CZ306149B6 - Produkční kmen Japonochytrium sp. AN4-10, jeho použití a způsob produkce kyseliny dokosahexaenové - Google Patents

Produkční kmen Japonochytrium sp. AN4-10, jeho použití a způsob produkce kyseliny dokosahexaenové Download PDF

Info

Publication number
CZ306149B6
CZ306149B6 CZ2014-662A CZ2014662A CZ306149B6 CZ 306149 B6 CZ306149 B6 CZ 306149B6 CZ 2014662 A CZ2014662 A CZ 2014662A CZ 306149 B6 CZ306149 B6 CZ 306149B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
production
japonochytrium
production strain
fatty acids
docosahexaenoic acid
Prior art date
Application number
CZ2014-662A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014662A3 (cs
Inventor
Petr Kaštánek
Dana Savická
Kateřina Demnerová
Original Assignee
Ecofuel Laboratories S.R.O.
Vysoká škola chemicko - technologická v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ecofuel Laboratories S.R.O., Vysoká škola chemicko - technologická v Praze filed Critical Ecofuel Laboratories S.R.O.
Priority to CZ2014-662A priority Critical patent/CZ306149B6/cs
Publication of CZ2014662A3 publication Critical patent/CZ2014662A3/cs
Publication of CZ306149B6 publication Critical patent/CZ306149B6/cs

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Vynález se týká produkčního kmene Japonochytrium sp. AN4-10, produkujícího oleje s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin, uloženého ve Sbírce mikroorganismů ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT (DBM), vedené Vysokou školou chemicko-technologickou, Ústavem biochemie a mikrobiologie, Technická 5, 166 28 Praha 6, pod přírůstkovým číslem DBM 509. Používá se pro výrobu kyseliny dokosahexaenové. Způsob její výroby spočívá v tom, že produkční kmen podle nároku 1 se kultivuje v kapalném médiu obsahujícím organický uhlík, načež po kultivaci se oddělí biomasa a/nebo lipidy obsahující kyselinu dokosahexaenovou a/nebo volná kyselina dokosahexaenová.

Description

Produkční kmen Japonochytrium sp. AN4-10, jeho použití a způsob produkce kyseliny dokosahexaenové
Oblast techniky
Vynález se týká produkčního kmene Japonochytrium sp. AN4-10, jeho použití a způsobu produkce kyseliny dokosahexaenové.
Dosavadní stav techniky
Z nutričního hlediska jsou vysoce ceněné nenasycené mastné kyseliny s dlouhými řetězci (s obsahem C > 18), které nejsou vyšší rostliny schopné syntetizovat, jako jsou kyseliny ARA (struktura 20:4 omega 6,9,12,15), DHA (struktura 22:6 omega 3,6,9,12,15,18) a EPA (struktura 22:5 omega 3,6,9,12,15), které jsou nepostradatelné jako korektory vývoje mozku a očí u dětí, resp. jako doplňky pro kardiovaskulární péči u dospělých. Klinické studie potvrzují též účinky při léčbě aterosklerózy, rakoviny, revmatoidní artritidy a degenerativních onemocnění spojených s věkem, jako makulámí degenerace či Alzheimerovy choroby (Simopoulos, A. P., R. R. Kifer, R. E. Martin, and S. M. Barlaw (eds.), Health Effects of ω -3 Polyunsaturated Fatty Acids, S. Karger AG, Basel, Switzerland, 1991; Nettleton, A.J. (ed.), Omega-3 Fatty Acids and Health, Chapman and Hall, New York, 1995; Drevon, C. A., I. Baksaas, and Η. E. Krokan (eds.), Omega-3 Fatty Acids: Metabolism and Biological Effects, Birkhauser Verlag, Basel, Switzerland, 1993).
Průmyslově využívaným zdrojem omega-3 mastných kyselin je rybí olej, obsahující až 30% EPA a DHA (Galii, C, and A. P. Simopoulos (eds.), Dietary ω3 and ω6 Fatty Acids: Biological Effects and Nutritional Essentiality, Plenum Press, New York. 1989). Využití rybího oleje je však spojeno s řadou problémů, zejména nepříjemnou chutí a vůni, problémy se stabilitou produktu, vysokými náklady na izolaci ze směsi s jinými mastnými kyselinami. V neposlední řadě hrají významnou roli faktory environmentální, riziko kontaminace rybích tuků toxickými látkami, např. PCB a snižování stavu populací mořských ryb.
Tyto faktory, spolu s faktem, že ryby získávají nenasycené mastné kyseliny konzumací primárních producentů - zooplanktonu - vedly k intenzivnímu výzkumu možností produkce nenasycených mastných kyselin pomocí mořských mikroorganismů, zejména jednobuněčných řas (Yongmanitchai, W., and O. P. Ward, Omega-3 Fatty Acids: Alternativě Sources of Production, Process Biochem. 24:117-125 (1989). US 6 582 941 popisuje způsob přípravy olejů s vysokým obsahem DHA a DPA a nízkým obsahem (nejvýše 2 % hmotn.) EPA kultivací kmene Schizochytrium sp. SR21(FERM BP-5034) v médiu obsahujícím zdroj uhlíku a dusíku. Způsob zvyšování obsahu olejů/tuků v mikrořasách metodami mutageneze tj. ozařováním v exponenciální fázi růstu za specifických podmínek popisuje CN 103952394.
Při kultivaci mikroorganismů jsou užívány zejména techniky heterotrofní kultivace na glukóze jako zdroji uhlíku, např. v procesu firmy Martek Biosciences využívající fermentaci mikroorganismu Crypthecodinium cohnii (Radmer, R. J., and T. C. Fisher, Large Scale Production of Docosahexaenoic Acid (DHA), in Proceedings of Seventh International Conference, Opportunities from Micro- and Macro-algae, International Association of Applied Algology, Knysna, South Africa, 1996, p. 60). Mezi další průmyslově využitelné procesy a organismy patří např. heterotrofní kultivace mikroorganismu Schizochytrium sp., kmene Ulkenia sp. (např. proces výroby DHActive společnosti Lonza) či Odontella aurita. Pro produkci ARA bylo realizováno několik technologií využívající zejména kultivaci plísně Mortierella alpíne. WO 2014/060973 popisuje nové kmeny řas, připravené kultivací v médiu a následnou mutagenezí, izolací, fúzí protoplastů a následnou kultivací. Tyto kmeny lze rovněž využívat pro výrobu PUFA (DHA).
- 1 CZ 306149 B6
Podstata vynálezu
Úlohou vynálezu je odstranit shora popsané nevýhody při produkci nenasycených mastných kyselin DHA.
Tento úkol se vyřeší s pomocí produkčního kmene Japonochytrium sp. AN4-10, produkujícího oleje s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin, uloženého ve Sbírce mikroorganismů ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT (DBM), vedené Vysokou školou chemickotechnologickou, Ústavem biochemie a mikrobiologie, Technická 5, 166 28 Praha 6., pod přírůst10 kovým číslem DBM 509. Produkční kmen Japonochytrium sp. AN4-10 si dlouhodobě udržuje produktivitu biomasy a nenasycených mastných kyselin až o 87 % vyšší, nežli má původní mikroorganismus. Je tolerantní k velkému rozmezí kultivačních teplot v rozsahu cca 15 až 35 °C, nárazově až 38 °C.
Produkční kmen podle vynálezu se s výhodou používá pro výrobu kyseliny dokosahexaenové. Způsob produkce kyseliny dokosahexaenové přitom spočívá v tom, že produkční kmen podle vynálezu se kultivuje v kapalném médiu obsahujícím organický uhlík, načež po kultivaci se oddělí biomasa a/nebo lipidy obsahující kyselinu dokosahexaenovou a/nebo volná kyselina dokosahexaenová. Kultivace kultury Japonochytrium sp. AN4-10 se přitom může provádět ve 20 fermentorech na uhlíkatém substrátu. Jako zdroj organického uhlíku kapalné médium u způsobu podle vynálezu může obsahovat alespoň jednu látku ze skupiny obsahující glukózu, glycerol, surový glycerol z výroby biopaliv, kyselinu octovou či její estery nebo etanol. Vypěstovanou biomasu je možno využít přímo vlhkou (např. jako krmné aditivum pro ryby, drůbež či hospodářská zvířata), popř. po odvodnění (např. vysušením na sprejové sušárně). Suchou biomasu je 25 možno s výhodou použít jako zdroj DHA pro výrobu nutraceutik a doplňků stravy i krmiv.
Výroba kyseliny dokosahexaenové podle vynálezu dále může pokračovat separací lipidů obsahují jících DHA či volné DHA z kultivačního média nebo vlhké či suché biomasy pomocí fyzikálněchemických separačních metod, jako je lisování, extrakce rozpouštědly, suprakritická extrakce >3θ CO2, působení ultrazvuku a/nebo mikrovlnného záření, extrakce spojená s chemickou reakcí atd.
Takto extrahované lipidy či frakce lipidů mohou být dále rafinovány s cílem oddělení jiných mastných kyselin a získání DHA o vyšší čistotě. Takovýto produkt pak může být s výhodou využit jako surovina ve speciálních potravinářských, farmaceutických a kosmetických aplikacích.
Po extrakci lipidů z biomasy může být zbytek biomasy po částečném či úplném odstranění lipidů s výhodou využit jako doplněk krmivá pro zvířata, neboť obsahuje vysoké množství proteinů a dále významné obsahy pigmentů s antioxidačními účinky, zejména karotenoidů.
Objasnění výkresů
Vynález je dále blíže objasněn na příkladech svého provedení pomocí výkresů, kde znázorňuje:
Obr. 1 klastr buněk Japonochytrium sp. AN-4 obarvených Nile red se zářícími globulemi lipidů v UV mikroskopii,
Obr. 2 uvolňující se zoospory Japonochytrium sp. AN^J, obarveno Nile red, UV mikroskopie,
Obr. 3 růstové křivky kmenů AN 1-5 (vyjádřené jako OD450) v mikrotitrační destičce,
Obr. 4 vliv počáteční koncentrace substrátu (glukosy) na koncentraci buněk v suspenzi (vyjádřené jako OD450) po 3 dnech kultivace kmene AN4 v 250ml Erlenmayerových baňkách na třepačce,
-2CZ 306149 B6
Obr. 5 srovnání růstových charakteristik původního kmene AN4 a dvaceti vybraných mutantů,
Obr. 6 profil mastných kyselin obsažených v biomase kmenů Japonochytrium sp. AN4, AN410aAN4-20,
Obr. 7 srovnání růstové křivky původního kmene AN4 a produkčního kmene AN4-10,
Obr. 8 složení mastných kyselin obsažených v biomase produkčního kmene Japonochytrium sp. AN4-10.
Příklady uskutečnění vynálezu
Výroba kyseliny dokosahexaenové podle vynálezu dále může pokračovat separací lipidů obsahu15 jících DHA či volné DHA z kultivačního média nebo vlhké či suché biomasy pomocí fyzikálně— chemických separačních metod, jako je lisování, extrakce rozpouštědly, suprakritická extrakce CO2, působení ultrazvuku a/nebo mikrovlnného záření, extrakce spojená s chemickou reakcí atd. Takto extrahované lipidy či frakce lipidů mohou být dále rafinovány s cílem oddělení jiných mastných kyselin a získání DHA o vyšší čistotě. Takovýto produkt pak může být s výhodou 20 využit jako surovina ve speciálních potravinářských, farmaceutických a kosmetických aplikacích.
Po extrakci lipidů z biomasy může být zbytek biomasy po částečném či úplném odstranění lipidů s výhodou využit jako doplněk krmivá pro zvířata, neboť obsahuje vysoké množství proteinů a 25 dále významné obsahy pigmentů s antioxidačními účinky, zejména karotenoidů.
Příklad I
V mangrovníkové oblasti poloostrova Ancon, Kuba byl proveden sběr spadaného mengrovníkového listí z mořské vody z hloubky cca 10 až 100 cm pod hladinou. Z listů byly sterilně odebrány sekce o rozměrech cca 10 x 25 mm, 3 x promyty 15% sterilní mořskou vodou doplněnou 0,3 g/1 penicilinu a 0,3 g/1 streptomycinu pro potlačení bakteriálního růstu. Poté byly umístěny na agar, obsahující kvasničný extrakt, pepton, mořskou sůl a antibiotika. Byly izolovány morfo35 logicky odlišné kmeny, označované jako AN-1, AN-2, AN-3, AN-4, AN-5, AN-6. Metodou 18sRNA byly kmeny identifikovány jako Japonochytrium sp., řád Traustochytriales. Tyto organismy se primárně vyskytují v mořských biotopech, na povrchu řas či rostlin a v organickém detritu. Trofickou fázi tvoří nepohyblivé, pouze po substrátu se pohybující vegetativní buňky, většinou kulovité ale i vejčité či elipsoidní, viz obr. 1. Dochází k vytváření tzv. ektoplazmatic40 kých výběžků, které se spojují v síťovité útvary, označované u tohoto řádu (ve starší literatuře) jako rhizoidy. Jsou produkovány pomocí botrozomů, které se nachází na povrchu buněk. Pomocí těchto výběžků jsou ukotveny k substrátu. Vegetativní buňky se dělí, čímž vzniká útvar, který se zde označuje jako sporangium (jedná se o shluk, sorus buněk), viz obr. 2. Zástupci tohoto řádu netvoří typické kolonie, ale jejich růst se projevuje zvětšováním buňky a následnou přeměnou ve sporangia. Sporangium je obaleno vícevrstvou stěnou, složenou ze šupinek. Uvnitř dochází k dělení a vznikají poměrně malé zoospory (jedná se o mitospory) se 2 bičíky. Po čase přisednou k substrátu, ztratí bičíky a dorůstají.
Příklad 2
Předběžná kultivace všech kmenů prokázala dobrý růst na glukose a glycerolu jako substrátu, a to při počátečních koncentracích substrátu v širokém rozmezí 5 až 170 g/1. Koncentrace substrátu > 100 g/1 vykazují již zpomalení růstu, či delší lag-fázi (viz obr. 4). V souladu s literárními 55 údaji vykazují horší růst na disacharidech (laktosa), nežli monosacharidech (glukosa). Růstová
-3CZ 306149 B6 rychlost na glycerolu odpovídá glukose. Stacionární fáze dosahují za cca 3 až 4 dny růstu. Optimální salinita se jeví kolem 9 až 18 g/1. Obsah DHA se pohybuje až kolem 12 až 16 % v sušině, resp. 46 až 56 % podílu mastných kyselin, což odpovídá nejlepším literárním údajům a z kmenů činí kandidáty na průmyslovou kultivaci. Z kultivačních testů na médiu o složení 20 g/1 glukosa, 5 10 g/1 kvasniční extrakt, 18 g/1 NaCl při pH média 7 a teplotě 28 °C plyne, že vysokou růstovou rychlostí a obsahem DHA vyniká kmen, označený pracovně jako Japonochytrium sp. AN-4 (viz obr. 3). Proto byl zvolen pro následnou mutagenezi.
i o Příklad 3
K vyvolání mutací buněk bylo použito UV záření. Buňky v suspenzi o koncentraci 5,8 x 104 b/ml byly vystavovány záření o vlnové délce 360 nm na vzdálenost 18,5 cm po dobu 10 s, kdy docházelo k přežívání 1,5 x 102 b/ml. Byl sledován vliv osvitu na růst buněk a fenotypové 15 vlastnosti kolonií. Mutageneze byla provedena ve tmě, naředění, vyočkování a následná kultivace rovněž. Po 48 h byly nejrychleji rostoucí kolonie vyočkovány. Mutagenezi byla získána řada fenotypově odlišných klonů, které se lišily od původních kmenů vzhledem kolonií a rychlostí růstu. U 20 mutantů (současně s původním kmenem AN 4) byla sledována rychlost růstu měřením OD ve zkumavkách (Obr. 5). Je zřejmé, že kmeny AN4-10, AN4-16 a AN4-20 vykazovali 20 o cca 30 % vyšší výtěžek biomasy. U kmenů AN4, AN4-10 a AN4-20 byla sušina analyzována na obsah PUFA. Z výsledků analýz (Obr. 6) plyne, že vysoký podíl DHA v profilu mastných kyselin vykazuje kmen AN4-10, a to 48,65 % mastných kyselin. Z analýzy také plyne, že u tohoto kmene došlo ke snížení obsahu z nutričního hlediska nežádoucí nasycené mastné kyseliny palmitové, a to z 30 na 16 % oproti obsahu v původním kmenu AN4. U kmene AN-20 naproti 25 tomu obsah nasycených kyselin mírně vzrostl a obsah DHA se mírně snížil. Jako produkční byl proto zvolen kmen AN4-10, vyznačující se výrazně zvýšenou produktivitou biomasy i DHA. Tato mutace je dlouhodobě stabilní.
Příklad 4
Byla provedena ověřovací kultivace na glycerolu, kdy z Petriho misky byly buňky původního kmene Japonochytrium sp. AN4 a produkčního kmene Japonochytrium sp. AN4-10 asepticky převedeny do 100 ml sterilního komplexního media (KM) s pH 7, které obsahovalo: glycerol (20 35 g.l1), kvasničný extrakt (10 g.F1), chlorid sodný (18 g.l1), mikroelementy (v mg Γ1: 40 FeNaEDTA, 88 CaCl2, 0.83 H3BO3, 0,95 CuSO4.5H2O, 3,3 MnCI2.4H2O, 0,17 (NH4)6Mo7O24.4H2O, 2,7 ZnSO4.7H2O, 0,6 CoSO4.7H2O, a 0,014 NH4VO3) a destilované vody. Kultury v Erlenmeyerově baňce byly umístěny do třepačky (130 rpm) při 23 °C a po dobu 120 h probíhala kultivace. Srovnáním růstových křivek, stanovených měřením optické hustoty suspenze (OD) bylo zjiště40 no, že Japonochytrium sp. AN4-10 dosáhlo o 87% vyššího nárůstu biomasy nežli původní kmen, konkrétně 5. den kultivace bylo u kmene Japonochytrium sp. AN4—10 dosaženo koncentrace sušiny 8,3 g.F1. Analýza ukázala, že Japonochytrium sp. AN4-10 obsahovalo 344,58 g mastných kyselin na I kg suché váhy. Podíl DHA byl 163,19 g.kg 1 sušiny (resp. 47 % obsahu mastných kyselin) a podíl EPA 1,35 g.kg 1 sušiny. Profil mastných kyselin uvádí obr. 8.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný v biotechnologickém průmyslu. Způsob výroby podle vynálezu je možno 50 realizovat jak s využitím stávajících průmyslových fermentačních kapacit. Vyrobená biomasa mikroorganismů představuje cennou surovinu pro řadu žádaných produktů v oblasti potravinářského a farmaceutického průmyslu, v kosmetice, zejména jako součást funkčních potravin, potravinových doplňků a krmiv s obsahem nenasycených omega-3 mastných kyselin.

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Produkční kmen Japonochy triům sp. AN4-10, produkující oleje s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin, uložený ve Sbírce mikroorganismů ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT (DBM), vedené Vysokou školou chemicko-technologickou, Ústavem biochemie a mikrobiologie, Technická 5, 166 28 Praha 6, pod přírůstkovým číslem DBM 509.
2. Použití produkčního kmene podle nároku 1 pro výrobu kyseliny dokosahexaenové.
3. Způsob produkce kyseliny dokosahexaenové, vyznačující se tím, že produkční kmen podle nároku 1 se kultivuje v kapalném médiu obsahujícím organický uhlík, načež po kultivaci se oddělí biomasa a/nebo lipidy obsahující kyselinu dokosahexaenovou a/nebo volná kyselina dokosahexaenová.
4. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že kapalné médium obsahuje jako zdroj organického uhlíku alespoň jednu látku ze skupiny obsahující glukózu, glycerol, surový glycerol z výroby biopaliv, kyselinu octovou či její estery nebo etanol.
CZ2014-662A 2014-09-25 2014-09-25 Produkční kmen Japonochytrium sp. AN4-10, jeho použití a způsob produkce kyseliny dokosahexaenové CZ306149B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-662A CZ306149B6 (cs) 2014-09-25 2014-09-25 Produkční kmen Japonochytrium sp. AN4-10, jeho použití a způsob produkce kyseliny dokosahexaenové

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-662A CZ306149B6 (cs) 2014-09-25 2014-09-25 Produkční kmen Japonochytrium sp. AN4-10, jeho použití a způsob produkce kyseliny dokosahexaenové

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014662A3 CZ2014662A3 (cs) 2016-08-24
CZ306149B6 true CZ306149B6 (cs) 2016-08-24

Family

ID=56885645

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-662A CZ306149B6 (cs) 2014-09-25 2014-09-25 Produkční kmen Japonochytrium sp. AN4-10, jeho použití a způsob produkce kyseliny dokosahexaenové

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306149B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6582941B1 (en) * 1995-04-17 2003-06-24 Japan As Represented By Director-General Of Agency Of Industrial Science And Technology Microorganisms capable of producing highly unsaturated fatty acids and process for producing highly unsaturated fatty acids by using the microorganisms
WO2014060973A1 (en) * 2012-10-19 2014-04-24 Indian Oil Corporation Limited Improved microalgae strains and use thereof
CN103952394A (zh) * 2014-04-22 2014-07-30 上海大学 一种提高微藻油脂含量的诱变方法

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6582941B1 (en) * 1995-04-17 2003-06-24 Japan As Represented By Director-General Of Agency Of Industrial Science And Technology Microorganisms capable of producing highly unsaturated fatty acids and process for producing highly unsaturated fatty acids by using the microorganisms
WO2014060973A1 (en) * 2012-10-19 2014-04-24 Indian Oil Corporation Limited Improved microalgae strains and use thereof
CN103952394A (zh) * 2014-04-22 2014-07-30 上海大学 一种提高微藻油脂含量的诱变方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014662A3 (cs) 2016-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8541210B2 (en) Producing eicosapentaenoic acid (EPA) from biodiesel-derived crude glycerol
KR102202287B1 (ko) 미세조류 시조카이트리움 만그로베이의 바이오매스 및 이의 제조 방법
WO2017094804A1 (ja) ドコサヘキサエン酸含有油及びその製造方法
JP2014515935A (ja) 混合栄養培養方式でEPA及びDHAを生産するためのオドンテラ(Odontella)属の新規微細藻類株
US20140088317A1 (en) Production of omega-3 fatty acids from crude glycerol
US20220372430A1 (en) Protists enriched with lipids rich in polyunsaturated fatty acids
JP6888035B2 (ja) フィチウム種からのオメガ−3脂肪酸の生産
JP6406978B2 (ja) 脂肪酸混合物
JP5371750B2 (ja) 微生物発酵によるdha含有リン脂質の製造方法
KR102452966B1 (ko) 카로티노이드 계열의 항산화 색소 및 불포화지방산의 생산성이 높은 나노클로롭시스 속 g1-5 균주 및 이의 용도
CZ306149B6 (cs) Produkční kmen Japonochytrium sp. AN4-10, jeho použití a způsob produkce kyseliny dokosahexaenové
KR101692695B1 (ko) 고 함량의 다중불포화지방산을 함유하는 트라우스토키트리대 속 돌연변이 균주 ga 및 이의 용도
JP2016089025A (ja) 微生物由来の奇数脂肪酸又は高度不飽和脂肪酸含有するトリグリセリドの製造方法
EP3027732A1 (en) Methods for the production of diatom biomass
TWI842054B (zh) 易於萃取細胞中之油的新穎裂殖壺菌屬物種(Schizochytrium sp.)品系及使用其生產含ω-3之油的方法
Şahin Effects of co-culturing Schizochytrium sp. and Escherichia coli cells on biomass and Docosahexaenoic acid (DHA) production
Hien et al. OPTIMIZATION OF CULTIVATION CONDITIONS OF THE HETEROTROPHIC MARINE MICROALGA Thraustochytrium aureum BT6 ORIENTED TO EXPLOIT BIOACTIVE COMPOUNDS.
RU2661116C1 (ru) Штамм одноклеточной микроводоросли Eustigmatos magnus - продуцент эйкозапентаеновой кислоты
Masurkar et al. Genetic manipulation of some bacterial strains for improvement of PUFA production
GB2571506A (en) Microorganism
JP2017051106A (ja) リン脂質の産生方法
NZ613593B (en) Methods for the production of diatom biomass

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20210925