CZ307095B6 - Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic - Google Patents

Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic Download PDF

Info

Publication number
CZ307095B6
CZ307095B6 CZ2014-315A CZ2014315A CZ307095B6 CZ 307095 B6 CZ307095 B6 CZ 307095B6 CZ 2014315 A CZ2014315 A CZ 2014315A CZ 307095 B6 CZ307095 B6 CZ 307095B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
dust
brush
particles
measuring device
measuring
Prior art date
Application number
CZ2014-315A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014315A3 (cs
Inventor
František Veselka
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně, Fakulta Elektrotechniky A Komunikačních Technologií, Ústav Výkonové Elektrotechniky A Elektroniky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně, Fakulta Elektrotechniky A Komunikačních Technologií, Ústav Výkonové Elektrotechniky A Elektroniky filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně, Fakulta Elektrotechniky A Komunikačních Technologií, Ústav Výkonové Elektrotechniky A Elektroniky
Priority to CZ2014-315A priority Critical patent/CZ307095B6/cs
Publication of CZ2014315A3 publication Critical patent/CZ2014315A3/cs
Publication of CZ307095B6 publication Critical patent/CZ307095B6/cs

Links

Landscapes

  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Motor Or Generator Current Collectors (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká měřicího zařízení pro aplikaci metody prachových částic pomocí měření prachových částic na záchytné destičce.
Dosavadní stav techniky
Celkové provedení stroje a jeho provozní podmínky mají zásadní vliv na práci kluzného kontaktu. Provoz elektrických strojů s kluzným kontaktem se vyznačuje tím, že provoz těchto strojů je doprovázen postupným opotřebováváním kartáčů. Rychlost opotřebení kartáčů je jedním z důležitých provozních parametrů a zásadním způsobem ovlivňuje provozní spolehlivost těchto strojů a volbu optimální značky kartáčů. Při osazování stroje vhodnými kartáči se proto provádějí dlouhodobé zkoušky v délce několika set až tisíce hodin. Tyto zkoušky jsou velice časově, finančně i personálně náročné.
Posouzení kvality kartáčů z hlediska jejich opotřebení je prakticky vždy vztaženo k jejich délkovému úbytku během dlouhodobého chodu. Tuto metodu lze považovat za poměrně jednoduchou, která je, ale založena na velmi přesném délkovém měření, protože se zpravidla jedná o malé úbytky kartáčů. Vzhledem k tomu, že dosedací plocha není zcela rovinná, musí se měřit úbytek délky kartáčů vždy ve stejném místě.
Proto byly hledány cesty k jejich zásadnímu zjednodušení a zefektivnění. Jedním z příspěvků byla i práce Ing. Horné, M., která navrhla v roce 1987 ve své disertační práci tzv. Komparativní metodu pro zjišťování rychlosti opotřebení komutačních kartáčů. Podstatou této metody bylo zachytávání prachových částic, odlétajících z prostoru pracovní plochy kartáče na skleněné sklíčko pokryté tenkou vrstvou oleje. To bylo umisťováno za odběhovou stěnou kartáče.
Nevýhodou byla pracnost při jeho situování do uvedeného prostoru, úlet některých částic, negativní působení okolního prostředí na výsledky měření, malá univerzálnost - velké a malé kartáče, místa odběru, apod., a nízká ekologičnost. Další skupinu tvoří požadavky orientované na rychlost úbytku délky kartáčů v dynamických stavech stroje při proměnném zatížení apod.
Nevýhodou ovšem rovněž je dílčí množství unikajících prachových částic, což ve svém důsledku vede ke zhoršení přesnosti měřicí metody.
Známá řešení jsou popsána v publikacích: Bendi, J. Přechodový odpor kartáčů jako příčina zkrácené komutace. Elektrotechnický obzor 1. 1958. roč. 47. s. 34 až 35. Bernard, I. Studium provozních vlastností el. strojů s kluzným kontaktem - Semestrální projekt 2 2008, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT Brno. Chmelík K., Veselka F. Kluzný kontakt v elektrických strojích, Ostrava: KEY Publishing s.r.o., 2007, ISBN 978-80-87071-59-5. Kulda, V. Zlepšení kartáčového kontaktu na komutátoru. Elektrotechnický obzor 12. 1957, roč. 46. s. 646 až 647. Horná, M. Komparativní metoda pro zjišťování rychlosti opotřebení komutačních kartáčů - Disertační práce 1987, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT Brno. Ptáček L., kolektiv. Nauka o materiálu I. Brno: CERM, 2003. 516 s. ISBN 80-7204-283-1. Shobert II, E. I. Electrical resistance of carbon brushes on copper rings. 1954.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny měřicím zařízením pro aplikaci metody prachových částic pomocí měření prachových částic na záchytné destičce, podle tohoto vynálezu. Jeho pod- 1 CZ 307095 B6 statou je to, že je tvořeno sací hubicí spojenou potrubím se sacím zařízením, přičemž v potrubí je umístěno alespoň jedno záchytné sklíčko, okolo kterého jsou průchozí otvory pro proudění odsávaného prostředí do sacího zařízení, přičemž sklíčko je umístěno do tubusu.
Otvory mají s výhodou tvar Lavalovy dýzy. Počet sklíček je neomezený a sklíčka se řadí za sebou, vedle sebe, a/nebo se překrývají. Potrubí a tubus jsou opatřeny průzory ke studiu turbulencí a množství usazeného prachu. Sklíčko může být z polymetylmetakrylátu.
Podstatu vynálezu tvoří umístění sklíček do speciálního difuzoru vždy tak, že jedno je umístěno na jeho vstupu a jedno, zpravidla menší, na jeho výstupu, který je umístěn na přívodu sání k elektrickému vysavači. Tím se eliminuje negativní vliv okolního prostředí na průběh a výsledky zkoušek, zvyšuje se komfort obsluhy měřicího zařízení, variabilnost a univerzálnost měřicí metody, apod. Difuzor umožňuje aplikaci i několika sklíček za sebou a využití i unikajících částic s vysokou energií.
Objasnění výkresů
Vynález bude podrobněji popsán na konkrétním příkladu provedení s pomocí přiložených výkresů, kde na Obr. 1 je znázorněno schematicky v řezu příkladné zařízení. Na Obr. 2a jsou v bokorysu znázorněny schematicky částice kartáčového prachu na sklíčku a na Obr. 2b je fotografie kartáčového prachu na sklíčku. Na Obr. 3 je znázorněn graf hodnot korekčního činitele Dk k výpočtu objemu částic. Na Obr. 4 je znázorněno grafické stanovení parametrů a a b. Na Obr. 5 je detailní pohled na místo uložení sklíčka v měřicím válci.
Příklady uskutečnění vynálezu
Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic pomocí měření prachových částic na záchytné destičce, je tvořeno sací hubicí spojenou potrubím se sacím zařízením, přičemž v potrubí je umístěno záchytné sklíčko 4, okolo kterého jsou průchozí otvory 5 pro proudění odsávaného prostředí do sacího zařízení, přičemž sklíčko 4 je umístěno do tubusu.
Otvory 5 mají tvar Lavalovy dýzy. Počet sklíček 4 je neomezený a sklíčka 4_se řadí za sebou, vedle sebe, a/nebo se překrývají.
Potrubí je opatřeno průzory ke studiu turbulencí a množství usazeného prachu. Sklíčko je polymetylmetakrylátu.
Komparativní metoda je založena na skutečnosti, že materiál, o který se v provozu zmenší délka, případně objem kartáče, se přemění v drobné prachové částice. Některé se spálí účinky výbojů při práci kluzného kontaktu. Z materiálu kartáče se vytváří pevné produkty ve tvaru různě velkých částic a plynné produkty. Když se podaří tyto pevné a plynné produkty s dostatečnou přesností změřit, vzniknou nové možnosti diagnostiky práce kluzného kontaktu. Zároveň se umožní, aby čas potřebný k vzniku těchto částic byl dostatečně krátký. Za předpokladu, že rychlost tvorby těchto produktů při práci kluzného kontaktu je přímo závislá na rychlosti opotřebení kartáčů, je možné měřit touto metodou opotřebení kartáčů rychleji. Pevné částice vznikají dvěma procesy. Otěrem materiálu kartáčů a lamel komutátoru při otáčení a vylamováním částic z hran kartáčů.
Na Obr. 1 je znázorněno odsávání kartáčového prachu - komutátor 1 (kroužek), kartáč 2, sací potrubí 3, sklíčko 4.
Protože oba procesy jsou ve své podstatě rozdílné, jde o dva nezávislé pochody s vlastními statistickými rozdělovacími funkcemi velikostí částic.
-2CZ 307095 B6
Koncepce nové metody se zakládá na měření a vyhodnocení počtu a velikosti částic odebraných za určitou dobu ze stroje na vhodném místě na komutátoru, nebo kroužku. Destička, na kterou se usazuje v odsávací trubici prach, je umístěna vždy ve stejném místě a také ostatní podmínky se nemění. Pro snadnější zachycení částic je vhodné namazat destičku olejem. Registrační destička (dále jen sklíčko) s usazenými částicemi se zvětší pod mikroskopem a vyfotografuje. Na zvětšených snímcích se odečtou četnosti podle velikosti částic.
Na Obr. 2a jsou znázorněny částice kartáčového prachu na sklíčku, na kterém je olej a částice kartáčového prachu. Na obr. 2b je fotografie kartáčového prachu na sklíčku pořízená v REM.
Je vhodné stanovit si systém, jakým se statistika částic zaznamenává, např. upravená Neaubauerova síť, kdy se částice rozdělí do několika tříd podle velikosti jejich středních průměrů např. D = 1,2,3,4,5,6mm na zvětšené fotografii.
Z již dříve uskutečněných pokusů je stanovena doba expozice na 20 minut. Statistické vyhodnocení je časově náročné a může být zatíženo osobní chybou. Pokud se prohlásí metoda za náhodnou, nemusí se tato chyba uvažovat.
Předpokládá se, že existuje závislost mezi pevnými částicemi, které za určitou dobu vzniknou při práci kluzného kontaktu a částicemi uloženými na sklíčku. Stanoví se celkový objem všech částic. Objem jedné částice s průměrem Dt je předpoklad tvaru koule:
Celkový objem při neproměnných podmínkách pokusu a diskrétní velikosti částic:
/=1 /=ι θ /=i a pro spojitý průběh velikosti částic:
V(D.a.b) = --a-D:i , a dále
bD
Substitucí a řešením nevlastního integrálu se obdrží pro D - oo :
Objem uvažuje i největší částice v počtu menším než 1. Je třeba tuto skutečnost korigovat. Korigovaný objem částic označený 1V je roven:
Dk je korekční činitel pro praktické hodnoty lna.
NA Obr. 4 je znázorněn graf hodnot korekčního činitele Dk k výpočtu objemu částic.
Závislost InjV na průměru částic se stanovuje graficky odhadnutým prokládáním přímky do histogramu, v němž se vynáší přirozené logaritmy počtu naměřených částic v závislosti na průměru částic podle obr. 3.
Řešením lineární závislosti ln N na D se obdrží:
n i=\
Kde pruhy jsou označeny průměrné hodnoty lnA' a D.
Na Obr. 3 je znázorněno grafické stanovení parametrů a a b.
Šrafovaná plocha obsahuje podle teoretického modelu částice s N menší než jedna, jejichž objem se nezapočítává do celkového objemu částic. Aby proložená přímka ln N = a + b · D co nejlépe přiléhala k bodům \n.Nj,Dj určených pokusem, užije se metody nejmenších čtverců. Kriteriem je součet čtverců rozdílu logaritmů naměřených a vypočtených počtů částic pro všechna z = 1,2,3,4 n je minimální:
n
S - [ln N,- (ln a + b · D,)] = min .
1=1
Za předpokladu závislosti mezi počtem a velikostí částic N = a-ehD a že při měření vznikající chyby, které mají normální Gaussovo rozdělení, pak mají všechny hodnoty ln A’; stejný rozptyl - N, jsou naměřené hodnoty:
Y = —1—TV, ~(ln« + Ď·£>, )Ί = —!—S n-2“7L v n-2
Součet čtverců chyb:
Pravděpodobnostní chyba jakékoliv hodnoty InAj je 0,6745-5 . Směrodatné chyby parametrů a a bjsou:
-4CZ 307095 B6
Všechny uvedené rovnice jsou odvozovány s rozdělením středních průměrů D - 1,2,3,4,5, 6«7/m při zvětšení fotografie 130krát. V případě jiného zvětšení je nutné zvolit odpovídající střední průměry částic nebo v závislosti na velikosti částic upravit velikost fotografie.
K tomu, aby se mohla realizovat metoda prachových částic, byl navržen a sestrojen prototyp měřicího přípravku. Kartáčový prach je odsáván nástavcem k nosiči sklíčka, kde se prach má usazovat. Variabilnost přípravku je zajištěna možnou výměnou „nástavců“. Pokud na přípravku žádný není, je určen k odsávání kartáčového prachu pouze od jednoho kartáče. Díky nástavcům existují však ještě další tři možnosti. Jsou to nástavce pro odsávání kartáčového prachu z prostoru, odsávání kartáčového prachu z řady kartáčů a odsávání kartáčového prachu od jednoho kartáče z malého prostoru.
Dalšími částmi jsou trubka, nosné těleso a měřicí válec.
Na Obr. 5 je detailní pohled na místo uložení sklíčka 4 v měřicím válci, Dále je znázorněn prostor pro uložení sklíčka 4 a otvory 5 pro průchod vzduchu a měřicí válec.
Uvedené měřicí zařízení lze použít k posouzení životnosti sběracího ústrojí a tím i strojů, vlivu rychlosti otáčení na velikost opotřebení kartáčů, posouzení kvality různých typů kartáčů, posouzení kvality kluzného kontaktu u různých typů a druhů strojů, posouzení vlivu okolního prostředí (zejména prašnosti) na práci kluzného kontaktu. Dále jej lze použít pro studium úrovně prašnosti v různých částech stroje, posouzení kvality kluzného kontaktu v různých provozních režimech stroje, průběžné diagnostice stavu stroje, studiu práce jednotlivých kartáčů v řadě u sběracího ústrojí, apod. Zařízení umožňuje studovat geometrii prachových částic.
Průmyslová využitelnost
Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic pomocí měření prachových částic na záchytné destičce nalezne uplatnění v elektrotechnice.

Claims (4)

1. Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic pomocí měření prachových částic na záchytné destičce obsahující sací hubicí spojenou potrubím se sacím zařízením, přičemž v potrubí je umístěno alespoň jedno záchytné sklíčko (4), vyznačující se tím, že v potrubí jsou v tubusu umístěna za sebou alespoň dvě sklíčka (4) a okolo sklíček (4) jsou průchozí otvory (5) pro proudění odsávaného prostředí do sacího zařízení.
2. Měřicí zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že otvory (5) mají tvar Lavalovy dýzy.
3. Měřicí zařízení podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že potrubí je opatřeno průzory ke studiu turbulencí a množství usazeného prachu.
4. Měřicí zařízení podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že sklíčko (4) je polymetylmetakrylátu.
CZ2014-315A 2014-05-07 2014-05-07 Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic CZ307095B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-315A CZ307095B6 (cs) 2014-05-07 2014-05-07 Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-315A CZ307095B6 (cs) 2014-05-07 2014-05-07 Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014315A3 CZ2014315A3 (cs) 2015-12-09
CZ307095B6 true CZ307095B6 (cs) 2018-01-10

Family

ID=54771423

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-315A CZ307095B6 (cs) 2014-05-07 2014-05-07 Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307095B6 (cs)

Citations (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS56103951A (en) * 1980-01-18 1981-08-19 Toshiba Corp Brush abrasion detecting device
JPS6161037A (ja) * 1984-08-31 1986-03-28 Chiyoda Hoan Yohin Kk ダストサンブラ−
JPS61178645A (ja) * 1985-02-04 1986-08-11 Hitachi Ltd 粒子密度計測装置
DE4107902A1 (de) * 1990-07-04 1992-01-09 Agency Ind Science Techn Vorrichtung zur in-line-analyse der partikelgroessenverteilung in abgasen
JP2002257741A (ja) * 2001-02-27 2002-09-11 Yazaki Corp 光学式ディスクを用いた塵埃検出装置
JP2003057165A (ja) * 2001-08-17 2003-02-26 Hiroyuki Terasaki 粉塵環境測定機
WO2010003825A1 (fr) * 2008-06-26 2010-01-14 Commissariat A L'energie Atomique Procède et dispositif de quantification des contaminant particulaires de surface par analyse améliorée
CZ20631U1 (cs) * 2009-06-02 2010-03-15 Vysoké ucení technické v Brne Zařízení pro uchycení záchytných destiček při zjišťování rychlosti opotřebení kartáčů kluzného kontaktu elektrických strojů pomocí měření prachových částic na záchytné destičce
US20100330690A1 (en) * 2008-09-16 2010-12-30 Kimoto Electric Co., Ltd. Suspended Particulate Matter Measurement Apparatus and Suspended Particulate Matter Measurement Method Using the Same
CZ25785U1 (cs) * 2012-10-17 2013-08-20 VUT v Brne, Fakulta elektrotechniky a komunikacních technologií, Zařízení pro zjišťování velikosti opotřebení kartáčů kluzného kontaktu elektrických strojů pomocí diagnostiky a vyhodnocování měření prachových částic na záchytné destičce

Patent Citations (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS56103951A (en) * 1980-01-18 1981-08-19 Toshiba Corp Brush abrasion detecting device
JPS6161037A (ja) * 1984-08-31 1986-03-28 Chiyoda Hoan Yohin Kk ダストサンブラ−
JPS61178645A (ja) * 1985-02-04 1986-08-11 Hitachi Ltd 粒子密度計測装置
DE4107902A1 (de) * 1990-07-04 1992-01-09 Agency Ind Science Techn Vorrichtung zur in-line-analyse der partikelgroessenverteilung in abgasen
JP2002257741A (ja) * 2001-02-27 2002-09-11 Yazaki Corp 光学式ディスクを用いた塵埃検出装置
JP2003057165A (ja) * 2001-08-17 2003-02-26 Hiroyuki Terasaki 粉塵環境測定機
WO2010003825A1 (fr) * 2008-06-26 2010-01-14 Commissariat A L'energie Atomique Procède et dispositif de quantification des contaminant particulaires de surface par analyse améliorée
US20100330690A1 (en) * 2008-09-16 2010-12-30 Kimoto Electric Co., Ltd. Suspended Particulate Matter Measurement Apparatus and Suspended Particulate Matter Measurement Method Using the Same
CZ20631U1 (cs) * 2009-06-02 2010-03-15 Vysoké ucení technické v Brne Zařízení pro uchycení záchytných destiček při zjišťování rychlosti opotřebení kartáčů kluzného kontaktu elektrických strojů pomocí měření prachových částic na záchytné destičce
CZ25785U1 (cs) * 2012-10-17 2013-08-20 VUT v Brne, Fakulta elektrotechniky a komunikacních technologií, Zařízení pro zjišťování velikosti opotřebení kartáčů kluzného kontaktu elektrických strojů pomocí diagnostiky a vyhodnocování měření prachových částic na záchytné destičce

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014315A3 (cs) 2015-12-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106289836B (zh) 一种燃气轮机进气过滤器的性能检测分析方法
WO2018054166A1 (zh) 基于环境温度的电池循环寿命测试方法
FR3067154B1 (fr) Procede d'analyse de tendance et d'ajustement automatique de parametres d'alarme
JP6106678B2 (ja) 摩耗を測定するためのマーカが設けられる遠心圧縮機、および前記マーカを用いて摩耗を監視する方法
JP2022062213A (ja) 三次元表面粗度評価装置及び三次元表面粗度評価方法
CN105424105B (zh) 除尘系统主管风量检测方法及在线检测装置
CN104094376B (zh) 带电粒子束装置
CZ307095B6 (cs) Měřicí zařízení pro aplikaci metody prachových částic
FI113406B (fi) Laite aerosolipartikkelien kokojakauman määrittämiseksi
CN203069156U (zh) 一种新型刮研加工表面自动检测装置
US11467100B2 (en) Imaging element for a borescope
CN115087854A (zh) 用于监测气溶胶粒子的数量密度的方法和装置
JP2006258473A (ja) 転がり軸受の軸受寿命推定方法
CN108293289A (zh) 确定x射线系统的x射线管的状况
JP6539570B2 (ja) 多管式熱交換器の細管洗浄方法およびそれに用いる細管汚れ検出装置
CZ20631U1 (cs) Zařízení pro uchycení záchytných destiček při zjišťování rychlosti opotřebení kartáčů kluzného kontaktu elektrických strojů pomocí měření prachových částic na záchytné destičce
JP5646308B2 (ja) 放射線測定装置
RU127168U1 (ru) Носитель датчиков для внутритрубного дефектоскопа
KR20170066016A (ko) 열교환기의 마모볼 선별장치
Suman et al. Non-contact measurement techniques to study the microsized particle adhesion phenomenon
JP5235874B2 (ja) 伝熱面上に配置された物質層を有する原子炉構成要素の出力伝達を決定する方法
JP2005345132A (ja) 転がり軸受の劣化評価方法
CN109142175A (zh) 一种浓度系数获取方法和装置及浓度监测方法和装置
CN113702834B (zh) 一种应用于物联网设备电池剩余电量估算的方法
WO2022018315A1 (es) Sistema y método para inspeccionar un fluido