CZ305455B6 - Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů a zařízení k jeho provádění - Google Patents

Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů a zařízení k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CZ305455B6
CZ305455B6 CZ2003-2885A CZ20032885A CZ305455B6 CZ 305455 B6 CZ305455 B6 CZ 305455B6 CZ 20032885 A CZ20032885 A CZ 20032885A CZ 305455 B6 CZ305455 B6 CZ 305455B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
measured
measuring electrodes
measuring
electrodes
electrode
Prior art date
Application number
CZ2003-2885A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20032885A3 (cs
Inventor
Aleš Richter
Jaroslav Odvárka
Miroslava Maršálková
Original Assignee
Výzkumné Centrum "Textil" Technická Univerzita V Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumné Centrum "Textil" Technická Univerzita V Liberci filed Critical Výzkumné Centrum "Textil" Technická Univerzita V Liberci
Priority to CZ2003-2885A priority Critical patent/CZ305455B6/cs
Publication of CZ20032885A3 publication Critical patent/CZ20032885A3/cs
Publication of CZ305455B6 publication Critical patent/CZ305455B6/cs

Links

Landscapes

  • Measurement Of Resistance Or Impedance (AREA)

Abstract

Při způsobu měření anizotropie rezistivity materiálů se na měřený materiál (1) přiloží dvojice měřicích elektrod (4) se vzduchovou mezerou (3) mezi sebou a měří se elektrický odpor mezi měřicími elektrodami (4) a následně se z naměřených hodnot určí elektrická rezistivita povrchu měřeného materiálu (1). Mezi měřicími elektrodami (4) se vytvoří lineární vzduchová mezera (3) a elektrická rezistivita povrchu měřeného materiálu (1) se zjišťuje v alespoň dvou rozdílných směrech uspořádání měřicích elektrod (4) a z hodnot elektrické rezistivity povrchu měřeného materiálu (1) zjištěných v různých směrech uspořádání se určí anizotropie povrchové elektrické rezistivity měřeného materiálu (1). Zařízení k měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů obsahuje prostředky pro definované přiřazení měřeného materiálu (1) měřicím elektrodám (4), které jsou uloženy společně otočně kolem osy (O) kolmé na rovinu dosedacích ploch (40) měřicích elektrod (4) na měřený materiál (1). Měřicí elektrody (4) jsou spřaženy se zdrojem elektrické energie a s měřicím zařízením, případně i se zaznamenávacím a vyhodnocovacím zařízením.

Description

Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů a zařízení kjeho provádění
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů, při kterém se na měřený materiál přiloží dvojice měřicích elektrod se vzduchovou mezerou mezi sebou a měří se elektrický odpor mezi měřicími elektrodami a následně se z naměřených hodnot určí elektrická rezistivita povrchu měřeného materiálu.
Vynález se dále týká zařízení k měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů obsahujícího dvojici měřicích elektrod se vzduchovou mezerou mezi nimi a měřicí elektrody jsou spřaženy se zdrojem elektrické energie a s měřicím zařízením a případně i se zaznamenávacím zařízením a s vyhodnocovacím zařízením, přičemž zařízení dále obsahuje prostředky pro definované přiřazení měřeného materiálu měřicím elektrodám.
Dosavadní stav techniky
U celé řady materiálů je žádoucí zjištění anizotropie jejich elektrických vlastností, zejména je to žádoucí u těch materiálů, u kterých jejich anizotropie ovlivňuje jejich výsledné elektrické vlastností, jako jsou např. textilie s vodivými vlákny, kompozity s rastrem, povrchy s různou gravurou, vrapované povrchy atd.
Je známo měření elektrické rezistivity materiálů pomocí dvojice měřicích elektrod, z nich jedna má tvar kruhu a druhá má tvar mezikruží. Obě měřicí elektrody jsou při měření položeny na měřeném vzorku, přičemž kruhová měřicí elektroda je situována uvnitř měřicí elektrody ve tvaru mezikruží. Kruhová měřicí elektroda má od stěn měřicí elektrody ve tvaru mezikruží odstup, tj. mezi oběma měřicími elektrodami je mezera rovněž tvaru mezikruží. Měřicí elektrody jsou připojeny ke zdroji elektrického napětí a měří se elektrický odpor mezi nimi. Takto zjištěná hodnota popisuje komplexní povrchovou elektrickou rezistivitu materiálu, avšak neumožňuje zjištění anizotropie elektrické rezistivity materiálu, tj. zjištění rozdílnosti elektrické rezistivity materiálu v různých směrech vůči povrchu materiálu. Toto je hlavní nevýhodou dosavadního stavu techniky.
Cílem vynálezu je odstranit nebo alespoň minimalizovat nedostatky dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů, jehož podstata spočívá vtom, že mezi měřicími elektrodami se vytvoří lineární vzduchová mezera a elektrická rezistivita povrchu měřeného materiálu se zjišťuje v alespoň dvou rozdílných směrech a z hodnot elektrické rezistivity povrchu měřeného materiálu zjištěných v různých směrech povrchu měřeného materiálu se určí anizotropie povrchové elektrické rezistivity měřeného materiálu.
Tímto je jednoduše rychle a přesně zjistitelná anizotropie povrchové elektrické rezistivity měřeného materiálu.
Pro určení anizotropie objemové elektrické rezistivity měřeného materiálu je výhodné, jestliže se měřicím elektrodám protilehlé strany měřeného materiálu přiřadí třetí elektroda a měří se elektrický odpor mezi měřicími elektrodami a třetí elektrodou a z hodnot objemové rezistivity zjištěných v různých směrech měřicích elektrod vůči povrchu měřeného materiálu se určí anizotropie objemové elektrické rezistivity měřeného materiálu.
. i .
Pro zlepšení reprezentativnosti naměřených hodnot je výhodné, jestliže se před zahájením měření stabilizují parametry měřeného materiálu.
Podstata zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 spočívá v tom, že vzduchová mezera je tvořena lineární vzduchovou mezerou a měřicí elektrody jsou uloženy společně otočně okolo osy kolmé na rovinu dosedacích ploch měřicích elektrod na měřený materiál. Toto zařízení pro určení anizotropie povrchové elektrické rezistivity měřeného materiálu je jednoduché a přesné.
Podstata zařízení k provádění způsobu podle nároku 2 spočívá v tom, že vzduchová mezera je tvořena lineární vzduchovou mezerou a měřicí elektrody jsou uloženy společně otočně okolo osy kolmé na rovinu dosedacích ploch měřicích elektrod na měřený materiál, přičemž měřicím elektrodám je ve směru proti jejich dosedacím plochám s odstupem přiřaditelná třetí elektroda, přičemž mezi měřicími elektrodami a třetí elektrodou je prostor pro měřený materiál a třetí elektroda je spřažena se zdrojem elektrické energie, s měřicím zařízením a případně se zaznamenávacím zařízením a s vyhodnocovacím zařízením. Toto zařízení pro určení anizotropie objemové elektrické rezistivity měřeného materiálu je jednoduché a přesné.
Podle jednoho výhodného provedení je třetí elektroda uložena na jedné straně izolační podložky, která je uspořádána překlopitelně mezi polohou, v níž je třetí elektroda přivrácena dosedacím plochám měřících elektrod, a polohou, v níž je třetí elektroda odvrácena od dosedacích ploch měřicích elektrod.
Přitom je výhodné, jestliže v oblasti před a případně i za elektrodami je situováno stabilizační zařízení parametrů měřeného materiálu, které umožňuje dosáhnout i za různých vnějších podmínek srovnatelných podmínek měření, které je pak schopno dát reprezentativní výsledky.
Pro zařízení jako takové je výhodné, jsou-li měřicí elektrody pevně uloženy v otočném držáku. Podle dalšího výhodného provedení mají měřicí elektrody obdélníkový půdorys. Dále je výhodné, jsou-li měřicí elektrody uspořádány přestavitelně vůči rovině povrchu měřeného materiálu. Podle dalšího výhodného provedení je měřicím elektrodám přiřazeno odměřovací ústrojí úhlu jejich natočení. Měřicí elektrody jsou také s výhodou uloženy přestavitelně vzájemně vůči sobě.
Objasnění výkresů
Vynález je schematicky znázorněn na výkrese, kde ukazuje obr. 1 bokorysný pohled na uspořádání zařízení podle vynálezu na obr. 2 vliv natočení měřicích elektrod vůči povrchu měřeného materiálu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů spočívá v tom, že se mezi dvojicí měřicích elektrod vytvoří lineární vzduchová mezera, měřicí elektrody se přiloží na povrch měřeného materiálu v alespoň dvou rozdílných směrech v rovině povrchu materiálu a v každém směru přiložených měřicích elektrod na povrchu měřeného materiálu se do měřicích elektrod zavede elektrická energie a měří elektrický odpor mezi měřicími elektrodami a následně se určí elektrická rezistivita povrchu měřeného materiálu v jednotlivých směrech přiložení měřicích elektrod na povrchu měřeného materiálu a následně se určí anizotropie povrchové elektrické rezistivity materiálů.
Způsob podle tohoto vynálezu je možno rozšířit o měření objemové elektrické rezistivity materiálů, u něhož se kromě výše zmíněné dvojice měřicích elektrod pro měření povrchové elektrické rezistivity použije třetí elektroda, která se přiloží na protilehlý povrch měřeného materiálu, přičemž _ 7 _ se měří elektrický odpor mezi oběma měřicími elektrodami pro měření povrchové rezistivity a třetí elektrodou. Z výsledků měření pak lze určit anizotropii objemové elektrické rezistivity.
Zařízení k provádění způsobu obsahuje dvojici měřicích elektrod 4 obdélníkového půdorysu, které jsou uspořádány v odstupu od sebe a mají mezi sebou lineární vzduchovou mezeru 3. Měřicí elektrody 4 jsou na své přední straně opatřeny dosedací plochou 40 pro dosednutí na měřený materiál 1. Měřicí elektrody 4 jsou v zařízení uloženy otočně okolo osy 0 kolmé na rovinu dosedacích ploch 40, tj. měřicí elektrody 4 jsou otočné v rovině svých dosedacích ploch 40. Principiálně je také možné, aby byl otočně okolo osy 0 kolmé na rovinu dosedacích ploch 40 uložen měřený materiál 1 a měřicí elektrody 4 byly v zařízení uloženy neotočně. Účinek tohoto provedení je stejný jako účinek otočného uložení měřicích elektrod 4. Pro usnadnění manipulace s měřeným materiálem i jsou měřicí elektrody 4 uspořádány oddělitelně od roviny 14 povrchu měřeného materiálu 1. Ve znázorněném příkladu provedení jsou měřicí elektrody 4 pevně uloženy v otočném držáku 2. V neznázoměném příkladu provedení jsou měřicí elektrody 4 otočně uloženy jiným vhodným způsobem. Pro splnění požadavku na natáčení měřicích elektrod 4 je dostačující, aby byly měřicí elektrody 4 natočitelné o úhel 90° jak je znázorněno na obr. 2. Pro zajištění volitelné úhlové natočitelnosti měřicích elektrod 4 je zařízení opatřeno vhodným odměřovacím ústrojím úhlu natočení měřicích elektrod 4, např. je zařízení opatřeno mechanickým ústrojím se stupnicí a mechanickým ukazatelem natočení měřicích elektrod 4. Měřicí elektrody 4 mohou být uloženy přestavitelně vzájemně vůči sobě, tj. mohou mít měnitelnou vzdálenost mezi sebou, např. skokově či spojitě atd., čímž je možno nastavit vhodnou velikost mezery 40 mezi měřicími elektrodami 4.
Měřicí elektrody 4 jsou spřaženy se zdrojem elektrické energie a s měřicím zařízením. Ve znázorněném příkladu provedení jsou zdroj elektrické energie a měřicí zařízení tvořeny jediným zařízením, např. specializovaným měřicím přístrojem 8 pro měření elektrického odporu.
Alespoň měřicí zařízení může být dále spřaženo se zapisovacím a případně i vyhodnocovacím zařízením, což usnadní zaznamenávání a vyhodnocování naměřených hodnot a případně to umožňuje i usnadnit interpretaci výsledků měření. Ve znázorněném příkladu provedení jsou zapisovací zařízení a vyhodnocovací zařízení tvořena jediným zařízením tvořeným osobním počítačem 5.
V neznázoměném příkladu provedení jsou měřicí zařízení, zaznamenávací zařízení a vyhodnocovací zařízení a vyhodnocovací zařízení tvořena jedním zařízením např. vhodným počítačem.
Pro měření objemové elektrické rezistivity je zařízení opatřeno třetí elektrodou 12, přičemž mezi měřicími elektrodami 4 a třetí elektrodou 12 je měřený materiál i. Třetí elektroda 12 může být např. uložena v izolační podložce 10, na které při měření leží měřený materiál 1. Izolační podložka 10 je při měření anizotropie povrchové rezistivity uspořádána podle obr. 1, tj. je obrácena třetí elektrodou 12 dolů, čímž izoluje třetí elektrodu 12, zatímco při měření objemové rezistivity je izolační podložka 10 uspořádána obráceně vůči obr. 1, tj. je uspořádána třetí elektrodou 12 vzhůru. Třetí elektroda 12 je odpovídajícím způsobem zapojena do měřicího obvodu, včetně zaznamenávání a vyhodnocování naměřených hodnot.
Zařízení dále může obsahovat vhodné podávači ústrojí měřeného materiálu 1. Ve znázorněném příkladu provedení je podávači ústrojí měřeného materiálu I tvořeno zařízením pro podávání ohebného materiálu, např. plošné textilie (tkanina, atd.), které obsahuje přívod materiálu situovaný ve směru podávání materiálu před elektrodami 4, 12 a dále obsahuje před elektrodami 4, 12 situovanou brzdičku Π. regulující napětí měřeného materiálu 1 a šířkovou rozpínku 7 měřeného materiálu L Ve směru podávání materiálu za elektrodami 4,12 je situována druhá šířková rozpínka 7 měřeného materiálu I a za ní je situován navíjecí válec 13 měřeného materiálu L Podávači ústrojí měřeného materiálu i může být vhodným způsobem spřaženo s vhodným pohonem, ať už ručním či strojním či kombinovaným.
Zařízení dále může obsahovat stupnici 6 posunu měřeného materiálu i nebo jiné vhodné zařízení či prostředek k určení posunu měřeného materiálu _1.
Pro dosažení co nejstejnoměrnějších podmínek při měření je možno využít vhodného zařízení pro stabilizaci měřeného materiálu 1, např. pro stabilizaci teploty, vlhkosti a jiných parametrů měřeného materiálu i. Takovými parametry jsou např. u textilních materiálů především vlhkost, teplota, napjatost, absence skladů a lomů atd. Stabilizace vlhkosti a teploty se dosáhne např. použitím vhodné neznázoměné klimatizační komory zařazené např. před vstupem měřeného materiálu i do zařízení. Stabilizace napjatosti se dosáhne vhodným předepnutím měřeného materiálu 1 např. podávacím zařízením měřeného materiálu 1. Absence skladů a lomů se dosáhne např. řádným výběrem vzorku měřeného materiálu i.
Zařízení může pracovat buď manuálně, kdy všechny úkony (posuv materiálu, natáčení měřicích elektrod 4, inicializace měření, zaznamenávání naměřených hodnot, vyhodnocení, atd.) provádí obsluha zařízení, nebo může zařízení pracovat poloautomaticky, kdy část úkolů provádí obsluha a část úkolů se provádí automaticky, nebo může zařízení pracovat plně automaticky, kdy se všechny úkony provádějí automaticky a obsluha pouze dohlíží na řádný chod zařízení.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný pro měření anizotropie elektrické rezistivity různých druhů materiálů, např. textilií s vodivými vlákny, kompozitů s rastrem, povrchů s různou úpravou, např. gravurou, vrapováním a dalších možných materiálů.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (12)

1. Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů, při kterém se na měřený materiál přiloží dvojice měřicích elektrod se vzduchovou mezerou mezi sebou a měří se elektrický odpor mezi měřicími elektrodami a následně se z naměřených hodnot určí elektrická rezistivita povrchu měřeného materiálu, vyznačující se tím, že mezi měřicími elektrodami (4) se vytvoří lineární vzduchová mezera (3) a elektrická rezistivita povrchu měřeného materiálu (1) se zjišťuje v alespoň dvou rozdílných směrech a z hodnot elektrické rezistivity povrchu měřeného materiálu (1) zjištěných v různých směrech povrchu měřeného materiálu se určí anizotropie povrchové elektrické rezistivity měřeného materiálu (1).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že měřicím elektrodám (4) se z protilehlé strany měřeného materiálu (1) přiřadí třetí elektroda (12) a měří se elektrický odpor mezi měřicími elektrodami (4) a třetí elektrodou (12) a z hodnot objemové rezistivity zjištěných v různých směrech měřicích elektrod (4) vůči povrchu měřeného materiálu se určí anizotropie objemové elektrické rezistivity měřeného materiálu (1).
3. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že před zahájením měření se stabilizují parametry měřeného materiálu (1).
4. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 obsahují dvojici měřicích elektrod se vzduchovou mezerou mezi nimi a měřicí elektrody jsou spřaženy se zdrojem elektrické energie a s měřicím zařízením a případně i se zaznamenávacím zařízením a s vyhodnocovacím zařízením, přičemž zařízení dále obsahuje prostředky pro definované přiřazení měřeného materiálu měřicím elektrodám, vyznačující se tím, že vzduchová mezera je tvořena lineární vzducho-4CZ 305455 B6 vou mezerou (3) a měřicí elektrody (4) jsou uloženy společně otočně okolo osy (0) kolmé na rovinu dosedacích ploch (40) měřicích elektrod (4) na měřený materiál (1).
5. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 2 obsahující dvojici měřicích elektrod se vzduchovou mezerou mezi nimi a měřicí elektrody jsou spřažený se zdrojem elektrické energie a s měřicím zařízením a případně i se zaznamenávacím zařízením a s vyhodnocovacím zařízením, přičemž zařízení dále obsahuje prostředky pro definované přiřazení měřeného materiálu měřicím elektrodám, vyznačující se tím, že vzduchová mezera je tvořena lineární vzduchovou mezerou (3) a měřicí elektrody (4) jsou uloženy společně otočně okolo osy (0) kolmé na rovinu dosedacích ploch (40) měřicích elektrod (4) na měřený materiál (1), přičemž měřicím elektrodám (4) je ve směru proti jejich dosedacím plochám (40) s odstupem přiřaditelná třetí elektroda (12), přičemž mezi měřicími elektrodami (4) a třetí elektrodou (12) je prostor pro měřený materiál (1) a třetí elektroda (12) je spřažena se zdrojem elektrické energie, s měřicím zařízením a případně i se zaznamenávacím zařízením a s vyhodnocovacím zařízením.
6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že třetí elektroda (12) je uložena na jedné straně izolační podložky (10), která je uspořádána překlopitelně mezi polohou, v níž je třetí elektroda (12) přivrácena dosedacím plochám (40) měřicích elektrod (4) a polohou, v níž je třetí elektroda (12) odvrácena od dosedacích ploch (40) měřicích elektrod (4).
7. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 4až6, vyznačující se tím, že v oblasti před a případně i za elektrodami (4, 12) je situováno stabilizační zařízení parametrů měřeného materiálu (1).
8. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 4až7, vyznačující se tím, že měřicí elektrody (4) jsou pevně uloženy v otočném držáku (2).
9. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 4až8, vyznačující se tím, že měřicí elektrody (4) mají obdélníkový půdorys.
10. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 4až9, vyznačující se tím, že měřicí elektrody (4) jsou uspořádány přestavitelně vůči rovině (14) povrchu měřeného materiálu (1).
11. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 4ažl0, vyznačující se tím, že měřicím elektrodám (4) je přiřazeno odměřovací ústrojí úhlu jejich natočení.
12. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 4 až 11, vyznačující se tím, že měřicí elektrody (4) jsou uloženy přestavitelně vzájemně vůči sobě.
CZ2003-2885A 2003-10-21 2003-10-21 Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů a zařízení k jeho provádění CZ305455B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2003-2885A CZ305455B6 (cs) 2003-10-21 2003-10-21 Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů a zařízení k jeho provádění

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2003-2885A CZ305455B6 (cs) 2003-10-21 2003-10-21 Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů a zařízení k jeho provádění

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20032885A3 CZ20032885A3 (cs) 2005-06-15
CZ305455B6 true CZ305455B6 (cs) 2015-09-30

Family

ID=34624468

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003-2885A CZ305455B6 (cs) 2003-10-21 2003-10-21 Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů a zařízení k jeho provádění

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305455B6 (cs)

Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU1206669A1 (ru) * 1984-03-23 1986-01-23 Украинское научно-производственное деревообрабатывающее объединение Устройство дл определени удельного поверхностного сопротивлени материалов
SU1485113A1 (ru) * 1988-05-13 1989-06-07 Khasan S Karimov Способ измерения удельного со- , противления анизотропной жидкости и устройство для его осуществления
EP0694786A1 (fr) * 1994-07-28 1996-01-31 AEROSPATIALE Société Nationale Industrielle Sonde de mesure de résistance surfacique
GB2273990B (en) * 1992-12-31 1996-05-15 American Telephone & Telegraph Surface resistivity measurements using square electrodes
RU2175132C1 (ru) * 2000-08-15 2001-10-20 Санкт-Петербургский государственный университет технологии и дизайна Способ оценки сгибов на текстильных полотнах
KR20020052796A (ko) * 2000-12-26 2002-07-04 이구택 전기강판의 표면 절연 저항율 측정장치
US6765386B2 (en) * 2002-04-10 2004-07-20 Halliburton Energy Services, Inc. Galvanic method of measuring electrical anisotropy
US6965836B2 (en) * 2004-04-19 2005-11-15 Battelle Energy Alliance, Llc Method and apparatus for two dimensional surface property analysis based on boundary measurement

Patent Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU1206669A1 (ru) * 1984-03-23 1986-01-23 Украинское научно-производственное деревообрабатывающее объединение Устройство дл определени удельного поверхностного сопротивлени материалов
SU1485113A1 (ru) * 1988-05-13 1989-06-07 Khasan S Karimov Способ измерения удельного со- , противления анизотропной жидкости и устройство для его осуществления
GB2273990B (en) * 1992-12-31 1996-05-15 American Telephone & Telegraph Surface resistivity measurements using square electrodes
EP0694786A1 (fr) * 1994-07-28 1996-01-31 AEROSPATIALE Société Nationale Industrielle Sonde de mesure de résistance surfacique
RU2175132C1 (ru) * 2000-08-15 2001-10-20 Санкт-Петербургский государственный университет технологии и дизайна Способ оценки сгибов на текстильных полотнах
KR20020052796A (ko) * 2000-12-26 2002-07-04 이구택 전기강판의 표면 절연 저항율 측정장치
US6765386B2 (en) * 2002-04-10 2004-07-20 Halliburton Energy Services, Inc. Galvanic method of measuring electrical anisotropy
US6965836B2 (en) * 2004-04-19 2005-11-15 Battelle Energy Alliance, Llc Method and apparatus for two dimensional surface property analysis based on boundary measurement

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20032885A3 (cs) 2005-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Louis et al. An experimental investigation of through-thickness electrical resistivity of CFRP laminates
JP4275173B2 (ja) 二次元渦電流プローブおよび関連する検査方法
CN102112852B (zh) 温度测定方法、温度测定装置、温度控制方法、温度控制装置、修正方法及修正装置
US2977533A (en) Gaging device
JP2005241638A5 (cs)
JP2017526936A5 (ja) スラリー密度測定システム及び方法
TW200730133A (en) Sheet conductance/resistance measurement system
US3384815A (en) Moisture content measuring method and apparatus including a roller for periodically contacting a flexible travelling sheet member
CZ305455B6 (cs) Způsob měření anizotropie elektrické rezistivity materiálů a zařízení k jeho provádění
JP2010217134A (ja) 多点電圧・電流プローブ法による2次元、および3次元異方性物質の主軸電気抵抗率測定方法およびその測定装置
NO20082632L (no) Fremgangsmate og utstyr for maling av ionisk mobilitet
US3364423A (en) Apparatus for measuring electrostatic build-up on static producing web material brought into rolling contact with a standard web
US2831344A (en) Forming test apparatus for thermosetting plastic
US1829793A (en) Method of determining the tensile strength of iron and steel
JPS60155950A (ja) 交流カロリメトリによる熱拡散率測定方法及び装置
US3909615A (en) Apparatus for measuring the surface density of a web
JPH0545141B2 (cs)
RU152363U1 (ru) Автоматизированная линия сушки пиломатериалов
JPS6319021B2 (cs)
CN207556518U (zh) 板材粗糙度辅助测量平台
RU76708U1 (ru) Устройство для измерения толщины поверхностного токопроводящего слоя изделия
JP2008070117A (ja) 電気インピーダンスと静電容量による含水率計測装置
JPS61270603A (ja) 二層構造板材の板厚比測定方法
KR20130060592A (ko) 신뢰성이 우수한 v 벤딩 평가 장치
SU1727061A1 (ru) Устройство дл определени удельной поверхностной электропроводности листовых материалов

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20161021