CZ28801U1 - Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností - Google Patents

Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností Download PDF

Info

Publication number
CZ28801U1
CZ28801U1 CZ2015-31545U CZ201531545U CZ28801U1 CZ 28801 U1 CZ28801 U1 CZ 28801U1 CZ 201531545 U CZ201531545 U CZ 201531545U CZ 28801 U1 CZ28801 U1 CZ 28801U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
panel
supporting
cladding
board
frame
Prior art date
Application number
CZ2015-31545U
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Hejtmánek
Martin Volf
Michal Bureš
Antonín Lupíšek
Jan Tywoniak
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov filed Critical České vysoké učení technické v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
Priority to CZ2015-31545U priority Critical patent/CZ28801U1/cs
Publication of CZ28801U1 publication Critical patent/CZ28801U1/cs

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Description

Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností
Oblast techniky
Technické řešení se týká prefabrikovaných lehkých obvodových plášťů, běžně označovaných LOP, panelového typu. LOP vytváří obálku budovy, která zajišťuje veškeré funkce vnější stěny, ale nepřebírá nosnou funkci stavební konstrukce. LOP je určen především jako náhrada zastaralých typových lehkých obvodových plášťů, ale může být aplikován také na novou výstavbu. Technické řešení splňuje nejvyšší současné požadavky na tepelnou ochranu budov.
Dosavadní stav techniky
V současnosti je stále provozováno velké množství budov s lehkými obvodovými plášti, které však již nevyhovují současným normovým požadavkům norem a často vykazují defekty fyzikální podstaty, jako je nadměrná infiltrace vzduchu a penetrace dešťové vody styky, vnitřní i povrchová kondenzace a podobně. Existuje řada řešení pro rekonstrukce zmíněných obvodových plášťů, od výměny stávající obvodové konstrukce, přes částečnou úpravu obvodového pláště až ke kompletní výměně systému, například vyzdění a dodatečné zateplení. Zároveň je nutno podotknout, že technologie LOP se používá i u současných novostaveb, a to zejména kvůli rychlosti a jednoduchosti výstavby.
V současné době se pro modernizaci LOP ani pro novostavby nevyužívají panely s použitím materiálů na bázi dřeva, ačkoliv existuje řešení lehkého obvodového pláště panelového typu na bázi dřeva, který je zapsán jako užitný vzor CZ 26609 Ul. Jedná se o lehký obvodový plášť panelového typu na bázi dřeva, který je tvořen nosným rámem vyrobeným z nosníků z materiálu na bázi dřeva, a je opláštěný vnitřní a/nebo vnější konstrukční deskou, mezi nimiž je umístěna tepelná izolace. Vnitřní konstrukční deska bývá provedena z desky z orientovaných třísek, vnější konstrukční deska je provedena z tuhé dřevovláknité desky a tepelná izolace je z měkké dřevovláknité desky. Použití dřevěných prvků coby hořlavého v obvodových konstrukcích ovšem skýtá úskalí v požární bezpečnosti. Takové panely lze použít pouze u budov s požární výškou do 12,0 m, což je objekt o pěti nadzemních podlažích při standardní konstrukční výšce 3,0 m. Budovy vyšší již musí mít fasádu členěnou nehořlavými požárními pásy, i u objektů nižších ale může nastat problém, kdy hojnější použití konstrukcí na bázi dřeva může zkomplikovat problematika požární odolnosti a odstupových vzdáleností. Na jedné straně sice u obvodového pláště, který není nosným prvkem budovy, není vždy potřeba, aby vykazoval požární odolnost. Na druhé straně ale mohou nastat situace, kdy požární odolnost vykazovat musí, a to tehdy, pokud se má jednat o požárně dělicí konstrukci. Od takové konstrukce se pak neurčují odstupové vzdálenosti, které jsou v současnosti hlavním limitujícím faktorem pro dřevostavby zejména v ČR. Tyto případy nastávají zejména u stávajících budov v intravilánu, kde se v těsné blízkosti řešeného objektu mohou vyskytovat objekty sousední, popřípadě budovy s členitým půdorysem, kde dochází ke styku dvou požárních úseků ve vnitřním koutu budovy.
Podstata technického řešení
Řešením problému s odstupovými vzdálenostmi, a tedy rozšířením možnosti aplikace dřevěného LOP, je lehký obvodový plášť panelového typu na bázi dřeva s požární odolností.
Tento lehký obvodový plášť sestává z panelů, z nichž každý je tvořen nosným obvodovým rámem z lepených dýh opláštěným vnitřní a vnější konstrukční deskou, mezi nimiž je v nosném obvodovém rámu volně vložená tepelná izolace. Tento panel je opatřen po obvodu hliníkovým profilem se zářezy pro uložení pružných pryžových těsnění ve svislých a vodorovných spárách při spojování panelů. Panel je osazen výškově rektifikovatelnou kotvou. Za účelem přepravy a zámkového spojení panelů jsou dále panely vybaveny montážními kotvami v horní části boků panelu a kovovými pouzdry v dolní části boků panelu. Podstatou nového řešení je, že boky nosného obvodového rámu panelů jsou pod hliníkovým profilem po celém obvodu opatřeny opláštěním z nehořlavých sádrovláknitých desek. Vnitrní deska, umístěná z interiérové strany nosného rámu, je nehořlavá cementovláknitá deska s parotěsnou folií umístěnou na její vnitřní straně a směřující dovnitř nosného obvodového rámu. Vnější deska, umístěná z exteriérové strany nosného rámu, je nehořlavá sádro vláknitá deska. Tepelná izolace je zde na bázi dřevěného vlákna. Boky panelu jsou opatřeny zpěňujícími pásky. Na bocích, ve směru svislých spár, je jeden zpěňující pásek u vnějšího okraje opláštění mezi pružnými pryžovými těsněními a jeden zpěňující pásek u vnitřního okraje nosného obvodového rámu, a to na rozhraní opláštění a vnitřní konstrukční desky. Na bocích, ve směru horizontálních spár, je na každém panelu jeden zpěňující pásek na horní hraně u jeho vnitřního okraje, a to na rozhraní opláštění a vnitřní konstrukční desky, jeden zpěňující pásek na spodní hraně u vnitřního okraje
- 1 CZ 28801 Ul panelu na rozhraní opláštění a vnitřní konstrukční desky, a dva zpěňující pásky jsou na spodní hraně při jeho vnějším okraji mezi pružnými pryžovými těsněními.
V případě nosného obvodového rámu o šířce větší než 600 mm je tento nosný obvodový rám opatřen středovým I-OSB nosníkem, jehož stojinu tvoří deska s orientovanými dřevěnými štěpkami.
Je výhodné, je-li vnější líc pláště nosného obvodového rámu opatřen provětrávaným fasádním obkladem na kovovém roštu.
Předkládané řešení řeší problematiku odstupových vzdáleností dřevěného LOP a navazuje na řešení popsané užitným vzorem CZ 26609 Ul a rozšiřuje možnosti jeho použití. Výhodou tedy je, že uvedené řešení je možné libovolně kombinovat s řešením podle CZ 26609 Ul, například lze požární nově navržený lehký obvodový plášť umístit pouze do exponovaných prostor, jako je vnitřní kout, část fasády a podobně.
Objasnění výkresů
Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností podle předkládaného řešení bude dále blíže popsán pomocí přiložených výkresů. Na Obr. 1 je v axonometrickém pohledu znázorněn příklad požárního dřevěného lehkého obvodového pláště s požární odolností. Detail svislé spáry mezi panely je uveden na Obr. 2, detail vodorovné spáry mezi panely znázorňuje Obr. 3 a spáru mezi panelem a stropní deskou uvádí Obr. 4.
Příklady uskutečnění technického řešení
Předkládaný lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností sestává z panelů, z nichž každý je tvořen nosným obvodovým rámem i z lepených dýh, který je opláštěn vnitřní konstrukční deskou 3 a vnější konstrukční deskou 4, mezi nimiž je v nosném obvodovém rámu i volně vložená tepelná izolace 5. Po obvodu je panel opatřen hliníkovým profilem 6 se zářezy pro uložení pružných pryžových těsnění 7 ve svislých a vodorovných spárách při spojování jednotlivých panelů. Kromě toho-je, jak bývá obvyklé, panel osazen výškově rektifikovatelnou kotvou 11 a za účelem přepravy a zámkového spojení panelů montážními kotvami 12 v homí části boků panelu a kovovými pouzdry 13 v dolní části boků panelu. Obr. 1. Boky nosného obvodového rámu I panelů jsou pod hliníkovým profilem 6 po celém obvodu opatřeny opláštěním 2 z nehořlavých sádrovláknitých desek. Vnitřní deska 3, která je umístěná z interiérové strany nosného rámu 1, je nehořlavá cementovláknitá deska s parotěsnou folií umístěnou na její vnitřní straně směřující dovnitř nosného obvodového rámu i. Vnější deska 4, která je umístěná z exteriérové strany nosného rámu i, je nehořlavá sádro vláknitá deska. Tepelná izolace 5 je vytvořena na bázi dřevěného vlákna. Boky panelu jsou opatřeny zpěňujícími pásky 8. Na bocích ve směru svislých spár je umístěn jeden zpěňující pásek 8 u vnějšího okraje opláštění 2 mezi pružnými pryžovými těsněními 7 a jeden zpěňující pásek 8 je u vnitřního okraje nosného obvodového rámu 1 na rozhraní opláštění 2 a vnitřní konstrukční desky 3. Na bocích ve směru horizontálních spár je na každém panelu jeden zpěňující pásek 8 na homí hraně u jeho vnitřního okraje, a to na rozhraní opláštění 2 a vnitřní konstrukční desky 3, jeden zpěňující pásek na spodní hraně u vnitřního okraje panelu na rozhraní opláštění 2 a vnitřní konstrukční desky 3, a dva zpěňující pásky 8 na spodní hraně při jeho vnějším okraji mezi pružnými pryžovými těsněními 7, Obr. 2 a Obr. 3.
V konkrétním příkladu je požární dřevěný lehký obvodový plášť, dále jen LOP, proveden v rozměrech typických pro LOP typu OD-001, tak zvaný boletický panel, ve skladebné výšce 3300 mm a skladební šířce 1500 mm. Nosný rám i požárního dřevěného LOP je tvořen nosníky z vrstvených dýh Steico Ultralam. LVL - Laminated Veneer Lumber. Jedná se o nosníky se zvýšenou únosností vyráběné metodou vrstvení dřevěných smrkových dýh.
Díky tomuto materiálu, který má výrazně lepší mechanické vlastnosti oproti rostlému dřevu, je dosaženo subtilní nosné konstrukce. V případě širšího panelu, s šířkou větší než je 600 mm, je obvodový rám doplněn středovým I-OSB nosníkem (stojinu nosníku tvoří deska s orientovanými dřevěnými štěpkami). Spojení prvků rámu se provádí vruty. Nosníky jsou spojeny vruty a kolíky. Oproti řešení uvedenému v užitném vzoru CZ 26609 Ul jsou profily zmenšeny na úkor opláštění 2 z nehořlavé sádrovláknité desky Promat Promatect-L. Opláštění 2 se kotví na boky panelu, to znamená na vnější obvod nosného rámu 1, vruty se zapuštěním a překrytím požárním tmelem.
-2CZ 28801 Ul
Konstrukční vnitřní deska 3 je zde provedena z cementovláknité desky Fermacell Vapor, jejíž součástí je i parotěsná folie. Deska plní funkci statickou, vzduchotěsnicí a parotěsnou. Kotvení k nosnému rámu i je provedeno vruty se zapuštěním a překrytím požárním tmelem. Pokud jsou v ploše vnitřní desky 3 spáry vzniklé odlišnými rozměry LOP od výrobního programu desek, jsou desky sraženy na tupo a spoj je přetmelen požárním tmelem.
Konstrukční vnější deska 4 je v uvedeném příkladu provedena ze sádro vláknité desky Knauf Fireboard s nízkým faktorem difuzního odporu. Tato deska plní funkci statickou a zároveň je difuzně otevřená. Kotvení k nosnému rámu i je provedeno vruty se zapuštěním a překrytím požárním tmelem. Pokud jsou v ploše vnější desky 4 spáry vzniklé odlišnými rozměry LOP od výrobního programu desek, jsou desky rovněž sraženy na tupo a spoj je přetmelen požárním tmelem.
Tepelnou izolaci 5 tvoří vrstva měkkých dřevovláknitých desek Steico Flex, které se svými izolačními schopnostmi vyrovnají běžným tepelným izolacím. Tepelná izolace 5 je volně vložena do nosného rámu i mezi vnitřní desku 3 a vnější desku 4.
Obvod panelu z vnější strany je opatřen hliníkovým profilem 6, který zamezuje zatečení zejména srážkové vody do konstrukce panelu. Hliníkový profil 6 je kotven do hlavního rámu i pomocí vrutů, spáry a dutiny při osazování krycího hliníkového profilu 6 jsou vyplněny požárním tmelem.
Svislé i vodorovné spáry mezi panely jsou opatřeny dvojicí pružných pryžových těsnění 7 z EPDM a osazených do zářezů hliníkového profilu 6. Tato pryžová těsnění 7 umožní vyrovnat dilatační pohyby jednotlivých panelů vzniklých vlivem teplotní a vlhkostní roztažnosti.
Dále jsou ve spárách umístěny z důvodu eliminace požáru při exteriérové i interiérové protipožární zpěňující pásky 8 Promat Promaseal XT. Ve svislých spárách na každém panelu vždy jedna u vnějšího a jedna u vnitřního okraje, v horizontální spáře jedna na každém panelu při vnitřním okraji a dvě na spodní straně výše umístěného panelu při vnějším okraji. Zpěňující pásky 8 se k nehořlavým deskám opláštění 2 na bocích panelu lepí, případně svorkují.
Po osazení všech panelů jsou spáry mezi panely z interiérové strany přelepeny parotěsnou páskou 9 a zakryty příložkou 10 z cementovláknité desky Fermacell Vapor. Příložka 10 se vrutuje.
Kotvení požárního dřevěného LOP do nosné konstrukce 14 odpovídá kotvení panelu dle CZ 26609 Ul: pomocí výškově rektifikovatelné kovové kotvy 11, která se do nosného rámu i kotví svorníky. Pro montážní zavěšení obvodového pláště na jeřáb je do homí části nosného rámu i osazena montážní kotva
12. Montážní kotva 12 se zasouvá do ocelového pouzdra 13 a spodní straně panelu v další řadě, čímž dochází ke stabilizaci fasádních prvků.
Spára mezi panely požárního dřevěného LOP a nosnou konstrukcí 14. Obr. 4, je požárně utěsněna deskou 15 tepelného izolantu z tuhé kamenné vlny v tloušťce alespoň 150 mm, objemová hmotnost alespoň 150 kg/m3. Z podhledové strany je vata překryta požárním tmelem 16.
Fasádní obklad 17 požárního LOP je provětrávaný a tvoří ho velkoformátové cementotřískové desky vhodné do vnějšího prostředí, například Cetris, na svislém fasádním roštu z pozinkovaných tenkostěnných profilů 18. Kotvení fasádních desek i roštu k panelu je provedeno vruty.
V interiéru se před obvodovými panely počítá s výstavbou samonosné instalační předstěny 19. v jejíž dutině lze vést rozvody technických zařízení budov, umístit topná tělesa, popřípadě rozvody vzduchotechniky.
Fasádní obklad 17 a instalační předstěna 19 nemají vliv na požární hledisko navrhovaného řešení.
Standardní dřevěný LOP dle CZ 26609 Ul vykazuje hodnotu U = 0,19 W/m2K, boletický panel OD-OOl dosahoval hodnot U = 0,74 W/m2K. Plošná hmotnost požárního dřevěného LOP je m = 70,0 kg/m2. Plošná hmotnost standardního dřevěného LOP dle CZ 26609 Ul je m = 40,0 kg/m2, plošná hmotnost boletického panelu OD-001 je uváděna m = 55 kg/m2.
Instalace jednotlivých panelů požárního LOP odpovídá instalaci standardního dřevěného LOP dle CZ 26609 Ul: pomocí jeřábu ve vodorovných řadách. Výškové osazení panelu se rektifikuje v kovové kotvě 11, ve vodorovném směru je panel vymezen osazením do již osazené spodní řady panelů pomocí dvojice montážních kotev 12.
-3CZ 28801 Ul
Požární dřevěný LOP je navržený k osazení výhradně na vodorovné nosné konstrukce, jako je stropní deska či průvlak. Jednotlivé panely se osazují pomocí výškově rektifikovatelných ocelových kotev 11, které jsou umístěny v homí třetině každého panelu LOP a přenášejí veškeré svislé zatížení z obvodového pláště do nosné konstrukce 14. Další statickou podporu tvoří spojení jednotlivých panelů nad sebou pomocí zásuvné ocelové montážní kotvy 12. Toto propojení je ve svislém směru kluzné tak, aby nemohlo dojít k přenosu svislého zatížení mezi panely ani nedocházelo k přenosu zatížení z nosné konstrukce 14 do obvodového pláště. Montáž se provádí jeřábem za dvojici ocelových montážních kotev 12 v homí části pláště.
Průmyslová využitelnost
Hlavní oblast použití požárního dřevěného LOP je u modernizací fasád stávajících občanských staveb, u nichž je obvodový plášť na bázi boletického panelu nebo podobného řešení již nevyhovující a v jejichž blízkém okolí se vyskytují sousední budovy, které by mohly být při požáru ohroženy sálavým teplem. Stejně tak lze požární LOP použít u budov, jejichž půdorys je složitý a jsou v něm vytvořeny vnitřní kouty, kde by se požár mohl jednoduše rozšířit na další fasádu. Využití požárního dřevěného LOP je ale možné také u novostaveb se stejnými parametry. Bez dalších opatření lze požární dřevěný LOP využít pouze u budov s požární výškou do 12,0 m (tedy až 5 nadzemních podlaží při standardní konstrukční výšce 3,0 m).

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností, kde tento obvodový plášť sestává z panelů, z nichž každý je tvořen nosným obvodovým rámem (1) z lepených dýh opláštěným vnitřní konstrukční deskou (3) a vnější konstrukční deskou (4), mezi nimiž je v nosném obvodovém rámu (1) volně vložená tepelná izolace (5), tento panel je opatřen po obvodu hliníkovým profilem (6) se zářezy pro uložení pružných pryžových těsnění (7) ve svislých a vodorovných spárách při spojování panelů a je osazen výškově rektifikovatelnou kotvou (11) a za účelem přepravy a zámkového spojení panelů montážními kotvami (12) v homí části boků panelu a kovovými pouzdry (13) v dolní části boků panelu, vyznačující se tím, že boky nosného obvodového rámu (1) panelů jsou pod hliníkovým profilem (6) po celém obvodu opatřeny opláštěním (2) z nehořlavých sádrovláknitých desek, vnitřní deska (3), umístěná z interiérové strany nosného rámu (1), je nehořlavá cementovláknitá deska s parotěsnou folií umístěnou na její vnitřní straně směřující dovnitř nosného obvodového rámu (1) a vnější deska (4), umístěná z exteriérové strany nosného rámu (1), je nehořlavá sádrovláknitá deska, přičemž tepelná izolace (5) je na bázi dřevěného vlákna a boky panelu jsou opatřeny zpěňujícími pásky (8), a to na bocích ve směru svislých spár jedním zpěňujícím páskem (8) u vnějšího okraje opláštění (2) mezi pružnými pryžovými těsněními (7) a jedním zpěňujícím páskem (8) u vnitřního okraje nosného obvodového rámu (1) na rozhraní opláštění (2) a vnitřní konstrukční desky (3), a na bocích ve směru horizontálních spár je na každém panelu jeden zpěňující pásek (8) na homí hraně u jeho vnitřního okraje, a to na rozhraní opláštění (2) a vnitřní konstrukční desky (3), jeden zpěňující pásek na spodní hraně u vnitřního okraje panelu na rozhraní opláštění (2) a vnitřní konstrukční desky (3), a dva zpěňující pásky (8) na spodní hraně při jeho vnějším okraji mezi pružnými pryžovými těsněními (7).
  2. 2. Lehký obvodový plášť podle nároku 1, vyznačující se tím, že v případě nosného obvodového rámu (1) o šířce větší než 600 mm je tento nosný obvodový rám (1) opatřen středovým I-OSB nosníkem, jehož stojinu tvoří deska s orientovanými dřevěnými štěpkami.
  3. 3. Lehký obvodový plášť podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vnější líc pláště nosného obvodového rámu (1) je opatřen provětrávaným fasádním obkladem na kovovém roštu.
CZ2015-31545U 2015-09-22 2015-09-22 Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností CZ28801U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31545U CZ28801U1 (cs) 2015-09-22 2015-09-22 Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31545U CZ28801U1 (cs) 2015-09-22 2015-09-22 Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28801U1 true CZ28801U1 (cs) 2015-11-10

Family

ID=54771327

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31545U CZ28801U1 (cs) 2015-09-22 2015-09-22 Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28801U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2260153B2 (en) Fire protection of a structural element
CA3069629A1 (en) Dry partition wall system and method for installation of a dry partition wall system of this kind
US7946092B2 (en) Method of constructing a building, such building, and wall and floor elements for use therein
CN102199949B (zh) 蜂窝轻质隔墙板安装施工工艺
KR101335243B1 (ko) 열교 방지와 고기밀성을 가지는 건식 벽체의 시공 방법
RU120118U1 (ru) Многослойная строительная панель
CN114981508A (zh) 隔墙和楼板的连接结构及其施工方法
CN212358693U (zh) 一种基于装配式双钢板剪力墙的围护系统
JP2007120252A (ja) 耐火外断熱構造及びその工法
RU2485260C1 (ru) Многослойная строительная панель
EP4079984B1 (en) Panel and self-supporting modular facade cladding system including said panel
CZ28801U1 (cs) Lehký obvodový plášť na bázi dřeva s požární odolností
US20060179745A1 (en) Method of building a building
JP7220045B2 (ja) 気密構造及び建物
EP3059354B1 (en) Structural module and method for mounting structural modules
KR20100070509A (ko) 스틸 석고보드 및 방화 석고보드를 이용한 모듈러 건축물의내화시스템 및 그 시공방법
ES2904460T3 (es) Elemento de construcción de tablas de madera y uso de paneles decorativos
JP7405548B2 (ja) 壁構造
RU2777236C1 (ru) Модульная многослойная навесная фасадная система и способ её монтажа
RU81219U1 (ru) Профилированный конструкционный брус и строительная панель на его основе
CN102191838B (zh) 蜂窝隔音隔热复合板作为金属屋面填充层的安装施工工艺
JP2024065922A (ja) 耐火気密構造及び耐火建築物
Loebus et al. The multifunctional TES-façade joint
Straube et al. Building Enclosure Fundamentals
SE512156C2 (sv) Bjälklagskonstruktion

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20151110

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20190722

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20220630