CZ301984B6 - Palivový systém pro jaderný reaktor - Google Patents

Palivový systém pro jaderný reaktor Download PDF

Info

Publication number
CZ301984B6
CZ301984B6 CZ20060107A CZ2006107A CZ301984B6 CZ 301984 B6 CZ301984 B6 CZ 301984B6 CZ 20060107 A CZ20060107 A CZ 20060107A CZ 2006107 A CZ2006107 A CZ 2006107A CZ 301984 B6 CZ301984 B6 CZ 301984B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
grids
spacer
fuel rod
rod assembly
guide passages
Prior art date
Application number
CZ20060107A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2006107A3 (cs
Inventor
Ivanovich Likhachev@Juryi
Mikhailovich Troyanov@Vladimir
Ivanovich Folomeev@Vladimir
Alekseevich Enin@Anatolyi
Ivanovich Kushmanov@Aleksandr
Grigorevich Sinikov@Yuryi
Pavlovich Ustimenko@Aleksandr
Borisovich Ionov@Vladimir
Lavrentevich Molchanov@Vladimir
Izrailevich Levin@Evgeniy
Nikolaevich Kobelev@Sergey
Borisovich Aleksandrov@Aleksandr
Original Assignee
Otkrytoe Aktsionernoe Obschestvo "Tvel"
Otkrytoe Aktsionernoe Obschestvo "Novosibirsky Zavod Khimkontsentratov"
Otkrytoe Aktsionernoe Obschestvo "Mashinostroitelnyi Zavod"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Otkrytoe Aktsionernoe Obschestvo "Tvel", Otkrytoe Aktsionernoe Obschestvo "Novosibirsky Zavod Khimkontsentratov", Otkrytoe Aktsionernoe Obschestvo "Mashinostroitelnyi Zavod" filed Critical Otkrytoe Aktsionernoe Obschestvo "Tvel"
Publication of CZ2006107A3 publication Critical patent/CZ2006107A3/cs
Publication of CZ301984B6 publication Critical patent/CZ301984B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C3/00Reactor fuel elements and their assemblies; Selection of substances for use as reactor fuel elements
    • G21C3/30Assemblies of a number of fuel elements in the form of a rigid unit
    • G21C3/32Bundles of parallel pin-, rod-, or tube-shaped fuel elements
    • G21C3/33Supporting or hanging of elements in the bundle; Means forming part of the bundle for inserting it into, or removing it from, the core; Means for coupling adjacent bundles
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Monitoring And Testing Of Nuclear Reactors (AREA)
  • Fuel Cell (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Abstract

Palivový systém podle vynálezu sestává z hlavové cásti (1) a koncové cásti (2), které jsou spojené vodicími pruchody (3) procházejícími bunkami (4) vymezovacích mrížek (5). Vodicí pruchody (3) jsou pevne spojené s alespon koncovými vymezovacími mrížkami (5). Výška h vymezovacích mrížek (5) a tlouštka .delta. sten bunek (4) jsou zvoleny tak, že jejich numerické hodnoty splnují matematicky a experimentálne stanovenou podmínku. Vynález umožnuje zvýšit tuhost sestavy v prícném a podélném ohybu, zvýšit úhlovou tuhost dvojic vodicí pruchod (3) - bunka (4) vymezovací mrížky (5), snížit ohyb palivové sestavy v její vlastní rovine mezi vymezovacími mrížkami (5) a volný ohyb palivové sestavy v nehomogenních neutronových a teplotních polích pomocí snížené tendence slitiny E635 k radiacnímu rustu. Palivový systém dle vynálezu se využije zejména pro konstrukci pevného rámu.

Description

Palivový systém pro jaderný reaktor
Oblast techniky
Tento vynález se týká jaderného inženýrství a zejména struktury sestav palivových tyčí pro reaktory moderované vodou, zejména typu VVER-1000, a zvláště struktury prvků pevné rámované konstrukce.
io
Dosavadní stav techniky
Ze stavu techniky je známá sestava palivových tyčí, která obsahuje svazek palivových tyčí umístěných v buňkách vymezovacích mřížek (Kramerov A.Ya., Design Issues of Nuclear is Reactors, M., Atomizdat Publishers 1971, str. 198, obr. 7.2.2). Pevnost a tuhost sestavy palivových tyčí se zajišťuje přítomností hexagonálního pláště spojujícího hlavovou a koncovou část sestavy. Přítomnost pláště však přináší parazitní záchyt neutronů v jádru a zvyšuje lineární tepelnou zátěž palivových tyčí v důsledku nuceného zvětšení vzdálenosti mezi sestavami palivových tyčí.
Ze stavu techniky je známa sestava palivových tyčí, která obsahuje hexagonální svazek palivových tyčí, který je umístěný v buňkách vymezovacích mřížek uspořádaných po délce sestavy (Kramerov A.Ya., Design Issues of Nuclear Reactors, M., Atomizdat Publishiers, 1971, str. 204, obr. 7.1.11b). Hlavová a koncová část sestavy jsou spojeny vodícími průchody s tyčemi, které obsahují materiál absorbující neutrony. Tato sestava palivových tyčí nemá žádný plášť, což umožňuje zmenšit mezeru mezi sousedními sestavami palivových tyčí. Výsledkem je, že se zmenší nepravidelnost uvolňování energie a lineární zátěží palivových tyčí.
Nepřítomnost pláště snižuje parazitní záchyt neutronů a spotřebu materiálu. Ukázalo se však, že po třech letech provozu přináší použití takové sestavy v elektrárenských blocích vybavených reaktory typu VVER-1000 ohýbání vodicích průchodů v důsledku mechanických zatížení ze strany hlavové části, která je stlačena, aby se zabránilo vychylování sestavy palivových tyčí působením chladivá. Kromě toho vzniká při provozu reaktoru tepelně-mechanické zatížení celé struktury sestavy v důsledku deformací palivových tyčí; tyto deformace se přenáší prostřednic35 tvím vymezovacích mřížek, které jsou také deformovány. Hlavní podíl na dalším pokračování tohoto ohýbání v sestavách palivových tyčí má uvolnění elastických silových předpětí ve vymezovacích mřížkách, které vzniku během umísťování palivových tyčí do mřížek a vodicích průchodů.
Významným snížením ohybové tuhosti sestavy palivových tyčí se radikálně mění její chování v jádru během dlouhodobého provozu, jmenovitě: v sestavě palivových tyčí se objevují ohyby složité geometrie, přičemž osy sestavy se odchýlí od původních poloh v maximální míře umožněné ještě geometrickými poměry uložení sestavy v jádru, vezmeme-li v úvahu strukturní vůle sestavy (mezery). Velké mezery se mohou také objevit mezi obvodovými palivovými tyčemi sousedních ohnutých sestav palivových tyčí, což narušuje termotechnickou spolehlivost těchto palivových tyčí v důsledku pulsů při uvolňování energie v tyčích. Je třeba také poznamenat, že u hexagonálntch struktur sestav palivových tyčí a zejména těch, které jsou použity v elektrárenských blocích vybavených reaktory typu VVER-1000, lze pozorovat úhlovou an izotropii nhyhové tuhosti (ohybová tuhost ve směru „od úhlu k úhlu“, která není rovna ohybové tuhosti „od čela k čelu“), zatímco ohybová tuhost sestavy v tangenciálním směru (vzhledem ke středu jádra) je menší než její ohybová tuhost v radiálním směru. Velká volnost pohybu v tangenciálním směru primárně umožňuje vytváření jakýchsi vírových spirál jader a proto maximální ohýbání sestav palivových tyčí při provozu. Údaje, které jsou k dispozici, dokládají ohýbání sestav palivových tyčí narušují původní geometrii jádra, způsobují změny pri uvolňování energie a změny tepelně55 hydraulického chování jádra.
-1 CZ 301984 B6
Aby se eliminovaly shora uvedené negativní aspekty sestavy palivových tyčí a zajistilo se její stabilní chování, tj. aby se eliminovalo nadměrné ohýbání sestavy palivových tyčí za provozních podmínek pří plánovaném provozu po dobu 4 až 5 let, je nezbytné:
- zajistit garantovanou hodnotu ohybové tuhosti sestav palivových tyčí při příčném ohybu pou5 žitím bočních členů, které se po celou dobu provozu nebudou vzhledem k vymezovacím mřížkám posouvat;
- zajistit garantovanou, vyšší hodnotu ohybové pevnosti sestav palivových tyčí při příčném ohybu zmenšením ohybu jednotlivých tyčí nebo jiných bočních prvků ze provozních podmínek v oblasti mezi vymezovacímí mřížkami a současně zvýšit ohybovou tuhost tyčí nebo bočních io prvků v buňkách vyrnezovacích mřížek.
Sestava palivových tyčí, která je svou technickou podstatou a dosaženým výsledkem nejbližší shora popsané sestavě palivových tyčí a která obsahuje hlavovou část a koncovou část spojené vodícími průchody umístěnými v buňkách vyrnezovacích mřížek, které jsou uspořádány ve vzá15 jemných vzdálenostech od sebe po délce sestavy, je ve shodě s uvedenými podmínkami (RU 2093906, G2I C 3/30. 10/20/1997). Struktura známé sestavy palivových tyčí je doplněna přídavnými výztužnými členy - podélnými úhelníkovými tyčemi vedoucími od spodní podpěrné mřížky k horní vymezovací mřížce a přivařené na vnější straně v šesti úhlových polohách ke každé vymezovací mřížce. Tuhé spojení úhelníkových tyčí s vymezovacímí mřížkami zajišťuje podstatné zvýšení příčné ohybové tuhosti, které nezávisí na relaxaci elastických silových předpětí v systému tyčí sestavy palivových tyčí. Prostorový tvar úhelníkových tyčí vykazuje velmi vysokou hodnotu jejich vlastních momentů setrvačnosti, což zajišťuje dostatečnou tuhost struktury v příčném ohybu sestavy palivových tyčí. Dále, nemožnost natočení úhelníkových tyčí vzhledem k ose vyrnezovacích mřížek v místních jejich vzájemného připevnění ještě dále zvyšuje tuhost sestavy palivových tyčí.
Zároveň má známá sestava palivových tyčí následující nedostatky;
- zvýší se spotřeba kovu potřebného pro strukturu, což způsobí zhoršení neutron-ťyzikálních vlastností jádra;
- zhorší se schopnost odvádění tepla u úhelníkových a obvodových palivových tyčí;
- technologie výroby sestavy palivových tyčí je komplikovaná v důsledku zavádění přídavných úhelníkových členů, zvýšeného objemu svařování a kontroly;
- zmenší se možnosti vizuální kontroly ve fázi výroby a při provozu.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je navrhnout sestavu palivových tyčí pro jaderný reaktor, která má větší stabilitu při provozu v palivových cyklech delšího trvání, aniž by docházelo k akumulaci nepřijatelných ohybů, a při současném snížení spotřeby materiálu.
Výsledkem vyřešení tohoto úkoluje dosažení nových technických účinků spočívajících v tom, že se zvýší tuhost sestavy palivových tyčí v příčném a podélném ohybu, zvýší se úhlová tuhost dvojic vodicí průchod buňka vymezovací mřížky, v oblasti mezi vymezovacímí mřížkami se sníží vnitřní ohyb sestavy palivových tyčí, a v důsledku snížené tendence slitiny E635 k radiačnímu růstu se sníží volný ohyb sestavy palivových tyčí v nepravidelných neutronových a teplotních polích.
Uvedených technických účinků se dosáhne vzhledem ke skutečnosti, že v sestavě palivových tyčí pro jaderný reaktor, která obsahuje hlavovou část a koncovou část spojené vodícími průchody v buňkách vyrnezovacích mřížek uspořádaných ve vzájemném odstupu jeden od druhého po délce sestavy, jsou vodicí průchody pevně spojené s alespoň koncovými vymezovacímí mřížka-2 CZ 301984 B6 mi. a výška h vymezovacích mřížek a tloušťka δ stěn buněk ve vymezovacích mřížkách jsou zvoleny tak, aby jejich numerické hodnoty splňovaly následující podmínku:
<1.0, kče
20[τκ/«] h
20[w/«]
-1.5 + A
-1.5
20[ww]
Ϊ f h s „Ί
1.5J + B, 1.5 y20[mnt] J + s, 1.5 20[mm] ) + ¼ 1.2 ^0.25[?«w] J
h - výška vymezovací mřížky, mm;
δ - tloušťka členů tvořících buňky vymezovací mřížky, mm kde pro 8 mřížek Co = 39.17, Ao = 5.563, A, = -3.482, A, - 1.332, Bn - 2.245, B] = —1.500, B2 “ 6.072, B3 = -3.128, B4 = - 0,620, pro 9 mřížek Co = 22.74, Ao - 4.988, A, = -2.985, A2 = 1,119, Bo = 2.225, B, = -4.005, B2 = io 5.145, B3 = -2.595, B4 --1.113, pro 10 mřížek Co = 13.06, Ao 4,481, A, = 2.568, A2 = 0.932,
Bo = 2.203, B, = -3.568, B2 = 4.324, B3 = -2.127, B4 = -1.510, pro 11 mřížek Co = 8.84, A« 4.138, A, - -2.281, A2 = 0,810, Bo - 2.170, B, =-3.250, B2 = 3.752, B;, = 1.814, B4 = -1.675, pro 12 mřížek Co = 6.90, Ao = 3.895, A, = -2.088, A2 = 0.732, Bo = 2.126, B, = -3.042, B2 = 3.400, B; - -1.623, B4 = -1.695, pro 13 mřížek C„ = 5.73, Α» = 3.697, A, =-1.937, A2 = 0.667, is Bo = 2,068, Bi = -2,910, B2 = 3.199, B, -1.505, B4 = -1.651, pro 14 mřížek Co = 4,70, A,: =
3.526, A, = -1.813, A2 = 0.614, Bo = 2.003. B,= -2.815, B2 = 3.062, B, = -1.422, B4 = -1.575, pro 15 mřížek Co = 3.78, Ao = 3.356, Ai = -1.684. A2 = 0.560, Bo = 1.940, θ! =-2.722, B2 = 2.928, B3 =-1.336, B4 =-1.490.
Význačným znakem vynálezu je pevné spojení vodicích průchodů s alespoň koncovými vymezovacími mřížkami, přednostně však se všemi vymezovacími mřížkami, což zabraňuje vodicím průchodům v klouzavém pohybu vzhledem k buňkám mřížky. V tomto případě se pak celková ohybová tuhost sestavy palivových tyčí zvětší při jejím ozáření, protože konstantní složka ohybové tuhosti sestavy je rovna tuhosti rámové konstrukce spojené vodícími průchody. Palivové tyče již nemusí být spojeným mnoho-tyčovým systémem a při klouzání v buňkách vymezovacích mřížek budou zvyšovat celkovou ohybovou tuhost celku nikoli jako spojený mnohotyčový svazek, ale jako mnoho nezávislých tyčí, s mnohem menší hodnotou. Zvýšit celkovou tuhost sestavy palivových tyčí a zajistit její stabilitu, s mezerami mezi sestavami, které nepřekračují maximální hodnoty možné z hlediska zajištění přípustného počtu palivových tyčí, a termotechnickou spo30 lehlivost jádra je možné pouze tehdy, jeli splněna následující podmínka:
Cr —Ϊ
20[ww])
O.25[/wffi]
-b <1.0.
Kromě toho, shora uvedený experimentálně prověřený vzorec dává do vztahu p toho, shora uve35 děný experimentálně prověřený vzorec dává uo vztahu počet vymezovacích mřížek s jejich typickými parametry, pri nichž napětí vznikající ve vymezovacích mřížkách a ovlivněné axiálními silami vznikajícími pri ohýbání v místech, kde jsou připevněny vodicí průchody, nepřekračuje dovolenou hodnotu.
Je výhodné, když jsou vodicí průchody vyrobeny ze slitiny E635 (slitina Zirconu se složením Zr1% NB-0,4% Ea) a vymezovací mřížky ze slitiny El00 (slitina zirconu se složením Zr-1% Nb) nebo přednostně slitina E635.
-3CZ 301984 B6
Vodicí průchody mohou být pevně spojeny s alespoň koncovými vymezovacími mřížkami přímo nebo pomocí mezilehlých objímek uspořádaných v příslušných buňkách vymezovaeích mřížek. Spojení vodícího průchodu s vymezovací mřížkou by mělo být přednostně vytvořeno symetricky vzhledem k podélné ose vodícího průchodu na obou koncích vymezovací mřížky ve vzdálenosti, která není větší než 0,15 h od konce vymezovací mřížky.
Pevné spojení vodicích průchodů s alespoň koncovými vymezovacími mřížkami může být provedeno také bodovým svařováním.
Nej účinnější je použít 18 vodicích průchodů, jejichž průměr je 12 až 14 mm.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 zobrazuje obecný pohled na sestavu palivových tyčí, obr. 2 ukazuje v řezu detail A z obr. ! podle první varianty řešení, a obr. 3 ukazuje v řezu detail A z obr.l podle druhé varianty řešení.
Příklady provedení vynálezu
Sestava palivových tyčí pro jaderný reaktor obsahuje hlavovou část | a koncovou část 2, které jsou spojeny vodícími průchody 3. Vodicí průchody 3 prochází buňkami 4 vymezovaeích mřížek 5, které jsou umístěny v odstupu od sebe po délce sestavy. Vodicí průchody 3, jichž je zpravidla až 18, procházejí buňkami 4, uspořádanými symetricky kolem centrálního průchodu 6. Ostatní buňky vymezovaeích mřížek 5 obsahují palivové tyče 7. Vymezovací mřížky 5 a vodicí průchody 3 spolu tvoří pevnou rámovou kostru sestavy palivových tyčí, protože jsou vodící průchody 3 pevně spojeny s koncovými vymezovacími mřížkami nebo přednostně se všemi vymezovacími mřížkami 5. Výška h vymezovaeích mřížek a tloušťka 6 stěn buněk ve vymezovaeích mřížkách jsou zvoleny tak, aby jejich numerické hodnoty splňovaly následující podmínku:
/ V* í g xío4ifmm]j <1A kde
-1.5
U—---1.5 \ 20[ww] \2 b = B,+BÁ—^---1.5 B2 \20[w/mJ \ 2
--1.5
20[/nm] , k 2Q[mm]
-1.2 h - výška vymezovací mřížky, mm;
- tloušťka členů tvořících buňky vymezovací mřížky, mm kde pro 8 mřížek Co = 39.17, Ao =
5.563, A, - -3.482, A2 = 1.332, Bo = 2.245, B, =-4,500, B2 = 6.072, B3 = -3.128, B4 = - 0,620, pro 9 mřížek Co = 22.74, Ao “ 4.988, A, = -2.985, A? = 1.119, Bo = 2.225, B, = 4.005. B2 = ío 5.145, B., =-2.595, B4 = -1.113, pro 10 mřížek Co - 13.06, Ao = 4.481, A, =2.568, A2 = 0.932,
Bo ~ 2.203, B| - -3.568. B2 = 4.324, B3 = -2.127, B4 = -1.510, pro 11 mřížek C« = 8.84, Ao 4.138, A, =-2.281, A2 = 0,810, B() = 2.170, B, - 5.250. B> = 3.752, B, = 1.814, B4 = -1.675, pro 12 mřížek Co = 6.90, Ao = 3.895, A, = -2.088, A2 = 0,732, B„ = 2.126, B, = 3.042, B2 = 3.400, B3 = -1.623, B4 = -1.695, pro 13 mřížek Co = 5.73, Ao = 3.697, A, - -1.937. A2 = 0.667,
Bo - 2.068, B, = -2,910, B2 = 3.199, B3 -1.505, B4 = -1.651, pro 14 mřížek Co = 4,70, Ao 3.526, A! = -1.813, A2 -= 0.614, Bo = 2.003, B,= -2.815, B2 = 3.062, B3 = -1.422, B4 = -1.575,
-4 CZ 301984 B6 pro 15 mřížek Co = 3.78, Ao = 3.356, A, - 1.684, A2 = 0.560, Bo - 1.940, B, = -2.722, B2 2.928, Ba-—1.336, B4 =-1.490.
Buňky mohou být vytvořeny v kterémkoli známém provedení. Vymezovací mřížky 5 a vodicí průchody 3 jsou přednostně vyrobeny ze slitiny zirkon ia E653; je rovněž možné kombinovat slitiny E653 a El 10, tj. vytvořit vodicí průchody ze slitiny E635 a vymezovací mřížky ze slitiny El 10.
Vodicí průchody 3 jsou pevně spojeny s vymezovacími mřížkami pomocí mezilehlých objímek io 8, uspořádaných v odpovídajících buňkách vymezovacích mřížek. Pevný spoj 9 vodicích průchodů s vymezovacími mřížkami je vytvořen bodovým svařováním, například elektro-obloukovým svařováním. Pevný spoj 9 vodicích průchodů s vymezovacími mřížkami by měl být vytvořen symetricky vzhledem kpodélné ose vodicích průchodů zobou konců vymezovací mřížky ve vzdálenosti ne větší než 0,15 h od konce vymezovací mřížky. V tomto případě dojde k význam15 nému zvýšení ohybové tuhosti vodicích průchodů.
Průmyslová využitelnost
Sestava palivových tyčí podle tohoto vynálezu je průmyslově využitelná a s největším úspěchem ji lze využít v jaderných reaktorech moderovaných vodou, zejména reaktorech typu VVER-1000, zejména pro vytvoření pevné rámové struktury.
Sestavu palivových tyčí posle vynálezu je možné vyrábět v jakýchkoli zařízeních určených k takovému účelu, přičemž tato sestava nevyžaduje vytvoření principiálně nových nástrojů.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Sestava palivových tyčí (7) pro jaderný reaktor, která obsahuje hlavovou část (1) a koncovou Část (2) spojené vodícími průchody (3) procházejícími buňkami (4) vymezovacích mřížek (5)
    35 uspořádaných ve vzájemném odstupu jedna od druhé po délce sestavy, vyznačená tím, že vodicí průchody (3) jsou pevně spojené s alespoň koncovými vymezovacími mřížkami (5) a výška h vymezovacích mřížek (5) a tloušťka 6 stěn buněk (4) ve vymezovacích mřížkách (5) jsou zvoleny tak, že jejich numerické hodnoty splňují následující podmínku:
    Co f ——-—Ί x f-—-Ί < 1.0, kde — --1.5 j+Xjf—-—
    20[/wm] ) t 20[t?izw]
    -1.5 h
    20pwři] , 9
    -1.5 j
    ' h 20[wzn] d
    ^0.25(^]
    - 5 CZ 301984 B6 h - výška vymezovací mřížky (5) v mm;
    δ = tlouštka členů tvořících buňky (4) vymezovací mřížky(5) v mm, kde pro 8 mřížek (5)
    C« - 39.17,
    Ao = 5,563,
    A, --3.482,
    A2 = 1,332,
    B„ - 2.245,
    B, = -1,500,
    B2 = 6,072,
    B3 3.128,
    B4 = -0,620;
    pro 9 mřížek (5)
    Co = 22,74,
    Ao-4,988,
    A, --2,985,
    A2= 1,119,
    Bo = 2,225,
    Bi - 4.005,
    B2-5,145,
    Ba = -2,595,
    B4 - - 1,113;
    pro 10 mřížek (5)
    C, - 13,06,
    Ao = 4,481,
    A| =-2,568,
    A2 = 0,932,
    Bo = 2,203,
    B, = -3,568,
    B2 = 4,342,
    B3 - -2.127.
    B4= -1,510;
    pro 11 mřížek (5)
    C<, = 8,84,
    Ao = 4,138,
    A, =-2,281,
    A2 = 0,811,
    Bo = 2,170,
    B, --3.250,
    B2 = 3,752,
    Ba = -1,814,
    B4 - -1,675;
    pro 12 mřížek (5)
    C() = 6,90,
    A. - 3,895,
    A] =-2,088,
    A2 = 0,732,
    Bo = 2,126,
    B, =-3,042,
    B-> = 3,400,
    -6 CZ 301984 B6 = -1,623,
    B„ =-1.695;
    pro 13 mřížek (5)
    5 Co = 5,73,
    Ao = 3,697,
    A, =-1,937,
    A2 = 0,667,
    Bo = 2,068, ίο B, =-2,910,
    B2 = 3,199,
    B3-1,505,
    B4 = -1,651;
    15 pro 14 mřížek (5)
    CG = 4,70,
    Ao = 3,526,
    A, =-1,813,
    A2 = 0,614.
    zo Bo = 2,003,
    B, =-2,815,
    B2 = 3,062,
    B3 =-1,422,
    B4 = -1,575;
    pro 15 mřížek (5)
    Co = 3,78,
    Ao = 3,356,
    Ai =-1,684,
    30 A2 = 0,560,
    Bo= 1,940,
    B, = -2,722,
    B2 = 2,928,
    B3 =-1,336,
    35 B4 =-1,490.
  2. 2. Sestava palivových tyčí (7) podle nároku 1, vyznačená tím, že vodicí průchody (
  3. 3) jsou vyrobeny ze slitiny E635.
    40 3. Sestava palivových tyčí (7) podle nároku 1, vyznačená tím, že vymezovac i mřížky (5) jsou vyrobeny ze slitiny E635 nebo ze slitiny El 10.
  4. 4. Sestava palivových tyčí (7) podle nároku 1, vyznačená tím, že vodicí průchody (3) jsou pevně spojené s alespoň koncovými vymezovacími mřížkami (5) pres mezilehlé objímky (8)
    45 uspořádané v odpovídajících buňkách (4) vymezovactch mřížek (5).
  5. 5. Sestava palivových tyčí (7) podle nároku 1, vyznačená tím, že pevný spoj (9) vodicích průchodů (3) z vymezovacími mřížkami (5) je vytvořen symetricky vzhledem k podélné ose vodícího průchodu (3) z obou konců vymezovací mřížky (5).
  6. 6. Sestava palivových tyčí (7) podle nároku 1, vyznačená tím, že pevný spoj (9) vodicích průchodů (3) je umístěn ve vzdálenosti nepřesahující 0,15 h od konce vymezovací mřížky (5).
    -7CZ 301984 B6
  7. 7. Sestava palivových tyčí (7) podle nároku 1, vyznačená tím, že pevný spoj (9) vodicích průchodů (3) s vymezovaeími mřížkami (5) je vytvořen bodovým svařováním.
  8. 8. Sestava palivových tyčí (7) podle nároku 1, vyznačená tím, že vodicích průchodů (3) je osmnáct.
  9. 9. Sestava palivových tyčí (7) podle některého z předcházejících nároků, vyznačená tím, že průměr vodicích průchodů (3) je zvolen v rozmezí od 12 do 14 mm.
CZ20060107A 2003-08-18 2004-08-16 Palivový systém pro jaderný reaktor CZ301984B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU2003125287/06A RU2252458C1 (ru) 2003-08-18 2003-08-18 Тепловыделяющая сборка ядерного реактора

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2006107A3 CZ2006107A3 (cs) 2006-07-12
CZ301984B6 true CZ301984B6 (cs) 2010-08-25

Family

ID=34192338

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20060107A CZ301984B6 (cs) 2003-08-18 2004-08-16 Palivový systém pro jaderný reaktor

Country Status (6)

Country Link
CN (1) CN100573734C (cs)
BG (1) BG66073B1 (cs)
CZ (1) CZ301984B6 (cs)
RU (1) RU2252458C1 (cs)
UA (1) UA80064C2 (cs)
WO (1) WO2005017917A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2951312B1 (fr) * 2009-10-08 2011-12-09 Commissariat Energie Atomique Corps d'assemblage de combustible nucleaire et un assemblage de combustible nucleaire comportant un tel corps

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4137125A (en) * 1976-11-12 1979-01-30 Westinghouse Electric Corp. Method of welding nuclear reactor fuel assemblies
SE426272B (sv) * 1977-08-29 1982-12-20 Babcock & Wilcox Co Brenslepatron for kernreaktorer
FR2431163B1 (cs) * 1978-07-14 1983-10-28 Westinghouse Electric Corp
GB2239124B (en) * 1989-12-06 1993-09-08 Mitsubishi Nuclear Fuel Grid for nuclear fuel assembly
GB2238902B (en) * 1989-12-06 1994-02-16 Mitsubishi Nuclear Fuel Grid for nuclear fuel assembly
EP0410171B1 (en) * 1989-07-28 1994-05-25 Westinghouse Electric Corporation Protective device for lower end portion of a nuclear fuel rod cladding

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3607642A (en) 1968-11-26 1971-09-21 Gen Electric Nuclear reactor fuel assembly
SU1228698A1 (ru) * 1984-10-02 2002-01-27 В.Н. Голованов Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
FR2667194B1 (fr) 1990-09-20 1993-08-06 Framatome Sa Dispositif de guidage de grappe de controle de reacteur nucleaire.
RU2093906C1 (ru) * 1995-04-12 1997-10-20 Особое конструкторское бюро машиностроения Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
WO2000019448A1 (fr) * 1998-09-25 2000-04-06 Hitachi, Ltd. Ensemble de combustible
RU2178923C2 (ru) * 1999-10-22 2002-01-27 Опытное Конструкторское Бюро "Гидропресс" Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
FR2808615B1 (fr) 2000-05-04 2002-08-02 Framatome Sa Procede et dispositif de chargement du coeur d'un reacteur nucleaire avec des assemblages de combustible

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4137125A (en) * 1976-11-12 1979-01-30 Westinghouse Electric Corp. Method of welding nuclear reactor fuel assemblies
SE426272B (sv) * 1977-08-29 1982-12-20 Babcock & Wilcox Co Brenslepatron for kernreaktorer
FR2431163B1 (cs) * 1978-07-14 1983-10-28 Westinghouse Electric Corp
EP0410171B1 (en) * 1989-07-28 1994-05-25 Westinghouse Electric Corporation Protective device for lower end portion of a nuclear fuel rod cladding
GB2239124B (en) * 1989-12-06 1993-09-08 Mitsubishi Nuclear Fuel Grid for nuclear fuel assembly
GB2238902B (en) * 1989-12-06 1994-02-16 Mitsubishi Nuclear Fuel Grid for nuclear fuel assembly

Also Published As

Publication number Publication date
BG109446A (en) 2006-12-29
CN1836291A (zh) 2006-09-20
CZ2006107A3 (cs) 2006-07-12
CN100573734C (zh) 2009-12-23
RU2003125287A (ru) 2005-02-10
RU2252458C1 (ru) 2005-05-20
UA80064C2 (en) 2007-08-10
WO2005017917A1 (fr) 2005-02-24
BG66073B1 (bg) 2011-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0283836B1 (en) Thin walled channel
KR20120075476A (ko) 핵연료 어셈블리 몸체, 및 이와 같은 몸체를 포함하는 핵연료 어셈블리
RU2340019C1 (ru) Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
JP4275760B2 (ja) 核燃料棒集合体の貯蔵ラック
KR101520132B1 (ko) 고온의 기체상 열 운반체를 갖는 gfr 타입의 핵원자로의 핵분열 다발용 핵연료 플레이트를 지지하기 위한 장치
JP6666072B2 (ja) 燃料棒および燃料集合体
JP4895814B2 (ja) 格子補強装置を有する核燃料集合体、および核燃料集合体におけるこのような装置の使用
CZ301984B6 (cs) Palivový systém pro jaderný reaktor
EP1184877B1 (en) Control rod for boiling water reactor and method of manufacturing the control rod
JP5150083B2 (ja) バスケットとその設計方法および製造方法並びにバスケット設計プログラム
WO2015128950A1 (ja) 燃料集合体
JP5058089B2 (ja) 使用済燃料貯蔵ラックおよびその製造方法
USRE34246E (en) Thin walled channel
JPH02201291A (ja) 原子炉の運転方法
RU2138861C1 (ru) Дистанционирующая решетка тепловыделяющей сборки ядерного реактора
RU2223557C2 (ru) Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
JPH0238996A (ja) 使用済燃料貯蔵ラック
KR102415913B1 (ko) 핵연료 집합체의 하부 지지격자
JP5355201B2 (ja) 原子炉用制御棒
EP2411983B1 (en) A fuel assembly
CZ304748B6 (cs) Palivová sestava vodou-moderovaného jaderného energetického reaktoru
JPH0769448B2 (ja) 沸騰水型原子炉用上部タイプレート
RU66589U1 (ru) Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
JP2023120990A (ja) 燃料集合体の装荷方法および燃料集合体連結治具
RU2114468C1 (ru) Тепловыделяющая сборка канального уран-графитового ядерного реактора