CZ290868B6 - Snímač pohybu - Google Patents

Snímač pohybu Download PDF

Info

Publication number
CZ290868B6
CZ290868B6 CZ19952626A CZ262695A CZ290868B6 CZ 290868 B6 CZ290868 B6 CZ 290868B6 CZ 19952626 A CZ19952626 A CZ 19952626A CZ 262695 A CZ262695 A CZ 262695A CZ 290868 B6 CZ290868 B6 CZ 290868B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
motion sensor
light
disc
resistor
motion
Prior art date
Application number
CZ19952626A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ262695A3 (en
Inventor
William R. Taylor
Original Assignee
Scott Technologies, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Scott Technologies, Inc. filed Critical Scott Technologies, Inc.
Publication of CZ262695A3 publication Critical patent/CZ262695A3/cs
Priority to CZ19981792A priority Critical patent/CZ292158B6/cs
Priority to CZ19981791A priority patent/CZ290964B6/cs
Publication of CZ290868B6 publication Critical patent/CZ290868B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B21/00Alarms responsive to a single specified undesired or abnormal condition and not otherwise provided for
    • G08B21/02Alarms for ensuring the safety of persons
    • G08B21/04Alarms for ensuring the safety of persons responsive to non-activity, e.g. of elderly persons
    • G08B21/0438Sensor means for detecting
    • G08B21/0453Sensor means for detecting worn on the body to detect health condition by physiological monitoring, e.g. electrocardiogram, temperature, breathing

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Gerontology & Geriatric Medicine (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Physical Education & Sports Medicine (AREA)
  • Physiology (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Cardiology (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Emergency Alarm Devices (AREA)
  • Audible And Visible Signals (AREA)
  • Indicating Or Recording The Presence, Absence, Or Direction Of Movement (AREA)
  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Measuring Pulse, Heart Rate, Blood Pressure Or Blood Flow (AREA)

Abstract

Sn ma pohybu ur en² k no en u ivatelem, je tvo°en pouzdrem s komorou (19), ve kter je voln oto n kolem sv osy ulo en ot iv² kotou (12), opat°en² otvory (22) uspo° dan²mi ve vz jemn²ch odstupech na rozte n kru nici. S ot iv²m kotou em (12) je spojeno z va , um st n v pouzd°e sn ma e, ur en pro uv d n ot iv ho kotou e (12) do ot iv ho pohybu p°i pohybech pouzdra sn ma e. Po jedn stran ot iv ho kotou e (12) je um st n² sv teln² zdroj (24) kryj c se s otvory (22) na rozte n kru nici na ot iv m kotou i (12). Na druh stran ot iv ho kotou e (12) je v dr ze sv tla vych zej c ho ze sv teln ho zdroje (24) a proch zej c ho n kter²m z otvor (22) a p°eru ovan ho ot en m ot iv ho kotou e (12), um st no sv teln idlo (26) generuj c v²stupn elektrick² sign l.\

Description

Snímač pohybu
Oblast techniky
Přihlašovaný vynález snímače pohybu patří zejména do oblasti osobních nouzových poplachových systémů, výhodně se týká snímače pohybu osobního nouzového poplachového systému, ve kterém je snímač pohybu použitý spolu se samostatným dýchacím přístrojem, takže tento snímač pohybu vyvolá zvukový varovný poplach tehdy, když se osoba mající na sobě dýchací přístroj přestane pohybovat po předem stanovenou dobu.
Dosavadní stav techniky
Existuje řada příkladů, kdy by bylo důležité uplatnit zařízení, které by mohlo vyvolat zvukové varování, ustane-li pohyb osoby mající na sobě dýchací přístroj v průběhu předem stanoveného časového úseku. Účel přístroje takového typu spočívá vtom, že umožňuje potencionálním zachráncům nalézt jednotlivce, u kterého se mohly objevit potíže a který mohl v průběhu takových potíží ztratit vědomí.
V této oblasti techniky existuje celá řada přístrojů, které usilují o poskytování tohoto druhu informací. V patentu US číslo 5 157 378 vydaném na jméno Stumberg a spol. je snímač pohybu přidružen k čidlům tlaku a teploty tak, aby při poklesu tlaku v samostatném dýchacím zařízení, při překročení určité hodnoty teploty nebo zastavení pohybu v rozsahu předem stanoveného časového úseku byly vyvolány zvukové varovné signály.
Davisův patent US č. 4 196 429 má snímač pohybu umístěn v přilbě hasiče nebo jiného člověka pracujícího v nebezpečném prostředí, kdy tento snímač obsahuje mechanické čidlo, elektrický obvod a samostatný pomoc přivolávající systém, který vysílá zvukový nebo jiný varovný signál v případě zastavení pohybu v rozsahu předem stanoveného časového úseku a který upozorňuje na vyřazení pracovníka nebo jiné osoby z dané činnosti.
Doposud známé přístroje v této oblasti techniky však mají řadu problémů. Protože je potřebné, aby takový přístroj vydal varovný signál tehdy, když se neobnoví pohyb jeho uživatele po uplynutí takového časového úseku, který je dostatečně dlouhý pro určení, že se skutečně hýbat nemůže, stává se snímač lidského pohybu jádrem potřebného přístroje.
Navíc určování lidského pohybu je přinejlepším obtížné, ale v případě tohoto přístroje není rozhodující rozlišování pohybu, protože to, co je skutečně potřebné detekovat, je nedostatek pohybu. Je známé, že lidský pohyb lze detekovat současně ve všech třech osách, avšak detekování pohybu ve dvou osách je považováno za postačující. Navíc je třeba, aby byl snímač pro detekování lidského pohybu ovládán při dodávání velmi malého příkonu mechanické energie, protože zrychlení související s lidským pohybem může mít nízkou amplitudu a nízký kmitočet. Uplatnění principu kyvadla bude účinkovat správně, protože kyvadlo typicky vytváří kyvadlový pohyb s nízkým kmitočtem, který je udržován dodáváním malého příkonu. Navíc k monitorování kyvadlového pohybu je žádoucí použít optoelektroniku, protože svítivé diody a fototranzistory mohou být sestavovány v nesčíslných konfiguracích, jsou levné, jejich rozměry jsou malé a nevyžadují mechanický kontakt. Jsou-li mechanické kontakty použity, mělo by být provedeno hermetické utěsnění. Elektronický obvod takového přístroje majícího fototranzistorový signál jako vstup by měl detekovat pohyb na všech 360° v jedné rovině nebo kolem jedné osy. Výslednost detekování závisí na mechanickém provedení přístroje.
Podstata vynálezu
Přihlašovaný vynález uvádí snímač pohybu, tzn. snímač pro detekování pohybu, v němž samotný snímač obsahuje duté pouzdro mající uvnitř komoru. V této komoře je umístěn otáčivý kotouč tak, aby se mohl volně otáčet na ose. V uvedeném otáčivém kotouči je obloukovitě uspořádán určitý počet od sebe vzdálených otvorů. Ke kotouči, který se volně otáčí v dutém pouzdru, je, výhodně excentricky, přidruženo závaží, takže zrychlení pohybu pouzdra uvede do pohybu závaží, jež roztáčí kotouč na ose. Světelný zdroj, který je výhodně tvořen svítivou diodou LED, na jedné straně kotouče je vyrovnán s roztečnou kružnicí otvorů, tj. obloukovou dráhou vytvořenou otvory v kotouči, a na druhé straně kotouče je umístěno světelné čidlo, výhodně tvořené fototranzistorem, tak, aby detekovalo světlo vyzařované ze světelného zdroje, přičemž toto světlo je přerušováno otáčením kotouče tehdy, když se pouzdro pohybuje současně po přinejmenším dvou kolmých osách, na základě čehož čidlo světla generuje výstupní elektrický signál. Podle výhodného provedení snímače pohybu je uvnitř pouzdra snímače vytvořen podél obvodu otáčivého kotouče prstencový žlábek pro vedení závaží. Podle dalšího výhodného provedení je do zářezu v kotouči vloženo závaží kulového tvaru, např. ložisková kulička, jež souvisí s otáčením kotouče v pouzdru. Kulička se volně pohybuje v kruhové komoře uvnitř pouzdra, v němž je umístěn kotouč. Kotouč obsahuje určitý počet otvorů nebo okének, které musí zajišťovat průchod mezi světelným zdrojem na jedné straně kotouče a světelným čidlem na druhé straně kotouče. Světelné čidlo vysílá signál do spouštěcího obvodu vždy, když dojde k přímočarému vyrovnání otvorů nebo okének v kotouči se světelným zdrojem a světelným čidlem.
Snímač pohybu detekuje pohyb ve směru, který je kolmý ve vztahu k disku, protože kulička je volně umístěna v kruhové komoře a v zářezu v kotouči. Šířka zářezu a tím i volnost vůle kuličky v drážce je jedním ze znaků, který určuje citlivost přístroje. Přístroj je řešen tak, aby byl použit se samostatným dýchacím zařízením a je konstruován tak, aby pouhé dýchání nevytvářelo pohyb detekovaný předmětným snímačem lidského pohybu.
Prostřednictvím svých otvorů vytváří kotouč přerušovaný světelný kontakt a tím umožňuje detekování pohybu. Jinými slovy to znamená, že daný otvor se může pohybovat na přímce a mimo ni mezi diodou LED a fototranzistorem způsobem tam a zpět, čímž vzniká pohyb detekovaný snímačem. Snímač nevyžaduje, aby se v zájmu detekování pohybu kulička pohybovala od jednoho otvoru k druhému.
Kulička může přemístit otvor do světelného paprsku, obrátit svůj směr a přemístit tento otvor mimo světelný paprsek, znovu obrátit svůj směr a přemístit tentýž otvor zpět do světelného paprsku, čímž takto detekuje pohyb.
Zářez drážky je širší než kulička, což však vyžaduje předem stanovit rozsah tím umožněného vibračního pohybu, který nesouvisí s lidským pohybem a který takto snižuje citlivost detekování lidského pohybu. Dále je uplatněn impulzní intervalový časovači obvod, který bude blokovat pohybové impulzy, pokud se nebudou objevovat v předem stanoveném poměru či rychleji, například odděleně za třetinu sekundy nebo rychleji. Když je kotouč nehybný (žádný pohyb) a kulička začíná uvádět kotouč do pohybu, bude první pohybový impulz detekovaný průchodem paprsku světla otvorem blokován. Druhý impulz už nebude blokován a stejně tak i následující impulzy, pokud se budou objevovat v časovaných intervalech, intervalový časovač společně se šířkou drážky jsou prostředky řízení citlivosti snímače, pokud jde o vibrace a velmi pomalý pohyb, kdy je nežádoucí, aby oba tyto jevy byly detekovány jako lidský pohyb. Nepřítomnost pohybu v předkládaném schématu je detekována 20 s opakovatelně nastavitelným časovacím obvodem. Pohybové impulzy, které se objevují jako výsledek otáčení kotouče a které jdou tak rychle za sebou, že nejsou blokovány intervalovým časovačem, znovu nastavují tento dvacetisekundový časovač. Pokud se za plných 20 s nové nastavení neobjeví, je aktivizován postup vyvolání varovného signálu.
-2CZ 290868 B6
Výhodné je, když dioda LED pracuje v infračerveném rozsahu. Když infračervené světlo z diody LED zasáhne fototranzistor přes otvor nebo okénko v otáčejícím se kotouči, je výstupní signál téměř nula voltů. Když pohyb kotouče brání pronikání světla k fototranzistoru, je výstupní signál téměř na úrovni napětí napájecího zdroje. Otáčení kotouče pochopitelně vyžaduje pohyb snímače, a proto se mění výstupní signál oznamující pohyb. Výhodně je závaží tvořeno kolečkem namontovaným na vnějším konci ramene a odvalujícím se po povrchu prstencového žlábku.
Zatímco v předchozím textu popsaný přístroj je vším, co je nezbytné pro získání údajů o pohybu, obvod propouští přibližně 20 mA stálý proud pro diodu LED, což je však nežádoucí pro baterií napájený snímač určený pro samostatný dýchací přístroj. Aby byla podstatně snížena spotřeba proudu pro svítivou diodu LED, je tato svítivá dioda zapnuta v podstatě 10% času a vypnuta v podstatě 90% času při kmitočtu přibližně 100 Hz. To znamená, že dioda LED je například zapnuta jednu milisekundu a vypnuta devět milisekund. Je-li impulz zapnutí 20 mA v uvedeném cyklu zatížení, pak je průměr 2 mA, což je přijatelné. Při poměru opakování 100 Hz je velmi dobře známo, že se objeví jeden nebo více impulzů v průběhu časového úseku, kdy otevřené okénko v kotouči umožní průchod světla i v případě nejaktivnějšího pohybu, a proto v takovém případě se očekává nejrychlejší otáčení kotouče.
Uvedený způsob snížení spotřeby proudu přináší problém v tom, že fototranzistor nemůže sdělit, zdaje dioda LED elektricky vypnuta nebo zapnuta nebo zda okénka kotouče přerušují světelný paprsek. Přihlašovaný vynález řeší tento problém vytvořením výstupu pouze tehdy, když pohyb existuje.
K zajištění funkcí obvodu produkujícího varování může být použit mikroprocesor. Mikroprocesor by mohl nahradit jednotlivé součásti, které budou popsány v dalším textu. Výsledkem toho by byly tytéž funkční a řídicí principy snímače pohybu. Mikroprocesor zajišťuje 10% dobu zapnutí svítivé diody LED, identifikuje okénka nebo otvory analýzou impulzů vysílaných čidlem, detekuje změnu stavu ze světla do tmy a ze tmy do světla, detekování jsou časována tak jako v impulzovém intervalovém časovači a hradlovém obvodu a varovný signál je nebo není aktivizován stejnými kritérii. Mikroprocesor provádí všechny řídicí funkce. Proto v případě uplatnění mikroprocesoru jsou dosahovány stejné výsledky, které jsou dosahovány při uplatnění jednotlivých součástí.
Na základě uvedených údajů se přihlašovaný vynález týká varovného systému reagujícího na pohyb, který obsahuje samostatný dýchací přístroj mající kyslíkový zdroj, obličejovou masku a hadici propojující kyslíkový zdroj s obličejovou maskou, ústrojí namontované na samostatném dýchacím přístroji pro umožňování jeho činnosti podle volby a pro umožňování přívodu kyslíku ze zdroje do masky, snímač pohybu pro generování nouzového signálu oznamujícího pohybové potíže, jenž je přidružen k samostatnému dýchacímu přístroji, zařízení generující výstupní signál informující o změnách stavu, které je propojeno se snímačem pohybu přijímajícím generovaný signál a které střídavě přepíná svůj výstup mezi prvním stavem a druhým stavem pouze tehdy, když se pohyb koná, výstupní díl, jenž je připojen k zařízení informujícímu o změnách stavu a jenž generuje pohybový impulz tehdy, když zařízení informující o změně stavu přepíná mezi prvním stavem a druhým stavem, intervalový časovač blokující pohybové impulzy pokud se po sobě jdoucí impulzy neobjevují dostatečně rychle, časovač připojený k intervalovému časovači pro příjem pohybových impulzů, kdy tento časovač není znovu nastavován v průběhu předem určeného časového úseku a spínačové ústrojí reagující na činnost zařízení umožňující fungování systému tím, že zapíná varovný systém reagující na pohyb pouze tehdy, když je tento systém v provozu.
Vynález se také týká snímače pohybu, který obsahuje pouzdro mající uvnitř dutou komoru, v této duté komoře je umístěn kotouč volně se otáčející na ose, určitý počet od sebe vzdálených kruhově uspořádaných otvorů v otáčivém kotouči, v kruhové komoře uvnitř pouzdra je na volně otáčivém kotouči excentricky umístěno závaží tak, že zrychlení pohybu pouzdra se přenáší na
-3 CZ 290868 B6 toto závaží, jež roztáčí kotouč na jeho ose, a na jedné straně kotouče je umístěn světelný zdroj tak, aby byl vyrovnán na přímce vedené otvory v kotouči a navazoval na světelné čidlo na druhé straně kotouče, takže světelný paprsek směřující ze světelného zdroje do světelného čidla je přerušován otáčivým pohybem kotoučem tehdy, je-li pouzdro v pohybu, výsledkem čehož je to, že světelné čidlo generuje výstupní elektrický signál.
Vynález se rovněž týká varovného systému reagujícího na pohyb uplatňující úsporný elektrický obvod, který obsahuje Schmittův spouštěcí invertor (v české technické literatuře Schmittův klopný invertující obvod) mající vstup a výstup pro generování výstupního signálu, kondenzátor připojený mezi vstupem do měniče a potencionálem uzemnění, první a druhý paralelně zapojený odpor R1 a R2 na propojení výstupu měniče se vstupem měniče a kondenzátoru, kdy měrný odpor prvního odporu R1 je x násobkem měrného odporu R2, a diodu v sériovém zapojení pouze s odporem R2, což umožňuje nabíjení kondenzátoru přes oba odpory R1 a R2 na první úroveň a výsledkem čehož je generování výstupu první úrovně z invertoru a pokračování nabíjení kondenzátoru na druhou úroveň, při níž invertor generuje výstup druhé úrovně a vybíjí kondenzátor jen přes odpor R1 tak, aby oscilátor měl cyklus zatížení R1/R2. a proto může být výsledně oscilátor zapnut a vysílat výstupní časový signál 1/X a může být vypnut (časový signál X-l/X).
Pro zapínání svítivé diody (LED) je použit tranzistor, jehož první vývod je připojen k výstupu z invertoru, druhý vývod je připojen na nulový elektrický potenciál a třetí vývod je připojen k LED pro generování výstupního signálu oscilátoru.
Podle dalšího výhodného provedení snímač pohybu má svítivou diodu LED světelného zdroje, jež je připojena na výstup oscilátoru pro vytváření světelných pulzů vyzařovaných svítivou diodou LED, a oscilátor je zapojen na ovládací obvody pro ovládání pracovního cyklu zapínání a vypínání oscilátoru pro generování výstupních pulzů pouze po předem stanovenou část časového úseku. Výhodně potom ovládací obvody, ovládající pracovní cyklus zapínání a vypínání oscilátoru, obsahují invertor jehož výstup je přes třetí odpor R3 připojen na bázi tranzistoru, jehož kolektor je spojen s diodou LED a jehož emitor je spojen s uzemněním, kondenzátor zapojený mezi vstupem invertoru (65) a uzemněním, první paralelní odpor R4 a druhý paralelní odpor R5 spojující výstup invertoru sjeho vstupem, přičemž hodnota prvního odporu R4 je násobkem hodnoty druhého odporu R5; a diodu, zapojenou v sérii pouze s druhým odporem R5 pro nabíjení kondenzátoru přes první odpor R4 i druhý odpor R5 a vybíjení kondenzátoru pouze přes první odpor R4 pro řízení pracovního cyklu oscilátoru v poměru R4/R5. Výhodně je poměr R4 ku R5 roven 10.
Podle ještě jiného výhodného provedení má snímač pohybu rovinu otáčivého kotouče při nošení orientovánu v úhlu 60° k horizontální rovině a leží na linii představující normální pohyb uživatele vpřed.
Ve svém jednom výhodném provedení obsahuje snímač pohybu pouzdro, skládající se ze dvou do sebe zapadajících dílů vytvářejících komoru a prstencový žlábek.
Popis obrázků na výkresech
Tyto a další cíle přihlašovaného vynálezu budou podrobněji popsány v souvislosti s následujícím detailním popisem obrázků, na nichž stejné odkazové značky označují stejné součásti a na nichž:
Obr. 1 je schematické uspořádání přihlašovaného nového snímače pohybu v obecném znázornění;
Obr. 2 je schematické uspořádání upřednostňovaného provedení snímače pohybu podle přihlašovaného vynálezu;
-4CZ 290868 B6
Obr. 3 je obecné schéma alternativního provedení snímače pohybu;
Obr. 4 je izometrické zobrazení sestaveného snímače pohybu podle přihlašovaného vynálezu;
Obr. 5 je zobecněný průřez snímače pohybu podle obr. 4;
Obr. 6 je schéma elektrického obvodu snímače pohybu podle přihlašovaného vynálezu;
Obr. 7A je zobecněné blokové schéma přihlašovaného nouzového poplachového systému;
Obr. 7B je schéma celého, na pohyb reagujícího nouzového poplachového systému podle přihlašovaného vynálezu;
Obr. 7C je graf průběhu impulzů znázorňující činnost oscilačního obvodu Schmittova spouštěcího invertoru podle přihlašovaného vynálezu;
Obr. 7D je tabulka stavů činnosti elementu NAND obvodu pro střídání stavů;
Obr. 8 je schéma elektrického spínání pro napájení systému podle obr. 7B v souvislosti se samostatným dýchacím přístrojem;
Obr. 9 je schematické znázornění tlakem ovládaného spínače použitého v souvislosti s obr. 8, který zapíná a dodává proud do obvodu podle obr. 7B, má-li uživatel na obličeji kyslíkovou masku;
Obr. 10 znázorňuje průběhy impulzů (a), (b), (c), (d), (e), (f) a (g) pro vysvětlení činnosti obvodu podle obr. 7B;
Obr. 11 znázorňuje samostatný dýchací přístroj, který může být použit s obvody podle obr. 7A a 7B a který může dodávat elektrický proud do systému snímače pohybu tehdy, když má uživatel na svém obličeji nasazenu kyslíkovou masku a dýchá kyslík.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 je nákres obecného schématu znázorňujícího obecné principy nového, zde popisovaného snímače pohybu. Jak může být na obr. 1 vidět, obsahuje snímač pohybu 10 otáčivý kotouč 12, který je umístěn mezi stěnami 14 a 16 pouzdra tak, aby se mohl volně otáčet na hřídeli 17 uloženém v ložiscích 18 a 20. Kotouč 12 má určitý počet od sebe vzdálených otvorů 22, které jsou kruhově na tomto kotouči uspořádány. Závaží 28 je excentricky připevněno k volně se otáčejícímu kotouči 20 pomocí ramene 29 tak, aby pohyb stěn 14 a 16 pouzdra vyvolal také pohyb závaží 28, které dále roztáčí kotouč 12 na ose vytvořené hřídelí 17. Světelný zdroj 24, jako je svítivá dioda LED, je umístěn na jedné straně kotouče 12 tak, aby byl v přímé návaznosti na kruhovou dráhu vytvořenou otvory 22 v kotouči 12, a světelné čidlo 26, zde fototranzistor, je umístěno na druhé straně kotouče 12 tak, aby světlo ze světelného zdroje 24, tj. zde svítivé diody, procházející otvorem 22 bylo přerušováno otáčením kotouče 12, dojde-li ke zrychlení pohybu stěn 14 a 16 v přinejmenším jedné nebo dvou kolmých rovinách, na základě čehož světelné čidlo 26 generuje výstupní elektrický signál do vedení 27. Světelný zdroj 24 je napájen proudem dodávaným do vstupních přívodů 25.
Je možné zjistit, že elektronický obvod přijímající signál ze světelného čidla 26, přiváděný vedením 27 jako vstup, bude detekovat pohyb v celém rozsahu 360° v jedné rovině nebo na jedné ose. I když toto řešení pracuje dobře s osou 17, jak je nakresleno na obr. 1, kdy osa otáčení
-5CZ 290868 B6 je ve svislé rovině v 90°, hmota závaží 28 zatěžuje postranní ložiska 18 a 20 a tím zpomaluje pohybovou energii.
Schematický nákres snímače pohybu 10 ukázaný na obr. 2 odstraňuje tento problém. Jak může být na obr. 2 vidět, je z obvodu kotouče 12 veden směrem dovnitř zářez 34 a do tohoto zářezu 34 v kotouči 12 je umístěno závaží kulového tvaru - kulovitá hmota nebo kulička 32. která je na svém místě udržována v kruhovém žlábku 30 tak, aby byla zachována možnost pohybu této kulovité hmoty 32, takže pohyb stěn 14, 16 pouzdra vyvolává pohyb kuličky 32 ve žlábku 30 a tím i otáčení kotouče 12, čímž je přerušováno světlo ze světelného zdroje 24 vedené do světelného čidla 26. V takovém případě může být vidět, že hmotnost kuličky 32 účinkuje na povrch žlábku 30, takže na ložiska 18. 29, v nichž je uložen hřídel 17, nepůsobí žádná boční zátěž. V upřednostňovaném provedení jsou otvory nebo okénka 22 rozmístěna v 15° vzdálenostech od sebe v poloměru 21,08 mm. Samozřejmě mohou být v jiných podmínkách uplatněny jiné rozměry.
V kotouči 12 může být navíc vytvořen další zářez 35, aby byl otáčivý kotouč 12 vyvážen a tím byla vyrovnána ztráta materiálu odstraněného při zhotovování zářezu 34· Jinak by otáčivý· kotouč 12 nebyl vyvážen kvůli úbytku hmotnosti materiálu odstraněného ze zářezu 34Na obr. 3 je předvedeno alternativní provedení snímače pohybu, v němž kolečko 36 má určitou hmotnost a je připevněno na obvodu otáčivého kotouče 12 velmi známým způsobem pomocí hřídele nebo ramene 38. Kolečko 36 spočívá na povrchu drážky 30 mezi stěnami 14, 16 pouzdra a v důsledku toho nevyvíjí boční zatížení, protože hmotnost kolečka 30 působí směrem dolů a je přijímána drážkou 30, v níž se otáčí.
Obr. 4 je izometrické zobrazení upřednostňovaného provedení celého snímače 10 pohybu. Snímač 10 obsahuje první a druhou do sebe zapadající polovinu 14, 16 pouzdra s kruhovým žlábkem 30 tak, jak je znázorněno na obr. 5. V jedné polovině 14 pouzdra je umístěn světelný zdroj 24, ze kterého vystupují vstupní přívody 25 tak, jak je znázorněno na obr. 4, zatímco světelné čidlo 26 je umístěno v druhé polovině 16 pouzdra, z něhož vycházejí výstupní vývody 27. Pohybový snímač 10 by byl ve své upřednostňované podobě namontován na zadním rámu samostatného dýchacího přístroje, kdy rovina kotouče 12 je položena v úhlu 60° ve vztahu k vodorovné rovině a leží na přímce představující normální pohyb osoby vpřed, což znamená, že okraj kotouče by měl směřovat dopředu ve směru pohybu vpřed.
Obr. 5 je průřez zařízení předvedeného na obr. 4. Obě poloviny 14 a 16 dutého pouzdra snímače 10 pohybu jsou smontovány dohromady tak, že do sebe vzájemně zapadají a vytvářejí pouzdro mající uvnitř komoru 19. V komoře 19 je umístěn volně otáčivý kotouč 12, který se otáčí na ose vytvořené hřídelí 17, na níž je otáčivý kotouč 12 upevněn. Hřídel 17 je uložena v ložiskách 18, 20 tak, aby se volně otáčela. V pouzdru je vytvořen kruhový žlábek 30, který prochází po obvodu kotouče 12. Kulička 32 je taková kulička, která je umístěna a udržována ve výřezu 34 v kotouči tak, jak je předvedeno na obr. 2, aby existovala možnost uvedení kuličky do pohybu vznikajícího v důsledku zrychlení pohybu pouzdra tvořeného polovinami 14. 16, kdy se kulička 32 koulí ve žlábku 30. čímž roztáčí kotouč 12 a způsobuje přerušování světla vedeného ze světelného zdroje 24 přes rozmístěné otvory 22 do světelného čidla 26 na druhé straně kotouče Γ2. Světelný zdroj 24 neboli zde svítivá dioda LED může pracovat v infračerveném frekvenčním rozsahu a volba vhodného typu světelného čidla 26. který může takové světlo detekovat, je v této oblasti techniky snadnou záležitostí.
Na obr. 6 je nakreslen obvod snímače 10 pohybu, který byl předveden na obr. 5. Svítivá dioda LED světelného zdroje 24 je napájena z napěťového zdroje 40 a elektrický proud prochází přes odpor R1 a diodu 24 na elektrický nulový potencionál 46.
-6CZ 290868 B6
Činnost svítivé diody LED vyžaduje proud 20 mA. Otáčivý kotouč 12 s otvory 22 je umístěn mezi svítivou diodou LED světelného zdroje 24 a fototranzistorem světelného čidla 26. Fototranzistor - světelné čidlo 26 - je napájen z napěťového zdroje 40 přes odpor R2 do jeho kolektoru 54. Když světlo z diody LED světelného zdroje 24 projde otvorem 22 a zasáhne přijímající část 58 fototranzistoru světelného čidla 26, dojde k propojení přes emitor 56 a vedení 57 na elektrický nulový potencionál 46, což způsobí pokles napětí v odporu R2 a ve vedení 50 je tak vyprodukován výstupní signál.
Při zkoumání vztahu zářezu 34 v kotouči 12 a koulející se kuličky 32 bude jasné, že šířka zářezu 34 ve vztahu k průměru koulející se kuličky 32 vytváří prostředek seřízení potřebné citlivosti přístroje. V upřednostňovaném provedení má kulička 32 průměr 7,93 mm a šířka zářezu je stejná jako průměr kuličky plus další rozměr v rozsahu od 5 % do 100 % průměru kuličky. V souvislosti s tím ponechává širší zářez více prostoru pro pohyb kuličky 32, aniž by se pohnul kotouč 12. Tato skutečnost může být využita pro seřízení citlivosti, která je nezbytná, protože nepohybující se jednotlivec nebo uživatel může stále produkovat nějaký pravidelný pohyb, jakým je dýchání.
Obr. 7A je blokové schéma kompletního optoelektronického obvodu snímače. Ten obsahuje také již popsaný snímač 10 pohybu, který generuje signál upozorňující na porušení normálního pohybu. Oscilační obvod 60 dodává řídicí signály do snímače 10 po vedení 25, aby vyvolal impulzní výstupní signál ve vedení 50 vycházející ze snímače vždy, když světlo ze světelného zdroje 24 projde otvorem 22 do světelného čidla 26. Stav střídající zařízení 51 přijímá impulzní výstupní signály ze snímače 10 po vedení 50 a signály z oscilačního obvodu 60 po vedení 78 a střídavě přepíná svůj výstup do vedení 85 mezi prvním stavem a druhým stavem pouze tehdy, když existuje pohyb tak, jak je detekován snímačem 10. Monostabilní klopný obvod (multivibrátor s označením MV) 89 slouží jako výstupní zařízení a je propojen vedením 85 se stav střídajícím zařízením 51 a generuje pohybový impulz do vedení 99 jen tehdy, když stav střídající zařízení 51 přepíná z prvního stavu do druhého stavu, impulzní intervalový časovač/hradlo přijímá pohybový impulz po vedení 99 z multivibrátoru 89 a zahajuje další impulz po ukončení pohybového impulzu (týl pohybového impulzu). Druhý impulz nabíjí kondenzátor, jenž má předem určenou dobu nabíjení (tj. jedna třetina sekundy). Výstupní signál z odporu/kondenzátoru (RC) je znásoben (ANDOVÁN) původním pohybovým impulzem (vedení 99). Jestliže je uzlový součin AND postačující, přechází pohybový impulz po vedení 99 do časovače 102. Pokud není postačující (kondenzátor je vybit), je pohybový impulz blokován hradlem součinového obvodu AND.
Odblokovaný impulz znovu nastavuje opakovatelně nastavitelný časovač časovacího a poplachového obvodu 102. Tím bude tento obvod 102 generovat nouzový signál jen tehdy, když v průběhu předem stanoveného časového úseku nedojde ke znovunastavení časovače 102. Na základě toho vyvolá týl pohybového impulzu ve vedení 99 nový impulz ve vedení označeném písmenem X. Impulz ve vedení X nabíjí kondenzátor C, který je vybit odporem R. Kondenzátor C musí zůstat nabitý, aby impulz ve vedení 99 prošel přes hradlo 101 součinového obvodu AND do časovacího a poplachového obvodu 102. Pokud je kondenzátor C vybitý, pak první impulz ve vedení 99 neprojde hradlem 101 obvodu AND do časovacího a poplachového obvodu 102.
Obr. 7B předvádí detaily obvodu, jehož blokové schéma je nakresleno na obr. 7A. Jak může být na obr. 7B vidět, optoelektrický snímač 10 pohybu obsahuje světlo vyzařující diodu (LED) jako světelný zdroj 24 a fototranzistor jako světelné čidlo 26. Napěťový zdroj 40 je propojen se svítivou diodou (LED) přes odpor RJ. Katoda svítivé diody LED je připojena ke kolektoru tranzistoru 62 v oscilačním obvodu 60. Když infračervené světlo ze světelného zdroje 24 zasáhne fototranzistor - světelné čidlo 26 - skrz otvor nebo okénko 22 v otáčivém kotouči 12, tento fototranzistor se stává vodivým a výstupní signál se blíží nule voltů, protože napětí ze zdroje 40 úplně klesne v odporu R2, na základě čehož je ve vedení 50 dosaženo napětí v podstatě nula voltů jako výstup. Když pohybující se kotouč 12 zablokuje průchod světla do světelného čidla
-7CZ 290868 B6
26, blíží se úroveň výstupního signálu napětí zdroje 40, protože fototranzistor přestane být vodivým. Otáčení kotouče 12 však vzniká na základě pohybu snímače 10, a proto měnící se výstupní signál ve vedení 50 prokazuje pohyb. Systém funguje správně tehdy, když okénko 22 způsobuje změny ve světelném čidlu 26 přechody světla do tmy či ze tmy do světla.
Schmittův spouštěcí invertor 65, jako je typ 40106A, spolu s odpory R4, R5. diodou 74 a kondenzátorem 72 tvoří oscilátor. Toto uspořádání osciluje vlivem použití Schmittova spouštěcího invertujícího zařízení 65. Zatímco standardní invertory a hradla mají pouze jedno vstupní prahové napětí, které vyvolává výstup pro sepnutí. Schmittovy spouštěcí invertory a hradla mají dvě rozdílná vstupní prahová napětí: jedno prahové napětí, kdy se vstup mění z nízkého na vysoký, a rozdílné prahové napětí, kdy se vstup mění z vysokého na nízký.
Posuďte obr. 7C. Předpokládejme, že vstup je nízký (nula voltů) a výstup je vysoký (typicky
3,4 voltu). Při zvyšování vstupního napětí se výstup nemění až potud, kdy vstup dosáhne
1,7 voltu, jak je znázorněno na obr. 7C. V tomto momentu výstup náhle klesne do nízkého stavu (typicky 0,2 voltu) a zůstává nízký pro další zvýšení vstupního napětí. Když vstup začíná ve vysokém stavu a klesá k nule, zůstane výstup nízký do té doby, kdy vstup dosáhne přibližně 0,9 voltu. Poté výstup náhle přejde do vysokého stavu.
Rozdíl mezi vysokým prahovým napětím (1,7 voltu) a nízkým prahovým napětím (0,9 voltu) se nazývá hystereze. Hodnoty se samozřejmě mění podle různých verzí invertoru a hodnoty, které byly uvedeny jsou hodnotami Schmittova spouštěcího invertoru typu 54/7414.
Není žádoucí, aby svítivá dioda byla napájena trvale stálým proudem 20 miliampér, protože přístroj je napojen na baterii a životnost této baterie by byla podstatně zkrácena. Aby se podstatně snížila spotřeba proudu přiváděného do svítivé diody, je žádoucí zapínat tuto LED v podstatě 10% celkového času a vypínat ji v podstatě 90% celkového času při kmitočtu přibližně 100 Hz. Je známo, že při opakovacím kmitočtu 100 hertzů vznikne jeden nebo více pulzů z návaznosti od LED do fototranzistoru, kdy otevřený otvor v kotouči umožní průchod světla i v případě nej aktivnějšího pohybu, a proto i nej rychlejšího předpokládaného otáčení kotouče. V této souvislosti by byla LED zapnuta 1 milisekundu a vypnuta 9 milisekund. Jestliže má impulz takto při zapnutí 20 mA, pak průměrný proud je 2, mA, což je přijatelné. Aby mohla být LED zapnuta 10 % a vypnuta 90 % celkového času, je dioda 74 sériově zapojena s odporem R5. Takto může mít oscilační obvod 60 nesymetrický výstup, protože dioda 74 umožňuje nabíjení kondenzátoru 72 přes oba odpory R4 a R5, ale vybití tohoto kondenzátoru 72 je možné jen přes odpor R4. Jestliže odpor R5 je jednou desetinou odporu R4 (R4 je desetkrát větší než R5). znamená to, že výstup je vysoký 10 % času. V tomto smyslu je při činnosti oscilátoru výstup Schmittova spouštěcího invertoru 65 připojen přes odpor R3 k bázi tranzistoru 62 a provádí jeho zapínání a vypínání při desetiprocentním periodickém poměru, tj. 10 % zapnuto a 90 % vypnuto. Toto umožňuje, aby LED byla zapnuta 10 % a vypnuta 90 % času. Odpor R3 snižuje proud na bázi tranzistoru 62, jehož funkcí je zapínat LED, jak je znázorněno na grafu průběhu impulzu (a) na obr. 10. Jak je vidět na grafu (a) na obr. 10, jsou předvedenými výstupními impulzy oscilačního obvodu 60 ty impulzy, které jsou vyprodukovány tehdy, když je oscilační obvod 60 zapnut 10 % času a 20 mA impulzy LED jsou produkovány při 10 % pracovního cyklu. Odpor R1 ve snímači 10 snižuje proud pro LED na 20 mA.
Graf (b) na obr. 10 znázorňuje otvory 22 nebo okénka v otáčivém kotouči 12. Při nahodilém pohybu kuličky vytvoří otvory 22 okénko 136 na grafu (b), přičemž v době jeho existence budou procházet impulzy přes okénko do světelného čidla 26. Pokud je uplatněn pomalý kotouč, může být doba existence okénka delší, jak je znázorněno na grafu průběhu 136. Je-li uplatněn rychlý kotouč, může být doba existence okénka kratší, jak je znázorněno na grafu (b) průběhu 137 na obr. 10.
-8CZ 290868 B6
V této souvislosti je výstup ze snímače 10 ve vedení 50 opakem výstupu oscilátoru ve vedení 78 v takové situaci, kdy existuje okénko, které propouští světlo z LED světelného zdroje 24 do fototranzistoru světelného čidla 26. Toto může být vidět na grafech průběhu impulzů (a) a (c) na obr. 10. Když jde výstup oscilačního obvodu 60 do plusu, vyzařuje světelný zdroj 24 světlo do 5 světelného čidla 26 a toto světelné čidlo 26 provede propojení, přičemž napětí v odporu R2 poklesne, výsledkem čehož je záporný impulz na výstupu snímače 10 ve vedení 50. Toto je znázorněno na grafu průběhu impulzu (c) jako signál b. V případě grafu průběhu impulzu (a) na obr. 10 je výstup oscilátoru 60 ve vedení 78 označen jako signál a a výstup snímače 10 ve vedení 50 je označen na grafu průběhu impulzu (c), obr. 10, jako signál b. V tomto smyslu io může být na obr. 10 vidět, že oscilační signály 134 jdou do plusu a snímačové signály 138 jdou do mínusu.
Stavy střídající obvod 51 předvedený na obr. 78 obsahuje Schmittův invertor 80. diodu 84, element NAND 82, diodu 86 a kondenzátor 88. Výstup Schmittova invertoru 80 je znázorněn 15 jako signál c předvedený na grafu průběhu impulzu (d), viz obr. 10, a produkuje impulzy, které jsou opačné na rozdíl od impulzů 138 z výstupu snímače pohybu 10 do vedení 50. Výstupem elementu NAND 82 je signál d znázorněný na grafu průběhu impulzu (e), obr. 10. Signál b na vedení 50 i signál a na vedení 78 z oscilátoru jsou přiváděny do elementu NAND 82. Tabulka stavů elementu NAND 82 je ukázána na obr. 7D. Jsou-li signály a a b 0, je tudíž 20 výstupní signál d z elementu NAND 82 1. Je-li signál a 0 a signál b je 1, je výstup elementu NAND obdobně 1. Jestliže je signál a 1 a signál b je 0”, pak výstup elementu NAND 82 bude 1. Budou-li oba signály a i b 1, pak výstup elementu NAND bude 0. Takto výstupní signál c ze Schmittova invertoru 80 nabíjí kondenzátor 88 přes diodu 84.
Na grafu průběhu impulzu (d), obr. 10, jsou znázorněny impulzy 140. Napětí kondenzátoru 88 je předvedeno na grafu průběhu (f), jenž je rovněž součástí obr. 10. Toto nabíjecí napětí je označeno na grafu průběhu (f) odkazovou značkou 144.
Když se však okénko nebo otvor 22 v kotouči 12 uzavře, přeruší se vstupní signál b na vedení 30 50 do Schmittova invertoru 80 a tím se také přeruší výstupní signál c z tohoto Schmittova invertoru 80. Protože neexistuje signál b, ale existuje signál a, produkuje element NAND 82 výstup v souladu s pravdivostní tabulkou stavů na obr. 7D, což umožňuje vybití kondenzátoru 88 přes diodu 86.
Toto nabíjecí a vybíjecí napětí 144 kondenzátoru 88 je přiváděno vedením 85 do Schmittova invertoru 90 v monostabilním klopném obvodu 89. Schmittův invertor 90, kondenzátor 92. odpor R6, dioda 96 a Schmittův invertor 98 tvoří jako celek monostabilní klopný obvod 89. Tento monostabilní klopný obvod 89 produkuje impulz vždy, když je kondenzátor 88 nabit ve stavy střídajícím zařízení 51. Impulz objevující se na výstupu ze Schmittova invertoru 98 je tím 40 impulzem, který oznamuje, že se pohyb koná. Viz graf průběhu impulzu (g), impulz 146 na obr. 10. Činnost monostabilního klopného obvodu se objevuje tehdy, když výstup Schmittova invertoru 90 jde nízko, což způsobuje, že Schmittův invertor 98 udržuje výstup, který je vysoký do té doby, než se kondenzátor 92 nabije přes odpor R6. Poté se Schmittův invertor 98 vrací do normálního nízkého výstupu. Když jde výstup ze Schmittova invertoru vysoko, 45 vybije se kondenzátor 92 přes diodu 96 a proces se pak může opakovat.
Vezměte na vědomí, že místo kondenzátoru 88 ve stav měnícím obvodu 51 by mohl být použit konvenční bistabilní klopný obvod, aby mohly být měněné stavy udržovány. Jinými slovy to znamená, že výstup z invertoru 80 by mohl nastavit klopný obvod do jednoho stavu a výstup 50 z elementu NAND 82 by znovu nastavil klopný obvod do opačného stavu.
Popsané uspořádání monostabilního klopného obvodu 89 bylo specificky vybráno tak, aby uplatnilo výhodu AC vazby zajištěné kondenzátorem 92. AC vazba umožňuje to, že výstup Schmittova invertoru 98 je nízko tehdy, když se kotouč 12 zastaví na otevřeném okénku 22
-9CZ 290868 B6 (kondenzátor 88 má vysoké napětí) nebo na zavřeném okénku 22 (kondenzátor 88 má nízké napětí). Pohybové impulzy se pak objevují pouze tehdy, když je kondenzátor nabíjen rychle podle přechodů okének ze světla do tmy.
Pohybový impulz znázorněný na grafu průběhu impulzu (g), obr. 10, ve vedení 99, obr. 7B, u výstupu monostabilního klopného obvodu 89 zahajuje nový nebo druhý podobný impulz v intervalovém časovacím obvodu 100, kdy tento nový impulz je generován týlem pohybového impulzu z monostabilního klopného obvodu 89. Tento nový nebo druhý impulz zahajuje krátký časovači signál prostřednictvím RC stálého časového obvodu v intervalovém časovacím obvodu 100 tvořeném kondenzátorem C a odporem R, který následně aktivuje součinový element AND 101. Další pohybový impulz, který se objeví při aktivování elementu AND 101, bude hradlován hradlem elementu AND 101, pokud nevyprší časová konstanta RC a rovněž tak bude zahajovat časovači signál pomocí prostředků stálého časového obvodu RC. Všechny pohybové impulzy jsou obdobným způsobem hradlovány v elementu AND 101. aby každý za sebou jdoucí impulz pravidelně těsně navazoval, takže RC časový stálý signál není přerušován a deaktivuje element AND 101. V tomto smyslu, je-li kotouč nehybný a vibrace či náraz posune otvor do světelného paprsku (přemisťování ze světla do tmy), bude obvod necitlivý a bude odmítat výsledný pohybový impulz, jestliže se v průběhu předem stanoveného časového úseku neobjeví další. Velmi pomalé pohyby, kdy okénka přerušují světelný paprsek v časovém poměru kratším než předem stanovený časový úsek, jsou všechny odmítány tak dlouho, až se otáčení kotouče zrychlí v důsledku většího pohybu. Pouze pohybové impulzy, které se objevují rychleji než nastavení časového poměru RC stálého časového signálu, nejsou blokovány, a proto nastavení desetisekundového poplachového časovacího obvodu 102 takto zabrání vyvolání poplachu. Časovači blokační obvod 102 je v této oblasti dobře znám a nebude dále detailně popisován stejně jako prostředky pro vyvolání poplachu a slyšitelná zvuková zařízení.
Může být vhodné spojit činnost nového optoelektronického obvodu pro detekování pohybu přímo se samostatným dýchacím přístrojem. V takovém případě je třeba, aby byl tento pohyb detekující obvod uveden do činnosti ve chvíli, kdy uživatel začíná dýchat. Největší problém se však objevuje tehdy, když uživatel, jakým je například hasič, usedne, odpočívá a sundá si masku. V průběhu této doby však uvede snímač pohybu do činnosti nouzový poplachový systém po uplynutí předem stanoveného časového úseku (tj. po 20 s ) a uživatel bude muset nějak vypnout nebo vyřadit z činnosti celou jednotku. Pokud je tato jednotka zapínána a vypínána podle tlaku v masce, pak bude systém v činnosti pouze tehdy, když je maska nasazena, a nebude aktivizován v době, kdy bude maska sundána, jak to bývá při přestávkách. Obr. 11 předvádí blokové schéma systému běžně používaného dýchacího přístroje, který má kyslíkovou láhev nebo zdroj 150 propojen přes láhvový ventil 157 s maskou 156 velmi dobře známého typu. Maska má přední díl nebo zomíkovou část 152. přes kterou může uživatel vizuálně pozorovat své okolí, a dále má páskové nebo temenní pokrytí 158 sloužící k udržení masky v příslušné poloze na obličeji. Za vzduchovým zdrojem 150 může být ve vhodné poloze umístěn tlakový redukční ventil 160. který snižuje tlak ve vysokotlaké hadici na takovou hodnotu, která je potřebná pro zásobování dýchací masky. Dýchací ventil detekuje potřebu zásobování masky vzduchem. K tlakovému redukčnímu ventilu 164 je přes rozdělovači spojení 159 hadicového vedení připojeno hadicové vedení 154 do masky. Tlaková spínací soustava 104, která uvádí do činnosti nouzový poplachový systém reagující na pohyb, je umístěna mezi tlakovým redukčním ventilem 160 a rozdělovacím spojením 159 hadicového vedení tak, aby byla tlakována, ale přitom nepřekážela průchodu vzduchu určeného pro dýchání. Obr. 9 znázorňuje činnost tlakové spínací soustavy 104. Válec 164 a soustava 166 pístu a O-kroužku je umístěna ve vzduchovém průchodu tak, aby nepřekážela proudění vzduchu a přitom ovládala standardní mikrospínač 106. Vratná pružina 168 slouží k vrácení soustavy 166 pístu a O-kroužku do vypínací polohy tehdy, když se tlak vzduchu sníží na předem stanovenou hodnotu cca 207 kPa nebo když je láhvový ventil 157 uzavřen.
Obr. 8 znázorňuje schéma tlakového spínače připojeného k systému reagujícímu na pohyb. Jak může být vidět na obr. 8, 9 a 11, je systém reagující na pohyb zapnut tehdy, když je ventil 157
- 10CZ 290868 B6 láhve 150 otevřen, a vypnut, je-li tomu naopak. V systému reagujícím na pohyb je uplatněn velmi dobře známý asynchronní klopný obvod, který udržuje dodávání elektrického proudu do systému (připojení k baterii) po vypnutí tlakového spínače 104 (uzavření láhve) až do stisknutí tlačítka spínače manuálního nastavení.
Na základě uvedeného je vyvinut nový snímač pohybu, který obsahuje pouzdro mající uvnitř dutou komoru, v duté komoře je umístěn otáčivý kotouč volně se otáčející na ose, v otáčivém kotouči je určitý počet kruhovitě uspořádaných otvorů, na volně otáčivý kotouč umístěný v pouzdru je přidáno závaží tak, aby zrychlení pouzdra působící na toto závaží roztočilo kotouč na jeho ose otáčení. Závažím může být ložisková kulička nebo jiná kulovitá hmota, která je vložena do zářezu v kotouči a je udržována v kruhovém žlábku v pouzdru, a v této souvislosti je umožněn pohyb uvedené hmoty tehdy, když zrychlení pouzdra vyvolá koulení kulovité hmoty ve žlábku, výsledkem čehož je otáčení kotouče a tím přerušování světla vysílaného ze světelného zdroje do světelného čidla přes uvedené otvory v kotouči.
Světelný zdroj je umístěn na jedné straně kotouče v návaznosti na kruhovou dráhu tvořenou otvory v kotouči a na druhé straně je umístěno světelné čidlo tak, aby světlo ze světelného zdroje procházející otvorem bylo přerušováno otáčením kotouče tehdy, když dojde ke zrychlení pohybu pouzdra přinejmenším v jedné ze dvou kolmých rovin, na základě čehož světelné čidlo generuje výstupní elektrický signál.
Pouzdro tvoří dvě do sebe zapadající opačné poloviny, tedy první polovina a druhá polovina, a v tomto pouzdře je kruhový žlábek, který je veden podle obvodu kotouče umístěného v dutině pouzdra. Zářez pro umístění kulovité hmoty směřuje dovnitř od obvodového okraje kotouče tak, že kulovitá hmota se nachází v zářezu kotouče a je udržována v kruhovém žlábku tak, aby byl umožněn pohyb této hmoty, když zrychlení pohybu pouzdra vyvolá koulení kulovité hmoty ve žlábku, čímž dochází k roztáčení kotouče a tím i přerušování světla procházejícího přes rozmístěné otvory do světelného čidla. Šířka zářezu může být volena různě a tím je určována citlivost snímače. Čím je zářez širší, tím je citlivost snímače menší, pokud jde o otáčení kuličky.
V alternativním provedení vyčnívá z obvodového okraje kotouče radiálně vnějším směrem rameno nebo hřídel, který má na svém vnějším konci umístěno závaží, jež se pohybuje v kruhovém žlábku, takže toto závaží účinkuje jako kyvadlo, přičemž zrychlení pohybu pouzdra snímače roztáčí závaží a tím i kotouč na jeho ose otáčení, výsledkem čehož je přerušování světla procházejícího přes rozmístěné otvory do světelného čidla. Závažím může být kolečko umístěné na vnějším konci hřídele, které se otáčí a jede po povrchu kruhovitého žlábku.
Světelným zdrojem může být svítivá dioda, která pracuje v infračerveném frekvenčním rozsahu a světelným čidlem je fototranzistor.
Nový snímač pohybu je použit v nouzovém poplachovém systému reagujícím na pohyb, v němž je výstup z tohoto snímače pohybu připojen k zařízení pro střídání stavů výstupního signálu, aby existovalo střídavé přepínání výstupu mezi prvním stavem a druhým stavem pouze tehdy, když dochází k pohybu. K tomuto zařízení pro střídání stavů je připojeno monostabilní zařízení, které generuje pohybový impulz vždy, když zařízení pro střídání stavů přepne mezi prvním stavem a druhým stavem. Pohybové impulzy jsou hradlovány prostředky impulzového intervalového časovače tehdy, když se objevují v dostatečně rychlém časovém sledu po prvním impulzu, který je vždy blokován, protože tento sled nemůže být utvořen pouze jedním impulzem. K prostředkům pro nastavení časování je připojen impulzový intervalový časovač a hradlový obvod a tento časovači systém vyvolává nouzový poplachový signál v případě, když nepřijme v předem stanoveném časovém úseku znovu nastavené impulzy. Mezi monostabilní klopný obvod (multivibrátor) a obvod pro vyvolávání nouzového poplachu může být umístěn impulzový intervalový časovač, aby byla snížena citlivost snímače pohybu, pokud jde o vibrace.
-11 CZ 290868 B6
Tento nouzový poplachový systém může být použit společně se samostatným dýchacím přístrojem, jenž obsahuje zařízení vmontované do tohoto samostatného dýchacího přístroje pro řízené uvádění systému do činnosti a umožňování přívodu kyslíku z připojeného kyslíkového zdroje do masky uživatele. Spínač, který reaguje na činnost zařízení uvádějícího systém do provozu dodává elektrický proud do poplachového systému reagujícího na pohyb pouze tehdy, když je samostatný dýchací přístroj v činnosti.
Snímač pohybuje navíc řízen novým oscilačním obvodem, který má 10% cyklus pracovního zatížení. Jinými slovy to znamená, že přístroj je zapnut 10% celkového času a 90% tohoto celkového pracovního času je vypnut, takže je snížena spotřeba proudu. Oscilátor využívá Schmittův spouštěcí invertor mající vstup a výstup pro generování oscilačního výstupního signálu. Mezi vstupem invertoru a nulovým elektrickým potencionálem je zapojen kondenzátor. Měrný odpor prvního odporu je desetinásobkem měrného odporu druhého odporu. Dioda, která je sériově zapojena pouze s druhým odporem, umožňuje nabíjení kondenzátoru přes oba odpory na první úroveň a výsledkem toho je, že invertor generuje výstup na první úrovni, přičemž nabíjení pokračuje až na druhou úroveň, kdy invertor generuje výstup na druhé úrovni. Dioda umožňuje vybíjení kondenzátoru pouze přes první odpor, který má větší měrný odpor, výsledkem čehož je, že oscilátor má takový pracovní cyklus, který se rovná poměru měrného odporu prvního a druhého odporu, nebo-li 10%, takže oscilátor je zapnut a produkuje výstupní signál 10 % času a je vypnut 90 % času. Svítivá dioda LED může být řízena tranzistorem, jehož první výstup je připojen k výstupu invertoru, druhý výstup je připojen na elektrický nulový potencionál a třetí výstup je připojen ke svítivé diodě pro generování oscilačního výstupního signálu.
Průmyslová využitelnost
I když byl tento vynález předveden a popsán s ohledem na specifická provedení, bylo tak učiněno spíše z důvodu vysvětlení než tvůrčího omezení a zkušeným odborníkům v této oblasti techniky budou zřejmé další varianty a modifikace specifického provedení ve stanoveném duchu a rozsahu vynálezu. Stejně tak patent nemá být omezen v rozsahu a účelnosti zde popsaných specifických provedení a popisů ani žádným jiným způsobem, který se neslučuje s dosaženým postupem, který byl dosažen tímto vynálezem ve smyslu pokroku v této oblasti techniky.

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Snímač pohybu určený k nošení uživatelem, vyznačující se tím, že duté pouzdro snímače uvnitř obsahuje komoru (19), ve které je volně otočně kolem své osy uložen otáčivý kotouč (12), opatřený otvory' (22) uspořádanými ve vzájemných odstupech na roztečné kružnici, s otáčivým kotoučem (12) je spojeno závaží umístěné v pouzdře snímače pro uvádění otáčivého kotouče (12) do otáčivého pohybu při pohybech pouzdra snímače, po jedné straně otáčivého kotouče (12) je umístěný světelný zdroj (24) kryjící se s otvory (22) na roztečné kružnici na otáčivém kotouči (12) a na druhé straně otáčivého kotouče (12) je v dráze světla vycházejícího ze světelného zdroje (24) a procházejícího některým z otvorů (22) a přerušovaného otáčením otáčivého kotouče (12), umístěno světelné čidlo (26) generující výstupní elektrický signál.
2. Snímač pohybu podle nároku 1,vyznačující se tím, že uvnitř pouzdra snímače je vytvořen podél obvodu otáčivého kotouče (12) prstencový žlábek (30) pro vedení závaží.
- 12CZ 290868 B6
3. Snímač pohybu podle nároku 2, vy zn ač u j í c í se t í m , že v otáčivém kotouči (12) je vytvořen zářez (34) směřující od obvodu otáčivého kotouče (12) dovnitř a do zářezu (34) v otáčivém kotouči (12) je vloženo závaží kulového tvaru přidržované v prstencovém žlábku (30) umožňujícím valivý pohyb závaží kulového tvaru.
4. Snímač pohybu podle nároku 3, vyznačuj ící se t í m, že závaží kulového tvaru je tvořeno ložiskovou kuličkou (32).
5. Snímač pohybu podle nároku 3, vyznačující se tím, že šířka zářezu (34)je širší než průměr závaží kulového tvaru pro omezení pohybové a vibrační citlivosti snímače.
6. Snímač pohybu podle nároku 2, vyznačující se tím, že na obvodu otáčivého kotouče (12) je upevněno rameno (38) vyčnívající radiálně vnějším směrem a na vnějším konci ramene (38) je namontované závaží pohyblivě vedené v kyvadlovém pohybu v prstencovém žlábku (30).
7. Snímač pohybu podle nároku 6, vyznačující se tím, že závaží je tvořeno kolečkem (36) namontovaným na vnějším konci ramene (38) aodvalujícím se po povrchu prstencového žlábku (30).
8. Snímač pohybu podle nároku 1, vyznačující se tím, že světelný zdroj (24) je tvořen svítivou diodou LED, a světelné čidlo (26) je tvořeno fototranzistorem.
9. Snímač pohybu podle nároku 8, vyznačující se tím, že svítivá dioda pracuje v infračerveném frekvenčním rozsahu.
10. Snímač pohybu podle nároku 8, vyznačující se tím, že svítivá dioda světlo vyzařujícího zdroje (24) je připojena na výstup oscilátoru (60) pro vytváření světelných pulzů vyzařovaných svítivou diodou, a oscilátor (60) je zapojen na ovládací obvody pro ovládání pracovního cyklu zapínání a vypínání oscilátoru (60) pro generování výstupních pulzů pouze po předem stanovenou část časového úseku.
11. Snímač pohybu podle nároku 10, vyznačující se tím, že ovládací obvody, ovládající pracovní cyklus zapínání a vypínání oscilátoru (60), obsahují invertor (65) jehož výstup je přes třetí odpor (R3) připojen na bázi tranzistoru (62), jehož kolektor je spojen se svítivou diodou světlo vyzařujícího zdroje (24) a jehož emitor je spojen s uzemněním; kondenzátor (72) zapojený mezi vstupem invertoru (65) a uzemněním; první paralelní odpor (R4) a druhý paralelní odpor (R5) spojující výstup invertoru (65) s jeho vstupem, přičemž hodnota prvního odporu (R4) je násobkem hodnoty druhého odporu (R5); a diodu (74) zapojenou v sérii pouze s druhým odporem (R5) pro nabíjení kondenzátoru (72) přes první odpor (R4) i druhý odpor (R5) a vybíjení kondenzátoru (72) pouze přes první odpor (R4) pro řízení pracovního cyklu oscilátoru v poměru R4/R5.
12. Snímač pohybu podle nároku 11,vyznačuj ící se tím, že poměr R4 ku R5 je 10.
13. Snímač pohybu podle nároku 1, vyznačující se tím, že závaží je kotáčivému kotouči (12) připojeno excentricky.
- 13 CZ 290868 B6
14. Snímač pohybu podle nároku 1, vyznačující se tím, že rovina otáčivého kotouče je při nošení orientována v úhlu 60° k horizontální rovině a leží na linii představující normální pohyb uživatele vpřed.
5 15. Snímač pohybu podle nároku 2, vyznačující se tím, že pouzdro se skládá ze dvou do sebe zapadajících dílů (14,15) vytvářejících komoru (19) a prstencový žlábek (30).
CZ19952626A 1993-04-09 1994-04-08 Snímač pohybu CZ290868B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19981792A CZ292158B6 (cs) 1993-04-09 1998-06-09 Osobní poplachový systém
CZ19981791A CZ290964B6 (cs) 1993-04-09 1998-06-09 Osobní poplachový systém

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/045,376 US5438320A (en) 1993-04-09 1993-04-09 Personal alarm system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ262695A3 CZ262695A3 (en) 1996-03-13
CZ290868B6 true CZ290868B6 (cs) 2002-11-13

Family

ID=21937536

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19952626A CZ290868B6 (cs) 1993-04-09 1994-04-08 Snímač pohybu

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5438320A (cs)
EP (1) EP0701726B1 (cs)
KR (1) KR100293773B1 (cs)
CN (2) CN1047014C (cs)
AT (1) ATE190746T1 (cs)
AU (1) AU6558694A (cs)
BR (1) BR9405855A (cs)
CA (1) CA2159997C (cs)
CZ (1) CZ290868B6 (cs)
DE (1) DE69423489D1 (cs)
SK (1) SK281937B6 (cs)
WO (1) WO1994024646A1 (cs)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5157378A (en) * 1991-08-06 1992-10-20 North-South Corporation Integrated firefighter safety monitoring and alarm system
US5438320A (en) * 1993-04-09 1995-08-01 Figgie International Inc. Personal alarm system
SE503155C2 (sv) * 1994-07-28 1996-04-01 Comasec International Sa Sätt och anordning för funktionskontroll vid andningsapparat
US5989091A (en) * 1995-07-28 1999-11-23 Rodgers; Nicholas A. Bathtub toy
US5781118A (en) * 1995-11-30 1998-07-14 Mine Safety Appliances Company Self-contained breathing apparatus having a personal alert safety system integrated therewith
US5757273A (en) * 1996-02-23 1998-05-26 Detex Corporation Multifunctional personal alert safety system
US5832916A (en) * 1996-02-20 1998-11-10 Interspiro Ab Method and system for checking the operability of electrical-based components in a breathing equipment
NL1014906C2 (nl) * 2000-04-11 2001-02-23 Ascom Tateco Ab Bewegingsdetector en werkwijze voor het detecteren van beweging.
FR2808108B1 (fr) * 2000-04-25 2003-09-12 Gerard Dumoutier Detecteur electronique d'inclinaison et dispositif comprenant un tel detecteur pour generer une alarme en fonction de l'inclinaison du corps ou d'une partie du corps d'un individu
GB0012872D0 (en) * 2000-05-26 2000-07-19 Cohen Ellis B A monitor to assist in the management of all personal operating in high risk zones
JP4573197B2 (ja) * 2005-07-21 2010-11-04 Smc株式会社 電磁弁駆動制御装置
US20100300436A1 (en) * 2007-07-23 2010-12-02 Mckeown John S Device for locating person in emergency environment
US20090174565A1 (en) * 2008-01-04 2009-07-09 Aviton Care Limited Fall detection system
JP2012026825A (ja) * 2010-07-22 2012-02-09 Seiko Epson Corp センシング装置、電子機器
CN101950468A (zh) * 2010-08-18 2011-01-19 张显中 一种人体探测方法和系统以及一种自动开关
US9077365B2 (en) 2010-10-15 2015-07-07 S.C. Johnson & Son, Inc. Application specific integrated circuit including a motion detection system
CN102152873A (zh) * 2011-02-24 2011-08-17 重庆朗正科技有限公司 一种激光自动开箱机的安全保护装置
GB2496402B (en) * 2011-11-09 2016-02-24 Draeger Safety Uk Ltd Monitoring apparatus
CN104056376A (zh) * 2013-03-19 2014-09-24 王盘龙 长导管型防毒救生面具和警报装置系统
CN103961818B (zh) * 2014-05-17 2016-08-24 芬安工贸(上海)有限公司 一种呼吸器
RU186599U1 (ru) * 2018-08-23 2019-01-24 федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Тверской государственный медицинский университет" Министерства здравоохранения Российской Федерации (ФГБОУ ВО Тверской ГМУ Минздрава России) Устройство для индивидуальной защиты органов дыхания и зрения фильтрующего или изолирующего типа с функцией маркировки пострадавшего

Family Cites Families (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB919765A (en) * 1960-02-02 1963-02-27 Normalair Ltd Improvements in or relating to warning devices
US3129347A (en) * 1960-07-20 1964-04-14 Bendix Corp Magneto-electric motion detecting transducer
US3304434A (en) * 1965-06-01 1967-02-14 Bunker Ramo Position control system employing pulse producing means indicative of magnitude and direction of movement
US3588858A (en) * 1968-06-07 1971-06-28 Atlantic Richfield Co Safety alarm system
US3509298A (en) * 1968-07-24 1970-04-28 Sylvania Electric Prod Disturbance switch
US3539740A (en) * 1968-08-26 1970-11-10 Honeywell Inc Anti-disturbance switch
US3668526A (en) * 1969-09-12 1972-06-06 Jerome S Raskin Communication system having means for causing a distress signal
US3631433A (en) * 1969-09-15 1971-12-28 Fire Protection Co Detection and alarm system
US3745815A (en) * 1970-10-17 1973-07-17 Riv Officine Di Villar Perosa Device for evaluating the vibrations of a revolving member
US3677077A (en) * 1971-01-07 1972-07-18 George B Merryman Vibration monitoring system
US3742478A (en) * 1971-11-03 1973-06-26 Transport Security Corp Circuit board motion sensitive switch
US3962696A (en) * 1972-06-15 1976-06-08 Inertia Switch Limited Protective systems
US3999178A (en) * 1975-07-14 1976-12-21 Hamilton Stuart R Orientation responsive alarm system
DE2532504C3 (de) * 1975-07-21 1979-08-23 Compur-Electronic Gmbh, 8000 Muenchen Einrichtung zum Überwachen von bei Ausübung ihrer Tätigkeit auf sich alleine angewiesenen Personen
FR2339218A1 (fr) * 1976-01-20 1977-08-19 Charbonnages Ste Chimique Installation de surveillance a distance de personnes
US4057791A (en) * 1976-02-09 1977-11-08 Bimmerle Charles F Motion responsive alarm system
LU75977A1 (cs) * 1976-10-12 1978-05-16
US4121160A (en) * 1977-03-22 1978-10-17 Cataldo Thomas R Switch means for radio alarm device
US4196429A (en) * 1977-11-25 1980-04-01 Davis Curtis H Motion detector
DE2848747C2 (de) * 1978-11-10 1981-11-26 Compur-Electronic GmbH, 8000 München Einrichtung zum automatischen Alarmauslösen mit einem auf Bewegung ansprechenden Bewegungsaufnehmer
US4218763A (en) * 1978-08-04 1980-08-19 Brailsford Lawrence J Electronic alarm signaling system
FR2436996A1 (fr) * 1978-09-19 1980-04-18 Tech Cales Automation Et Dispositif permettant l'obtention d'un signal electrique proportionnel a une quantite de mouvements, et par la meme, capable de detecter tout mouvement ou acceleration
ZA803163B (en) * 1979-06-02 1981-05-27 E Cohen Personal monitoring device
US4331953A (en) * 1979-12-26 1982-05-25 The Boeing Company Communication system for use in hazardous confined areas
US4591708A (en) * 1980-11-17 1986-05-27 Del Mar Avionics High-intensity opto-electronic sensor having low power consumption
US4468656A (en) * 1981-06-24 1984-08-28 Clifford Thomas J Emergency signalling unit and alarm system for rescuing endangered workers
US4450437A (en) * 1981-07-10 1984-05-22 Techne Electronics, Ltd. Motion alarm system
US4418337A (en) * 1981-08-03 1983-11-29 Spectrol Electronics Corporation Alarm device
US4507654A (en) * 1981-10-30 1985-03-26 A. R. F. Products Security system with infrared optical position detector
US4484186A (en) * 1981-11-20 1984-11-20 Wood Lawrence R Earthquake indicator
US4524243A (en) * 1983-07-07 1985-06-18 Lifeline Systems, Inc. Personal alarm system
GB2151828B (en) * 1983-11-04 1987-10-14 Product Innovation Ltd Movement sensor
EP0158781B1 (en) * 1984-04-14 1990-08-16 Fanuc Ltd. Rotary encoder apparatus
US4794536A (en) * 1984-05-24 1988-12-27 Toyoda Koki Kabushiki Kaisha Steering angle detection device
US4665385A (en) * 1985-02-05 1987-05-12 Henderson Claude L Hazardous condition monitoring system
US4667188A (en) * 1985-04-25 1987-05-19 Cable Electric Products, Inc. Portable alarm
US4736196A (en) * 1986-11-18 1988-04-05 Cost-Effective Monitoring Systems, Co. Electronic monitoring system
US4884067A (en) * 1987-08-13 1989-11-28 Talkie Tooter (Canada) Ltd. Motion and position sensing alarm
JPH0722256B2 (ja) * 1988-04-20 1995-03-08 株式会社東芝 パルス発生回路
US5045839A (en) * 1990-03-08 1991-09-03 Rand G. Ellis Personnel monitoring man-down alarm and location system
US5157378A (en) * 1991-08-06 1992-10-20 North-South Corporation Integrated firefighter safety monitoring and alarm system
US5438320A (en) * 1993-04-09 1995-08-01 Figgie International Inc. Personal alarm system

Also Published As

Publication number Publication date
CN1219720A (zh) 1999-06-16
EP0701726A1 (en) 1996-03-20
CN1124534A (zh) 1996-06-12
WO1994024646A1 (en) 1994-10-27
SK126095A3 (en) 1996-11-06
CN1047014C (zh) 1999-12-01
BR9405855A (pt) 1996-02-06
KR100293773B1 (ko) 2001-09-17
SK281937B6 (sk) 2001-09-11
ATE190746T1 (de) 2000-04-15
CA2159997A1 (en) 1994-10-27
CZ262695A3 (en) 1996-03-13
AU6558694A (en) 1994-11-08
DE69423489D1 (de) 2000-04-20
EP0701726A4 (en) 1996-05-15
US5438320A (en) 1995-08-01
EP0701726B1 (en) 2000-03-15
CA2159997C (en) 1999-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ290868B6 (cs) Snímač pohybu
US4937795A (en) Access alarming method and apparatus for working vehicle
US20090174565A1 (en) Fall detection system
US5697099A (en) Helmet with an alarm
US20110025492A1 (en) Personal Object Proximity Alerting Device
KR20020062719A (ko) 이동체간의 공간적 관계를 모니터링하는 시스템 및 방법
CN104886858A (zh) 一种矿井作业人员危险运动状态报警安全帽
WO2007083329A1 (en) System for detecting and signalling failure to fasten safety helmets
CZ290964B6 (cs) Osobní poplachový systém
US5801629A (en) Motion sensitive reminder
US5278414A (en) Optical motion and angular position sensing method and sensor
CN108777057A (zh) 穿戴通讯设备和通讯系统
CN110459041A (zh) 一种头部角度预警器
JPH05124592A (ja) 航空機パイロツトの意識検出装置
US4233520A (en) Electro optical control to detect a filament passing through a guide eye and using a light emitting diode
US5909179A (en) Automatic reset for personal alert safety system
CN208044315U (zh) 一种监测光照强度和运动时间的智能手表
US6599166B2 (en) Method and device for causing a toy to simulate a condition, such as yawn or sleep
JP2019212253A (ja) 水泳時装着具
CN214432211U (zh) 一种具有可便捷装卸传感器方式的跌倒告警鞋
CN211558911U (zh) 一种防坠落登塔手套
CN218128496U (zh) 眼部术后光机能监测眼罩
US20210213474A1 (en) Water sprinkler dance costume and method of use
CA1301844C (en) Personal security communication system
KR20220043589A (ko) 동작 감지 운동 장치

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20130408