CZ301258B6 - Zpusob optimalizovaného prenosu multimediálních služeb v mobilních komunikacních sítích, zejména mobilních radiotelefonních sítích - Google Patents

Zpusob optimalizovaného prenosu multimediálních služeb v mobilních komunikacních sítích, zejména mobilních radiotelefonních sítích Download PDF

Info

Publication number
CZ301258B6
CZ301258B6 CZ20010874A CZ2001874A CZ301258B6 CZ 301258 B6 CZ301258 B6 CZ 301258B6 CZ 20010874 A CZ20010874 A CZ 20010874A CZ 2001874 A CZ2001874 A CZ 2001874A CZ 301258 B6 CZ301258 B6 CZ 301258B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
network
data
transmission
user
functional unit
Prior art date
Application number
CZ20010874A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2001874A3 (cs
Inventor
Keller@Walter
Original Assignee
T-Mobile Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by T-Mobile Deutschland Gmbh filed Critical T-Mobile Deutschland Gmbh
Publication of CZ2001874A3 publication Critical patent/CZ2001874A3/cs
Publication of CZ301258B6 publication Critical patent/CZ301258B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W76/00Connection management
    • H04W76/10Connection setup
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W28/00Network traffic management; Network resource management
    • H04W28/02Traffic management, e.g. flow control or congestion control
    • H04W28/06Optimizing the usage of the radio link, e.g. header compression, information sizing, discarding information
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W4/00Services specially adapted for wireless communication networks; Facilities therefor
    • H04W4/24Accounting or billing

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Data Exchanges In Wide-Area Networks (AREA)
  • Telephone Function (AREA)

Abstract

Navrhuje se zpusob k rešení prenosových problému. Pritom se na obou stranách príslušných prenosových úseku usporádává práve jedno, spolu navzájem komunikující zarízení, které delí jeden integrovaný multimediální tok dat na jeho datové struktury, specifické pro aplikaci, jednotlivé cásti transportuje po, práve pro tento úcel optimalizovaných, prenosových kanálech (ÜK1 - ÜK4) mobilní radiotelefonní síte, a následne je opet sdružuje do transparentního toku dat, identického s puvodním.

Description

Způsob optimalizovaného přenosu multimediálních služeb v mobilních komunikačních sítích, zejména mobilních radiotelefonních sítích
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu optimalizovaného přenosu multimediálních služeb v mobilních komunikačních sítích, zejména v mobilních radiotelefonních sítích, u kterého se uvnitř mobilních komunikačních sítí provádí rozdělení, specifické pro datovou strukturu, a paralelní přenos existujícího toku dat po existujících a pro příslušné účely optimalizovaných přenosových kanálech komunikační sítě, přičemž pro úplnou nebo částečnou separaci toku dat se používá jak funkční jednotka na straně uživatele, tak funkční jednotka na straně centrální sítě, například funkční jednotka přiřazená radiové základní stanici.
Dosavadní stav techniky
Pod multimediálními službami se v rámci předloženého vynálezu rozumí uživatelsky orientovaný provoz, jakož i elektrický přenos libovolných aplikací, volitelných z uživatelské strany nebo kombinovaných, jako například hlas, obraz nebo data. Tato definice je vztažena na uživatele. Technologie, použitá na straně uživatele, přitom není důležitá. V literatuře se Často naproti tomu termín multimédia obsazuje často v kombinaci se specifickou přenosovou technikou, technikou protokolu nebo zvláštní technologií. Podle toho existují různé paralelní standardizační aktivity různých zájmových sdružení.
Internet je založen na routing-protokolu TCP/1P (Ipv4) Internet Engineering Task Force (IETF). Pro různé aplikace existují četné konkurující si způsoby (WWW, FTP, Chat, email atd.). Standardizací se široce zabývají nadnárodní výrobci software a univerzity, což se vyjadřuje četnými deriváty, nekompatibilitami a firemními standardy. Díky implementaci ze strany uživatele pomo30 cí software může odborně kompetentní uživatel (přinejmenším v oblasti elektronického zpracování dat i osobních počítačů) vytvořit aktuální kompatibilitu svých zařízení pomocí nového software-release. Videokonference v telekomunikačních sítích jsou oproti tomu podle H. xxxstandardů (ETSI) povinné (např. H.320 pro 64 kbit/s ISDN-přenos). Výstavba spojení se zde uskutečňuje pomocí obvyklé číselné volby. Obrazové kodeky (profesionální oblast) jsou zpravid35 la integrovaná řešení (čipy). Uživatel nemusí být žádným profesionálem v oboru elektronického zpracování dat, obsluhovatelnost a kvalita se garantují ze strany sítě. Na rozdíl od internetu je ale dána menší flexibilita ohledně změn. Vedle toho existuje způsob obrazové komprese pro digitální přenos obrazu, jako MPEG (ETSI), což se vyvíjelo zejména s ohledem na transport obrazů, ukládání a zpracování obrazů, založené na PC. Také na uživatelské úrovni se činí konkurenční řešení. Tak americký výrobce SUN Microsystems umožňuje svými ,Java produkty“ platformově nezávislou přímou výměnu programových kódů mezi internetovým serverem a klientem a tím interaktivní provoz dynamických aplikací uvnitř jazyku popisu stránek HTML (Hypertext Markup Language) ve WWW, zatímco rovněž americký výrobce Microsoft popisuje cestu kombinování jeho vlastního internetového prohlížeče s funkčností vlastního operačního systému (Microsoft Windows 98). Oba způsoby jsou principiálně schopné multimediálních aplikací. Dále existují digitální způsoby vysílání, jako DVB, DAB jakož videostandardy, jako DVD atd., které se vyvíjely a dále vyvíjejí na různém historickém pozadí s právě různým těžištěm aplikace.
Pro uživatele by technika protokolu a přenosu neměla při jeho multimediální aplikaci hrát v prin50 cípu žádnou roli. V každém případě se musí vhodné technické zařízení starat o provoz různých aplikací a shrnutí toků dat, kódování zdrojů a kanálů jakož provoz protokolu a zabezpečení dat na vhodném datovém rozhraní ke zvolené komunikační síti. Na tomto základě by měl uživatel dosáhnout pri použití různých standardů stejného výsledku.
-1 CZ 301258 B6
Když se vychází z toho, že „normální'4 uživatel z ekonomických důvodů používá zpravidla relativně úzkopásmovou telekomunikační síť pro své multimediální aplikace, dostáváme kvůli malé šířce přenosového pásma podle zvoleného způsobu zpravidla různé kvalitativní problémy. Tyto problémy nezmizí ani v budoucnu. Z ekonomického hlediska se nemohou v oblasti pevné sítě dát každému zákazníkovi k dispozici libovolné šířky pásma s příslušnou spojovací infrastrukturou, které se používají jenom pro velmi malou průměrnou dobu. V oblasti mobilní radíotelefonie je to srovnatelné. Také zde stanovuje limitovaný zdroj „frekvence“ dodatečné ekonomické hraníce.
Existující multimediální standardy přicházejí v podstatě ze dvou různých oblastí aplikací, Teleio komunikační průmysl se spolu s provozovateli sítě jednak zabývá již dlouho videotelefonií a multimediálními službami. Původ leží u vysokých datových rychlostí ve vědeckých aplikacích a má dosud relativně zastupitelnou kvalitu při rychlosti datového přenosu 64 kbit/s (po vodičích) pro soukromé aplikace s průměrnými nároky. Problém kvality se obecně vidí na straně provozovatele sítě. Zákazník očekává lepší kvalitu při stejné šířce přenosového pásma - při použití svého normálního ISDN-So-hlavního připojení. Jednak existuje integrace multimediálních služeb, jako telefonie a přenos obrazu v internetové oblasti - s nyní ještě velmi malou kvalitou. V budoucnu jsou ale také zde oznámeny zastupitelné kvality, zejména pro soukromého uživatele (viz výše). Očekávané chování ohledně kvality je zde ale obrácené. Když služba nestojí nic, akceptuje uživatel také malou kvalitu. Poskytovatelé a zákazníci vycházejí v první řadě z toho, že uživatel může řešit problém kvality telekomunikačním přípojem vyššího rádu s větší rychlostí přenosu dat a dobře známým účinkem liberalizace na telekomunikačním trhu na snížení nákladů. Zejména uživatel v podnikovém okolí Local Area Network (s nesrovnatelně vyšší rychlostí dat) může již nyní vidět, že také IP-orientované aplikace se mohou provozovat s náležitou kvalitou, pokud je k dispozici dostatečná šířka pásma.
Kam se bude budoucnost ubírat se ukáže. Oba způsoby mají ale něco společného. U definice způsobu kódování a přenosu se zpravidla vychází z kvalitativně vysoce hodnotných pevných spojení s bitovou chybovostí menší než ΙΟ'6. V oblasti mobilní radíotelefonie je chybovost na vzdušném rozhraní ale zpravidla větší než 10'3. Aby se na vzdušném rozhraní dosáhlo srovnatelné přenosové kvality jako v pevné síti, musí se proto realizovat podstatně větší přenosové náklady k preventivnímu zajištění přenosu nebo volitelně k bezpečné rekonstrukci přenášených dat, které k tomu pro různé aplikace dopadají technicky velmi odlišně. Například se v síti GSM v hovorové oblasti používá integrovaná forward error correctíon FEC, aby se řeč s co možná nejvyšší redundancí přenášela bez chyb, zatímco při přenosu dat je například mimo jiné běžné průběžné zabezpečení s opakovaným přenosem chybných datových bloků. Opakování bloků by při hovoru nebo při přenosu obrázků orientovaném na řádky vedlo ke značným poruchám, zatímco FECpřenos dat by znamenal značné plýtvání přenosovou kapacitou. Pokud se všechny multimediální aplikace v oblasti mobilní radíotelefonie společně kódují a přenášejí podle bitové chybovosti menší než IO-6, tak vyšší chybovost vzdušného rozhraní v mobilním radiotelefonním provozu vede při stejné brutto kapacitě kanálu jako ve srovnatelné pevné síti ke značnému zmenšení zbývající netto kapacity kanálu.
Z důvodů ekonomiky frekvencí se v oblasti mobilní radíotelefonie (GSM-specifikace) tedy definoval rozdílný způsob optimalizace (v podstatě způsob kódování, zabezpečení a přenosu) pro rozdílné rozhodující body aplikace. Vytvořil se termín „služby“ a optimalizovala se síť s ohledem na hlas, fax jakož í mnoho různých datových služeb. To vedlo k vynikající kvalitě jednotlivých služeb, vedlo ale kvůli zdlouhavým způsobům standardizace a implementování, jakož i kvůli neflexibilním technickým rozhraním také k velmi malému akceptování GSM-zákazníků (pouze segment s vysokými cenami), jakož i k nekompatibilitě s rychle žijícím světem elektro50 nického zpracování dat, jakož i ke komplikovaným aplikačním scénářům.
Nová služba General Packet Rádio Service (GPRS), založená na internetových strukturách protokolu (IP), uvolňuje situaci pro čisté datové aplikace v síti GSM, není ale řešením pro multimediální aplikace s hlasovými a obrazovými informacemi, kódovanými v toku dat. GPRS-uživatelé
-2CZ 301258 B6 se společně dělí o malý počet přenosových kanálů v technice Sloted Aloha Randem Access na vzdušném rozhraní, čímž se nemůže bez nákladného a drahého rezervování prostředků garantovat kontinuální rychlost přenosu dat. Výhoda spočívá v tom, že v hlavní oblasti použití „inter netový přístup“, může uživatel sám definovat a používat své aplikace (své „služby“) nezávisle na síti. Budoucí sítě, jako diskutovaný Universa! Mobile Telecommunications System (UMTS), nebudou předběžně už mít takový velký počet přenosových služeb, nýbrž budou dávat k dispozici aplikačně specifické přenosové kanály (hlas, synchronní data, asynchronní data. IP, rozdílné přenosové rychlosti atd.), a zejména budou dávat k dispozici větší šířku pásma pro mód IP. Bezpečný provoz určité aplikace včetně jejích kvalitativních kritérií se stále více přesouvá od sítě na koncové přístroje, přičemž síť dává k dispozici pouze přenosovou cestu.
Toto ale nemění vůbec nic na základním problému kvality na vzdušném rozhraní. Pomocí vhodného způsobu přenosu celkového multimediálního proudu se sice může bitová chybovost na vzdušném rozhraní zmenšovat, také se mohou poskytnutím dostatečné Šířky pásma a prenoso15 vých kanálů k dispozici přenášet obrázky bez škubání a srozumitelná řeč, z ekonomických důvodů ale není toto plýtvání prostředky na rozdíl od optimalizovaného přenosu, vztaženého k aplikaci ani optimální, ani se nenechá komerčně zastoupit.
Formulace, optimalizovat různé služby v mobilní komunikační síti, je zveřejněna v EP20 A 0 844 796. V mobilních komunikačních sítích se provádí rozdělení a paralelní přenos existujícího toku dat po existujících a pro příslušné účely optimalizovaných přenosových kanálech komunikační sítě, přičemž pro úplnou nebo částečnou separaci toku dat se používá jak funkční jednotka na straně uživatele, tak funkční jednotka na straně centrální sítě, například funkční jednotka přiřazená radiové základní stanici. Právě vysílaná jednotka signalizuje přijaté jednotce pomocí speciálního přiřazovacího bitu, že se mají vysílat toky dat různého typu, kterým se má přiřazovat vhodný, volný přenosový kanál.
Předložený vynález má za úkol navrhnout způsob, na jehož základě se nechá realizovat zlepšený přenos multimediálních aplikací, řízených uživatelem, uvnitř mobilní telekomunikační sítě s co možná nejvyšší kvalitou rozdílných jednotlivých aplikací (Quality of Service) a se současnou minimalizací potřebné šířky pásma na vzdušném rozhraní (ekonomika frekvencí).
Podstata vynálezu
Tento úkol se řeší tím, že podle směru toku dat jak funkční jednotka na straně uživatele, tak funkční jednotka na straně centrální sítě, jsou prostřednictvím vhodných způsobů vybaveny aby rozeznaly jednotlivé aplikace v multimediálních tocích dat podle vhodných parametrů, jako jsou indikátory, diskriptory, varianty protokolů, způsoby analýzy dat atp. a podle toho aby se separo40 vály, odděleně přenášely a opět sdružovaly.
Protože na heterogenních sítích s pevným spojením je k dispozici větší šířka pásma než na vzdušném rozhraní, může se tímto způsobem dosahovat nejenom optimální využití frekvencí, ale i značné zvýšení kvality například vůči integrovanému GPRS-přenosu všech multimediálních dat s nutností podstatně vyšší šířky pásma, příslušné pro tento případ.
Další přednost tohoto způsobu spočívá v tom, že paralelním využitím prostředků na vzdušném rozhraní, účelově optimalizovaných, alespoň částečně existujících, se mohou ušetřit značné náklady na infrastrukturu s příslušně dlouhými časy na vývoj a instalaci vzhledem k všeobecné50 mu zvětšení všech šířek pásma (s dodatečnými frekvenčními problémy). Multimediální služby se nechají realizovat na základě způsobu podle vynálezu podstatně rychleji a cenově příznivěji při vysokém standardu kvality.
-3CZ 301258 B6
S výhodou se rozdělení, specifické pro datovou strukturu, uskutečňuje zejména k překonání vzdušného rozhraní za účelem optimálního využití Ressource Frequenz (tzn. frekvenčních prostředků neboli prostředků šířky frekvenčního pásma přenosového kanálu), jakož i k dosažení právě optimální přenosové kvality jednotlivých aplikací, popr. jednotlivých aplikací uvnitř multi5 mediální aplikace.
Dále existuje pro provozovatele sítě pomocí příslušného vykonávání vlivu možnost dynamické optimalizace vytížení jeho sítě a tím dalšího potenciálu úspor v oblasti infrastruktury vzhledem k obsáhlým zvýšením kapacity rozdílných přenosových kanálů, které musí být dimenzovány právě pro prognózovanou nárazovou komunikaci během hodin hlavního provozu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kterých se ve schématickém znázornění představuje jenom jeden možný způsob provedení na příkladu rozšířené sítě GSM, přičemž z obrázků vyplývají další oblasti použití a přednosti vynálezu.
Příklady provedeni vynálezu
Obrázek 3 ukazuje jako příklad konvenční způsob u přenosu hlasu a dat v síti GSM. Přístup k síti pro hlas a data se uskutečňuje přes mobilní terminál (MT), přičemž mobilní telefon zpravidla obsahuje již požadovaný terminálový adaptér (TA) k připojení datového koncového přístroje (PC). Další spojení se uskutečňuje přes vzdušné rozhraní k základní stanici (BTS, BSS). Na této trase se používají optimalizované přenosové protokoly, specifické pro služby, k efektivnímu využití vzdušného rozhraní. Tyto protokoly se v transkodérovém zařízení a v zařízení pro adaptaci přenosové rychlosti (TRAU) konvertují na standardizované iSDN-protokoly (64 kbit/s-A-Low pro hlas. V.l 10 s adaptací přenosové rychlosti pro data). Mobilní radiotelefonní ústředna (MSC) je tím dalece identická s ISDN - ústřednou v pevné síti a je ve spojení ze své strany, za účelem splnění požadavků na mobilitu zákazníků, s domovským lokačním registrem (HLR). Přechod sítě se uskutečňuje pomocí funkce komunikace sítí (1WF) transparentně k síti ISDN, nebo analogovým modemem k síti PSTN.
Budoucí služba přenosu dat GPRS se uskutečňuje pomocí kontrolního zařízení paketů (PCD) k paketové uzlové ústředně (GSSN), jakož i přes paketovou gateway (GGSN) k internetu. Toto spojení je založené na internetové struktuře protokolu (IP).
Výběr přenosového kanálu na vzdušném rozhraní se přitom pevně řídí podle použité služby, čímž je zároveň definováno další spojení služeb zprostředkovaných pomocí vedení, přes IWF, nebo alternativně služeb zprostředkovaných pakety, přes GGSN. Výběr služeb se uskutečňuje v koncových přístrojích podle služeb, implementovaných v síti. Multimediální aplikace se mohou v tomto případě provozovat buď přes internetový přístup, přičemž obraz, hlas a data se realizují společně přes GPRS, nebo alternativně přes datovou službu, zprostředkovanou pomocí vedení (např. Bearer Service 26 s 9,6 kbit/s). Oboje není právě optimální. IP-spojení k soukromému komunikačnímu partnerovi (Corporate Network) se v tomto scénáři uskutečňuje buď po internetovém náhradním směru nebo přímo přes zprostředkování pomocí vedení. Profesionální kombinace hlasu a dat z aplikace směrem ven není realizovatelná. Možná je příslušná aplikace jenom pomocí přenosu dat (viz výše), jakož i paralelně manuálně a dodatečně vybudovaného hlasového spojení. Uživatel se musí podle toho u multimediálního spojení předem rozhodnout, zda by chtěl pro svou kompletní aplikaci použít hlasový kanál, datovou službu zprostředkovanou pomocí vedení nebo pomocí paketů.
-4CZ 301258 B6
Další služba v GSM-prostředí je High Speed Circuit Switched Data-Mode (HSCSD). Tento způsob provozu používá na vzdušném rozhraní několik spojených přenosových kanálů pro přenos dat a hodí se tak principiálně pro aplikace s větší šířkou pásma, např. přenos obrazu kontinuálním způsobem. Použití jako internetového přístupu pomocí HSCSD - módu není z hlediska nákladů možno obhajovat, protože internetové aplikace již z chování uživatele vyžadují nárazový přenos a v systémech zprostředkovaných pomocí vedení vytvářejí značné dodatečné náklady. Integrovaný provoz hlasového spojení v tomto kanálu by rovněž byl nezodpovědným plýtváním prostředků. Dosavadní studie trhu proto ukazují velmi skromné akceptování této služby uživatelem, vhodné pro způsob H.-kanálu, s jejími strukturou nákladů a zdrojů o velikosti n x hlasový kanál.
Obrázek 1 ukazuje možné provedení způsobu podle vynálezu na příkladu sítě GSM. Schematicky znázorněné multimediální pracoviště (MW), např. notebook s videokamerou a hlasitým hlasovým zařízením, disponuje v této souvislosti v podstatě softwarovou aplikací (APS), Application
Programming Interface (API), nově příchozím Channel Access Client (CAC; zde označen jako součást mobilního terminálu MT), jakož i terminálovým adaptérem (TA; zde rovněž přiřazen MT) a mobilním terminálem (MT). Poslední je zde příkladně vyobrazen jako PC-karta. Prostorově tělesný tvar MT ale může být libovolný, např, jako mobilní telefon nebo také jako PC-karta (PCMCIA) pro pohodlný provoz na notebooku, PC, nebo Digital Personál Assistent (DPA) atd.
Přitom je podstatné, že MT může paralelně aktivovat a provozovat přenosové kanály (v používané terminologii mobilní radiotelefonie „služby“). Ze strany základní sítě se k tomu přidává inteligentní kanálový přístup a řídicí zařízení (ICAMU), které se k vizuálnímu znázornění na obrázku skládá z funkcí TRAU a PCU, které jsou rozšířené o funkčnost Intelligent Channel Management Unit (ICMU). ICAMU přejímá jako podstatnou novou funkci automatické přidělení rozdílných přenosových kanálů vzdušného rozhraní, uživatelsky optimalizovaných popř. orientovaných na datovou strukturu, v přednostně automatické spolupráci s CAC uživatele (orientovaný na provozovatele sítě, orientovaný na uživatele, orientovaný na náklady, orientovaný na prostředky, orientovaný na výkon, orientovaný na kvalitu atd.) a tyto předává do příslušných sítí (zprostředkovaných pomocí vedení, zprostředkovaných pomocí paketů). Toto zadávání se uskutečňuje pokud možno, automaticky z aplikace, přičemž by mělo existovat volitelné manuální působení a principiální možnost konfigurace uživatelem. Volitelná možnost působení na způsob přidělování kanálu by měla být rovněž dána ze strany provozovatele sítě, čímž je možné dynamické rozdělení zátěže a optimalizace vytížení na různých přenosových kanálech vzdušného rozhraní, aby se redukovala kapacita kanálu kompletní infrastruktury, dimenzovaná zejména pro doby špičko35 vého provozu. Když provozovatel sítě dává k dispozici a zpoplatňuje určité funkčnosti jenom na smluvním základě, je mezi ICAMU a Customer Care a Billing System (CCBS) zapotřebí příslušné rozhraní. ICAMU přebírá v uvedeném příkladu spolu s CAC dále analýzu existujících multimediálních dat, popř. protokolárních diskríptorů, servisních indikátorů uživatelských dat atd., za účelem rozdělení a přenosu po různých vzdušných rozhraních, pokud není žádáno žádné vyhrazené přiřazení kanálů. V ICAMU dále existuje možnost konverze protokolu z internetových a multimediálních protokolů (oboustranně), jakož i volitelný přenos paketově orientovaných dat (IP) přes služby, zprostředkované pomocí vedení (PSTN-, ISDN- nebo mobilem ukončený přístup), aniž by se k tomu musela, jako v GPRS, uskutečnit náhradní cesta přes internet, jakož i alternativně přenos služeb, zprostředkovaných pomocí vedení, přes vzdušné rozhraní do inter45 netu.
Obrázek 2 ozřejmuje ještě jednou cestu transportu multimediálních dat. Integrovaný multimediální tok dat, tekoucí mezi uživateli A a B, se rozpoznává v komponentách CAC a ICAMU podle vhodných deskriptorů, indikátorů popř. pomocí způsobu analýzy dat nebo podobně, dělí se na své přenosově orientované součásti, jako například IP-paketová data, krátké zprávy, hlas a kontinuální přenos obrazu atd., přenáší se po vzdušném rozhraní po, specifických pro mobilní radiotelefonii, frekvenčně a nákladově optimalizovaných, přenosových kanálech (UK1_-ÚK4), a na protistraně se opět shrnuje do proudu původních dat. Paralelní přenos se přitom uskutečňuje transparentně pro uživatele.
-5CZ 301258 B6
V alternativním provedení je také možné částečné nebo úplné zachování paralelního přenosu v ICAMU jakož i převedení na další různé komunikační partnery po různých přechodech sítě, nebo, když komunikační partner nebo dotyčná komunikační síť disponují srovnatelnými zařízení5 mi, je také možné oddělené převedení multimediálních dat na stejného komunikačního partnera (např. IP-spojení integrovanou IP-telefonií, přičemž IP-data se mohou přenášet po internetu a hlasové spojení na přenosové cestě se automaticky rozpojuje, paralelně přenáší po pevném spojení - telefonních sítích a následovně se pro zákaznickou aplikaci opět spojuje). Odlišné způsoby zahrnují přirozeně také komunikaci mezi uživateli ve stejné mobilní radiotelefonní síti.
CAC se přednostně implementuje jako softwarový řídicí program, zatímco 1CMU zpravidla představuje hardwarové zařízení, které se ale nechá přizpůsobovat přinejmenším v součástech, které jsou specifické pro protokol, konverzi a algoritmy v mikroprocesorové, popř. v signálové procesorové technice se softwarovou technologií, která se nechá opětovně zavádět za účelem flexibilní adaptace na rychle se měnící svět protokolů. Jako dodatečný užitek může tato kombinace vykonávat pro uživatele změny protokolu z IP - na svět zprostředkovaný pomocí vedení a obráceně atd. a tím umožnit komunikaci do různých sítí.
Popis zde platí zástupně pro libovolné radiotelefonní sítě s právě optimalizovanými přenosovými
2ú procedurami na například vzdušné rozhraní pro rozdílné aplikace (například pro hlasové, nárazové, kontinuální aplikace a aplikace při zprávách atp.) na příkladu struktury a nomenklatury mobilní radiotelefonní sítě GSM. Způsob podle vynálezu se adekvátním způsobem může používat v libovolných radiotelefonních sítích, nebo v případě potřeby v pevných sítích se srovnatelnou problematikou.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob optimalizovaného přenosu multimediálních služeb v mobilních komunikačních sítích, zejména v mobilních radiotelefonních sítích, u kterého se uvnitř mobilních komunikačních sítí provádí rozdělení, specifické pro datovou strukturu, a paralelní přenos existujícího toku dat
    35 po existujících a pro příslušné účely optimalizovaných přenosových kanálech (UKl - UK4) komunikační sítě, přičemž pro úplnou nebo částečnou separaci toku dat se používá jak funkční jednotka (CAC) na straně uživatele, tak funkční jednotka na straně centrální sítě, například funkční jednotka (ICAMU) přiřazená radiové základní stanici, vyznačující se tím, že podle směru toku dat jak funkční jednotka (CAC) na straně uživatele, tak funkční jednotka
    40 (ICAMU) na straně sítě, jsou vybaveny tak, aby rozeznaly jednotlivé aplikace v multimediálních tocích dat podle určitých parametrů, jako jsou např. indikátory, diskriptory, varianty protokolů nebo způsoby analýzy dat, a podle toho aby je separovaly, odděleně přenášely a opět sdružovaly.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že rozdělení, specifické pro datovou
    45 strukturu, se uskutečňuje zejména k překonání vzdušného rozhraní za účelem optimálního využití frekvenčních prostředků, jakož i k dosažení právě optimální přenosové kvality jednotlivých aplikací, popř. jednotlivých aplikací uvnitř multimediální aplikace.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že tok dat, rozdělený speci50 ficky pro datovou strukturu, se po paralelním, vždy optimalizovaném přenosu opět sdružuje podle původního toku dat tak, že přenos se uskutečňuje pro uživatele transparentně.
    -6CZ 301258 B6
  4. 4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se alespoň pro aplikaci specifické podíly toku dat nesdružují úplně, nýbrž se alespoň částečně vedou dále jako oddělený tok dat, a uvnitř mobilní radiotelefonní sítě, nebo alternativně přes různé přechody sítě k jiným telekomunikačním nebo datovým sítím, se vedou k různým vzdáleným stanicím nebo, specificky
  5. 5 pro aplikaci, ke stejné vzdálené stanici, tj. buď jednocestným, nebo vícecestným spojením.
    5. Způsob podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že nejenom funkční jednotka (CAC) na straně uživatele, ale i funkční jednotka (ICAMU) na straně sítě, jsou alespoň ve svých součástech, specifických pro protokol, konverzi a algoritmus, přednostně proio vedeny jako softwarové moduly pro mikroprocesory popř. signálové procesory tak, že je možné opětovné zavedení částečných funkčností podle potřeby nebo alternativně celkové funkčnosti po mobilní radiotelefonní sítí, a tím existuje permanentní možnost přizpůsobení na nové způsoby a protokoly.
    15
  6. 6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že existuje spojení mezi funkční jednotkou (ICAMU) na straně sítě a Customer Care a Billing System (CCBS), neboli systémem péče o zákazníky a účtování, provozovatele sítě za účelem potřebného tarifování nabízených služeb, jakož i k vytvoření a verifikaci jednotlivých smluvních podkladů v případě využití tohoto způsobu na straně uživatele.
  7. 7. Způsob podle některého z nároků lažó, vyznačující se tím, že funkční jednotka (CAC) na straně uživatele a funkční jednotka (ICAMU) na straně sítě, spolu komunikují prostřednictvím vhodných způsobů, přednostně pomocí signalizace v pásmu, aby se splnily požadavky na optimální datový přenos po různých přenosových kanálech mezi jednotlivými kompo25 nentami.
  8. 8. Způsob podle některého z nároků laž7, vyznačující se tím, že ve funkční jednotce (ICAMU) na straně sítě se jako dodatečná služba uživateli provádí konverze toků dat, existujících na straně uživatele, na jiné standardizované multimediální formáty nebo formáty
    30 protokolu, a tento se v případě potřeby předává po alternativních cestách.
  9. 9. Způsob podle některého z nároků Iaž8, vyznačující se tím, že alespoň funkční jednotka (ICAMU) na straně sítě může provádět vhodný mechanismus směrování a signalizace, aby se podíly multimediálních toků dat, specifické pro aplikaci popř. pro datovou strukturu,
    35 dopravovaly po různých přenosových sítích.
  10. 10* Použití způsobu podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9 v oblasti pevných sítí.
  11. 11. Způsob podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že se provede
    40 pomocí mechanismů přidělování kanálů na straně provozovatele sítě pro dynamické rozdělení zátěže a optimalizaci vytížení různých přenosových kanálů a/nebo různých sítí.
  12. 12. Způsob podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že se pomocí působení na straně uživatele, např. přes menu konfigurace přístroje uživatele, aktivuje pro zákaz45 nika individuální možnost výběru a rozhodnutí v co možná nejvíce oblastech, jako napr. rychlost přenosu, použité služby, priority, kvalita služeb, nebo náklady.
CZ20010874A 1998-09-10 1999-09-08 Zpusob optimalizovaného prenosu multimediálních služeb v mobilních komunikacních sítích, zejména mobilních radiotelefonních sítích CZ301258B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19841531A DE19841531B4 (de) 1998-09-10 1998-09-10 Verfahren zur optimierten Übertragung von multimedialen Diensten in mobilen Kommunikationsnetzen (Mobilfunknetzen)

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2001874A3 CZ2001874A3 (cs) 2001-08-15
CZ301258B6 true CZ301258B6 (cs) 2009-12-23

Family

ID=7880577

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20010874A CZ301258B6 (cs) 1998-09-10 1999-09-08 Zpusob optimalizovaného prenosu multimediálních služeb v mobilních komunikacních sítích, zejména mobilních radiotelefonních sítích

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1110418B1 (cs)
AT (1) ATE265791T1 (cs)
AU (1) AU1259300A (cs)
CA (1) CA2343389C (cs)
CZ (1) CZ301258B6 (cs)
DE (2) DE19841531B4 (cs)
ES (1) ES2221458T3 (cs)
PL (1) PL348028A1 (cs)
WO (1) WO2000016569A2 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10046345A1 (de) * 2000-08-17 2002-03-14 Siemens Ag Verfahren zur Separierung von Internet-Traffic und spezifischem Multimedia-Traffic im Kontext eines mobilen Zugangsnetzes für Paketnetze (Internet)
DE10058614B4 (de) * 2000-11-25 2015-07-23 Deutsche Telekom Ag Kommunikarionssystem mit Centrex-Funktionalität
NL1017870C2 (nl) 2001-04-18 2002-10-25 Marc Van Oldenborgh Werkwijze voor invers multiplexen.
NL1018463C2 (nl) 2001-07-04 2003-01-08 Marc Van Oldenborgh Werkwijze, inrichting en programmatuur voor digitaal inverse multiplexen.
DE10138363A1 (de) * 2001-08-03 2003-02-20 Deutsche Telekom Ag Verfahren zur Gewährleistung der Dienstgüte von Internet-Anwendungen bei optimaler Ausnutzung der aktuellen Netzressourcen

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1995018491A2 (en) * 1993-12-29 1995-07-06 Novalink Tech Inc Data communication device
EP0844796A2 (en) * 1996-11-22 1998-05-27 Sony Corporation Communication method
CZ25598A3 (cs) * 1996-05-29 1998-06-17 Koninklijke Philips Electronics N.V. Metoda a systém pro přenos zpráv v pagingovém systému s potvrzením

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH09107344A (ja) * 1995-10-06 1997-04-22 N T T Ido Tsushinmo Kk 音声信号/非音声信号の同時伝送方法及び装置
FI102232B1 (fi) * 1996-01-15 1998-10-30 Nokia Telecommunications Oy Pakettiradioverkko
DE19605223A1 (de) * 1996-02-13 1997-08-14 Sel Alcatel Ag Verfahren zum Betreiben einer Breitband-Verbindung zwischen einem Mobilfunk-Endgerät und einer netzseitigen Mobilfunkeinrichtung sowie Mobilfunk-Endgerät, netzseitige Mobilfunkeinrichtung und Mobilfunksystem
FI103462B1 (fi) * 1996-05-20 1999-06-30 Nokia Telecommunications Oy Suurinopeuksinen datasiirto matkaviestinverkoissa
SE510664C2 (sv) * 1996-10-29 1999-06-14 Ericsson Telefon Ab L M Metoder och anordning för meddelandehantering i ett kommunikationssystem
US5898668A (en) * 1996-12-13 1999-04-27 Siemens Information And Communication Networks, Inc. Method and system for increasing quality of service at or below a threshold cost

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1995018491A2 (en) * 1993-12-29 1995-07-06 Novalink Tech Inc Data communication device
CZ25598A3 (cs) * 1996-05-29 1998-06-17 Koninklijke Philips Electronics N.V. Metoda a systém pro přenos zpráv v pagingovém systému s potvrzením
EP0844796A2 (en) * 1996-11-22 1998-05-27 Sony Corporation Communication method

Also Published As

Publication number Publication date
DE59909352D1 (de) 2004-06-03
CA2343389A1 (en) 2000-03-23
ES2221458T3 (es) 2004-12-16
AU1259300A (en) 2000-04-03
DE19841531B4 (de) 2011-07-28
ATE265791T1 (de) 2004-05-15
EP1110418A2 (de) 2001-06-27
CA2343389C (en) 2008-12-02
PL348028A1 (en) 2002-05-06
DE19841531A1 (de) 2000-03-23
WO2000016569A3 (de) 2000-12-28
CZ2001874A3 (cs) 2001-08-15
WO2000016569A2 (de) 2000-03-23
EP1110418B1 (de) 2004-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6690679B1 (en) Method and system for bearer management in a third generation mobile telecommunications system
JP4488320B2 (ja) セルラ網用のインターネット・アクセス
US6678281B1 (en) Hardware configuration, support node and method for implementing general packet radio services over GSM
FI109444B (fi) Menetelmä ja järjestelmä datansiirtokanavien rinnakkaiskäyttöä varten
JP2010273370A (ja) Atmネットワークとipネットワークとの間の相互接続装置を提供する方法及び装置
US7068644B1 (en) Wireless access gateway to packet switched network
CA2377645C (en) Telecommunication network and routing method
FI106510B (fi) Järjestelmä puheen siirtämiseksi matkapuhelinverkon ja kiinteän verkon päätelaitteen välillä
AU756730B2 (en) System and method for mobile data services
KR100734155B1 (ko) 통신 시스템에서 대역폭 공급 방법 및 장치
CZ301258B6 (cs) Zpusob optimalizovaného prenosu multimediálních služeb v mobilních komunikacních sítích, zejména mobilních radiotelefonních sítích
KR100659197B1 (ko) 통합 인터넷 프로토콜 망에서의 보코딩 방법
CN1802861A (zh) 通用移动电话系统网络的覆盖微小区结构
RU66135U1 (ru) Система медиавещания в инфраструктуре оператора связи
EP1121783B1 (en) Switching means of a circuit switched network
Chatelain et al. WiMAX over GSM for Basic IP Access in African Rural Areas
KR20060004292A (ko) 액세스 망을 지정한 패킷 데이터 전송 방법

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170908