CZ307050B6 - Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů - Google Patents

Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů Download PDF

Info

Publication number
CZ307050B6
CZ307050B6 CZ2016-599A CZ2016599A CZ307050B6 CZ 307050 B6 CZ307050 B6 CZ 307050B6 CZ 2016599 A CZ2016599 A CZ 2016599A CZ 307050 B6 CZ307050 B6 CZ 307050B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
biological
magnesium
reaction tank
sewage
magnesium oxide
Prior art date
Application number
CZ2016-599A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2016599A3 (cs
Inventor
Svatopluk Zástěra
Original Assignee
Svatopluk Zástěra
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Svatopluk Zástěra filed Critical Svatopluk Zástěra
Priority to CZ2016-599A priority Critical patent/CZ307050B6/cs
Publication of CZ2016599A3 publication Critical patent/CZ2016599A3/cs
Publication of CZ307050B6 publication Critical patent/CZ307050B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Removal Of Specific Substances (AREA)

Abstract

Podstata způsobu čištění splaškových odpadních vod od rozpustných fosforečnanů spočívá v tom, že splašková odpadní voda (4) se přivádí do reakční nádrže (1) funkční biologické aerobní čistírny, kde se mísí po dobu minimálně 10 minut s oxidem horečnatým (2) a dusičnany vznikající biologickým rozkladem splašků reagují s oxidem horečnatým (2) na dusičnan horečnatý, který dále reaguje s rozpustnými fosforečnany obsaženými ve splaškové vodě za vzniku nerozpustných fosforečnanů horečnatých, které se následně společně s nevyužitým oxidem horečnatým (2) a biologickým kalem ukládají na dně reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny, přičemž tyto reakce jsou urychlovány mícháním splaškové odpadní vody (4) vířením oxidu hořečnatého (2) přiváděním tlakového vzduchu do reakční nádrže (1) během biologického čisticího procesu; nebo že splašková odpadní voda (4) se přivádí do reakční nádrže (1) funkční biologické aerobní čistírny bez přítomnosti oxidu hořečnatého (2) a minimálně po dobu 10 minut se provzdušňuje přiváděním tlakového vzduchu nebo mícháním splaškové odpadní vody (4), načež se část přečištěné odpadní vody (5) z reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny obsahující dusičnanové ionty zavádí do reaktoru (7), ve kterém se mísí s oxidem hořečnatým (2) po dobu minimálně 10 minut za vzniku dusičnanu hořečnatého a takto upravená voda (9) se z reaktoru (7) vrací zpět do reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny, kde dusičnan hořečnatý reaguje s rozpustnými fosforečnany za vzniku nerozpustných fosforečnanů hořečnatých, které se následně společně s biologickým kalem ukládají na dně reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny.

Description

Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu čištění splaškové odpadní vody od rozpustných fosforečnanů. Splaškové odpadní vody vždy obsahují rozpustné fosforečnany, protože tyto jsou přirozenou součástí moči a fekálií. Obsah rozpustných fosforečnanů ve splaškových vodách se dále zvyšuje používáním pracích prášků a prášků nebo tablet užívaných k mytí nádobí v myčkách. Rozpustné fosforečnany mohou obsahovat i vody povrchové a některé průmyslové odpadní vody. Zdrojem fosforečnanů v povrchových vodách je aplikace fosforečných hnojiv, dále rozkládající se biomasa a chov hospodářských zvířat.
Dosavadní stav techniky
Splaškové odpadní vody se čistí v biologických čistírnách odpadních vod aerobním nebo anaerobním postupem. Přečištěné vody odcházející z těchto čistíren obsahují malé množství zbytkových nečistot. Jedním ze sledovaných ukazatelů zbytkového znečištění je i obsah fosforu. Procesem biologického čištění odpadních vod se v čistírnách odstraní jen část fosforu, přítomného převážně ve formě rozpustných fosforečnanů.
Přítomnost fosforu ve vodních tocích není žádoucí, protože jeho vysoký obsah způsobuje nadměrnou eutrofizaci vody, tedy růst sinic a planktonu, které následně snižují obsah kyslíku ve vodě a ohrožují tím život vodních živočichů. Pro vypouštění přečištěných splaškových odpadních vod do vodotečí jsou stanoveny limity obsahu těchto fosforečnanů. Pro vypouštění těchto vod do půdy, tedy do vod spodních jsou limity přísnější. Z biologicky přečištěné vody je proto třeba v mnoha případech ještě odstraňovat rozpustné fosforečnany.
Rozpustné fosforečnany jsou v současné době odstraňovány z vod splaškových, průmyslových, popřípadě povrchových srážením nejčastěji ionty železa nebo hliníku. Do těchto odpadních vod se dávkují vybrané rozpustné železité, železnaté nebo hlinité soli. Rozpustné fosforečnany reagují s těmito ionty za vzniku nerozpustných sloučenin. Používá se i hydroxid vápenatý nebo některé vápenaté soli.
Problém tohoto řešení je, že dávka těchto chemikálií je vždy v pevně zvoleném poměru k množství čištěné vody, ve které však koncentrace fosforečnanů může kolísat. Ve vodě je potom buď přebytek srážecího činidla, nebo zbytky rozpuštěného fosforečnanu. Navíc vyčištěná voda obsahuje rozpuštěné soli, vznikající reakcí solí železa nebo hliníku, nejčastěji síran sodný. Vysrážené fosforečnany železité nebo hlinité nelze dále použít na hnojení. Fosfor z těchto sloučenin nedovedou rostliny využít.
V patentových spisech jsou popisovány další dva hlavní způsoby srážení fosforu. V prvním případě jsou do odpadní vody obsahující fosforečnany dávkovány vápenaté soli nebo hydroxid vápenatý. Vzniklý hydroxylapatit je filtrován práškovým oxidem hořečnatým na který se hydroxylapatit (Ca2(OH)PO4) váže. Tento postup je obsahem spisu EP 617 209 nebo také obsahem JPS 5 771 693. Aby proces probíhal efektivně, zbavuje se čištěná voda kysličníku uhličitého. Ten je přítomen i v přečištěných odpadních vodách, kde vzniká biologickým rozkladem organických látek.
Další způsob je současné odstraňování fosforečnanů a amonných iontů. Ty reagují s oxidem hořečnatým za vzniku podvojné soli fosforečnanu hořečnato-amonného, tzv. Struvitu (Mg NH4 PO4). Reakci rovněž předchází odstraňování kysličníku uhličitého úpravou pH, stripováním vzduchem nebo srážením např. hydroxidem vápenatým nebo chloridem vápenatým. Uvedené postupy jsou předmětem dokumentu EP 2 176 177 nebo spisu CN 102 774 978.
- 1 CZ 307050 B6
Rozpustné fosforečnany mohou obsahovat i vody povrchové a některé vody průmyslové. Princip odstraňování fosforečnanů je obdobný.
Voda obsahující fosforečnany je nevhodná k pití, navíc obsah fosforečnanů ve vodě způsobuje značné problémy při její úpravě na vodu užitkovou nebo vodu pitnou. Ve vodních nádržích přispívají rozpustné fosforečnany k růstu sinic.
Je proto úkolem vynálezu nalezení vhodného způsobu čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů obsažených v těchto vodách.
Podstata vynálezu
Podstatou způsobu čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů je, že splašková odpadní voda se přivádí do reakční nádrže funkční biologické aerobní čistírny, kde se mísí po dobu minimálně 10 minut s oxidem hořečnatým. Dusičnany vznikající biologickým rozkladem splašků reagují s oxidem hořečnatým na dusičnan hořečnatý, který dále reaguje s rozpustnými fosforečnany obsaženými ve splaškové odpadní vodě za vzniku nerozpustných fosforečnanů hořečnatých, které se následně společně s nevyužitým oxidem hořečnatým a biologickým kalem ukládají na dně reakční nádrže biologické aerobní čistírny. Tyto reakce jsou s výhodou urychlovány mícháním splaškové odpadní vody nebo vířením oxidu hořečnatého přiváděním tlakového vzduchu do reakční nádrže během biologického čisticího procesu.
Vynález je založen na zjištění, že oxid hořečnatý přidávaný do funkční biologické aerobní čistírny na čištění splaškových odpadních vod účinně snižuje obsah rozpustných fosforečnanů, přestože by bylo možné očekávat, že při biologickém rozkladu splašků vznikající oxid uhličitý bude tuto reakci nepříznivě ovlivňovat. Biologickým rozkladem splaškových odpadních vod za aerobních podmínek vzniká oxid uhličitý, který spolu s hydrogenuhličitanovými ionty reaguje s oxidem hořečnatým (MgO) na málo rozpustný uhličitan hořečnatý.
Po určitý čas tato reakce ve funkční biologické aerobní čistírně dominuje. Současně však probíhá biologická oxidace amonných iontů na ionty dusičnanové. Ty reagují se vzniklým uhličitanem a oxidem hořečnatým na rozpustný dusičnan hořečnatý, který dále sráží rozpustné fosforečnany na nerozpustné fosforečnany hořečnaté.
Vynálezem je tedy řešeno srážení rozpustných fosforečnanů ze splaškových odpadních vod přímo v biologickém reaktoru bez nutnosti odstraňování kysličníku uhličitého a bez použití dalších chemikálií a bez vzniku dalších nežádoucích produktů. Přebytečné dusičnany v biologické čistírně jsou opět biologickými pochody redukovány na plynný dusík.
Použitím oxidu hořečnatého ve funkční biologické aerobní čistírně se navíc zvyšuje pH čištěné vody, čímž se při provzdušňování čištěné vody během biologického čisticího procesu odstraňuje amoniak a zvýšené pH čištěné vody dále podporuje biologický rozklad amonných iontů.
Oxid hořečnatý se průběžně spotřebovává a je třeba jej do reakční nádrže biologické aerobní čistírny doplňovat. Podmínkou tohoto způsobu odstraňování rozpustných fosforečnanů je správná funkce biologické aerobní čistírny. V jednom sledovaném případu byla funkce biologické aerobní čistírny odpadních vod špatná. Vlivem poruchy na biologické čistírně se netvořily dusičnanové ionty a výsledky chemického rozboru znečištění odpadní splaškové vody fosforem byly podstatně horší. Protože ve vodě málo rozpustný oxid hořečnatý přechází do vodného roztoku, především jsou-li přítomny dusičnanové a fosforečnanové ionty, vyčerpává se jen jeho odpovídající množství. Přebytečný oxid hořečnatý a vysrážené hořečnaté fosforečnany se usazují a voda nad usazeninou je vyčištěná. Pro reakci je potřeba určitá doba styku čištěné vody a oxidu hořečnatého. Oxid hořečnatý je s výhodou použit ve formě prášku nebo granulí o zrnitosti v rozmezí 0,05 až 6,0 mm.
-2 CZ 307050 B6
Pro dosažení vyššího čisticího účinku se podle vynálezu část přečištěné odpadní vody z reakční nádrže biologické aerobní čistírny obsahující dusičnanové ionty zavádí do samostatného reaktoru, ve kterém se opět mísí s oxidem horečnatým po dobu minimálně 10 minut za vzniku dusičnanu hořečnatého. Takto upravená voda se z reaktoru vrací zpět do reakční nádrže biologické aerobní čistírny, kde dusičnan hořečnatý reaguje s rozpustnými fosforečnany za vzniku nerozpustných fosforečnanů hořečnatých, které se následně společně s nevyužitým oxidem hořečnatým a biologickým kalem ukládají na dně reakční nádrže biologické aerobní čistírny. Z biologické aerobní čistírny je odebírána přečištěná odpadní voda.
Shora uvedený způsob čištění odpadní splaškové vody od rozpustných fosforečnanů lze modifikovat tak, že splašková odpadní voda se přivádí do reakční nádrže funkční biologické aerobní čistírny bez přítomnosti oxidu hořečnatého a minimálně po dobu 10 minut se provzdušňuje a míchá přiváděním tlakového vzduchu. Následně se část přečištěné odpadní vody z reakční nádrže biologické aerobní čistírny obsahující dusičnanové ionty zavádí do samostatného reaktoru s obsahem oxidu hořečnatého. Samostatný reaktor je umístěn za biologickou aerobní čistírnou odpadních vod splaškových. Reakční nádrž biologické aerobní čistírny v tomto případě oxid hořečnatý neobsahuje. Část přečištěné odpadní vody, odtékající z biologické aerobní čistírny se v tomto reaktoru směšuje s práškovým oxidem hořečnatým. Dusičnanové ionty obsažené v této přečištěné odpadní vodě reagují s oxidem hořečnatým na rozpustný dusičnan hořečnatý. Takto upravená voda se následně vrací zpět do biologické aerobní čistírny, kde dusičnan hořečnatý reaguje s rozpustnými fosforečnany na nerozpustný fosforečnan hořečnatý. Ten se usazuje na dně reakční nádrže biologické aerobní čistírny. Poměr upravené vody, která se vrací do biologické aerobní čistírny k vodě odtékající do recipientu je takový, aby objem přečištěné odpadní vody protekla reaktorem za stejnou dobu, např. za den byl větší nebo stejný jako je celkový objem přečištěné vody vyčištěné v biologické aerobní čistírně. Současně jsou velikost reaktoru a množství oxidu hořečnatého takové, aby doba kontaktu přečištěné odpadní vody s oxidem hořečnatým byla nejméně 10 minut.
V reaktoru a v reakční nádrži biologické aerobní čistírny se za přítomnosti oxidu hořečnatého zvyšuje pH čištěné vody, čímž se při provzdušňování čištěné vody během biologického čisticího procesu odstraňuje amoniak a zvýšené pH čištěné vody dále zabraňuje tlumení biologického rozkladu amonných iontů.
Objasnění výkresů
Realizace řešení podle vynálezu se uskutečňuje v reakční nádrži biologické aerobní čistírny nebo v reakční nádrži biologické aerobní čistírny a v reaktoru, jejichž příkladná konstrukční uspořádání jsou schematicky ukázána na obrázcích, na nichž značí obr. 1 reakční nádrž kontinuální biologické aerobní čistírny pro biologické čištění splaškových odpadních vod od rozpustných fosforečnanů, ve které je nasypán práškový oxid hořečnatý a do které ústí potrubí pro přívod splaškové odpadní vody s obsahem rozpustných fosforečnanů, přičemž přečištěná odpadní voda je odváděna přepadovým potrubím, obr. 2 reakční nádrž diskontinuální biologické aerobní čistírny pro biologické čištění splašků od rozpustných fosforečnanů s volně uloženým práškovým oxidem hořečnatým, do níž je přiváděna splašková odpadní voda přívodním potrubím, obr. 3 reakční nádrž kontinuální biologické aerobní čistírny obsahující práškový oxid hořečnatý, z níž je odváděna část přečištěné odpadní vody do reaktoru, ve kterém po smísení s oxidem hořečnatým vzniká dusičnan a hydroxid hořečnatý a tato upravená voda se z reaktoru vrací zpět do reakční nádrže biologické aerobní čistírny, kde se sráží rozpustné fosforečnany, obr. 4 reakční nádrž kontinuální aerobní biologické čistírny, ve které není přítomen oxid hořečnatý a část přečištěné odpadní vody z této kontinuální biologické aerobní čistírny je přiváděna do reaktoru s volně uloženým oxidem hořečnatým, kde vzniká dusičnan hořečnatý a hydroxid hořečnatý a tato upravená voda se z reaktoru vrací zpět do kontinuální biologické aerobní čistírny, kde se sráží rozpustné fosforečnany a obr. 5 reakční nádrž diskontinuální biologické aerobní čistírny splaškových odpadních vod s obsahem práškového oxidu hořečnatého a míchadlem instalovaným v reakční nádrži.
- j CZ 307050 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Kontakt čištěné splaškové odpadní vody 4 a práškového oxidu horečnatého 2 se uskutečňuje v reakční nádrži i biologické aerobní čistírny v uspořádání podle dále uvedených příkladů. Zrnitost použitého oxidu hořečnatého 2 je s výhodou cca 0,05 až 6,0 mm.
Příklad 1
V reakční nádrži i funkční kontinuální biologické aerobní čistírny splaškových odpadních vod 4 je přítomen práškový oxid hořečnatý 2 (obr. 1). Splašková odpadní voda 4 je přiváděna potrubím 3 a obsahuje rozpustné fosforečnany. Do splaškové odpadní vody 4 je vháněn tlakový vzduch z provzdušňovací trubice 8 uložené u dna reakční nádrže 1. Průchodem tlakového vzduchu splaškovou odpadní vodou 4 je práškový oxid hořečnatý 2 vířen, což urychluje jeho reakci s hydrogenuhličitanovými, dusičnanovými a fosforečnanovými ionty obsaženými v biologicky čištěné splaškové odpadní vodě 4. Přebytečný oxid hořečnatý 2 a vytvořené nerozpustné hořečnaté fosforečnany se usazují na dně reaktoru a přečištěná odpadní voda 5 průběžně z biologické čistírny odtéká.
Příklad 2
V reakční nádrži i funkční diskontinuální biologické aerobní čistírny splaškových odpadních vod 4 je obsažen práškový oxid hořečnatý 2 (obr. 2). Splašková odpadní voda 4 je přiváděna potrubím 3 a obsahuje rozpustné fosforečnany. Do splaškové odpadní vody 4 je vháněn tlakový vzduch z provzdušňovací trubice 8 uložené u dna reakční nádrže h Průchodem tlakového vzduchu splaškovou odpadní vodou 4 je práškový oxid hořečnatý 2 vířen, což urychluje reakci oxidu hořečnatého s hydrogenuhličitanovými, dusičnanovými a fosforečnanovými ionty obsaženými v biologicky čištěné splaškové odpadní vodě 4. Přebytečný oxid hořečnatý 2 a vytvořené nerozpustné hořečnaté fosforečnany se usazují na dně reakční nádrže i a přečištěná odpadní voda 5 je jednorázově čerpadlem 6 z reakční nádrže 1 odčerpána. Pracovní postup se periodicky opakuje.
Příklad 3
Na obr. 5 je ukázána funkční diskontinuální biologická aerobní čistírna splaškových odpadních vod 4 s obsahem práškového oxidu hořečnatého 2 u dna reakční nádrže 1, tak je tomu v příkladu
2. Splašková odpadní voda 4 je přiváděná potrubím 3 a obsahuje rozpustné fosforečnany. Vytvořené nerozpustné hořečnaté fosforečnany se usazují na dně reakční nádrže i a přečištěná odpadní voda 5 je jednorázově čerpadlem 6 z reakční nádrže J_, odčerpána. V tomto případě se reakce oxidu hořečnatého s hydrogenuhličitanovými, dusičnanovými a fosforečnanovými ionty obsaženými v biologicky čištěné splaškové odpadní vodě 4 urychluje míchadlem 10 instalovaným v reakční nádrži i. Pracovní postup se periodicky opakuje.
Příklad 4
Z reakční nádrže 1 funkční kontinuální biologické aerobní čistírny uvedené v příkladu 1, provzdušňované provzdušňovací trubicí 8 je část přečištěné odpadní vody 5 čerpána čerpadlem 6 do reaktoru 7 (obr. 3). Reaktor 7 obsahuje práškový oxid hořečnatý 2. Přečištěná odpadní voda 5 prochází práškovým oxidem hořečnatým 2, víří jej a ten reaguje s dusičnany obsaženými v přečištěné odpadní vodě 5 na dusičnan hořečnatý a hydroxid hořečnatý. Takto upravená voda 9 se vrací zpět do reakční nádrže i biologické aerobní čistírny i a dusičnan hořečnatý reaguje s fosforečnany obsaženými ve splaškové odpadní vodě 4 za vzniku nerozpustných fosforečnanů hořečnatých. Cirkulace tohoto vedlejšího proudu čištěné vody je nastavena tak, aby se objem recirku-4CZ 307050 B6 lované vody za časovou jednotku (např. jeden den) rovnal celkovému objemu čištěné vody za tuto časovou jednotku.
Příklad 5
V reakční nádrži I funkční kontinuální biologické čistírny z příkladu 1 není v tomto příkladném provedení obsažen práškový oxid hořečnatý. Splašková odpadní voda 4 přiváděná potrubím 3 obsahuje rozpustné fosforečnany. Do splaškové odpadní vody 4 je vháněn tlakový vzduch z provzdušňovací trubice 8 uložené u dna reakční nádrže 1. Průchodem vzduchu splaškovou odpadní vodou 4 dochází k jejímu víření, což urychluje biologické čištění splaškové odpadní vody 4. Část přečištěné odpadní vody 5 vycházející z reakční nádrže i je přečerpána čerpadlem 6 do reaktoru 7 (obr. 4). Reaktor 7 obsahuje práškový oxid hořečnatý 2. Přečištěná odpadní voda 5 prochází práškovým oxidem hořečnatým 2, víří jej a ten reaguje s dusičnany obsaženými v přečištěné odpadní vodě 5 na dusičnan hořečnatý a hydroxid hořečnatý. Takto upravená voda 9 z reaktoru 7 se vrací zpět do reakční nádrže 1 biologické aerobní čistírny a dusičnan hořečnatý reaguje s fosforečnany obsaženými ve splaškové odpadní vodě 4 za vzniku nerozpustných fosforečnanů hořečnatých. Cirkulace tohoto vedlejšího proudu čištěné vody je nastavena tak, aby se objem recirkulované vody za časovou jednotku, např. jeden den, rovnal celkovému objemu čištěné vody za tuto časovou jednotku. V tomto příkladu provedení vynálezu je zbytkový obsah rozpustných fosforečnanů ve vyčištěné odpadní vodě nižší než v předcházejících příkladech.

Claims (5)

1. Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů, vyznačený t í m, že splašková odpadní voda (4) se přivádí do reakční nádrže (1) funkční biologické aerobní čistírny, kde se mísí po dobu minimálně 10 minut s oxidem hořečnatým (2) a dusičnany vznikající biologickým rozkladem splašků reagují s oxidem hořečnatým (2) na dusičnan hořečnatý, který dále reaguje s rozpustnými fosforečnany obsaženými ve splaškové vodě za vzniku nerozpustných fosforečnanů hořečnatých, které se následně společně s nevyužitým oxidem hořečnatým (2) a biologickým kalem ukládají na dně reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny, přičemž tyto reakce jsou urychlovány mícháním splaškové odpadní vody (4) vířením oxidu hořečnatého (2) přiváděním tlakového vzduchu do reakční nádrže (1) během biologického čisticího procesu.
2. Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů podle nároku 1, vyznačený tím, že část přečištěné odpadní vody (5) z reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny obsahující dusičnanové ionty se zavádí do reaktoru (7), ve kterém se mísí s oxidem hořečnatým (2) po dobu minimálně 10 minut za vzniku dusičnanu hořečnatého a takto upravená voda (9) se z reaktoru (7) vrací zpět do reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny, kde dusičnan hořečnatý reaguje s rozpustnými fosforečnany za vzniku nerozpustných fosforečnanů hořečnatých, které se následně společně s nevyužitým oxidem hořečnatým (2) a biologickým kalem ukládají na dně reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny.
3. Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů, vyznačený tím, že splašková odpadní voda (4) se přivádí do reakční nádrže (1) funkční biologické aerobní čistírny bez přítomnosti oxidu hořečnatého (2) a minimálně po dobu 10 minut se provzdušňuje přiváděním tlakového vzduchu nebo mícháním splaškové odpadní vody (4), načež se část přečištěné odpadní vody (5) z reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny obsahující dusičnanové ionty zavádí do reaktoru (7), ve kterém se mísí s oxidem hořečnatým (2) po dobu minimálně 10 minut za vzniku dusičnanu hořečnatého a takto upravená voda (9) se z reaktoru (7) vrací zpět do reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny, kde dusičnan hořečnatý reaguje s rozpustnými
-5CZ 307050 B6 fosforečnany za vzniku nerozpustných fosforečnanů hořečnatých, které se následně společně s biologickým kalem ukládají na dně reakční nádrže (1) biologické aerobní čistírny.
4. Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů podle nároku 1 nebo 2 nebo 3, vyznačený tím, že se použije práškový oxid hořečnatý (2) o zrnitosti v rozmezí 0,05 až 6,0 mm.
5. Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že v reakční nádrži (1) biologické aerobní čistírny se za přítomnosti oxidu hořečnatého (2) zvyšuje pH čištěné vody, čímž se při provzdušňování čištěné vody během biologického čisticího procesu odstraňuje amoniak a zvýšené pH čištěné vody dále zabraňuje inhibici biologického rozkladu amonných iontů.
CZ2016-599A 2016-09-26 2016-09-26 Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů CZ307050B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-599A CZ307050B6 (cs) 2016-09-26 2016-09-26 Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-599A CZ307050B6 (cs) 2016-09-26 2016-09-26 Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2016599A3 CZ2016599A3 (cs) 2017-12-13
CZ307050B6 true CZ307050B6 (cs) 2017-12-13

Family

ID=60580533

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-599A CZ307050B6 (cs) 2016-09-26 2016-09-26 Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307050B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5684689A (en) * 1979-12-10 1981-07-10 Ebara Infilco Co Ltd Treatment of night soil sewage
WO2003027022A2 (en) * 2001-07-13 2003-04-03 The United States Of America, As Represented By The Secretary Of Agriculture Wastewater treatment system
CN101148306A (zh) * 2007-08-24 2008-03-26 万若(北京)环境工程技术有限公司 一种人粪尿处理与利用的方法
CN101343133A (zh) * 2008-08-26 2009-01-14 浙江林学院 畜禽养殖废水综合处理方法

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5684689A (en) * 1979-12-10 1981-07-10 Ebara Infilco Co Ltd Treatment of night soil sewage
WO2003027022A2 (en) * 2001-07-13 2003-04-03 The United States Of America, As Represented By The Secretary Of Agriculture Wastewater treatment system
CN101148306A (zh) * 2007-08-24 2008-03-26 万若(北京)环境工程技术有限公司 一种人粪尿处理与利用的方法
CN101343133A (zh) * 2008-08-26 2009-01-14 浙江林学院 畜禽养殖废水综合处理方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2016599A3 (cs) 2017-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100491276C (zh) 高浓度氨氮废水的组合式处理方法
Huang et al. Treatment of swine wastewater combined with MgO-saponification wastewater by struvite precipitation technology
Boyd Practical aspects of chemistry in pond aquaculture
CN101555076B (zh) 一种用于处理高浓度氨氮废水的氨氮脱除剂及处理方法
CN104310700B (zh) 一种含高浓度有机磷废水的处理方法
CN108002661A (zh) 一种含氮、磷废水的处理方法
WO2009102142A2 (en) Nitrogen-rich waste water treatment method and method for producing struvite
CA2382813C (en) Process for recovery of nutrients from wastewater effluent
CN107176672A (zh) 一种氨氮去除剂及其制备方法
Xiao et al. Utilizing the supernatant of waste sulfuric acid after dolomite neutralization to recover nutrients from swine wastewater
US20210317016A1 (en) Methods and apparatus for nutrient and water recovery from waste streams
CN102765829A (zh) 一种含尿素的高浓度铜氨废水的处理方法
CZ283462B6 (cs) Způsob čištění odpadních vod, obsahujících fosforečnany a dusíkaté sloučeniny
CZ300644B6 (cs) Použití peroxidu kovu alkalických zemin pro imobilizaci fosforecnanu ve vodách
KR100420756B1 (ko) 활성부식물질을 이용한 하·폐수의 처리방법
US9926213B2 (en) Systems and methods for recovering ammonium and phosphorus from liquid effluents
CN102774978A (zh) 一种处理高氮高磷含量废水的方法
CN108203203A (zh) Anoxic-Oxic-Phostrip工艺
KR101142860B1 (ko) 인저감용 알칼리슬러지, 알칼리슬러지의 제조방법, 알칼리슬러지를 이용한 하폐수의 인 저감방법 및 이를 수행하기 위한 하폐수 처리장치
CN110342729A (zh) 一种畜禽养殖废水一体化除磷设备及其处理工艺
CZ307050B6 (cs) Způsob čištění odpadních vod splaškových od rozpustných fosforečnanů
KR101135011B1 (ko) 하?폐수 고도처리 방법 및 이를 수행하기 위한 장치
JPH08318292A (ja) 廃水処理方法および廃水処理装置
CN106698665A (zh) 一种多级分布式牡蛎壳陶粒生物滤柱污水处理工艺及装置
JP2005095758A (ja) 無機態窒素・リン含有水の処理方法及び装置