CZ290229B6 - Vícefázový extraktor - Google Patents

Vícefázový extraktor Download PDF

Info

Publication number
CZ290229B6
CZ290229B6 CZ19981870A CZ187098A CZ290229B6 CZ 290229 B6 CZ290229 B6 CZ 290229B6 CZ 19981870 A CZ19981870 A CZ 19981870A CZ 187098 A CZ187098 A CZ 187098A CZ 290229 B6 CZ290229 B6 CZ 290229B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chambers
phase
continuous phase
extractor
phases
Prior art date
Application number
CZ19981870A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ187098A3 (cs
Inventor
Artak Eranosovich Kostanian
Original Assignee
Bayer Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from RU95121245/25A external-priority patent/RU95121245A/ru
Application filed by Bayer Aktiengesellschaft filed Critical Bayer Aktiengesellschaft
Publication of CZ187098A3 publication Critical patent/CZ187098A3/cs
Publication of CZ290229B6 publication Critical patent/CZ290229B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D11/00Solvent extraction
    • B01D11/04Solvent extraction of solutions which are liquid
    • B01D11/0426Counter-current multistage extraction towers in a vertical or sloping position
    • B01D11/043Counter-current multistage extraction towers in a vertical or sloping position with stationary contacting elements, sieve plates or loose contacting elements
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S210/00Liquid purification or separation
    • Y10S210/05Coalescer

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Abstract

V cef zov² extraktor m alespo dv komory (1, 2), kter jsou ve sv horn a doln sti spojeny spojovac mi kan ly (4), jsou vybaveny disperga n mi za° zen mi (3) a maj hrdla (12, 13, 15, 16) pro p°iv d n a odv d n prvn a druh disperzn f ze. P°itom se v oblasti vtoku spojovac ch kan l (4) do komor (1, 2) nach zej separa n z ny (7), kter jsou vybaveny v²pln mi (8), podporuj c mi koalescenci. P° davn mohou b²t tak spojovac kan ly (4) vybaveny v²pln mi (9), podporuj c mi koalescenci.\

Description

Oblast techniky
Vynález se týká vícefázového extraktoru s alespoň dvěma komorami, které jsou ve své horní a dolní části spojeny spojovacími kanály, jsou vybaveny dispergačními zařízeními a mají hrdla pro přivádění a odvádění první a druhé disperzní fáze.
Dosavadní stav techniky
Takový vícefázový extraktor se může používat v chemickém, hydrometalurgickém, mikrobiologickém průmyslu a v ostatních průmyslových odvětvích k oddělování, extrakci, koncentraci a čistění látek.
Přístroje k provádění procesů třífázové kapalné extrakce jsou známy ve formě dvoukomorového systému, přičemž obě komory jsou v horní části vzájemně spojeny nebo mají porézní dělicí stěnu. Komory jsou vyplněny kontinuální fází, skrze kterou se ve formě kapek vedou dvě dispergující fáze, které nejsou v kontinuální fázi rozpustné. Přitom dochází k přechodu látek zjedné dispergované fáze (rafmační fáze) skrze kontinuální fázi (zvanou též kapalná membránová fáze) do druhé dispergované fáze (extrakční fáze) (viz např. časopis Theoretische Grundlagen der chemischen Technologie, 1984, díl 18, č. 6, str. 736 - 738.)
Tyto přístroje potřebují s ohledem na výkonnost a rozšíření na vícestupňové procesy vylepšení.
Z technického hlediska, jakož i ze strany dosažitelného efektu, je známým přístrojům nejblíže třífázový extraktor, který sestává z první a druhé komory, vyplněné kontinuální fází (kapalná membrána). Komory mají zařízení pro dispergování fáze a jsou vzájemně spojeny přepady pro cirkulaci kontinuální fáze. Přepady jsou provedeny ve formě trubek, které vzájemně spojují horní a dolní část komor. Extraktor je opatřen hrdly pro přivádění a odvádění první a druhé dispergované fáze. (Ruský patentový spis č. RU 2 080 162).
Fáze, která má být dispergována, která je výchozím roztokem (rafinát), a rozpouštěcí prostředek (extrakční fáze) se v příslušné komoře pomocí dispergačního zařízení rozdělují do kapek, které se jako kapkový roj pohybují kontinuální fází. Na základě rozdílu hustoty emulze v první a druhé komoře dochází k cirkulaci kontinuální fáze horními a dolními přepady, takže se uskutečňuje přechod látky, která má být extrahována, zjedné komory do druhé a z první fáze, která má být dispergována, do druhé.
Nevýhoda známého třífázového extraktoru je v tom, že jsou cirkulující kontinuální fází kapky dispergující fáze unášeny zjedné komory do druhé. Tento jev, který vede ke snížení efektivity přístroje a ke znečistění extrakční fáze, se zesiluje především se zvyšováním poměru množství proudů rafinační fáze a extrakční fáze kvůli vzestupu hnací síly cirkulace (rozdíl hustot emulzí v první a druhé komoře).
Při extrakci v nakoncentrování látek ze zředěných roztoků, např. kovů z odpadních vod, může být poměr proudů rafinátu a extraktu větší než 50. Konstrukce uvedeného extraktoru potřebuje s ohledem na procesy tohoto druhu vylepšení.
Podstata vynálezu
Úkol vynálezu spočívá ve zvýšení efektivity vícefázového extraktoru redukcí efektu unášení kapek.
Tento úkol se, vycházejíc z úvodem popisovaného přístroje, podle vynálezu řeší tím, že komory mají separační zóny, které jsou vybavené výplněmi podporujícími koalescenci a které jsou do komor uloženy v oblasti vstupních otvorů spojovacích kanálů.
Výhodně jsou spojovací kanály na vtoku do komor opatřeny prstencovitými dispergovadly, která jsou, otvory spojena s komorami a doplňkově jsou vybavena výplní, podporující koalescenci.
Výhodně jsou výplně, podporující koalescenci, upraveny také ve spojovacích kanálech.
Podle dalšího uzpůsobení vynálezu jsou spojovací kanály pro vedení fází provedeny zahnutě a výhodně upraveny k nastavení oběžné rychlosti kontinuální fáze.
Provedením separačních zón s výplňovými tělísky ve vstupních otvorech přepadů se zamezuje unášení kapiček cirkulujícím proudem kontinuální fáze zjedné komory do druhé na základě koalescence malých kapiček ve výplňových tělíscích, jakož izavlékání větších kapiček do pracovní zóny komor.
Spojením přepadů s komorami řadou otvorů, které jsou umístěny na obvodu pláště, se dociluje rovnoměrný rozklad rychlosti kontinuální fáze v příčném řezu komor v separační zóně, což snižuje pravděpodobnost unášení kapek. Tento efekt je rovněž podporován separujícími výplňovými tělísky přepadů. Kromě toho se rovnoměrným rozkladem rychlosti kontinuální fáze přes příčný řez komor zvyšuje efektivita výměny hmot extraktoru.
Provedení přepadů ve formě zakřivených trubek dociluje doplňkovou separaci malých kapiček, které proklouzávají separačními zónami komor. Regulační ventil na přepadech umožňuje nastavení lychlosti cirkulace při libovolných poměrech rafinační a extrakční fáze. Tím mohou být nastaveny optimální podmínky proudění, aby se zamezilo odvlékání kapiček.
Doplňkové uspořádání komor analogické konstrukce pod první a druhou komorou umožňuje provádění vícestupňových procesů oddělování látek ve vícefázovém extraktoru. Spojení horních a dolních komor přepady pro kontinuální fázi umožňuje provádění procesů oddělování ve formě kapalných membrán, jakož i vícefázové extrakce.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kterých představuje obr. 1 jednostupňový extraktor pro provádění procesů oddělování látek s klidovou kontinuální fází, která slouží jako kapalná membrána, obr. 2 vícestupňový extraktor, který může být provozován jak jako kapalný membránový extraktor, tak i jako vícefázový extraktor (3 fázový) a obr. 3 řez jednostupňovým extraktorem.
-2CZ 290229 B6
Příklady provedení vynálezu
Vícefázový extraktor sestává z první komory 1 a druhé komory 2, které jsou vybaveny dispergačními zařízeními 3. Komory 1 a 2 jsou v horní a dolní oblasti spojeny přepady 4. Přepady jsou s komorami 1 a 2 spojeny otvory 5, které jsou upraveny na prstencovité rozptylovací trubce 5a, umístěné na obvodu pláště komor 1, 2. V závislosti na hustotách kontaktovaných fází se spojující otvoiy 5 upravují do komor 1 a 2 výše nebo níže hranice mezi fázemi. V komorách 1 a 2 se nacházejí separační zóny 7, které jsou upraveny na vstupních otvorech 5 přepadů 4 (pro cirkulující kontinuální fázi komor).
Separační zóny 7 jsou vybaveny výplňovými tělísky 8. Přepady 4 jsou rovněž opatřeny separujícími výplňovými tělísky 9 a mají ventil 10 pro regulaci rychlosti cirkulace kontinuální fáze.
V jednostupňovém extraktoru (obrázek 1) jsou přepady 4 provedeny ve formě zakřivené trubky. Místo výplňových tělísek 8, 9 se mohou k podporování koalescence vkládat také filtrační náplně, výplně nebo pleteniny.
Vícestupňový extraktor (obrázek 2) je opatřen přídavnými komorami 1 a 2, které jsou umístěny pod první komorou 1 a druhou komorou 2. Horní a dolní komory jsou vzájemně spojeny přepady 4 pro prokontinuální fázi.
Extraktory jsou vybaveny hrdly 12, 13, 14 pro přivádění fází a hrdly 15, 16, 17 pro odvádění fází.
Vícestupňový extraktor pracuje na následujícím principu:
První a druhá komora se naplňuje kontinuální fází. Komorám 1, 2 se hrdly 12, 13 a dispergačním zařízením 3 přivádí první a druhá fáze, které mají být dispergovány. V závislosti na hustotě kontaktované kapaliny se kapičky dispergované fáze pohybují do komor 1 a 2 nahoru nebo dolů a spojují se na hranici mezi fázemi. Ve vícestupňovém přístroji se opakuje průběh dispergace a koalescence v každém stupni. Přitom se dispergace disperzních fází v komorách druhého a následujícího stupně (příslušně pohybu fázových proudů) dociluje perforovanými dělicími stěnami 3a. Tímto způsobem znamenají zmíněné perforované dělicí stěny 3a dispergační zařízení pro komory druhého a následujícího stupně. Dispergované fáze se z extraktoru odvádějí pomocí hrdel 15, 16.
Při pohybu kapkového roje komorami 1 a 2 se tvoří disperze s rozdílnou hustotou. Tím dochází k vzestupnému a na druhé straně k sestupnému pohybu kontinuální fáze. Cirkulace mezi komorami 1_ a 2 se uskutečňuje otvory 5, které jsou umístěny na obvodu pláště rozptylovací trubky 5a na přepadu 4.
Při prostupování výplňových tělísek 8 v separačních zónách 6 a 7 komor 1 a 2 se od kontinuální fáze oddělují jí strhávané malé kapičky dispergované fáze. Tímto způsobem se zamezuje snížení efektivity procesu oddělování na základě smíchávání proudů první a druhé dispergované fáze.
V jediném procesu je možné tvoření řídkých emulzí. V tomto případě se malé kapičky, které proklouzly v separační zóně 7, oddělují v separujících výplňových tělíscích 9, která jsou umístěna do zakřivených přepadů 4 (obrázek 1). K zamezení unášení těchto malých kapiček při velkých hnacích silách cirkulace (při velkých rozdílech hustoty disperzí v první a druhé komoře) se může rychlost cirkulace popřípadě snížit s pomocí ventilu 10.
Pro efektivní separaci kapek se zhotovují výplňová tělíska 8 a 9 z materiálů, které jsou smáčeny dispergující fází. Výplňová tělíska mohou být provedena ve formě uspořádaných nebo neuspořádaných výplní.
-3CZ 290229 B6
Vícefázový extraktor se může používat jako zařízení k oddělování látek pomocí tekutých membrán, jakož i jako přístroj pro vícefázovou extrakci.
V prvním případě se výchozí roztok (rafinátová fáze) ve formě jedné fáze, která má být dispergována, vsazuje do jedné z komor 1 nebo 2. Látka, která má být extrahována, se extrahuje kontinuální fází vytvořením komplexního nebo jiného spojení. V kontinuální fázi se pak nachází přenosové činidlo. Látka, extrahovaná cirkulující kontinuální fází, (která v uvedeném případě slouží jako tekutá membrána) se přenáší do druhé komory, kde se uskutečňuje reextrakce druhou dispergovanou fází (extrakčni fáze). Přitom může být kontinuální fáze stojatá (obrázek 1) nebo kapalná (obrázek 2). Fáze, které mají být dispergovány, se mohou v periodickém (cyklickém) provozu přivádět ve střídavém pořadí (obrázek 1).
Ve druhém případě se výchozí roztok, který obsahuje větší množství komponentů, přivádí do extraktoru hrdlem 1, 4 (obrázek 2) a komponenty, které mají být extrahovány, jsou dispergovanými fázemi v komorách 1 a 2 extrahovány. Ve vícestupňové destilační koloně (obrázek 2) se uskutečňuje protichůdné kontaktování kontinuální a dispergované fáze. Kontinuální fáze proudí od stupně ke stupni spojovacími potrubími 11, která spojují horní a dolní komory a opouští přístroj hrdlem 12.
Předvedený vícefázový extraktor umožňuje efektivní provádění procesů oddělování při rozdílných poměrech rafinátu a extraktu. Kromě toho se u tohoto přístroje naskýtá možnost provádění cyklického provozního způsobu s postupným kontaktem disperzní a kontinuální fáze.

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Vícefázový extraktor s alespoň dvěma komorami (1, 2), které jsou ve své horní a dolní části spojeny spojovacími kanály (4), jsou vybaveny dispergačními zařízeními (3) a mají hrdla (12, 13, 15, 16) pro přivádění a odvádění první a druhé disperzní fáze, vyznačující se tím, že komory (1, 2) mají separační zóny (7), které jsou vybavené výplněmi (8) podporujícími koalescenci a které jsou v oblasti vstupních otvorů spojovacích kanálů (4) vloženy do komor (1,
2. Přístroj podle nároku 1,vyznačující se tím, že spojovací kanály (4) jsou na vtoku do komor (1, 2) opatřeny prstencovitými dispergovadly (5a), která jsou otvory (5) spojena s komorami (1,2).
2).
3. Přístroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že výplně (9), podporující koalescenci, jsou upraveny také ve spojovacích kanálech (4).
4. Přístroj podle nároků laž3,vyznačující se tím, že spojovací kanály (4) pro vedení fází jsou provedeny zahnutě a jsou opatřeny zařízením (10) k nastavení oběžné rychlosti kontinuální fáze.
5. Přístroj podle nároků laž3,vyznačující se tím, že pod první a druhou komorou jsou upraveny další komory, které jsou s horní komorou spojeny vedeními (11) pro kontinuální fázi.
CZ19981870A 1995-12-15 1996-12-12 Vícefázový extraktor CZ290229B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU95121245/25A RU95121245A (ru) 1995-12-15 Многофазный экстрактор

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ187098A3 CZ187098A3 (cs) 1998-12-16
CZ290229B6 true CZ290229B6 (cs) 2002-06-12

Family

ID=20174752

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19981870A CZ290229B6 (cs) 1995-12-15 1996-12-12 Vícefázový extraktor

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6129842A (cs)
EP (1) EP0873167B1 (cs)
JP (1) JP2000501988A (cs)
CN (1) CN1115181C (cs)
AT (1) ATE183110T1 (cs)
CZ (1) CZ290229B6 (cs)
DE (1) DE59602753D1 (cs)
ES (1) ES2135264T3 (cs)
WO (1) WO1997022393A1 (cs)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6521195B1 (en) 1996-12-19 2003-02-18 Bayer Aktiengesellschaft Multi-phase extraction apparatus
DE19707200A1 (de) * 1997-02-24 1998-08-27 Bayer Ag Dreiphasen-Extraktionskolonne
DE19714579A1 (de) * 1997-04-09 1998-10-15 Bayer Ag Mehrphasen-Extraktor mit Waschkammer
AUPP521298A0 (en) * 1998-08-12 1998-09-03 Life Therapeutics Limited Purification of fibrinogen
AUPP790898A0 (en) 1998-12-23 1999-01-28 Life Therapeutics Limited Renal dialysis
AUPP790698A0 (en) 1998-12-23 1999-01-28 Life Therapeutics Limited Separation of microorganisms
US20050224355A1 (en) * 1999-12-23 2005-10-13 Brendon Conlan Removal of biological contaminants
AUPP971399A0 (en) 1999-04-12 1999-05-06 Life Therapeutics Limited Separation of plasma components
US7077942B1 (en) 1999-12-23 2006-07-18 Gradipore Limited Removal of biological contaminants
CN1133478C (zh) * 2000-02-22 2004-01-07 中国科学院化工冶金研究所 轻相或重相分散低剪切力自吸式搅拌萃取装置和操作方法
AUPQ691400A0 (en) * 2000-04-14 2000-05-11 Life Therapeutics Limited Separation of micromolecules
EP1294472B1 (en) 2000-04-18 2009-11-18 Gradipore Limited Electrophoresis separation and treatment of samples
AUPQ697300A0 (en) 2000-04-18 2000-05-11 Life Therapeutics Limited Separation apparatus
CN1132652C (zh) * 2000-05-23 2003-12-31 中国科学院化工冶金研究所 一种串联自吸式多通道相分散萃取装置
US6923896B2 (en) * 2000-09-22 2005-08-02 The Texas A&M University System Electrophoresis apparatus and method
US20030019753A1 (en) * 2000-10-05 2003-01-30 David Ogle Multi-port separation apparatus and method
AUPR222300A0 (en) * 2000-12-21 2001-01-25 Life Therapeutics Limited Electrophoresis device and method
CN102294129B (zh) * 2011-03-02 2013-10-16 中国科学院过程工程研究所 一种三相萃取槽
US20190275442A1 (en) * 2018-03-08 2019-09-12 Waters Technologies Corporation Modular extraction vessel and associated methods
WO2019171151A1 (en) * 2018-03-08 2019-09-12 Waters Technologies Corporation Modular extraction vessel and associated methods

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2088497A (en) * 1934-12-04 1937-07-27 Shell Dev Process and apparatus for contacting fluids
US2176806A (en) * 1938-01-24 1939-10-17 Skelly Oil Co Method and apparatus for contacting immiscible liquids
US2721790A (en) * 1951-11-02 1955-10-25 Shell Dev Liquid contacting method and apparatus using coalescers
DE1553467A1 (de) * 1966-04-16 1970-09-17 Sudhaus Soehne Heinrich Schloss
SU886932A1 (ru) * 1980-04-19 1981-12-07 Предприятие П/Я В-8948 Массообменный аппарат
GB8610672D0 (en) * 1986-05-01 1986-06-25 British Nuclear Fuels Plc Distributors
US5041227A (en) * 1990-10-09 1991-08-20 Bend Research, Inc. Selective aqueous extraction of organics coupled with trapping by membrane separation
JPH05201925A (ja) * 1991-05-15 1993-08-10 Philip Morris Prod Inc 有機酸を用いる分離方法及び新規有機酸
US5219533A (en) * 1991-11-18 1993-06-15 General Electric Company Apparatus for solvent extraction process

Also Published As

Publication number Publication date
CN1204269A (zh) 1999-01-06
US6129842A (en) 2000-10-10
CN1115181C (zh) 2003-07-23
ATE183110T1 (de) 1999-08-15
CZ187098A3 (cs) 1998-12-16
EP0873167B1 (de) 1999-08-11
WO1997022393A1 (de) 1997-06-26
DE59602753D1 (de) 1999-09-16
ES2135264T3 (es) 1999-10-16
JP2000501988A (ja) 2000-02-22
EP0873167A1 (de) 1998-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ290229B6 (cs) Vícefázový extraktor
US6446815B2 (en) Multiple phase extractor
US9399181B2 (en) Liquid-liquid-liquid three-phase continuous countercurrent extraction device and use thereof
US3206288A (en) Apparatus and method for contacting liquids with liquids
US6143178A (en) Multi-stage extraction process
US6090352A (en) Multistage three-phase extractor
JP4333850B2 (ja) 2種類の不相溶性液体の混合/分離方法及びその装置
US6387255B1 (en) Triphase extraction column
CA2235303A1 (en) Multiple phase extractor
US6454103B1 (en) Multiphase extractor with a wash chamber
RU2080162C1 (ru) Аппарат для разделения веществ с помощью жидких мембран
RU2177357C2 (ru) Многофазовый экстрактор
GB860428A (en) Liquid-liquid contact extractor
CA2240506A1 (en) Multiphase extractor
RU2342969C2 (ru) Способ массообмена между потоками двух жидкостей
KR19990076611A (ko) 추출방법및장치
Kataoka et al. A practicable process for phenol removal with liquid surfactant membrane permeation column
RU2334539C1 (ru) Устройство для проведения процессов многофазной экстракции
US6521195B1 (en) Multi-phase extraction apparatus
EP0909206B1 (en) Extraction method and apparatus
RU2177356C2 (ru) Многоступенчатый трехфазный экстрактор
RU2178326C2 (ru) Способ многофазовой экстракции
CA2235127A1 (en) Multistage three-phase extractor
SU1519738A1 (ru) Смесительно-отстойный экстрактор
RU119253U1 (ru) Трехфазный насадочный экстрактор

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20041212