CZ30405U1 - Zařízení pro modifikaci optického kabelu - Google Patents

Zařízení pro modifikaci optického kabelu Download PDF

Info

Publication number
CZ30405U1
CZ30405U1 CZ2016-33249U CZ201633249U CZ30405U1 CZ 30405 U1 CZ30405 U1 CZ 30405U1 CZ 201633249 U CZ201633249 U CZ 201633249U CZ 30405 U1 CZ30405 U1 CZ 30405U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
optical cable
optical
cable
furnace
optical fiber
Prior art date
Application number
CZ2016-33249U
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimír Vašinek
Jakub Jaroš
David Hrubý
Lukáš Hájek
Aleš Vanderka
Lukáš Bednárek
Original Assignee
Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava filed Critical Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava
Priority to CZ2016-33249U priority Critical patent/CZ30405U1/cs
Publication of CZ30405U1 publication Critical patent/CZ30405U1/cs

Links

Landscapes

  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)

Description

Zařízení pro modifikaci optického kabelu
Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro modifikaci optických kabelů za účelem snížení jejich vnitřního mechanického pnutí.
Dosavadní stav techniky
Optická vlákna jsou skleněná nebo plastová vlákna, jejichž prostřednictvím se přenáší světelné signály ve směru jejich podélné osy. Díky ohebnosti optických vláken je možné optická vlákna uspořádat do svazků tvořících optické kabely.
Je známa konstrukce tzv. break-out optických kabelů, která zahrnuje alespoň jednu výztuž, vnější plášť optického kabelu a různý počet optických vláken, přičemž každé optické vlákno je umístěno těsně v sekundárním plášti optického vlákna a sekundární plášť je uložen s vůlí ve volnějším primárním plášti optického vlákna. Primární a sekundární plášť optického vlákna jsou tvořeny plasty, například polyetylénem známým pod zkratkou PE, či polyvinylchloridem, zkratka PVC. Skupina optických vláken je seřazena do svazku prstencovitě uspořádaného okolo výztuže. Vý15 ztuž chrání optická vlákna před poškozením mechanickým namáháním a je vytvořena např. z kompozitního materiálu. V uskutečněních optických kabelů s více svazky optických vláken uspořádanými prstencovitě okolo výztuže jsou jednotlivé svazky optických vláken ovinuty stahovací PE páskou pro vytvoření uceleného souboru. Optický kabel je následně opatřen vnějším ochranným pláštěm kabelu, jehož úkolem je držet optická vlákna a výztuže pohromadě a chránit j e před nepříznivými vněj šími vlivy.
Z přihlášky vynálezu JPH 11 231 178Aje znám optický kabel, jehož struktura je tvořena středovou výztuží, okolo které jsou uspořádána optická vlákna pro přenesení vnějšího mechanického namáhám mimo optická vlákna. Struktura dále zahrnuje vnější plášť, který je opatřen podpůrným drátem pro snížení působení mechanických vlivů na výztuž a optická vlákna uvnitř kabelu.
Z další přihlášky vynálezu JPS 59 123 804 A je znám optický kabel, jehož struktura je tvořena dvěma rovnoběžnými výztužemi, ke kterým je uspořádáno optické vlákno v podélném směru. Výztuže a optické vlákno jsou opatřeny vnějším pláštěm. Výztuže chrání optické vlákno před působením vnějšího mechanického namáhám.
U speciálních optických kabelů, které jsou tvořeny jen jedním optickým vláknem, se pro snížení pnutí kabelu používá zvláštní mechanická výztuž tvořená kovovou dutinkou, která částečně eliminuje vnitřní pnutí. Toto řešení ale není použitelné ani vhodné pro vícevrstvé optické kabely s mnoha optickými vlákny.
Nevýhoda známých vícevrstvých optických kabelů spočívá v tom, že při výrobě optického kabelu roste vnitřní mechanické napětí na jednotlivých optických vláknech uložených těsně k sobě a stažených vnějším pláštěm optického kabelu, přičemž.platí, že čím více optických vláken se nachází v optickém kabelu, tím více roste vnitřní mechanické napětí na optických vláknech a zejména pnutí mezi jednotlivými vlákny a jejich primárními a sekundárními plášti. Vyšší mechanické napětí zkracuje životnost optických vláken a tím celého optického kabelu a omezuje možnosti aplikace měřících metod při zkušebních a provozních měřeních.
Mechanické napětí, resp. pnutí uvnitř optického kabelu se vyhodnocuje metodou využívající tzv. Brillouinova frekvenčního rozptylu. Optické kabely s vysokými hodnotami vnitřního mechanického napětí vykazují vyšší hodnoty Brillouinova frekvenčního rozptylu. Tyto vyšší hodnoty překrývají jiné vnější vlivy, které by mohly být také měřeny stejnou metodou, např. vliv měnících se teplotních podmínek podél vnějšího pláště optického kabelu. Tyto vlivy jsou proto u sou45 časných break-out optických kabelů s vysokým vnitřním napětím neměřitelné.
Jsou známé např. vícevrstvé optické kabely, u kterých se vnitřní pnutí omezuje pomocí gelu uloženého mezi jednotlivá optická vlákna, takže primární pláště jednotlivých vláken mohou po sobě klouzat. Aplikace gelových vrstev ale vyžaduje poměrně značné úpravy výrobní linky a prodražuje výrobu kabelů.
V současné době není známo jednoduché a účinné zařízení pro snížení mechanického napětí uvnitř optických kabelů bez zásahů do konstrukce a technologie výroby kabelů. Úkolem technického řešení proto je vytvoření zařízení pro snížení vnitřního mechanického napětí uvnitř optického kabelu, zejména u tzv. break-out kabelů, které by dokázalo snížit a stabilizovat mechanické napětí optických vláken uvnitř optického kabelu, které by bylo vhodné jak pro aplikaci do kontinuální linky pro výrobu optických kabelů, tak i pro dodatečnou modifikaci již vyrobených optických kabelů, a které by nezasahovalo do konstrukce optických kabelů a neměnilo by jejich přenosové parametry. Dalším úkolem technického řešení je vytvoření zařízení, kterým by bylo možné modifikovat optické kabely jak během výroby, tak i dodatečně po jejich výrobě.
Podstata technického řešení
Předmětem technického řešení je zařízení pro modifikaci optického kabelu za účelem snížení jeho vnitřního mechanického pnutí, zejména pro modifikaci optického kabelu typu break-out. Kabel tohoto typu je tvořen alespoň jednou výztuží, alespoň jedním svazkem optických vláken uspořádaných prstencovitě kolem výztuže, kde každé optické vlákno je opatřeno primárním pláštěm optického vlákna a sekundárním pláštěm optického vlákna a vnějším pláštěm optického kabelu.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že zařízení zahrnuje alespoň jednu pec pro tepelný ohřev optického kabelu v kontinuálním nebo dávkovém režimu, která má nastavitelný rozsah pracovních teplot ohřevů To a ovládací prostředek pro nastavení času ohřevu to, přičemž platí vztah 70 °C < To < Tt, kde Tt je nejnižší teplota tání materiálu vnějšího pláště optického kabelu, nebo primárního pláště optického vlákna, nebo sekundárního pláště optického vlákna, a pro čas ohřevu t0 platí vztah t0 > 1 min.
V jednom výhodném provedení je zařízení pro modifikaci optického kabelu vytvořeno jako výrobní linka pro výrobu optického kabelu, která je opatřena kontinuálním kabelovacím zařízením pro kompletaci optického kabelu, přičemž za kabelovacím zařízením je uspořádána průběžná pec pro ohřev rozvinutého optického kabelu a tažné zařízení pro průtah optického kabelu průběžnou pecí.
Průběžná pec má s výhodou teplotu ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To < 80 °C a tažné zařízení má rychlost průtahu v rozmezí v < 1/300 [m/s], kde 1 je průtažná délka průběžné pece.
V jiném výhodném provedení je zařízení pro modifikaci optického kabelu tvořeno samostatnou dávkovou pecí uzpůsobenou pro vložení svinutého optického kabelu.
Dávková pec má s výhodou nastavitelný rozsah pracovních teplot ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To < 80 °C a ovládací prostředek pro nastavení času ohřevu t0 v intervalu to > 10 min.
Zařízení podle technického řešení umožňuje snížení mechanického napětí na jednotlivých optických vláknech, a tím snížení vnitřního napětí v optickém kabelu vedoucí k prodloužení jeho životnosti a ke snížení rušení světelných signálů přenášených v optických vláknech. Zařízení nezasahuje do stávajícího výrobního postupu, ale je aplikováno až v závěru výrobního postupu, buď na výrobní lince, nebo samostatně při modifikaci vyrobených kabelů. Zařízení je konstrukčně jednoduché a snadno realizovatelné. Optický kabel se sníženým vnitřním mechanickým napětím umožňuje rozšířit aplikace optického kabelu pro měření dalších fyzikálních veličin, mezi které patří např. mechanické namáhání kabelu, teplotní měření podél kabelu, měření mechanického namáhání předmětu těsně spojeného s optickým kabelem.
Objasnění výkresů
Technické řešení bude blíže objasněno na následujících vyobrazeních, na nichž znázorňují: obr. 1 řez vícevrstvým optickým kabelem typu break-out obr. 2 schematické znázornění výrobní linky s průběžnou pecí obr. 3 schematické znázornění dávkové pece obr. 4 graf znázorňující výsledky měření mechanického napětí pro jedno optické vlákno optického kabelu obr. 5 graf znázorňující výsledky měření mechanického napětí pro celý optický kabel Příklady uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Na obr. 1 je vyobrazen příčný řez optickým kabelem 10 typu break-out. Ve středu optického kabelu 10 se nachází výztuž 6 tvořená kompozitním materiálem. V jiných uskutečněních příkladu provedení může být výztuž 6 tvořena např. ocelí, či plastem. Okolo výztuže 6 je prstencově uspořádán svazek osmi optických vláken 4. Optická vlákna 4 jsou těsně přimknuta k výztuži 6 a současně sousedící optická vlákna 4 k sobě navzájem, přičemž jsou stažena PE stahovací páskou 5. V popisovaném příkladu uskutečnění optického kabelu 10 je každé optické vlákno 4 tvořeno materiálem na bázi skla, přičemž je na optickém vláknu 4 těsně nanesený sekundární plášť 3 a na něm je dále nanesený primární plášť 2. Primární plášť 2 je vyroben např. z PVC, sekundární plášť 3 je vyroben např. z polymethylakrylátu. Na obr. 1 je dále znázorněn druhý svazek ze čtrnácti optických vláken 4, který je stažen PE stahovací páskou 7. Optický kabel 10 je opatřen vnějším pláštěm 1, který chrání optický kabel 10 před nepříznivými okolními vlivy. Vnější plášť I je vyroben z materiálu PVC.
Na obr. 2 je vyobrazeno schéma zařízení pro kontinuální režim ohřevu optického kabelu 10. Zařízení je tvořeno výrobní linkou, ze které je vyobrazeno známé kabelovací zařízení 8, ze kterého vystupuje hotový optický kabel 10. Optický kabel 10 v rozvinutém stavu prochází kontinuálně průběžnou pecí 9, ve které je ohříván. Průběžná pec 9 je elektrická odporová pec a pracuje na teplotě ohřevu T2 do výše 80 °C. K průběžné peci 9 je přiřazeno tažné zařízení 12 pro protahování rozvinutého optického kabelu 10. Tažné zařízení 12 je tvořeno navíjecím bubnem, případně jiným vhodným zařízením. Optický kabel 10 je při kontinuálním režimu ohříván po čas t2 ohřevu alespoň 5 minut při teplotě ohřevu T2 80 °C. Rychlost tažení optického kabelu 10 je uzpůsobena dle délky pracovního prostoru průběžné pece 9, aby optický kabel 10 v průběžné peci 9 byl ohříván po potřebnou dobu.
Na obr. 3 je schematicky vyobrazeno zařízení, které je tvořeno dávkovou pecí 11, uvnitř které je uložen svinutý optický kabel 10 na navíjecím bubnu. Dávková pec lije elektrická odporová pec a pracuje na teplotě ohřevu T2 do výše 80 °C. Čas ohřevu t2 v dávkové peci 1T je alespoň 10 min pro optický kabel 10 svinutý do jedné vrstvy. V případě svinutí optického kabelu 10 do více vrstev je čas ohřevu t2 větší než 10 min.
Na obr. 4 je vyobrazen graf s výsledky měření pro jediné optické vlákno 4 po provedení laboratorní zkoušky pro snížení vnitřního mechanického napětí v optickém kabelu 10. V rámci laboratorní zkoušky byl optický kabel 10 zahřát na teplotu 100 °C. Měření bylo provedeno pomoci Brillouinova frekvenčního rozptylu. Na vodorovné ose grafu je zanesena délka optického kabelu 10 a na svislé ose jsou vyneseny naměřené frekvence.
Spojnice bodů nesoucí označení a ukazuje naměřené hodnoty jediného optického vlákna 4 optického kabelu 10 s vnitřním mechanickým napětím při teplotě 25 °C. Spojnice bodů nesoucí označení b ukazuje naměřené hodnoty optického vlákna 4 optického kabelu 10 ohřátého na 100 °C. Spojnice bodů nesoucí označení c ukazuje naměřené hodnoty optického vlákna 4 optického kabelu 10 ohřátého na 100 °C a vychladlého zpět na 25 °C. Z grafu je patrné, že frekvenční rozptyl pro optické vlákno 4 tepelně ošetřené optického kabelu 10 je nižší, než frekvenční rozptyl pro optické vlákno 4 tepelně neošetřeného optického kabelu 10.
Na obr. 5 je vyobrazen graf s výsledky měření pro celý optický kabel 10 po provedení laboratorní zkoušky pro snížení vnitřního mechanického napětí v optickém kabelu 10. Měření bylo provedeno pomoci Brillouinova frekvenčního rozptylu. Na vodorovné ose grafu je zanesena délka optického kabelu 10 a na svislé ose jsou vyneseny naměřené frekvence.
Spojnice bodů nesoucí označení a ukazuje naměřené hodnoty optického kabelu 10 s vnitřním mechanickým napětím při teplotě 25 °C. Spojnice bodů nesoucí označení b ukazuje naměřené hodnoty optického kabelu 10 ohřátého na 100 °C. Spojnice bodů nesoucí označení c ukazuje naměřené hodnoty optického kabelu 10 ohřátého na 100 °C a vychladlého zpět na 25 °C. Z grafu je patrné, že frekvenční rozptyl pro tepelně ošetřený optický kabel 10 je nižší, než frekvenční rozptyl pro tepelně neošetřený optický kabel 10.
Při laboratorních zkouškách byl optický kabel 10 ohříván na teplotu 100 °C, která je již velice blízko k teplotě tání T{ materiálu primárního pláště 2. V provozních podmínkách bude výhodnější, když teplota ohřevu Tg, nepřekročí hodnotu 80 °C, aby nedošlo k lokálním poškozením uvnitř optického kabelu 10.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení lze využít při průmyslové výrobě optických kabelů, při dodatečné modifikaci již vyrobených optických kabelů, a při výzkumu a vývoji optických kabelů.

Claims (5)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zařízení pro modifikaci optického kabelu za účelem snížení jeho vnitřního mechanického pnutí, zejména pro modifikaci optického kabelu (10) typu break-out tvořeného alespoň jednou výztuží (6), alespoň jedním svazkem optických vláken (4) uspořádaných prstencovitě kolem výztuže (6), kde každé optické vlákno (4) je opatřeno primárním pláštěm (2) optického vlákna (4) a sekundárním pláštěm (3) optického vlákna (4), přičemž optický kabel (10) je dále opatřen vnějším pláštěm (1) optického kabelu (10), vyznačující se tím, že zahrnuj e alespoň j ednu pec (9, 11) pro tepelný ohřev optického kabelu (10) v kontinuálním nebo dávkovém režimu s teplotou ohřevu To po čas ohřevu t0, přičemž pec (9, 11) má nastavitelný rozsah pracovních teplot ohřevu To v intervalu 70 °C < To < Tt, kde Tt je nejnižší teplota tání materiálu vnějšího pláště (1) optického kabelu (10), nebo primárního pláště (2) optického vlákna (4), nebo sekundárního pláště (3) optického vlákna (4), a je opatřena ovládacím prostředkem pro nastavení času ohřevu t0 > 1 min.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, žeje vytvořeno jako výrobní linka pro výrobu optického kabelu (10), která je opatřena kontinuálním kabelovacím zařízením (8) pro kompletaci optického kabelu (10), přičemž za kabelovacím zařízením (8) je uspořádána průběžná pec (9) pro ohřev rozvinutého optického kabelu a tažné zařízení (12) pro průtah optického kabelu (10) průběžnou pecí (9).
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že průběžná pec (9) má teplotu ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To < 80 °C a tažné zařízení (12) má rychlost průtahu v rozmezí v < 1/300 [m/s], kde 1 je průtažná délka průběžné pece (9).
  4. 4. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, žeje tvořeno samostatnou dávkovou pecí (11) uzpůsobenou pro vložení svinutého optického kabelu (10).
  5. 5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že dávková pec (11) má teplotu ohřevu To ležící v intervalu 75 °C < To < 80 °C a je opatřena ovládacím prostředkem pro nastavení času ohřevu t0 > 10 min.
CZ2016-33249U 2016-12-30 2016-12-30 Zařízení pro modifikaci optického kabelu CZ30405U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-33249U CZ30405U1 (cs) 2016-12-30 2016-12-30 Zařízení pro modifikaci optického kabelu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-33249U CZ30405U1 (cs) 2016-12-30 2016-12-30 Zařízení pro modifikaci optického kabelu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30405U1 true CZ30405U1 (cs) 2017-02-28

Family

ID=58449364

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-33249U CZ30405U1 (cs) 2016-12-30 2016-12-30 Zařízení pro modifikaci optického kabelu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30405U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6957000B2 (en) Peelable buffer layer having a preferential tear portion and methods of manufacturing the same
CA2215639C (en) Optical cable for data transmission on local area networks
US6785450B2 (en) Self-supporting fiber optic cable
US10219326B2 (en) Method for producing a cable core, having a conductor surrounded by an insulation, for a cable, in particular for an induction cable, and cable core and cable
US9075212B2 (en) Stretchable fiber optic cable
JP6226905B2 (ja) マルチコア光ファイバ、及び、マルチコア光ファイバの製造方法
US6775444B1 (en) Fiber optic assemblies and methods of making the same
US8805144B1 (en) Stretchable fiber optic cable
EP3023823B1 (en) Multitube seismic cable
CN103969773A (zh) 光缆
EP1200864A1 (en) Optical cable for telecommunications
US20140079361A1 (en) Water-Swellable Element for Optical-Fiber Cables
US6853780B1 (en) Optical cable for telecommunications
CZ30405U1 (cs) Zařízení pro modifikaci optického kabelu
CZ2016842A3 (cs) Způsob snížení mechanického napětí uvnitř optického kabelu a zařízení k provádění tohoto způsobu
WO2014008119A1 (en) Method of accessing embedded elements of a cable
US10268008B2 (en) Plastic optical fiber ribbon
CN205844597U (zh) 中心管式阻燃光缆
JPS5922006A (ja) 光フアイバケ−ブルの製造方法
JP5813529B2 (ja) 光ファイバケーブル及び光ファイバケーブルの製造方法
CN112269231B (zh) 一种抗收缩线缆、信号传输系统以及线缆生产设备
CN110718327B (zh) 一种光电复合缆
JP2012212040A (ja) 金属管被覆光ファイバケーブルの接続構造および金属管被覆光ファイバケーブルの接続方法
AU2015399539B2 (en) An aerial micromodule optical cable and a method of manufacturing said cable
CN206627664U (zh) 一种单芯应力传感光缆

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20170228

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20201105