CZ302895B6 - Zpusob vytvorení kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu - Google Patents

Zpusob vytvorení kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ302895B6
CZ302895B6 CZ20100217A CZ2010217A CZ302895B6 CZ 302895 B6 CZ302895 B6 CZ 302895B6 CZ 20100217 A CZ20100217 A CZ 20100217A CZ 2010217 A CZ2010217 A CZ 2010217A CZ 302895 B6 CZ302895 B6 CZ 302895B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
coating
concentration
bath
polytetrafluoroethylene
polytrifluoroethylene
Prior art date
Application number
CZ20100217A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2010217A3 (cs
Inventor
Kreibich@Viktor
Kudlácek@Jan
Valeš@Miroslav
Pazderová@Martina
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické v Praze
Výzkumný A Zkušební Letecký Ústav A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické v Praze, Výzkumný A Zkušební Letecký Ústav A. S. filed Critical Ceské vysoké ucení technické v Praze
Priority to CZ20100217A priority Critical patent/CZ2010217A3/cs
Publication of CZ302895B6 publication Critical patent/CZ302895B6/cs
Publication of CZ2010217A3 publication Critical patent/CZ2010217A3/cs

Links

Landscapes

  • Electroplating And Plating Baths Therefor (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Other Surface Treatments For Metallic Materials (AREA)

Abstract

Vynález se týká zpusobu vytvorení kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu, pri kterém se materiál vloží do zinkovací lázne obsahující Zn v koncentraci 8 až 15 g.l.sup.-1.n. a vodní disperzi polytrifluoretylenu ci polytetrafluoretylenu v koncentraci 5 až 30 obj. %, pricemž disperze obsahuje cástice v koncentraci 15 až 65 obj. % a jejich velikost je v rozmezí 0,15 až 0,35 .mi.m, nacež probíhá pokovení pri vylucovací rychlosti 0,15 až 0,3 .mi.m.min.sup.-1.n. pri napetí 1 až 10 V, proudové hustote 1 až 5 A.dm.sup.-2.n., teplote lázne 18 až 32 .degree.C a pH 3 až 12. Vyloucený kompozitní povlak na povrchu materiálu obsahuje 0,01 až 40 hm. % polytrifluoretylenu nebo polytetrafluoretylenu ve forme prášku a/nebo pasty s velikostí cástic do 10 .mi.m a tlouštka povlaku je do 35 .mi.m.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká oblasti povrchových úprav, zejména elektrolyticky vyloučených kovových povlaků a to způsobu vytvoření kompozitní povrchové úpravy na bázi zinku s nízkým koeficientem tření.
Dosavadní stav techniky
Samovolné a nežádoucí změny konstrukčních materiálů, reprezentované nejčastěji korozním poškozením, jsou závažným technickým i ekonomickým problémem. Odhady uvádějí, že v průmys15 lově vyspělých zemích dosahují roční přímé škody způsobené korozí cca 4 % HDP (viz například. zpráva Technologies Laboratories, lne. Číslo FHWA-RD-01-156CC, vypracovaná pro Federal Highway Administration [FHWA], Office of Infrastructure Research and Development, vydaná v září 2001). Těmto nežádoucím změnám se v průmyslové praxi nejčastěji čelí použitím různých druhů povrchových úprav a ochran, bez nichž dnes, až na ojedinělé výjimky, nemůže existovat snad žádný průmyslový výrobek. Požadavky na protikorozní ochranu však nejsou zdaleka jediné, které musí příslušná povrchová úprava splňovat. Zejména v posledních letech se významně zvyšují požadavky výrobců jednotlivých průmyslových součástek a dílů a také průmyslových finalistů, na kombinaci různých druhů vlastností, které má povrchová úprava splňovat. Kvalita a charakteristické vlastnosti použité povrchové úpravy a dokonalost jejího pro25 vedení do značné míry předurčuje i kvalitu celého výrobku a jeho užitně-technické vlastnosti.
Nej běžnější a nej častěji používanou elektrolyticky vylučovanou povrchovou úpravou v tuzemské i zahraniční průmyslové výrobě, je galvanické zinkování, respektive v posledních letech také galvanicky vylučované slitinové povlaky na bázi Zn. Podíl těchto, ve vztahu k ostatním typům povrchových úprav, činí přibližně jednu čtvrtinu. Důvody tohoto stavu lze spatřovat zejména v relativní jednoduchosti technologie v kombinaci s významnými, zejména protikorozními vlastnostmi.
V naprosté většině případů jsou tyto povrchové úpravy užívány jako finální povrchová úprava.
V těchto aplikacích jsou obvykle kombinovány s následnou konverzní povrchovou úpravou typu chromátů, pasivací, apod. Typickými aplikacemi jsou nejrůznější díly zběžných konstrukčních, uhlíkových ocelí, jako jsou plechová Šasi, výlisky, profilované detaily, obráběné části, apod. a to jak pro všeobecný průmysl, tak zejména automobilový, elektrotechnický, letecký, stavební a další. K nezanedbatelným aplikacím patří í nejrůznější kluzné spoje, díly namáhané otěrem, nepřeberné množství různých typů Šroubových spojů, a podobně.
Mnohé tyto aplikace však do značné míry limituje okolnost vzniku tzv. „bílé koroze“, tedy koroze zinkového povlaku, respektive korozních zplodin charakteristických relativně velkým objemem. Vznik bílé koroze často mívá za následek nedodržení tolerančních vůlí a možnou ztrátu funkčnosti. Typickým příkladem je běžný šroubový spoj s povrchovou úpravou Zn, který se po vzniku „bílé koroze“ a nárůstu korozních zplodin, stává nerozebíratelným a opakovaně nepoužitelným. Požadavky jednotlivých výrobců proto směřují jak k protikorozní ochraně základního konstrukčního materiálu, tak i k zabránění vzniku této bílé koroze, respektive k minimální době odolnosti proti jejímu vzniku.
V posledních letech byl též akcelerován zájem na použití povrchových úprav s minimalizací dopadu na životní prostředí, tedy povrchové úpravy ekologického typu. V případě zmiňovaných a nejčastěji užívaných povrchových úprav na bázi galvanického Zn byla dostatečná protikorozní odolnost systému dosahovaná zejména použitím konverzních povrchových úprav na bázi slitin šestimocného chrómu. Tyto tzv. chromáty poskytují základní vrstvě významné a unikátní proti-1 CZ 302895 B6 korozní schopnosti (například tzv. „samohojitelný efekt“), patří však mezi velmi toxické a karcinogenní a proto byly, i z důvodu přijetí směrnic EU, vedeny výrazné snahy o omezení použití šestimocného chrómu například v automobilovém, elektrochemickém a elektronickém průmyslu (například směrnice Evropského parlamentu a Rady Č. 2000/53/EG „End of Life Vehicles“, ale i celá řada dalších legislativních opatření). Jako možné náhrady se začínají postupně užívat systémy s pasivacemi na bázi třímocného chrómu pro méně protikorozně odolné aplikace, ěi vícevrstvé systémy s finálním utěsněním tj. pečetěním vhodným přípravkem, případně další. Tyto náhrady jsou však vždy kompromisem mezi ekologiěností, požadavky na protikorozní ochranu, složitostí technologie a cenou.
Protikorozní odolnost je jedním z hlavních jakostních parametrů povrchových úprav tohoto typu.
V poslední době ale začínají nabývat na stále větším významu i některé další vlastnosti. Typickým a také nejčastějším příkladem je požadavek na nízký koeficient tření, který je z hlediska požadavků průmyslových výrobců vyžadován jednoznačně v největší míře. Tyto požadavky se objevují stále ve větší míře a do budoucna schopnost jejich plnění bude určovat použitelnost příslušných technologií v praxi. V současnosti je vyžaduje převážná většina automobilových výrobců ve světě, včetně tuzemských - VW, PSA, Audi, Ford, GM, Renault, a další.
V současnosti lze požadavky na nízký koeficient tření, zejména pak v kombinaci s ostatními požadavky na jakostní ukazatele povlaků, plnit jen velmi obtížně a to za cenu použití systému několika následných vrstev. Typický, v současnosti používaný systém, lze symbolicky označit jako Fe/Zn/chromát(pasivace)utěsnění. Takovýto systém lze navrhnout tak, aby splňoval jak požadovanou protikorozní odolnost, tak i stávající ekologické parametry, zejména pak absenci sloučenin šestimocného chrómu. Pokud budeme dále požadovat ještě kombinaci vlastností s níz25 kým koeficientem tření, je možno vylepšit původní vlastnosti systému zpravidla použitím speciálních kluzných vrstev.
Z uvedeného výčtu je zřejmé, že tyto stávající systémy jsou mnohavrstvé, čímž se zvyšuje tloušťka systému. V aplikacích, kde jsou přesné požadavky na lícování, pak může docházet ke značným problémům, souvisejícím s nemožností splnění podmínek zadání, například šroubové spoje, kluzné spoje a podobně. Technologie jsou navíc velmi komplikované, výrobně složité, náročné na Čas, energie a také poměrně drahé. Navíc - kluzná vrstva obvykle požadované tribologické vlastnosti vylepší, zároveň však v důsledku překrytí předchozích vrstev potlačí základní charakteristiky původního povlaku. Tyto technologie nabízí několik světových výrobců, resp.
jiné, než tyto z řady hledisek komplikované technologie se na stávajícím trhu neuplatňují.
V oblasti použití slitinových kompozitních povlaků lze nalézt zástupce z řady Ni-PTFE, resp. NiP-PTFE. Jedná se o chemicky nanášený povlak niklu obsahující částice PTFE. Obsah PTFE částic v lázni se mění v závislosti na požadavcích na vlastnosti výsledného povlaku. Takto vytvo40 řená povrchová úprava má ve srovnání s chemicky nanášeným Ni povlakem lepší kluzné vlastnosti, odolnost proti otěru, nízký koeficient tření a dobrou korozní odolnost. Povlaky na bázi niklu chrání ocel bariérově, protože základní materiál je méně ušlechtilý než povlak, tudíž hrozí vyšší riziko napadení bodovou korozí, případně podkorodování a odlupování povlaku. Oproti tomu zinek je méně ušlechtilý než ocel a proto chrání základní materiál katodicky. Zároveň povr45 chová úprava zinkována je výrazně rozšířenější než povlaky Ni. Další nevýhodou spojenou s povlaky na bázi niklu jsou vyšší náklady spojené s jejich přípravou.
V literatuře se sice objevují zmínky o Zn povlacích obsahujících PTFE částice, jedná se ovšem o povlaky připravené zcela jinou technologií. Povlaky jsou aplikovány z lázně na bázi síranů/50 sulfátů. Tento typ probíhá za vyšších teplot, které se pohybují v rozmezí 50 až 70 °C. S tím samozřejmě souvisí vyšší energetická náročnost celého procesu, větší požadavky na zařízení a vybavené galvanovny. Oproti tomu technologie popsaná v tomto patentu pracuje za nízkých teplot a využívá moderní složení lázně, čímž pňspívá k ekologické a ekonomické efektivnosti.
-2CZ 302895 B6
Lze konstatovat, že se výzkum a vývoj v oblasti elektrolyticky vylučovaných povlaků Zn, resp. slitinových povlaků na bázi Zn, zabýval doposud pouze otázkou zvyšování protikorozní odolnosti povlaků v posledních letech zejména s přihlédnutím k ekologičnosti kompletních technologií povrchových úprav. Otázka nízkého koeficientu tření v kombinaci s antikorozními vlastnostmi povlaku, bez nutnosti použití samostatných kluzných vrstev, doposud nebyla uspokojivě vyřešena.
Podstata vynálezu
Výše uvedené negativní faktory lze potlačit či zcela odstranit vytvořením jiné technologie povrchových úprav, podle tohoto vynálezu. Jeho podstatou je to, že materiál se vloží do zinkovací lázně obsahující:
- Zn v koncentraci 8 až 15 g.l“1
- vodní disperzi polytrifluorethylenu či polytetrafluorethylenu v koncentraci 5 až 30 obj. %, přičemž disperze obsahuje částice v koncentraci 15 až 65 obj. % ajejich velikost je v rozmezí 0,15 až 0,35 pm.
načež probíhá pokovení při vylučovací rychlosti 0,15 až 0,3 pm.min1 při
- napětí 1 až 10 V
- proudové hustotě 1 až 5 A.dm“2
- teplotě lázně 18 až 35 °C
- pH3ažl2 přičemž vyloučený kompozitní povlak na povrchu materiálu obsahuje 0,01 až 40 hm. % polytrifluorethylenu nebo polytetrafluorethylenu ve formě prášku a/nebo pasty s velikostí Částic do 10 μπι a tloušťka povlaku je do 35 μτη.
V praxi je možné užití pH 3 až 6 nebo 6 až 12, přičemž úprava hodnoty pH se provádí přidáním NaOH.
Kompozitní povlak může vznikat procesem závěsového elektrolytického zinkování nebo procesem hromadného tj. bubnového elektrolytického zinkování.
------/ tz_x — _ ,χπ n q t ~ i-1 uu Λπικυναυι laxiic ac a yjiiuuuu puiua uvjjniujiui m»v v iwiivcnuavi v,o az g.i . zjhauvací lázně je možné dále přidávat přísady pro zajištění zlepšení lesku ve středních a nižších proudových hustotách, pro změkčení vody, zlepšení lesku a rozložení tloušťky povlaku. Tyto přísady se dávkují podle počtu prošlých Ah (tj. množství elektrického proudu využitého při aplikaci povlaku) a muže být použit 1,2,4 triazol-3-thiol, 50 až 100 % roztok křemenného písku ve vodě a roztok polymeru.
Řešení dle vynálezu je založené na zcela nové a odlišné filozofii, jejímž výsledkem je kombinace vlastností:
- dostatečné antikorozivnosti povlaku
- při významně sníženém koeficientu tření
- to vše při ekologicky přijatelném typu ochranného systému
Tento způsob, na rozdíl od běžně užívaných technologií, zahrnuje systém, ve kterém jsou zlepšené kluzné vlastnosti dosaženy speciální kompozitní strukturou již v základní, tj. v zinkové, případně následné konverzní, vrstvě. Jedná se o povlaky, ve kterých je jednotná disperze přesných malých částic hmoty řízené nanášena v rámci kovového povlaku, tj. dochází k řízenému ukládání nerozpustných částic. Tento způsob je použitelný pro hromadné tj. bubnové i závěsové pov lakování.
-3 CZ 302895 B6
K nanášení dochází v průběhu technologie elektrolytického zinkování, kdy hlavní zinkovací lázeň obsahuje rozptýlené částice fluorovaného polymeru - nejčastěji typu Polytrifluorethylen či Polytetrafluorethylen (PTFE). Částice se do lázně přidávají jako disperze, nebo ve formě prášku a jsou udržovány v rozptýleném stavu mícháním, probubláváním, nebo jiným vhodným způsobem. Koncentrace fluorovaného polymeru v lázni se pohybuje v rozmezí hodnot 5 až 30 obj. dílů disperze.
Výsledkem tohoto způsobu povlakování je kompozitní povlak tvořený zinkovou matricí a disperzními částicemi nekovového typu na bázi PTFE. Vzniká povlak typu zinek-polytetrafluorethyien (zkráceně Zn-PTFE), který je využitelný jak pro stykové plochy části strojů, či další funkční plochy, jako jsou závity šroubových spojů, apod. PTFE je v povlaku rovnoměrně rozložen ajeho podíl činí od 0,01 do 40 hm. %, přičemž velikost částic nepřesahuje 10 pm. Obvyklá tloušťka povlaku se pohybuje cca do 35 pm. Modifikací složení lázně například přidáním Ni do galvanické lázně, je možné dále měnit a zlepšovat tribologické a chemické vlastnosti vytvořeného povlaku. Uvedený proces povlakování nevyžaduje žádné zásadní změny a úpravy stávajících technologií pro galvanické zinkování a nedochází tak k navyšování nákladů na přípravu pracoviště. Vytvořený povlak je lesklý, černý, s výbornými tribologickými i chemickými vlastnostmi, které jsou výhodné zejména pro šroubová spojení, neboť zajišťuje možnost rozebrání takových spojů i při dlouhodobém působení korozního prostředí. Tento způsob povlakování zároveň nevyužívá pro zlepšení korozní odolnosti šestimocný chrom a výrazně tak přispívá ke zvýšení ekologičností celého procesu.
Příklady provedení vynálezu
Při příkladném způsobu vytvoření kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu, se materiál vloží do zinkovací lázně obsahující Zn v koncentraci 11 až 12 g.f’ a vodní disperzi polytetrafluorethylenu v koncentraci 10 až 25 obj. %, přičemž disperze obsahuje částice v koncentraci 25 až 35 obj. % ajejich velikost je v rozmezí 0,15 až 0,30 pm, načež probíhá pokovení při vylučovací rychlosti 0,18 až 0,22 pm.min-1 při napětí 4 až 6 V, proudové hustotě 2 až 4 A.dm \ teplotě lázně 18 až 32 °C a pH 3 až 6, přičemž vyloučený povlak obsahuje 0,01 až 40 hm. % polytetrafluorethylenu ve formě prášku s velikostí částic do 10 pm a tloušťka povlaku je do 35 pm. Kompozitní povlak vzniká procesem závěsového elektrolytického zinkování. Do zinkovací lázně se přidá doplňující kov Ni v koncentraci 1,8 až 2,5 g.f1, Do zinkovací lázně se dále přidávají přísady, které se dávkují podle počtu prošlých Ah, a to l,2,4_triazol-3-thiol, roztok křemenného písku a roztok polymeru, pro zajištění zlepšení lesku ve středních a nižších proudových hustotách, změkčení vody, zlepšení lesku a rozložení tloušťky povlaku.
Dále jsou uvedeny další konkrétní příklady provedení.
Kovový materiál se závěsově pov lakuje následujícím technologickým postupem
-4CZ 302895 B6
Operace č. Operace Lázeň Parametry
1 Chemické odmaštěni T-80°C t“ 15 min.
2 Oplach dvoustupňový Voda T = 20až30°C t = max.3 min.
3 Moření 15 % HC1 T=18až25°C t-max. 10 min.
4 Oplach dvoustupňový Voda T = 20až30’C t =» max. 3 min.
5 Elektrolytické odmaštěni A = 10 A.dm'7 T = 40až45 °C t = 3 až 4 min.
6 Oplach dvoustupňový Voda T = 20až30°C t = max. 3 min.
7 Dekapování - aktivace 3až5%HCl T = 20°C t = 3až5min.
8 Oplach dvoustupňový Voda T=20až30 °C t ~ max. 3 min.
9 Zinkování U= 1,23 V A= lA.dm'2 pH= 5 t= 30až 90 min.
10 Oplach dvostupňový studený Voda T- 10 °c t - 30 s
11 Sušení Vzuch T= 75 až 85 °C t = 8 až 12 min.
-5CZ 302895 B6
Kovový materiál se hromadně povlakuje následujícím technologickým postupem
Operace č. Operace Lázeň Parametry
1 Chemické odmaštění Benzín T = 20°C t - 30 s
2 Oplach dvoustupňový studený Voda T- 10°C t - 60 s
3 Aktivace 10% HCI T = 20 °C t = 60 s
4 Oplach jednostupňový studený Voda T- 10°C t = 30s
5 Zinkování U - 1,23 V A - 1 A.dm'2 T = 30°C pH = 5 t =60 až 1800 s
6 Oplach dvoustupňový studený Voda T= 10°C t = 30s
7 Sušení Vzduch T = 60 °C
Průmyslová využitelnost
Způsob vytvoření kompozitní povrchové úpravy na bázi zinku a jemných rozptýlených částí fluoío rovaného polymeru se s výhodou použije pro aplikace na díly požadující velmi dobrou protikorozní odolnost a současně nízký koeficient tření, například tam, kde není možné aplikovat vícevrstvou povrchovou úpravu.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    20 1. Způsob vytvoření kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu, vyznačující se t í m, že materiál se vloží do zinkovací lázně obsahující:
    - Zn v koncentraci 8 až 15 g.l“1
    - vodní disperzi polytrifluorethylenu ěi polytetrafluorethylenu v koncentraci 5 až 30 obj. %, přičemž disperze obsahuje částice v koncentraci 15 až 65 obj. % a jejich velikost je v rozmezí
    25 0,15 až 0,35 gm, načež probíhá pokovení při vylučovací rychlosti 0,15 až 0,3 gm.min“1 při
    - napětí 1 až 10 V
    - proudové hustotě 1 až 5 A.dm 2
    -6CZ 302895 B6
    - teplotě lázně 18 až 32 °C
    - pH 3 až 12, úprava hodnoty pH se provádí přidáním NaOH, přičemž vyloučený kompozitní povlak na povrchu materiálu obsahuje 0,01 až 40 hm. % polytrifluorethylenu nebo polytetrafluorethylenu ve formě prášku a/nebo pasty s velikostí částic do 10 pm a tloušťka povlaku je do 35 pm.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že pH je 3 až 6.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, žepHje6ažl2.
  4. 4. Způsob podle kteréhokoli z uvedených nároků, vyznačující se tím, že kompozitní povlak vzniká procesem závěsového elektrolytického zinkování.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž3, vyznačující se tím, že kompozitní povlak vzniká procesem hromadného (bubnového) elektrolytického zinkování.
  6. 6. Způsob podle kteréhokoli z uvedených nároků, vyznačující se tím, že do zinkovací lázně se přidá doplňující kov Ni v koncentraci 0,8 až 3 g.l“1.
  7. 7. Způsob podle kteréhokoli z uvedených nároků, vyznačující se tím, že do zinkovací lázně se dále přidávají přísady, které se dávkují podle počtu prošlých Ah, jako jsou 1,2,4 triazol-3-thiol, roztok křemenného písku a roztok polymeru, pro zajištění zlepšení lesku ve středních a nižších proudových hustotách, pro změkčení vody a pro zlepšení lesku a rozložení tloušťky povlaku.
    Konec dokumentu
CZ20100217A 2010-03-23 2010-03-23 Zpusob vytvorení kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu CZ2010217A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100217A CZ2010217A3 (cs) 2010-03-23 2010-03-23 Zpusob vytvorení kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100217A CZ2010217A3 (cs) 2010-03-23 2010-03-23 Zpusob vytvorení kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ302895B6 true CZ302895B6 (cs) 2012-01-11
CZ2010217A3 CZ2010217A3 (cs) 2012-01-11

Family

ID=45439944

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100217A CZ2010217A3 (cs) 2010-03-23 2010-03-23 Zpusob vytvorení kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2010217A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ309341B6 (cs) * 2021-04-13 2022-09-07 Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s. Slitinový povlak pro ochranu kovových povrchů a způsob jeho přípravy

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH07207496A (ja) * 1994-01-18 1995-08-08 Nippon Parkerizing Co Ltd 摺動性および耐摩耗性に優れた複合めっき金属材料の製造方法
JPH08218199A (ja) * 1995-02-08 1996-08-27 Nisshin Steel Co Ltd 非粘着性,潤滑性及び耐食性に優れた複合電気めっき鋼板及び製造方法
JPH11193480A (ja) * 1997-12-26 1999-07-21 Osaka Gas Co Ltd 耐食性複合めっき皮膜及びこれを用いた調理器具
JPH11217699A (ja) * 1998-01-30 1999-08-10 Noge Denki Kogyo:Kk メッキ形成体
EP1365046A1 (fr) * 2002-05-16 2003-11-26 UNIVERSITE PAUL SABATIER (TOULOUSE III) Etablissement public a caractère scientifique, culturel et professionnel Procédé de protection d'un substrat en acier ou alliage d'alumium contre la corrosion permettant de lui conferer des propriétés tribologiques, et substrat obtenu
CN1769540A (zh) * 2005-09-23 2006-05-10 上海工程技术大学 镍基纳米聚四氟乙烯复合镀层的制备方法

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH07207496A (ja) * 1994-01-18 1995-08-08 Nippon Parkerizing Co Ltd 摺動性および耐摩耗性に優れた複合めっき金属材料の製造方法
JPH08218199A (ja) * 1995-02-08 1996-08-27 Nisshin Steel Co Ltd 非粘着性,潤滑性及び耐食性に優れた複合電気めっき鋼板及び製造方法
JPH11193480A (ja) * 1997-12-26 1999-07-21 Osaka Gas Co Ltd 耐食性複合めっき皮膜及びこれを用いた調理器具
JPH11217699A (ja) * 1998-01-30 1999-08-10 Noge Denki Kogyo:Kk メッキ形成体
EP1365046A1 (fr) * 2002-05-16 2003-11-26 UNIVERSITE PAUL SABATIER (TOULOUSE III) Etablissement public a caractère scientifique, culturel et professionnel Procédé de protection d'un substrat en acier ou alliage d'alumium contre la corrosion permettant de lui conferer des propriétés tribologiques, et substrat obtenu
CN1769540A (zh) * 2005-09-23 2006-05-10 上海工程技术大学 镍基纳米聚四氟乙烯复合镀层的制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ309341B6 (cs) * 2021-04-13 2022-09-07 Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s. Slitinový povlak pro ochranu kovových povrchů a způsob jeho přípravy

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2010217A3 (cs) 2012-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Aal Hard and corrosion resistant nanocomposite coating for Al alloy
Zhou et al. The preparation and characterization of a nano-CeO2/phosphate composite coating on magnesium alloy AZ91D
Bigdeli et al. An investigation on corrosion resistance of as-applied and heat treated Ni–P/nanoSiC coatings
WO2007064008A1 (ja) 表面処理鋼板
CA2941123C (en) Passivation of micro-discontinuous chromium deposited from a trivalent electrolyte
JP2014500404A (ja) 耐食コーティングを有する基材およびその製造方法
Debnath Importance of surface preparation for corrosion protection of automobiles
Castano et al. A comparative study on the corrosion resistance of cerium-based conversion coatings on AZ91D and AZ31B magnesium alloys
Cui et al. Phosphate film free of chromate, fluoride and nitrite on AZ31 magnesium alloy and its corrosion resistance
CN105695974A (zh) 一种钕铁硼锌系磷化液及其使用方法
Faraji et al. Corrosion resistance of electroless Cu–P and Cu–P–SiC composite coatings in 3.5% NaCl
CA2614900A1 (en) Multilayer, corrosion-resistant finish and method
CN103046037B (zh) 一种高耐蚀性三价铬蓝白钝化液及其制备方法和应用
Anyanwu et al. Synthesis, corrosion and structural characterization of kenaf nanocellulose on Zn–ZnO-Cn electrolytic coatings of mild steel for advanced applications
CZ302895B6 (cs) Zpusob vytvorení kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu
AU2012290704B2 (en) Zirconium pretreatment compositions containing a rare earth metal, associated methods for treating metal substrates, and related coated metal substrates
TWI518204B (zh) 用於鈍化處理之組成物、鈍化膜以及防蝕結構
EP2784188B1 (en) Process for corrosion protection of iron containing materials
KR100229209B1 (ko) 인산염처리 전기아연도금강판
JP2002103519A (ja) 表面被覆金属材料
Svoboda et al. Alternative methods of chemical pre-treatment on hot-dip galvanization surface for adhesion organic coatings
Bastos et al. Corrosion protection by nanostructured coatings
Bigdeli et al. The corrosion behavior of electroless Ni-P-SiC nano-composite coating
JPS6154880B2 (cs)
CZ2017520A3 (cs) Způsob vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu a kompozitní vrstva