CZ2017520A3 - Způsob vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu a kompozitní vrstva - Google Patents

Způsob vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu a kompozitní vrstva Download PDF

Info

Publication number
CZ2017520A3
CZ2017520A3 CZ2017-520A CZ2017520A CZ2017520A3 CZ 2017520 A3 CZ2017520 A3 CZ 2017520A3 CZ 2017520 A CZ2017520 A CZ 2017520A CZ 2017520 A3 CZ2017520 A3 CZ 2017520A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
synthetic clay
nickel
bath
coating
concentration
Prior art date
Application number
CZ2017-520A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307604B6 (cs
Inventor
Dana Benešová
Jan Kudláček
Petr Drašnar
Michal Pakosta
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze filed Critical České vysoké učení technické v Praze
Priority to CZ2017-520A priority Critical patent/CZ307604B6/cs
Publication of CZ2017520A3 publication Critical patent/CZ2017520A3/cs
Publication of CZ307604B6 publication Critical patent/CZ307604B6/cs

Links

Landscapes

  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)
  • Electroplating And Plating Baths Therefor (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu, při kterém se materiál, při kterém se materiál vloží do niklovací lázně, do které se rozptýlí disperzní částice syntetického jílu v koncentraci 8 až 20 g.la případně i leskutvorné přísady, načež se do lázně vloží materiál určený pro opatření povlakem a provede se elektrolytické pokovení při vylučovací rychlosti 0,3 až 0,6 µm.min, při teplotě lázně 55 až 65 °C a pH lázně 2,5 až 2,7. Niklovací lázeň obsahuje Ni v koncentraci 70 až 90 g.la fosfor v koncentraci 20 až 30 g.l, a elektrolytické pokovení se provede při napětí 1 až 10 V a proudové hustotě 0,2 až 1 A.dm, čímž se vytvoří kompozitní povlak tvořený slitinovou matricí NiP a disperzním částicemi syntetického jílu. Kompozitní povrchová úprava na bázi NiP s nízkým koeficientem tření splňuje zároveň obvyklé průmyslové požadavky na protikorozní odolnost a zásady ekologické šetrnosti. Tato technologie zajišťuje zvýšení životnosti konstrukčních dílů, snížení tloušťky povrchové úpravy. Vynález se také týká kompozitní vrstvy.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká oblasti povrchových úprav, zejména elektrolyticky vyloučených kovových povlaků, způsobu vytvoření kompozitní vrstvy na bázi niklu s vysokou odolností proti opotřebení a této kompozitní vrstvy.
Dosavadní stav techniky
Vlastnosti jednosložkových povlaků nesplňují vždy všechny náročné požadavky kladené na vlastnosti povrchů. Navíc v rámci ekologického uvědomování sílí tlaky na omezení používání některých kovů v blízké budoucnosti. Proto jeden z hlavních směrů rozvoje povrchových úprav je obecně orientován na nové vícesložkové povlaky. U kovových povlaků je vývoj směrován kromě slitinových povlaků i na povlaky kompozitní a to jak u klasických technologií, tak i u řady nových způsobů a technologií pokovení, resp. povlaků. U nejčastěji aplikovaných technologií pokovení ve strojírenství, u galvanického pokovení, jsou tyto směry rozvíjeny u ochranných povlaků nej častěji na bázi zinku a v oblasti funkčních povlaků pak na bázi niklu. Galvanické technologie jsou zatím stále pro strojírenskou výrobu technicky i ekonomicky nej dostupnější. Navíc pro svoji přesnost, resp. tolerance, nejvíce vyhovují strojírenské praxi.
Využitím zcela nových vlastností povlaků, respektive jejich kombinacemi a rozdílnými způsoby zhotovení, i možností tepelného zpracování u slitinových povlaků, vznikají široké možnosti jejich aplikací. Uplatnění funkčních povlaků je však podmíněno použitím vhodných materiálů, ověřováním nových technologických postupů a sledováním výsledných vlastností povlaků. Např. při požadavku na kombinaci vlastností s nízkým koeficientem tření je možno vylepšit původní vlastnosti systému zpravidla použitím speciálních kluzných vrstev.
V oblasti využití slitinových kompozitních povlaků lze nalézt zástupce z řady Ni-PTFE, resp. NiP-PTFE, povlaků. Jedná se o chemicky nanášený povlak niklu obsahující částice PTFE. Obsah PTFE částic v lázni pro chemické nanášení povlaku se mění v závislosti na požadavcích na výsledné vlastnosti povlaku. Povrchová úprava realizovaná pomocí takového povlaku má ve srovnání s chemicky nanášeným Ni povlakem lepší kluzné vlastnosti, lepší odolnost proti otěru, nízký koeficient tření a dobrou korozní odolnost. Povlaky na bázi niklu chrání ocel bariérově, protože základní materiál, např. ocel, je méně ušlechtilý než povlak, tudíž hrozí vyšší riziko napadení bodovou korozí, případně podkorodování povlaku a následné a odlupování povlaku. Což jsou hlavní nevýhody dosavadního stavu techniky.
Z diplomové práce Bc. M. Chvojky (http://hdl.handle.net/10467/63617) a bakalářské práce P. Tesarikové (http://hdl.handle.net/10467/66037) jsou známé některé typy NiP-XLS povlaků, které se odlišují konkrétními podmínkami vytváření a také konkrétními vlastnostmi.
Cílem vynálezu proto je odstranit nebo alespoň minimalizovat nevýhody dosavadního stavu techniky, zejména nalézt vylepšený způsob vytvoření NiP-XLS povlaků a typ NiP-XLS povlaku.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem vytvoření kompozitní povrchové úpravy na povrchu materiálu elektrolytickým nanášením v niklovací lázni, do které se rozptýlí disperzní částice syntetického jílu v koncentraci 8 až 20 g.l1 a případně i leskutvomé přísady, načež se do lázně vloží materiál určený pro opatření povlakem a provede se elektrolytické pokovení při vylučovací rychlosti 0,3 až 0,6 pminin1, při teplotě lázně 55 až 65 °C a pH lázně 2,5 až 2,7, přičemž
- 1 CZ 2017 - 520 A3 podstata vynálezu spočívá v tom, že niklovací lázeň obsahuje Ni v koncentraci 70 až 90 g.l'1 a fosfor v koncentraci 20 až 30 g.l1, elektrolytické pokovení se provede při napětí 1 až 10 V a proudové hustotě 0,2 až 1 A.dm 2, čímž se vytvoří kompozitní povlak tvořený slitinovou matricí NiP a disperzními částicemi syntetického jílu.
Výsledkem tohoto způsobu povlakování je kompozitní povlak tvořený slitinovou matricí NiP a disperzními částicemi syntetického jílu XLS . Vzniká povlak typu nikl-fosfor-syntetický jíl (zkráceně NiP-XLS), který je využitelný jak pro stykové plochy části strojů, či další funkční plochy. Vynález je založen na zcela nové a odlišné filozofii, jejímž výsledkem je dostatečná antikorozivnost povlaku při významně zvýšené odolnosti proti opotřebení, to při významném snížení koeficientu tření, a to vše při ekologicky přijatelném typu ochranného systému. Vytvořený kompozitní povlak má typické složení: niklu 82,17 % hmotn. niklu, 10,28 % hmotn. fosforu, 1,72% hmotn. sodíku, 1,98% hmotn. hořčíku a 2,39% hmotn. křemíku ve spektrogramu chemického složení povlaku. Zbylá necelá dvě procenta typicky tvoří stopová množství chrómu, železa a vanadu.
Podstata kompozitní povrchové vrstvy vytvořené elektrolytickým nanášením v niklovací lázni spočívá vtom, že slitinová matrice NiP s disperzními částicemi syntetického jílu obsahuje ve spektrogramu chemického složení povlaku složení 82,17 % hmotn. niklu, 10,28 % hmotn. fosforu, 1,72 % hmotn. sodíku, 1,98 % hmotn. hořčíku, 2,39 % hmotn. křemíku a stopová množství chrómu železa a vanadu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Vynález bude popsán na příkladech vytvoření povlaků na povrchu chráněného materiálu, např. oceli, technologií elektrolytického nanášení, při které se materiál určený k ochraně vloží do elektrolytické niklovací lázně s přídavkem disperzních částic syntetického jílu (XLS), přičemž disperzní částice syntetického jílu jsou v lázni rozmíchávány, např. pomocí ultrazvuku, a pokovení materiálu probíhá při vylučovací rychlosti 0,3 až 0,6 pm.min1. Tímto se na povrchu materiálu určeného k ochraně vytvoří kompozitní vrstva NiP-XLS.
Elektrolytické nanášení se provádí ideálně závěsovým elektrolytickým niklováním, při kterém se materiál určený k pokovení zavěsí do niklovací lázně, nebo se provádí procesem lokálního elektrolytického pokovení, tampónování, pokud je potřeba vytvořit povlak cíleně jen na části povrchu materiálu určeného k pokovení.
Způsob je možno provádět při různých obsazích jednotlivých složek v niklovací lázni a při různých podmínkách, přičemž rozsahy jednotlivých obsahů a podmínek uvádí následující tabulka.
Povlak podle vynálezu se příkladně vytvoří tak, že se připraví niklovací lázeň obsahující Ni v koncentraci 70 až 90 g.l'1, s výhodou 80 g.l'1, a dále obsahující fosfor v koncentraci 20 až 30 g.l1, s výhodou 25 g.l'1, a dále obsahující disperzní částice ve formě syntetického jílu v koncentraci 8 až 20 g.l'1, s výhodou nanočástice syntetického jílu XLS s mezními rozměry pod 100 nm. Niklovací lázeň se míchá, např. ultrazvukem, aby došlo k rovnoměrnému rozptýlení disperzních částic syntetického jílu v objemu lázně. Do niklovací lázně se dále mohou přidat např. leskutvomé přísady pro lepší vzhledové vlastnosti vytvořeného povlaku atd.
Do takto připravené niklovací lázně se vloží materiál určený k ochraně a spustí se proces elektrolytického nanášení, při kterém při napětí 1 až 6 V, proudové hustotě 0,2 až 1 A.dm2, teplotě lázně 55 až 65 °C a pH lázně 2,5 až 2,7, probíhá pokovení vloženého materiálu povlakem NiP-XLS při vylučovací rychlosti 0,3 až 0,6 pm.min1. Takto připravený povlak obsahuje ve spektrogramu chemického složení povlaku nikl 82,17 % hmotn., fosfor 10,28 % hmotn., sodík 1,72 % hmotn., hořčík 1,98 % hmotn. a křemík 2,39 % hmotn. a tloušťka povlaku je do 20 pm.
-2CZ 2017 - 520 A3
Kompozitní povlak vzniká procesem závěsového elektrolytického niklování nebo procesem lokálního pokovení, tzv. tamponováním, nebo procesem hromadného (bubnového) elektrolytického niklování.
Disperzní částice syntetického jílu jsou ve výhodném provedení tvořeny nanozmy syntetického jílu ve tvaru destiček o rozměrech 25 nm x 0,92 nm.
Jak je běžně známo z technologie elektrolytického nanášení povlaků, je potřeba, aby materiál určený pro povlakování byl před vložením do lázně řádně upraven pro elektrolytické nanášení povlaků, např. tedy je materiál určený pro povlakování chemicky odmaštěn, opláchnut, namořen, elektrolyticky odmaštěn, dekapován (aktivován) atd. Stejně tak je z technologie elektrolytického nanášení povlaků zřejmé, že po provedení pokovení je potřeba materiál a na něm vytvořený povlak opláchnout a usušit.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný zejména pro ochranu stykových ploch částí strojů, či dalších funkčních ploch.

Claims (5)

1. Způsob vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu elektrolytickým nanášením v niklovací lázni, do které se rozptýlí disperzní částice syntetického jílu v koncentraci 8 až 20 g.l1 a případně i leskutvomé přísady, načež se do lázně vloží materiál určený pro opatření povlakem a provede se elektrolytické pokovení při vylučovací rychlosti 0,3 až 0,6 pmimn'1, při teplotě lázně 55 až 65 °C a pH lázně 2,5 až 2,7, vyznačující se tím, že niklovací lázeň obsahuje Ni v koncentraci 70 až 90 g.l'1 a fosfor v koncentraci 20 až 30 g.l'1, a elektrolytické pokovení se provede při napětí 1 až 10 V a proudové hustotě 0,2 až 1 A.dm 2, čímž se vytvoří kompozitní povlak tvořený slitinovou matricí NiP a disperzními částicemi syntetického jílu.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že disperzní částice syntetického jílu jsou tvořeny nanozmy s rozměrem pod 100 nm.
-3 CZ 2017 - 520 A3
8. Kompozitní povrchová vrstva podle nároku 7, vyznačující se tím, že disperzní částice syntetického jílu jsou tvořeny nanozmy s rozměrem pod 100 nm.
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že nanozma syntetického jílu mají tvar destiček o rozměrech 25 nm x 0,92 nm.
4. Způsob podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že elektrolytické pokovení se provede procesem závěsového elektrolytického niklování.
5. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že elektrolytické pokovení se provede procesem lokálního pokovení, tzv. tamponováním.
6. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že elektrolytické pokovení se provede procesem hromadného elektrolytického niklování.
7. Kompozitní povrchová vrstva vytvořená elektrolytickým nanášením v niklovací lázni podle některého z předchozích nároků, tvořená matricí NiP s disperzními částicemi syntetického jílu, vyznačující se tím, že slitinová matrice NiP s disperzními částicemi syntetického jílu obsahuje ve spektrogramu chemického složení povlaku složení 82,17 % hmotn. niklu, 10,28 % hmotn. fosforu, 1,72 % hmotn. sodíku, 1,98 % hmotn. hořčíku, 2,39 % hmotn. křemíku a stopová množství chrómu, železa a vanadu.
5 9. Kompozitní povrchová vrstva podle nároku 8, vyznačující se tím, že nanozma syntetického jílu mají tvar destiček o rozměrech 25 nm x 0,92 nm.
CZ2017-520A 2017-09-07 2017-09-07 Způsob vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu a kompozitní vrstva CZ307604B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-520A CZ307604B6 (cs) 2017-09-07 2017-09-07 Způsob vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu a kompozitní vrstva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-520A CZ307604B6 (cs) 2017-09-07 2017-09-07 Způsob vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu a kompozitní vrstva

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2017520A3 true CZ2017520A3 (cs) 2019-01-02
CZ307604B6 CZ307604B6 (cs) 2019-01-02

Family

ID=64755742

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-520A CZ307604B6 (cs) 2017-09-07 2017-09-07 Způsob vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu a kompozitní vrstva

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307604B6 (cs)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6099624A (en) * 1997-07-09 2000-08-08 Elf Atochem North America, Inc. Nickel-phosphorus alloy coatings
US10316413B2 (en) * 2015-08-18 2019-06-11 Baker Hughes, A Ge Company, Llc Self-healing coatings for oil and gas applications

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307604B6 (cs) 2019-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Gül et al. Effect of particle concentration on the structure and tribological properties of submicron particle SiC reinforced Ni metal matrix composite (MMC) coatings produced by electrodeposition
Anwar et al. Electrochemical behaviour and analysis of Zn and Zn–Ni alloy anti-corrosive coatings deposited from citrate baths
Hamid et al. Development of electroless nickel–phosphorous composite deposits for wear resistance of 6061 aluminum alloy
Baghal et al. A functionally gradient nano-Ni–Co/SiC composite coating on aluminum and its tribological properties
Zanella et al. Influence of the particle size on the mechanical and electrochemical behaviour of micro-and nano-nickel matrix composite coatings
Fashu et al. Recent work on electrochemical deposition of Zn-Ni (-X) alloys for corrosion protection of steel
Lee Synergy between corrosion and wear of electrodeposited Ni–W coating
Popoola et al. Corrosion and wear properties of Ni-Sn-P ternary deposits on mild steel via electroless method
Raghavendra et al. Study on influence of Surface roughness of Ni-Al2O3 nano composite coating and evaluation of wear characteristics
Goral et al. The influence of alumina nanoparticles on lattice defects, crystallographic texture and residual stresses in electrodeposited Ni/Al2O3 composite coatings
Murugesan et al. Extending the lifetime of oil and gas equipment with corrosion and erosion-resistant Ni-B-nanodiamond metal-matrix-nanocomposite coatings
Bhat et al. Surface Structure and Electrochemical Behavior of Zinc-Nickel Anti-Corrosive Coating.
Prasad et al. The effect of T6 heat treatment on corrosion behavior of nickel electroplated metal matrix composites
Güler et al. The effect of advanced electrodeposited Ni-P-Cu coatings obtained with scrap cu plates on the tribological performance of Al powder metallurgy products
CZ2017520A3 (cs) Způsob vytvoření kompozitní vrstvy na povrchu materiálu a kompozitní vrstva
Fayomi et al. Properties of Tic/Tib modified Zn–Tic/Tib ceramic composite coating on mild steel
CZ31217U1 (cs) Kompozitní vrstva pro povrchovou úpravu materiálů
Hamdy et al. The effect of grain refining and phosphides formation on the performance of advanced nanocomposite and ternary alloy coatings on steel
Natarajan et al. Development of numerical model for predicting the characteristics of Ni–SiC nano composite coatings on AISI 1022 substrate
Góral et al. MIcrostructurE and propErtIEs of ni and ni/al2o3 coatIngs ElEctrodEposItEd at VarIous currEnt dEnsItIEs
CN110923764A (zh) 耐磨防腐金属表面镀层的加工工艺
Lee et al. Preparation of electroless nickel-phosphorous-TiO2 composite coating for improvement of wear and stress corrosion cracking resistance of AA7075 in 3.5% NaCl
Teng et al. Deposition of Nickel-tungsten-phosphorus Coatings on Pure Copper in a Saline Water Environment
Ibrahim et al. Enhanced wear resistance of cast ductile iron by Ni-SiC composite coating
Arzumanova et al. Effect of Electrolysis Modes on Physico-Mechanical Properties of Composite Coatings Based on Nickel

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20220907