CZ299745B6 - Reproduktorové zarízení - Google Patents

Reproduktorové zarízení Download PDF

Info

Publication number
CZ299745B6
CZ299745B6 CZ20021168A CZ20021168A CZ299745B6 CZ 299745 B6 CZ299745 B6 CZ 299745B6 CZ 20021168 A CZ20021168 A CZ 20021168A CZ 20021168 A CZ20021168 A CZ 20021168A CZ 299745 B6 CZ299745 B6 CZ 299745B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
microphone
acoustic
output signal
pass filter
amplifier
Prior art date
Application number
CZ20021168A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20021168A3 (cs
Inventor
Tanaka@Hidekazu
Konno@Fumiyasu
Original Assignee
Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. filed Critical Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.
Publication of CZ20021168A3 publication Critical patent/CZ20021168A3/cs
Publication of CZ299745B6 publication Critical patent/CZ299745B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R3/00Circuits for transducers, loudspeakers or microphones
    • H04R3/002Damping circuit arrangements for transducers, e.g. motional feedback circuits

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Circuit For Audible Band Transducer (AREA)

Abstract

Reproduktorové zarízení, které je použitelné pro ruzná zvuková zarízení, jakým je napr. televizní prijímac, a má akustickou trubici usporádanou pred reproduktorovou jednotkou a opatrenou mikrofonem pro detekování zvuku reprodukovaných reproduktorovou jednotkou. Zvuky reprodukované reproduktorovou jednotkou jsou upraveny signály detekovanými mikrofonem k vytvorení vyrovnané závislosti zvukového výstupu. Reproduktorové zarízení zahrnuje zesilovac (3) výkonu, ke kterému se privádí vstupní signál skrze odecítacku (6), reproduktorovou jednotku (1) pro reprodukování výstupních signálu privedených ze zesilovace (3) výkonu, akustickou trubici (2) usporádanou pred reproduktorovou jednotkou (1) pro vedení zvukových vln, mikrofon (4) pro detekování akustických výstupu vyzárených z reproduktorové jednotky (1), a zesilovac (5) mikrofonu pro zesílení akustických výstupních signálu detekovaných mikrofonem (4). Výstupní signály zesilovace (5) mikrofonu se vedou do odecítacky (6) a soucasne stejné výstupní signály zesilovace (5) mikrofonu se vedou skrze sekundární vysokopásmový filtr (7) do odecítacky (6). Tímto zpusobem je vytvoren záporný zpetnovazební obvod pro potlacení špicek a hloubek k dosažení vyrovnané frekvencní závislosti akustického tlaku.

Description

Reproduktorové zařízení
Oblast techniky
Vynález se tyká reproduktorového zařízení použitelného v různých akustických zařízeních a televizních přijímačích a zejména reproduktorové jednotky spojené s akustickou trubicí uspořádanou před reproduktorovou jednotkou, přičemž akustická trubice má mikrofon pro detekci zvuku reprodukovaného reproduktorovou jednotkou a zvuk z reproduktorové jednotky je regulován io podle signálů detekovaných mikrofonem.
Dosavadní stav techniky
Patentový dokument US 6 122 385 popisuje reproduktorové zařízení, ve kterém se signál, detekovaný mikrofonem, umístěným v uzavřeném krytu, negativné zpětně vede skrze filtr do zesilovače. Mezní frekvence filtruje nastavena tak, zeje stejná nebo vyšší, než je nejnižší rezonanční frekvence reproduktorové jednotky. Avšak reproduktorové zařízení nezahrnuje žádnou akustickou trubici, umístěnou před reproduktorovou jednotkou a řešení, popsané v uvedeném dokumen20 tu, neřeší problém, tykající se rezonance akustické trubice,
V této části přihlášky vynálezu je uveden popis jako konvenčního reproduktorového zařízení stejného typu jako vynález, přičemž v tomto popise jsou činěny odkazy na obr. 7. 8(A) a 8(B). Obr. 7 zobrazuje blokové schéma, obr. 8(A) zobrazuje výstupní signály mikrofonu a obr. 8(B) zobrazuje závislosti zvukového výstupu konvenčního reproduktorového zařízení, kde křivka „a zobrazuje závislost akustického tlaku a křivka „b zobrazuje závislost fáze.
Jak je to zřejmé z obr. 7, reproduktorová jednotka U která generuje zvukové vlny, jc spojena s akustickou trubicí 2. Za účelem potlačení rezonance obě strany akustické trubice 2 obklopuje so zvuk-absorbující materiál (není zobrazen). Pro detekci zvukových výstupních signálu uvnitř akustické trubice 2 a v blízkosti reproduktorové jednotky lje uspořádán mikrofon 4.
Když se signál přivede do reproduktorové jednotky 1 skrze odečítačku 6 a zesilovač 3 výkonu, reproduktorová jednotka 1 generuje akustický výstup, který se vyvede z otvoru skrze akustickou trubici 2. Stojatá vlna způsobená délkou akustické trubice 2 a stojatá vlna generovaná uvnitř akustické trubice 2 vede k tomu, že reproduktorové zařízení reprodukuje zvuky, které mají strmé špičky a hloubky ve frekvenční závislosti akustického tlaku. Za účelem zamezení tohoto jevu se používá zvuk-poh kujícího materiálu pro potlačení stojatých vln. Avšak zvuk-pohlcující materiál není dostatečně účinný pro úplné potlačení stojatých vln. A proto mikrofon 4 detekuje zbývající stojatou vlnu a vede ji zpátky do odečítačky 6 skrze zesilovač 5 mikrofonu. Tímto způsobem se uvnitř akustické trubice 2 pohltí stojatá vlna a dosáhne se plochá frekvenční závislost akustického tlaku.
Je známé, že se akustická trubice spojená s přední částí reproduktorové jednotky používá k pro45 dukování rezonance v trubici, přičemž generovaná rezonanční frekvence fje dána rovnicí f-(n + 1 )C/4U, kde fje rezonanční frekvence trubice, nje n tá rezonance, C rychlost zvuku a Lje délka trubice.
Ve výše popsané konfiguraci reproduktorového zařízení, když se primární rezonance (n_l) způsobená délkou potrubí opravuje fázovým rozdílem mezi elektrickým vstupním signálem přivedeným do reproduktorové jednotky i a zvukovým výstupním signálem vyzářeným z reproduktorové jednotky i, posune sc rezonanční složka, což se po opravě projeví jako špička v závislosti zvukového výstupu. 'Tudíž je obtížné vyhladit závislost zvukového výstupu. Kromě toho. poněCZ 299745 Bó vadž zpětná vazba se provádí pro cely frekvenční rozsah od nízké frekvenční složky k vysoké frekvenční složce, není možné regulovat žádoucí frekvenční složku.
Vztah mezi vstupem a výstupem je vyjádřen následující rovnicí
V^sfljp/Vwiip = A/(l + A . T(S)) kde Vw^p je výstupní výkon, Vvstup je vstupní výkon, A celkové zesílení dosažené zesilovači, a T(S) je přenosová funkce.
Za předpokladu, že mikrofon 4 má přibližně plochou závislost a funkce T(S) je v podstatě rovná přenosové funkci reproduktorové jednotky C funkce T(S) má hodnotu -I v důsledků fázového posunu způsobeného reproduktorovou jednotkou J a druhou nebo třetí rezonanční frekvencí akustické trubice 2.
V některých případech sc jmenovatel stane nulovým, aby byl připraven k provedení oscilace. To způsobí, žc použití příliš mnoha zpětných vazeb, beroucí v úvahu krajní mez oscilace, a účinné regulování oblasti nízkých frekvencí a rezonance trubice se stane obtížným.
Vynález řeší výše uvedený problém a poskytuje reproduktorové zařízení, které má stabilní závislosti.
Patentový dokument JP 07-162990 popisuje reproduktorové zařízení, vc kterém se část signálu, detekovaná mikrofonem, umístěným v akustické trubici, zpětně vede skrze sěílaěku/odeěítačku do zesilovače, V tomto reproduktorovém zařízení přenosová funkce se může vždy nastavit tak. že je rovna T a může se očekávat stabilní zpětnovazební operace ve srovnání se zařízením, zobrazeným na obr. 7. Avšak rovněž v tomto dokumentu není popsáno řešení, které řeší problém, týkající se rezonance akustické trubice. Kromě toho zpětnovazební charakteristiky se mění podle polohy mikrofonu, jak je to zobrazeno na obr, 5,
3(i
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je reproduktorové zařízení, které zahrnuje zesilovač výkonu, který přijímá vstupní signál skrze odeěítaěku, reproduktorovou jednotku pro reprodukování výstupního signálu zesilovače výkonu, akustickou trubici uspořádanou před reproduktorovou jednotkou pro vedení zvukových vln generovaných reproduktorovou jednotkou, mikrofon pro detekci akustických výstupů vyzářených z reproduktorové jednotky, a zesilovač mikrofonu pro zesílení akustických výstupních signálů detekovaných mikrofonem. V reproduktorovém zařízení s výše uvedenou ío konfigurací se výstupní signály zesilovače mikrofonu přivedou do odečítačky, přičemž ve stejném okamžiku se výstupní signály uvedeného zesilovače mikrofonu přivedou skrze vysokopásmový filtr, rovněž do odečítačky pro vytvoření záporného zpětnovazebního obvodu k potlačení špiček a hloubek ve frekvenční závislosti akustického tlaku. Reproduktorové zařízení podle vynálezu tudíž poskytuje stabilní závislost. Vysokopásmový filtr je tvořen sekundárním vysokopás45 movým filtrem, jehož mezní frekvence je shodná s rezonanční frekvencí akustické trubice.
Přehled obrázků na výkresech so Za účelem lepšího pochopení vynálezu je v následující části této přihlášky vynálezu uveden popis příkladů provedení vynálezu, ve kterém jsou činěny odkazy na přiložené výkresy, na kterých obr. 1 zobrazuje blokové schéma reproduktorového zařízení podle prvního příkladu provedení vynálezu,
obr. 2 zobrazuje závislost akustického výstupu.
obr. 3 zobrazuje blokové schéma reproduktorového zařízení podle druhého příkladu provedení vynálezu, obr. 4(A) zobrazuje závislost výstupního signálu mikrofonu podle druhého provedení vynálezu, obr. 4( B) zobrazuje závislost akustického výstupu podle druhého příkladu provedení vynálezu.
to obr, 5 zobrazuje blokové schéma reproduktorového zařízení podle třetího příkladu provedení vynálezu, obr. ó(A) zobrazuje závislost výstupního signálu mikrofonu podle třetího příkladu provedení vynálezu, obr. 6(B) zobrazuje závislost akustického výstupu podle třetího příkladu provedení vynálezu, obr. 7 zobrazuje blokový diagram, obr, 7(A) zobrazuje závislost výstupního signálu mikrofonu, obr. 7(B) zobrazuje závislost zvukového výstupu,
Příklady provedení vynálezu
V této části přihlášky vynálezu je uveden popis příkladů provedení, ve kterém jsou činěny odkazy na obr. 1 až 6(B).
o Prv ky, které ni aj i stej né fu n kce j ako prvky kon ven čn ího reprod ukt o ro v é li o za ř i ze n i, j s o u označeny vztahovými značkami stejnými jako vztahové značky použité pro označení prvků konvenčního reproduktorového zařízení.
Příklad 1
Obr. I zobrazuje blokové schéma akustického obvodu podle prvního příkladu provedení vynálezu. Obr. 2 zobrazuje závislost zvukového výstupu, kde křivka ..a” zobrazuje závislost akustického tlaku, zatímco křivka „b“ zobrazuje závislost fáze. V následujícím textu je uveden popis •to celkové struktury7 reproduktorového zařízení, přičemž v tomto popise jsou činěny odkazy na obr. 1.
Jak je to zřejmé z obr. 1, akustická trubice 2 je uspořádána před reproduktorovou jednotkou C přičemž mikrofon 4 je připevněn uvnitř akustické trubice 2. Zvukové vlny vyzářené z reproduk45 torové jednotky i se detekují mikrofonem 4 uvnitř akustické trubice 2. Detekované signály se přivedou do odečítačky 6 skrze sekundární vysokopásmový filtr 7 a současné se signály detekované mikrofonem 4 přivedou přímo do odečítačky 6, načež sc tyto signály v odečítačce 6 smísí se vstupními signály přivedenými do odečítačky 6 z vnějšího obvodu, připojeného k reproduktorovému zařízení, pro opravení vstupních signálů. Opravené signály se zesílí v zesilovači 3 výkonu a nato se přivedou do reproduktorové jednotky
Akustická trubice 2 je uspořádána před reproduktorovou skříní (není zobrazena), ke které je reproduktorová jednotka 1 připevněna, přičemž zvukové vlny se vedou akustickou trubicí 2. aby byly vyzářeny z úzkého štěrbinového otvoru s obdélníkovým tvarem. Mikrofon 4 detekuje rezo55 nanci v akustické trubici 2, přičemž detekované výstupní akustické signály se vedou zpátky do
- j CZ 299745 B6 odečítačky 6 skrze sekundární vysokopásmový filtr 7 (12dB/oct). Současně se akustické výstupní signály vedou zpátky přímo do odečítačky 6.
Obr. 2 zobrazuje závislost zvukového výstupu. Vc srovnání s obr. 8(B), který zobrazuje závislost zvukového výstupu podle konvenčního reproduktorového zařízení, špičky, ke kterým dochází kvůli posunu rezonanční složky způsobené fázovým posunem, nejsou zřetelné z obr. 2. Frekvenční závislosti reproduktorového zařízení podle prvního provedení vynálezu jsou vyrovnány bez toho. že by měly posun rezonanční složky .
io Jak to bylo uvedeno výše, rezonance v akustické trubici 2 se detekuje mikrofonem 4 a detekované akustické výstupní signály se vedou skrze sekundární vysokopásmový filtr 7 (-12dB/oct) do odečítačky 6 jako zpětná vazba. Současně se signály detekované mikrofonem 4 rovněž přímo vedou do odečítačky 6. Mezní hodnota frekvence sekundárního vysokopásmového filtru 7 (—l2dB/oct) se nastaví tak, aby se shodovala s rezonanční frekvencí akustické trubice. Tímto is způsobem se provede korekce fáze a dosáhne se kvalitnějšího reproduktorového zařízení.
Příklad 2
2o Obr. 3 zobrazuje blokové schéma reproduktorového zařízení podle druhého příkladu provedení vynálezu. Obr. 4(A) zobrazuje závislost výstupního signálu mikrofonu, zatímco obr, 4(B) zobrazuje závislost akustického výstupu, kde křivka „a“ zobrazuje závislost akustického tlaku, zatímco křivka „b“ zobrazuje závislost fáze. Rozdíl oproti prvnímu příkladu provedení spočívá v tom. žc záporný zpětnovazební obvod v druhém příkladu provedení je proveden přivedením akustických výstupní cli signálů detekovaných mikrofonem 4 do odečítačky 6 skrze dvojici vysoko pásmových filtrů, zapojených do paralelní kombinace. První z této dvojíce je tvořen sekundárním vysokopásmovým filtrem 7 (- 12dB/oct), zatímco druhý je tvořen primárním vysokopásmovým filtrem 8 (6 dB/oct).
Jak jc to zřejmé z obr. 8(A), který zobrazuje frekvenční závislost signálu mikrofonu konvenčního zařízení, zpětná vazba je předem vytvořena pokrytím dokonce nízkofrekvenčních složek, což znamená zvýšení nízkofrekvenčních složek. Avšak v druhém příkladu provedení vynálezu se hodnoty nízkofrekvenčních složek sníží, jak jeto zřejmé z.e závislosti zobrazené na obr, 4(A). To znamená, že v druhém příkladu provedení vynálezu se nízkofrekvenční složky nezvýší.
Ze srovnání závislostí zvukového výstupu podle druhého příkladu provedení vynálezu (obr. 4B) se závislostmi zvukového výstupu podle konvenčního reproduktorového zařízení (obr. 8(B)) je zřejmé, že k žádnému zvýšení nízkofrekvenční závislosti nedochází u druhého příkladu provedení vynálezu, oproti nízkofrekvenční závislosti podle konvenčního reproduktorového zařízení, kde ke zvýšení dochází.
Jak to bylo výše uvedeno, záporný zpětnovazební obvod v druhém příkladu provedení vynálezu je dosažen dvojicí vysokopásmových filtrů tvořených primárním vysokopásmovým filtrem 8 a sekundárním vysokopásmovým filtrem 7 a zapojených do paralelní kombinace, přičemž výstupní signály zesilovače 5 mikrofonu se vedou skrze oba vysokopásmové filtry' do odečítačky 6. V důsledku toho, zpětnovazební obvod může vést zpátky výstupní signály mikrofonu pouze v blízkosti rezonanční frekvenční složky, takže zvýšení nízkofrekvenčních složek se potlačí. 'Tudíž výstupní frekvenční závislosti se mohou vyrovnat a opravit, čímž sc dosáhne reproduktorového zařízení s výbornými zvukovými závislostmi.
Příklad 3
Obr. 5 zobrazuje blokové schéma reproduktorového zařízení podle třetího příkladu provedení vynálezu. Obr. 6(A) zobrazuje závislost výstupního signálu mikrofonu a obr. 6(B) zobrazuje
-4C.7. 299745 B6 závislost zvukového výstupu, kde křivka ..a“ zobrazuje závislost akustického tlaku, zatímco křivka „b” zobrazuje závislost fáze. Rozdíl oproti prvnímu příkladu provedení spočívá v tom, že záporný zpětnovazební obvod v třetím příkladě provedení zahrnuje dvojici filtrů tvořených sekundárním vvsokopásmovým filtrem 7 a nízkopásmovým filtrem 9. Sekundární vysokopás5 mový filtr 7 jc určen pro zpracování výstupního signálu detekovaného mikrofonem 4 a pro vedení zpracovaného výstupního signálu do odečítačky, a nízkopásmový filtr 9 (-12 dB/ocí nebo -6dB/oct) je určen pro zpracování výstupního signálu detekovaného mikrofonem 4 a pro vedení zpracovaného výstupního signálu do odečítačky 6.
io Nízkopásmový filtr 9 může vyjmout pouze nízkofrekvenční složky pro opravu fáze. Tudíž výstupní závislosti mohou být opraveny výlučně pro nízkofrekvenční složky. Sekundární vysokopásmový filtr 7 může nezávisle a libovolně opravovat rezonanci akustické trubice 2. Tímto způsobem výstupní frekvenční závislosti mohou být jednoduše a libovolně vyrovnány a opraveny a podle třetího příkladu provedení vynálezu sc dosáhne reproduktorového zařízení s výbornými i5 zvukovými závislostmi.
Ze srovnání závislostí zvukového výstupu podle třetího příkladu provedení (obr. 6(B)) se závislostmi zvukového výstupu podle konvenčního zařízení (obr. 8(13» je jasně zřejmé, žc nízkofrekvenční závislost a rezonance akustické trubice se mohou regulovat současně, což umožňuje libovolnou regulaci závislostí zvukového výstupu.
Ačkoliv výše uvedený popis příkladů provedení vynálezu je založen na vysokopásmových filtrech pro regulování druhé rezonance v akustické trubici, n-tá rezonance (n je kladné celé číslo) akustické trubice samozřejmé může být rovněž regulována podle vynálezu.
Kromě toho, vynález se rovněž může použít u reproduktorových zařízení, jejichž zadní kryt pro sdružení s akustickou trubicí je bass-reflexového typu nebo u reproduktorových zařízení, které ne m aj í v 11 bee zad η í k ry t.
Průmyslová využ i te I nost
Reproduktorové zařízení podle vynálezu zahrnuje zesilovač výkonu, který přijímá vstupní signál skrze odečítačku. reproduktorovou jednotku pro reprodukování výstupního signálu, akustickou trubici uspořádanou před reproduktorovou jednotkou pro vedení zvukových vln z reproduktorové jednotky, mikrofon pro detekování akustických výstupů vyzářených z. reproduktorové jednotky, a zesilovač mikrofonu pro zesílení zvukových výstupních signálů detekovaných mikrofonem. Reproduktorové zařízení, které má zápornou zpětnou vazbu vytvořenou přímým spojením výstupního signálu zesilovače mikrofonu s odečítačkou a spojením uvedeného výstupního signa4o lu zesilovače mikrofonu s odečítačkou skrze vysokopásmový filtr, provádí opravu fáze a potlačuje špičkové hodnoty, ke kterým dochází kvůli posunu rezonanční frekvenční složky způsobenému změnou fáze. Přímá zpětná vazba výstupního signálu mikrofonu umožňuje zvýšení nízkofrekvenčních složek. Výstupní frekvenční závislosti se tudíž vyrovnají a zlepší se reprodukce zvuku při nízkých frekvencí, čímž se dosáhne reproduktorové zařízení s výbornými zvukovými závis45 losí mi.
Ve zpětnovazebním obvodě, ve kterém se použije sekundární vysokopásmový filtr, se významného účinku dosáhne uvedením mezního kmitočtu do shody s rezonanční frekvencí.
V reproduktorovém zařízení, které zahrnuje zesilovač výkonu, který přijímá vstupní signál skrze odeěítačku. reproduktorovou jednotku pro reprodukování výstupního signálu zesilovače výkonu, akustickou trubici uspořádanou před reproduktorovou jednotkou pro vedení zvukových vln, mikrofon pro detekování akustických výstupů vyzářených z reproduktorové jednotky, zesilovač mikrofonu pro zesílení akustických výstupních signálů detekovaných mikrofonem, a záporný zpětnovazebný obvod zahrnující dvojici filtrů tvořených primárním a sekundárním vysokofrek- s CZ 29974Λ tít>
venčním filtrem a zapojených do paralelní kombinace pro vedení výstupních signálů ze zesilovače mikrofonu do odečítačky, výstupní signály mikrofonu mohou být vedeny zpátky pouze v blízkosti rezonanční frekvenční složky. V důsledku toho se zvýšení nízkofrekvenčních složek může potlačit. Tudíž výstupní frekvenční závislosti se mohou snadno vyrovnat a opravit, čímž $e > dosáhne reproduktorové zařízení s výbornými zvukovými závislostmi.
V reprodukovaném zařízení, které zahrnuje zesilovač výkonu, který přijímá vstupní signál skrze odečítačku, reprodukovanou jednotku pro reprodukování výstupního signálu zesilovače výkonu, akustickou trubici uspořádanou před reprodukovanou jednotkou pro vedení zvukových vln, ío mikrofon pro detekování zvukových výstupů vyrážených z reproduktorové jednotky, zesilovač mikrofonu pro zesílení zvukových výstupních signálů detekovaných mikrofonem, a záporný zpětnovazebný obvod zahrnující filtry, tvořené sekundárním vysokopásmovým filtrem a primárním nebo sekundárním nízkopásmovým filtrem, zapojené do paralelní kombinace a spojené s odečítačkou. výstupní signály zesilovače mikrofonu mohou být vedeny zpátky pouze v nízko15 frekvenční složce a v blízkosti rezonanční vysokofrekvenční složky. Nízkopásmový filtr může provést opravu fáze pro nízkofrekvenční složku a regulaci nízkofrekvenční složky. Kromě toho, libovolné žádoucí frekvenční složky se mohou nezávisle regulovat a rezonanční frekvenční složka se může regulovat, zatímco se zvyšuje nebo potlačuje reprodukce nízkofrekvenční oblasti. Tímto způsobem se výstupní frekvenční závislosti mohou vyrovnat a snadno opravit čímž se
2» dosáhne reproduktorové zařízení s výbornými zvukovými závislostmi.

Claims (3)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Reproduktorové zařízení, které zahrnuje zesilovač (3) výkonu pro přijmutí vstupního signálu skrze odečítačku (6); reproduktorovou jednotku {1) pro reprodukování výstupního signálu zesilojů vače (3) výkonu; akustickou trubici (
2) uspořádanou před reproduktorovou jednotkou (1) pro vedení zvukových vln reprodukovaných reproduktorovou jednotkou (1); mikrofon (4) pro detekování akustických výstupů vyzářených z reproduktorové jednotky (I); zesilovač (5) mikrofonu pro zesílení akustického výstupního signálu detekovaného mikrofonem (4); a záporný zpětnovazební obvod, vyznačené tím. že záporný zpětnovazební obvod je vytvořen vedením
55 akustického výstupního signálu zesilovače (5) mikrofonu do odečítačky (6) a současným vedením akustického výstupního signálu zesilovače <5) mikrofonu do odečítačky (6) skrze vysokopásmový filtr, který je tvořen sekundárním vysokopásmovým filtrem (7), jehož mezní frekvence je shodná s rezonanční frekvencí akustické trubice (2).
40 2. Reproduktorové zařízení, které zahrnuje zesilovač (3) výkonu pro přijmutí vstupního signálu skrze odečítačku (6): reproduktorovou jednotku (I) pro reprodukování výstupního signálu zesilovače (3) výkonu, akustickou trubici (2) uspořádanou před reproduktorovou jednotkou (I) pro vedení zvukových vln reprodukovaných reproduktorovou jednotkou (1); mikrofon (4) pro detekování akustických výstupů vyzářených z reproduktorové jednotky (1); zesilovač (5) mikrofonu
45 pro zesílení akustického výstupního signálu detekovaného mikrofonem (4); a záporný zpětnovazební obvod, vyznačené tím. že záporný zpětnovazebný obvod je vytvořen vedením akustického výstupního signálu zesilovače (5) mikrofonu do odečítačky (6) skrze primární vysokopásmový filtr (8) a sekundární vysokopásmový filtr (7), přičemž primární vysokopásmový filtr (8) a sekundární vysokopásmový filtr (7) jsou zapojeny do paralelní kombinace, přičemž mezní
50 frekvence sekundárního vysokopásmového filtru (7) je shodná s rezonanční frekvencí akustické trubice (2).
-6C7 299745 Bó
3. Reproduktorové zařízení, které zahrnuje zesilovač (3) výkonu pro přijmutí vstupního signálu skrze odečítačku (6): reproduktorovou jednotku (1) pro reprodukování výstupního signálu zesilovače (3) výkonu; akustickou trubici (2) uspořádanou před reproduktorovou jednotkou (I) pro vedení zvukových vln; mikrofon (4) pro detekování akustických výstupů vyzářených z reproduktorové jednotky (1); zesilovač (5) mikrofonu pro zesílení akustického výstupního signálu detekovaného mikrofonem (4); a záporný zpětnovazebný obvod, vyznačené tím, že záporný zpětnovazební obvod je vytvořen vedením akustického výstupního signálu zesilovače (5) mikrofonu do odečítačky (6) skrze sekundární vysokopástnový filtr (7), spojený s jedním nízkopásmovým flitrem (7). zvoleným z množiny, zahrnující primární nízkokopásmový flitr a sekundární nízkopásmový flitr, do paralelní kombinace, přičemž mezní frekvence sekundárního vysokopásmového flitru (7) je shodná s rezonanční frekvencí akustické trubice.
CZ20021168A 2000-08-07 2000-08-07 Reproduktorové zarízení CZ299745B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/JP2000/005271 WO2002013573A1 (fr) 1999-05-19 2000-08-07 Dispositif a haut-parleur

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20021168A3 CZ20021168A3 (cs) 2003-02-12
CZ299745B6 true CZ299745B6 (cs) 2008-11-12

Family

ID=11736331

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20021168A CZ299745B6 (cs) 2000-08-07 2000-08-07 Reproduktorové zarízení

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1221824B1 (cs)
CN (1) CN1186965C (cs)
CZ (1) CZ299745B6 (cs)
DE (1) DE60031558T2 (cs)
HK (1) HK1049940B (cs)
WO (1) WO2002013573A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2003264888A (ja) * 2002-03-07 2003-09-19 Pioneer Electronic Corp スピーカ制御装置及びスピーカシステム
CN100566140C (zh) * 2003-10-14 2009-12-02 音频专用集成电路公司 麦克风前置放大器
US8243939B2 (en) * 2008-12-30 2012-08-14 Gn Resound A/S Hearing instrument with improved initialisation of parameters of digital feedback suppression circuitry
CN102384821B (zh) * 2011-08-10 2015-07-29 歌尔声学股份有限公司 扬声器模组气密性测试方法、测试工装以及测试系统

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4021787A1 (de) * 1990-07-09 1992-01-16 Telefunken Electronic Gmbh Elektro-akustisches system
JPH07162990A (ja) * 1993-12-09 1995-06-23 Matsushita Electric Ind Co Ltd 音響再生装置
US6122385A (en) * 1996-07-16 2000-09-19 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Sound reproduction apparatus with stable feedback
CZ292683B6 (cs) * 1998-12-01 2003-11-12 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Reproduktor

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3798374A (en) * 1972-04-03 1974-03-19 Rene Oliveras Sound reproducing system utilizing motional feedback
JPS5990491A (ja) * 1982-11-15 1984-05-24 Matsushita Electric Ind Co Ltd オ−デイオ装置
JP3893730B2 (ja) * 1998-04-15 2007-03-14 松下電器産業株式会社 音響再生装置

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4021787A1 (de) * 1990-07-09 1992-01-16 Telefunken Electronic Gmbh Elektro-akustisches system
JPH07162990A (ja) * 1993-12-09 1995-06-23 Matsushita Electric Ind Co Ltd 音響再生装置
US6122385A (en) * 1996-07-16 2000-09-19 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Sound reproduction apparatus with stable feedback
CZ292683B6 (cs) * 1998-12-01 2003-11-12 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Reproduktor

Also Published As

Publication number Publication date
HK1049940A1 (en) 2003-05-30
CZ20021168A3 (cs) 2003-02-12
EP1221824A4 (en) 2005-12-07
CN1186965C (zh) 2005-01-26
HK1049940B (zh) 2005-06-10
DE60031558D1 (de) 2006-12-07
CN1377566A (zh) 2002-10-30
EP1221824B1 (en) 2006-10-25
EP1221824A1 (en) 2002-07-10
WO2002013573A1 (fr) 2002-02-14
DE60031558T2 (de) 2007-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9613612B2 (en) Noise reducing sound reproduction system
RU2568314C2 (ru) Усилитель и способ коррекции амплитудно-частотной характеристики
US9071904B2 (en) Noise reducing sound-reproduction
US5621802A (en) Apparatus for eliminating acoustic oscillation in a hearing aid by using phase equalization
JP4410445B2 (ja) 音声信号を処理する方法
US6122385A (en) Sound reproduction apparatus with stable feedback
US4191852A (en) Stereophonic sense enhancing apparatus
US20220415300A1 (en) Noise cancellation system and signal processing method for an ear-mountable playback device
US20120045070A1 (en) Active noise control device
US5668883A (en) Headphone apparatus including an equalizer system having an open loop characteristic with a rising slope outside the cancellation band
GB2289185A (en) Reducing distortion in horn-loaded loudspeakers
US7174027B2 (en) Feedback compensation device and method, and hearing aid device employing same
US11264004B2 (en) Parallel noise cancellation filters
CZ299745B6 (cs) Reproduktorové zarízení
US7155022B2 (en) Electromagnetic feedback reduction in communication device
JP4224892B2 (ja) スピーカ装置
CZ20002730A3 (cs) Reproduktor
JP2002171591A (ja) ステレオマイクロホン装置、雑音低減処理方法及び装置
US4453039A (en) Arrangement for avoiding annoying sustained oscillations in a closed-loop system and loud-speaking telephone set employing this arrangement
JP2005506781A (ja) 低音域周波数を増幅する装置
JP2946884B2 (ja) 低音域特性補正回路
JPS63135100A (ja) ハウリング防止装置
JPH07162990A (ja) 音響再生装置
JP6958617B2 (ja) 増幅装置
JPH05145991A (ja) 低音域特性補正回路

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090807