CZ28945U1 - Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor - Google Patents

Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor Download PDF

Info

Publication number
CZ28945U1
CZ28945U1 CZ2015-31608U CZ201531608U CZ28945U1 CZ 28945 U1 CZ28945 U1 CZ 28945U1 CZ 201531608 U CZ201531608 U CZ 201531608U CZ 28945 U1 CZ28945 U1 CZ 28945U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
frame
bed
pin
mobile
stretcher
Prior art date
Application number
CZ2015-31608U
Other languages
English (en)
Inventor
Petra Haladová
Pavel Halada
Daniel Polák
Pavel Mrůzek
Original Assignee
Robotsystem, S.R.O.
Petra Haladová
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robotsystem, S.R.O., Petra Haladová filed Critical Robotsystem, S.R.O.
Priority to CZ2015-31608U priority Critical patent/CZ28945U1/cs
Publication of CZ28945U1 publication Critical patent/CZ28945U1/cs

Links

Landscapes

  • Invalid Beds And Related Equipment (AREA)

Description

Technické řešení se týká multifunkčního záchranného a transportního robotického lůžka, se schopností bezpečného a rychlého transportu pacientů outdoor a indoor, současně i pro využití na plochách s neupraveným povrchem, i ve volném terénu, a pro záchranu osob v krizových situacích.
Dosavadní stav techniky
Současní světoví výrobci transportních lůžkových technologií s elektrickými pohony nevyrábí multifunkční záchranná a transportní robotická lůžka pro využití k záchraně a transportu pacientů ve vnitřních a současně i ve vnějších prostorách nemocničních areálů, se schopností jejich průjezdu po pevných i nerovných plochách, například při záchraně a transportu pacientů v krizových situacích.
Vyráběné stretchery nevyužívají robotický systém řízení, v kombinaci s ručním elektronickým ovládáním rychlosti, směru jízdy a výškového i úhlového nastavení lůžka. Nemají schopnost všesměrového řízení jejich pohybu, zejména pro využití v prostorově omezených podmínkách. Je potřeba řešit i všesměrový pohyb, bez využití klasických všesměrových kol s valivými elementy, které jsou pro jízdu po nerovných nezpevněných plochách obtížně využitelné. Žádná z renomovaných světových firem nevyužívá navrhované konstrukční řešení zavěšení kol do základního skeletu stretcheru tak, aby byla jednotlivá kola, na sobě nezávisle, ve své svislé ose směrově řízena prostřednictvím samostatného elektropohonu. Tak, aby bylo dosaženo jejich neomezeného rejdu, všesměrového pohybu i takzvaného krabího pohybu, s možností využití stretcheru outdoor i indoor, včetně neupraveného terénu a nezpevněných ploch.
Výškové poloho vání současných transportních stretcherů neumožňuje řízené snížení skeletu základního rámu stretcheru tak, aby byl napevno stabilizován na ploše podlahy, nezávisle na jeho stabilizaci na kolech, což by umožnilo provádět i náročné ošetřovací úkony pacienta.
Současné konstrukce stretcherů neumožňují operativní zakrytí pacienta při jeho transportu po nekrytých plochách a nevyužívají světově novou konstrukci navrhovaného mechanismu vyklápění bezpečnostních bočnic lůžka.
Například americká firma STRYKER dodává polohovatelný stretcher s elektrickým pohonem patent US 20110087416, přihlašovatel STRYKER CORPORATION, původce Kevin M. Patmore (Plaínwell, MI) USA, datum zveřejnění 14. 4. 2011. Systém využívá vsazený monoblok, s elektrickým pohonem, umístěný mezi přední a zadní nápravou, přičemž je osazen volně otočnými neodpruženými kolečky bez pohonu. Stretcher není dimenzován pro využití outdoor i indoor. Podobný princip je touto firmou využíván i podle patentů - č. US 6725956, Stryker Corporation (Kalamazoo, MI) USA, původce Guy Lemire (Beaumonf) CA, datum zveřejnění 27. 4. 2004 a US 6792630 Bl, přihlašovatel Stryker Corporation (Kalomazoo, MI) USA původce Palmatier, Stanley T. (Pow Pow, MI), SHiery, Jeffrey C. (East Leroy, MI, Petrowski Michael J. (Vicksburg, MI), datum zveřejnění 21. 9. 2004.
Analogické systémy v různých alternativách elektromechanických kolových bloků využívá firma Steris Velká Británie, německá firma Schmitz, vsazované monobloky s elektrickými pohony v podobných analogiích využívá i firma Promotal Francie, Savion Industry Izrael a další.
Některé firmy používají k pohonu lůžek přídavné odpojitelné pohonné elektrobloky nebo využívají systém zakomponování elektropohonu v provedení třecího pohonného kola, zabudovaného mezi dvě klasická nosná kola stretcheru, která jsou pak tímto hnacím kolem, na bázi přenosu pohonné síly třecím převodem, poháněna.
Současná zařízení tedy nejsou využitelná zároveň jak ve vnitřních, tak ve vnějších prostorách nemocničních areálů (outdoor prostředí).
-1 CZ 28945 Ul
Dále nedisponují symbiózou níže uvedených technických prvků a funkcí v jednom robotickém monobloku:
- schopností jízdy do boku a rotace na místě/kolem centrální osy podvozku (i v náročnějším terénu)
- pohonem všech kol a tedy dobrou trakcí i za nepříznivých podmínek,
- výkonným pohonným subsystémem, který umožňuje rychlý a bezpečný transport pacientů,
- plně odpruženým podvozkem zajišťujícím pacientovi vyšší komfort při přepravě,
- systémem snižování podvozku pro účely eliminace odpružení podvozku při manipulaci s pacientem nebo případných lékařských zákrocích
- otočný sloup řídítek z důvodu snadné manipulace s lehátkem a zkrácení celkové délky podvozku stretcheru ve stísněných prostorách (např. ve výtahu),
- systémem ochrany pacienta před nepříznivými vlivy počasí
- ergonomická řídítka s výškovým poloho váním pro řízení směru jízdy s mechanizmem simulace reálných mechanických odporů do řízení a ovládacími prvky elektronického plynu a brzdy,
- možnost záměny kolových jednotek s neomezeným rejdem za všesměrové kolové jednotky pro provoz v indoor prostředí,
- lehátko je vybaveno systémem zasunovacích bočnic, jejichž mechanizmus eliminuje obvyklé střižné průřezy jiných používaných mechanizmů a zároveň díky uložení pod ložnou plochou v zasunuté poloze nebrání přístupu do prostoru pro zavazadla mezi teleskopickými sloupy podvozku.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody do značné míry odstraňuje Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor, které je tvořeno všesměrovým mobilním podvozkem, na nějž prostřednictvím pevně osově uložených dvou výsuvných sloupů je umístěno lůžko, přičemž mobilní podvozek, jehož hlavním dílem je rám podvozku, tvořící zároveň boční i předozadní nárazníkové zóny, kde v rozích rámu podvozku jsou ve vidlicích kyvně uloženy kolové jednotky s neomezeným rejdem umožňujícím všesměrový pohyb, kde tyto kolové jednotky s neomezeným rejdem jsou dále v rámu podvozku uloženy prostřednictvím prvků odpružení a tlumení, přičemž kolová jednotka s neomezeným rejdem je uložena v rohových vidlicích rámu podvozku v rohových čepech, přičemž na rohových čepech je zavěšena i opěrná traverza prvků odpružení a tlumení, opírající se o nastavitelné úchyty opěrné traverzy, jejíž poloha je nastavitelná pohonem uloženým mezi rámem podvozku a opěrnou traverzou, přičemž osově, v přední a zadní části rámu podvozku mimo jeho ložnou plochu, jsou pevně uloženy výsuvné sloupy, na jejichž horních opěrných plochách jsou uloženy nástavce s příčným čepem, na jejichž koncích jsou uloženy kluzné segmenty, přičemž součástí mobilního podvozku je ovládací sloup, jehož základním dílem je rám sloupu uložený otočně v přírubě rámu podvozku, kde na rám sloupu navazuje ve vertikální části výsuvná část sloupu, uložena ve vodicích pouzdrech, přičemž v této překrývající se oblasti obou dílů je uložen stavěči mechanizmus a nahoře je výsuvná část sloupu zakončena hlavou, na kterou je pevně navázána horizontální příruba, ve které je kyvně uložen rám řídítek, v jehož centrální části je pevně uložen svislý čep řídítek, na kterém jsou dále uloženy rotační tlumič, zkrutná pružina a úhlový snímač, přičemž rotační tlumič, zkrutná pružina a úhlový snímač jsou také pevně spojeny s hlavou v její horní části, přičemž ovládací sloup je z pracovní polohy polohovatelný o ± 90°, přičemž další podsestavou stretcheru - mobilního, víceúčelového převážecího lůžka pro pacienty je lůžko, pevně uložené na výsuvných sloupech s nástavci s příčným čepem opatřených kluznými segmenty, přičemž hlavní částí lůžka je rám lůžka, v jehož rozích jsou vpředu uchyceny držáky a vzadu držáky, kde boky rámu lůžka tvoří podélníky, na které jsou ve středovém pásmu navázány dvojúchyty a které společně podepírají ložnou plochu lehátka, přičemž v rozích rámu
-2CZ 28945 Ul lůžka jsou lomené rohové vidlice sloužící k uložení nosných madel, uložených kyvné ve vodorovné rovině v rozsahu 90°, přičemž ve výchozí poloze jsou v zákrytu s obrysem lůžka, a každé je aretováno kuželovým čepem zapolohováným tlačnou pružinou, opírající se o rám lůžka, do tvarového vybrání nosného madla, přičemž rovnoběžně s podélnou osou rámu lůžka je uložen posuvný systém pro rentgenování pacienta, přičemž dále je ve spodní, středové části rámu lůžka uložen systém zasouvání bočnic skládající se z příčně uložených vodicích bočnic s vodícími drážkami v opozici pro kluzné uložení zasunovací bočnice, kde hlavním prvkem zasunovací bočnice je rám bočnice, kde tato zasunovací bočnice ve funkční poloze je aretována, přičemž homí plocha rámu lůžka je osazena ložnou deskou, v přední části tuto funkci plní zádová opěra
Uvedené nevýhody dále do značné míry odstraňuje Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor s možností operativní záměny lůžkové části, které je tvořeno všesměrovým mobilním podvozkem, na nějž prostřednictvím pevně osově uložených dvou výsuvných sloupů je umístěn interface, kterýje meziprvkem mezi mobilním podvozkem a přenášecím lůžkem, přičemž interface je pevně uložený na výsuvných sloupech s nástavci s příčným čepem opatřených kluznými segmenty, na nějž navazuje přenášecí lůžko spojené s interface pomocí osazeného čepu v automatickém zámku, přičemž hlavní částí přenášecího lůžka je rám lůžka, do kterého jsou otočně, ve vidlicích v blízkosti rohů uložena kolečka lůžka a v jeho zadní části vespod je s ním pevně svázán osazený čep, přičemž do opěrek rámu, jsou pevně ukotveny kluzné segmenty předního nástavce s příčným čepem, a v kapsách rámů jsou volně uloženy kluzné segmenty zadního nástavce s příčným čepem, přičemž přenášecí lůžko je uložené na interface přední částí prostřednictvím koleček lůžka dolů se opírajících o naváděcí plochy desky interface, stranově o vodicí předozadní profil interface a směrem nahoru je přední část blokována pomocí letmých čepů kolečka, umístěných vpředu v ose kolečka lůžka a zapolohovaných vůči přídržným hákům interface, přičemž zadní část lůžka je blokována kolečky lůžka, stejně jako přední část, v ostatních potřebných směrech je blokování provedeno prostřednictvím osazeného čepu, s možností pevného propojení s interface pomocí automatického zámku a s možností uvolnění jej z této polohy stlačením tlačítka uloženého v levé boční části naváděcí desky, přičemž v rozích rámu lůžka jsou vepředu uchyceny držáky a vzadu držáky, kde boky rámu lůžka tvoří podélníky, na které jsou ve středovém pásmu navázány dvoj úchyty a které společně podepírají ložnou plochu lehátka, přičemž v rozích rámu lůžka jsou lomené rohové vidlice sloužící k uložení nosných madel, uložených kyvné ve vodorovné rovině v rozsahu 900, přičemž ve výchozí poloze jsou v zákrytu s obrysem přenášecího lůžka, a každé je aretováno kuželovým čepem zapoloho váným tlačnou pružinou, opírající se o rám lůžka, do tvarového vybrání nosného madla, přičemž rovnoběžně s podélnou osou rámu lůžka je uložen posuvný systém pro rentgenování pacienta, přičemž dále je ve spodní, středové části rámu lůžka uložen systém zasouvání bočnic skládající se z příčně uložených vodicích bočnic s vodícími drážkami v opozici pro kluzné uložení zasunovací bočnice, kde hlavním prvkem zasunovací bočnice je rám bočnice, kde tato zasunovací bočnice ve funkční poloze je aretována, přičemž homí plocha rámu lůžka je osazena ložnou deskou, v přední části tuto funkci plní zádová opěra, přičemž mobilní podvozek, jehož hlavním dílem je rám podvozku, tvořící zároveň boční i předozadní nárazníkové zóny, kde v rozích rámu podvozku jsou ve vidlicích kyvné uloženy kolové jednotky s neomezeným rejdem umožňujícím všesměrový pohyb, kde tyto kolové jednotky s neomezeným rejdem jsou dále v rámu podvozku uloženy prostřednictvím prvků odpružení a tlumení, přičemž kolová jednotka s neomezeným rejdem je uložena v rohových vidlicích rámu podvozku v rohových čepech, přičemž na rohových čepech je zavěšena i opěrná traverza prvků odpružení a tlumení, opírající se o nastavitelné úchyty opěmé traverzy, jejíž poloha je nastavitelná pohonem uloženým mezi rámem podvozku a opěrnou traverzou, přičemž osově, v přední a zadní části rámu podvozku mimo jeho ložnou plochu, jsou pevně uloženy výsuvné sloupy, na jejichž horních opěrných plochách jsou uloženy nástavce s příčným čepem, na jejichž koncích jsou uloženy kluzné segmenty, přičemž součástí mobilního podvozku je ovládací sloup, jehož základním dílem je rám sloupu uložený otočně v přírubě rámu podvozku, kde na rám sloupu navazuje ve vertikální části výsuvná část sloupu, uložena ve vodicích pouzdrech, přičemž v této překrývající se oblasti obou dílů je uložen stavěči mechanizmus a nahoře je výsuvná část sloupu zakončena hlavou, na kterou je pevně navázána horizontální příruba, ve které
-3 CZ 28945 Ul je kyvně uložen rám řídítek, v jehož centrální části je pevně uložen svislý čep řídítek, na kterém jsou dále uloženy rotační tlumič, zkrutná pružina a úhlový snímač, přičemž rotační tlumič, zkrutná pružina a úhlový snímač jsou také pevně spojeny s hlavou v její horní části, přičemž ovládací sloup je z pracovní polohy polohovatelný o ± 90°.
Dále je výhodné, když interface je tvořen deskou interface zahrnující vodicí předozadní profily, které mají v přední části zevnitř opěrky rámu, a v zadním prostoru interface jsou zevnitř vodicích předozadních profilů kapsy rámů, přičemž na vodicí předozadní profily navazuje naváděcí deska, v jejímž středu se nachází s deskou interface pevně spojený automatický zámek, který je zakončením náběhových hran naváděcí desky, kde v zadní části desky interface jsou rohové vidlice, v nichž jsou otočně uloženy výškově naváděcí válečky a v přední části interface jsou přídržné háky, přičemž v přední části interface v rozích jsou k rámu, s možností rozpojení, pevně připojeny dva držáky dvojité a taktéž v zadní části jsou uloženy dva držáky jednoduché, kde tyto držáky slouží po rozložení, pomocí aretačních kloubů k nasazení ochranné plachty, přičemž polohovací aretační kloub je uspořádán tak, že základ tvoří vidlice ramena, do které je soustředně vloženo oko ramena, ve kterém je průchozí montážní drážka, přičemž dále do otvoru vytvořeného kloubového uložení je vložen tlačný čep s do něj zalisovaným radiálním kolíkem při využití montážních drážek vidlice ramena i oka ramena, kde ve středové dutině tlačného čepu je zasazena pružina kloubu, opírající se na opačné straně do slepého otvoru vidlice ramena, zároveň tvarově svázán proti pootočení s druhým okem vidlice ramena, přičemž je radiální kolík tlačného čepu zapolohován vůči jedné ze dvou radiálních drážek, přičemž rozsah pohybuje určen obloukovou drážkou oka ramena vůči stavěcímu kolíku, pevně svázanému se slepým okem vidlice ramena, přičemž na rozvinuté držáky, je možno nasadit ochrannou plachtu, přičemž držáky jsou opatřeny infuzními háčky.
Dále je výhodné, když jednotky odpružení a tlumení, prostřednictvím nichž jsou uloženy kolové jednotky s neomezeným rejdem v rámu podvozku, jsou tlumiče s pružinou.
Dále je výhodné, když je pohon lineární, přičemž paralelně s pohonem jsou uloženy vyvažovači pružiny.
Dále je výhodné, když jsou řídítka i výsuvná část sloupu pod kryty sloupu, přičemž pod otvorem horního krytu a jeho součástí je displej, přičemž řídítka jsou osazena úchopovým madlem s detekcí přítomnosti ruky, elektronickým plynem a elektronickou brzdou, přičemž součástí rámu řídítek je malý držák, na němž je uchycen bezpečnostní vypínač s velkoplošným tlačítkem.
Dále je výhodné, když jsou v rohových vidlicích rámu podvozku uložena horizontální kolečka se svislou osou.
Dále je výhodné, když jsou po bocích výsuvných sloupů v kapsách rámu podvozku uloženy napájecí baterie.
Dále je výhodné, když je na hlavu pevně navázána horizontální příruba, axiálně jistící vnější kroužek všesměrového ložiska řídítek, přičemž tento kroužek je uložen v kroužku s přírubou, pevně propojeném s horizontální přírubou, přičemž ve všesměrovém ložisku řídítek je uložen kyvně rám řídítek, tvořící základ pro vložená řídítka, upevněná přídržkou, přičemž v rámu řídítek v jeho centrální části je pevně uložen svislý čep řídítek, který svou spodní tvarovou částí zasahuje do tvarového vybrání rotačního tlumiče propojeného s hlavou v její horní části, přičemž dále čep řídítek, který svým spodním okrajem zasahuje až do prostoru hlavy, je v jeho dolní části stažen svěmým kroužkem, pro zajištění propojení s úhlovým snímačem neseném držákem snímače, přičemž ve střední části čepu řídítek je souose uložena zkrutná pružina a po jejich bocích jsou rovněž souose uloženy tlačné segmenty, do kterých zasahují konce zkrutné pružiny, kde tyto tlačné segmenty se v základní poloze řídítek opírají zároveň o letmý čep, který je součástí horizontální příruby a dále se opírají o nos jako součást rámu řídítek, přičemž součástí kroužku s přírubou pevně propojeného s horizontální přírubou jsou nárazníky, u kterých v mezních polohách dojde při natočení řídítek ke kontaktu s dorazy, které jsou součástí rámu řídítek.
Dále je výhodné, když k blokování poloh ovládacího sloupu slouží blokovací čep vertikálního čepu, uložený v kluzných pouzdrech s límcem, vložených do nástavce příruby, který je součástí
-4CZ 28945 Ul příruby rámu podvozku, přičemž do tvarového vybrání vertikálního čepuje blokovací čep vertikálního čepu dotlačován pružinou čepu, opírající se na opačné straně do osazení vodícího šroubu, uloženého v nástavci příruby, přičemž jeho středem prochází lomené táhlo, které je spojkou táhla propojeno s táhlem, propojeného s odjišťovacím madlem kyvným kolem souosých čepů.
Dále je výhodné, když rovnoběžně s podélnou osou rámu lůžka jsou v něm pevně, po celé délce uložena podélná vedení, ve kterých se posuvně pohybuje rám RTG s alternativní, podélnou nebo příčnou možností vložení kazety RTG, kde rám RTG má po stranách na tvarových nástavcích pevně uloženy indikátory pohybující se mezi profily dvojitých podélníků rámu lůžka.
Dále je výhodné, když jsou nosná madla ve funkční poloze v odpovídající stejné linii jako dvojité podélníky a kuželový čep zapadá u každého nosného madla do jeho odpovídajícího kuželového vybrání.
Dále je výhodné, když je na konci nosného madla posuvně uloženo centrální tlačítko propojené s tlačnou tyčí, přičemž v centrálním tlačítku je uložena vratná pružina na opačné straně opřená o dorazový kroužek.
Dále je výhodné, když k odaretování zasunovací bočnice slouží na průchozím čepu kyvně uložené madlo bočnice, jehož návrat do výchozí polohy zajišťuje zkrutná pružina madla, přičemž pohyb zasunovací bočnice ve vodicích drážkách umožňuje jedna dvojice pevných čepů na rámu bočnice a druhá dvojice dutých čepů s osazením pevně uložených v rámu bočnice, přičemž v každém z dutých čepů s osazením je posuvně uložen kuželový čep s dvojosazením do tvarového vybrání vodicí bočnice vytlačován pružinou osazeného čepu, přičemž při odaretování, působí lanko s koncovkou uloženou v osazení kuželového čepu s dvojosazením, dále lanko probíhá rámem bočnice, kde prochází přes naváděcí kladku a končí ve stavitelné kladce, v níž je uchyceno dvěma stavěcími šrouby, kde tato stavitelná kladka seřizuje vůli v lanku s koncovkou a její zablokování se provádí přídržným šroubem, přičemž druhou polohou zasunovací bočnice je po odaretování madlem bočnice poloha pod přenášecím lůžkem, přičemž spodní duté čepy s osazením zapadají ve spodních vodicích drážkách do koncového zlomu.
Dále je výhodné, když je na homí ploše rámu lůžka osazené ložnou deskou a zádovou opěrou umístěna monolitní matrace jako ložná plocha pro uživatele s možností připásání bezpečnostními pásy uchycenými ve vybráních rámu lůžka.
Dále je výhodné, když je v předních a zadních dutinách rámu podvozku umístěna elektronika a elektrorozvody.
Dále je výhodné, když je mobilní víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty tvořeno všesměrovým mobilním podvozkem, který je osazen všesměrovou kolovou jednotkou, která je uložena v rohových vidlicích rámu podvozku v rohových čepech prostřednictvím tlumičů s pružinou, přičemž na každé přední i zadní dvojici těchto rohových čepů je zavěšena i opěrná traverza každé dvojice tlumičů s pružinou, opírající se o výškově nastavitelné úchyty opěrné traverzy, jejíž poloha je nastavitelná lineárním pohonem uloženým mezi rámem podvozku a opěrnou traverzou a s ním paralelně jsou uloženy vyvažovači pružiny.
Dále je výhodné, když na přídržku navazuje držák nesoucí hlavní jednotku řídicího systému a čtečku karty.
Dále je výhodné, když ložná plocha lehátka spočívá na rámu lůžka, který tvoří dvojité podélníky, na které jsou ve středovém pásmu navázány dvoj úchyty sloužící k úchytu zádové opěry, ve které jsou kyvně uložena nosná ramena, která spolu s deskou s madlem tvoří základ zádové opěry, přičemž vždy druhého úchytu dvojúchytu je využito pro plynové pružiny vyvažující zádovou opěru, přičemž v hlavových dílech pístnic je kyvně uložena páka s madlem sloužící k aretaci plynových pružin.
Výhody zařízení
- schopnost pohybu v outdoor prostředí,
- schopnost jízdy do boku a rotace na místě/kolem centrální osy podvozku
-5CZ 28945 Ul
- plně odpružený podvozek pro zajištění vyššího komfortu přepravy pro pacienta
- výkonný pohonný subsystém, který umožňuje rychlý a bezpečný transport pacientů,
- systém snižování podvozku pro účely eliminace odpružení podvozku při manipulaci s pacientem nebo případných lékařských zákrocích
- otočný sloup řídítek z důvodu snadné manipulace s lehátkem a zkrácení celkové délky podvozku stretcheru ve stísněných prostorách
- systém ochrany pacienta před nepříznivými vlivy počasí
- ergonomická řídítka s výškovým poloho váním pro řízení směru jízdy s mechanizmem simulace reálných mechanických odporů do řízení a ovládacími prvky elektronického plynu a brzdy.
- možnost záměny kolových jednotek s neomezeným rejdem za všesměrové kolové jednotky pro provoz v indoor prostředí,
- lehátko je vybaveno systémem zasunovacích bočnic, jejichž mechanizmus eliminuje obvyklé střižné průřezy jiných používaných mechanizmů a zároveň díky uložení pod ložnou plochou v zasunuté poloze nebrání přístupu do prostoru pro zavazadla mezi teleskopickými sloupy podvozku.
- interface umožňující zaměnitelnost originálního lehátka stretcheru za standardně využívaná sanitní nosítka se skládacím podvozkem systému roll-in
Objasnění výkresů
Na přiložených listech jsou znázorněny obrázky a legenda.
OBR. 1 boční jednotlivé axonometrické pohledy na základní podsestavy stretcheru, jako jsou podvozek bez zakrytování, interface, přenášecí lůžko včetně ochranné plachty.
OBR. 2 axonometrické pohledy na mobilní podvozek lišící se v zakrytování a zobrazující obě varianty kolových jednotek - kolovou jednotku s neomezeným rejdem i všesměrovou kolovou jednotku
OBR. 3 podvozek včetně jeho složení, ovládací sloup včetně řídítek a displeje. Dále jsou zde znázorněny podvozky s kolovými jednotkami s neomezeným rejdem a se všesměrovými kolovými jednotkami včetně zakrytování v obou případech
OBR. 4 detailní znázornění uložení baterií a uložení kolové jednotky s neomezeným rejdem v rámu podvozku a opěrná traverza ovládající výšku stretcheru se zvedáním zobrazeným lineárním pohonem včetně vyvažování tažnými pružinami
OBR. 5 uložení všesměrové kolové jednotky s tlumičem a pružinou, včetně opěrné traverzy zvedání podvozku
OBR. 6 celkový řez ovládacím sloupem a jeho uložením ve všesměrovém ložisku včetně jeho aretace posuvně uloženým kuželem s možností odjištění ručním madlem kyvné uloženém v čelním příčníku rámu podvozku. Dále je zde patrný výsuvný sloup řídítek včetně jeho uložení a poloho vání, v homí části je uložení řídítek včetně velkoplošného bezpečnostního tlačítka. Z řezu je patrno i zakrytování řídítek a výsuvné části sloupu.
OBR. 7 detailní řezy homí částí ovládacího sloupu - osové složení otáčení řídítek řez displejem s kartou a čtečkou karty včetně detailního uložení řídítek. V druhém řezu je potom stabilizační poloho vání střední polohy řídítek včetně jejich dorazů a na posledním axonometrickém pohledu je ovládací sloup s řídítky, brzdou, displejem a zakrytováním
OBR. 8 detailní řez uložením sloupu, jeho aretací výsuvným kuželem s pružinou ovládaným táhlem nebo lankem kyvné uloženým ručním madlem
OBR. 9 tři axonometrické obrázky interface, kde na horním pohledu jsou patrny výškově naváděcí válečky, naváděcí profily, naváděcí lišty a přídržné háky, včetně držáků ochranné plachty,
-6CZ 28945 Ul na prostředním pohledu je detailní zobrazení uložení automatického zámku a třetí pohled znázorňuje interface zespodu
OBR. 10 axonometrické zobrazení interface s rozvinutou ochrannou plachtou, včetně dvou detailních řezů aretačních kloubů držáků,
OBR. 11 axonometrický pohled na přenášecí lůžko shora s vysunutými bočnicemi a axonometrický pohled na přenášecí lůžko zespod, kde jsou patrny bočnice zasunuté, přičemž nosná madla jsou v obou případech sklopená, tj. v převážecí poloze, uprostřed obrázku je detailní řez nosným madlem ve vyklopené a aretované poloze a je zde detailně zobrazen způsob jeho aretace včetně jeho centrálního tlačítka a tlačné tyče
OBR. 12 axonometrický spodní pohled na přenášecí lůžko s vyklopenými nosnými madly, tj. v přenášecí poloze, vlevo dole je stejný pohled, ovšem se sklopenými nosnými madly, tj. v převážení poloze, vpravo dole je celkový homí axonometrický pohled na přenášecí lůžko s vysunutými bočnicemi, vysunutým rámem RTG se zasunutou kazetou RTG a s odklopenými madly, což je nutné bud pri přenášení nebo při výměně kazety RTG, vpravo nahoře je detail axonometrického zobrazení zvednuté zádové opěry, kdy je nutno zádovou opěru odaretovat pákou s madlem a následně ručně vyklopit desku s madlem do potřebné polohy
OBR. 13 celkový homí axonometrický pohled na rám lůžka, kde jsou patrny úchyty plynových pružin polohování zádové opěry, pod ním je axonometrický detail zádové opěry složené z desky s madlem, nosných ramen, plynových pružin a páky s madlem, dále vpravo nahoře je axonometrický pohled na přenášecí lůžko se zvednutou zádovou opěrou, odklopenými předními nosnými madly, vysunutým rámem RTG bez kazety RTG a zasunutými bočnicemi a dole vpravo je detail rámu RTG s indikátory kontroly polohy kazety RTG
OBR. 14 tři axonometrické pohledy bočnic, nahoře a uprostřed jsou bočnice v obou funkčních krajních polohách a dolní pohled zobrazuje detail jedné bočnice
OBR. 15 čtyři detailní řezy bočnice, kde na prvním detailu uprostřed z leva je příčný řez napínání ovládacího lanka s koncovkou stavitelnou kladkou, na druhém detailu uprostřed je příčný řez zkrutnou pružinou určenou pro vracení madla bočnice do výchozí polohy, na třetím, podélném detailu dole, je patrno uchycení lanka s koncovkou ve stavitelné kladce a jeho uchycení v ní, dále je zde patrný průchod lanka přes naváděcí kladku lanka, na čtvrtém horním detailu je zobrazen průchod lanka s koncovkou v polovině rámu bočnice včetně kuželového čepu s dvoj osazením sloužícím k aretaci bočnice a vpravo je průchozí čep kyvného pohybu madla bočnice
OBR. 16 axonometrický pohled na mobilní víceúčelové převážecí lůžko ve variantě bez interface, kde je patrné uložení výsuvných sloupů prostřednictvím kluzných segmentů nástavců s příčným čepem v hlavách výsuvných sloupů přímo ve spodní části lůžka.
Příklad uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Stretcher 1 - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty se skládá z těchto hlavních podsestav: mobilní podvozek 2, výsuvné sloupy 3, interface 4 a přenášecí lůžko 5.
Základní podsestavou mobilního podvozku 2 je rám 6 podvozku mající v rozích umístěna horizontální kolečka 7. Další důležitou podsestavou mobilního podvozku 2 je kolová jednotka 8 s neomezeným rejdem, doplněná tlumičem 9 s pružinou, jejíž dvojice tvoří přední a zadní nápravu.
Kolová jednotka 8 s neomezeným rejdem je uložena v rohových vidlicích rámu 6 podvozku v rohových čepech 10, přičemž na každé přední i zadní dvojici těchto čepů je zavěšena i opěrná traverza 11 každé dvojice tlumičů 9 s pružinou, opírající se o výškově nastavitelné úchyty opěrné traverzy 1T, jejíž poloha je nastavitelná lineárním pohonem 12 uloženým mezi rámem 6 podvozku a opěrnou traverzou ϋ a s ním paralelně jsou uloženy vyvažovači pružiny 13.
-7CZ 28945 Ul
Alternativně, v rámci stretcheru 1 - mobilního, víceúčelového převážecího lůžka pro pacienty, může být použit mobilní podvozek 2, kde je kolová jednotka 8 s neomezeným rejdem zaměněna na všesměrovou kolovou jednotku 14, přičemž její připojení k rámu 6 podvozku i k opěrné traverze lije stejné jako u kolové jednotky 8 s neomezeným rejdem.
Osově, v přední a zadní části rámu 6 podvozku mimo jeho ložnou plochu, jsou pevně uloženy výsuvné sloupy 3, na jejichž horních opěrných plochách jsou uloženy nástavce 15 s příčným čepem, na jejichž koncích jsou uloženy kluzné segmenty 16. Po bocích výsuvných sloupů 3, v kapsách rámu 6 podvozku jsou uloženy napájecí baterie 17.
Další navazující podsestavou mobilního podvozku 2 je ovládací sloup J_8, jehož základním dílem je rám 19 sloupu, zasazený svým vertikálním čepem 20 ve spodní části do všesměrového ložiska 21, uloženého v přírubě 22 rámu podvozku. Na rám 19 sloupu navazuje ve vertikální části výsuvná část 23 sloupu, uložena ve vodicích pouzdrech 24. V této překrývající se oblasti obou dílů je uložen stavěči mechanizmus 25 a nahoře je výsuvná část 23 sloupu zakončena hlavou 26, na kterou je pevně navázána horizontální příruba 27, axiálně jistící vnější kroužek všesměrového ložiska 29 řídítek, přičemž tento kroužek je uložen v kroužku 28 s přírubou, pevně propojeném s horizontální přírubou 27. Ve všesměrovém ložisku 29 řídítek je uložen kyvně rám 30 řídítek, tvořící základ pro vložená řídítka 31, upevněná přídržkou 32. Na přídržku 32 navazuje držák 33 nesoucí hlavní jednotku 34 řídicího systému a čtečka karet. Na protilehlé straně je bezpečnostní vypínač 35 s velkoplošným tlačítkem 36, uchycený na malém držáku 37, který je součástí rámu 30 řídítek, v jehož centrální části je pevně uložen svislý čep 38 řídítek, který svou spodní tvarovou částí zasahuje do tvarového vybrání rotačního tlumiče 39 propojeného s hlavou 26 v její horní části. Dále čep 38 řídítek, který svým spodním okrajem zasahuje až do prostoru hlavy 26, je v jeho dolní části stažen svěmým kroužkem 40, čímž je zajištěno propojení s úhlovým snímačem 41 neseném držákem 42 snímače. Ve střední části čepu 38 řídítek je souose uložena zkrutná pružina 43 a po jejich bocích jsou rovněž souose uloženy tlačné segmenty 44, do kterých zasahují konce zkrutné pružiny 43. Tlačné segmenty 44 se v základní poloze řídítek 31 opírají zároveň o letmý čep 45, který je součástí horizontální příruby 27 a dále se opírají o nos 46 jako součást rámu 30 řídítek.
Součástí kroužku 28 s přírubou pevně propojeného s horizontální přírubou 27 je dvojice nárazníků 47, u kterých v mezních polohách dojde při natočení řídítek 31 ke kontaktu s pryžovými dorazy 48, které jsou součástí rámu 30 řídítek.
Řídítka 31 i výsuvná část 23 sloupu jsou pod kryty 49 sloupu, přičemž pod otvorem horního krytu a jeho součástí je displej 50. Na každém konci řídítek 31 je nasazeno úchopové madlo 51 s detekcí 52 přítomnosti ruky, dále na pravé straně vůči obsluze je palcem ovládaný elektronický plyn 53 a na protilehlé straně je elektronická brzda 54.
Ovládací sloup 1_8 je možno z pracovní polohy polohovat o ± 90°. K blokování těchto poloh slouží blokovací čep 55 vertikálního čepu, uložený v kluzných pouzdrech 56 s límcem, vložených do nástavce 57 příruby, který je součástí příruby 22 rámu podvozku. Do tvarového vybrání vertikálního čepu 20 je blokovací čep 55 vertikálního čepu dotlačován pružinou 58 čepu, opírající se na opačné straně do osazení vodícího šroubu 59, uloženého v nástavci 57 příruby, přičemž jeho středem prochází lomené táhlo 60, které je spojkou 61 táhla propojeno s táhlem 62, propojeného s odjišťovacím madlem 63 kyvným kolem dvou souosých čepů 64.
Meziprvek mezi mobilním podvozkem 2 a přenášecím lůžkem 5 je interface 4, jehož základním dílem je deska 65 interface zahrnující dva vodicí předozadní profily 66, které mají v přední části zevnitř dvě opěrky 67 rámu, do kterých jsou pevně ukotveny kluzné segmenty 16 předního nástavce 15 s příčným čepem a v zadním prostoru interface 4 jsou zevnitř vodicích předozadních profilů 66 kapsy 68 rámů, v nichž jsou volně uloženy kluzné segmenty 16 zadního nástavce T5 s příčným čepem. Na dvojici vodicích předozadních profilů 66 navazuje naváděcí deska 69, v jejímž středu se nachází s deskou 65 interface pevně spojený automatický zámek 70, který je zakončením dvojice náběhových hran 71 naváděcí desky 69. V zadní části desky 65 interface jsou dvě rohové vidlice 72, v nichž jsou otočně uloženy dva výškově naváděcí válečky 73 a v přední části interface 4 jsou dva přídržné háky 74.
-8CZ 28945 Ul
V přední části interface 4 v rozích jsou k rámu, s možností rozpojení, pevně připojeny dva držáky 75 dvojité a taktéž v zadní části jsou uloženy dva držáky 76 jednoduché. Držáky 75, 76 slouží po rozložení, pomocí aretaěních kloubů 77, k nasazení ochranné plachty 78. Polohovací aretační kloub 77 je uspořádán tak, že základ tvoří vidlice 79 ramena, do které je soustředně vloženo oko 80 ramena, ve kterém je průchozí montážní drážka 8L Do otvoru vytvořeného, kloubového uložení je vložen tlačný čep 82 s do něj zalisovaným radiálním kolíkem 83 při využití montážních drážek 81 vidlice 79 ramena i oka 80 ramena. Ve středové dutině tlačného čepu 82 je zasazena pružina 84 kloubu, opírající se na opačné straně do slepého otvoru vidlice 79 ramena, zároveň tvarově svázán proti pootočení s druhým okem vidlice 79 ramena, přičemž je radiální kolík 83 tlačného čepu 82 zapolohován vůči jedné ze dvou radiálních drážek 85. Rozsah pohybu je určen obloukovou drážkou 86 oka 80 ramena vůči stavěcímu kolíku 87, pevně svázanému se slepým okem vidlice 79 ramena. Na rozvinuté držáky je možno nasadit ochrannou plachtu 78. Na dvojitých držácích 75 v přední části interface 4 jsou na jejích koncových ramenech zevnitř pevně umístěny infuzní háčky 139.
Poslední podskupinou stretcheru I - mobilního, víceúčelového převážecího lůžka pro pacienty je přenášecí lůžko 5, uložené na interface 4 přední částí prostřednictvím koleček 88 lůžka dolů se opírajících o naváděcí plochy 89 desky 65 interface, stranově o vodicí předozadní profil 66 interface 4 a směrem nahoru je přední část blokována pomocí letmých čepů 90 kolečka, umístěných vpředu v ose kolečka 88 lůžka a zapolohovaných vůči dvěma přídržným hákům 74 interface 4.
Zadní část lůžka je blokována kolečky 88 lůžka, stejně jako přední část, v ostatních potřebných směrech je blokování provedeno prostřednictvím osazeného čepu 91, s možností pevného propojení s interface 4 pomocí automatického zámku 70. Uvolnit jej z této polohy je možno pouze stlačením tlačítka 92 uloženého v levé boční části naváděcí desky 69.
Hlavní částí přenášecího lůžka 5 je rám 93 lůžka, do kterého jsou otočně, ve vidlicích v blízkosti rohů uložena kolečka 88 lůžka a v jeho zadní části vespod je s ním pevně svázán osazený čep 91· Boky rámu 93 lůžka tvoří dva dvojité podélníky 94, na které jsou ve středovém pásmu navázány dvojúchyty 95 sloužící k úchytu zádové opěry 96, ve které jsou kyvně uložena nosná ramena 97, která spolu s deskou 98 s madlem tvoří základ zádové opěry 96. Vždy druhého úchytu dvojúchytu 95 je využito pro plynové pružiny 99 vyvažující zádovou opěru 96, přičemž v hlavových dílech pístnic je kyvně uložena páka 100 s madlem sloužící k aretaci plynových pružin 99.
V rozích rámu 93 lůžka jsou lomené rohové vidlice 72 sloužící k uložení nosných madel 101, uložených kyvně ve vodorovné rovině v rozsahu 90°, přičemž ve výchozí poloze jsou v zákrytu s obrysem přenášecího lůžka 5, a každé je aretováno kuželovým čepem 102, zapolohovaným tlačnou pružinou 103, opírající se o rám 93 lůžka, do tvarového vybrání 104 nosného madla 101.
Ve funkční poloze jsou nosná madla 101 ve stejné linii jako dvojité podélníky 94 a kuželový čep 102 zapadá u každého nosného madla 101 do jeho odpovídajícího kuželového vybrání. Centrálně je na konci nosného madla 101 posuvně uloženo centrální tlačítko 105 propojené s tlačnou tyčí 106. přičemž v centrálním tlačítku 105 je uložena vratná pružina 107 na opačné straně opřená o dorazový kroužek 108. Rovnoběžně s podélnou osou rámu 93 lůžka jsou v něm pevně, po celé délce uložena podélná vedení 109, ve kterých se posuvně pohybuje rám 110 RTG s alternativní, podélnou nebo příčnou možností vložení kazety 111 RTG. Rám 110 RTG má po stranách na tvarových nástavcích 112 pevně uloženy indikátory 113 pohybující se mezi profily dvojitých podélníků 94 rámu 93 lůžka.
Ve spodní, středové části rámu 93 lůžka je uložen systém 114 zasouvání bočnic skládající se ze dvou příčně uložených vodicích bočnic 115 s vodícími drážkami 116 v opozici pro kluzné uložení zasunovací bočnice 117. Zasunovací bočnice 117 se skládá především z rámu 118 bočnice, do něhož je vložena výplň 119 bočnice prostřednictvím narazitelných dílů 120. Pokud je zasunovací bočnice 117 ve funkční poloze, je aretována, a k odaretování slouží na průchozím čepu 121 kyvně uložené madlo 122 bočnice, jehož návrat do výchozí polohy zajišťuje zkrutná pružina 123 madla. Pohyb zasunovací bočnice 117 ve vodicích drážkách 116 umožňuje jedna dvojice pevných čepů 124 na rámu 118 bočnice a druhá dvojice dutých čepů 125 s osazením pevně uložených v rámu 118 bočnice, přičemž v každém z dutých čepů 125 s osazením je posuvně uložen
-9CZ 28945 Ul kuželový čep 126 s dvoj osazením do tvarového vybrání vodicí bočnice 115 vytlačován pružinou 127 osazeného čepu, přičemž proti, při odaretování, působí lanko 128 s koncovkou uloženou v osazení kuželového čepu 126 s dvoj osazením, dále lanko probíhá rámem 118 bočnice, kde prochází přes naváděcí kladku 129 a končí ve stavitelné kladce 130, v níž je uchyceno dvěma stavěcími šrouby 131. Stavitelnou kladkou 130 se seřizuje vůle v lanku 128 s koncovkou a její zablokování se provádí přídržným šroubem 132. Druhou, polohou zasunovací bočnice 117 ie po odaretování madlem 122 bočnice poloha pod přenášecím lůžkem 5, přičemž spodní duté čepy 125 s osazením zapadají ve spodních vodicích drážkách 116 do koncového zlomu 133.
Homí plocha rámu 93 lůžka je osazena ložnou deskou 134, v přední části tuto funkci plní zádová opěra 96. Na těchto plochách spočívá deformovatelná monolitní matrace 135 jako ložná plocha pro uživatele s možností připásání bezpečnostními pásy 136 uchycenými ve vybráních rámu 93 lůžka.
V předních a zadních dutinách rámu 6 podvozku je umístěna elektronika 137 a elektrorozvody. Z bezpečnostních, užitných a estetických důvodů jsou použity kryty 138 podvozku.
Funkce
Stretcher 1 - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty splňuje řadu potřebných funkcí, od nichž se odvíjí i složení a uspořádání jednotlivých podsestav.
Základní a nej důležitější podsestavou je všesměrový mobilní podvozek 2, na nějž prostřednictvím pevně osově uložených dvou výsuvných sloupů 3 je umístěn interface 4 normovaných rozměrů z hlediska univerzálnosti použití. Do interface 4 se vkládá předozadním nasunutím přenášecí lůžko 5 propojené k interface 4 ve třech bodech.
Mobilní podvozek 2, jehož hlavním dílem je rám 6 podvozku, tvořící zároveň boční i předozadní nárazníkové zóny, má v rohových vidlicích uložena horizontální kolečka 7 se svislou osou, umožňující lepší poměry při kontaktu podvozku s okolním. V rozích rámu 6 podvozku jsou ve vidlicích kyvně uloženy kolové jednotky 8 s neomezeným rejdem umožňujícím všesměrový pohyb. Kolové jednotky 8 s neomezeným rejdem jsou dále v rámu 6 podvozku uloženy prostřednictvím tlumičů s pružinou 9 umožňujících překonávání přirozených překážek při provozu.
V některých případech, například při manipulaci s pacientem nebo při lékařském zákroku je potřeba mobilní podvozek 2 stabilizovat, respektive vyřadit z funkce tlumiče 9 s pružinou a zároveň snížit na minimum jeho světlou výšku. K tomu účelu je určena vždy na dvou rohových čepech 10 zavěšená opěrná traverza 11, která tvoří výškově nastavitelnou opěru tlumiči s pružinou 9, která je součástí kolové jednotky 8 s neomezeným rejdem také uložené v rohových vidlicích rámu 6 podvozku v rohových čepech 10, přičemž poloha je nastavitelná lineárním pohonem 12 uloženým mezi rámem 6 podvozku a opěrnou traverzou 11 a s ním paralelně jsou uloženy vyvažovači pružiny 13.
Alternativně, v rámci stretcheru 1 - mobilního, víceúčelového převážecího lůžka pro pacienty může být použit mobilní podvozek 2, kde je kolová jednotka 8 s neomezeným rejdem zaměněna na všesměrovou kolovou jednotku 14, jejíž výhodou je nepotřebnost natáčení kol, které je zajištěno speciální funkcí otáčení kol v závislosti na potřebách pohybu, umožňující v mezních režimech i tzv. krabí pohyb směrem do stran nebo otáčení na místě.
V dutinách rámu 6 podvozku jsou uloženy baterie 17 potřebné k napájení elektropohonů uložených v kolech, elektropohonů směrového natáčení kol 8 kolových jednotek, elektromotorů výsuvných sloupů 3 a elektromagnetických brzd 54.
Mezi bateriemi 17 jsou předozadně pevně v rámu 6 podvozku uloženy výsuvné sloupy 3, přičemž na horním dílu každého z nich je pevně uložen nástavec 15 s příčným čepem, v jehož koncových částech jsou uloženy kluzné segmenty 16, zasahujících do prostoru vybrání desky 65 interface, přitom jeden nástavec 15 s příčným čepem a kluznými segmenty 16 propojuje výsuvný sloup interface 4 pouze otočně, u druhého výsuvného sloupu 3 je to opět otočné uložení, ale navíc je v rámu desky 65 interface kluzné uložení umožňující nejen zvedání, ale i předozadní naklápění interface 4, tj. i přenášecího lůžka 5 na něm umístěného.
- 10CZ 28945 Ul
Poslední součástí mobilního podvozku 2 je ovládací sloup 1_8, který je jako celek ve spodní části otočný v obou směrech o 90° zejména z důvodu manipulace s přenášecím lůžkem 5, nebo také z důvodu v určitých situacích potřebného zkrácení celkové délky mobilního podvozku 2, např. při jízdě ve výtahu apod.
Základem ovládacího sloupu 18 je rám 19 sloupu tvaru písmene L, zakončený ve spodní části sloupu vertikálním čepem 20 uloženým prostřednictvím všesměrového ložiska 21 v přírubě 22 rámu podvozku. Ovládací sloup 18 je v jeho vertikální části stavitelný výsuvnou částí 23 sloupu prostřednictvím vodicích pouzder 24 vůči rámu 19 sloupu. Ve vertikálním meziprostoru vedených a vodicích dílů výsuvného sloupu 3 je skokový stavěči mechanizmus 25, umožňující stavění ve směru pohybu výsuvné části 23 sloupu vzhůru, plynulý pohyb dolů je umožněn až při dosažení nejvyšší homí polohy.
Součástí výsuvné části 23 sloupu je dále hlava 26, se kterou je pevně propojena horizontální příruba 27, uzavírající společně s kroužkem 28 s přírubou prostor vnějšího kroužku všesměrového ložiska 29 řídítek. Vnitřní kroužek tohoto ložiska 29 je uložen na dutém čepu rámu 30 řídítek, v jehož homí části, ve tvarovém vybrání 104 jsou uložena řídítka 31 a zajištěna přídržkou 32 vůči rámu 30 řídítek. Pevnou součástí přídržky 32 je držák 33 hlavní jednotky 34 řídicího systému a čtečky karet. Na protilehlé straně je bezpečnostní vypínač 35 velkoplošného tlačítka 36 přichycený držákem 33 propojeným pevně s rámem 30 řídítek, jehož pevnou součástí je i vertikální čep 38 řídítek, zasahující až do prostoru hlavy 26, se kterou je pevně propojena příruba rotačního tlumiče 39, přičemž jeho středová část je tvarově propojena s čepem 38 řídítek a umožňuje tímto tlumení pohybu řídítek 3_I v závislosti na rychlosti otáčení. V koncové části čepu 38 řídítek je na něm uložen svěmý kroužek 40, umožňující pevné propojení mezi čepem 38 řídítek a otočnou částí úhlového snímače 41. jehož tělo je propojeno s držákem 42 úhlového snímače, pevně spojeným s hlavou 26 výsuvné části 23 sloupu.
Úhlový snímač 41 slouží k měření úhlového natočení řídítek 31 ovládající systémem drive by wire natočení kol kolových jednotek 8 s neomezeným rejdem mobilního podvozku 2. V prostoru dutiny rámu 30 řídítek je na čepu 38 řídítek centrálně uložena zkrutná pružina 43 s koncovkami vyvedenými protilehle a rovnoběžně s osou, zasahujícími do otvorů postranních, osově uložených tlačných segmentů 44, opírajících se zároveň o nos 46 rámu 30 řídítek a také o letmý čep 45. který je pevnou součástí kroužku 28 s přírubou, který je dále součástí výsuvné části 23 sloupu. Tímto řešením je dosaženo toho, že řídítka 31 jsou stabilizována ve výchozí, poloze a se zvětšujícím se úhlem jejich natočení se zvětšuje vratný moment směřující do výchozí polohy. Je to způsobeno tím, že při vychýlení řídítek 31 se nos 46 opře o výstupek jednoho z tlačných segmentů 44, ten se natáčí, a tím se vytváří ve zkrutné pružině 43 potřebný vratný moment.
V krajních polohách řídítek 31 dojde ke kontaktu jednoho z dvojice nárazníků 47, které jsou součástí pevného kroužku 28 s přírubou s jedním z pohyblivých pryžových dorazů 48, které jsou součástí rámu 30 řídítek.
Výsuvná část 23 sloupu je spolu s řídítky 31 zapouzdřena krytem 49 sloupu, v jehož homí části je uložen displej 50 řízení stretcheru i - mobilního, víceúčelového převážecího lůžka pro pacienty, přičemž řídítka 31 jsou doplněna oboustranně úchopovým madlem 51 a bezpečnostním systémem detekce 52 přítomnosti ruky. Na pravé straně jsou tyto úchopové prvky doplněny elektronickým plynem 53 se systémem throttle by wire ovládaným palcem, vracející se bez kontaktu do výchozí polohy, a na levé straně je bezpečnostní elektronická brzda 54, pracující v systému brake by wire, elektronicky určující míru odbrzdění, čímž je umožněna bezpečnostní funkce úplného zastavení při výpadku elektrické energie naakumulovanou silou pružin, navíc je tento systém využit jako elektronická ruční brzda ovládaná obsluhou např. z displeje 50. Na přírubu rámu 22 podvozku navazuje nástavec 57 příruby, do kterého jsou zalisována kluzná pouzdra 56 s límcem, ve kterém je uložen blokovací čep 55 vertikálního čepu, do záběru dotlačovaný pružinou 58 čepu a odjišťovaný lomeným táhlem 60 vedeným ve vodicím šroubu 59.
Lomené táhlo 60 je propojeno s táhlem 62 odjišťovacího madla 63 kyvné uloženého v souosých čepech 64, přičemž obě táhla 62 jsou propojena spojkou 61 táhla zajišťující možnost seřízení mechanizmu blokování ovládacího sloupu 18.
-11 CZ 28945 Ul
Další podstatnou podsestavou, navazující na mobilní podvozek 2 je interface 4. Je uložen na výsuvných sloupech 3 tak, že je umožněno jeho předozadní naklápění díky tomu, že jeden pár kluzných segmentů 16 je pevně svázán s rámem desky 65 interface prostřednictvím opěrek 67 rámu, ke kterým jsou přišroubovány, a protější druhý pár kluzných segmentů 16 je uložen kluzně v kapsách 68 rámu.
Interface 4 je tvořen základní samonosnou deskou 65 interface, se kterou jsou propojeny další, potřebné komponenty. Především to jsou dva stranově vodicí předozadní profily 66 přecházející v přední části do stranově naváděcí desky 69 a v čelní části desky 65 interface jsou rohové vidlice 72, ve kterých je uložen pár výškově naváděcích válečků 73. V zadní části, desky 65 interface je dvojice přídržných háků 74, které po najeti přenášecího lůžka 5 zabraňují jeho přizvednutí v důsledku kontaktu středových letmých čepů 90 koleček přenášecího lůžka 5, dále vodicí předozadní profily 66 zabraňují kolečkům 88 lůžka vodorovnému stranovému pohybu a třetím úchytným místem přenášecího lůžka 5 je osazený čep 91 přenášecího lůžka 5, vetknutý do prostoru automatického zámku 70, s možností ručního rozpojení tlačítkem 92, umístěným v jedné z dvojice náběhových hran 71, přičemž k výškovému navedení koleček 88 lůžka přes celou délku interface 4 slouží naváděcí plochy 89 desky 65 interface.
Po stranách interface 4 mohou být alternativně namontovány výklopné držáky ochranné plachty 78 uživatele, přitom v jeho hlavové části je po každé straně držák 75 dvojitý a v protilehlé části je na každé straně držák 76 jednoduchý. Tyto držáky 75, 76 slouží v rozbaleném stavu k natažení ochranné plachty 78 a tak chrání uživatele proti nepřízni počasí, např. při dešti, dále jsou na dvojitých držácích 75 v přední části interface 4 na jejích koncových ramenech zevnitř umístěny infuzní háčky 139, sloužící k zavěšení infiize při jejím podání pacientovi. Přední držáky 75 dvojité jsou na své vnitřní straně vybaveny trojicí infuzních háčků 139 a v rozbaleném stavu slouží také jako integrovaný infuzní stojan. Držáky se polohují aretačními klouby 77 skládajícími se vždy v ose z tlačného čepu 82 se zalisovaným radiálním kolíkem 83 a doplněným pružinou 84 kloubu zasazenou v jeho dutině.
Jedno z kyvných polohovacích ramen je zakončeno okem 82 ramena, a to je vloženo do zakončení druhého - vidlice ramena 79. Tlačný čep 82 s radiálním kolíkem 83 a s čelně vloženou pružinou 84 kloubu se zasadí osově, v určené vzájemné poloze ramen přes montážní drážky 81 oka 80 ramene a vidlice ramena 79 dovnitř tak, aby se stlačená pružina 84 opírala do zadní zaslepené vidlice 79 ramena, zároveň tím dojde k suvnému tvarovému propojení konce tlačného čepu 82 a vnitřního vybrání zadní vidlice 79 ramena, je nutno pootočit s jedním z ramen nebo s tlačným čepem 82, čímž dojde k zablokování tlačného čepu 82 do aretačního kloubu 77 a polohování se provádí radiálním kolíkem 83, který je vtlačován do dvou koncových radiálních drážek 85 provedených na straně tlačné pružiny 84 oka 80 ramena Nakonec se kyvný pohyb ramen omezí stavěcím kolíkem 87 zasazeným ve vidlici 79 ramena zasahujícím do obloukové drážky 86 oka 80 ramena tvořící pohyb omezující koncové dorazy.
Poslední podstatnou podsestavou stretcheru 1 - mobilního, víceúčelového převážecího lůžka pro pacienty je přenášecí lůžko 5. Při propojování se na interface 4 najede nejdříve dvěma předními kolečky 88 lůžka, při dalším zatlačování s využitím naváděcí desky 69 interface 4 a následně vodicích předozadních profilů 66 a naváděcích ploch 89, dojde v koncové poloze k zapolohování dvou letmých čepů 90 koleček do přídržných háků 74 v přední části přenášecího lůžka 5 a zároveň v jeho zadní části dojde k zapolohování svislého osazeného čepu 91 do automatického zámku 70 s využitím dvojice náběhových hran 71 naváděcí desky 69.
Přenášecí lůžko 5 se skládá z těchto základních podsestav a dílů: je to především rám 93 lůžka s dvojitými podélníky 94, dále pak je to stavitelná zádová opěra 96, složená ze dvou nosných ramen 97 propojených deskou s madlem 98, vyvažovanou dvěma plynovými pružinami 99 aretovanými vždy v místě hlavice pístnice pákou 100 s madlem. Nosné rameno 97 i plynová pružina 99 jsou uloženy kyvně ve dvojúchytu 95 rámu 93 lůžka, přičemž v rozích rámu 93 lůžka jsou kyvně uložena nosná madla 101, aretovaná v pracovní poloze kuželovým čepem 102 dotlačovaným tlačnou pružinou 103.
- 12 CZ 28945 Ul
K odaretování slouží centrální tlačítko 105 posuvně uložené v madlu 101, kdy stlačením centrálního tlačítka 105 dojde k posuvu tlačné tyče 106 tvaru písmena L, která působením na čelo kuželového čepu 102 způsobí rozpojení madla 101 od rámu 93 lůžka a je možno jej sklopit o 90° do výchozí polohy, přičemž kuželový čep 102 zapadne působením tlačné pružiny 103 do mělkého tvarového vybrání 104 nosného madla 101, ze kterého je možno kuželový čep 102 dostat zvýšeným tlakem ruky. Pohyb tlačné tyče 106 a tím i zároveň i centrálního tlačítka 108 do výchozí polohy způsobí vratná pružina 107 rozepřená mezi vloženým dorazovým kroužkem 182 a osazením centrálního tlačítka 105. Seřízení popsané funkce je možno pomocí závitového propojení mezi tlačnou tyčí 106 a centrálním tlačítkem 105.
Přenášecí lůžko 5 se dále skládá z pohyblivého rámu 110 RTG ve dvou podélných vedeních 109. Do rámu 110 RTG se vkládá příčně nebo podélně - podle vytvarovaných matric elektronická kazeta 111 RTG, přičemž k identifikaci a ruční nastavování její polohy slouží postranní indikátory lil, propojené s rámem 110 RTG tvarovými nástavci 112 a pohybující se oboustranně v meziprostoru dvojitého podélníku 94 rámu 93 lůžka. Ve spodní středové části rámu 93 lůžka je pevně uchycen systém 114 zasouvání bočnic, skládající se z vodicích bočnic 115 s tvarovými vodícími drážkami 116 a dvou postranních zasunovacích bočnic 117.
Zasunovací bočnice 117 je složena z rámu 118 bočnice, do kterého je vložena výplň 119 bočnice prostřednictvím tvarových, pružně narazitelných dílů 120 a z madla 122 bočnice, kyvně uloženého v rámu 118 bočnice a předpruženého zkrutnou pružinou 123 madla s centráží na průchozím čepu 121. Zasunovací bočnice 117 je při zasouvání vedena ve dvou dvojicích vodicích drážek 116. Horní dvojicí vodicích drážek 116 ie vedena horní dvojice pevných čepů 124 rámu 118 bočnice a ve spodní dvojici vodicích drážek 116 ie vedena spodní dvojice dutých čepů 125 s osazením, z nichž v každém je uložen kuželový čep 126 s dvoj osazením, který je do kuželu protikusu vodicí bočnice 115 vtlačován silou pružiny 127 osazeného čepu opírající se o rám 118 bočnice. Zablokovaná zasunovací bočnice 117 se odaretuje tak, že tahem ruky na madlo 122 bočnice dojde k vytvoření tahu na dvojici lanek s koncovkou 128 uložených v rámu 118 bočnice a zabírající na obou stranách do vnitřního osazení kuželového čepu 126 s dvoj osazením, čímž dojde k rozpojení. Vedení tahových síl v každém z lanek 128 s koncovkou umožňuje stavitelné uchycení volného konce každého z lanek 128 s koncovkou ve stavitelné kladce 130 pomocí dvou stavěčích šroubů 131 a vymezení vůlí lanka umožňuje kuželové uložení stavitelné kladky 130 v madlu 122 bočnice a její nastavovací otáčení a zajištění přídržným šroubem 132. Lanko 128 s koncovkou je tímto vedeno do drážky stavitelné kladky 130 přes naváděcí kladku 129, otočně uloženou v rámu 118 bočnice, čímž je umožněn madlem 122 bočnice vytvořený tah v lanku 128 s koncovkou bez podstatných zlomů. Zapadnutí zasunovací bočnice 117 v zasunuté poloze je bez aretace, a je umožněno díky krátkému koncovému zlomu 133 vedení spodní vodicí drážky 116 zasunovací bočnice 117, a z této polohy je možno bočnici 117 vytáhnout mírným tahem.
Na horním povrchu rámu 93 lůžka je pevně uložena ložná deska 134. která zároveň s deskou 98 s madlem jako součásti zádové opěry 96 je určená jako podklad k uložení monolitní matrace 135 a na dvojitých podélnících 94 rámu 93 lůžka jsou uchyceny bezpečnostní pásy 136. obepínající monolitní matrace 135 a v případě potřeby i uživatele stretcheru 1.
Stretcher 1 - mobilního, víceúčelového převážecího lůžka pro pacienty je ovládán elektronickým systémem, jehož elektronika 137 a elektrorozvody, zejména servozesilovače, jsou uloženy v přední a zadní kapse rámu 6 podvozku a mezi napájecími bateriemi 17.
Z bezpečnostních, užitných a estetických důvodů jsou použity kryty 138 podvozku, z nichž je možno využít středový díl mezi výsuvnými sloupy 3 k uložení převáženého materiálu. Průmyslová využitelnost
Zařízení je systémově využitelné ve zdravotnictví, zejména v rozsáhlých nemocničních areálech s potřebou průjezdu po venkovních plochách a pro potřeby záchrany a transportu pacientů v outdoor podmínkách (nezpevněné plochy, apod.)
Průmyslová využitelnost robotického stretcheru je dána širokým spektrem jeho sdružených, diametrálně odlišných funkcí do jednoho robotického zařízení, které lze jednotlivě nebo v jiných
- 13CZ 28945 Ul kombinacích uplatnit v různých typech jiných medicínských technologií a účelových robotických zařízení, jak v oblasti transportu, rehabilitace a samoobslužných procesů imobilních osob. Navržený robotický systém je také inspirativním i reálným základem pro robotické technologie v oblasti medicínské a průmyslové logistiky a elektronicky řízených účelových transportních prostředků ve SMART CITIES.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (19)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty, vyznačující se tím, že je tvořen všesměrovým mobilním podvozkem (2), na nějž prostřednictvím pevně osově uložených dvou výsuvných sloupů (3) je umístěno lůžko (5), přičemž mobilní podvozek (2), jehož hlavním dílem je rám (6) podvozku, tvořící zároveň boční i předozadní nárazníkové zóny, kde v rozích rámu (6) podvozku jsou ve vidlicích kyvně uloženy kolové jednotky (8) s neomezeným rejdem umožňujícím všesměrový pohyb, kde tyto kolové jednotky (8) s neomezeným rejdem jsou dále v rámu (6) podvozku uloženy prostřednictvím prvků odpružení a tlumení, přičemž kolová jednotka (8) s neomezeným rejdem je uložena v rohových vidlicích rámu (6) podvozku v rohových čepech (10), přičemž na rohových čepech (10) je zavěšena i opěmá traverza (11) prvků odpružení a tlumení, opírající se o nastavitelné úchyty opěrné traverzy (11), jejíž poloha je nastavitelná pohonem (12) uloženým mezi rámem (6) podvozku a opěrnou traverzou (11), přičemž osově, v přední a zadní části rámu (6) podvozku mimo jeho ložnou plochu, jsou pevně uloženy výsuvné sloupy (3), na jejichž horních opěrných plochách jsou uloženy nástavce (15) s příčným čepem, na jejichž koncích jsou uloženy kluzné segmenty (16), přičemž součástí mobilního podvozku (2) je ovládací sloup (18), jehož základním dílem je rám (19) sloupu uložený otočně v přírubě (22) rámu podvozku, kde na rám (19) sloupu navazuje ve vertikální části výsuvná část (23) sloupu, uložena ve vodicích pouzdrech (24), přičemž v této překrývající se oblasti obou dílů je uložen stavěči mechanizmus (25) a nahoře je výsuvná část (23) sloupu zakončena hlavou (26), na kterou je pevně navázána horizontální příruba (27), ve které je kyvně uložen rám (30) řídítek, v jehož centrální části je pevně uložen svislý čep (38) řídítek, na kterém jsou dále uloženy rotační tlumič (39), zkrutná pružina (43) a úhlový snímač (41), přičemž rotační tlumič (39), zkrutná pružina (43) a úhlový snímač (41) jsou také pevně spojeny s hlavou (26) v její homí části, přičemž ovládací sloup (18) je z pracovní polohy polohovatelný o±90°, přičemž další podsestavou stretcheru (1) - mobilního, víceúčelového převážecího lůžka pro pacienty je lůžko (5), pevně uložené na výsuvných sloupech (3) s nástavci (15) s příčným čepem opatřených kluznými segmenty (16), přičemž hlavní částí lůžka (5) je rám (93) lůžka, v jehož rozích jsou vpředu uchyceny držáky (75) a vzadu držáky (76), kde boky rámu (93) lůžka tvoří podélníky (94), na které jsou ve středovém pásmu navázány dvojúchyty (95) a které společně podepírají ložnou plochu lehátka, přičemž v rozích rámu (93) lůžka jsou lomené rohové vidlice (79) sloužící k uložení nosných madel (101), uložených kyvně ve vodorovné rovině v rozsahu 90°, přičemž ve výchozí poloze jsou v zákrytu s obrysem lůžka (5), a každé je aretováno kuželovým čepem (102) zapolohovaným tlačnou pružinou (103), opírající se o rám (93) lůžka, do tvarového vybrání (104) nosného madla (101), přičemž rovnoběžně s podélnou osou rámu (93) lůžka je uložen posuvný systém pro rentgenování pacienta, přičemž dále je ve spodní, středové části rámu (93) lůžka uložen systém (114) zasouvání bočnic skládající se z příčně uložených vodicích bočnic (115) s vodícími drážkami (116) v opozici pro kluzné uložení zasunovací bočnice (117), kde hlavním prvkem zasunovací bočnice (117) je rám (118) bočnice, kde tato zasunovací bočnice (117) ve funkční poloze je aretována, přičemž homí
    - 14CZ 28945 Ul plocha rámu (93) lůžka je osazena ložnou deskou (134), v přední části tuto funkci plní zádová opera (96).
  2. 2. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty s možností operativní záměny lůžkové části, vyznačující se tím, že je tvořen všesměrovým mobilním podvozkem (2), na nějž prostřednictvím pevně osově uložených dvou výsuvných sloupů (3) je umístěn interface (4), který je meziprvkem mezí mobilním podvozkem (2) a přenášecím lůžkem (5), přičemž interface (4) je pevně uložený na výsuvných sloupech (3) s nástavci (15) s příčným čepem opatřených kluznými segmenty (16), na nějž navazuje přenášecí lůžko (5) spojené s interface (4) pomocí osazeného čepu (91) v automatickém zámku (70), přičemž hlavní částí přenášecího lůžka (5) je rám (93) lůžka, do kterého jsou otočně, ve vidlicích v blízkosti rohů uložena kolečka (88) lůžka a v jeho zadní části vespod je s ním pevně svázán osazený čep (91), přičemž do opěrek (67) rámu, jsou pevně ukotveny kluzné segmenty (16) předního nástavce (15) s příčným čepem, a v kapsách (68) rámů jsou volně uloženy kluzné segmenty (16) zadního nástavce (15) s příčným čepem, přičemž přenášecí lůžko (5) je uložené na interface (4) přední částí prostřednictvím koleček (88) lůžka dolů se opírajících o naváděcí plochy (89) desky interface (65), stranově o vodicí předozadní profil (66) interface (4) a směrem nahoru je přední část blokována pomocí letmých čepů (90) kolečka, umístěných vpředu v ose kolečka (88) lůžka a zapolohovaných vůči přídržným hákům (74) interface (4), přičemž zadní část lůžka je blokována kolečky (88) lůžka, stejně jako přední část, v ostatních potřebných směrech je blokování provedeno prostřednictvím osazeného čepu (91), s možností pevného propojení s interface (4) pomocí automatického zámku (70) a s možností uvolnění jej z této polohy stlačením tlačítka (92) uloženého v levé boční části naváděcí desky (69) přičemž v rozích rámu (93) lůžka jsou vepředu uchyceny držáky (75) a vzadu držáky (76), kde boky rámu (93) lůžka tvoří podélníky (94), na které jsou ve středovém pásmu navázány dvojúchyty (95) a které společně podepírají ložnou plochu lehátka, přičemž v rozích rámu (93) lůžka jsou lomené rohové vidlice (79) sloužící k uložení nosných madel (101), uložených kyvně ve vodorovné rovině v rozsahu 90°, přičemž ve výchozí poloze jsou v zákrytu s obrysem přenášecího lůžka (5), a každé je aretováno kuželovým čepem (102) zapolohovaným tlačnou pružinou (103), opírající se o rám (93) lůžka, do tvarového vybrání (104) nosného madla (101), přičemž rovnoběžně s podélnou osou rámu (93) lůžka je uložen posuvný systém pro rentgenování pacienta, přičemž dále je ve spodní, středové části rámu (93) lůžka uložen systém (114) zasouvání bočnic skládající se z příčně uložených vodicích bočnic (115) s vodícími drážkami (116) v opozici pro kluzné uložení zasunovací bočnice (117), kde hlavním prvkem zasunovací bočnice (117) je rám (118) bočnice, kde tato zasunovací bočnice (117) ve funkční poloze je aretována, přičemž horní plocha rámu (93) lůžka je osazena ložnou deskou (134), v přední části tuto funkci plní zádová opěra (96), přičemž mobilní podvozek (2), jehož hlavním dílem je rám (6) podvozku, tvořící zároveň boční i předozadní nárazníkové zóny, kde v rozích rámu (6) podvozku jsou ve vidlicích kyvně uloženy kolové jednotky (8) s neomezeným rejdem umožňujícím všesměrový pohyb, kde tyto kolové jednotky (8) s neomezeným rejdem jsou dále v rámu (6) podvozku uloženy prostřednictvím prvků odpružení a tlumení, přičemž kolová jednotka (8) s neomezeným rejdem je uložena v rohových vidlicích rámu (6) podvozku v rohových čepech (10), přičemž na rohových čepech (10) je zavěšena i opěrná traverza (11) prvků odpružení a tlumení, opírající se o nastavitelné úchyty opěrné traverzy (11), jejíž poloha je nastavitelná pohonem (12) uloženým mezi rámem (6) podvozku a opěrnou traverzou (11), přičemž osově, v přední a zadní části rámu (6) podvozku mimo jeho ložnou plochu, jsou pevně uloženy výsuvné sloupy (3), na jejichž horních opěrných plochách jsou uloženy nástavce (15) s příčným čepem, na jejichž koncích jsou uloženy kluzné segmenty (16),
    - 15CZ 28945 Ul přičemž součástí mobilního podvozku (2) je ovládací sloup (18), jehož základním dílem je rám (19) sloupu uložený otočně v přírubě (22) rámu podvozku, kde na rám (19) sloupu navazuje ve vertikální části výsuvná část (23) sloupu, uložena ve vodicích pouzdrech (24), přičemž v této překrývající se oblasti obou dílů je uložen stavěči mechanizmus (25) a nahoře je výsuvná část (23) sloupu zakončena hlavou (26), na kterou je pevně navázána horizontální příruba (27), ve které je kyvně uložen rám (30) řídítek, v jehož centrální části je pevně uložen svislý čep (38) řídítek, na kterém jsou dále uloženy rotační tlumič (39), zkrutná pružina (43) a úhlový snímač (41), přičemž rotační tlumič (39), zkrutná pružina (43) a úhlový snímač (41) jsou také pevně spojeny s hlavou (26) v její homí části, přičemž ovládací sloup (18) je z pracovní polohy polohovatelný o ± 90°.
  3. 3. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 2, vyznačující se tím, že interface (4) je tvořen deskou (65) interface zahrnující vodicí předozadní profily (66), které mají v přední části zevnitř opěrky (67) rámu, a v zadním prostoru interface (4) jsou zevnitř vodicích předozadních profilů (66) kapsy (68) rámů, přičemž na vodicí předozadní profily (66) navazuje naváděcí deska (69), v jejímž středu se nachází s deskou (65) interface pevně spojený automatický zámek (70), který je zakončením náběhových hran (71) naváděcí desky (69), kde v zadní části desky (65) interface jsou rohové vidlice (72), v nichž jsou otočně uloženy výškově naváděcí válečky (73) a v přední části interface (4) jsou přídržné háky (74), přičemž v přední části interface (4) v rozích jsou k rámu, s možností rozpojení, pevně připojeny dva držáky (75) dvojité a taktéž v zadní části jsou uloženy dva držáky (76) jednoduché, kde tyto držáky (75), (76) slouží po rozložení, pomocí aretačních kloubů (77), k nasazení ochranné plachty (78), přičemž polohovací aretační kloub (77) je uspořádán tak, že základ tvoří vidlice (79) ramena, do které je soustředně vloženo oko (80) ramena, ve kterém je průchozí montážní drážka (81), přičemž dále do otvoru vytvořeného kloubového uložení je vložen tlačný čep (82) s do něj zalisovaným radiálním kolíkem (83) při využití montážních drážek (81) vidlice (79) ramena i oka (80) ramena, kde ve středové dutině tlačného čepu (82) je zasazena pružina (84) kloubu, opírající se na opačné straně do slepého otvoru vidlice (79) ramena, zároveň tvarově svázán proti pootočení s druhým okem vidlice (79) ramena, přičemž je radiální kolík (83) tlačného čepu (82) zapolohován vůči jedné ze dvou radiálních drážek (85), přičemž rozsah pohybuje určen obloukovou drážkou (86) oka (80) ramena vůči stavěcímu kolíku (87), pevně svázanému se slepým okem vidlice (79) ramena, přičemž na rozvinuté držáky (75), (76) je možno nasadit ochrannou plachtu (78), přičemž držáky (75), (76) jsou opatřeny infuzními háčky (139).
  4. 4. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se t í m , že jednotky odpružení a tlumení, prostřednictvím nichž jsou uloženy kolové jednotky (8) s neomezeným rejdem v rámu (6) podvozku, jsou tlumiče (9) s pružinou.
  5. 5. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že pohon (12) je lineární, přičemž paralelně s pohonem (12) jsou uloženy vyvažovači pružiny (13).
  6. 6. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že řídítka (31) i výsuvná část (23) sloupu j sou pod kryty (49) sloupu, přičemž pod otvorem horního krytu a jeho součástí je displej (50), přičemž řídítka (31) jsou osazena úchopovým madlem (51) s detekcí (52) přítomnosti ruky, elektronickým plynem (53) a elektronickou brzdou (54), přičemž součástí rámu (30) řídítek je malý držák (37), na němž je uchycen bezpečnostní vypínač (35) s velkoplošným tlačítkem (36).
  7. 7. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že v rohových vidlicích rámu (6) podvozku jsou uložena horizontální kolečka (7) se svislou osou.
    - 16CZ 28945 Ul
  8. 8. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že po bocích výsuvných sloupů (3) v kapsách rámu (6) podvozku jsou uloženy napájecí baterie (17),
  9. 9. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že na hlavu (26) je pevně navázána horizontální příruba (27), axiálně jistící vnější kroužek všesměrového ložiska (21) řídítek (31), přičemž tento kroužek je uložen v kroužku (28) s, přírubou, pevně propojeném s horizontální přírubou (27), přičemž ve všesměrovém ložisku (29) řídítek je uložen kyvně rám (30) řídítek, tvořící základ pro vložená řídítka (31), upevněná přídržkou (32), přičemž v rámu (30) řídítek v jeho centrální části je pevně uložen svislý čep (38) řídítek, který svou spodní tvarovou částí zasahuje do tvarového vybrání rotačního tlumiče (39) propojeného s hlavou (26) v její homí části, přičemž dále čep (38) řídítek, který svým spodním okrajem zasahuje až do prostoru hlavy (26), je v jeho dolní části stažen svěmým kroužkem (40), pro zajištění propojení s úhlovým snímačem (41) neseném držákem (42) snímače, přičemž ve střední části čepu (38) řídítek je souose uložena zkrutná pružina (43) a po jejich bocích jsou rovněž souose uloženy tlačné segmenty (44), do kterých zasahují konce zkrutné pružiny (43), kde tyto tlačné segmenty (44) se v základní poloze řídítek (31) opírají zároveň o letmý čep (45), který je součástí horizontální příruby (27) a dále se opírají o nos (46) jako součást rámu (30) řídítek, přičemž součástí kroužku (28) s přírubou pevně propojeného s horizontální přírubou (27) jsou nárazníky (47), u kterých v mezních polohách dojde při natočení řídítek (31) ke kontaktu s dorazy (48), které jsou součástí rámu (30) řídítek.
  10. 10. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, žek blokování poloh ovládacího sloupu (18) slouží blokovací čep (55) vertikálního čepu, uložený v kluzných pouzdrech (56) s límcem, vložených do nástavce (57) příruby, který je součástí příruby (22) rámu podvozku, přičemž do tvarového vybrání vertikálního čepu (20) je blokovací čep (55) vertikálního čepu dotlačován pružinou (58) čepu, opírající se na opačné straně do osazení vodícího šroubu (59), uloženého v nástavci (57) příruby, přičemž jeho středem prochází lomené táhlo (60), které je spojkou (61) táhla propojeno s táhlem (62), propojeného s odjišťovacím madlem (63) kyvným kolem souosých čepů (64).
  11. 11. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že rovnoběžně s podélnou osou rámu (93) lůžka j sou v něm pevně, po celé délce uložena podélná vedení (109), ve kterých se posuvně pohybuje rám (110) RTG s alternativní, podélnou nebo příčnou možností vložení kazety (111) RTG, kde rám (110) RTG má po stranách na tvarových nástavcích (112) pevně uloženy indikátory (113) pohybující se mezi profily dvojitých podélníků (94) rámu (93) lůžka.
  12. 12. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že nosná madla (101) ve funkční poloze jsou v odpovídající stejné linii jako dvojité podélníky (94) a kuželový čep (102) zapadá u každého nosného madla (101) do jeho odpovídajícího kuželového vybrání.
  13. 13. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že na konci nosného madla (101) je posuvně uloženo centrální tlačítko (105) propojené s tlačnou tyčí (106), přičemž v centrálním tlačítku (105) je uložena vratná pružina (107) na opačné straně opřená o dorazový kroužek (108).
  14. 14. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, žek odaretování zasunovací bočnice (117) slouží na průchozím čepu (121) kyvně uložené, madlo (122) bočnice, jehož návrat do výchozí polohy zajišťuje zkrutná pružina (123) madla, přičemž pohyb zasunovací bočnice (117) ve vodicích drážkách (116) umožňuje jedna dvojice pevných čepů (124) na rámu (118) bočnice a druhá dvojice dutých čepů (125) s osazením pevně uložených v rámu (118) bočnice, přičemž v každém z dutých čepů (125) s osazením je posuvně uložen kuželový čep (126) s dvoj osazením do tvarového vybrání
    - 17CZ 28945 Ul vodicí bočnice (115) vytlačován pružinou (127) osazeného čepu, přičemž při odaretování, působí lanko (128) s koncovkou uloženou v osazení kuželového čepu (126) s dvojosazením, dále lanko probíhá rámem (118) bočnice, kde prochází přes naváděcí kladku (129) a končí ve stavitelné kladce (130), v níž je uchyceno dvěma stavěcími šrouby (131), kde tato stavitelná kladka (130) seřizuje vůli v lanku (128) s koncovkou a její zablokování se provádí přídržným šroubem (132), přičemž druhou polohou zasunovací bočnice (117) je po odaretování madlem (122) bočnice poloha pod přenášecím lůžkem (5), přičemž spodní duté čepy (125) s osazením zapadají ve spodních vodicích drážkách (116) do koncového zlomu (133).
  15. 15. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že na homí ploše rámu lůžka (93) osazené ložnou deskou (134) a zádovou opěrou (96) je umístěna monolitní matrace (135) jako ložná plocha pro uživatele s možností připásání bezpečnostními pásy (136) uchycenými ve vybráních rámu (93) lůžka.
  16. 16. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že v předních a zadních dutinách rámu (6) podvozku je umístěna elektronika a elektrorozvody (137).
  17. 17. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že je tvořen všesměrovým mobilním podvozkem (2), který je osazen všesměrovou kolovou jednotkou (14), která je uložena v rohových vidlicích rámu (6) podvozku v rohových čepech (10) prostřednictvím tlumičů (9) s pružinou, přičemž na každé přední i zadní dvojici těchto rohových čepů (10) je zavěšena i opěrná traverza (11) každé dvojice tlumičů (9) s pružinou, opírající se o výškově nastavitelné úchyty opěrné traverzy (11), jejíž poloha je nastavitelná lineárním pohonem (12) uloženým mezi rámem (6) podvozku a opěrnou traverzou (11) a s ním paralelně jsou uloženy vyvažovači pružiny (13).
  18. 18. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že na přídržku (32) navazuje držák (33) nesoucí hlavní jednotku řídicího systému a čtečku (34) karty.
  19. 19. Stretcher (1) - mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že ložná plocha lehátka spočívá na rámu (93) lůžka, který tvoří dvojité podélníky (94), na které jsou ve středovém pásmu navázány dvojúchyty (95) sloužící k úchytu zádové opěry (96), ve které jsou kyvně uložena nosná ramena (97), která spolu s deskou (98) s madlem tvoří základ zádové opěry (96), přičemž vždy druhého úchytu dvojúchytu (95) je využito pro plynové pružiny (99) vyvažující zádovou opěru (96), přičemž v hlavových dílech pístnic je kyvně uložena páka (100) s madlem sloužící k aretaci plynových pružin (99).
    16 výkresů
    Seznam vztahových značek:
    1. stretcher-mobilní, víceúčelové převážecí lůžko pro pacienty
    2. mobilní podvozek
    3. výsuvný sloup
    4. interface
    5. lůžko
    6. rám podvozku
    7. horizontální kolečko
    8. kolová jednotka s neomezeným rejdem
    9. tlumič s pružinou
    10. rohový čep
    11. opěrná traverza
    12. pohon
    13. vyvažovači pružina
    14. všesměrová kolová jednotka
CZ2015-31608U 2015-10-07 2015-10-07 Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor CZ28945U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31608U CZ28945U1 (cs) 2015-10-07 2015-10-07 Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31608U CZ28945U1 (cs) 2015-10-07 2015-10-07 Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28945U1 true CZ28945U1 (cs) 2015-12-07

Family

ID=54883638

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31608U CZ28945U1 (cs) 2015-10-07 2015-10-07 Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28945U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2015701A3 (cs) Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor
AU2019201508B2 (en) Powered roll-in cots having wheel alignment mechanisms
ES2393971T3 (es) Sistema de combinación de carga y sujeción de camilla
CA2079755C (en) Hydraulically operated retractable ambulance cot
US5060967A (en) Collapsible mobility device
US20040133981A1 (en) Pneumatic cot for use with emergency vehicles
CN205034194U (zh) 多功能乘客承载器
WO2016149326A2 (en) Self-standing fall arrest system
CZ2013907A3 (cs) Nosítka s pojízdnou sklápěcí konstrukcí
CZ297234B6 (cs) Pojezdové ústrojí, na kterém je usporádáno pracovní zarízení
CZ28945U1 (cs) Multifunkční záchranné a transportní robotické lůžko outdoor a indoor
ES2688357T3 (es) Aparato de transporte para transportar una persona discapacitada o una persona con movilidad reducida
WO2011028761A2 (en) Patient lifting and support device
US20130119640A1 (en) Multifunction utility cart
CN115429547A (zh) 一种可自主识别上下救护车的智能电动担架
KR102504147B1 (ko) 환자 이송용 스트레처
JPH0235293Y2 (cs)
LV15230B (lv) Saliekams elektriskais skūteris
CZ2699U1 (cs) Nájezdová rampa, zvláště pro záchranná vozidla
CN117755485A (zh) 具有延伸通道的空中运输系统
CZ24560U1 (cs) Robotické mobilní lůžko
CZ2011736A3 (cs) Robotické mobilní luzko
PL228475B1 (pl) Wielofunkcyjny zespół urządzeń wspomagających

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20151207

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20191003

MK1K Utility model expired

Effective date: 20221007