CZ293202B6 - Topné těleso provozované s kapalným palivem - Google Patents

Topné těleso provozované s kapalným palivem Download PDF

Info

Publication number
CZ293202B6
CZ293202B6 CZ1999983A CZ98399A CZ293202B6 CZ 293202 B6 CZ293202 B6 CZ 293202B6 CZ 1999983 A CZ1999983 A CZ 1999983A CZ 98399 A CZ98399 A CZ 98399A CZ 293202 B6 CZ293202 B6 CZ 293202B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
side channel
blower
heating element
element according
radial
Prior art date
Application number
CZ1999983A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ98399A3 (cs
Inventor
Gerhard Gaysert
Original Assignee
J. Eberspächer Gmbh & Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7861884&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ293202(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by J. Eberspächer Gmbh & Co. filed Critical J. Eberspächer Gmbh & Co.
Publication of CZ98399A3 publication Critical patent/CZ98399A3/cs
Publication of CZ293202B6 publication Critical patent/CZ293202B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04DNON-POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
    • F04D25/00Pumping installations or systems
    • F04D25/16Combinations of two or more pumps ; Producing two or more separate gas flows
    • F04D25/166Combinations of two or more pumps ; Producing two or more separate gas flows using fans
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04DNON-POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
    • F04D17/00Radial-flow pumps, e.g. centrifugal pumps; Helico-centrifugal pumps
    • F04D17/08Centrifugal pumps
    • F04D17/16Centrifugal pumps for displacing without appreciable compression
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04DNON-POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
    • F04D23/00Other rotary non-positive-displacement pumps
    • F04D23/008Regenerative pumps
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D11/00Burners using a direct spraying action of liquid droplets or vaporised liquid into the combustion space
    • F23D11/001Burners using a direct spraying action of liquid droplets or vaporised liquid into the combustion space spraying nozzle combined with forced draft fan in one unit
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23LSUPPLYING AIR OR NON-COMBUSTIBLE LIQUIDS OR GASES TO COMBUSTION APPARATUS IN GENERAL ; VALVES OR DAMPERS SPECIALLY ADAPTED FOR CONTROLLING AIR SUPPLY OR DRAUGHT IN COMBUSTION APPARATUS; INDUCING DRAUGHT IN COMBUSTION APPARATUS; TOPS FOR CHIMNEYS OR VENTILATING SHAFTS; TERMINALS FOR FLUES
    • F23L5/00Blast-producing apparatus before the fire
    • F23L5/02Arrangements of fans or blowers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Pressure-Spray And Ultrasonic-Wave- Spray Burners (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Abstract

Topné těleso provozované s kapalným palivem, zejména pro motorová vozidla, je provedeno s dopravním ústrojím vzduchu pro dopravu proudu (10) primárního vzduchu a proudu (15) sekundárního vzduchu, oproti proudu (10) primárního vzduchu méně stlačeného a z hlediska objemu většího, s rozprašovací tryskou (16) paliva a se zapalovacím ústrojím (24). Dopravní ústrojí vzduchu obsahuje boční kanálové dmýchadlo (2) pro vytváření proudu (10) primárního vzduchu a radiální dmýchadlo (1) pro vytváření proudu (15) sekundárního vzduchu.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká topného tělesa provozovaného s kapalným palivem, zejména pro motorová vozidla, s dopravním ústrojím vzduchu pro dopravu proudu primárního vzduchu a proudu sekundárního vzduchu, oproti proudu primárního vzduchu méně stlačeného a z hlediska objemu většího, s rozprašovací tryskou paliva a se zapalovacím ústrojím.
Dosavadní stav techniky
Takové topné těleso je již známé u olejového vytápění budovy a je popsáno například v prospektu firmy Giersch GmbH & Co., 616/5-88 čl. - č. 8001.
Rozprašování paliva se tak uskutečňuje tryskou, která je ovlivňována proudem primárního vzduchu o tlaku 80 000 Pa. Výhoda tohoto provedení pracujícího na principu rozprašování paliva proudem vzduchu spočívá vtom, že z celého proudu vzduchu podílejícího se na spalovacím procesu musí být stlačován jej nepatrný dílčí proud na vysoký tlak potřebný pro rozprašování paliva. Nevýhodná je přitom ta skutečnost, že je potřebný nákladný kompresor, jako například dvojitý membránový kompresor pro dopravu proudu primárního vzduchu a že pro jeho provoz je třeba také ještě přivádět velký poháněči výkon.
Hořáky s proudem vzduchu pro rozprašování u topných těles jsou dále známé z spisů US 1 333 238, DE 30 20 398, jakož i z článku H. Eickhoff a kol., časopis „BrenstoffWármeKraft“ 34, ročník 1982, strany 411 až 414. U těchto hořáků, u kterých se může provádět rozprašování například zařízením podle uvedeného dokumentu „Eickhoff“ již s tlakem jen 4000 Pa až 12000 Pa, zejména 7000 Pa vzduchem přiváděným do rozprašovací tryskou veden vždy veškerý proud vzduchu podílející se na spalovacím procesu. Rozprašování u provedení „Eickhoff1 se uskutečňuje tak, že se prou vzduchu vede uvnitř rozprašovací trysky přes břit, na který se přivádí palivo v tenké vrstvě a který je ve směru po proudu opatřen odtrhovací hranou pro odtékající mlhu paliva a vzduchu. Uvedený tlak o hodnotě 7000 Pa, pod kterým se přivádí vzduch k rozprašovací trysce, je nutný z toho důvodu, aby se zachovala rychlost vzduchu potřebná pro rozprašování paliva v rozprašovací trysce. Nevýhodná u tohoto provedení je ta skutečnost, že je potřebný vysoký výkon pro stlačování a pro přívod celého proudu vzduchu rozprašovací tryskou. Zejména u topných těles motorových vozidel s odpařovacími hořáky nejsou obvyklá dmýchadla z hlediska průměru kola dmýchadla, otáček a poháněcího výkonu schopná dopravovat spalovací vzduch pro hořák s rozprašováním prostřednictvím vzduchu pod potřebnou hladinu tlaku, případně úrovní tlaku. V
V předcházejícím popsaná, známá, s kapalným palivem provozovaná topná tělesa, u kterých je kapalné palivo pro spalování rozprašováno proudem vzduchu, nejsou z uvedených důvodů vhodná pro nasazení vzduchových topných těles v motorových vozidlech. To platí zejména pro tak zvaná přídavná topidla jako topná tělesa v motorových vozidlech, která se používají přídavně k vytváření tepla motorovým vozidlem pro vytápění vnitřního prostoru motorového vozidla. Taková přídavná topidla pracují až dosud zpravidla jako odpařovací hořáky, které jsou již dlouho používány pro vytápění vozidla na stanovišti. Trvale se měnící požadavky na vývoj tepla přídavného topidla vyžadují časté zapínání a vypínání topného tělesa. Obvyklé odpařovací spalovací komory vytvářejí v průběhu startovací fáze ve srovnání se stacionárním provozním stavem značně zvýšené emise nespáleného a částečně spáleného paliva, což je také známé pod označením čazení při startu. Příčinou vzniku čazení je u odpařovacích spalovacích komor jejich obložení pórovitým nasákavým materiálem, který je obvykle rouno z keramických nebo kovových vláken.
-1CZ 293202 B6
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit v úvodu uvedené topné těleso s jednoduchou konstrukcí a s malým příkonem, který by ve všech provozních stavech vytvářelo pokud možno nepatrné množství škodlivých emisí, a které by bylo možno využít zejména jako topné těleso pro motorová vozidla. Dále se má zvýšit provozní spolehlivost takového topného tělesa.
Uvedený úkol splňuje topné těleso provozované s kapalným palivem, zejména pro motorová vozidla, s dopravním ústrojím vzduchu pro dopravu proudu primárního vzduchu a proudu sekundárního vzduchu, oproti proudu primárního vzduchu méně stlačeného a z hlediska objemu většího, s rozprašovací tryskou paliva a se zapalovacím ústrojím, podle vynálezu, jehož podstatou je, že dopravní ústrojí vzduchu obsahuje boční kanálové dmýchadlo pro vytváření proudu primárního vzduchu a radiální dmýchadlo pro vytváření proudu sekundárního vzduchu.
Vynález spočívá na obecné myšlence zkombinovat navzájem dva typy dmýchadel, z nichž jedno, totiž boční kanálové dmýchadlo, má při relativně nízkém průtoku vzduchu vysoké stlačené a druhé, totiž radiální dmýchadlo, umožňuje průtok vzduchu s mírným stlačením s co největší účinností. Podrobné zdůvodnění výhod dosahovaných řešení podle vynálezu bude uvedeno při popisu příkladného provedení.
Podle výhodného provedení vyúsťuje výstup rozprašovací trysky do směšovací komory napájené proudem sekundárního vzduchu. V této směšovací komoře se sekundárním vzduch s výhodou uvádí do vířivého proudění.
Směšovací komora je s výhodou upravena uvnitř oblasti prstencové trysky pro přívod sekundárního vzduchu obklopující rozprašovací trysku a přesahující ve směru proudění výstup rozprašovací trysky.
V proudu sekundárního vzduchu je s výhodou uspořádáno ústrojí pro vytváření vířivého proudění.
Uvnitř rozprašovací trysky je s výhodou uspořádán břit, na němž palivo vytváří tenkou vrstvu, s odtrhovací hranou uspořádanou vzhledem k proudu primárního vzduchu ve směru po proudu.
Boční kanálové dmýchadlo a radiální dmýchadlo jsou s výhodou vytvořena jako konstrukční jednotka a jsou poháněna společným poháněcím hřídelem. Takové konstrukce je již popsána u topného tělesa podle starší německé patentové přihlášky DE 197 20 282.9, které má sloužit rovněž zejména jako přídavné topidlo pro motorová vozidla.
Radiální dmýchadlo s výhodou obsahuje oběžné kolo neotočně spojené s poháněcím hřídelem a provedené s axiální vstupní oblastí ve tvaru prstence a s radiální, s výhodou šikmou radiální, výstupní oblastí, v níž jsou uspořádány oběžné lopatky.
Boční kanálové dmýchadlo s výhodou obsahuje stacionární základní těleso s bočním kanálem a oběžné kolo neotočně spojené s poháněcím hřídelem.
Na čelní straně stacionárního základního tělesa bočního kanálového dmýchadla je s výhodou upevněn pohon pro poháněči hřídel vystupující směrem k oběžnému kolu.
Oběžné kolo je s výhodou jednak částí radiálního dmýchadla a jednak i částí bočního kanálového dmýchadla.
Tato provedení jsou rovněž již popsána ve výše uvedené starší německé patentové přihlášce. Tato provedení budou podrobněji vysvětlena dále v příkladech provedení.
-2CZ 293202 B6
Pro poměr vnějšího průměru D oběžného kola k vůči oběžnému kolu radiální délce d bočního kanálu bočního kanálu dmýchadla s výhodou platí, že d/D < 0,2. Pro tento zmíněný poměr dále s výhodou platí, že d/D = 0,10 až 0,15.
Zapalovací ústrojí je s výhodou tvořeno zažehovací kolíkovou svíčkou. Zažehovací kolíková svíčka je s výhodou vytvořena jako keramická zažehovací kolíková svíčka.
Výhody těchto dalších provedení budou blíže objasněny v příkladech provedení.
Rozprašovací hořáky jsou obvykle opatřeny vysokonapěťovým jiskrovým zapalováním. Tato sama o sobě účinná a především rychle reagující metoda má tu nevýhodu, že je velmi poruchová, když se na izolovaných zapalovacích elektrodách uloží zbytky spalin a tak dojde ke zkratu. Proto se podle vynálezu navrhuje použití speciálně na požadavky s rozprašovacím vzduchovým proudem pracujícího hořáku odsouhlasené zažehovací zapalovací ústrojí. S výhodou ktomu může být použita zažehovací kolíková svíčka, která se používá u moderních vozidlových dieselových motorů. Tato zažehovací kolíkové svíčky používají drátěnou smyčku, která je vložena do tyčového útvaru z vysoce tepelně odolné keramiky, obvykle z nitridu křemičitého. U obvyklých zažehovacích svíček se na rozdíl od toho používá trubkový kovový plášť.
Keramická kolíková zažehovací svíčka má ve srovnání s provedením s kovovým pláštěm tu výhodu, že maximální přípustná povrchová teplota může být vyšší než 200 K. Mimoto je velká část přiváděného tepelného výkonu koncentrována na relativně malou povrchovou plochu, čímž vzniká tak zvaná nejvíce horká oblast. Mimoto dosahuje keramická zažehovací kolíková svíčka, pokud je provozována s obvyklým regulačním ústrojím, již v několika vteřinách setrvalý stav z hlediska povrchové teploty. Proto představuje její nasazení u hořáků s rozprašovaným vzduchem zdokonalení ve srovnání se zapalovacími elektrodami, které jsou provozovány s vysokým napětím.
Protože keramické zažehovací kolíkové svíčky mají vysokou trvalou teplotní odolnost, mohou být také prostorově uspořádány v zažehovací oblasti tak, že po ukončeném zažehovacím procesu a po odpojeném elektrickém výkonu je možné udržovat povrchovou teplotu působením plamene na vysoké úrovni. Tím se zabezpečí, že také krátkodobé přerušení v přívodu pálívaje ovladatelné okamžitým opětovným zažehnutím na horké povrchové ploše zažehovacích svíček. Prostřednictvím obvyklých zažehovacích svíček s kovovou trubkou by to nebylo možné.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky a ve výřezu znázorněn podélný řez dopravním ústrojím vzduchu topného tělesa.
Na obr. 2 je ve srovnání s obr. 1 ve větším měřítku znázorněn podélný řez rozprašovací tryskou uvnitř prstencového kanálu obklopujícího rozprašovací trysku.
Na obr. 3 je znázorněn diagram výkonové bilance dmýchadla k topnému tělesu podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Spojení mezi na obr. 1 znázorněným dopravním ústrojím vzduchu a rozprašovací tryskou s obklopujícím prstencovým kanálem podle obr. 2 je na výkrese znázorněno jen schematicky. Jen schematicky je také uvedena poloha rozprašovací trysky s obklopující prstencovou komorou
-3CZ 293202 B6
I uvnitř spalovací komory, která je na obr. 2 znázorněna čerchovanými čarami. Zakreslené zařízení ukazuje podstatné části přídavného topidla motorového vozidla podle vynálezu.
Na obr. 1 znázorněné dopravní ústrojí vzduchu je složeno z radiálního dmýchadla 1 a z bočního kanálového dmýchadla 2, přičemž obě tato dmýchadla 1, 2 jsou kombinována do společné konstrukční jednotky a jsou poháněna společným poháněcím hřídelem 3 z elektromotoru 4. Elektromotor 4 pracuje nezávisle na motoru vozidla.
Boční kanálové dmýchadlo 2 je složeno ze stacionárního základního tělesa 5, které je pevně 10 spojeno se skříní elektromotoru 4. Neotočně s poháněcím hřídelem 3 je spojeno k základnímu tělesu 5 přiřazené oběžné kolo 6 bočního kanálového dmýchadla 2. V radiálně vně upravené oblasti základního tělesa 5 je uspořádán přes 360° vytvořený tak zvaný boční kanál 7. V oběžném kole 6 jsou k bočnímu kanálu 7 přiřazeny oběžné lopatky 8 bočního kanálového dmýchadla 2.
V bočním kanálovém dmýchadle 2 se vytváří proud 10 primárního vzduchu podle vynálezu.
Vstup 9 primárního vzduchu, který je vyznačen šipkou, do bočního kanálového dmýchadla 2 a vystupující proud 10 primárního vzduchu z bočního kanálového dmýchadla 2 je proveden obvyklým způsobem základním tělesem 5. Šipka označující vstup 9 primárního vzduchu do bočního kanálového dmýchadla 2 a šipka označující vystupující prou 10 primárního vzduchu 20 z bočního kanálového dmýchadla 2 jsou naznačeny na základním tělese 5. Mezi vstupem 9 a výstupem proudu 10 primárního vzduchu je boční kanál 7 přerušen na svém obvodě prostřednictvím neznázoměné dělicí stěny upravené v základním tělese 5.
Oběžné kolo 6 dopravního ústrojí vzduchu, sestávajícího z bočního kanálového dmýchadla 2 25 a radiálního dmýchadla 1, má radiální dělicí stěnu 60. na které jsou axiálně upraveny na jedné straně oběžné lopatky 11 radiálního dmýchadla 1 a na protilehlé straně oběžné lopatky 8 bočního kanálového dmýchadla 2.
Oběžné lopatky 11 radiálního dmýchadla 1 nasávají dopravovaný vzduch z axiální vstupní oblasti 30 12 a přivádějí dopravovaný vzduch do radiální výstupní oblasti 13. Oběžné kolo 6 rotuje uvnitř polohově pevného dmýchadlového skříňového víka 14. Do axiální vstupní oblasti 12 vstupuje sekundární vzduch dopravovaný radiálním dmýchadlem L Výstup stlačeného proudu 15 sekundárního vzduchuje schematicky naznačen šipkou.
Oběžné kolo 6 rotuje uvnitř polohově pevného dmýchadlového skříňového víka 14. Do axiální vstupní oblasti 12 vstupuje sekundární vzduch dopravovaný radiálním dmýchadlem 1 do radiální výstupní oblasti 13. Výstup stlačeného proudu 15 sekundárního vzduchu je schematicky naznačen šipkou.
Z dopravního ústrojí vzduchu je tvořeného radiálním dmýchadlem 1 a bočním kanálovým dmýchadlem 2, vystupuje z bočního kanálového dmýchadla 2 stlačený primární vzduch, který je přiváděn k rozprašovací tiysce 16. znázorněné na obr. 2. Rozprašovací tryska 16 je upravena uvnitř jen čerchovaně vyznačené spalovací komory 17 topného tělesa podle vynálezu. Rozprašovací tryska 16 je radiálně obklopena prstencovou tryskou 18. kterou se do spalovací komory 17 přivádí sekundární vzduch pocházející z radiálního dmýchadla 1. Objemový proud 15 sekundárního vzduchuje podstatně větší než objemový proud 10 primárního vzduchu.
V rozprašovací trysce 16 je upraven břit 19, který má ve směru proudu 10 primárního vzduchu ve výstupní oblasti rozprašovací trysky 16 odtrhovací hranu 20. Prostřednictvím hákovitě břitem 19 50 vedeného potrubí 21 se nanáší v tenké vrstvě kapalné palivo na kolmo nahoře upravenou povrchovou plochu břitu 19. Primární vzduch, který je veden s vysokou rychlostí proudění rozprašovací tryskou 16, vytváří rozprášení kapalného paliva dosedající v tenké vrstvě na břit 19, čímž vystupuje z rozprašovací trysky 16 paliva mlha 22. Tato palivová mlha 22 je smíchávána v oblasti prstencové trysky 18. přečnívající přes rozprašovací trysku 16. se sekundárním 55 vzduchem. Přesahující oblast prstencové trysky 18 přitom vytváří směšovací komoru 23.
-4CZ 293202 B6
Prstencovou trysku 18 opouštějící směs paliva se vzduchem je zažehována na zapalovacím ústrojí
24, uspořádaném uvnitř spalovací komory 17. Horký spalovaný plyn, který je vytvářen popsaným způsobem ve spalovací komoře 17, prochází obvyklým způsobem přes výměník tepla topného tělesa.
Zvláště intenzivního smíchání palivové mlhy 22 se sekundárním vzduchem se dosáhne, když sekundární vzduch protéká prstencovou tryskou 18 s vířením. Ktomu účelu buď může být přívodní potrubí k prstencové trysce 18 na ní upraveno tangenciálně nebo mohou být před nebo v prstencové trysce 18 upraveny odpovídající, víření vytvářející rozváděči lopatky.
Na podkladě diagramu výkonové bilance, který je znázorněn na obr. 3, je v dalším popsán princip činnosti topného tělesa podle vynálezu.
V diagramu jsou na svislé ose znázorněny hodnoty tlaku v jednotkách Pa a na vodorovné ose hodnoty dopravního proudění v jednotkách 1/s. Přitom jsou hodnoty tlaku označeny p a dopravní proudy V.
Na obr. 1 je vnější průměr oběžného kola 6 označen jako vnější průměr D a radiální výška bočního kanálu 7 je označena jako radiální délka D.
Při shodném vnějším průměru D a shodném počtu otáček vytvářejí boční kanálová dmýchadla 2 v zásadě patnácti- až dvacetinásobný maximální tlak proti radiálním dmýchadlům L Hydraulický výkon Phydr bočního kanálového dmýchadla 2 a tím prostřednictvím stupně účinnosti spojeného také mechanického poháněcího výkonu jsou předem dány součinem zP a dopravovaného množství V. Protože lze množství primárního vzduchu udržovat malé, je také výkon přejímaný bočním kanálovým dmýchadlem 2 nepatrný. K tomu je potřebné vytvořit průměr, to je radiální délku D na obr. 1 označeného bočního kanálu 7 podstatně menší než je to obvyklé zejména u bočních kanálových dmýchadel 2, používaných pro vytápění motorových vozidel, která musejí dopravovat veškerý spalovací vzduch. Obvyklá boční kanálová dmýchadla 2 mají u provedených topných těles poměr d/D o hodnotě v rozmezí 0,25 až 0,30. U kombinovaných dmýchadel podle vynálezu je poměr d/D < 0,20, s výhodou 0,10 až 0,15. Radiální délkou d je u bočního kanálového dmýchadla 2 míněn rozměr upravený v radiálním směru oběžného kola 6 bočního kanálu 7. U obvyklého polokruhového průřezu bočního kanálu 7 se jedná u rozměru radiální délky d o rozměr bočního kanálu 2·
Hodnoty, které jsou zaneseny do diagramu výkonové bilance, se vztahují na příklad provedení topného tělesa, u kterého d = 90 mm a d = 11 mm. Počet otáček oběžného kola 6 má hodnotu n = 8000 min'1. Hydraulický výkon Phydr dmýchadla je možné zjistit prostřednictvím rovnice Phydr = V.P. V
V diagramu výkonové bilance je zanesena dopravní charakteristika 25 bočního kanálového dmýchadla 2 s uvedenými údaji a dopravní charakteristika 26 radiálního dmýchadla 1 s uvedenými údaji. U těchto dopravních charakteristik 25 a 26 se jedná vždy o dmýchadlové dopravní charakteristiky 25, 26. Dané hodnoty jsou zvoleny pro tyto dopravní charakteristiky 25, 26 pro vytápěcí ústrojí vozidla s výkonem 5 kW jako typické hodnoty. Celkové dopravované množství Vges o hodnotě 2,5 1/s je přiváděno podle dopravní charakteristiky 25 bočního kanálového dmýchadla 2 jako primární dopravované množství Vpr = 0,35 1/s, to je pracovní bod c dopravní charakteristiky 25, a z větší části radiálním dmýchadlem 1 s dopravní charakteristikou 26 radiálního dmýchadla 1 jako sekundární dopravované množství vzduchu VSCk = 2,15 1/s, to je pracovní bod f dopravní charakteristiky 26. Podíl primárního vzduchu na celkovém množství dopravovaného vzduchu tak činí 14 %. Pro rozprašování v rozprašovací trysce 16 je k dispozici úroveň tlaku o hodnotě 7000 Pa. Tak se v trysce 16 s malými ztrátami vytvářejí rychlosti vzduchu o hodnotě 100 m/s. Sekundární vzduch je na rozdíl od toho dopravován při úrovni tlaku
-5CZ 293202 B6 (
i
P o hodnotě 700 Pa, což odpovídá rychlosti o hodnotě 30m/s. Tato rychlost postačuje pro promáchávání primárním vzduchem vytvořené palivové mlhy 22.
Z diagramu podle obr. 3 jsou také patrné hydraulické výkony Phydr vytvářené dmýchadly 1, 2.
Podíl bočního kanálového dmýchadla 2 odpovídá ploše a-b-c-d a podíl radiálního dmýchadla 1 odpovídá ploše a-e-f-g. Pokud by na rozdíl od toho byl dopravován celkový spalovací vzduch s úrovní tlaku považovanou za potřebnou pro rozprašování o hodnotě 7000 Pa, byl by potřebný hydraulický výkon Phydr, který by odpovídal ploše a-b-h-i. Tato plocha je zhruba čtyřnásobkem součtové plochy (a-b-c-d) + (a-e-f-g). Dmýchadlo vytvořené na příslušný provozní bod h ío s dopravní charakteristikou 27 alternativního dmýchadla by zpravidla z hlediska rozměrů, počtu otáček, poháněcího výkonu a hladiny hluku nebylo akceptovatelné, zejména pro topné těleso motorového vozidla.
Zapalovací ústrojí 24 je s výhodou vytvořeno jako zažehovací kolíková svíčka. Zvláště účelné je 15 nasazení keramické zažehovací kolíkové svíčky, která má zejména vzažehovacím provozu malou, místně omezenou, nejvíce horkou oblast.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Topné těleso provozované s kapalným palivem, zejména pro motorová vozidla, s dopravním
    25 ústrojím vzduchu pro dopravu proudu (10) primárního vzduchu a proudu (15) sekundárního vzduchu, oproti proudu (10) primárního vzduchu méně stlačeného a z hlediska objemu většího, s rozprašovací tryskou (16) paliva a se zapalovacím ústroj ím (24), vyznačující se tím, že dopravní ústrojí vzduchu obsahuje boční kanálové dmýchadlo (2) pro vytváření proudu (10) primárního vzduchu a radiální dmýchadlo (1) pro vytváření proudu (15) sekundárního vzduchu.
  2. 2. Topné těleso podle nároku 1,vyznačující se tím, že výstup rozprašovací trysky (16) vyúsťuje do směšovací komory (23) napájené proudem (15) sekundárního vzduchu.
  3. 3. Topné těleso podle nároku 2, vyznačující se tím, že směšovací komora (23) je
    35 upravena uvnitř oblasti prstencové trysky (18) pro přívod sekundárního vzduchu obklopující rozprašovací trysku (16) a přesahující ve směru proudění výstup rozprašovací úysky (16).
  4. 4. Topné těleso podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že v proudu (15) sekundárního vzduchuje uspořádáno ústrojí pro vytváření vířivého proudění.
  5. 5. Topné těleso podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvnitř rozprašovací trysky (16) je uspořádán břit (19), na němž palivo vytváří tenkou vrstvu, s odtrhovací hranou (20) uspořádanou vzhledem k proudu (10) primárního vzduchu ve směru po proudu.
  6. 6. Topné těleso podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že boční kanálové dmýchadlo (2) a radiální dmýchadlo (1) je vytvořeno jako konstrukční jednotka a jsou poháněna společným poháněcím hřídelem (3).
    50
  7. 7. Topné těleso podle nároku 6, vyznačující se tím, že radiální dmýchadlo (1) obsahuje oběžné kolo (6) neotočně spojené s poháněcím hřídelem (3) a provedené s axiální vstupní oblastí (12) ve tvaru prstence a s radiální, s výhodou šikmou radiální, výstupní oblastí (13), v níž jsou uspořádány oběžné lopatky (11).
    -6CZ 293202 B6
  8. 8. Topné těleso podle nároku 6, vyznačující se tím, že boční kanálové dmýchadlo (2) obsahuje stacionární základní těleso (5) s bočním kanálem (7) a oběžné kolo (6) neotočně spojené s poháněcím hřídelem (3).
  9. 9. Topné těleso podle nároku 8, vyznačující se tím, že na čelní straně stacionárního základního tělesa (5) bočního kanálového dmýchadla (2) je upevněn pohon pro poháněči hřídel (3) vystupující směrem k oběžnému kolu (6).
  10. 10. Topné těleso podle jednoho z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že oběžné kolo (6) je jednak částí radiálního dmýchadla (1) a jednak i částí bočního kanálového dmýchadla (2).
  11. 11. Topné těleso podle nároku 10, vyznačuj ící se tím, že pro poměr vnějšího průměru D oběžného kola (6) k vůči oběžnému kolu (6) radiální délce d bočního kanálu (7) bočního kanálového dmýchadla (2) platí, že d/D < 0,2.
  12. 12. Topné těleso podle nároku 11, vy zn a č uj í cí se t í m, že pro zmíněný poměr platí, že d/D = 0,10 až 0,15.
  13. 13. Topné těleso podle jednoho z předcházej ících nároků, vyznačuj ící se tím, že zapalovací ústrojí (24) je tvořeno zažehovací kolíkovou svíčkou.
  14. 14. Topné těleso podle nároku 13, vyznačující se tím, že zažehovací kolíková svíčka je vytvořena jako keramická zažehovací kolíková svíčka.
CZ1999983A 1998-03-21 1999-03-19 Topné těleso provozované s kapalným palivem CZ293202B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19812561A DE19812561C5 (de) 1998-03-21 1998-03-21 Mit Flüssigbrennstoff betriebenes Heizgerät, insbesondere für Kraftfahrzeuge

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ98399A3 CZ98399A3 (cs) 1999-11-17
CZ293202B6 true CZ293202B6 (cs) 2004-03-17

Family

ID=7861884

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1999983A CZ293202B6 (cs) 1998-03-21 1999-03-19 Topné těleso provozované s kapalným palivem

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ293202B6 (cs)
DE (1) DE19812561C5 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10144407B4 (de) * 2001-09-10 2007-05-10 Webasto Ag Düse zum Zerstäuben von flüssigem Brennstoff
DE10144408B4 (de) * 2001-09-10 2007-05-10 Webasto Ag Düse zum Zerstäuben von flüssigem Brennstoff
DE102008028316A1 (de) * 2008-06-13 2009-12-17 J. Eberspächer GmbH & Co. KG Brennkammerbaugruppe für einen Verdampferbrenner, insbesondere bei einem Fahrzeugheizgerät
DE102014110834A1 (de) * 2014-07-31 2016-02-04 Webasto SE Filmverdampfer-Brenneranordnung
DE202024100534U1 (de) 2024-02-02 2024-02-21 Webasto SE Luftheizgerät mit Diagonallaufrad für ein Gebläse zur Durchströmung mit Heizluft

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1133238A (en) * 1913-12-29 1915-03-23 Koons Oil Furnace Company Oil-burner.
DE2135093B2 (de) * 1971-07-14 1974-06-06 Fa. J. Eberspaecher, 7300 Esslingen Seitenkanalgebläse, insbesondere für brennstoffbetriebene Heizgeräte
DE3020398C2 (de) * 1980-05-29 1982-04-15 Deutsche Forschungs- und Versuchsanstalt für Luft- und Raumfahrt e.V., 5000 Köln Ölbrenner
JPS6341711A (ja) * 1986-08-06 1988-02-23 Isuzu Motors Ltd 燃焼器
DE3639222C1 (en) * 1986-11-15 1988-07-07 Webasto Ag Fahrzeugtechnik Air-heating device
DE4002570A1 (de) * 1990-01-30 1991-08-01 Webasto Ag Fahrzeugtechnik Brennstoffbetriebenes heizgeraet
DE4218629A1 (de) * 1992-06-05 1993-12-16 Eberspaecher J Brennkammer, insbesondere für die Partikelfilterregenerierung in einer Kraftfahrzeug-Abgasanlage
DE9303936U1 (cs) * 1993-03-17 1993-05-19 Koerting Hannover Ag, 3000 Hannover, De
DE19720282B4 (de) * 1997-05-15 2007-09-27 J. Eberspächer GmbH & Co. KG Mit Flüssigbrennstoff betriebenes Luftheizgerät, insbesondere Zuheizer für Kraftfahrzeuge
DE19752293C1 (de) * 1997-11-26 1999-04-29 Webasto Thermosysteme Gmbh Heizgerät mit einem eine Zweistoffdüse aufweisenden Brenner

Also Published As

Publication number Publication date
DE19812561A1 (de) 1999-09-30
DE19812561C2 (de) 2002-03-07
CZ98399A3 (cs) 1999-11-17
DE19812561C5 (de) 2006-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3613360A (en) Combustion chamber construction
US5511970A (en) Combination burner with primary and secondary fuel injection
JPH11257100A (ja) 多種燃料炊きガスタ―ビンエンジン用燃焼装置
CN109141126B (zh) 发烟机和该发烟机的操作方法
GB1596316A (en) Merthod and apparatus for combusting liquid gaseous or powdered fuels
US3998581A (en) Gaseous fuel burners
JPH09507703A (ja) 圧縮空気内における燃料の燃焼方法
US2518364A (en) Direct fired air heater
US6793487B2 (en) Binary burner with Venturi tube fuel atomization and Venturi jets for the atomization of liquid fuel
JPS6226313A (ja) 内燃機関の廃ガスから可燃性固体粒子を除去する装置
JPH0325685B2 (cs)
CZ293202B6 (cs) Topné těleso provozované s kapalným palivem
US20090068601A1 (en) Burner Pilot With Virtual Spinner
JPS61259017A (ja) 石炭と水の混合燃料バ−ナ
CS264113B2 (en) Supersonic spraying burner for smaller heating devices
JPH08502810A (ja) バーナー
CN101315188A (zh) 冶金气体燃烧器
GB2098721A (en) A method of igniting a pulverised fuel main burner and a burner arrangement for carrying out the method
US6368101B1 (en) Flame retention head and nozzle block assembly for waste oil-burning systems
US5054284A (en) Combustion heated air turbine starter system
GB2345958A (en) Method and apparatus for feeding pilot gas to the downstream end of a combustor
GB2123946A (en) Flat flame burner
SU1038710A2 (ru) Ротационна форсунка
US1820758A (en) Oil burner
RU2200903C2 (ru) Горелка для сжигания жидкого топлива

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100319