CZ307073B6 - Způsob snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ307073B6
CZ307073B6 CZ2016-842A CZ2016842A CZ307073B6 CZ 307073 B6 CZ307073 B6 CZ 307073B6 CZ 2016842 A CZ2016842 A CZ 2016842A CZ 307073 B6 CZ307073 B6 CZ 307073B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cable
optical
optical cable
sheath
heating
Prior art date
Application number
CZ2016-842A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2016842A3 (cs
Inventor
Vladimír Vašinek
Jakub Jaroš
David Hrubý
Lukáš Hájek
Aleš Vanderka
Lukáš Bednárek
Original Assignee
Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava filed Critical Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava
Priority to CZ2016-842A priority Critical patent/CZ307073B6/cs
Publication of CZ2016842A3 publication Critical patent/CZ2016842A3/cs
Publication of CZ307073B6 publication Critical patent/CZ307073B6/cs

Links

Landscapes

  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)
  • Light Guides In General And Applications Therefor (AREA)

Abstract

Způsob snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu, kde optický kabel (10) je tvořen výztuží (6), svazkem optických vláken (4) prstencově uspořádaných okolo výztuže (6) a každé optické vlákno (4) má primární plášť (2) a sekundární plášť (3), přičemž je optický kabel (10) opatřen vnějším pláštěm (1). Optický kabel (10) se zevně ohřívá v kontinuálním režimu, nebo v dávkovém režimu, za působení teploty ohřevu To, kteráje nižší, než nejnižší teplota tání Tt materiálu vnějšího pláště (1) optického kabelu (10). nebo primárního pláště (2) optického vlákna (4), nebo sekundárního pláště (3) optického vlákna (4). Čas ohřevu t0. po který- se optický kabel (10) ohřívá je větší jak 1 min. Součástí vynálezu je rovněž zařízení k realizaci popsaného způsobu v kontinuálním režimu, nebo v dávkovém režimu

Description

Vynález se týká optických kabelů, jejichž konstrukce je v odborných kruzích známa pod označením break-out optické kabely.
Dosavadní stav techniky
Optická vlákna jsou skleněná vlákna, nebo plastová vlákna, jejichž prostřednictvím se přenáší světelné signály ve směru jejich podélné osy. Díky ohebnosti optických vláken je možné optická vlákna uspořádat do svazků tvořících optické kabely.
Je známa konstrukce tzv. break-out optických kabelů, která zahrnuje alespoň jednu výztuž, vnější plášť optického kabelu a různý počet optických vláken, přičemž každé optické vlákno je umístěno těsně v sekundárním plášti optického vlákna a sekundární plášť je uložen s vůlí ve volnějším primárním plášti optického vlákna. Primární a sekundární plášť optického vlákna jsou tvořeny plasty, například polyetylénem známým pod zkratkou PE, či polyvinylchloridem, zkratka PVC. Skupina optických vláken je seřazena do svazku prstencovitě uspořádaného okolo výztuže. Výztuž chrání optická vlákna před poškozením mechanickým namáháním a je vytvořena např. z kompozitního materiálu. V uskutečněních optických kabelů svíce svazky optických vláken uspořádanými prstencovitě okolo výztuže jsou jednotlivé svazky optických vláken ovinuty stahovací PE páskou pro vytvoření uceleného souboru. Optický kabel je následně opatřen vnějším ochranným pláštěm kabelu, jehož úkolem je držet optická vlákna a výztuže pohromadě a chránit je před nepříznivými vnějšími vlivy.
Z přihlášky vynálezu JPH 11 231 178 A je znám optický kabel, jehož struktura je tvořena středovou výztuží, okolo které jsou uspořádána optická vlákna pro přenesení vnějšího mechanického namáhání mimo optická vlákna. Struktura dále zahrnuje vnější plášť, který je opatřen podpůrným drátem pro snížení působení mechanických vlivů na výztuž a optická vlákna uvnitř kabelu.
Z další přihlášky vynálezu JPS 59 123 804 A je znám optický kabel, jehož struktura je tvořena dvěma rovnoběžnými výztužemi, ke kterým je uspořádáno optické vlákno v podélném směru. Výztuže a optické vlákno jsou opatřeny vnějším pláštěm. Výztuže chrání optické vlákno před působením vnějšího mechanického namáhání.
U speciálních optických kabelů, které jsou tvořeny jen jedním optickým vláknem, se pro snížení pnutí kabelu používá zvláštní mechanická výztuž tvořená kovovou dutinkou, která částečně eliminuje vnitřní pnutí. Eoto řešení ale není použitelné ani vhodné pro vícevrstvé optické kabely s mnoha optickými vlákny.
Nevýhoda známých vícevrstvých optických kabelů spočívá v tom, že při výrobě optického kabelu roste vnitřní mechanické napětí na jednotlivých optických vláknech uložených těsně k sobě a stažených vnějším pláštěm optického kabelu, přičemž platí, že čím více optických vláken se nachází v optickém kabelu, tím více roste vnitřní mechanické napětí na optických vláknech a zejména pnutí mezi jednotlivými vlákny ajejich primárními a sekundárními plášti. Vyšší mechanické napětí zkracuje životnost optických vláken a tím celého optického kabelu a omezuje možnosti aplikace měřicích metod při zkušebních a provozních měřeních.
Mechanické napětí, resp. pnutí, uvnitř optického kabelu se vyhodnocuje metodou využívající tzv. Brillouinova frekvenčního rozptylu. Optické kabely s vysokými hodnotami vnitřního mechanického napětí vykazují vyšší hodnoty Brillouinova frekvenčního rozptylu. Tvto vvšší hodnotv překrývají jiné vnější vlivy, které by mohly být měřeny metodou Brillouinova frekvenčního rozptylu, např. vliv měnících se teplotních podmínek podél vnějšího pláště optického kabelu. Tyto vlivy jsou proto u současných break-out optických kabelů s vysokým vnitřním napětím neměřitelné.
Jsou známé např. vícevrstvé optické kabely, u kterých se vnitřní pnutí omezuje pomocí gelu uloženého mezi jednotlivá optická vlákna, takže sekundární pláště jednotlivých vláken mohou po sobě klouzat. Aplikace gelových vrstev ale vyžaduje poměrně značné úpravy výrobní linky a prodražuje výrobu kabelů.
V současné době není znám jednoduchý a účinný způsob pro snížení mechanického napětí uvnitř optických kabelů bez zásahů do konstrukce a technologie výroby kabelu. Úkolem vynálezu je vytvoření způsobu snížení vnitřního mechanického napětí uvnitř optického kabelu, zejména u tzv. break-out kabelů, který by dokázal snížit a stabilizovat mechanické napětí optických vláken uvnitř optického kabelu, který by byl vhodný jak pro aplikaci do kontinuální linky pro výrobu optických kabelů, tak i pro dodatečnou modifikaci již vyrobených optických kabelů, a který by nezasahoval do konstrukce optických kabelů a neměnil by jejich přenosové parametry. Dalším úkolem vynálezu je vytvoření zařízení, kterým by bylo možné modifikovat optické kabely, jak během výroby, tak i dodatečně po výrobě.
Podstata vynálezu
Vytčený úkol je vyřešen pomocí způsobu snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu a pomocí zařízení k provádění tohoto způsobu podle dále uvedeného vynálezu.
Předmětem vynálezu je způsob snížení vnitřního mechanického napětí uvnitř optického kabelu typu break-out, který je tvořený alespoň jednou výztuží, alespoň jedním svazkem optických vláken uspořádaných prstencovitě kolem výztuže a vnějším pláštěm optického kabelu. Každé optické vlákno je opatřeno primárním pláštěm optického vlákna a sekundárním pláštěm optického vlákna, které stejně jako vnější plášť jsou zpravidla z plastu.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že se na optický kabel působí zevně tepelným ohřevem v kontinuálním nebo dávkovém režimu s teplotou ohřevu T„ po čas ohřevu t0, přičemž platí vztah 70 °C < To < Tt, kde T, je nejnižší teplota tání materiálu vnějšího pláště optického kabelu, nebo primárního pláště optického vlákna, nebo sekundárního pláště optického vlákna, a dále platí pro čas ohřevu t0> 1 min.
Ohříváním optických vláken, která jsou v kabelu uložena těsně vedle sebe ve svazcích, přičemž jsou ve vzájemném kontaktu primárními plášti a jsou úzce smeknuta z procesu kabelování, dochází s výhodou ke změknutí vnitřních částí kabelů bez jejich poškození, zejména ochranných plášťů optických vláken. Při změknutí vnitřních částí dojde ke stabilizaci mechanického napětí jednotlivých optických vláken, takže vnitřní mechanické napětí je sníženo.
Ve výhodném provedení způsobu snížení vnitřního mechanického napětí uvnitř optického kabelu podle vynálezu se protahuje v kontinuálním režimu rozvinutý optický kabel průběžnou pecí za teploty ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To < 100 °C, po čas ohřevu t0 > 5 min. Výhodou kontinuálního režimu je to, že optický kabel je kompletně prohřátý, neboť může teplo působit ze všech stran optického kabelu bez omezení. Nestíněný přístup tepla k povrchu optického kabelu snižuje potřebný čas ohřevu.
Ve výhodném provedení způsobu snížení vnitřního mechanického napětí uvnitř optického kabelu podle vynálezu se při provádění dávkového režimu vloží svinutý optický kabel do dávkové pece s teplotou ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To < 100 °C, po čas ohřevu t0 > 10 min. Výhodou dávkového režimu je to, že optický kabel se upravuje v celém rozsahu své délky najednou. Dávková pec má ve výsledku nižší provozní náklady, než průběžná pec.
Součástí vynálezu je rovněž zařízení pro snížení vnitřního pnutí mechanického napětí uvnitř optického kabelu výše uvedeným způsobem.
V jednom výhodném provedení je zařízení vytvořeno jako výrobní linka pro výrobu optického kabelu, která je opatřena kontinuálním kabelovacím zařízením pro kompletaci optického kabelu, přičemž za kabelovacím zařízením je uspořádána průběžná pec pro ohřev rozvinutého optického kabelu a tažné zařízení pro průtah optického kabelu průběžnou pecí. Průběžná pec má nastavitelný rozsah pracovních teplot ohřevu To ležící v intervalu 75 °C <T0< 80 °C a tažné zařízení má rychlost průtahu v rozmezí dle vztahu v < 1/300 [m/s], kde l je průtažná délka průběžné pece.
V jiném výhodném provedení zařízení je zařízení tvořeno samostatnou dávkovou pecí uzpůsobenou pro vložení svinutého optického kabelu. Dávková pec má nastavitelný rozsah pracovních teplot ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To< 80 °C a je opatřena ovládacím prostředkem pro nastavení času ohřevu t0> 10 min.
Mezi výhody vynálezu patří snížení mechanického napětí na jednotlivých optických vláknech, a tím snížení vnitřního napětí v optickém kabelu vedoucí k prodloužení jeho životnosti a ke snížení rušení světelných signálů přenášených v optických vláknech. Dále je výhodné to, že vynalezený způsob nezasahuje do stávajícího výrobního postupu, aleje prováděn až po samém závěru výrobního postupu, buď na výrobní lince, nebo samostatně při modifikaci vyrobených kabelů. Zařízení k provádění způsobu jsou konstrukčně jednoduchá a snadno realizovatelná. Optický kabel se sníženým vnitřním mechanickým napětím umožňuje rozšířit aplikace optického kabelu pro měření dalších fyzikálních veličin, mezi které patří např. mechanické namáhání kabelu, teplotní měření podél kabelu, měření mechanického namáhání předmětu těsně spojeného s optickým kabelem.
Objasnění výkresů
Uvedený vynález bude blíže objasněn na následujících vyobrazeních, kde:
obr. 1 znázorňuje příčný řez optickým kabelem, obr. 2 znázorňuje schematické vyobrazení zařízení pro kontinuální režim ohřevu rozvinutého optického kabelu, obr. 3 znázorňuje schematické vyobrazení zařízení pro dávkový režim ohřevu svinutého optického kabelu, obr. 4 je graf znázorňující výsledky měření mechanického napětí pro jedno optické vlákno optického kabelu, obr. 5 je graf znázorňující výsledky měření mechanického napětí pro celý optický kabel.
Příklad uskutečnění vynálezu
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění vynálezu jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení vynálezu na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním vynálezu, která jsou zde popsána. 1 tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících patentových nároků.
Na obr. 1 je vyobrazen příčný řez optickým kabelem JO typu break-out. Ve středu optického kabelu JO se nachází výztuž 6 tvořená kompozitním materiálem. V jiných uskutečněních příkladu provedení může být výztuž 6 tvořena např. ocelí, či plastem. Okolo výztuže 6 je prstencově uspořádán svazek osmi optických vláken 4. Optická vlákna 4 jsou těsně přimknuta k výztuži 6 a současně sousedící optická vlákna 4 k sobě navzájem, přičemž jsou stažena PE stahovací páskou 5. V popisovaném příkladu uskutečnění optického kabelu JO je každé optické vlákno 4 tvořeno materiálem na bázi skla, přičemž je na optickém vláknu 4 těsně nanesený sekundární plášť 3 a na něm je dále nanesený primární plášť 2. Primární plášť 2 je vyroben např. z PVC, sekundární plášť 3 je vyroben např. z polymethylakrylátu. Na obr. 1 je dále znázorněn druhý svazek ze čtrnácti optických vláken 4, který je stažen PE stahovací páskou 7. Optický kabel JO je opatřen vnějším pláštěm 1, který chrání optický kabel JO před nepříznivými okolními vlivy. Vnější plášť 1 je vyroben z materiálu PVC.
Na obr. 2 je vyobrazeno schéma zařízení pro kontinuální režim ohřevu optického kabelu 10. Zařízení je tvořeno výrobní linkou, ze které je vyobrazeno kabelovací zařízení 8, ze kterého vystupuje optický kabel 10. Optický kabel J_0 v rozvinutém stavu prochází kontinuálně průběžnou pecí 9, ve které je ohříván. Průběžná pec 9 je elektrická odporová pec a pracuje na teplotě ohřevu Te do výše 80 °C. K průběžné peci 9 je přiřazeno tažné zařízení 12 pro protahování rozvinutého optického kabelu 10. Optický kabel JO je při kontinuálním režimu ohříván po čas ts ohřevu alespoň 5 minut při teplotě ohřevu T2 80 °C. Rychlost tažení optického kabelu JO je uzpůsobena dle délky pracovního prostoru průběžné pece 9, aby optický kabel JO v průběžné peci 9 byl ohříván po potřebnou dobu.
Na obr. 3 je schematicky vyobrazeno zařízení, které je tvořeno dávkovou pecí JJ, uvnitř které je uložen svinutý optický kabel JO na navíjecím bubnu. Dávková pec JJ je elektrická odporová pec a pracuje na teplotě ohřevu T„ do výše 80 °C. Čas ohřevu t<, v dávkové peci JJ je alespoň 10 min pro optický kabel JO svinutý do jedné vrstvy. V případě svinutí optického kabelu JO do více vrstev je čas ohřevu tQ větší než 10 min.
Na obr. 4 je vyobrazen graf s výsledky měření pro jediné optické vlákno 4 po provedení laboratorní zkoušky pro snížení vnitřního mechanického napětí v optickém kabelu JO. V rámci laboratorní zkoušky byl optický kabel JO zahřát na teplotu 100 °C. Měření bylo provedeno pomoci Brillouinova frekvenčního rozptylu. Na vodorovné ose grafu je zanesena délka optického kabelu JO a na svislé ose jsou vyneseny naměřené frekvence.
Spojnice bodů nesoucí označení a ukazuje naměřené hodnoty jediného optického vlákna 4 optického kabelu JO s vnitřním mechanickým napětím při teplotě 25 °C. Spojnice bodů nesoucí označení b ukazuje naměřené hodnoty optického vlákna 4 optického kabelu JO ohřátého na 100 °C. Spojnice bodů nesoucí označení c ukazuje naměřené hodnoty optického vlákna 4 optického kabelu JO ohřátého na 100 °C a vychladlého zpět na 25 °C. Z grafu je patrné, že frekvenční rozptyl pro optické vlákno 4 tepelně ošetřené optického kabelu JO je nižší, než frekvenční rozptyl pro optické vlákno 4 tepelně neošetřeného optického kabelu JO.
Na obr. 5 je vyobrazen graf s výsledky měření pro celý optický kabel JO po provedení laboratorní zkoušky pro snížení vnitřního mechanického napětí v optickém kabelu JO. Měření bylo provedeno pomoci Brillouinova frekvenčního rozptylu. Na vodorovné ose grafu je zanesena délka optického kabelu JO a na svislé ose jsou vyneseny naměřené frekvence.
Spojnice bodů nesoucí označení a ukazuje naměřené hodnoty optického kabelu JO s vnitřním mechanickým napětím při teplotě 25 °C. Spojnice bodů nesoucí označení b ukazuje naměřené hodnoty optického kabelu JO ohřátého na 100 °C. Spojnice bodů nesoucí označení c ukazuje naměřené hodnoty optického kabelu JO ohřátého na 100 °C a vychladlého zpět na 25 °C. Z grafu je patrné, že frekvenční rozptyl pro tepelně ošetřený optický kabel JO je nižší, než frekvenční rozptyl pro tepelně neošetřený optický kabel JO.
Při laboratorních zkouškách byl optický kabel JO ohříván na teplotu 100 °C, která je již velice KiívLn k tpnlntě tání T, materiálu nrimárního pláště 2. V provozních podmínkách bude výhodnějCZ 307073 B6 ší, když teplota ohřevu j_,s nepřekročí hodnotu 80 °C, aby nedošlo k lokálním poškozením uvnitř optického kabelu H).
Průmyslová využitelnost
Vynález lze využít při průmyslové výrobě optických kabelů, při dodatečné modifikaci již vyrobených optických kabelů, a při výzkumu a vývoji optických kabelů.

Claims (12)

1. Způsob snížení vnitřního mechanického napětí uvnitř optického kabelu (10) typu break-out tvořeného alespoň jednou výztuží (6), alespoň jedním svazkem optických vláken (4) uspořádaných prstencovitě kolem výztuže (6), kde každé optické vlákno (4) je opatřeno primárním pláš15 těm (2) optického vlákna (4) a sekundárním pláštěm (3) optického vlákna (4), přičemž optický kabel (10) je dále opatřen vnějším pláštěm (1) optického kabelu (10), vyznačující se tím, že na optický kabel (10) se působí zevně tepelným ohřevem v kontinuálním nebo dávkovém režimu s teplotou ohřevu T„ po čas ohřevu t0, přičemž teplota ohřevu To leží v intervalu 70 °C < To < T„ kde Tt je nejnižší teplota tání materiálu vnějšího pláště (1) optického kabelu (10),
20 nebo primárního pláště (2) optického vlákna (4), nebo sekundárního pláště (3) optického vlákna (4), a čas ohřevu t0 > 1 min.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že v kontinuálním režimu se protahuje rozvinutý optický kabel (10) průběžnou pecí (8) za teploty ohřevu To ležící v intervalu 75 °C
25 < To < 100 °C, po čas ohřevu t0 > 5 min.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že v dávkovém režimu se svinutý optický kabel (10) vloží do dávkové pece (11) s teplotou ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To< 100 °C, po čas ohřevu t0 > 10 min.
4. Zařízení pro snížení vnitřního pnutí mechanického napětí uvnitř optického kabelu (10) způsobem podle nároku 2, vyznačující se tím, že je vytvořeno jako výrobní linka pro výrobu optického kabelu (10), která je opatřena kontinuálním kabelovacím zařízením (8) pro kompletaci optického kabelu (10), přičemž za kabelovacím zařízením (8) je uspořádána průběžná
35 pec (9) pro ohřev rozvinutého optického kabelu (10) a tažné zařízení pro průtah optického kabelu (10) průběžnou pecí (9).
5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že průběžná pec (9) má nastavitelný rozsah pracovních teplot ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To< 80 °C a tažné zařízení (12) má
40 rychlost průtahu v rozmezí v < 1/300 [m/s], kde 1 je průtažná délka průběžné pece (9).
6. Zařízení pro snížení vnitřního pnutí mechanického napětí uvnitř optického kabelu (10) způsobem podle nároku 3, vyznačující se tím, že je tvořeno samostatnou dávkovou pecí (11) uzpůsobenou pro vložení svinutého optického kabelu (10).
7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že dávková pec (11) má nastavitelný rozsah pracovních teplot ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To< 80 °C a je opatřena ovládacím prostředkem pro nastavení času ohřevu t0 > 10 min.
3 výkresy
Seznam vztahových značek:
1 vnější plášť optického kabelu
2 primární plášť optického vlákna
3 sekundární plášť optického vlákna
4 optické vlákno
5 stahovací páska
6 výztuž
7 stahovací páska
8 kabelovací zařízení
9 průběžná pec
10 optický kabel
11 dávková pec
12 tažné zařízení To teplota ohřevu T, teplota tání t0 čas ohřevu v rychlost průtahu I průtažná délka průběžné pece
CZ2016-842A 2016-12-30 2016-12-30 Způsob snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ307073B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-842A CZ307073B6 (cs) 2016-12-30 2016-12-30 Způsob snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-842A CZ307073B6 (cs) 2016-12-30 2016-12-30 Způsob snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2016842A3 CZ2016842A3 (cs) 2017-12-27
CZ307073B6 true CZ307073B6 (cs) 2017-12-27

Family

ID=60763755

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-842A CZ307073B6 (cs) 2016-12-30 2016-12-30 Způsob snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307073B6 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0092009A2 (en) * 1981-12-22 1983-10-26 BICC Public Limited Company Improvements in or relating to optical cable elements
US5449488A (en) * 1991-10-30 1995-09-12 Nokia-Maillefer Oy Method for the heat treatment of a cable

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0092009A2 (en) * 1981-12-22 1983-10-26 BICC Public Limited Company Improvements in or relating to optical cable elements
US5449488A (en) * 1991-10-30 1995-09-12 Nokia-Maillefer Oy Method for the heat treatment of a cable

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2016842A3 (cs) 2017-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6957000B2 (en) Peelable buffer layer having a preferential tear portion and methods of manufacturing the same
US6785450B2 (en) Self-supporting fiber optic cable
CA2925456C (en) Stretchable fiber optic cable
US8805144B1 (en) Stretchable fiber optic cable
US8867878B2 (en) Fiber optic cable design with clear buffer tubes
CN107045172A (zh) 一种轻型可反复收放的集束光缆及其制备方法
CA1225208A (en) Method for fabricating a cable core including optical fibers
CN103969773A (zh) 光缆
CN108027474A (zh) 多芯光纤、多芯光缆以及光纤传输系统
BRPI0116585B1 (pt) Cabo óptico para telecomunicações, fibra óptica adequada para uso em um cabo óptico, e, método para confeccionar a mesma
EP1200864A1 (en) Optical cable for telecommunications
US20140079361A1 (en) Water-Swellable Element for Optical-Fiber Cables
US6853780B1 (en) Optical cable for telecommunications
CZ307073B6 (cs) Způsob snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu a zařízení k provádění tohoto způsobu
CZ30405U1 (cs) Zařízení pro modifikaci optického kabelu
Lu et al. Determination of thermal residual strain in cabled optical fiber with high spatial resolution by Brillouin optical time-domain reflectometry
IE912518A1 (en) Optical fibre coupler
JPS5922006A (ja) 光フアイバケ−ブルの製造方法
JP4284549B2 (ja) 光ファイバケーブルおよびその製造方法
AU2015399539B2 (en) An aerial micromodule optical cable and a method of manufacturing said cable
JP2007058223A (ja) 屈折率傾斜型ペルフルオロプラスチック光ファイバーおよびその光ファイバーの製造方法
CN105785534A (zh) 一种用于电力或通信的全介质光缆及其制造方法
Dashkov et al. Study of optical fiber curvature distribution changes in cable at cyclic temperature variations
JP6605293B2 (ja) 緊張材および歪計測用光ファイバーケーブルの端末処理方法
JPS6075810A (ja) 強化光フアイバ