CZ290215B6 - Vyorávací zařízení pro řepu cukrovku - Google Patents

Vyorávací zařízení pro řepu cukrovku Download PDF

Info

Publication number
CZ290215B6
CZ290215B6 CZ19972297A CZ229797A CZ290215B6 CZ 290215 B6 CZ290215 B6 CZ 290215B6 CZ 19972297 A CZ19972297 A CZ 19972297A CZ 229797 A CZ229797 A CZ 229797A CZ 290215 B6 CZ290215 B6 CZ 290215B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
teeth
lifting device
bearing ring
beet
ring
Prior art date
Application number
CZ19972297A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ229797A3 (en
Inventor
Siegfried Gramse
Original Assignee
Siegfried Gramse
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siegfried Gramse filed Critical Siegfried Gramse
Publication of CZ229797A3 publication Critical patent/CZ229797A3/cs
Publication of CZ290215B6 publication Critical patent/CZ290215B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D25/00Lifters for beet or like crops
    • A01D25/005Auxiliary devices for the lifters
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D25/00Lifters for beet or like crops
    • A01D25/04Machines with moving or rotating tools
    • A01D25/042Machines with moving or rotating tools with driven tools
    • A01D25/044Machines with moving or rotating tools with driven tools with driven rotating tools

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Abstract

Vyor vac za° zen pro °epu cukrovku je provedeno s nejm n jedn m vyor vac m n strojem (1) uvol uj c m a nadzdvihuj c m °epu v zemi a s dvojic prstov²ch kol (2), p°i°azen²ch vyor vac mu n stroji (1), kter uchopuj °epu ze dvou stran a v sev°en ji dopravuj sm rem dozadu a vzh ru a p°itom napom haj vyor v n a/nebo odlu ov n zeminy od °epy. Alespo jedno prstov kolo (2) z dvojice prstov²ch kol (2) nese na d lu (3) n boje, tvo°en m tuh²m z kladn m t lesem opat°en²m n bojem nebo s n bojem spojen²m, v ced ln² ·lo n² prstenec (4) z pru n ho materi lu spojen² s d lem (3) n boje prost°ednictv m spoj (5). V ·lo n m prstenci (4) jsou ulo eny tuh ozuby (6, 7, 8) vych²liteln vratnou silou do stran.\

Description

Oblast techniky
Vynález se týká vyorávacího zařízení pro řepu cukrovku s nejméně jedním vyorávacím nástrojem uvolňujícím a nadzdvihujícím řepu v zemi as dvojicí prstových kol, přiřazených vyorávacímu nástroji, která uchopují řepu ze dvou stran a v sevření ji dopravují směrem dozadu a vzhůru a přitom napomáhají vyorávání a/nebo odlučování zeminy od řepy.
Dosavadní stav techniky
U dosud známých vyorávacích zařízení, například z DE-OS 20 41 595 a DE-OS 29 38 544, sestávají prstová kola nebo zdvihová kola z náboje a prstové hvězdice z pryže, jejíž jednotlivé prsty mají pravoúhlý průřez. Taková pryžová prstová kola mají v drsné praxi sklízení řepy velkou nevýhodu v tom, že pryžové prsty podléhají relativně rychle procesu stárnutí a přitom se v důsledku únavy materiálu a/nebo přetížení na svém konci na straně náboje narušují nebo dokonce odtrhávají, přičemž v žádném případě se z hlediska ekonomiky nedosahuje dostatečně dlouhé životnosti. Sevření řepy často není v důsledku malé svěmé síly bočně se vykyvujících pryžových prstů dostatečné, čímž nelze zajistit bezztrátovou dopravu řepy z vyorávací oblasti směrem vzhůru, takže se, zejména malé řepy, při rychlém vyorávání snadno ztrácejí. Tím je vyorávací výkon podstatně nepříznivě ovlivňován. Mimoto se na hranatých pryžových prstech poměrně rychle a značně usazuje zemina. Toto usazování nečistot nepříznivě ovlivňuje odlučování zeminy od vyorávané řepy a vyžaduje intenzivní čištění řepy na přiřazené dopravní dráze.
Jsou známá i prstová kola s kovovými prsty, viz patent DE-U 17 73 582, která však nejsou nasazována pro svírající uchopení řepy.
Z DE-U 83 34 718 je dále známé zařízení v úvodu uvedené konstrukce, u kterého je podle hlavního nároku nejméně jedno prstové kolo jedné dvojice prstových kol opatřeno jedním tuhým unášecím prstem umístěným mezi pružnými unášecími prsty. Podle popisu tohoto spisu DE-U 83 34 718, jak je patrné ze strany 6, řádky 29 až 32, má každé prstové kolo ve výhodném provedení dva navzájem protilehlé tuhé unášecí prsty. Pro upevnění má každý tuhý unášecí prst upevňovací vidlici, kterou přesahuje přírubu pevného náboje kola a prstencové těleso prstové hvězdice. Pro dosažení upnutí, bezpečného proti sklopení, jev oblasti prstencové hvězdice z pružné hmoty, to je v oblasti pryžového tělesa, uspořádána objímka, která se na jedné straně opírá o upevňovací vidlici tuhého unášecího prstu a na druhé straně o těleso příruby náboje kola, jak je patrné z obr. 3. Tento způsob upevnění tuhých unášecích prstů je konstrukčně náročný, drahý a neekonomický. Podle úvodu uvedeného spisu DE-U 83 34 718 má být řepa prostřednictvím pružných unášecích prstů šetrně zpracovávána atuhé/pevné prsty mají zabezpečit dobré protažení eventuálně nahromaděnou řepou. Při malém počtu unášecích prstů, to jest dvou prstů, v prstovém kole není možno ovlivnit ztrátu řepy při vyorávání malých řep cukrovky, zatímco velký počet unášecích prstů, to jest pryžových prstů, podléhá vysokému namáhání materiálu, únavě materiálu a rychlému otěru. Mimoto poskytuje tato konstrukce zdvihového kola jen malý vyorávací výkon.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol zdokonalit vyorávací zařízení v úvodu uvedeného druhu a zabezpečit při jednoduché konstrukci nárůst funkce svírání řepy při delší době životnosti prstových kol,
-1 CZ 290215 B6 snížit narůstání nečistot na prstech ve vyorávací oblasti a zintenzivnit odlučování zeminy uvnitř vyorávacího zařízení.
Uvedený úkol splňuje vyorávací zařízení pro řepu cukrovku s nejméně jedním vyorávacím nástrojem uvolňujícím a nadzdvihujícím řepu v zemi as dvojicí prstových kol, přiřazených vyorávacímu nástroji, která uchopují řepu ze dvou stran a v sevření ji dopravují směrem dozadu a vzhůru a přitom napomáhají vyorávání a/nebo odlučování zeminy od řepy, podle vynálezu, jehož podstatou je, že alespoň jedno prstové kolo z dvojice prstových kol nese na dílu náboje, tvořeném tuhým základním tělesem opatřeným nábojem nebo s nábojem spojeným, vícedílný úložný prstenec z pružného materiálu spojený s dílem náboje prostřednictvím spojů, přičemž v úložném prstenci jsou uloženy tuhé ozuby vychýlitelné vratnou silou do stran.
U vyorávacího zařízení podle vynálezu je v důsledku poddajného uložení, a tudíž schopnosti vibrace ozubů, vytvořených ve tvaru prstů z kovu as výhodou v průřezu zaoblených, zajištěno velmi dobré samočinné čištění dvojice prstových kol a trvalé bezporuchové svírání řepy, a to bez poškozování povrchové plochy řepy. To umožňuje jednak vysoce bezztrátové vyorávání i při rychlé jízdě a jednak intenzivní odlučování zeminy z vyorávané řepy cukrovky již v oblasti vyorávání, to znamená již při dopravě z oblasti vyorávání směrem vzhůru. Vzhledem k vysokému odlučování zeminy lze u systému podle vynálezu vypustit tvrdé přídavné čisticí elementy uvnitř vyorávacího zařízení a mimoto lze využít výhodu přímého přemísťování na vedle jedoucí vůz. Předpoklady pro dobré uskladňování na/v kreditech se díky vyššímu odlučování zeminy, ve srovnání se známými zařízeními, podstatně zdokonalí. Čištění řepy probíhající uvnitř oblasti zdvihového kola je založeno na uspořádání ozubů podle vynálezu ve velkém pryžovém prstenci. Mimoto se díky provedení ozubů a uspořádání ozubů podle vynálezu dosáhne dlouhé životnosti, což podstatně zvyšuje možnost nasazení vyorávacího zařízení, a vysokého hospodářského užitku.
Na rozdíl od známých zařízení se zařízení podle vynálezu vyznačuje tím, že uložení tuhých ozubů je provedeno výlučně v pružném úložném prstenci, čímž je držená řepa cukrovka relativně pohyblivá bočně vzhledem kdílu náboje a vratnou silou úložného prstence se automaticky pohybuje do základní polohy. Uspořádáním ozubů podle vynálezu v prstencové části, která je jen v některých místech, zejména bodech, spojena s dílem náboje a je od něj částečně pružně odehnutelná, mohou být jednotlivé ozuby v případě potřeby ve velké míře vychýleny bočně a navzdory tomu působit s dostatečně velkou svěmou silou na sevřenou a dopravovanou řepu cukrovku, přičemž je přitom vykonáván dostatečně velký bodový, popřípadě přímkový, boční tlak.
Zvláště výhodné je přitom uspořádání s ozuby, které jsou střídavě uloženy v pružném úložném prstenci mělce a hlouběji.
Zatímco ozuby každého prstového kola vyorávacího zařízení podle vynálezu jsou radiálně tuhé, na rozdíl od známých pryžových prstů podle stavu techniky, mohou se ve velké míře a s vysokou vratnou silou bočně vychýlit, přičemž dlouhé ozuby, to znamená ozuby uložené hlouběji, vykývnou společně s pryžovou Částí, ve které jsou uloženy, a míra tohoto bočního vykývnutí může mít, vzhledem k neutrální poloze, hodnotu zhruba 50 až 75 mm.
Díky uložení v pryžovém prstenci se každý ozub samozřejmě může nepatrně vyhnout z výhodné radiální neutrální polohy, což vede při předávání vzhůru dopravované řepy k vibračnímu pohybu, který vytváří výhodné vytřepání zeminy a požadovaný efekt samočinného čištění.
Uložení ocelových ozubů v pružném pryžovém úložném prstenci zajišťuje bez přídavných elementů a/nebo ovládacích ústrojí automatické zpětné přestavování do výchozí polohy, když je řepa dopravena pryč.
-2CZ 290215 B6
Zatímco u známých, v úvodu uvedených, vyorávacích zařízení s pryžovými prstovými koly nelze zabránit určitému posunutí řepy a částečně dokonce ani určitému nahromadění řepy, zabrání se u vyorávacího zařízení podle vynálezu vytváření turbulence a nevhodnému nahromadění, které narušují a zmenšují výkon.
Zvláště výhodná je skutečnost, že proud zeminy snímaný vyorávací radlicí je bezprostředně po vyorávacím procesu pružně poddajně uloženými ocelovými ozuby každého prstového kola/ zdvihacího kola intenzivně zpracováván, přičemž současně je jeho vysoký podíl od řepy oddělen a jemně rozdroben, to znamená, že je bez nasazení přídavných elementů rozdělen na půdu. Současně se také dosáhne uvnitř dvojice prstového kola předběžného vyčištění, takže přídavné nebo dodatečné čištění uvnitř vyorávacího zařízení je zbytečné a navíc je tak možné přímé překládání.
U dalšího výhodného vytvoření vynálezu jsou ozuby, které jsou v oblasti vyorávání navzájem upraveny ve tvaru písmene V, ve vnější koncové oblasti vyhnuty směrem ven tak, že se mezi oběma spolupracujícími prstovými koly vytváří rovnoběžná nebo směrem kzemi nepatrně směrem ven rozšířená mezera. Toto vyhnutí ozubů zabrání tomu, aby na malou a střední řepu vykonávaly konce ozubů příliš velké bodové zatížení a místo toho se zabezpečí jejich větší dosednutí na řepu. Úhel zahnutí je závislý na úhlu dvojice prstových kol uspořádaných do tvaru písmene V a s výhodou má hodnotu zhruba 10 - 20°.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou ocelové ozuby svou oblastí působící na homí polovinu řepy směrem ven vybouleny. Tím se vytváří zvětšený úložný prostor pro hlavu řepy a řepy cukrovky mohou být uchopeny více vespod, to znamená v oblasti kořene, a to se zvětšenou dosedací plochou. Také při těchto vyklenutých ozubech mohou být konce ozubů, jak již bylo uvedeno, vyhnuty nebo zalomeny od řepy směrem ven.
Dále je výhodné upravit pro krátké ozuby na vnějším okraji pryžového úložného prstence vačkové výstupky, které zvětšují oblast uložení pryžového úložného prstence pro tyto ozuby.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky znázorněn čelní pohled na vyorávací zařízení pro řepu cukrovku s dvojicí prstových kol přiřazenou vyorávacímu nástroji, přičemž každé prstové kolo je v pružném úložném prstenci opatřeno ocelovými ozuby, které jsou provedeny přímo, to je lineární. Na obr. 2 je znázorněn výřez uspořádání ozubů podle provedení znázorněného na obr. 1, přičemž jsou střídavě upraveny krátké a dlouhé ozuby. Na obr. 3 je znázorněn řez oblastí uložení ozubů téhož provedení, přičemž v talířovém úložném prstenci jsou uloženy krátké a dlouhé ozuby, z nichž jsou dlouhé ozuby proti tuhému dílu náboje včetně pružné oblasti úložného prstence zdvihnutelné, a dále je zde znázorněna vybočená poloha.
Na obr. 4 je schematicky znázorněn čelní pohled na část dvojice prstových kol svírající řepu s vyklenutými ozuby.
Na obr. 5 je znázorněn výřez uspořádání ozubů, které je pozměněno vzhledem k provedení podle obr. 2, přičemž úložný prstenec je v oblasti krátkých ozubů opatřen vačkovými výstupky.
Příklady provedení vynálezu
Vyorávací zařízení pro řepu, zejména řepu cukrovku, je podle vynálezu vytvořené z vyorávacího nástroje 1, který je upraven pro jednu řadu řepy a je proveden jako desková a/nebo ozubová radlice, přičemž působí v zemině a vykonává uvolňování a nadzdvihování řepy, jakož i dvojice prstových kol 2, která je vyorávacímu nástroji 1 přiřazena, která uchopuje řepu ze dvou stran, a která ji v sevření dopravuje dozadu a vzhůru. Obě prstová kola 2 jsou upravena v půdorysu směrem dozadu a v čelním pohledu směrem k zemi, a to vždy s mezilehlým prostorem, ío a navzájem se sbíhají ve tvaru písmene V. Nejméně jedno zobou prstových kol 2, s výhodou však obě prstová kola 2, je poháněno. Počet otáček může být měnitelný, aby se tak zajistilo optimální přizpůsobení daným předpokladům, to je zemině, řepě atd., a tím se zabezpečilo nejlepší odlučování zeminy. Mezi oběma prstovými koly 2 jedné dvojice prstových kol 2 může být dále účelná malá diference počtu otáček a v souladu s tím výhodně upravený pohon 15 prstových kol 2 s různými předem danými a/nebo nastavitelnými počty otáček.
Každá polovina vyorávací radlice může být opatřena dozadu směřující a vzhůru vysunutou vodicí lištou řepy, což není znázorněno.
Každé prstové kolo 2 má tuhý díl 3 náboje, na němž je upevněn úložný prstenec 4 z pružné hmoty, s výhodou z pryže, který je upevněn na více místech, upravených s výhodou na kružnici, upravené soustředně k ose otáčení. Odpovídající spoje 5, které jsou v těchto místech vytvořeny, jsou tvořeny čepovými elementy, s výhodou maticemi a šrouby s hlavou. Pružný úložný prstenec 4 může být jednodílný, ale také může být složen z více segmentů, to je sektorových úseků, 25 přičemž je s výhodou dodržen stejný princip uspořádání ozubů podle vynálezu.
Spoje 5 jsou výhodně upraveny navzájem ve stejném úhlu/úhlovém odstupu a jsou uspořádány tak, že je možné částečné nadzdvižení pružného úložného prstence 4 od dílu 3 náboje, a to nezávisle na tom, zda je úložný prstenec 4 vytvořen jako jednodílný nebo z více dílů. Zvláště 30 výhodně jsou prstová kola 2 vytvořena s dvaceti ozuby 6, 7 a přitom jsou opatřena deseti spoji 5 mezi jednodílným úložným prstencem 4 a dílem 3 náboje u prstového kola 2, přičemž u provedení úložného prstence 4 z více segmentů se tyto segmenty mohou překrývat a v souladu s tím mohou mít dva sousední segmenty společný spoj 5.
V pružném úložném prstenci 4 jsou přitom, a to nezávisle na jeho vlastním vytvoření v jednodílném nebo vícedílném provedení, uloženy tuhé ozuby 6, 7, 8. Ozuby 6, 7, 8 jsou ukončeny na společné kružnici, avšak v úložném prstenci 4 jsou uloženy různě hluboko, a proto jsou označeny jako krátké ozuby 6, dlouhé ozuby 7 nebo střední ozuby 8.
Tyto ozuby 6, 7, 8 jsou na základě uložení v pružném úložném prstenci 4 drženy pružně a umožňují určité ohnutí proti neutrální poloze, to jest nezatížené normální poloze, jakož i vibrování při/po předávání řepy.
Výhodně jsou ozuby 6, 7, 8 prstového kola 2 vytvořeny z oceli a mají kulatý, zejména kruhový, 45 popřípadě zaoblený, například oválný, průřez, přičemž zvláště výhodné je provedení s ozuby 6, 7, 8 vyrobenými z kruhové oceli.
Jak je patrné z obr. 2, jsou krátké ozuby 6 a dlouhé ozuby 7 uspořádány střídavě v pružném úložném prstenci 4, zejména v úložném prstenci z pryže, vytvořeném z jednoho dílu nebo 50 složeném zvíce segmentových částí, který má obdélníkový průřez, jehož podélná osa je upravena radiálně vzhledem k ose otáčení prstového kola 2 a přitom s výhodou leží v ploše talířového tvaru, který úložný prstenec 4 zaujme po dotažení spojů 5. Obdélníkový tvar představuje základní formu, přičemž u tohoto provedení lze ušetřit uložení pro díl 3 náboje, jak je na výkrese v principu znázorněno. U zvláště výhodného uspořádání prstového kola 2 s celkem
-4CZ 290215 B6 dvaceti ozuby je upraveno deset krátkých ozubů 6 a deset dlouhých ozubů 7. Krátké ozuby 6 přitom povolují rychleji, to znamená, že při menším zatížení nebo silovém působení se vychýlí dříve než dlouhé ozuby 7, upnuté svou větší plochou. U pozměněného provedení podle obr. 5 se přitom jedná o dlouhé ozuby 7 a střední ozuby 8, přičemž dlouhé ozuby 7 nebo dlouhé ozuby 7 a střední ozuby 8 podle obr. 5 jsou upraveny vždy zhruba uprostřed mezi dvěma spoji 5 vytvářejícími upevnění úložného prstence 4, zejména mezi šrouby, a na rozdíl od toho jsou krátké ozuby 6 upraveny zhruba v oblasti spoje 5 a se spoji 5 zhruba na čáře radiální kose otáčení prstového kola 2 a procházející skrz osu krátkého ozubu 6, přičemž jsou ukončeny před takovým spojem 5, jak je patrné z obr. 2 a/nebo z obr. 5.
U provedení podle obr. 5, které je pozměněno vzhledem k provedení podle obr. 2, je polovina pevných ozubů provedena jako krátké ozuby 6 a druhá polovina jako delší, to je dlouhé ozuby 7 a střední ozuby 8, a to opět v polovině celkového počtu a mezi sebou vystřídané. Zvláště výhodné provedení s dvaceti ozuby má v souladu s tím deset krátkých ozubů 6, pět dlouhých ozubů 7 a pět středních ozubů 8, přičemž tento poměr platí v zásadě také pro jiný počet ozubů.
Ozuby 6, 7, 8 jsou výhodně uspořádány do tvaru talíře radiálně vzhledem k ose otáčení prstového kola 2.
Ozuby 6, 7, 8 jsou u výhodného a zvláště jednoduchého, jakož i ekonomického, provedení zavulkanizovány.
Je však také možné uspořádat ozuby 6, 7, 8 v úložném prstenci 4 jako zastrčené a zajistit je proti axiálnímu posouvání elementem, který zvětšuje průřez, jako například nákružkem, pojistným kroužkem, maticí nebo upínacím pouzdrem nastrčeným na ozuby 6, 7, 8 nebo podobně, a/nebo přidržovacím elementem.
Jak je patrné z obr. 3, může být vnitřní oblast úložného prstence 4 překryta na vnitřním okraji krycím prstencem 9, s výhodou prstencem z pěnovité hmoty. Takové opatření zabraňuje nevýhodnému znečištění mezi nábojem prstového kola 2 a pružným úložným prstencem 4, zejména pryžovým kotoučem, unášejícím ozuby 6, 7 a/nebo 8.
Každé hvězdicovitě vytvořené prstové kolo 2 má s výhodou průměr o hodnotě zhruba 600 700 mm.
Průměr ozubů 6, 7, 8 má s výhodou hodnotu zhruba 10-16 mm.
Volná délka ozubů 6, 7, 8, to znamená délka ozubů 6, 2 a/nebo 8 přečnívající přes pružnou část, takzvanou pryžovou část, může mít hodnotu zhruba 100 - 150 mm.
Dlouhé ozuby 7 procházejí s výhodou skrz celý průřez úložného prstence 4 a krátké ozuby 6 procházejí jen ve vnější třetině nebo ve vnější polovině průřezu kroužku. Krátké ozuby 6 končí na radiálách prstového kola 2 před spojem 5, viz obr. 2 a obr. 5. Střední ozuby 8 zasahují, na rozdíl od toho, až do oblasti kružnice, na které jsou upraveny spoje 5, jak je patrné z obr. 5.
Zejména spoje 5 tvořené hlavami šroubů s maticemi jsou upraveny uvnitř poloviny průřezu kroužku každého úložného prstence 4 na straně osy, zejména v oblasti vnitřní třetiny průřezu.
Spoje 5 mohou být opatřeny talířovými pružinami.
Přídavně k uvedeným znakům může být v souladu s obr. 5, což platí pro všechna uspořádání vynálezu, pružný úložný prstenec 4 v oblasti každého krátkého ozubu 6 opatřen na vnějším okraji vačkovým výstupkem 10, tvořícím průchodku. Takový výstupek 10 prodlužuje uložení krátkého ozubu 6 a zvětšuje oblast uložení v úložném prstenci 4 pro tyto krátké ozuby 6. Na základě
-5 CZ 290215 B6 v průřezu poměrně malé a vystupující hmoty zajišťuje každý výstupek 10 snadnou poddajnost, a tím i dobrou možnost přizpůsobení s velkou volností pohybu, pro jednotlivý krátký ozub 6 a navzdory tomu zvláště dobré a dlouhé držení tohoto krátkého ozubu 6.
Místo přímočarého, to jest lineárního, vytvoření ozubů 6, 7 a/nebo 8 mohou být tyto v oblasti svého volného konce zahnuty nebo zalomeny směrem ven, to znamená od řepy cukrovky. Toto zalomení nebo ohnutí 11 je patrné z výkresu. Rozměr tohoto zalomení nebo ohnutí 11 vzhledem k podélné ose ozubů 6, 7 a/nebo 8 se řídí s výhodou podle šikmé polohy prstového kola 2 vzhledem ke svislici a s výhodou se zvolí tak, že konce ozubů 6, 7 a/nebo 8 jsou v oblasti působení na uchopovanou řepu cukrovku upraveny zhruba rovnoběžně k rovině souměrnosti dvojice kol nebojsou mírně zalomeny směrem ven. Na základě takového vytvoření ozubů 6, 7, 8 v jejich volné koncové oblasti působí jednotlivé ozuby 6, 7, 8 na uchopovanou a vzhůru dopravovanou řepu cukrovku na delší dráze a při čárovém dotyku. Mimoto umožňuje toto vytvoření konců ozubů 6, 7, 8 uchopení spodní poloviny řepy, to je oblasti kořene, bez nebezpečí poškození špičkami ozubů 6, 7, 8. Úhel zalomení přitom může mít hodnotu zhruba 10 - 20°.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou ozuby 6, 7 nebo 8 nebo 6, 7, 8 v oblasti své dílčí délky působící na horní polovinu řepy vybouleny nebo vyduty směrem ven, jak je patrné z obr. 4, ze kterého je patrná vyboulená/vydutá část 12.
Samozřejmě je možné ohnutí 11 a část 12 navzájem kombinovat, jak je v principu znázorněno na obr. 4.
Na obr. 3 je znázorněna základní poloha, to jest neutrální poloha N ozubů 6, 7 a vybočená poloha A.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Vyorávací zařízení pro řepu cukrovku s nejméně jedním vyorávacím nástrojem uvolňujícím a nadzdvihujícím řepu v zemi a s dvojicí prstových kol, přiřazených vyorávacímu nástroji, která uchopují řepu ze dvou stran a v sevření ji dopravují směrem dozadu a vzhůru a přitom napomáhají vyorávání a/nebo odlučování zeminy od řepy, vyznačující se tím, že alespoň jedno prstové kolo (2) z dvojice prstových kol (2) nese na dílu (3) náboje, tvořeném tuhým základním tělesem opatřeným nábojem nebo s nábojem spojeným, vícedílný úložný prstenec (4) z pružného materiálu spojený s dílem (3) náboje prostřednictvím spojů (5), přičemž v úložném prstenci (4) jsou uloženy tuhé ozuby (6, 7, 8) vychýlitelné vratnou silou do stran.
  2. 2. Vyorávací zařízení podle nároku 1,vyznačující se tím, že každé prstové kolo (2) je v úložném prstenci (4) opatřeno střídavě uspořádanými mělce uloženými krátkými ozuby (6), hlouběji uloženými dlouhými ozuby (7) nebo středními ozuby (8), přičemž konce všech ozubů (6, 7, 8) leží na kružnici.
  3. 3. Vyorávací zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že hlouběji uložené dlouhé ozuby (7) a střední ozuby (8), uložené v úložném prstenci (4), jsou uspořádány vždy mezi dvěma spoji (5) tvořícími upevnění úložného prstence (4) na dílu (3) náboje.
  4. 4. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že mělce uložené krátké ozuby (6), uložené v úložném prstenci (4), jsou uspořádány vždy v oblasti spoje (5) tvořícího upevnění úložného prstence (4) na dílu (3) náboje.
    -6CZ 290215 B6
  5. 5. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že dlouhé ozuby (7) zcela procházejí úložným prstencem (4) v radiálním směru.
  6. 6. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že krátké ozuby (6) procházejí vnější polovinou úložného prstence (4) v radiálním směru.
  7. 7. Vyorávací zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že krátké ozuby (6) zasahují v radiálním směru do prstového kola (2) před spoj (5).
  8. 8. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že střední ozuby (8) zasahují do prstového kola (2) do hloubky spojů (5).
  9. 9. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že každý úložný prstenec (4) je v oblasti krátkých ozubů (6) opatřen výstupky (10), kterými krátké ozuby (6) procházejí.
  10. 10. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že ozuby (6, 7, 8) jsou v úložném prstenci (4) zavulkanizovány.
  11. 11. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že ozuby (6, 7, 8) jsou provedeny z oceli, zejména z kruhové oceli.
  12. 12. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 11,vyznačující se tím, že ozuby (6, 7, 8) jsou uspořádány radiálně k ose kola prstového kola (2).
  13. 13. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 12, v y z n a č u j í c í se t í m , že ozuby (6, 7, 8) jsou zasunuty do původně rovného úložného prstence (4) z pryže, který je prostřednictvím spojů (5) zdeformován do tvaru talíře, takže ozuby (6, 7, 8) spolu svírají úhel menší než 180°.
  14. 14. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 13, vy z n a č uj í c í se tím, že ozuby (6, 7, 8) jsou svými konci zahnuty směrem ven.
  15. 15. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že ozuby (6, 7, 8) jsou vybouleny směrem ven.
  16. 16. Vyorávací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 15, v y z n a č u j í c í se t í m , že spoje (5) spojující úložný prstenec (4) s dílem (3) náboje jsou přídavně opatřeny alespoň jedním pružným elementem, zejména svazkem talířovým pružin.
CZ19972297A 1995-02-09 1996-02-08 Vyorávací zařízení pro řepu cukrovku CZ290215B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19504252A DE19504252C1 (de) 1995-02-09 1995-02-09 Rodevorrichtung für Zuckerrüben
PCT/EP1996/000519 WO1996024241A1 (de) 1995-02-09 1996-02-08 Rodevorrichtung für zuckerrüben

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ229797A3 CZ229797A3 (en) 1997-11-12
CZ290215B6 true CZ290215B6 (cs) 2002-06-12

Family

ID=7753538

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19972297A CZ290215B6 (cs) 1995-02-09 1996-02-08 Vyorávací zařízení pro řepu cukrovku

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0808095B1 (cs)
CZ (1) CZ290215B6 (cs)
DE (4) DE19504252C1 (cs)
HU (1) HUP9801218A3 (cs)
PL (1) PL182900B1 (cs)
SK (1) SK101297A3 (cs)
UA (1) UA27090C2 (cs)
WO (1) WO1996024241A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0930001A1 (de) 1998-01-19 1999-07-21 Alfons Holmer Vorrichtung zum Roden von Wurzelfrüchten, insbesondere Zuckerrüben
ES2181394T3 (es) 1998-01-19 2003-02-16 Alfons Holmer Dispositivo para arrancar, transportar y limpiar frutos con raiz, en particular remolachas.
DE19817322A1 (de) 1998-04-18 1999-10-21 Alfons Holmer Antriebsvorrichtung für Hubräder mit Paddelanordnung bei mehrreihigen Rübenerntemaschinen
DE20018856U1 (de) 1999-11-07 2001-02-08 Gramse, Siegfried, 38228 Salzgitter Zuckerrüben-Rodevorrichtung

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8334718U1 (de) * 1984-03-15 Wilhelm Stoll Maschinenfabrik Gmbh, 3325 Lengede Rodevorrichtung für Rübenerntemaschinen
GB1177594A (en) * 1968-05-30 1970-01-14 Edwin Carl Elsner Tension Indicator for Fastening Means.
DE2041595A1 (de) * 1970-08-21 1972-02-24 Kleine Franz Fa Maschine zum Roden von Rueben
DE2727158A1 (de) * 1977-06-16 1978-12-21 Stoll Maschf Gmbh Wilhelm Rodeeinrichtung an ruebenerntemaschinen
DE2937544C2 (de) * 1979-09-17 1985-11-21 Wilhelm Stoll Maschinenfabrik Gmbh, 3325 Lengede Rübenerntemaschine mit Längsputzer und Hubrädern

Also Published As

Publication number Publication date
UA27090C2 (uk) 2000-02-28
PL182900B1 (pl) 2002-03-29
DE19504252C1 (de) 1997-04-17
HUP9801218A3 (en) 1999-06-28
DE19604478A1 (de) 1996-08-22
DE59603782D1 (de) 2000-01-05
EP0808095A1 (de) 1997-11-26
CZ229797A3 (en) 1997-11-12
PL321733A1 (en) 1997-12-22
DE29614688U1 (de) 1997-03-06
HUP9801218A2 (hu) 1998-08-28
SK101297A3 (en) 1998-05-06
EP0808095B1 (de) 1999-12-01
WO1996024241A1 (de) 1996-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0340229B1 (en) Apparatus and method for harvesting crops
US6199357B1 (en) Reel pickup tine
US8528724B2 (en) Device for stripping off material from a conveyor belt of a belt conveyor
AU759771B2 (en) Crop strippers and stripper toothing
US5000270A (en) Tool assembly
US4495755A (en) Conveyor for a combine harvester
CZ290215B6 (cs) Vyorávací zařízení pro řepu cukrovku
US5480352A (en) Rod conveyor
US4667458A (en) Rake
US4751811A (en) Conveyor for a combine harvester
EP0495938A1 (en) MEANS AND METHOD FOR SECURING AND PROTECTING HARVESTING PARTS.
US3963607A (en) Loading and cleaning elevator for harvesters
EP0336513A1 (en) An agricultural machine comprising a tine loss protection means
CN218736069U (zh) 一种打捆机捡拾器防弹齿掉落装置
JPS6153001B2 (cs)
FR2713126A1 (fr) Pince pour joncs élastiques.
JPH0142433Y2 (cs)
CA2256074C (en) Slip on shovel
EP0155734A2 (en) A crop displacing machine
JP2601445Y2 (ja) 田植機
FI64923C (fi) Utmatningsanordning foer silo
JPS5825781Y2 (ja) 多条刈コンバインにおける穀稈誘導装置
JPH0531871Y2 (cs)
SU1428250A1 (ru) Доочиститель корнеплодов от ботвы на корню
US3144083A (en) Pick-up wheel and stripper bar unit for beet harvesters

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19960208