CZ29989U1 - Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor - Google Patents

Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor Download PDF

Info

Publication number
CZ29989U1
CZ29989U1 CZ2016-32571U CZ201632571U CZ29989U1 CZ 29989 U1 CZ29989 U1 CZ 29989U1 CZ 201632571 U CZ201632571 U CZ 201632571U CZ 29989 U1 CZ29989 U1 CZ 29989U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
space
microclimate
dehumidifying
air
dehumidification
Prior art date
Application number
CZ2016-32571U
Other languages
English (en)
Inventor
Tom Marek
Original Assignee
Eco Pressure Ventilation s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eco Pressure Ventilation s.r.o. filed Critical Eco Pressure Ventilation s.r.o.
Priority to CZ2016-32571U priority Critical patent/CZ29989U1/cs
Publication of CZ29989U1 publication Critical patent/CZ29989U1/cs

Links

Landscapes

  • Drying Of Gases (AREA)
  • Air Conditioning Control Device (AREA)

Description

Technické řešení se týká oblasti vzduchotechniky uzavřených prostor, zejména zařízení pro vytváření mikroklimatu, odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor.
Dosavadní stav techniky
U dosavadních konvenčních běžně používaných způsobů pro vytváření mikroklimatu, odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor se využívají zejména odvlhčovače absorbující vzdušnou vlhkost nebo bývají tyto prostory opatřeny vzduchotechnikou, pracující na základě technologie podtlaku, nebo tzv. stejnotlaku.
Pro odvlhčování prostor s vnitřními krytými bazény s použitím vzduchotechniky jsou také známa řešení, která popisují zařízení pro odvlhčování vnitřních prostor, jejichž podstatou je připojení vnějšího ventilátoru spojeného ventilačním potrubím s vnitřním odvlhčovaným prostorem pro vytvoření přetlaku vzduchu v tomto prostoru.
Mezi tato řešení lze zařadit např. řešení podle užitného vzoru CZ 22753 nebo užitného vzoru CZ 26696. Podstatou těchto řešení je zařízení pro odvlhčování vnitřních prostor, kde je ventilátor pro vytvoření přetlaku vzduchu v tomto prostoru, spojený ventilačním potrubím s vnitřním odvlhčovaným prostorem připojen k ovládací jednotce, připojené dále k vnějším a vnitřním čidlům teploty, tlaku a vlhkosti, která mají nastaveny horní a dolní meze vlhkosti v místnosti s bazénem a činnost ventilátoru je zahájena pouze při dosažení těchto mezí. Společným nedostatkem těchto uvedených řešení je zejména řízení činnosti ventilátoru pro vytvoření přetlaku vzduchu v souvislosti s pomalou reakcí systému na změnu venkovních podmínek, kdy systém reaguje se zpožděním až při dosažení krajních nastavených mezí vlhkosti v odvlhčovaném prostoru.
Vzhledem k tomu, že se v posledních letech mění na naší planetě mikroklima, se výrazným způsobem omezuje účinnost doposud používaných technologií odvlhčování. Dosavadní zařízení se tak stávají málo účinnými a v mnoha případech se stav mikroklimatu v odvlhčovaných nebo vysoušených prostorách naopak ještě zhoršuje. Je také laboratorně prokázáno, že se při takových podmínkách a při podtlaku vzduchu v odvlhčovaném prostoru mění mikroklima k horšímu. Podstata technického řešení
Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor podle tohoto technického řešení sestávající z přisávacího prvku se samotížnou cirkulací vzduchu z vnějšího prostoru, systému rozvodného vzduchotechnického potrubí, systému odváděcího potrubí, řídící jednotky, senzorů teploty a vlhkosti vnějšího prostoru a senzorů teploty a vlhkosti vnitřního prostoru v němž je požadováno specifikované mikroklima, jehož podstata spočívá v tom, že systém rozvodného vzduchotechnického potrubí je na vnitřním potrubí doplněn o vestavěný ionizátor, a že řídící jednotka obsahuje počítač, jehož součástí je software s naprogramovanou vyhodnocovací rovnicí k výpočtu aktuálně potřebného množství přisávaného vzduchu z okolního prostoru do prostoru vnitřního, když výpočet vychází z dat získaných vnějšími a vnitřními senzory tlaku, teploty a vlhkosti, přičemž vnitřní prostor je rozdělen na první prostor a druhý, odvlhčovaný, prostor, když první prostor je blízký druhému, odvlhčovanému, prostoru a tyto prostory jsou od sebe stavebně odděleny a propojeny vnitřním potrubím. Ionizátor, vložený do systému rozvodného vzduchotechnického potrubí, vytváří vyrážením záporných iontů přes cívku prostředí mikroklimatu pozitivní pro přítomnost živých organizmů, přičemž svým záporným nábojem současně vytláčí vodu v difuzním stavu zpět do zdivá a snižuje tak odpař vodních hladin v uzavřeném prostoru. Ve výhodném provedení je toto zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor, zejména pak krytých bazénů pro zvýšení účinnosti dále opatřeno zdrojem sálavého tepla, když tento zdroj sálavého teplaje umístěn na stropě a/nebo stěnách vnitřního prostoru spožadovaným mikroklimatem.
-1 CZ 29989 Ul
Navrhované zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor je systémem pro vytváření mikroklimatu v uzavřených prostorách všech typů a využívá přitom přetlaku ze vzduchu vháněného z vnějšího prostoru. Vzduch přitom prochází přes potrubí s vestavěným ionizátorem. Podstatou správné a efektivní funkčnosti je řídící jednotka s naprogramovanou inovativní rovnicí, která svým výpočtem přesně udává aktuální vhodnost přisávaného množství vzduchu do prostoru s požadovanými vlastnostmi mikroklimatu. Využitím tohoto výpočtu se reguluje vpouštění vzduchu a tímto se zabrání nežádoucí vlhkosti způsobené např. nepřiměřeným odparem ze zastřešené vodní plochy. Bez použití výpočtu podle inovativní rovnice v řídicím systému je celá technologie zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor podle tohoto technického řešení neovladatelná a její funkce je nevyhovující.
Použitím ionizátoru vloženého do systému rozvodného potrubí je přitom využit záporný pól země a vody, při kterém dojde k efektu odpuzování protikladných pólů a vytlačování vody přetlakem zpět např. do zdivá. U vodní hladiny se použitím ionizátoru vloženého do systému rozvodného potrubí může snížit odpař až o 15 %.
Při využití zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor podle tohoto technického řešení jako celku tak dochází k zásadním úsporám anergie v poměru k požadavku uživatele. Objasnění výkresů
Technické řešení bude blíže popsáno pomocí výkresu na obr. 1, na němž je znázorněno schéma zařízení použitého u odvlhčování vnitřních prostor obecně, a obr. 2, na němž je znázorněno toto zařízení v provedení pro použití u krytých bazénů nebo obecně vnitřních prostor s vodní hladinou.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor podle Obr. 1 používá způsobu primárního přisávání venkovního vzduchu samotížnou cirkulací do prvního prostoru 1 blízkého prostoru 2 s požadovaným mikroklimatem z důvodu zamezení kondenzace na potrubí.
Zařízení je tvořeno přisávacím prvkem 14 se samotížnou cirkulací vzduchu, tzv. samotížkou, systémem rozvodného vzduchotechnického potrubí, tvořeném systémem odváděcího potrubí 6, 7 a 8 a vnitřním potrubím 13, propojujícím první prostor I a prostor 2 s požadovaným mikroklimatem, řídící jednotkou 9, senzory l_l teploty a vlhkosti vnějšího prostoru, senzory 10 teploty a vlhkosti prostoru 2, v němž je požadováno specifikované mikroklima a pasivním ionizátorem 3 opatřeným na svém vstupu filtrem 15 a poháněným motorem 4.
V prostoru I je vzduch nasáván přes filtr 15 do vnitřního potrubí 13 přes pasivní ionizátor 3 motorem 4, který vzduch tlačí otvorem 5 přes oddělovací zeď do prostoru 2 s požadovaným mikroklimatem. Proces je řízen počítačem, který je součástí řídící jednotky 9, se softwarem obsahujícím naprogramovanou rovnici, která svým výpočtem přesně udává aktuální vhodné množství přisávaného vzduchu do prostoru 2 s požadovanými vlastnostmi mikroklimatu. Řídící jednotka 9 přijímá a zpracovává informace z vnitřního senzoru 10 teploty a vlhkosti a venkovního senzoru 11 teploty a vlhkosti, a po zpracování informací pomocí motoru 4 zapíná a/nebo vypíná přisávací prvek 14 se samotížnou cirkulací vzduchu.
V prostorech se zdrojem vlhka je nutné odvádět zbytkovou vlhkost potrubím 6. Potrubí 6 k odvodu zbytkového kondenzátu je dimenzováno v závislosti na průměru přívodního potrubí v poměru 20 : 1 - v tomto konkrétním případě je průměr přívodního potrubí 200 mm ku 10 mm průměru potrubí 6 pro odvod kondenzátu.
Z důvodu energetických ztrát je z potrubí 6 odváděn vlhký vzduch na hranici venkovního prostoru. Délka venkovního potrubí 8, nutná ke zkondenzování vlhkého odváděného vzduchu a následnému odvodu kondenzátu do odpadního potrubí 7 přitom musí být dostatečná k zajištění kondenzace příslušného množství vzduchu, přičemž ve většině případů je dostatečnou délka ven-2 CZ 29989 Ul kovního potrubí 8 nepřesahující více než 500 mm od kolmé stěny budovy, v tomto případě 450 mm.
U prostoru s požadovaným mikroklimatem 2 není pro vysoušení nutný odvod odpadního kondenzátu. U otvoru 5 ve zdi mezi prostorem i a prostorem 2 s požadovaným mikroklimatem je pro zamezení vniknutí samotížného vzduchu z venkovního prostoru v případě vypnutí řízeného systému z důvodu nevýhodných venkovních klimatických podmínek vhodně umístěna zpětná klapka 16. V systému vzduchotechniky je pro zvýšení množství záporných aniontů zapojen potrubní ionizátor 3, u kterého není nutný odvod zbytkového kondenzátu. Z bezpečnostních důvodů je řídící jednotka 9 spojena s požárním čidlem 12, které v případě havárie systém odpojí.
Příklad 2
Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor, zejména krytých bazénů podle Obr. 2 používá způsobu primárního přisávání venkovního vzduchu samotížnou cirkulací do prvního prostoru 1 blízkého prostoru 2 s požadovaným mikroklimatem z důvodu zamezení kondenzace na potrubí.
Zařízení je tvořeno přisávacím prvkem 14 se samotížnou cirkulací vzduchu, tzv. samotížkou, systémem rozvodného vzduchotechnického potrubí, tvořeném systémem odváděcího potrubí 6, 7 a 8 a vnitřním potrubím 13, propojujícím první prostor I a prostor 2 s požadovaným mikroklimatem, řídící jednotkou 9, senzory 11 teploty a vlhkosti vnějšího prostoru, senzory 10 teploty a vlhkosti prostoru 2, v němž je požadováno specifikované mikroklima a pasivním ionizátorem 3 opatřeným na svém vstupu filtrem 15 a poháněným motorem 4.
V prostoru I je vzduch nasáván přes filtr 15 do vnitřního potrubí 13 přes pasivní ionizátor 3 motorem 4, který vzduch tlačí otvorem 5 přes oddělovací zeď do prostoru 2 s požadovaným mikroklimatem. Proces je řízen počítačem, který je součástí řídící jednotky 9, se softwarem obsahujícím naprogramovanou rovnici, která svým výpočtem přesně udává aktuální vhodné množství přisávaného vzduchu do prostoru 2 s požadovanými vlastnostmi mikroklimatu. Řídící jednotka 9 přijímá a zpracovává informace z vnitřního senzoru 10 teploty a vlhkosti a venkovního senzoru 11 teploty a vlhkosti, a po zpracování informací pomocí motoru 4 zapíná a/nebo vypíná přisávací prvek 14 se samotížnou cirkulací vzduchu.
V prostorech se zdrojem vlhka, tzn. např. v prostorech s vodní hladinou, jako jsou kryté bazény, je nutné odvádět zbytkovou vlhkost potrubím 6. Potrubí 6 k odvodu zbytkového kondenzátu je dimenzováno v závislosti na průměru přívodního potrubí v poměru 20 : 1, v tomto konkrétním případě je průměr přívodního potrubí 300 mm ku 15 mm průměru potrubí 6 pro odvod kondenzátu.
Z důvodu energetických ztrát je z potrubí 6 odváděn vlhký vzduch na hranici venkovního prostoru. Délka venkovního potrubí 8, nutná ke zkondenzování vlhkého odváděného vzduchu a následnému odvodu kondenzátu do odpadního potrubí 7 přitom musí být dostatečná k zajištění kondenzace příslušného množství vzduchu, přičemž ve většině případů je dostatečnou délka venkovního potrubí 8 nepřesahující více než 500 mm od kolmé stěny budovy, v tomto případě je délka venkovního potrubí 8 480 mm.
Ke zvýšení zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor pro použití u prostor 2 s požadovaným mikroklimatem s vodní hladinou je toto dále opatřeno zdrojem sálavého tepla 17, umístěného na stropě a/nebo stěnách prostoru 2 s požadovaným mikroklimatem.
U prostoru s požadovaným mikroklimatem 2 není pro vysoušení nutný odvod odpadního kondenzátu. V systému vzduchotechniky je pro zvýšení množství záporných aniontů zapojen potrubní ionizátor 3, u kterého není nutný odvod zbytkového kondenzátu. Z bezpečnostních důvodů je řídící jednotka 9 spojena s požárním čidlem 12, které v případě havárie systém odpojí. Průmyslová využitelnost
Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor podle tohoto technického řešení je použitelné pro vytváření mikroklimatu v uzavřených prostorách všech typů, jako jsou call centra, pen-3CZ 29989 Ul ziony, sportovní haly, odvlhčení bazénových hal, inženýrských staveb, tunelů, kolektorů, vysoušení objektů, historické stavby, sklepy i objekty po povodních, atd.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (5)

1. Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor, sestávající z přisávacího prvku (14) se samotížnou cirkulací vzduchu z vnějšího prostoru, systému rozvodného vzduchotechnického potrubí, řídící jednotky (9), vnějších senzorů (11) teploty a vlhkosti, vnitřních senzorů (10) teploty a vlhkosti, a motoru (4), vyznačující se tím, že systém rozvodného vzduchotechnického potrubí sestává ze systému odváděcího potrubí (6, 7 a 8) a vnitřního potrubí (13), přičemž k vnitřnímu potrubí (13) je připojen vestavěný ionizátor (3), poháněný motorem (4); a že řídící jednotka (9) zařízení obsahuje počítač, jehož součástí je software s naprogramovanou vyhodnocovací rovnicí k výpočtu aktuálně potřebného množství přisávaného vzduchu z okolního prostoru do prostoru vnitřního.
2. Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor podle nároku 1, vyznačující se t í m , že vnitřní prostor je rozdělen na první prostor (1) a prostor (2) s požadovaným mikroklimatem, když první prostor (1) je blízký prostoru (2) s požadovaným mikroklimatem a tyto prostory (1 a 2) jsou od sebe stavebně odděleny a propojeny vnitřním potrubím (13) vedeným otvorem (5) vytvořeným ve stavebním oddělení prostoru prvního (1) a prostoru (2) s požadovaným mikroklimatem.
3. Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor podle nároku la2, vyznačující se tím, že pro zamezení vniknutí samotížného vzduchu z venkovního prostoru v případě vypnutí řízeného systému z důvodu nevýhodných venkovních klimatických podmínek je na konci vnitřního potrubí (13) ústícího do prostoru (2) s požadovaným mikroklimatem umístěna zpětná klapka (16).
4. Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor podle nároku laž3, vyznačující se tím, že ke zvýšení jeho účinnosti pro použití u prostoru (2) s požadovaným mikroklimatem svodní hladinou je toto opatřeno zdrojem sálavého tepla (17), umístěného na stropě aznebo stěnách prostoru (2) s požadovaným mikroklimatem.
5. Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor podle nároku laž4, vyznačující se t í m , že řídící j ednotka (9) j e připoj ena k požárnímu čidlu (12).
CZ2016-32571U 2016-07-14 2016-07-14 Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor CZ29989U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32571U CZ29989U1 (cs) 2016-07-14 2016-07-14 Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32571U CZ29989U1 (cs) 2016-07-14 2016-07-14 Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29989U1 true CZ29989U1 (cs) 2016-11-15

Family

ID=57353960

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32571U CZ29989U1 (cs) 2016-07-14 2016-07-14 Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29989U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5620368A (en) Forced climate ventilator
US20190056128A1 (en) Multi-Purpose Ceiling Fan with Sensors
JP4108682B2 (ja) 通気断熱構造を備えた建築物の室内環境制御方法
KR20070042946A (ko) 지하 자연습도를 보유한 지열 에너지 송풍 시스템
CN111139930A (zh) 防潮建筑物
JP6986352B2 (ja) 床下除湿システムおよび床下除湿方法
CZ29989U1 (cs) Zařízení pro odvlhčování a vysoušení vnitřních prostor
CN112648691A (zh) 辐射式空调器
JP7085188B2 (ja) 建物の換気システム
JP2002195623A5 (cs)
US20040139688A1 (en) Drying system for structural waterproofing
US20060185838A1 (en) Controlling humidity in zones during a drying process
CN107725090B (zh) 一种地下隧道通风系统及其实施方法
KR100329326B1 (ko) 통합 냉방 및 환기시스템
JP5325414B2 (ja) 防錆除湿装置及びシステム
EP1821056A2 (en) Pressurizing buildings to improve drying
SI1830134T1 (sl) Naprava za sušenje zraka v stavbah, zlasti v zaprtih plavalnih bazenih
US20060189270A1 (en) Pressurizing buildings to improve drying
JP2016065702A (ja) 建物の空調システムとその制御方法
RU2741602C1 (ru) Устройство для осушения воздуха в животноводческих помещениях
JP2009186128A (ja) 高気密高断熱建築物の換気空調システム
CN220852561U (zh) 一种房屋回潮结构
US7698903B1 (en) Energy efficient ventilation system
JP7018627B2 (ja) 空調設備
CN107726525A (zh) 一种综合管廊防潮除湿通风系统及其实施方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20161115

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200710

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20230626