém tělese (14) , ústí v jednom z odtokových otvorů (19).
15. Dvouplášfový tlumič nárazů podle jednoho z nároků 1 až 9, jehož předřazený řídící stupeň je elektromagneticky ovladatelný, vyznačený tím, že elektromagnetické ovládání nastává prostřednictvím proporcionálního magnetu (39) , jehož kotva (40) je spojena s řídícím šoupátkem (18) prostřednictvím spojovacího prvku (28) , jehož hlava (29) dosedá v klidovém stavu na hlavní šoupátko (16).
16. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 1 nebo 2 v yznačený tím, že hlavní stupeň (12) , jakož i předřazený řídící stupeň (11) jsou odděleně od druhého zpětného ventilu (13) upraveny ve ventilovém tělese (14) , přičemž hlavní stupeň (12) je tvořen ventilovým pístem (42) , spolupůsobícím s těsnícím sedlem (41) , vytvořeným na talířové části (38) druhého zpětného ventilu (13) a předřazený řídící stupeň (11) je tvořen elektromagneticky ovladatelným řídícím šoupátkem (18) , spolupůsobícím s regulačními otvory (43) , zhotovenými ve ventilovém pístu (43).
17. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 16 vyznačený t í m, že talířová část (38) omezuje spolu s ventilovým tělesem (14) hydraulický kruhový prostor (44) , do něhož vyčnívá ventilový píst (42) a který je spojen se zásobní nádržkou (8) .
18. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku ^vyznačený t í m, že regulační otvory (43) ústí v kruhovém prostoru (44) .
19. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 1 vyznačený t í m, že hlavní stupeň (12) jakož i předřazený řídící stupeň (11) jsou odděleně od druhého zpětného ventilu (13) upraveny ve ventilovém tělese (14) , přičemž hlavní stupeň (12) je tvořen pístem (40) , vedeným ve ventilovém tělese (14) , nesoucím destičku (45) pro uzavírání ventilu a vykazujícím axiální otvor (46) , jakož i těsnícím sedlem (48) , vytvořeným na talířové části (38) druhého zpětného ventilu (13) a uzaviratelným resp. oteviratelným destičkou (45) pro uzavírání ventilu, zatímco předřazený řídící stupeň (11) je tvořen válcovým prostorem (50), vytvořeným ve ventilovém tělese (14) a obsahujícím řídící šoupátko (49), pružně předepjaté v závěrném směru, přičemž axiálně probíhající válcová stěna (51) prostoru (50) vykazuje radiální otvory (52) , které spolupůsobí s regulačními otvory (53) , vytvořenými v řídícím šoupátku (49) a umožňují hydraulické spojení komory (54) , omezené pístem (47) ve ventilovém tělese (14) , se zásobní nádržkou (8) .
20. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku ^vyznačený t í m, že předřazený řídící stupeň (11) je elektromagneticky ovladatelný, přičemž řídící šoupátko (49) je zhotovené jednodílně s nosičem (27) ponorné cívky (26), tvořící elektromagnetické ovládací ústrojí.
21. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 19 nebo 20, v y značený tí m, že je upravena svisle probíhající stěna (55) , omezující válcový prostor (50) , která vykazuje stupňové vrtání (56) , jehož úsek (57) o menším průměru ústí v komoře (54) a úsek (58) o větším průměru obsahuje axiálně posuvnou tlačnou součást (59) , která spolupůsobí s čelní plochou řídícího šoupátka (49) .
22. Dvouplášfový tlumič nárazů podle jednoho z předcházejících nároků vyznačený tím, že řídící šoupátko (49) spočívá v klidovém stavu v mezipoloze, v níž existuje částečné spojení mezi komorou (24 resp. 54) , omezenou hlavním šoupátkem (16) resp. pístem (47) ve ventilovém tělese (14) , a zásobní nádržkou (8) .
23. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 22 v y z n ač e n ý t í m, že mezipolohy řídícího šoupátka (18, 49) je dosahováno působením třetí tlačné pružiny (60) , která působí proti druhé tlačné pružině (25) , předepínající řídící šoupátko (18, 49).
24. Dvouplášfový tlumič nárazů podle nároků 19 a 23 v yznačenýtím, že třetí tlačná pružina (60) se opírá o vodorovnou stenu (55) , omezující válcový prostor (50).
/·»
25. Tlumící ventil pro regulovatelný dvouplášfový tlumič nárazů podle jednoho z nároků 1 až 24.
26. Tlumící ventil pro regulovatelný dvouplášfový tlumič nárazů podle nároku 23 ve spojení s nárokem 10 v y z n ač e n ý t í m, že třetí tlačná pružina (60) je upravena mezi ventilovým tělesem (14) a nosičem (27) ponorné cívky (26) .
27. Tlumící ventil podle nároku 26vyznačenýtím, že třetí tlačná pružina (60) je upravena ve válcovém vybrání (64) ve ventilovém tělese (14) .
28. Tlumící ventil pro regulovatelný tlumič nárazů podle nároku 1 vyznačený tím, že způsob jeho činnostiodpovídá v dolním rozmezí rychlostí pístu způsobu činnosti jednostupňového šoupátkoveho ventilu, jehož elektromagnetické ovládání určuje stupeň otevření předřazeného řídícího stupně (11) .
29. Tlumící ventil pro regulovatelný tlumič nárazů podle nároku 3 vyznačený tím, že způsob jeho činnosti odpovídá v horním rozmezí rychlostí pístu způsobu činnosti dvoustupňového ventilu pro omezení tlaku, přičemž elektromagnetické ovládání předřazeného řídícího stupně (11) určuje výšku tlakového rozdílu, působícího na hlavní šoupátko (16) .
30. Elektromagnetická ovládací jednotka pro tlumící ventil regulovatelného tlumiče nárazů, sestávající z uzavřeného magnetického jha, v němž jsou upraveny permanentní magnet a elektrická cívka, vyznačená tí m, že část magnetického jha (69) , vedoucí magnetický tok, je vytvořena jako dutý prstenec, v němž je permanentní magnet (30) umístěn tak. že se jeho magnetický tok dělí na dva dílčí toky (80) , probíhající vzájemně v opačném směru.
31. Elektromagnetická ovládací jednotka podle nároku 30, vyznačená tím, že elektrická cívka je vytvořena jako ponorná cívka (26) , jejíž nosič (27) je veden ve vodících štěrbinách (70) , vytvořených v dolní části magnetického jha (70) .
32. Elektromagnetická ovládací jednotka podle nároku 30 v yznačená tím, že elektrická cívka je vytvořena jako ponorná cívka (71) , jejíž nosič (72) je upraven mimo magnetické jho (69) a spojen s tělesem (74) cívky prostřednictvím vodících kolíků (73) , které procházejí otvory (75) v magnetickém jhu (69) .
33. Elektromagnetická ovládací jednotka podle nároku 31 nebo 32, vyznačená tím, že permanentní magnet (84) radiálně obklopuje ponornou cívku (85) .
34. Elektromagnetická ovládací jednotka podle nároku 31 nebo 32 vyznačená tím, že ponorná cívka (26, 71) radiálně obklopuje permanentní magnet (30) .
35. Elektromagnetická ovládací jednotka podle jednoho z nároků 30 až 34 v y z n a č e n á t í m, že permanentní magnet (30) je upevněn prostřednictvím prstencových opěrných těles (78) z magneticky nevodivého materiálu.
36. Elektromagnetická ovládací jednotka podle nároku 30 v yznačená tí m, že elektrická cívka (79) je upravena nepohyblivě, přičemž permanentní magnet (30) je umístěn na části (82) stěny magnetického jha (69) , omezující radiálně uvnitř dutý prstenec a axiálně pohyblivě vedené ve vedeních (81) z magneticky nevodivého materiálu.
37. Elektromagnetická ovládací jednotka podle jednoho z nároků 31 a 33 až 35, vyznačená tí m, že nosič (27) ponorné cívky (26) vykazuje válcovou část (87) , která je vedena v části (82) steny magnetického jha (69) , omezující radiálně uvnitř dutý prstenec.
38. Elektromagnetická ovládací jednotka podle nároku 36 nebo 37, vyznačená tí m, že část (82) steny, omezující radiálně uvnitř dutý prstenec, je vytvořena jako vícehran (89) , na jehož čelních plochách jsou upraveny axiálně magnetizované permanentní magnety (90) ve tvaru kvádrů, kruhových destiček nebo prstencových segmentů.
39. Elektromagnetická ovládací jednotka podle jednoho z předcházejících nároků 30 až 38 vyznačená tím, že elektrická cívka (26, 71, 79, 85) je tvořena jednovrstvovým svitkem (91) kovového pásku.
40. Elektromagnetická ovládací jednotka podle nároku 39 v yznačená tím, že kovový pásek je tvořen jednostranně isolovaným proužkem měděné folie.
41. Elektromagnetická ovládací jednotka podle nároku 39 v yznačená tí m, že kovový pásek je tvořen povrchově oxydovaným proužkem hliníkové folie.
CS923077A 1991-03-13 1992-10-08 Dvouplášťový tlumič nárazů CZ307792A3 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4108027 1991-03-13
DE19914137403 DE4137403A1 (de) 1991-11-14 1991-11-14 Zweirohr-stossdaempfer
PCT/EP1992/000520 WO1992016772A2 (de) 1991-03-13 1992-03-10 Zweirohr-stossdämpfer

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ307792A3 true CZ307792A3 (cs) 1993-01-13

Family

ID=27202284

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923077A CZ307792A3 (cs) 1991-03-13 1992-10-08 Dvouplášťový tlumič nárazů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307792A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5464079A (en) Two-tube shock absorber
JP2983633B2 (ja) ツインパイプ衝撃吸収器
US5011113A (en) Fluid control valve
US4681143A (en) Electromagnetic directional control valve
JP2975572B2 (ja) 可変の減衰力を有する振動ダンパー
US6981577B2 (en) Controlling damping force shock absorber
US4785849A (en) Pressure reducing valve assembly
US20130020514A1 (en) Normally closed solenoid valve
US9133954B2 (en) Electromagnetic linear valve
CA1225568A (en) Three-way proportional valve
JPH05149364A (ja) 減衰力調整式油圧緩衝器
JPH02168039A (ja) 運動経過を緩衝するための緩衝装置
US5860631A (en) Pilot valve for suspension control systems
US20010035317A1 (en) Solenoid-operated driving apparatus and damping force control type hydraulic shock absorber using the same
CN114688196A (zh) 一种推杆流通孔式减振器
JP2513478B2 (ja) 制御弁
CZ307792A3 (cs) Dvouplášťový tlumič nárazů
JPH01320342A (ja) 可変な減衰特性を有する緩衝器
KR20010062123A (ko) 유압 완충기
JP2012002336A (ja) 緩衝器
CN100348885C (zh) 一种复合结构磁流变液半主动减振器
JP4552177B2 (ja) 減衰力調整式緩衝器
CN220890916U (zh) 汽车减震器用自锁型电磁阀、节流电磁阀组件及连杆
US3738386A (en) Pressure-fluid electromagnetic valves
JP2003222179A (ja) 減衰力調整式油圧緩衝器