Oblast techniky
Vynález se týká číslicově řízeného impulzního magneticko—světelného léčebného přístroje pro povrchovou terapii, tvořeného dvěma nezávislými soustavami generátorů impulzů, k nimž je připojen aplikátor.
Dosavadní stav techniky
Moderní impulzní nízkokmitočtová magnetoterapie a impulzní neinvazivní světelná terapie jsou jedny z mnoha dnes běžně používaných bioíyzikálních léčebných postupů- Obě metody jsou pro15 duktem moderních elektronických technologií a znamenají pro medicínskou praxi efektivní a ověřené terapie. Jak magnetické, tak světelné pole, tj. elektromagnetické pole v optickém a blízkém optickému pásmu kmitočtů, zasahují lidské tělo nekontaktně ajejich specifický biofyzikální účinek je rozdílný.
Podstatou impulzní nízkokmitoětové magnetoterapie je indukční a silový vliv proměnného magnetického pole na tvorbu a pohyb elektricky nabitých částic v disociovaném prostředí lidské tkáně. Protože lidské tělo je magneticky neutrální, magnetické pole tělem prostupuje bez omezení či deformace. Toto proměnné magnetické pole vytváří elektrodynamické síly, ovlivňující chování iontů v buňkách a koloidních systémech lidské tkáně. Vlivem proměnného magnetického pole dochází k růstu propustnosti mezibuněčné membrány a tím ke vzrůstu zásobování buňky živinami a kyslíkem a k zlepšení odvodu zplodin látkové výměny. Pokud není buňka nevratně patologicky pozměněna, je schopna pomoct proměnného magnetického pole částečně nebo zcela obnovit svoje funkce. Protože živý organismus je převážně diamagnetický, magnetické pole jím prostupuje bez omezení. Tato skutečnost však znamená omezení terapie v oblasti mozkovny, mimo dalších omezujících kontraindikací, neboť proměnné magnetické pole může stimulovat v mozku nežádoucí jevy.
Současné přístroje sestávají ze zdroje proměnného, většinou impulzového elektrického signálu relativně nízkého kmitočtu 10° až 102 Hz a aplikátoru. Aplikátor tvoří zpravidla jedna rozměrná vzduchová cívka izolovaného vodiče, generující rozptylové proměnné magnetické pole o indukci 10° až 101 mT. Vzbuzené proměnné magnetické pole zasahuje tkáň v oblasti určené geometrickými rozměry cívky v určitém okamžiku pouze v jednom směru, kterému odpovídá i směr indukovaných elektrodynamických sil.
Nevýhodou stávajících magnetoterapeutických přístrojů je, že jimi vytvářené magnetické pole vstupuje hluboko pod povrch organismu. Z tohoto důvodu je použití impulzního magnetického pole např. v kosmetice, plastické a oční chirurgii či léčbě kožních onemocnění na hlavě a podobně téměř vyloučeno. Bezpečně aplikovaná léčba proto vyžaduje aktivní přítomnost odborného personálu.
Podstatou impulzní neinvazivní světelné terapie je vliv elektromagnetického záření v optickém a jemu blízkém pásmu kmitočtů, produkovaného světelnými zdroji koherentního nebo nekoherentního záření a soustředěného na relativně malou plochu povrchu organismu. Toto pole má mimo zanedbatelného tepelného efektu výrazný biochemický vliv podporující buňky k regeneraci a protizánětl i vý a analgetický účinek. Profesionální impulzní neinvazivní světelné terapeutické přístroje jakéhokoliv původu obsahují většinou jeden zdroj světla, který je umístěn přímo v hlavici aplikátoru aje spojen elektrickým spojem s napájecí jednotkou. Přístroje s jiným typem zdroje světla jej mají umístěný v napájecí jednotce a optickým spojem je světlo přenášeno do aplikátoru. I pro tuto metodu existuje řada kontraindikací. Protože průnik záření do pokožky je nevelký, závažné kontra indikace se týkají zejména prostoru těsně pod povrchem, jako např. při výskytu
- 1 CZ 300573 B6 maligních onemocnění kůže. Všeobecně uznávanou kontraindikací je přímé ozáření oční sítnice při pohybu světelného aplikátoru v blízkosti nechráněných očí. Léčba nezbytně vyžaduje aktivní přítomnost terapeuta.
Nevýhody doposud známých přístrojů spočívají zejména v tom, že
a) neumožňují kombinované působení obou polí na živý organismus, současně nebo každého pole zvlášť, při synchronní nebo asynchronní činnosti,
b) neumožňují programově měnit plošnou konfiguraci působení obou polí, to znamená vytvářet plošně proměnné soustředění obou typů energií, omezit aktivovanou plochu a měnit směr magnetického pole a zářivého toku,
c) neumožňují působení proměnného magnetického pole na větší ploše pokožky, aniž by pole neovlivňovalo tkáň i hluboko pod povrchem,
d) neumožňují působení proměnného světelného pole na větší ploše pokožky, aniž by nenastala možnost nežádoucího ozáření neléčených ploch,
e) neumožňuj í většinou vyloučit fyzickou přítomnost a činnost odborného personálu, a f) neumožňují použití dálkového řízení přístroje pomocí datového komunikačního kanálu.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky dosavadního stavu techniky do značné míry eliminuje číslicově řízený impulzní magneticko-světelný terapeutický přístroj pro povrchovou terapii, tvořený dvěma nezávislými soustavami generátorů impulzů, k nimž je připojen aplikátor, kde podstata vynálezu spočívá vtom, že aplikátor je vytvořen jako elektricky izolující nemagnetická podložka, na níž je uložena soustava cívek, jejichž čela přiléhají k povrchu nevodivé nemagnetické podložky, a soustava světelných zdrojů, přičemž cívky jsou jednotlivě spojeny s výstupy první soustavy generátorů impulzů, jejíž řídicí vstup je připojen k výstupu počítače, zatímco světelné zdroje jsou jednotlivě spojeny s výstupy druhé soustavy generátorů impulzů, jejíž řídicí vstup je připojen k výstupu počítače.
Ve výhodném provedení přístroje podle vynálezu obsahuje každá soustava generátorů impulzů registr, jehož vstup je společně se vstupem demultiplexoru vstupem soustavy generátorů impulzů ajehož výstup je přes digitálně analogový převodník spojen se vstupem předřadného zesilovače, jehož výstup je spojen s demultiplexorem, k jehož každému výstupu je jednotlivě připojen vždy jeden výkonový zesilovač, přičemž výstupy výkonových zesilovačů jsou výstupy soustavy generátorů impulzů.
V dalším výhodném provedení přístroje podle vynálezu je aplikátor opatřen alespoň jednou nosnou nemagnetíckou izolační podložkou pro připevnění čel cívek a světelných zdrojů, pokrytých průsvitnou ochrannou vrstvou.
V jiném dalším výhodném provedení přístroje podle vynálezu je aplikátor opatřen nevodivou nemagnetíckou podložkou ve tvaru duté podkovy pro jeho nasazení na lidský chrup, na jejíchž protilehlých stranách přiléhajících k dásni lidského chrupu jsou připevněny cívky a světelné zdro45 je, pokryté průsvitnou ochrannou vrstvou.
Vještě jiném výhodném provedení přístroje podle vynálezu je aplikátor opatřen nevodivou nemagnetíckou podložkou ve tvaru válce, do jehož povrchu jsou vloženy cívky a světelné zdroje, pokryté průsvitnou ochrannou vrstvou.
Konečně v dalším výhodném provedení přístroje podle vynálezu je aplikátor opatřen nevodivou nemagnetíckou podložkou ve tvaru masky s otvory pro oči, nos a ústa pro přiložení na lidský
-2CZ 300573 B6 obličej, na jejímž povrchu jsou připevněny cívky a světelné zdroje, pokryté průsvitnou ochrannou vrstvou.
Světelné zdroje pak mohou být s výhodou polovodičové lasery nebo světelné diody.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále podrobněji popsán podle přiložených výkresů, kde na obr. 1 je znázorněno io blokové schéma zapojení Číslicově řízeného impulzního magneticko-světelného terapeutického přístroje pro povrchovou terapii podle vynálezu, na obr. 2 je znázorněno konstrukční provedení aplikátoru pro plošnou aplikaci, na obr. 3 je znázorněno konstrukční provedení aplikátoru pro stomatologické aplikace, na obr. 4 je znázorněno konstrukční provedení aplikátoru pro gynekologické aplikace a na obr. 5 je znázorněno konstrukční provedení aplikátoru pro kosmetické a der15 matologické aplikace.
Příklady provedení vynálezu
Blokové schéma zapojení číslicově řízeného impulzního magneticko-světelného terapeutického přístroje na obr. 1 sestává z počítače 1, k jehož výstupu jsou připojeny první soustava 2 generátorů impulzů a druhá soustava 3 generátorů impulzů, které jsou spojeny s aplikátorem 4. Aplikátor 4 obsahuje nevodivou nemagnetickou podložku ve tvaru přizpůsobeném dané aplikaci se soustavou 5 cívek 6 a se soustavou 7 světelných zdrojů 8. Jedna napájecí svorka každé cívky 6 je spo25 jena s výstupem svého vlastního generátoru impulzů a druhá je spojena s napájecím zdrojem 9. První soustava 2 generátorů impulzů obsahuje soustavu 11 výkonových zesilovačů 10, jejichž výstupy tvoří výstupy první soustavy 2 generátorů impulzů a jejichž vstupy jsou připojeny k výstupům demultiplexoru 12. Demultiplexor 12 je svými vstupy spojeny jednak s výstupem předřadného zesilovače 13, jednak s výstupem počítače 1. Předřadný zesilovač 13 je svým vstu30 pem spojen s výstupem analogově digitálního převodníku 14, jehož vstup je spojen s výstupem registru 15. Registr 15 je pak svým vstupem spojen s výstupem počítače 1.
Obdobně je zapojena druhá soustava 3 generátorů impulzů. Obsahuje soustavu 11 výkonových zesilovačů 10, jejichž výstupy tvoří výstupy druhé soustavy 3 generátorů impulzů a jejichž vstu35 py jsou připojeny k výstupům demultiplexoru 12. Demultiplexor 12 je svými vstupy spojen jednak s výstupem předřadného zesilovače 13, jednak s výstupem počítače 1- Předřadný zesilovač 13 je svým vstupem spojen s výstupem analogově digitálního převodníku 14, jehož vstup je spojen s výstupem registru 15. Registr 15 je pak svým vstupem spojen s výstupem počítače 1.
Počítač 1 je připojen na datový komunikační kanál 16.
Konstrukční provedení aplikátoru 4 pro plošnou aplikaci znázorněné na obr. 2 sestává z elektricky izolující nemagnetické podložky, na níž jsou upevněny cívky 6 soustavy 5, které svými čely přiléhají k elektricky izolující nemagnetické podložce, a světelné zdroje 8 soustavy 7. Soustava 5 cívek 6 a soustava 7 světelných zdrojů 8 jsou překryty průsvitnou ochrannou vrstvou 18.
Konstrukční provedení aplikátoru 19 pro stomatologické aplikace znázorněné na obr. 3 je vytvořeno z elektricky izolujícího nemagnetického materiálu ve tvaru duté podkovy, na jejíchž protilehlých, k dásni lidského chrupu přiléhajících stranách jsou upevněny cívky 6 soustavy 5 a svě50 telné zdroje 8 soustavy 7. Soustava 5 cívek 6 a soustava 7 světelných zdrojů 8 jsou překryty průsvitnou ochrannou vrstvou 20.
Konstrukční provedení aplikátoru 21 pro gynekologické aplikace znázorněné na obr. 4 je vytvořeno z elektricky izolujícího nemagnetického materiálu ve tvaru válce, do jehož povrchu jsou vlo-3 07 300573 B6 ženy cívky 6 soustavy 5 a světelné zdroje 8 soustavy 7. Soustava 5 cívek 6 a soustava 7 světelných zdrojů 8 jsou překryty průsvitnou ochrannou vrstvou 22.
Konstrukční provedení aplikátoru 23 pro kosmetické aplikace znázorněné na obr. 5 je vytvořeno z pružné elektricky izolující nemagnetické masky, na níž jsou upevněny cívky 6 soustavy 5 a světelné zdroje 8 soustavy 7. Soustava 5 cívek 6 a soustava 7 světelných zdrojů 8 jsou překryty průsvitnou ochrannou vrstvou 24.
Podstatou činnosti číslicově řízeného impulzního magneticko-světelného terapeutického přístroje io pro povrchovou terapii podle vynálezu je postupné generování plošného impulzního magnetického a světelného pole, přičemž obě pole mohou vznikat zároveň nebo každé zvlášť, synchronně nebo asynchronně, pomocí aplikátoru 4, 19. 21, 23. Časová závislost rozložení obou polije určována počítačem 1 podle programu terapie.
Vlastní činnost číslicově řízeného impulzního magneticko-světelného terapeutického přístroje pro povrchovou terapii podle vynálezu probíhá tak, že výpočetní program počítače I, nastavený vložením vstupních údajů na začátku terapie terapeutem, případně dále korigovaný v průběhu terapie, řídí prostřednictvím registrů j_5, digitálně analogových převodníků 14, předřadných zesilovačů 13 a demultiplexorů 12 obě soustavy H výkonových zesilovačů 10, které impulzně napájejí jednotlivé cívky 6 soustavy 5 a jednotlivé světelné zdroje 8 soustavy 7. Cívky 6 soustavy 5 vytvářejí postupné impulzní magnetické pole, které je vzhledem k velikosti, tvaru a umístění těchto cívek 6 a velikosti impulzů napájecího proudu možno považovat za plošné s malou hloubkou vniku. Světelné zdroje 8 soustavy 7 vytvářejí postupné impulzní světelné pole, které vzhledem k množství a poloze současně aktivních světelných zdrojů 8 a velikosti impulzů napájecího proudu možno považovat za plošné. Vzhledem k tomu, že obě nezávislé soustavy 2, 3 generátorů impulzů jsou identické, nezávisí na typu zátěže výkonových zesilovačů 10 a aplikátory 4, 19, 21, 23 lze používat jako magneticko-světelné nebo magnetické nebo světelné.
Číslicově řízený impulzní magnet i cko-světelný terapeutický přístroj pro povrchovou terapii pod30 le vynálezu je takto určen pro terapie, u nichž se vyžaduje působení plošného impulzového magnetického nebo světelného pole jen do malých hloubek pod povrch živé tkáně, cožje výhodné zejména v dermatologii, korektivní dermatologii, kosmetice, oční chirurgii, oční chirurgii, stomatologii, gynekologii a podobně. Užití přístroje se řídí rozdílnými požadavky terapie, čemuž odpovídá konstrukce vlastního přístroje, tvar a vlastnosti aplikátoru 4, 19, 21, 23 a specifické programové vybavení.
Mozaikově strukturované rozdělování magnetické a elektromagnetické energie co do množství, směru působení, trvání i vzájemné souhry, determinované vybraným terapeutickým algoritmem, umožňuje vyloučit nutnost fyzické přítomnosti terapeuta i jeho činnosti během léčby. Tato sku40 tečnost umožňuje dálkovou terapii dlouhodobě léčených pacientů v domácím prostředí prostřednictvím například Internetu.
Průmyslová využitelnost
Číslicově řízený impulzní magnet i cko-světelný terapeutický přístroj pro povrchovou terapii podle vynálezu je možno průmyslově vyrábět a využívat jej v léčebné praxi.