CZ302256B6 - Zpusob biotechnologické prípravy derivátu linkomycinu - Google Patents

Zpusob biotechnologické prípravy derivátu linkomycinu Download PDF

Info

Publication number
CZ302256B6
CZ302256B6 CZ20090277A CZ2009277A CZ302256B6 CZ 302256 B6 CZ302256 B6 CZ 302256B6 CZ 20090277 A CZ20090277 A CZ 20090277A CZ 2009277 A CZ2009277 A CZ 2009277A CZ 302256 B6 CZ302256 B6 CZ 302256B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
gene
lincomycin
biosynthesis
strain
propylproline
Prior art date
Application number
CZ20090277A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2009277A3 (cs
Inventor
Ulanova@Dana
Novotná@Jitka
Smutná@Yvona
Kameník@Zdenek
Gažák@Radek
Janata@Jirí
Kopecký@Jan
Spížek@Jaroslav
Original Assignee
Mikrobiologický ústav AV CR v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mikrobiologický ústav AV CR v. v. i. filed Critical Mikrobiologický ústav AV CR v. v. i.
Priority to CZ20090277A priority Critical patent/CZ302256B6/cs
Priority to PCT/CZ2010/000057 priority patent/WO2010127645A2/en
Publication of CZ2009277A3 publication Critical patent/CZ2009277A3/cs
Publication of CZ302256B6 publication Critical patent/CZ302256B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N9/00Enzymes; Proenzymes; Compositions thereof; Processes for preparing, activating, inhibiting, separating or purifying enzymes
    • C12N9/10Transferases (2.)
    • C12N9/1003Transferases (2.) transferring one-carbon groups (2.1)
    • C12N9/1007Methyltransferases (general) (2.1.1.)
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P17/00Preparation of heterocyclic carbon compounds with only O, N, S, Se or Te as ring hetero atoms
    • C12P17/16Preparation of heterocyclic carbon compounds with only O, N, S, Se or Te as ring hetero atoms containing two or more hetero rings

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Deriváty linkomycinu jsou pripravovány biotechnologickou kultivací Streptomyces lincolnensis ATCC 25466, který má inaktivovaný gen lmbJ a/nebo alespon jeden gen ze skupiny genu lmb tvorené geny lmbA, B1, B2, W, X a Y kódujícími biosyntézu 4-L-propylprolinu. V prípade zablokování biosyntézy 4-L-propylprolinu musí být do kultivacního média dodávána náhrada za tento meziprodukt. Biosyntézou tak vznikají nové, biologicky úcinné deriváty linkomycinu.

Description

Způsob biotechnologické přípravy derivátů linkomycinu
Oblast techniky
Vynález se týká využití mutantních kmenů producentů linkomycinu defektních vbiosyntéze linkomycinu k výrobě hybridních látek na bázi linkosamidových antibiotik.
to Dosavadní stav techniky
V poslední době vzhledem k vysokému počtu patogenních mikroorganismů, rezistentních ke známým antimikrobiálním látkám narůstá zájem o výzkum a vývoj nových, účinných antibiotik. Jednou z možností vedoucí ke vzniku mnoha potenciálně účinných látek je kombinatomí bio15 syntéza. Tímto způsobem lze pomocí genetické úpravy již známých genů, kódujících biosyntézu účinných látek nebo celých shluků genů získat mikroorganismus, produkující sloučeniny s novou strukturou a novými vlastnostmi. Jednou z takových to biologicky účinných látek je linkomycin a jeho deriváty. Linkomycin je metabolit produkovaný různými druhy aktinomycet včetně kmenu Streptomyces lincolnensis a je využíván k léčbě infekcí způsobených grampozitivními patogeny.
Klindamycin je nejznámějším semisyntetickým derivátem linkomycinu, připravovaným z linkomycinu jeho chlorací. Antimikrobiální spektrum klindamycinu a jeho derivátů je rozšířeno o grampozitivní anaerobní bakterie a původce malárie Plasmodium falciparum, Ostatní deriváty linkomycinu byly připraveny převážně chemicky. Zároveň byly prováděny obohacovací pokusy kmenu S.lincolnensis na principu přidávání různých prekurzorů do kultivačního media vedoucí ke vzniku nových látek na bázi linkomycinu. Nové látky byly testovány in vitro a in vivo vůči různým patogenním mikroorganizmům.
V biosyntéze linkomycinu dochází k oddělené syntéze dvou prekurzorů 4-L- propylproiinu (dále PPL) a methylthiolinkosamidu (MTL), které jsou kondenzací spojeny na N—demethyl linkomycin (NDL) a ten je dále methylován na výsledný linkomycin.
V roce 1995 byla publikována sekvence shluku genů kódujících proteiny pro biosyntézu linkomycinu v nadprodukčním kmenu - Imb shluk. Tento shluk obsahuje geny pro biosyntézu obou prekurzorů, geny pro kondenzační reakci, regulační geny a geny pro rezistenci k antibiotiku.
Nedávno byla publikována sekvence linkomycinového shluku pro typový kmen Streptomyces lincolnensis ATCC 25466.
Ke dnešnímu dni byla experimentálně prokázána a publikována pouze funkce proteinů LmbBl a B2 zodpovědných za první kroky biosyntézy PPL části molekuly. Funkce ostatních genů jsou buď neznámé, nebo byly navrženy na základě homologií s jinými geny z databáze BLAST.
Podstata vynálezu
Pro přípravu nových látek na bázi linkosamidových antibiotik lze využít soubor kmenů producentů linkomycinu defektních v jednom či více krocích v biosyntéze.
Pro tyto účely byly provedeny v typovém kmenu Streptomyces lincolnensis ATCC 25466 mutace určitých genů pro biosyntézu linkomycinu. Byl vytvořen soubor kmenů S.lincolnensis defektních v biosyntéze PPL (geny ImbA, Bl, B2, W, Y, Y) a závěrečné methylaci (gen ImbJ).
Takto připravené kmeny jsou určeny k dalšímu testování na produkci nových látek a to i v závislosti na zvolených kultivačních podmínkách. Podle toho co kóduje konkrétní gen, který byl přípravou kmene zablokován, je do kultivačního média potřeba přidávat komponenty, které jsou schopny toto nahradit, což jsou deriváty linkomycinových prekurzorů. Biosyntéza tak není
-1 CZ 302256 Β6 zablokována a probíhá za vzniku naprosto nových látek, biologicky aktivních derivátů linkomycinu.
V těchto kmenech je biosyntéza linkomycínu kódována Imb shlukem, který obsahuje geny ImbA, Bl, B2, Ηζ X, Y kódující proteiny pro tvorbu prekurzoru 4-L-propylprolinu a gen ImbJ^ kódující závěrečnou methylaci N-demethyllinkomycinu.
Po zablokování tvorby 4-L-propylprolinu lze do kultivačního média přidávat jiný derivát prolinu, který bude mikroorganismus schopen v biosyntéze využít, a 4-L-propylprolin jím nahradit.
Po zablokování závěrečné methylace inaktivací /móJgenu je biotechnologickou kultivací Streptomyces lincolnensis ATCC 25466 získán N-demethylIÍnkomycin, který je využitelný jako výchozí látka pro přípravu biologicky aktivnějších derivátů linkomycínu, například chlorací vzniká N-demethyiklindamycin.
Biotechnologickou kultivací kmenů Streptomyces lincolnensis ATCC 25466, které mají současně inaktivován gen ImbJ a alespoň jeden gen ze shluku Imb kódující biosyntézu 4-L-propylprolinu a současným přídavkem prolinových derivátů do kultivačního média, jsou připravovány deriváty linkomycínu. Ty jsou dále využitelné pro přípravu aktivnějších chlorovaných derivátů na bázi klindamycinu.
Tímto způsobem lze připravit celou řadu nových derivátů linkomycínu aniž by se musely připravovat synteticky.
Přehled obrázků
Obr. 1: Primery pro syntézu inaktivačních kazet
Obr. 2: Chromatogram analýzy UPLC, detekovány jsou píky 4'-butyl-4'-depropyllinkomycÍnu a
4'-pentyl-4'-depropyllinkomycinu
Obr. 3: Struktura linkomycínu
Obr. 4: Seznam použitých kmenů E.coli včetně obsaženého plasmidu a antibiotika přítomného v jeho kultivačním médiu případně potřebná kultivační teplota
Obr. 5: Seznam použitých antibiotik včetně jejich používané zkratky a koncentrace v kultivačních médiích
Obr. 6 Seznam použitých médií včetně jejich složení
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Pro získání kmene Streptomyces lincolnensis ATCC 25466 defektního v biosyntéze linkomycínu byla provedena inaktivace jednoho z genu účastnícího se syntézy propylprolinu za použití kitu pro cílenou mutagenezi streptomycet (REDIRECT PCR targeting systém, Proč Nati Acad Sci USA. 100(4), 1541-1546,2003).
Kosmid LK6, který je uchováván v £. coli BW25113/pIJ790, pochází ze Stereptomyces lincolnensis a nese celý Imb shluk. V tomto kmeni byl gen ImbX nahrazen inaktivační kazetou
- 2 CZ 302256 B6 aac(3)JV/oriT kódující rezistenci kapramycinu. Tato inaktivační kazeta byla vytvořena PCR reakcí s pomocí primerů Xf a Xr obsahujících homologní úseky okolí genu ImbX. Jako temp lát byl použit 1383 bp fragment vzniklý štěpením plazmidu píJ773 restrikčními enzymy EcoRI a HindlII. Kmen E. coli BW25113 obsahující kosmid LK6 a plazmid pIJ790 sgeny potřebnými pro rekombinaci byl elektroporačně transformován inaktivační kazetou a selektován na rezistenci kapramycinu (50 mg/L), kanamycinu (50 mg/L) a karbenicilinu (100 mg/L) na LB médiu. Kazeta byla rekombinantně integrována do kosmidu LK6 výměnou za gen ImbX.
Takto připravený kosmid byl konjugačně vnesen do kmene 5. lincoinensis ATCC 25466 podle protokolu KieserT., Bibb M. J., Bittner, M. J., Cháter K. F., Hopwood D. A.: Practical Streptomyces genetics, John Innes Centre, Norwich Research Park, Colney, Norwich, Fngland. (2000) Transformace 5. lincoinensis plasmidovou DNA mezidruhovou konjugací s E. coli
Kompetentní buňky E. coli ET12567/pUZ8002 byly elektroporací transformovány kosmidem pLK6 s inaktivační kazetou a selektovány na LB médiu s apramycinem (50 pg/ml) a kabemicilinem (100 pg/ml). Jedna z kolonií byla zaočkována do 10 ml LB média obsahujícího apramycin (50 pg/ml), chloramfenikol (25 pg/ml) a kanamycin (50 pg/ml) a kultivována přes noc. 100 μΐ přes noc narostlé kultury bylo přeočkováno do 10 ml čerstvého LB média obsahujícího apramycin (50 pg/ml), chloramfenikol (25 pg/ml) a kanamycin (50 pg/ml) a inkubováno na třepačce do dosažení OD6oo = 0,4 (cca 4 h). Antibiotika byly z kultury odstraněna dvojnásobným promytím buněk 10 ml LB média centrifugací (1000 g, 10 min, 20 °C) a buňky byly poté resuspendovány v 1 ml LB média.
K 10 μΙ sporové suspenze Streptomyces lincoinensis (108 cfu) bylo přidáno 500 μΐ 2 x YT média a spory byly podrobeny tepelnému šoku v 50 °C po dobu 10 min a ochlazeny na laboratorní teplotu.
0,5 ml suspenze buněk E. coli ET12567/pUZ8002 bylo smícháno s 0,5 ml sporové suspenze Streptomyces lincoinensis a centrifugováno (10 000 g, 5 s, 20 °C). Sediment byl resuspendován v 50 μΐ reziduálního média. Ze suspenze byla připravena ředící řada od 10 1 do 10 4 (suspenze byla ředěna sterilní destilovanou H2O). 100 μΙ každého ředění bylo vyseto na MS agar s 10 mmol/1 MgCL bez selekce a inkubováno ve 30 °C. Po 16 až 20 h byla každá miska o průměru 8 cm rovnoměrně přelita 1 ml sterilní destilované H2O obsahující 0,5 mg kyseliny nalidixové a 1,25 mg apramycinu a dále inkubována při 30 °C 3 až 5 dnů.
Klony S.lincoinensis obsahující inaktivační kazetu ve své DNA byly selektovány na rezistenci k apramycinu (50 mg/L) nejdříve na MS agaru, pak na DNA agaru.
Pro eliminaci vlivu inaktivační kazety na transkripci genů ve stejné transkripění jednotce bylo v kmenu E.coli DH5a provedeno v kosmidu LK6 vyštěpení kazety pomocí FLP rekombinázy, kódované genem neseným na plazmidu pBT340. FLP rekombináza odstranila centrální část inaktivační kazety a na jejím místě zanechala 81 bp dlouhý úsek DNA - Jizvu“ (teplota nutná pro indukci exprese rekombinázy je 42 °C, buňky E.coli DH5a s plazmidem BT340 a kosmidem LK6 byly proto pěstovány při této teplotě).
Mutovaný kosmid s jizvou byl pak vnesen transformací protoplastů podle protokolu Jandová Z., Tichý P,; Transformation of Streptomyqces lincoinensis protoplasts with plasmid vectors, in Folia Microbiol (Praha), 37(3), 181-7.(1992) do buněk streptomycetového kmene, které mělyjiž funkční gen ImbX nahrazen za inaktivační kazetu.
-3 CZ 302256 B6
Příprava protoplastů S. Hncolnensis
Inokulum bylo připraveno zaočkováním 50 ml YEME média s 10% saeharózou a 5 mmol/l MgCL sporami kmene Streptomyces lincolnensis s inaktivační kazetou ze šikmého agaru a inku5 bací na třepačce při 30 °C po dobu 24 h. Poté byl I ml ínokula přeočkován do čerstvého YEME média s 10% saeharózou, 5 mmol/l MgCL a 0,5% glycinem a kultura byla inkubována na třepačce při 28 °C po dobu 16 až 17 hod. Buňky byly sklizeny centrifugací (10 min, 12 °C, 6000 g), dvakrát promyty 15 ml P pufru za týchž podmínek a resuspendovány v 10 ml P pufru s lyzozymem (2 mg/mt). Suspenze buněk byla inkubována při 30 °C s občasným promícháním, to Tvorba protoplastů byla sledována mikroskopicky. Zbytky mycelia byly odstraněny centrifugací (10 min, 20 °C, 1 000 g). Protoplasty byly přefiltrovány přes sterilní vatový filtr, centrifugovány (10 min, 20 °C, 3000 g) a dvakrát promyty P pufrem za týchž podmínek. Nakonec byly sedimentované protoplasty resuspendovány ve 200 μΙ P pufru a ihned použity pro transformaci.
Transformace protoplastů 5. lincolnensis
500 ng v objemu 5 μΐ plazmidové DNA mutovaného kosmidu s jizvou bylo smícháno s 5 μΐ 50% sacharózy a ke směsi bylo přidáno 100 μΐ suspenze protoplastů. Po promíchání bylo k suspenzi přidáno 200 μΐ T pufru, suspenze protoplastů byla opět promíchána a ihned vyseta na R2YE agar.
2o Po 16 hodinách inkubace při 30 °C byly obě misky přelity 2 ml vodného roztoku kanamycinu o koncentraci 200 pg/ml R2YE agaru a inkubována při 30 °C po dalších 7 10 dnů.
Homologní rekombinací se inaktivační kazety vyměnila za jizvu. Dvojité rekombinanty získaného kmene Streptomyces lincolnensis SlmbX\yy\y selektovány na ztrátu apramycinové rezistence.
Buňky li. coli byly kultivovány v tekutých nebo na pevných médiích (LB, SOC) při 37 °C. Kmen BW25113/LK6/pIJ790 byl kultivován při 30 °C. Po transformaci kazetou daný kmen byl pěstován při 37 °C. Kmen DH5a obsahující plazmid pBT340 byl pěstován při 30 °C. Tekuté kultury byly inkubovány na rotační třepačce při 200 RPM.
Buňky Streptomyces lincolnensis byly kultivovány v tekutých nebo na pevných médiích (R2YE, MS, DNA, YT) při 28 až 30 °C. Tekuté kultury byly inkubovány na rotační třepačce při 230 RPM a byly zakládány v Erlenmayerových buňkách o objemu 500 ml, které byly opatřeny vlisy pro zabránění tvorby shluků mycelia. Pro selekci buněk nesoucích vektor byla do kultívač35 nich médií přidána odpovídající antibiotika.
Příklad 2
Kmen Streptomyces lincolnensis SlmbX defektní v biosyntéze PPL byl v koncentraci 108 spor naočkován do 50 ml inokulačního média YEME a kultivován 30 hod při 28 °C. Poté bylo do 20 ml produkčního média AVM s přídavkem 4-L-butylprolinu (100 mg/l) naočkováno 5 % inokulační kultury. Kultivace trvala 120 hod při 28 °C. Po jejím ukončení byla kultivační kapalina od narostlé kultury oddělena centrifugací a získaný supematant byl použit pro analýzu pro stano45 vení produkovaného derivátu linkomycinu - 4 -butyl—4'-depropyl linkomycinu.
Příklad 3
Kmen Streptomyces lincolnensis \lmbX defektní v biosyntéze PPL byl v koncentraci 108 spor naočkován do 50 ml inokulačního média YEME a kultivován 30 hod při 28 °C. Poté bylo do 20 ml produkčního média AVM s přídavkem 4—L-pentylprolinu (100 mg/l) naočkováno 5% inokulační kultury. Kultivace trvala 120 hod při 28 °C. Po jejím ukončení byla kultivační kapali-4 CZ 302256 B6 na od narostlé kultury oddělena centrifugací a získaný supematant byl použit na analýzu pro stanovení produkovaného derivátu linkomycinu - 4'-pentyM'-depropyllinkomycinu.
Příklad 4
Pro analýzu 4'-butyM'-depropyl linkomycinu (dále BuLIN) byl použit Acquity UPLC systém (Waters, Milford, Massachusetts) s 2996 PDA detektorem nastaveným na 194 nm. Výsledky byly zpracovány pomocí počítačového programu Empower 2 (Waters). Supematant kultivačního i» média byl přečištěn pomocí SPE Oasis HLB 3cc extrakčních kolonek. Vzorek (4 ml) byl nanesen na kolonku předem kondicionovanou a ekvilibrovanou methanolem (3 ml) a vodou (3 ml). Část matrice vzorku byla vymyta vodou (3 ml) a 10% methanolem (v/v, 1 ml). Frakce obsahující deriváty linkomycinu byly vymyty 80% methanolem (v/v, lml), odpařeny do sucha a znovu rozpuštěny ve 200 μΐ methanolu. Vzorky byly analyzovány na chromatografické koloně BEH Cl8 column (50 x 2,1 mm, průměr částic 1,7 pm, Waters); mobilní fáze byla složena ze složky A, 1 mmol/1 mravenčan amonný (pH 9,0), a složky B, acetonitril; izokratická eluce (24 % B); průtoková rychlost; 0,4 mi min1, teplota kolony; 35 °C, rychlost sběru dat: 20 pts s dávkovaný objem: 5 μΙ, čas analýzy: 3,5 min. Po každé analýze následoval výplach kolony (100% acetonitrilem, 1 min) a její ekvilibrace (1,5 min). Eluent za kolonou obsahující BuLIN (retenční čas
5,05 min) byl odebrán, vysušen do sucha a použit pro MS analýzu, která přítomnost 4'-butyl-4'depropyllinkomycinu ve vzorku potvrdila.
Příklad 5
Pro analýzu 4'-pentyl-4'-depropylIinkomycinu (dále PeLIN) byl použit Acquity UPLC systém (Waters, Milford, Massachusetts) s 2996 PDA detektorem nastaveným na 194 nm. Výsledky byly zpracovány pomocí počítačového programu Em power 2 (Waters). Supematant kultivačního média byl přečištěn pomocí SPE Oasis HLB 3cc extrakčních kolonek. Vzorek (4 ml) byl nanesen na kolonku předem kondicionovanou a ekvilibrovanou methanolem (3 ml) a vodou (3 ml). Část matrice vzorku byla vymyta vodou (3 ml) a 10% methanolem (v/v, 1 ml). Frakce obsahující deriváty linkomycinu byly vymyty 80% methanolem (v/v, lml), odpařeny do sucha a znovu rozpuštěny ve 200 μΙ methanolu. Vzorky byly analyzovány na chromatografické koloně BEH Cl 8 column (50 x 2,1 mm, průměr částic 1,7 μιη, Waters); mobilní fáze byla složena ze složky A,
1 mmol/1 mravenčan amonný (pH 9,0), a složky B, acetonitril; lineární gradientova eluce min/%
B: 0/5, 10/52,5; průtoková rychlost: 0,4 mi min“1, teplota kolony: 35 °C, rychlost sběru dat: 20 pts-s dávkovaný objem: 5 μΐ, čas analýzy: 3,5 min. Po každé analýze následoval výplach kolony (100% aceton itr i lem, 1 min) a její ekvilibrace (1,5 min). Eluent za kolonou obsahující PeLIN (retenční čas 7,10 min) byl odebrán, vysušen do sucha a použit pro MS analýzu, která přítomnost 4'-penty 1-4'-depropyllinkomycinu ve vzorku potvrdila.
Příklad 6
Pro získání kmene Streptomyces lincolnensis ATCC 25466 defektního vbiosyntéze propylprolinu a v závěrečné methylaci N-demethyllinkomycinu byla současně provedena inaktivace genů ImbX a ImbJ za použití křtu pro cílenou mutagenezi streptomycet (REDÍRECT PCR targeting systém, Proč Nati. Acad Sci USA. 100(4), 1541-1546, 2003). V kosmidu LK6 nesoucím celý Imb shluk byl gen ImbX nahrazen inaktivační kazetou aac(3)IV/oriT kódující rezistencí k apramycinu (50 mg/L). Tato inaktivační kazeta byla vytvořena PCR reakcí s pomocí primerů Xf a Xr (tab. 2.) obsahujících homologní úseky okolí genu ImbX. Jako templát byl použít 1383 pb fragment vzniklý štěpením plazmidu pIJ773 restrikěními enzymy EcoRl a HindlII. Další gen ImbJ byl nahrazen ve stejném kosmidu kazetou vph. kódující rezistenci k viomycinu (30 mg/L). Tato inaktivační kazeta byla vytvořena PCR reakcí s pomocí primerů Jf a Jr obsahujících homo-5 CZ 302256 B6 logní úseky okolí genu ImbJ. Jako templát byl použít 1622 bp fragment vzniklý štěpením plazmidu plJ781 restrikčními enzymy EcoRl a HindlII. Kmen E. coli BW251 13 obsahující kosmid LK6 a ptazmid pIJ790 s geny potřebnými pro rckombinaci byl postupně transformován inaktivačními kazetami. Kazety byly rekombinačně integrovány do kosmidu LK6 výměnou za geny ImbX a ImbJ. Takto připravený kosmid byl konjugačně vnesen do kmene S. lincolnensis ATCC 25466. Klony S.lincolnensis obsahující kazety byly selektovány na rezistenci k apramycínu a víomycinu. Pro eliminaci vlivu inaktivačních kazet na transkripci genů ve stejné transkripční jednotce bylo provedeno vy štěpení kazet pomocí FLP rekombinázy, kódované gene neseným na plazmidu pBT340, FLP rekombínáza odstranila centrální Části inaktivačních kazet a zanechala 81 bp dlouhé úseky DNA - Jizvy“. Mutovaný kosmid sjizvami byl pak vnesen do buněk streptomycetového kmene, který měl již geny ImbX a J nahrazeny za inaktívační kazety. Homologní rekombinací se inaktívační kazety vyměnily za jizvy. Kultivační, selekční a transformační podmínky byly shodné s podmínkami uvedenými v příkladu 1.
Průmyslová využitelnost
Nově připravené deriváty línkomycinových antibiotik jsou využitelné pro vývoj nových účinných látek proti infekcím patogenních mikroorganismů. Tedy ve farmaceutickém průmyslu, lékařství.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob biotechnologické přípravy derivátů linkomycinu, vyznačující se tím, že pro kultivaci je použit kmen Streptomyces lincolnensis ATCC 25466, který má inaktivovaný gen ImbJ a/nebo alespoň jeden gen ze skupiny genů Imb tvořené geny ImbA, Bl, B2, W, X a Y kódujícími biosyntézu 4 L propylprolinu, přičemž v případě blokace bíosyntézy 4-L-propylprolinu, musí být do kultivačního média za 4—L-propylprolin dodána náhrada.
  2. 2. Způsob biotechnologické přípravy derivátů linkomycinu podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro kultivaci je použit kmen Streptomyces lincolnensis ATCC 25466, který má inaktivovaný gen ImbX.
  3. 3. Způsob biotechnologické přípravy derivátů linkomycinu podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro kultivaci je použit kmen Streptomyces lincolnensis ATCC 25466, který má inaktivovaný gen ImbJ.
  4. 4. Způsob biotechnologické přípravy derivátů linkomycinu podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jako náhrada za 4-L-propylprolin je do média přidáván derivát prolinu.
  5. 5. Použití kmene Streptomyces lincolnensis ATCC 25466, který má inaktivovaný gen ImbJ a/nebo alespoň jeden gen ze skupiny genů Imb tvořené geny ImbA, Bl, B2, W, X a Y kódujícími biosyntézu 4-L-propylprolinu, pro biotechnologickou přípravu biologicky aktivnějších derivátů linkomycinu.
  6. 6. Použití podle nároku 5 kmene Streptomyces lincolnensis ATCC 25466, který má inaktivovaný gen ImbX.
CZ20090277A 2009-05-04 2009-05-04 Zpusob biotechnologické prípravy derivátu linkomycinu CZ302256B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090277A CZ302256B6 (cs) 2009-05-04 2009-05-04 Zpusob biotechnologické prípravy derivátu linkomycinu
PCT/CZ2010/000057 WO2010127645A2 (en) 2009-05-04 2010-05-04 The method of biotechnological preparation of lincomycin derivatives and its using

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090277A CZ302256B6 (cs) 2009-05-04 2009-05-04 Zpusob biotechnologické prípravy derivátu linkomycinu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2009277A3 CZ2009277A3 (cs) 2010-11-18
CZ302256B6 true CZ302256B6 (cs) 2011-01-12

Family

ID=43050536

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090277A CZ302256B6 (cs) 2009-05-04 2009-05-04 Zpusob biotechnologické prípravy derivátu linkomycinu

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ302256B6 (cs)
WO (1) WO2010127645A2 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105566411B (zh) 2014-11-07 2020-11-13 中国科学院上海有机化学研究所 林可霉素生物合成中间产物及其制法和用途
CZ307305B6 (cs) 2017-03-10 2018-05-23 Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i. Linkosamidy, jejich příprava a použití
CN107881190B (zh) * 2017-11-15 2021-02-09 安徽大学 通过改造林可链霉菌slcg_2919基因提高林可霉素产量的方法
CN111117942B (zh) * 2020-01-16 2021-05-25 华东理工大学 一种产林可霉素的基因工程菌及其构建方法和应用
CN114540212B (zh) * 2020-11-26 2023-11-03 浙江珲达生物科技有限公司 一种链霉菌及其发酵产来普霉素b的方法

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3674647A (en) * 1970-10-07 1972-07-04 Upjohn Co Preparation of lincomycin analogues

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3674647A (en) * 1970-10-07 1972-07-04 Upjohn Co Preparation of lincomycin analogues

Non-Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Hola a kol. (2003) Lett. Appl. Microbiol. 36, 470-474 *
Koberska a kol. (2008) Folia Microbiol. 53, 395-401 *
Mason a Lewis (1964) Antimicrob. Agents Chemother. 10, 7-12 *
Spi×ek a Rezanka (2004) Appl. Microbiol. Biotechnol. 63, 510-519 *
Ulanova a kol. (2010) Antimicrob. Agents Chemother. 54, 927-930 *
Ye a kol. (2009) Bioprocess Biosyst. Eng. 32, 521-529 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2009277A3 (cs) 2010-11-18
WO2010127645A2 (en) 2010-11-11
WO2010127645A3 (en) 2011-01-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Zhou et al. Genome mining‐directed activation of a silent angucycline biosynthetic gene cluster in Streptomyces chattanoogensis
Ito et al. Deciphering pactamycin biosynthesis and engineered production of new pactamycin analogues
CN103468625B (zh) 一种冰城链霉菌的基因阻断突变菌及其制备方法和应用
CN110218244B (zh) 化合物ilamycin F及其应用
Ren et al. Enhancement of nystatin production by redirecting precursor fluxes after disruption of the tetramycin gene from Streptomyces ahygroscopicus
CZ302256B6 (cs) Zpusob biotechnologické prípravy derivátu linkomycinu
Wang et al. Morphology engineering of Streptomyces coelicolor M145 by sub-inhibitory concentrations of antibiotics
Li et al. Exploration of hygromycin B biosynthesis utilizing CRISPR-Cas9-associated base editing
Song et al. Cytochrome P450-mediated hydroxylation is required for polyketide macrolactonization in stambomycin biosynthesis
Li et al. Mining of a streptothricin gene cluster from Streptomyces sp. TP-A0356 genome via heterologous expression
Ni et al. Construction of kanamycin B overproducing strain by genetic engineering of Streptomyces tenebrarius
Wu et al. Improving gentamicin B and gentamicin C1a production by engineering the glycosyltransferases that transfer primary metabolites into secondary metabolites biosynthesis
CN112010924B (zh) 新型诺西肽糖基化衍生物及其制备方法和应用
Greule et al. Wide distribution of foxicin biosynthetic gene clusters in Streptomyces strains–An unusual secondary metabolite with various properties
Hu et al. 1.07-Bacterial Type II Polyketide Synthases
Limbrick et al. Methyltransferase contingencies in the pathway of everninomicin D antibiotics and analogues
Heide et al. Combinatorial biosynthesis, metabolic engineering and mutasynthesis for the generation of new aminocoumarin antibiotics
AU2019101637A4 (en) Streptovaricin derivative, and preparation method and use thereof
Anzai et al. Production of rosamicin derivatives in Micromonospora rosaria by introduction of d-mycinose biosynthetic gene with Φ C31-derived integration vector pSET152
Tao et al. Functional characterization of tlmH in Streptoalloteichus hindustanus E465-94 ATCC 31158 unveiling new insight into tallysomycin biosynthesis and affording a novel bleomycin analog
Yang et al. Engineered production and evaluation of 6′-deoxy-tallysomycin H-1 revealing new insights into the structure–activity relationship of the anticancer drug bleomycin
EP2154150B1 (en) Genes for biosynthesis of tetracycline compounds and uses thereof
WO2000037608A2 (en) Micromonospora echinospora genes encoding for biosynthesis of calicheamicin and self-resistance thereto
Klymyshin et al. Role of genes snoaM, snoaL, and snoaE in the biosynthesis of nogalamycin in Streptomyces nogalater Lv65
Nepal et al. Heterologous production of paromamine in Streptomyces lividans TK24 using kanamycin biosynthetic genes from Streptomyces kanamyceticus ATCC12853

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20190504