CZ290338B6 - Způsob prohozu útku na tkacím stroji a prohozní zařízení k provádění způsobu - Google Patents

Způsob prohozu útku na tkacím stroji a prohozní zařízení k provádění způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ290338B6
CZ290338B6 CZ20004434A CZ20004434A CZ290338B6 CZ 290338 B6 CZ290338 B6 CZ 290338B6 CZ 20004434 A CZ20004434 A CZ 20004434A CZ 20004434 A CZ20004434 A CZ 20004434A CZ 290338 B6 CZ290338 B6 CZ 290338B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weft
picking
loop
nozzle
channel
Prior art date
Application number
CZ20004434A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20004434A3 (cs
Inventor
Josef Doc. Ing. Csc. Dvořák
Karel Doc. Ing. Csc. Adámek
Jiří Ing. Mlynář
Rudolf Ing. Leinhäupel
Petr Ing. Karel
Original Assignee
Vúts Liberec A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vúts Liberec A. S. filed Critical Vúts Liberec A. S.
Priority to CZ20004434A priority Critical patent/CZ20004434A3/cs
Priority to EP01128003A priority patent/EP1215320A3/en
Publication of CZ290338B6 publication Critical patent/CZ290338B6/cs
Publication of CZ20004434A3 publication Critical patent/CZ20004434A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/28Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed
    • D03D47/30Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed by gas jet
    • D03D47/3006Construction of the nozzles
    • D03D47/3013Main nozzles
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/28Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed
    • D03D47/30Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed by gas jet
    • D03D47/3006Construction of the nozzles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Abstract

Zp sob prohozu ·tku (2) na tkac m stroji obsahuje zformov n ·tku (2) do tvaru U - smy ky se dv ma p° m²mi stmi a jedn m ohybem (20) situovan²m p° n ke sm ru prohozu a naveden ·tku (2) do prohozn ch prost°edk , na e se ·tek (2) uvede do pohybu ve sm ru prohozu a p°i jeho pohybu prohozn m kan lem (30) se jedna p° m st ·tku (2) zastav a U - smy ka ·tku (2) se postupn rozv j zkracov n m druh p° m sti ·tku (2), p°i em se ·tek (2) v pro lupu (41) nap°imuje a se ·pln nap° m a jeho voln² konec je situov n mimo pro lup (41), na e se nap° men² ·tek (2) p°iraz na kraj vytv °en tkaniny. Na ·tek (2) upraven² do U - smy ky se p sob alespo jedn m proudem prohozn ho m dia sm °uj c m do prohozn ho kan lu (30) a p sob c m zejm na na ohyb (20) U - smy ky ·tku (2), kter² je t mto p soben m un en prohozn m kan lem (30), p°i em un i ob p° m sti U - smy ky ·tku (2) a do zastaven jedn p° m sti U - smy ky ·tku (2), na e se ohyb (20) U - smy ky ·tku (2) posouv po voln druh p° m sti U - smy ky ·tku (2) sm rem k voln mu konci U - smy ky ·tku (2), m se dos hne zv² en rychlosti prohozu ·tku (2) a zlep en akcelera n f ze prohozu ·tku (2). Prohozn za° zen na tryskov m tkac m stroji obsahuje hlavn prohozn trysku (1) a j p°i°azen² odm °ova ·tku (6) s ·tkovou p°edlohou (60) pro ·tkovou nit, p°i em hlavn prohozn tryska (1) sm °uje sv²m prohozn m v²stupem (10) ve sm ru prohozu. Paraleln s hlavn prohozn tryskou (1) je uspo° d na pomocn prohozn tryska (7) s reverzovateln²m chodem, p°i em prohozn za° zen obsahuje obrace (71) ·tku (2), jeho obracec kan l (710) ·tku (2) je jedn m sv²m koncem p°i°aditeln² prohozn mu v²stupu (10) h

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu prohozu útku na tkacím stroji obsahujícího zformování útku do tvaru U - smyčky se dvěma přímými částmi a jedním ohybem situovaným příčně ke směru prohozu a navedení útku do prohozních prostředků, načež se útek uvede do pohybu ve směru prohozu a při jeho pohybu prohozním kanálem se jedna přímá část útku zastaví a U - smyčka se postupně rozvíjí zkracováním druhé přímé části útku, přičemž se útek vprošlupu napřimuje až se úplně napřímí a jeho volný konec je situován mimo prošlup, načež se napřímený útek přirazí na kraj vytvářené tkaniny.
Vynález se také týká prohozního zařízení k provádění způsobu na tryskovém tkacím stroji obsahujícím hlavní prohozní trysku a jí přiřazený odměřovač útku s útkovou předlohou pro útkovou nit, přičemž hlavní prohozní tryska směřuje svým prohozním výstupem ve směru prohozu.
Dosavadní stav techniky
Při prohozu útku prošlupem tryskového tkacího stroje je rychlost prohozu důležitým parametrem ovlivňujícím výslednou rychlost tkaní. Rychlost prohozu útku prošlupem je mimo jiné funkcí velikosti obtékané plochy útku a součinitele obtékání.
Velikost obtékané plochy útku se v praxi zvyšuje sériovým řazením ejektorových prohozních tiysek, jimiž postupně celý útek prochází. Sériové řazení ejektorových prohozních trysek však není výhodné zejména z důvodu pracnosti výroby těchto trysek a dále také proto, že rychlost prohozu útku takto uspořádanými tryskami je menší nežje součet rychlostí prohozu útku jednotlivými tryskami.
Součinitel obtékání útku je závislý hlavně na materiálu útku a rozměrech útku, což však jsou parametry, které pro konkrétní útek (konkrétní tkaný materiál) nelze ovlivnit. Současná prohozní zařízení tryskových tkacích strojů pracují s útkem ve tvaru přímky, kteiý je koaxiálně naveden v ejektorové prohozní trysce. Součinitel obtékání takového útku při proudění prohozního média podél přímého útku je však velmi malý. Účinnost a rychlost prohozu útku na tryskových tkacích strojích je možno zvýšit použitím řady přifukovacích trysek, jimiž se do prohozního kanálu útku přivádí proud tlakového vzduchu. Přesto jsou v současné době rychlost prohozu útku a akcelerační fáze prohozu útku při tkaní na tryskových tkacích strojích omezené a tím je omezena i maximální dosažitelná lychlost tkaní.
Z patentů GB 981 282, CH 503 134 a GB 1 221 523 je znám prohoz útku ve tvaru U - smyčky pomocí mechanických prohozních prostředků, kdy se útek připraví pro prohoz tím, že se vytvoří jeho dostatečná zásoba, útek se zformuje do tvaru U - smyčky a navede se do mechanických prohozních prostředků. Mechanické prohozní prostředky poté útku udělí svým pohybem ve směru k otevřenému prošlupu potřebnou energii a útek se dále pohybuje prošlupem, přičemž se rozvíjí z tvaru U - smyčky do tvaru úsečky, v němž je přiražen na kraj vytvářené tkaniny.
Hlavní nevýhodou těchto řešení jsou mechanické prohozní prostředky, které jsou značně složité a jsou vysoce náročné na přesnost a kvalitu provedení, což má za následek relativně vysokou cenu těchto prostředků. Velká složitost mechanických prohozních prostředků s sebou také přináší vysoké nároky na jejich údržbu a opravy. Další nevýhodou je relativně velká hmotnost pohybujících se částí mechanických prohozních prostředků, což vede ke vzniku setrvačných sil a přispívá to k rozkmitávání a zvýšenému namáhání stroje. Mechanické prohozní prostředky udělují útku relativně nízkou prohozní rychlost, přičemž díky hmotnosti svých pohybujících se Částí mají i malou akcelerační schopnost, čímž je způsobena jejich relativně nízká výkonnost, což výrazně omezuje maximálně dosažitelný tkací výkon celého stroje a nedovoluje prohazovat těžké a/nebo dlouhé útky a omezuje to použití tkacích strojů s tímto prohozním ústrojím pro tkaní těžších tkanin a/nebo tkanin s velkou šířkou.
-1 CZ 290338 B6
Cílem vynálezu je zvýšit rychlost prohozu útku a zlepšit akcelerační fázi prohozu útku, čímž se umožní zvýšení rychlosti tkaní a/nebo zlepšení parametrů prohozu či vůbec umožnění prohozu těžkých a/nebo dlouhých útků.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem prohozu útku na tkacím stoji, jehož podstata spočívá v tom, že na útek upravený do U - smyčky se působí alespoň jedním proudem prohozního média směřujícím do prohozního kanálu a působícím zejména na ohyb U - smyčky útku, který je tímto působením unášen prohozním kanálem, přičemž unáší i obě přímé části U - smyčky útku až do zastavení jedné přímé části U - smyčky útku, načež se ohyb U - smyčky útku posouvá po volné druhé přímé části U - smyčky útku směrem k volnému konci U - smyčky útku, čímž se dosáhne zvýšení lychlosti prohozu útku a zlepšení akcelerační fáze prohozu útku.
Výhodou tohoto zvýšení rychlosti prohozu útku prošlupem tkacího stroje a zlepšení akcelerační fáze prohozu útku je umožnění zvýšení rychlosti tkaní a/nebo zlepšení parametrů prohozu útku prošlupem a/nebo umožnění prohozu těžkých a/nebo dlouhých útků na tryskových tkacích strojích.
Pro dosažení lepšího prohozu útku prohozním kanálem se proudem prohozního média působí alespoň na jednu přímou část U - smyčky útku, čímž se tato část U - smyčky útku uvede do pohybu a současně proud prohozního média proudící podél této přímé části U - smyčky útku působí na ohyb U - smyčky útku.
Pro další zvýšení účinku proudu prohozního média na ohyb U - smyčky útku je výhodné, jestliže se proudem prohozního média současně působí na obě přímé části U - smyčky útku.
Jestliže se prohoz útku na tryskovém tkacím stroji podle vynálezu provádí na vzduchovém tkacím stroji je pro další zlepšení parametrů prohozu výhodné, jestliže se na U - smyčku útku během jejího pohybu prohozním kanálem působí pomocnými proudy tlakového vzduchu z přifukovacích trysek uspořádaných podél prohozního kanálu, čímž se dále zlepší parametry prohozu útku ve tvaru U - smyčky.
Je také výhodné, jestliže se proudem prohozního média působí přímo na ohyb U - smyčky útku.
Pro vytvoření U - smyčky útku je výhodné, jestliže se útek do U - smyčky upraví zavedením volného předního konce útkové niti z odměřovače útku zezadu do jednosměrné hlavní prohozní trysky, kterou se útek dopraví do prostoru před prohozním výstupem této jednosměrné hlavní prohozní trysky, odkud se volný přední konec útkové niti zavede zepředu do reverzní pomocné prohozní trysky, čímž je vytvořena U - smyčka útku připravená k prohozu.
Pro dosažení dostatečné rychlosti tkaní, která závisí na rychlosti přípravy útku k prohozu je výhodné, jestliže se útková nit po zastavení jedné přímé části U - smyčky útku v místě mezi prohozním kanálem a jednosměrnou hlavní prohozní tiyskou sevře a mezi místem sevření a jednosměrnou hlavní prohozní tryskou se přeruší, načež se nově vytvořený volný přední konec útkové niti za současného uvolňování zásoby útku jednosměrnou hlavní prohozní tryskou z odměřovače útku zavede zepředu do reverzní pomocné prohozní trysky, čímž se vytvoří nová U - smyčka útku, která je připravena k prohozu.
Podstata prohozního zařízení k provádění způsobu prohozu útku na tryskovém tkacím stroji spočívá vtom, že paralelně s hlavní prohozní tryskou je uspořádána pomocná prohozní tiyska s reverzovatelným chodem, přičemž prohozní zařízení obsahuje obraceč útku, jehož obracecí kanál útku je jedním svým koncem přiřaditelný prohoznímu výstupu hlavní prohozní trysky a druhým svým koncem je přiřaditelný nasávacímu vstupu - prohoznímu výstupu pomocné prohozní trysky.
Takto uspořádané prohozní zařízení tryskového tkacího stroje je dostatečně výkonné, přičemž je výrobně nenáročné, přičemž je spolehlivé.
-2CZ 290338 B6
Obraceč útku je s výhodou tvořen pevnou částí a pohyblivou částí, přičemž pohyblivá část obraceče útku tvoří stěnu obracecího kanálu útku na straně přilehlé ke tkacímu paprsku a je spřažena s přesuvným ústrojím a pevná část obraceče útku obsahuje soustavu podpůrných trysek, které jsou svými výstupy podpůrného média nasměrovány ve směru obracecího kanálu útku od hlavní prohozní trysky k pomocné prohozní trysce.
Toto uspořádání obraceče útku je spolehlivé a nenáročné na výrobu, provoz a údržbu.
Pro vyloučení jakýchkoli problémů se zásobou útku za pomocnou prohozní tryskou je výhodné, je-li za pomocnou prohozní tryskou situován pomocný zásobník útku.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je schematicky znázorněn na výkresech, kde ukazuje obr. la jedno z možných provedení prohozního zařízení na vzduchovém tkacím stroji v pohledu z přední strany tkacího paprsku ve fázi krátce po zahájení prohozu, obr. lb zařízení z obr. la ve fázi krátce před ukončením prohozu a úplným rozvinutím U - smyčky útku, obr. 2a uspořádání jednoho z možných konkrétních provedení obraceče útku, obr. 2b řez obracečem útku z obr. 2a ve směru A a obr. 3 silové působení prohozního média na útek při prohozu útku podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Vynález bude popsán na vzduchovém tkacím stroji, přičemž je obdobně využitelný i na hydraulických tkacích strojích.
Prohozní zařízení vzduchového tkacího stroje obsahuje hlavní prohozní trysku 1. Před nasávacím vstupem 11 hlavní prohozní trysky 1 je situován odměřovač 6 útku 2, jemuž je předřazena útková předloha 60 se zásobou útkové nitě pro vytvoření útku 2. Hlavní prohozní tryska 1 je svým prohozním výstupem 10 situována ve směru prohozu útku 2 prohozním kanálem 30 tkacího paprsku 3 tkacího stroje.
Tkací paprsek 3 je tvořen řadou jednotlivých vedle sebe uspořádaných třtin 300. Na přední straně tkacího paprsku 3 obsahuje každá třtina 300 horní nos 3000 a dolní nos 3001, přičemž tyto horní a dolní nosy 3000, 3001 jednotlivých třtin 300 tvoří po délce tkacího paprsku 3 prohozní kanál 30. Mezi jednotlivými třtinami 300 jsou mezery, jimiž procházejí osnovní nitě 4 ze zadní strany tkacího paprsku 3 na přední stranu tkacího paprsku 3, přičemž osnovní nitě 4 procházejí za tkacím paprskem 3 očky 40 známých neznázoměných nitěnek uložených ve známých neznázorněných tkacích listech. Tkací listy svým pohybem nahoru a dolů rozřazují příslušné osnovní nitě 4 na horní a dolní část prošlupu 4L Vzduchový tkací stroj může být dále opatřen řadou přifukovacích trysek 5, které mohou být pohyblivé mezi svou prohozní polohou, v níž jejich výtokové otvory 50 tlakového vzduchu směřují do prohozního kanálu 30, a svou přírazovou polohou, v níž jsou situovány tak, aby nedošlo k jejich kontaktu s ostatními částmi tkacího stroje nebo s vytvářenou tkaninou.
Pod hlavní prohozní tryskou 1 je paralelně s hlavní prohozní tryskou 1 situována pomocná prohozní tryska 7, která svým nasávacím vstupem - prohozním výstupem 70 směřuje do prohozního kanálu 30. Pomocná prohozní tryska 7 je reverzní tryskou schopnou jak prohazovat útek 2 ve stejném směru jako hlavní prohozní tryska 1, tak dopravovat útek 2 v protisměru ke směru prohozu. Pomocná prohozní tryska 7 může například obsahovat dvojici proti sobě otočených ejektorových trysek nebo kombinaci proti sobě otočené ejektorové trysky a odsávací trysky s využitím principu stěnového jevu nebo může být vytvořena jiným vhodným způsobem. Pomocná prohozní tryska 7 je na zdroj tlakového vzduchu napojitelná ovladatelně za účelem řízení směru dopravování útku 2 v pomocné prohozní trysce 7, tedy buď ve směru prohozu nebo ve směru proti směru prohozu. Na opačné straně než je nasávací vstup - prohozní výstup 70 pomocné prohozní trysky 7 obsahuje pomocná prohozní tryska 7 nasávací výstup - prohozní vstup 72, jemuž je přiřazen vstup 730 pomocného zásobníku 73 útku 2.
-3CZ 290338 B6
Mezi prohozním výstupem 10 hlavní prohozní trysky 1 a nasávacím vstupem - prohozním výstupem 70 pomocné prohozní trysky 7 je situován obraceč 71 útku 2. Obraceč 71 útku 2 obsahuje obracecí kanál 710 útku 2, jehož konce jsou přiřaditelné prohoznímu výstupu 10 hlavní prohozní trysky 1 a nasávacímu vstupu - prohoznímu výstupu 70 pomocné prohozní trysky 7.
V příkladu provedení znázorněném na obr. 2a a 2b je obraceč 71 útku 2 tvořen pevnou částí 711 a pohyblivou částí 712, které tvoří obracecí kanál 710 útku 2, přičemž pohyblivá část 712 obraceče 71 útku 2 tvoří boční stěnu obracecího kanálu 710 útku 2 na straně tkacího paprsku 3, kterou se obracecí kanál 710 útku 2 na straně tkacího paprsku 3 otevírá a zavírá.
První konec 7100 obracecího kanálu 710 útku 2 v zavřené poloze pohyblivé části 712 obraceče 71 útku 2 je situován v oblasti prohozního výstupu 10 hlavní prohozní trysky 1, přičemž druhý konec 7101 obracecího kanálu 710 útku 2 je v této poloze situován v oblasti nasávacího vstupu prohozního výstupu 70 pomocné prohozní trysky 7.
Před prohozem útku 2 se pohyblivá část 712 obraceče 71 útku 2 posune dolů, jak je čárkovanou čarou znázorněno na obr. 2a, čímž se obracecí kanál 710 útku 2 na straně u tkacího paprsku 3 otevře a je umožněn průchod ohybu 20 útku 2 z předtím uzavřeného obracecího kanálu 710 útku 2 do prohozního kanálu 30. Obraceč 71 útku 2 je opatřen podpůrnými tryskami 713, které jsou svými výstupy podpůrného média, kterým je v případě vzduchového tkacího stroje tlakový vzduch, nasměrovány ve směru obracecího kanálu 710 útku 2 od hlavní prohozní trysky 1 k pomocné prohozní trysce 7. Ve znázorněném příkladu provedení je boční stěna obracecího kanálu 710 útku 2 na straně odlehlé od tkacího paprsku 3 dutá a tato dutina tvoří přívodní kanál 714 tlakového vzduchu, jehož stěna mezi přívodním kanálem 714 tlakového vzduchu a obracecím kanálem 710 útku 2 je opatřena směrem od hlavní prohozní trysky 1 k pomocné prohozní trysce 7 sešikmenými otvoiy, jak je znázorněno na obr. 2b. Tyto otvory tvoří podpůrné trysky 713. Přívodní kanál 714 tlakového vzduchu je přívodní hadičkou 715 spřažen se známým neznázoměným zdrojem tlakového vzduchu.
Tkací stroj je dále opatřen svěrkou 8 pro sevření jedné přímé části U - smyčky útku 2 a nůžkami 9 pro přerušení útkové nitě mezi svěrkou 8 a odměřovačem 6 útku 2. U znázorněného provedení je svěrka 8 situována mezi prohozním výstupem 10 hlavní prohozní trysky 1 a prohozním kanálem 30 tkacího paprsku 3, přičemž nůžky 9 jsou situovány mezi prohozním výstupem 10 hlavní prohozní trysky 1 a svěrkou 8.
Zařízení pracuje následovně.
Útková nit navinutá na útkové předloze 60 se známým způsobem převíjí na odměřovač 6 útku 2, přičemž útek 2 je svým předním koncem naveden do nasávacího vstupu 11 hlavní prohozní trysky L
Mezi prohozním výstupem 10 hlavní prohozní trysky 1 a nasávacím vstupem - prohozním výstupem 70 pomocné prohozní trysky 7 je umístěn obraceč 71 útku 2. Do hlavní prohozní trysky se zavede tlakový vzduch o lychlosti, která je dána požadovanou rychlostí dopravování útku 2 ve fázi přípravy U - smyčky, a která může být i menší než je prohozní rychlost tlakového vzduchu. Tímto se přední konec útku 2 dopraví do obracecího kanálu 710 útku 2, jímž je dále dopraven před nasávací vstup - prohozní výstup 70 pomocné prohozní trysky 7, čímž vznikne U - smyčka útku 2. U zařízení ve znázorněném příkladu provedení je pohyb útku 2 obracecím kanálem 710 útku 2 podporován proudem tlakového vzduchu proudícího z podpůrných trysek 713. Pomocnou prohozní tryskou 7 se tlakovým vzduchem o vhodné rychlosti nasává nyní již ohnutý útek 2 a dopravuje še do pomocného zásobníku 73 útku 2. Je zřejmé, že obracečem 71 útku 2 neprojde celý útek 2, ale přibližně jeho polovina nebo i jiná vhodná část jeho délky. Útek je nyní jedním svým koncem situován na odměřovači 6 útku 2, přičemž prochází hlavní prohozní tryskou 1 a přes obraceč 71 útku 2 prochází pomocnou prohozní tryskou 7 do pomocného zásobníku 73 útku 2, kde je situován jeho druhý konec. Útek 2 je tak pomocí obracecího kanálu 710 útku 2 ohnutý ve formě U - smyčky.
Následně se uvolní ohyb 20 útku 2, aby se útek 2 mohl pohybovat ve směru k prošlupu 41 a také se uvolní prostor před prohozními výstupy 10, 70 obou trysek 1, 7, aby byl umožněn volný pohyb
-4CZ 290338 B6 obou přímých částí U - smyčky. U znázorněného zařízení toto probíhá tak, že se pohyblivá část
712 obraceče 71 útku 2 díky přesuvnému ústrojí přemístí směrem dolů, čímž se obracecí kanál
710 útku 2 otevře směrem ke tkacímu paprsku 3, čímž se jednak uvolní ohyb 20 útku 2 ve směru k prošlupu 41 a jednak se uvolní prostor před prohozními výstupy 10, 70 obou trysek 1_, 7.
Po tomto uvolnění ohybu 20 útku 2 a uvolnění prostoru před prohozními výstupy 10, 70 obou trysek 1, 7 se na U - smyčku útku 2, zejména na její ohyb 20, začne působit proudem prohozního média, čímž se U - smyčka útku 2 uvede do pohybu směrem do prošlupu 41. U znázorněného zařízení se U - smyčka útku 2 uvede do pohybu směrem do prošlupu 41 tím, že se do hlavní prohozní trysky 1 a do pomocné prohozní trysky 7, u níž se mezitím reverzuje chod oproti chodu při nasávání útku 2, zavede tlakový vzduch o prohozní rychlosti, -čímž obě trysky 1, 7 současně působí každá na jednu přímou část U - smyčky útku 2, který je tak vržen směrem do otevřeného prošlupu 44. Část proudu tlakového vzduchu zobou prohozních trysek l·, 7 se po přímých částech U - smyčky útku 2 přenese na ohyb U - smyčky útku 2, který vykazuje mnohem příznivější koeficient obtékání útku 2, takže přenos hybnosti prohozního média na útek 2 je mnohem lepší, což vede ke zlepšení počáteční fáze prohozu zlepšením akcelerační fáze prohozu a rychlejším dosažením prohozní rychlosti útku 2, která samotná rovněž může být vyšší. Po krátké počáteční fázi pohybu U - smyčky útku 2 se ohyb 20 U - smyčky útku 2 dostane přímo do proudů prohozního média vycházejícího z obou trysek L 2, které se navíc v určité vzdálenosti od obou trysek smíchávají. Takto se přímo působí oběma proudy prohozního média na ohyb 20 U - smyčky útku 2, takže dochází k dalšímu zlepšení parametrů prohozu útku 2, protože ohyb 20 U - smyčky útku 2 je situován napříč obou proudů tlakového vzduchu z obou trysek 1, 7 a to vede ke zvýšení přenosu energie obou proudů tlakového vzduchu na útek 2 jako celek, což má za následek zvýšení rychlosti prohozu útku 2 prošlupem a zkrácení doby uiychlení (akcelerace) útku 2 z klidového stavu na prohozní rychlost. Obr. 3 znázorňuje působení proudů tlakového vzduchu z každé z trysek 1, 7 vždy na jednu přímou část U - smyčky prohazovaného útku 2 vždy jednou osovou sílou Fl, F? a společné působení proudů tlakového vzduchu z obou trysek 1, 7 na ohyb 20 U - smyčky útku 2 třetí silou F3, která je závislá na aerodynamickém působení proudu tlakového prohozního vzduchu na příčnou plochu útku 2 určenou vzdáleností D mezi oběma přímými částmi útku 2 a tloušťkou d útku 2.
Je také možné, aby byla U - smyčka útku 2 do pohybu uváděna působením proudu prohozního média např. pouze na jednu přímou část U - smyčky útku 2 nebo aby byla do pohybu uváděna působením proudu prohozního média přímo na ohyb 20 U -smyčky útku 2 nebo aby byla do pohybu uváděna kombinací jednotlivých možností.
Po uvedení U - smyčky útku 2 do pohybu se současně spotřebovává zásoba útku 2 jak na odměřovači 6 útku 2 tak v pomocném zásobníku 73 útku 2. V okamžiku, kdy se zásoba útku 2 na odměřovači 6 útku 2 spotřebuje, zastaví se přímá část U - smyčky útku 2 odvíjená z odměřovače 6 útku 2 a sevře se, ve znázorněném příkladu provedení svěrkou 8, načež se mezi svěrkou 8 a hlavní prohozní tryskou 1 přeruší nůžkami 9. V důsledku zastavení přímé části U - smyčky útku 2 prohazované hlavní prohozní tryskou 1 se tato zastavená přímá část U - smyčky útku 2 prodlužuje postupným pohybem ohybu 20 U - smyčky útku 2 směrem ke konci prošlupu 41 za současného zkracování volné přímé části U - smyčky útku 2 prohazované pomocnou prohozní tryskou 7, jak je znázorněno na obr. la a lb. Celá U - smyčka útku 2 se na konci prošlupu 44 úplně rozvine, čímž se napřímí, přičemž konec útku 2 je situován za prošlupem 41 mimo oblast vytvářené tkaniny. Během svého prohozu může být let útku 2 prošlupem 41 dále podporován proudy tlakového vzduchu vystupujícími z přifukovacích trysek 5, čímž se působí opět zejména na ohyb 20 U - smyčky útku 2 a zlepšuje se tak prohoz útku 2.
Přestřižením přímé části U - smyčky útku 2 nůžkami 9 v oblasti mezi svěrkou 8 a hlavní prohozní tryskou 1 se vytvoří nový konec útkové niti situovaný v úseku mezi nůžkami 9 a prohozním výstupem 10 hlavní prohozní trysky 1, který je zároveň předním koncem nového útku 2. Tento nový útek 2 se již během pokračujícího letu právě prohazovaného útku 2 prošlupem 41 upraví do U - smyčky útku 2, což ve znázorněném zařízení probíhá výše uvedeným působením hlavní prohozní trysky 1, mezitím opět uzavřeného obracecího kanálu 710 útku 2 a pomocné prohozní trysky 7. Takto připravená nová U - smyčka útku 2 je následně připravena k prohozu. V době
-5CZ 290338 B6 výše uvedené přípravy nového útku 2 probíhá na tkacím stroji příraz útku 2 do čela vytvářené tkaniny, po jehož dokončení se provádí prohoz nového útku 2 ve tvaru U - smyčky.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (10)

1. Způsob prohozu útku na tkacím stroji obsahující zformování útku do tvaru U - smyčky se dvěma přímými částmi a jedním ohybem situovaným příčně ke směru prohozu a navedení útku do prohozních prostředků, načež se útek uvede do pohybu ve směru prohozu a při jeho pohybu prohozním kanálem se jedna přímá část útku zastaví a U - smyčka se postupně rozvíjí zkracováním druhé přímé části útku, přičemž se útek v prošlupu napřimuje až se úplně napřímí a jeho volný konec je situován mimo prošlup, načež se napřímený útek přirazí na kraj vytvářené tkaniny, vyznačující se tím, že na útek (2) upravený do U - smyčky se působí alespoň jedním proudem prohozního média směřujícím do prohozního kanálu (30) a působícím zejména na ohyb (20) U - smyčky útku (2), který je tímto působením unášen prohozním kanálem (30), přičemž unáší i obě přímé části U - smyčky útku (2) až do zastavení jedné přímé části U - smyčky útku (2), načež se ohyb (20) U - smyčky útku (2) posouvá po volné druhé přímé části U - smyčky útku (2) směrem k volnému konci U - smyčky útku (2), čímž se dosáhne zvýšení rychlosti prohozu útku (2) a zlepšení akcelerační fáze prohozu útku (2).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že proudem prohozního média se působí alespoň na jednu přímou část U - smyčky útku (2), čímž se tato část U - smyčky útku (2) uvede do pohybu a současně proud prohozního média proudící podél této přímé části U - smyčky útku (2) působí na ohyb (20) U - smyčky útku (2), čímž se dosáhne lepšího prohozu útku (2) prohozním kanálem (30).
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že proudem prohozního média se současně působí na obě přímé části U - smyčky útku (2), čímž se ještě zvýší účinek proudu prohozního média na ohyb (20) U - smyčky útku (2).
4. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, při kterém se jako prohozní médium využívá tlakový vzduch, vyznačující se tím, ženaU - smyčku útku (2) se během jejího pohybu prohozním kanálem (30) působí pomocnými proudy tlakového vzduchu z přifukovacích trysek (5) uspořádaných podél prohozního kanálu (30), čímž se dále zlepší parametry prohozu útku (2) ve tvaru U - smyčky.
5. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž4, vyznačující se tím, že proudem prohozního média se působí přímo na ohyb (20) U - smyčky útku (2).
6. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž5, vyznačující se tím, že útek (2) se do U - smyčky upraví zavedením volného předního konce útkové niti z odměřovače (6) útku (2) zezadu do jednosměrné hlavní prohozní trysky (1), kterou se útek (2) dopraví do prostoru před prohozním výstupem (10) této jednosměrné hlavní prohozní trysky (1), odkud se volný přední konec útkové niti zavede zepředu do reverzní pomocné prohozní trysky (7), čímž je vytvořena U - smyčka útku (2) připravená k prohozu.
7. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že útková nit se po zastavení jedné přímé části U - smyčky útku (2) v místě mezi prohozním kanálem (30) a jednosměrnou hlavní prohozní tryskou (1) sevře a mezi místem sevření a jednosměrnou hlavní prohozní tryskou (1) se přeruší, načež se nově vytvořený volný přední konec útkové niti za současného uvolňování zásoby útku (2) jednosměrnou hlavní prohozní tryskou (1) z odměřovače útku zavede zepředu do reverzní pomocné prohozní trysky (7), čímž se vytvoří nová U - smyčka útku (2), která je připravena k prohozu.
-6CZ 290338 B6
8. Prohozní zařízení k provádění způsobu podle nároků 1 až 7 na tryskovém tkacím stroji obsahujícím hlavní prohozní trysku a jí přiřazený odměřovač útku s útkovou předlohou pro útkovou nit, přičemž hlavní prohozní tryska směřuje svým prohozním výstupem ve směru prohozu, vyznačující se tím, že paralelně s hlavní prohozní tryskou (1) je uspořádána pomocná prohozní tryska (7) s reverzovatelným chodem, přičemž prohozní zařízení obsahuje obraceč (71) útku (2), jehož obracecí kanál (710) útku (2) je jedním svým koncem přiřaditelný prohoznímu výstupu (10) hlavní prohozní tiysky (1) a druhým svým koncem je přiřaditelný nasávacímu vstupu - prohoznímu výstupu (70) pomocné prohozní trysky (7).
9. Prohozní zařízení podle nároku 8, v y z n a č u j í c í se t í m , že obraceč (71) útku (2) je tvořen pevnou částí (711) a pohyblivou částí (712), přičemž pohyblivá část (712) obraceče (71) útku (2) tvoří stěnu obracecího kanálu (710) útku (2) na straně přilehlé ke tkacímu paprsku (3) a je spřažena s přesuvným ústrojím a pevná část (711) obraceče (71) útku (2) obsahuje soustavu podpůrných trysek (713), které jsou svými výstupy podpůrného média nasměrovány ve směru obracecího kanálu (710) útku (2) od hlavní prohozní trysky (1) k pomocné prohozní trysce (7).
10. Prohozní zařízení podle kteréhokoli z nároků 8a 9, vyznačující se tím, že za pomocnou prohozní tryskou (7) je situován pomocný zásobník (73) útku (2).
CZ20004434A 2000-11-29 2000-11-29 Způsob prohozu útku na tkacím stroji a prohozní zařízení k provádění způsobu CZ20004434A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004434A CZ20004434A3 (cs) 2000-11-29 2000-11-29 Způsob prohozu útku na tkacím stroji a prohozní zařízení k provádění způsobu
EP01128003A EP1215320A3 (en) 2000-11-29 2001-11-24 A method of weft picking on a weaving machine and a picking device for carrying out the method

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004434A CZ20004434A3 (cs) 2000-11-29 2000-11-29 Způsob prohozu útku na tkacím stroji a prohozní zařízení k provádění způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ290338B6 true CZ290338B6 (cs) 2002-07-17
CZ20004434A3 CZ20004434A3 (cs) 2002-07-17

Family

ID=5472668

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004434A CZ20004434A3 (cs) 2000-11-29 2000-11-29 Způsob prohozu útku na tkacím stroji a prohozní zařízení k provádění způsobu

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP1215320A3 (cs)
CZ (1) CZ20004434A3 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2982315A (en) * 1956-09-05 1961-05-02 Wille Rudolf Pneumatic weaving method
CH503134A (fr) * 1967-02-13 1971-02-15 Moessinger Sa Procédé pour l'insertion d'un fil de trame dans la foule d'un métier à tisser et mécanisme pour sa mise en oeuvre
FR2532666B1 (fr) * 1982-09-03 1986-02-07 Alsacienne Constr Mat Tex Procede pour l'insertion sous forme de boucle d'un fil de trame dans la foule d'une machine a tisser et machine a tisser equipee d'un dispositif permettant la mise en oeuvre de ce procede

Also Published As

Publication number Publication date
EP1215320A2 (en) 2002-06-19
EP1215320A3 (en) 2003-10-22
CZ20004434A3 (cs) 2002-07-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5819097B2 (ja) 3次元製織のための織機およびその製織方法
US4722370A (en) Method for conveying a weft thread by means of a flowing fluid through the weaving shed in a shuttleless weaving machine, as well as weaving machine adapted for applying said method
EP2230342A1 (en) Storage device and method for storing weft threads in a loom
US3543808A (en) Process and apparatus for the laying of a pick into the shed of a loom
CZ110598A3 (cs) Tkací stroj s pneumatickým zanášením útkové niti
CZ290338B6 (cs) Způsob prohozu útku na tkacím stroji a prohozní zařízení k provádění způsobu
RU2051229C1 (ru) Ткацкий станок с зажимными челноками и способ устранения оборванной уточной нити на этом станке
CS249521B2 (en) Weaving machine
JPS5865044A (ja) 織機ヘルド等の分離装置
JP5019942B2 (ja) 炭素繊維織物の製造方法
CS215081B2 (cs) Způsob prohozu útku u tryskových tkacích stavů
US4126159A (en) Apparatus and method for stabilizing rapiers
US7559344B2 (en) Device and method for stretching
US4756343A (en) Method and device for the insertion of weft yarns into the shed of a weaving machine
CZ281555B6 (cs) Způsob zanášení útkové niti do prošlupu na vzduchovém tryskovém tkacím stroji a zařízení k provádění způsobu
US4553570A (en) Process for the insertion in the form of a loop of a weft yarn in the shed of a weaving machine and weaving machine equipped with a device for carrying out this process
JPH01266240A (ja) ジェット織機で開口内にミスピックされた緯糸を解除し、補修する方法
WO1999034047A2 (en) Pneumatic weaving machine with a control mechanism for auxiliary nozzles
US4830064A (en) Mechanical loom
SU907096A1 (ru) Бесчелночный ткацкий станок
US4640315A (en) Projectile weaving machine
US635198A (en) Apparatus for weaving fabrics.
CS254385B1 (cs) Zařízení na dělení útků
EP0589837A1 (en) Apparatus for disposing of excess warp yarn in a jet loom
US2649865A (en) Pneumatic thread holder for weft replenishing looms

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20091129