CZ305594B6 - Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ305594B6
CZ305594B6 CZ2013-1056A CZ20131056A CZ305594B6 CZ 305594 B6 CZ305594 B6 CZ 305594B6 CZ 20131056 A CZ20131056 A CZ 20131056A CZ 305594 B6 CZ305594 B6 CZ 305594B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
calcium hydroxide
dispersion
medium
water
alcohol
Prior art date
Application number
CZ2013-1056A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20131056A3 (cs
Inventor
Zuzana Slížková
Krzysztof Niedoba
Original Assignee
Ústav Teoretické A Aplikované Mechaniky Av Čr, V. V. I. Akademie Věd České Republiky, V.V.I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Teoretické A Aplikované Mechaniky Av Čr, V. V. I. Akademie Věd České Republiky, V.V.I. filed Critical Ústav Teoretické A Aplikované Mechaniky Av Čr, V. V. I. Akademie Věd České Republiky, V.V.I.
Priority to CZ2013-1056A priority Critical patent/CZ305594B6/cs
Publication of CZ20131056A3 publication Critical patent/CZ20131056A3/cs
Publication of CZ305594B6 publication Critical patent/CZ305594B6/cs

Links

Landscapes

  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Abstract

Řešení se týká způsobu výroby disperze částic hydroxidu vápenatého o velikosti řádově jednotek nm až jednotek .mi.m v alkoholu, při kterém se do proudícího srážecího média mísitelného s vodou přivádí vodný roztok hydroxidu vápenatého (Ca(OH).sub.2.n.), smísením se z vodného roztoku hydroxidu vápenatého vysrážejí pevné částice hydroxidu vápenatého, které se následně od směsi srážecího média s vodou separují a poté se rozptýlí v disperzním médiu v koncentraci alespoň 5 g.1.sup.-1.n., přičemž se jako srážecí médium použije alkohol mísitelný s vodou a jako disperzní médium ethanol, isopropylalkohol nebo jejich směs. Zařízení k provádění popsaného způsobu sestává z nádoby (14) pro mísení proudícího srážecího média s vodným roztokem hydroxidu vápenatého s přívody (15, 16) obou kapalin, která je vybavená míchacím ústrojím, přičemž k jejímu výstupu je připojené dělicí zařízení (21) pro separaci vysrážených částic hydroxidu vápenatého, které má odtok směsi vody a srážecího média a výstup (19) částic hydroxidu vápenatého ústící do rozptylovacího kontejneru (12) hydroxidu vápenatého v disperzním médiu.

Description

Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu výroby disperze částic hydroxidu vápenatého řádově o velikosti jednotek nm až jednotek pm a zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Disperze hydroxidu vápenatého se používají pro konzervaci nebo tzv. konsolidaci stavebních materiálů, zejména těch, jejichž složkou je uhličitan vápenatý, například vápence, vápenné malty. Tyto stavební materiály, pokud vyžadovaly strukturní zpevnění, byly doposud konsolidovány především vápennou vodou, což je vodný roztok hydroxidu vápenatého, nebo estery kyseliny křemičité, takzvaným ethylsilikátem. Z hlediska požadavku kompatibilních materiálových vlastností konsolidantu a ošetřovaného stavebního materiálu jsou v poslední době pro vápenné stavební materiály upřednostňovány konsolidanty na bázi hydroxidu vápenatého. Vápenná voda, resp. nasycený vodný roztok hydroxidu vápenatého, i disperze hydroxidu vápenatého obsahují stejnou účinnou látku, tedy hydroxid vápenatý. Zatímco ve vápenné vodě je množství hydroxidu vápenatého velmi malé, asi 1,7 g.l1 při 20 °C, disperze hydroxidu vápenatého nabízejí více koncentrované varianty, např. 5 a více g.l“1, a jedná se o koloidní roztok částic o velikosti desítek až stovek nanometrů v alkoholu, nejčastěji ethanolu nebo isopropylalkoholu. Výhodou vyšší koncentrace hydroxidu vápenatého v disperzích je především možnost zkrácení doby trvání zpevňovacího procesu. Částice hydroxidu vápenatého musejí být natolik malé, aby byly schopné pronikat do pórů nebo prasklin ošetřovaného stavebního materiálu a zpevnit jej nejen na povrchu, ale podle potřeby ve vrstvě několika mm až cm. Z hlediska velikosti pórů nejčastěji konsolidovaných stavebních materiálů je žádoucí, aby velikost částic hydroxidu vápenatého v disperzi byla co nejmenší. Po ošetření materiálu disperzní hydroxidu vápenatého dochází k odpaření alkoholu a k postupné přeměně hydroxidu vápenatého proniklého do pórů na uhličitan vápenatý, který zpevňuje degradovaný stavební materiál.
V případě potřeby opakované aplikace konsolidačního prostředku na degradovaný stavební materiál, je možné aplikovat další potřebnou dávku disperze, a to díky rychlému odpařování alkoholu v relativně krátkém časovém odstupu (ve srovnání s vodnými prostředky, kde je odpařování vody a vysychání ošetřeného materiálu obvykle pomalejší).
Dosavadní postupy výroby disperzí hydroxidu vápenatého jsou založeny na srážení roztoku chloridu vápenatého roztokem hydroxidu sodného za zvýšené teploty v reakčním prostředí, kterým je etylenglykol. Samotné srážení je značně komplikovaný proces a vyžaduje náročnou optimalizaci, protože je nutné nastavit jednotlivé procesní parametry tak, aby nedošlo k výraznému poklesu teploty reakční směsi v důsledku endotermní nukleace. Výsledkem tak jsou disperze s výskytem podílu relativně velkých částic hydroxidu vápenatého a proces je navíc spojený se vznikem vedlejších produktů.
Další známý způsob výroby je založený na syntéze hydroxidu vápenatého z vápníku, alkoholu a vody. Tímto způsobem se vyrábí první komerčně dostupný produkt CaLoSiL, který obsahuje částice hydroxidu vápenatého dispergované v různých alkoholech, jako je ethanol nebo isopropylalkohol. Částice mají velikost mezi 50 a 150 nm, v závislosti na způsobu výroby. Produkty vyráběné tímto způsobem jsou při koncentraci 25 g Ca(OH)2 na litr disperze relativně drahé. Existuje proto potřeba navrhnout jiný, jednoduchý způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého o velikosti jednotek až stovek nm, který by uvedené nevýhody dosavadních způsobů výroby eliminoval. Současně si pak vynález klade za cíl navrhnout konstrukčně jednoduché a nenáročné zařízení k realizaci takového procesu výroby.
- 1 CZ 305594 B6
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody stavu techniky zcela odstraňuje a vytčený cíl řeší způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého o velikosti řádově jednotek nm až jednotek pm v alkoholu, zejména ethanolu, isopropylalkoholu nebo jejich směsi v libovolném poměru, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že do proudícího srážecího média mísitelného s vodou se přivádí vodný roztok hydroxidu vápenatého (Ca(OH)2), smísením srážecího média s vodou se z vodného roztoku hydroxidu vápenatého vysrážejí pevné vápenné částice hydroxidu vápenatého (Ca(OH)2), které se následně od směsi srážecího média s vodou separují a poté se rozptýlí v disperzním médiu v koncentraci alespoň 5 g.l1.
Podle vynálezu je výhodné, použije-li se jako srážecí médium alkohol mísitelný s vodou nebo směs alkoholů mísitelných s vodou.
Pro efektivní realizaci způsobu podle vynálezu je účelné používat vodný roztok hydroxidu vápenatého o koncentraci od 10 mg.T1 do nasyceného roztoku.
Jako výhodné se ukázalo, aby byl směšovací poměr objemů srážecího média k vápenné vodě alespoň 0,08.
Zařízení na výrobu disperze částic hydroxidu vápenatého, resp. provádění způsobu podle vynálezu je tvořené nádobou, do které ústí přívody srážecího média a vodného roztoku hydroxidu vápenatého a která je vybavená míchacím ústrojím pro uvádění srážecího média do pohybu a míšení obou kapalin, na jejímž výstupu je podle vynálezu uspořádané dělící zařízení pro separaci částic hydroxidu vápenatého, které má odtok směsi vody a srážecího média a výstup částic hydroxidu vápenatého pro jejich přivádění do rozptylovacího kontejneru pro jejich rozptýlení v disperzním médiu.
Míchací ústrojí může být s výhodou tvořené rotujícím diskem poháněným hnací jednotkou uspořádanou vně nádoby, jejíž výstupní hnací hřídel disku prochází stěnou, dnem nebo víkem nádoby.
Podle jedné další výhodné formy provedení může být míchací ústrojí tvořené magneticky ovládaným míchacím tělesem poháněným zevně nádoby magnetem.
Další možná výhodná forma provedení zařízení k realizaci způsobu podle vynálezu spočívá vtom, že míchací ústrojí je tvořené soustavou čeřících výčnělků upevněných na vnitřní stěně pláště nádoby a vystupujících kjejímu středu.
Způsob navržený podle vynálezu je ekologický, nevznikají při něm žádné vedlejší produkty, které by byly obtížně likvidovatelné nebo by zatěžovaly životní prostředí a navíc je snadno automatizovatelný a levný. Postačuje pouhá separace vysrážených částic a vzniklou směs srážecího média resp. alkoholu a vody lze snadno recyklovat pomocí destilace. Obě složky, zejména alkohol, lze z ekonomických i ekologických důvodů poté použít znovu.
Objasnění výkresů
Dále bude vynález blíže vysvětlen na příkladech dvou konkrétních provedení zařízení pro realizaci procesu podle vynálezu za pomoci připojených výkresů, na kterých představuje obr. 1 - blokové schéma procesu výroby konzervační disperze, obr. 2 - schematicky princip jednoho provedení zařízení k provádění způsobu podle vynálezu s rotujícím diskem a obr. 3 - schematicky princip alternativního provedení zařízení k provádění způsobu podle vynálezu s průtočnou nádobou.
-2CZ 305594 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Na obrázku 1 je velmi názorně naznačen celý průběh procesu výroby disperze částic hydroxidu vápenatého (Ca(OH)2) v alkoholu. Ze zásobníku i hydroxidu vápenatého a zásobníku 3 vody se obě látky přivádějí do směšovacího modulu 4, kde vzniká vodný roztok hydroxidu vápenatého. Ten se spolu se srážecím médiem uloženým v zásobníku 2 srážecího média přivádí do směšovací sekce 5, ve které dochází k promísení obou proudících složek a vysrážení pevných vápenných částic, takže vznikne disperze vápenných částic v disperzním prostředí, jímž je roztok vody a srážecího média, konkrétně alkoholu. Po fázi 6 srážení se provádí oddělení 7 vápenných částic od roztoku vody a alkoholu vhodnou separační metodou, např. filtrací nebo odstředěním. Vysrážené vápenné částice 10 se následně smísí resp. rozptýlí v disperzním médiu, konkrétně v alkoholu, zejména ethanolu nebo isopropylalkoholu přiváděném ze zásobníku 11 disperzního média a v rozptylovacím kontejneru 12 vzniká výsledná disperze. Na obrázku je také vyznačena výhodná část procesu, která ale není součástí nárokovaného řešení. Představuje totiž destilaci 8 vody a srážecího média zachycovaných ve sběrné nádrži 9 a jejich recyklaci do procesu, resp. vrácení do zásobníků 2 a 3.
Obrázek 2 ukazuje nádobu 14 s přívodem 15 srážecího média a s přívody 16 vápenné vody resp. vodného roztoku hydroxidu vápenatého, který je přiváděný těsně nad rotující disk 17, který je roztáčen koaxiálním hřídelem 1_8 vstupujícím do nádoby Γ4 jejím dnem a poháněným neznázorněnou hnací jednotkou. Ve dnu nádoby 14 je výstup 19 vysrážených pevných částic hydroxidu vápenatého a samozřejmě také výstupní otvor směsi vody a srážecího média, který není v částečném výřezu na obrázku 2 viditelný. Metoda podle vynálezu je obecně založená na tom, že vápenná voda po smíchání s dostatečným množstvím srážecího média, zejména alkoholu, ztrácí schopnost rozpouštět hydroxid vápenatý, a dochází tak kjeho vysrážení. Popsané zařízení pracuje tak, že se nádoba 14, která reprezentuje směšovací sekci 5 z obr. 1, naplní alkoholem a ten se uvede do proudění otáčením disku 17, který je v něm ponořený. Přívodem 16 roztoku hydroxidu vápenatého se přivádí hydroxid vápenatý těsně nad rotující disk 17 a je jím strháván a míšen s okolním srážecím médiem. Vysrážené částice hydroxidu vápenatého jsou následně po separaci odváděny a míšeny v rozptylovacím kontejneru 12 s disperzním médiem, nejlépe alkoholem. Směs vody a alkoholu použitého jako srážecí médium se rovněž odvádí do sběrné nádrže 9 a destilaci 8 se obě složky oddělují a mohou se případně vracet do procesu.
Na obrázku 3 je představené možné další provedení zařízení podle vynálezu. V tomto případě je nádoba 1_4 vytvořená jako průtočná. Přívod J_5 srážecího média i přívod 16 vodného roztoku hydroxidu vápenatého jsou opatřené čerpadly 25 resp. 26 uvedených kapalin. Míchací ústrojí je v tomto případě reprezentováno soustavou radiálních výčnělků 20 upevněných na vnitřní stěně pláště nádoby 14, jejíž výstup je osazený dělicím zařízením 21, například filtrem. Oddělené vysrážené částice hydroxidu vápenatého se pak v rozptylovacím kontejneru 12 mísí s disperzním médiem resp. alkoholem přiváděným ze zásobníku J_1 disperzního média a vzniká finální disperze. Směs vody a srážecího média se z dělicího zařízení 21 odvádí do nádrže 22 a z ní do destilačního zařízení 23 a obě kapaliny jsou tak připravené pro recyklaci. Proces, který se popsaným zařízením realizuje, je shodný s procesem popsaným v souvislosti se zařízením podle obr. 2. Rozdíl je jen ve způsobu míchání směsi.
Stejně tak je tomu i u zmíněného zařízení, jehož míchací element srážecího média je uváděn do pohybu magneticky. Proto není tomuto provedení věnována větší pozornost. Je také zřejmé, že pro průměrného odborníka bude nasnadě celá řada dalších možných forem provedení míchacích ústrojí, a proto je v příslušném hlavním nároku definováno jen obecně.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého o velikosti řádově jednotek nm až jednotek pm v alkoholu, zejména ethanolu, isopropylalkoholu nebo jejich směsi v libovolném poměru, vyznačující se tím, že do proudícího srážecího média mísitelného s vodou se přivádí vodný roztok hydroxidu vápenatého (Ca(OH)2), smísením srážecího média s vodou se z vodného roztoku hydroxidu vápenatého vysrážejí pevné vápenné částice, které se následně od směsi srážecího média s vodou separují a poté se rozptýlí v disperzním médiu v koncentraci alespoň 5 g.l-1.
  2. 2. Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého v alkoholu podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako srážecí médium použije alkohol mísitelný s vodou nebo směs alkoholů mísitelných s vodou.
  3. 3. Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého v alkoholu podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že se použije vodný roztok hydroxidu vápenatého o koncentraci od 10 mg.r1 po nasycený roztok.
  4. 4. Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého v alkoholu podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že směšovací poměr objemů srážecího média kvápenné vodě alespoň 0,08.
  5. 5. Zařízení k provádění způsobu podle nároků 1 až 4, které zahrnuje nádobu (14) pro míšení proudícího srážecího média s vodným roztokem hydroxidu vápenatého, do které ústí přívody (15, 16) obou kapalin a která je vybavená míchacím ústrojím přiváděných kapalin, vyznačující se tím, že k jejímu výstupu je připojené dělicí zařízení (21) pro separaci částic hydroxidu vápenatého, které má odtok směsi vody a srážecího média a výstup (19) částic hydroxidu vápenatého ústící do rozptylovacího kontejneru (12) hydroxidu vápenatého v disperzním médiu.
  6. 6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že míchací ústrojí je tvořené rotujícím diskem (17) poháněným hnací jednotkou uspořádanou vně nádoby (14) přes hřídel (18) procházející dnem, víkem nebo stěnou nádoby (14) nebo magneticky ovládaným míchacím tělesem poháněným zevně nádoby (14) magnetem.
  7. 7. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že míchací ústrojí je tvořené soustavou čeřících výčnělků (20) upevněných na vnitřní stěně pláště nádoby (14) a vystupujících k jejímu středu.
CZ2013-1056A 2013-12-20 2013-12-20 Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ305594B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1056A CZ305594B6 (cs) 2013-12-20 2013-12-20 Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1056A CZ305594B6 (cs) 2013-12-20 2013-12-20 Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20131056A3 CZ20131056A3 (cs) 2015-07-08
CZ305594B6 true CZ305594B6 (cs) 2015-12-30

Family

ID=53512945

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-1056A CZ305594B6 (cs) 2013-12-20 2013-12-20 Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305594B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1992001627A1 (en) * 1990-07-24 1992-02-06 Research Corporation Technologies, Inc. High surface area hydrated lime and methods
WO1997014650A1 (fr) * 1995-10-19 1997-04-24 Lhoist Recherche Et Developpement S.A. PARTICULES DE Ca(OH)¿2?
JP2013091576A (ja) * 2011-10-24 2013-05-16 Ehime Prefecture カルシウム化合物及びその製造方法

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1992001627A1 (en) * 1990-07-24 1992-02-06 Research Corporation Technologies, Inc. High surface area hydrated lime and methods
WO1997014650A1 (fr) * 1995-10-19 1997-04-24 Lhoist Recherche Et Developpement S.A. PARTICULES DE Ca(OH)¿2?
JP2013091576A (ja) * 2011-10-24 2013-05-16 Ehime Prefecture カルシウム化合物及びその製造方法

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
(Jirí Rathouský, "Nanovápno pro konsolidaci porézních materiálu - principy, mechanismy" , Sborník prednásek Spolecnosti pro technologie ochrany památek STOP, Nanomateriály v památkové péci, 2012) *
(Luigi Dei, Barbara Salvadori, "Nanotechnology in cultural heritage conservation: nanometric slaked lime saves architectonic and artistic surfaces from decay", Journal of Cultural Heritage,Volume 7, Issue 2, April-June 2006, Pages 110-115) *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20131056A3 (cs) 2015-07-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4892212B2 (ja) 反応晶析処理装置
CN104010964A (zh) 磷酸盐沉淀物的脱水
CA2972799C (en) Method for processing liquid radioactive waste and for the recovery thereof
RU2618884C2 (ru) Способ и устройство для извлечения ценных материалов из отходов переработки боксита
US7601319B2 (en) Process for the manufacture of monobasic potassium phosphate
CN106102857B (zh) 处理液体污泥的方法和设备以及利用这种方法获得的污泥饼
EP3060523A1 (en) Process and apparatus for manufacture of hydroxide slurry
BR112015020572B1 (pt) Processo contínuo para transformar sólido moído em dispersão líquida e aparelho
JP2014102122A (ja) 土壌の除染用分級装置及び土壌の除染システム
CA2872705A1 (en) Ion-exchange resin comminution device and method for ion-exchange resin comminution
CN107537428A (zh) 一种氨茶碱粒型原料药的生产方法
CZ305594B6 (cs) Způsob výroby disperze částic hydroxidu vápenatého a zařízení k provádění tohoto způsobu
CN105819471A (zh) 一种生产大粒度小苏打的方法
CN100999622A (zh) 氢氧化铝团聚颗粒
CN106512737A (zh) 基于超声辅助连续反溶剂膜渗析过程的颗粒可控制备方法及装置
WO2019219106A1 (de) Verfahren und anlage zur wasseraufbereitung, insbesondere zur entfernung von anthropogenen verunreinigungen in form von mikroplastik und/oder gelösten organisch-chemischen mikroschadstoffen
CN116474944A (zh) 用于正浮选氯化钾的浮选装置、浮选方法以及浮选系统
JP3362276B2 (ja) 廃水処理装置
RU105905U1 (ru) Установка для получения водной дисперсии биогумуса
CN1265045A (zh) 从微粒状药物产品中筛选具有预选粒径粒子的方法
CN103951508A (zh) 分子网纳米包膜高效缓释有机肥及其生产工艺
CN105849046B (zh) 用于制造钾化合物的装置和从盐水中回收钾化合物的方法
JPS62110710A (ja) スラリ−の液体から固体を分離する方法及びその装置
US20170260456A1 (en) Process water chemistry in bitumen extraction from oil sands
RU2600940C2 (ru) Способ подготовки твердой фазы жидких радиоактивных отходов к захоронению

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20181220