CZ291747B6 - Hořečnaté hnojivo na bázi vodné suspenze hydroxidu hořečnatého - Google Patents
Hořečnaté hnojivo na bázi vodné suspenze hydroxidu hořečnatého Download PDFInfo
- Publication number
- CZ291747B6 CZ291747B6 CZ19971965A CZ196597A CZ291747B6 CZ 291747 B6 CZ291747 B6 CZ 291747B6 CZ 19971965 A CZ19971965 A CZ 19971965A CZ 196597 A CZ196597 A CZ 196597A CZ 291747 B6 CZ291747 B6 CZ 291747B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- magnesium
- fertilizer
- plants
- suspension concentrate
- aqueous suspension
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fertilizers (AREA)
Abstract
Ho°e nat hnojivo na listy a/nebo nadzemn sti rostlin ve form vodn ho suspenzn ho koncentr tu hydroxidu ho°e nat ho s velmi malou velikost stic. Ho°e nat hnojivo m e obsahovat dalÜ l tky, vylepÜuj c · inek a vlastnosti hnojiva, nap° klad l tky s obsahem dus ku, drasl ku, fosforu, boru, molybdenu, v pn ku, stopov²ch prvk , l tky pou van pro ochranu rostlin, pop° pad tenzidy a zahuÜ ovadla ke zlepÜen fyzik ln ch vlastnost suspenzn ho koncentr tu. V²roba hnojiva podle vyn lezu je velmi jednoduch a ekologick . Po na°ed n vodn ho suspenzn ho koncentr tu vodou se hnojivo aplikuje na listy a/nebo nadzemn sti rostlin kontaktn m zp sobem, s v²hodou ve form spreje. Pou it ho°e nat ho hnojiva je ur eno pro p stov n rostlin na p d ch s deficitem ho° ku nebo na p d ch posti en²ch kysel²mi emisemi a kysel²mi deÜti.\
Description
Oblast techniky
Vynález se týká nového hořečnatého hnojivá ve formě vodné velmi jemné suspenze hydroxidu hořečnatého, určeného ke kontaktní aplikaci na nadzemní části rostlin i v plné vegetaci. Rostliny dlouhodobě zásobuje hořčíkem, chrání je před kyselými exhalacemi a vzhledem k tomu, že přípravek má i fungistatickou účinnost, jeho přítomnost se příznivě podílí na zdravotním stavu rostlin.
Přípravek je velmi málo toxický, není fytotoxický, má velmi příznivé ekologické vlastnosti, dobrou účinnost, je levný a snadno vyrobitelný. Vzhledem kjeho mechanismu účinku a jeho vlastnostem má přípravek širokou použitelnost prakticky na všechny druhy rostlin a lze jej kombinovat i s jinými hnojivý nebo látkami pro ochranu rostlin.
Dosavadní stav
Hořčík je důležitý biogenní prvek, který v rostlinách aktivuje fotokinázy, dekarboxylázy a dehydrogenázy. Má nezastupitelnou úlohu v procesu fotosyntéz) při přeměně světelné energie na chemickou.
Hořčík je nepostradatelnou součástí potravinového řetězce, proto je důležitý· jeho přirozený obsah v rostlinách, které jsou jeho základem. V současné době se stále častěji projevuje systémový nedostatek hořčíku v půdě zejména vlivem kyselých průmyslových emisí a imisí nebo vlivem intenzivního využívání zemědělské půdy.
Nedostatek hořčíku u rostlin způsobuje omezenou asimilaci oxidu uhličitého, což se projevuje kromě žloutnutí listů i zpomaleným růstem a opožděným kvetením. Nedostatek hořčíku vede ke špatnému vývoji plodů a k celkovému špatnému zdravotnímu stavu rostlin.
Vzhledem k významnému postavení hořčíku ve výživě rostlin a jeho častému nedostatku v půdě má hnojení hořčíkem zásadní místo v realizaci plánu hnojení a optimalizace jeho dodávek do půdy je stále nedořešený problém. U většiny dosud používaných hořečnatých hnojiv, např. kieserit a hořká sůl (síran hořečnatý monohydrát resp. heptahydrát), jde o látky snadno rozpustné ve vodě a jejich přímá aplikace do půdy vede jen k malému využití hořčíku a velký podíl se bez užitku vyplaví z půdy do spodních vod. Pro zlepšení výživy hořčíkem jsou často používána kapalná hnojivá, obsahující síran hořečnatý v hmotnostní koncentraci 1-9 % přepočteno na oxid hořečnatý (Damag, Agromag, Premag apod.). Tato kapalná hnojívaje nutné ředit zpravidla na koncentraci síranu hořečnatého menší než 1 % jinak mohou být pro řadu rostlin fytotoxická. Jejich účinek je krátkodobý, hnojivá mají kyselý nebo slabě kyselý charakter, vodou se snadno splavují do půdy a aplikace hnojivá musí být prováděna několikrát po sobě. Výše popsané nedostatky částečně odstraňuje belgický patent BE 761 068 z roku 1970, který popisuje použití oxidu hořečnatého ve formě prášku nebo zvlhčeného prášku jako hořečnaté hnojivo. Vzhledem k inertní povaze oxidu hořečnatého a různé velikosti jeho částic byl biologický účinek tohoto hnojivá malý a uvedený patent nenašel širšího uplatnění. Oxid hořečnatý je prakticky nerozpustný ve vodě. Účinkem vody velmi pomalu přechází na hydroxid hořečnatý, jehož rozpustnost ve vodě je také velmi nízká a činí přibližně 6,5 mg ve 100 g roztoku (Remy H.: Anorganická chemie I, SNTL Praha 1971, str. 285). Biologická dostupnost hořčíku ve formě oxidu nebo hydroxidu hořečnatého je vzhledem k nízké rozpustnosti zásadně ovlivňována velikostí částic těchto látek.
-1 CZ 291747 B6
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je hořečnaté hnojivo na listy a/nebo nadzemní části rostlin ve formě vodného suspenzního koncentrátu hydroxidu hořečnatého,vyznačené tím, že velikost částic 5 hydroxidu hořečnatého je cca 10“6 m. Vzhledem k velmi nízké rozpustnosti hydroxidu hořečnatého ve vodě dochází k pomalému a rovnoměrnému uvolňování hořčíku. To umožňuje přímou aplikaci hnojivá na list a/nebo nadzemní části rostlin bez rizika jejich fytotoxického poškození. Velikost částic hydroxidu hořečnatého cca l(T6m zajišťuje jak jeho zlepšenou biologickou dostupnost, tak i dobrou adhezi na nadzemních částech rostlin. Hořečnaté hnojivo podle vynálezu io má i další velké výhody. Vzhledem ke slabě alkalické povaze hydroxidu hořečnatého dochází k pasivní ochraně rostlin proti kyselým emisím a kyselým dešťům. U hořečnatého hnojivá podle vynálezu byl navíc zjištěn i fungistatický účinek proti houbám a plísním, citlivým na slabě alkalické pH přípravku, například fusariové a částečně fomové hniloby. Hořečnaté hnojivo podle vynálezu zajišťuje jak dlouhodobou a bezpečnou výživu rostlin hořčíkem, tak i jejich zdravotní 15 ochranu. Hořečnaté hnojivo podle vy nálezu je výhodné připravit ve formě suspenzního koncentrátu s hmotnostním podílem hydroxidu hořečnatého 20 až 25 %, který se před aplikací naředí vodou na požadovanou aplikační koncentraci. Naředěné hořečnaté hnojivo se aplikuje na list a/nebo nadzemní části rostlin kontaktním způsobem, s výhodou ve formě spreje, který zajišťuje optimální rovnoměrnou aplikaci a adhezi na rostlinách.
Hořečnaté hnojivo podle vynálezu vytváří na povrchu ošetřených rostlin jemný povlak hydroxidu hořečnatého, který vytváří relativně vysoké pH prostředí (9,5 až 10,5), přesto není ani ve vysokých koncentracích pro listy rostlin, květní pupeny a květy fytotoxický. Přípravek je jednoduchý, levný, ekologicky prakticky neškodný a lze ho snadno vyrobit.
Hořečnaté hnojivo podle vynálezu může obsahovat další látky, které jeho základní účinek doplňují, ale nenahrazují. Hnojivo podle vynálezu lze kombinovat s jinými látkami, které se používají v zemědělské praxi, např. látky obohacující přípravek o dusík, draslík, fosfor, bor, molybden, vápník, stopové prvky atd., nebo látky používané pro ochranu rostlin. Dalšími aditivy 30 mohou být například tenzidy, zlepšující fyzikální vlastnosti a adhezi hydroxidu hořečnatého s ošetřenou plodinou, například směs oxyethylovaných vyšších mastných alkoholů (např. SLOVASOL S), látky snižující teplotu tání vodné suspenze, např. monopropylenglykol nebo sulfáty a chloridy alkalických kovů, zahušťovadla vodné suspenze, např. heteropolysacharidy aniontového typu (např. RHODOPOLE 23), emulgátory apod.
Výroba hořečnatého hnojivá podle vynálezu je velmi jednoduchá. Vodnou suspenzi hnojivá podle vynálezu lze připravit postupným přidáním hydroxidu hořečnatého o velikosti částic cca ΚΓ6 m do vody za intenzivního míchání. V případě, že velikost částic hydroxidu hořečnatého je větší než cca 10“6 m, lze připravenou suspenzi před přidáním dalších aditiv pomlít na vhodném 40 suspenzním mlýně na požadovanou velikost částic. Případně lze následně do takto připraveného suspenzního koncentrátu za míchání přidat další látky, vylepšující účinek a vlastnosti hnojivá. Dodatečné mletí suspenze za přítomnosti aditiv je méně vhodné vzhledem k vlastnostem aditiv, pěnění suspenze apod. Výsledné hořečnaté hnojivo ve formě vodného suspenzního koncentrátu se po analýze předepsaných parametrů adjustuje do obalů a distribuuje zákazníkům. Hořečnaté 45 hnojivo podle vynálezu lze připravit i přímým srážením vodných roztoků hořečnatých solí, např.
síranu hořečnatého, vodnými roztoky hydroxidu alkalického kovu, např. hydroxidu draselného, za velmi intenzivního míchání. Výsledná suspenze však má velký podíl anorganických solí.
Vynález je dále objasněn následujícími příklady provedení. Příklady slouží jen pro ilustrativní 50 účely a rozsah vynálezu v žádném případě neomezují.
Příklady provedení
Příklad 1
Příprava hořečnatého hnojivá:
Do kádinky 800 ml se předloží 280 ml vody, za intenzivního míchání se přidá 91 g hydroxidu hořečnatého o velikosti částic cca l(T6m a s obsahem těžkých kovů menším než 10 ppm. Po důkladném rozmíchání se k suspenzi přidá roztok o složení 20 ml vody a 2,5 ml Slovasolu S. Výsledný suspenzní koncentrát obsahuje 23,1 hmotnostních % hydroxidu hořečnatého, tj. přibližně 16 g hořčíku ve formě MgO ve 100 g suspenze.
Příklad 2
Účinek hořečnatého hnojivá na brambory:
Pokus byl založen na porostu brambor polorané odrůdy SANTE. Pro aplikaci hořečnatého hnojivá byl vybrán pozemek, kde byla před zimní orbou aplikována průmyslová hnojivá v obvyklém množství pro pěstování brambor.
Sklizeň proběhla za 147 dní po nasazení. V průběhu vegetace byly brambory 2x přihnojeny přípravkem připraveným dle příkladu 1. Aplikační koncentrace přípravku byla v každé aplikaci stejná, tj. 40 g suspenzního koncentrátu hnojivá a 2,5 1 vody na 100 m2 porostu. Naředěný přípravek byl aplikován ve formě spreje. První aplikace proběhla na nadzemní části brambor po 40-ti dnech od výsadby a druhá po 60-ti dnech od výsadby. Porost byl sledován proti stejné odrůdě, nepřihnojené hořečnatým hnojivém. Porost s aplikací hořečnatého přípravku vykazoval pomalejší fyziologické stárnutí, sytější barvu natě, vyšší dynamiku růstu a pevnější stonek. Výnos byl o 8,6 % vyšší proti kontrole.
Příklad 3
Účinek hořečnatého hnojivá na hrách, bob a fazole:
Pro posouzení účinnosti bylo každým druhem oseto vždy 30 m2, bez aplikace hnojiv a herbicidů. Na 10-ti m2 plochy byly rostliny hrachu, bobu a fazole ošetřeny suspenzním hořečnatým hnojivém, připraveným dle příkladu 1, ředěným 1:10 vodou. Aplikace byla provedena ve formě spreje před květem a druhá aplikace na počátku kvetení. Zbylých 20 m2 pozemku osázených stejnou sadbou bylo ponecháno bez ošetření hořečnatým hnojivém a sloužilo na stejné půdě a za stejných klimatických podmínek jako kontrola.
Aplikace hořečnatého hnojivá se projevila následovně:
U hrachu byl vyšší počet sklizených lusků o 28,7 % na m2. Vliv hořečnatého hnojivá se projevil pozitivně jako dlouhodobě působící listová výživa zlepšující vitalitu rostlin, prodlužující vegetační dobu a zvyšující výnosové parametry. Dále byla pozorována větší odolnost rostlin, přihnojených hořečnatým přípravkem proti komplexu kořenových chorob.
U bobu, u rostlin přihnojených hořečnatým přípravkem byl počet lusků vyšší o 85 % a výnos vyšší o 3,2 % proti nepřihnojené kontrole. Přípravek se u přihnojených rostlin projevil ve zlepšení zdravotního stavu a vitality rostlin a projevil se i mírným potlačením krokových chorob.
- J CZ 291747 B6
U fazole, u rostlin přihnojených hořečnatým přípravkem, byl počet lusků vyšší o 21,1 % a výnos vyšší o proti nepřihnojené kontrole. Přípravek se u rostlin, které byly přihnojeny, projevil pozitivně v dynamice jejich růstu.
Příklad 4
Účinek hořečnatého hnojivá s příměsí boru na mák setý, odrůda Gerlach:
io Hořečnaté hnojivo bylo připraveno podle příkladu 1, navíc s přídavkem tetraboritanu sodného, který se rozpustil ve vodě před přídavkem hydroxidu sodného. Výsledný suspenzní koncentrát obsahoval, 2,5 hmotnostních % Mg(OH)2, což odpovídá hmotnostnímu obsahu přibližně 15,5 % MgO a 0,6 % B.
Pokus byl založen v 16-ti nádobách, se střední písčitohlinitou půdou, se střední zásobou humusu. Nádoby byly předseťově vyhnojeny čistými solemi NPK v dávce N l,5g, P2O5 1,5g, K2O 1,65g na jednu nádobu. Nádoby byly rozděleny na dvě skupiny po osmi. První skupina pro přihnojení hořečnatým přípravkem a druhá skupina jako kontrola. Hořečnaté hnojivo bylo aplikováno na nadzemní části rostlin 60 dní po výsevu, kdy rostliny dosahovaly cca 20 cm. Hořečnaté hnojivo 20 bylo před aplikací ředěno vodou 1 : 20. Aplikace hnojivá přispěla ke zlepšení zdravotního stavu rostlin a u přihnojených rostlin nebylo nutné používat přípravky pro ochranu rostlin.
Přijatelnost rostlinou byla dobrá a přípravek ulpěl na rostlinách. Aplikace hořečnatého hnojivá vedla ke zvýšení výnosu zrna máku o 5,97 % a slámy o 11,72 % ve srovnání s kontrolou. Trans25 fer boru do rostliny testovaným hnojivém by! velmi dobrý a hnojivo je schopno doplnit i případný nedostatek boru v rostlině.
Příklad 5
Účinek hořečnatého hnojivá s přídavkem molybdenu na brukev zelnou, odrůda Moravia:
Hořečnaté hnojivo bylo připraveno podle příkladu 1, navíc s přídavkem molybdenanu amonného, který se rozpustil ve vodě před přídavkem hydroxidu hořečnatého. Složení suspenzního koncent35 rátu bylo 22,0 hmotnostních % Mg(OH)2 a 1,0 hmotnostní % Mo.
Pokus byl založen stejně jako v příkladě 4. Hořečnaté hnojivo bylo aplikováno 33 dní po výsadbě ve fázi 5-ti pravých listů a velikostí bulvičky cca 1 cm v ředění rovněž 1 : 20. Po foliámí aplikaci hnojivá s molybdenem byly ošetřené rostliny mohutnější a chrást kompaktnější, zdravotní stav 40 byl výborný, přijatelnost byla dobrá a přípravek ulpěl na rostlinách. Výnos zrna bulev brukve se zvýšil o 7,47 % a chrástu o 7,36 % ve srovnání s kontrolou. Transfer molybdenu do rostlin po aplikaci hnojivá byl velmi dobrý a hnojivo je schopno doplnit i případný nedostatek molybdenu v rostlině.
Příklad 6
Účinek hořečnatého hnojivá v kombinaci s fungistatickým přípravkem Tango na potravinářskou pšenici, odrůda Hana:
Hořečnaté hnojivo připravené podle příkladu 1 bylo před aplikací dávky 40 ml hnojivá naředěno vodou v poměru 1 :20 a k suspenzi bylo následně přidáno 6 ml přípravku Tango (výrobce BASF). Oba přípravky se dobře míchají, po smíchání nebyly pozorovány žádné odlišnosti v chování suspenze.
-4CZ 291747 B6
Pro pokusnou aplikaci byl připraven pozemek o rozloze 300 m2, rozdělený na tři stejné díly. Pozemek byl rovnoměrně oset potravinářskou pšenicí, odrůda Hana. Provedení aplikace bylo provedeno jeden týden po vymetání pšenice. První parcela pšenice byla ošetřena výše uvedenou směsí horečnatého hnojivá s přípravkem Tango, druhá byla ošetřena pouze přípravkem Tango ve stejné koncentraci jako v prvním případě, třetí parcela sloužila jako kontrola.
Výsledky: u parcely ošetřené hořečnatým hnojivém s přídavkem Tanga a ošetřené přípravkem Tango, nebyl prakticky pozorován výskyt padlí travního ani rzi pšeničné. Obě choroby se rozvinuly pouze na kontrolní neošetřené parcele. Výnos z parcely ošetřené hořečnatým hnojivém a Tangem byl o 27 % vyšší než u kontroly a o 5 % vyšší než u parcely ošetřené pouze přípravkem Tango.
Průmyslová využitelnost
Hořečnaté hnojivo podle vynálezu má široké možnosti použití v zemědělství včetně sadařství, ve vinařství a pěstování zeleniny a dále v lesnictví. Hnojivo se aplikuje po naředění na nadzemní části rostlin kontaktním způsobem s výhodou ve formě spreje s použitím běžně dostupné zemědělské techniky. Jeho hlavní použití je určeno pro pěstování rostlin na půdách s deficitem hořčíku nebo na půdách dříve špatně hnojených a nebo v oblastech s kyselými emisemi a kyselými dešti. Působení hnojivá na rostliny je bezpečné, účinné a dlouhodobé.
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (4)
1. Hořečnaté hnojivo na listy a/nebo nadzemní části rostlin ve formě vodného suspenzního koncentrátu hydroxidu hořečnatého, vyznačené tím, že velikost částic hydroxidu hořečnatého je cca 10-6 m.
2. Hořečnaté hnojivo podle nároku 1,vyznačené tím, že obsahuje další látky, vylepšující účinek a vlastnosti hnojivá, například látky s obsahem dusíku, draslíku, fosforu, boru, molybdenu, vápníku, stopových prvků a/nebo látky používané pro ochranu rostlin a/nebo tenzidy a/nebo zahušťovadla ke zlepšení fyzikálních vlastností suspenzního koncentrátu.
3. Způsob výroby hořečnatého hnojivá podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že se do vody za intenzivního míchání postupně přidá hydroxid hořečnatý o velikosti částic cca l(T6m, případně se následně do suspenzního koncentrátu za míchání přidají další látky, vylepšující účinek a vlastnosti hnojivá.
4. Způsob aplikace hořečnatého hnojivá podle nároku 1,vyznačený tím, že po naředění vodného suspenzního koncentrátu vodou na aplikační koncentraci se hnojivo aplikuje na listy a/nebo nadzemní části rostlin kontaktním způsobem, s výhodou ve formě spreje.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19971965A CZ291747B6 (cs) | 1997-06-23 | 1997-06-23 | Hořečnaté hnojivo na bázi vodné suspenze hydroxidu hořečnatého |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19971965A CZ291747B6 (cs) | 1997-06-23 | 1997-06-23 | Hořečnaté hnojivo na bázi vodné suspenze hydroxidu hořečnatého |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ196597A3 CZ196597A3 (cs) | 1999-01-13 |
CZ291747B6 true CZ291747B6 (cs) | 2003-05-14 |
Family
ID=5464128
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19971965A CZ291747B6 (cs) | 1997-06-23 | 1997-06-23 | Hořečnaté hnojivo na bázi vodné suspenze hydroxidu hořečnatého |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ291747B6 (cs) |
-
1997
- 1997-06-23 CZ CZ19971965A patent/CZ291747B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ196597A3 (cs) | 1999-01-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU2014101391A4 (en) | Multifunctional organic agricultural fertilizer composition and process for preparation thereof | |
CN110240518A (zh) | 一种高效多功能植物叶面喷施超浓缩肥料及其制备方法 | |
CN110612278A (zh) | 苗后除草剂 | |
JP2006527161A (ja) | 肥料組成物 | |
CN105248213A (zh) | 一种观赏槭树高效栽培技术 | |
CN1654441A (zh) | 叶菜类有机肥 | |
EP3027017B1 (en) | A titanium-containing formulation, a method of the preparation of a titanium-containing formulation, and use of the titanium-containing formulation in the cultivation of plants | |
JP3639456B2 (ja) | 植物生長促進剤及び該植物生長促進剤を使用した肥料 | |
WO2009011842A1 (en) | Dry fertilizer with growth hormone-containing formulation and methods of use and making | |
CN101020766A (zh) | 一种可降解液态地膜制品及其制作方法 | |
WO1996041532A1 (en) | Improving the yield of plants | |
US6911415B1 (en) | Fungicidal compositions containing organic compositions derived from natural organic materials, phosphorous acid, phosphite salts and phosphate salts, methods of making same and methods of applying same to plants | |
JPS635365B2 (cs) | ||
Chhabra et al. | Nutrient Management in Salt-affected Soils | |
CZ291747B6 (cs) | Hořečnaté hnojivo na bázi vodné suspenze hydroxidu hořečnatého | |
Ansar | Application of cow urine fertilizers to increase the growth and yield of mustard plants (Brassica rapa L.) | |
WO2006075675A1 (ja) | 低栄養条件下での果菜類作物の新規栽培方法 | |
RU2764468C1 (ru) | Жидкое комплексное удобрение | |
CZ6478U1 (cs) | Zařízení pro změnu polohy zadního nárazníku silničního dopravního prostředku | |
EP3984981A1 (en) | A plant growth stimulating mixture | |
KR20020033450A (ko) | 유리아미노산 함유의 누에번데기를 이용한 생물자극형비료. | |
Ufimtseva et al. | Improving the technology of growing Prunus salicina Lindl. in container culture | |
WO2023128749A1 (en) | Organic fertilizer composition | |
CZ308998B6 (cs) | Listové hnojivo pro zemědělské plodiny s obsahem fosforu, organického dusíku, organického draslíku | |
RU2204902C2 (ru) | Защитно-стимулирующий комплекс "полиазофос" для защиты растений от болезней и регулирования их роста |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20040623 |