CZ287438B6 - Zařízení pro třídění pevných předmětů - Google Patents

Zařízení pro třídění pevných předmětů Download PDF

Info

Publication number
CZ287438B6
CZ287438B6 CZ19973484A CZ348497A CZ287438B6 CZ 287438 B6 CZ287438 B6 CZ 287438B6 CZ 19973484 A CZ19973484 A CZ 19973484A CZ 348497 A CZ348497 A CZ 348497A CZ 287438 B6 CZ287438 B6 CZ 287438B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
section
sorting
objects
drum
sorted
Prior art date
Application number
CZ19973484A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ348497A3 (cs
Inventor
Marian Uwa
Original Assignee
Magotteaux International
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Magotteaux International filed Critical Magotteaux International
Priority to CZ19973484A priority Critical patent/CZ287438B6/cs
Publication of CZ348497A3 publication Critical patent/CZ348497A3/cs
Publication of CZ287438B6 publication Critical patent/CZ287438B6/cs

Links

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Abstract

Zařízení obsahuje otočný buben (10), který je složen z více jednotlivých sekcí (10a, 10b, 10c, 10d, 10e), přičemž každá sekce má tvar komolého kužele, jehož stěny se sbíhají ve směru postupu předmětů, které mají být tříděny. Stěny jednotlivých sekcí jsou opatřeny kalibrovanými třídicími otvory (26), jejichž velikost se zvětšuje ve směru od vstupu každé sekce k výstupu této sekce. Na vnitřních stěnách jednotlivých sekcí jsou uspořádány desky, opisující tvar spirály, které vedou předměty, které mají být tříděny, ve směru jejich postupu. Každý třídicí otvor (26) má formu podlouhlé štěrbiny, která se rozšiřuje ve směru postupu předmětů, které mají být tříděny. Zařízení může být použito pro třídění mlecí náplně horizontálních mlýnů.ŕ

Description

Zařízení pro třídění pevných předmětů
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro třídění pevných předmětů a obsahuje horizontální nebo nepatrně skloněný rotační buben, skrze který podélně procházejí předměty, které mají být tříděny, přičemž stěny tohoto bubnu jsou opatřeny kalibrovanými třídicími otvory a buben je v podélném směru rozdělen na množinu sekcí, přičemž velikost uvedených třídicích otvorů se zvětšuje od jedné sekce k následující sekci ve směru postupu předmětů, které mají být tříděny.
Ačkoliv použití vynálezu není omezeno, vynález zejména slouží jako zařízení pro třídění mlecích tělísek, která tvoří mlecí náplň horizontálního mlýnu a která se používají např. pro výrobu cementu, nebo v báňském průmyslu pro mletí a drcení rudy.
Dosavadní stav techniky
Je dobře známé, že složení mlecí náplně, to znamená množství, velikost mlecích tělísek a jejich rozdělení, značně ovlivňuje výtěžnost a kvalitu mletí.
Opotřebení mlecích tělísek neustále mění počáteční optimální podmínky provozu mlecího zařízení během celé doby provozu tohoto zařízení, a tudíž je výhodné rychlé vytřídění mlecí náplně za účelem umožnění navrácení k optimálním podmínkám provozu mlecího zařízení.
Je zřejmé, že, aby třídění proběhlo rychle, aniž by byla překročena obvyklá doba nečinnosti mlýnu, je nutné třídění často provádět.
V důsledku toho musí mít třídicí zařízení vysokou rychlost třídění.
Je známo několik typů zařízení pro třídění mlecích tělísek. Zařízení, popsané v patentovém dokumentu BE-834187, v podstatě obsahuje dva válce, které jsou nepatrně odkloněny od horizontální osy, a které definují mezi sebou třídicí štěrbinu, jejíž šířka se zvětšuje z jedné strany do druhé. Tyto dva válce se otáčejí v opačných směrech, přičemž oba válce se otáčejí směrem ven. Mlecí tělíska jsou vysypána do třídicí štěrbiny a to na stranu, kde má štěrbina minimální šířku. Tělíska v důsledku otáčení a vychýlení obou válců postupují vpřed a padají skrze štěrbinu do různých sběrných násypek, jakmile šířka štěrbiny překročí jejich minimální průřez.
Toto zařízení dobře třídí za předpokladu, že mlecí tělíska postupují v řadě podél válců za sebou v určitém odstupu. Avšak za tohoto předpokladu je třídicí rychlost velmi nízká.
V zařízení, které je tvořeno zařízením, popsaným v úvodním odstavci a které je předmětem francouzské patentové přihlášky č. 2248884, tvar třídicích otvorů obvykle odpovídá tvaru třídicích tělísek. Za účelem podpoření podélného pohybu tělísek, která mají být tříděna, je válec ve směru pohybu těchto tělísek výhodně vychýlen směrem nahoru. V případě, že tělíska, která mají být tříděna, prostupují válcem a hledají průchod, který je větší než jejich minimální průřez, potom tato tělíska procházejí uvedenými třídicími otvory a padají do sběrných násypek, uspořádaných pod válcem.
Toto zařízení má nedostatek, který spočívá v tom, že se mlecí tělíska, která mají být tříděna, snadno mohou zaseknout v třídicích otvorech a tímto způsobem zatarasit tyto třídicí otvory.
V důsledku toho je nejen snížena specifická plocha pro třídění a tudíž rychlost třídění, ale i je snížena přesnost třídění, vzhledem ktomu, že tělíska, která mají být tříděna, postupují skrze buben směrem k výstupu příliš rychle, poněvadž třídicí otvory odpovídající velikosti jsou zablokovány předcházejícími tělísky.
Cílem vynálezu je tudíž poskytnout zlepšené třídicí zařízení, které nemá výše uvedený nedostatek, jinými slovy třídicí zařízení, které se vyznačuje dobrou třídicí přesností a které pracuje při vysoké třídicí rychlosti.
-1 CZ 287438 B6
Podstata vynálezu
Za účelem dosažení uvedeného cíle vynález poskytuje třídicí zařízení typu, definovaného v úvodním odstavci této přihlášky a spočívající vtom, že každá sekce má tvar komolého kužele, jehož stěny se sbíhají ve směru postupu předmětů, které mají být tříděny, a třídicí otvory mají formu štěrbin, které se rozšiřují ve směru uvedených předmětů skrze buben.
Skutečnost, že jednotlivé sekce mají tvar komolého kužele, přispívá k příznivějšímu třídění mlecích tělísek ve vrstvách, uspořádaných nad sebou, přičemž velké předměty, jak je to výhodné, zaujímají vrchní vrstvy a menší předměty leží podél stěn, což umožňuje těmto menším předmětům, aby byly ze všech nejdříve z bubnu vyjmuty skrze kalibrované otvory. Účinek tohoto uspořádání znatelně zvyšuje účinnost třídění.
Skutečnost, že se třídicí štěrbiny rozšiřují ve směru od vstupu do každé sekce do výstupu z každé sekce, nejen umožňuje vymezit rozmezí velikostí, které mají být tříděny, nýbrž především zamezuje tomu, aby se předměty zaklínily v třídicích štěrbinách a tudíž zabraňuje tomu, aby předměty tímto způsobem zablokovaly uvedené třídicí otvory.
Uvedený buben je výhodně tvořen modulárním bubnem, ve kterém každá sekce je nezávislou jednotkou, odnímatelně připevněnou k následující sekci. Každá sekce může obsahovat při každém z obou konců této sekce prstencovou přírubu, která je spojena s přilehlou přírubou sousední sekce.
Alespoň dvě nejkrajnější příruby při vstupu a výstupu bubnu jsou uzpůsobeny do formy nosného a pojížděného povrchu, přičemž mohou být neseny podpěrou a pohyblivými válci.
Podle jednoho hlediska vynálezu jsou stěny třídících otvorů zkoseny, přičemž se rozbíhají z vnitřku každé sekce ven ve směru, kterým předměty procházejí třídicími otvory.
Tyto třídicí otvory jsou výhodně odkloněny od směru postupu předmětů, které mají být tříděny.
Podle dalšího, velmi důležitého hlediska vynálezu jsou k vnitřní straně stěny každé sekce připevněny vodicí desky, a to více nebo méně kolmo ke stěně každé sekce, přičemž tyto vodicí desky opisují tvar spirály při úhlu, který se mění s průměrem předmětů, které mají být tříděny tak, že vedou tyto předměty ve směru jejich postupu skrze buben.
Zařízení rovněž obsahuje výklopné výsypky, rozdělené do oddělení, rozložených podél celé délky bubnu a uspořádané pod tímto bubnem.
Stručný popis obrázků
Další specifické znaky vynálezu budou zřejmé z detailnějšího popisu jednoho příkladu provedení vynálezu, ve kterém budou dělány odkazy na připojené výkresy, na kterých:
obr. 1 schematicky zobrazuje boční pohled na třídicí buben, obr. 2 detailněji zobrazuje třídicí otvor, obr. 3 zobrazuje řez třídicí štěrbinou, vedený podél linie III-ΠΙ, zobrazené na obr. 2, obr. 4 schematicky zobrazuje pohled na třídicí zařízení podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Třídicí otočný buben 10, zobrazený na obr. 1 až 4, je zhotoven z několika, v tomto případě z pěti, sekcí 10a, 10b, 10c, lOd a lOe. vzájemně spojených, přičemž skrze tyto sekce axiálně procházejí tělíska, která mají být tříděna.
Tento buben je teoreticky horizontálně uspořádán, avšak v závislosti na provozních podmínkách může být nepatrně skloněn na jednu nebo druhou stranu. Každá uvedená sekce má stěnu ve tvaru komolého kužele, konvergujícího ve směru postupu předmětů, které mají být tříděny. Do sekce 10a jsou tělíska, která mají být tříděna, zavedena s pomocí plnicího zařízení 12 (viz. obr. 4),
-2CZ 287438 B6 tvořeného např. vibračním žlabem. Každá sekce ve tvaru komolého kužele může mít na přední a zadní straně prstencovou přírubu 14 resp. 16, přičemž pomocí těchto přírub je daná sekce spojena s přilehlou sekcí. V důsledku toho mohou být jednotlivé sekce vyměněny nebo dokonce vzájemně vyměněny.
Otočný buben 10 svými konci spočívá na válcích 18 a 20, přičemž je otáčen podél své podélné osy motorem s proměnnou rychlostí (není zobrazen). Tato rychlost je přizpůsobena třídicím podmínkám tak, aby byla dosažena žádoucí třídicí přesnost a třídicí rychlost.
V případě, že je to žádoucí, je rovněž možné podpěru válcového typu uspořádat ve střední oblasti otočného bubnu 10.
Buben 10 může být rovněž umístěn uvnitř krytu 22 (viz. obr. 4), který může být uzavřen za účelem omezení šíření hluku, přičemž tento kryt umožňuje vytvořit systém, odstraňující prach, vznikající při provozu otočného bubnu 10. Pod otočným bubnem 10 se nachází výklopná výsypka 24, která je rozdělená na oddělení, přičemž počet těchto oddělení odpovídá počtu uvedených sekcí bubnu 10. Ve stěnách jednotlivých sekcí 10a, 10b, 10c, lOd a lOe ve tvaru komolého kužele jsou vytvořeny kalibrované třídicí otvory 26. Z důvodu zjednodušení jsou na obr. 1 a 4 zobrazeny tyto třídicí otvory pouze na poslední sekci lOe. Všechny otvory jedné a stejné sekce výhodně mají stejný tvar a stejnou specifickou plochu. Naproti tomu se specifický povrch třídicích otvorů 26 zvětšuje od jedné sekce k následující sekci ve směru postupu náplně bubnu, která má být tříděna.
Podle jednoho specifického znaku vynálezu uvedené třídicí otvory 26 mají tvar podlouhlých štěrbin, jejichž podélná osa je odkloněna od osy A bubnu a od roviny kolmé k této ose.
Jak je to zřejmé z obr. 2, každý třídicí otvor je kromě toho tvarován tak, že jeho šířka se zvětšuje směrem postupu náplně, která má být tříděna. Protilehlé konce třídicích otvorů 26 jsou výhodně zaobleny.
Stěny, definující otvory 26, nejsou kolmé k povrchu sekce bubnu, nýbrž, jak je to zřejmé z obr. 3, mají nepatrný sklon, takže se tyto stěny rozbíhají směrem zvnitřku bubnu ven. Tento tvar zajišťuje, že tělíska, která mají být tříděna, nezůstávají vzpříčena v otvorech 26, jakmile vnitřní okraj otvoru 26 umožnil tělískům průchod.
Uvnitř každé sekce jsou uspořádány vodicí desky 28 (viz obr. 1 a 4). Tyto desky 28, jejichž výška závisí na rozměrech tělísek, která mají být tříděna, jsou vhodně uspořádány do tvaru spirály, přičemž v případě, že se buben otáčí, tyto desky regulují postup náplně bubnu. Tyto desky 28 tudíž mají značný vliv na třídicí přesnost a rovněž na výkonnost zařízení pro třídění pevných tělísek. Sklon vodicích desek 28 výhodně odpovídá sklonu třídicích otvorů 26 tak, že tyto otvory jsou pokud možno co nejméně zakryty deskami 28.
První sekce 10a, která přijímá náplň, která má být tříděna, od plnicího zařízeni 12, je teoreticky zásobníkem náplně a rozprostíracím oddělením. Druhá sekce může sloužit k vyjmutí tělísek, která jsou již příliš malá a nemohou být již použita, rovněž i k odstranění libovolného cizího materiálu nebo zbytků rozemletého materiálu, zaneseného do bubnu náplní. Je však možné, aby všechny tyto funkce byly provedeny první sekcí 10a.
Další sekce bubnu provádějí skutečné třídění mlecích tělísek do jednotlivých tříd podle jejich velikosti, přičemž tato tělíska jsou tříděna od rozměrově nejmenších k největším ve směru od vstupu bubnu kjeho výstupu. Za předpokladu, že se velikost třídicích otvorů 26 progresivně zvyšuje přes sekce 10c, lOd a lOe, je možné roztřídit mlecí tělíska do čtyř rozdílných velikostí, zejména do tří velikostí, roztříděných příslušnými sekcemi 10c, lOd a lOe, rovněž i do největší velikosti, ponechané zařízením na jeho výstupu.
Za podmínky, že jednotlivé sekce jsou vzájemně zaměnitelné, je možné v závislosti na náplni, která má být tříděna, zdvojnásobit jednu sekci. Je nutné rovněž připomenout, že volba pěti sekcí není pouze jedním provedením vynálezu, a že je bez problémů možné zvýšit nebo snížit počet sekcí v případě, že je to žádoucí. Zařízení je tudíž velmi flexibilní, pokud jde o jeho modifikace.
-3CZ 287438 B6
Stran specifického tvaru uvedených otvorů mohou být řady těchto otvorů vzájemně šachovnicově uspořádány, což zvyšuje počet otvorů a rovněž i specifickou plochu pro třídění.

Claims (9)

1. Zařízení pro třídění pevných předmětů, obsahující horizontální nebo nepatrně skloněný otočný buben (10), skrze který procházejí předměty, které mají být tříděny, a jehož stěna je opatřena kalibrovanými třídicími otvory (26), přičemž otočný buben (10) obsahuje v podélném směru množinu sekcí (10a, 10b, 10c, lOd, lOe) a velikost třídicích otvorů (26) se zvětšuje od jedné sekce k následující sekci ve směru postupu předmětů, které mají být tříděny, vyznačené tím, že každá uvedená sekce obsahuje stěnu ve tvaru komolého kužele, konvergující ve směru postupu předmětů, které mají být tříděny, a třídicí otvory (26) mají formu štěrbin, které se rozšiřují ve směru postupu předmětů, které mají být tříděny.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že obsahuje otočný buben (10), který je proveden jako modulární a že každá jeho sekce je nezávislou jednotkou, odnímatelně připevněnou k přilehlé sekci.
3. Zařízení podle nároku 2, vyznačené tím, že každá uvedená sekce při každém jejím konci obsahuje prstencovou přírubu (14, 16) tak, že prstencová příruba jedné sekce je spojena s přilehlou přírubou sousední sekce.
4. Zařízení podle nároku 2, vyznačené tím, že alespoň dvě koncové příruby při vstupu a výstupu bubnu (10) jsou uzpůsobeny do formy nosného a pojížděného povrchu, přičemž jsou neseny válci (18,20).
5. Zařízení podle některého z nároků laž4, vyznačené tím, že stěny třídicích otvorů (26) jsou zešikmeny tak, že se rozbíhají z vnitřku ven ve směru, kterým předměty procházejí těmito otvory.
6. Zařízení podle některého z nároků laž5, vyznačené tím, že třídicí otvory (26) jsou odkloněny od směru postupu předmětů.
7. Zařízení podle některého z nároků laž6, vyznačené tím, že obsahuje vodicí desky (28), které jsou připevněny k vnitřní straně stěny každé sekce, a to více nebo méně kolmo ke stěně každé sekce, a které jsou uspořádány do tvaru spirály za účelem vedení předmětů ve směru jejich postupu.
8. Zařízení podle některého z nároků 1 až 7, vyznačené tím, že sklon vodicích desek (28) odpovídá sklonu třídicích otvorů (26).
9. Zařízení podle některého z nároků 1 až 8, vyznačené tím, že obsahuje výklopnou výsypku, která je rozdělena do oddělení, rozložených podél celé délky otočného bubnu (10), a která je uspořádána pod tímto otočným bubnem (10).
CZ19973484A 1996-04-04 1996-04-04 Zařízení pro třídění pevných předmětů CZ287438B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19973484A CZ287438B6 (cs) 1996-04-04 1996-04-04 Zařízení pro třídění pevných předmětů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19973484A CZ287438B6 (cs) 1996-04-04 1996-04-04 Zařízení pro třídění pevných předmětů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ348497A3 CZ348497A3 (cs) 2000-08-16
CZ287438B6 true CZ287438B6 (cs) 2000-11-15

Family

ID=5466816

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19973484A CZ287438B6 (cs) 1996-04-04 1996-04-04 Zařízení pro třídění pevných předmětů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ287438B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ348497A3 (cs) 2000-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69708953T2 (de) Trennvorrichtung für Getreide
EP3785813B1 (de) Schüttgutreinigungsvorrichtung mit einem hohlen tragrahmen
EP0818566B1 (en) Double-cylinder opener and relative process for opening and cleaning staple fibre by progressive action
SK281973B6 (sk) Zariadenie na triedenie pevných predmetov
DE3937151A1 (de) Beschickungsvorrichtung fuer eine doppelstrangmaschine der tabakverarbeitenden industrie
CA1323333C (en) Method and apparatus for sorting wood chips
US4207987A (en) Apparatus and method for spiral separation of materials
CZ287438B6 (cs) Zařízení pro třídění pevných předmětů
KR101676167B1 (ko) 다중 정선수단을 구비한 콩 선별장치
CN212384087U (zh) 油菜籽快速分选装置
RU2231401C2 (ru) Зерноочистительная машина
CN112156985B (zh) 油菜籽无级可调分选装置
MXPA97007185A (en) Machine to classify solid objects
AU601053B2 (en) Apparatus for noble metal recovery
US1765291A (en) Tumbling-mill structure
DE19841067C1 (de) Vorrichtung zur Naßtrennung und -reinigung organischer und mineralischer Bestandteile aus Stoffgemischen
US1218634A (en) Roller-mill.
DE3741071C2 (de) Vorrichtung zum Sortieren von Bauschutt in Baustoff und demgegenüber leichtere Bestandteile
US640734A (en) Grain-cleaner.
US3527401A (en) Drum centrifuge with rotating worm conveyor
KR200344118Y1 (ko) 착탈식 마늘쪽 분리 및 선별장치
KR19990037545U (ko) 벼 선별기
AT291725B (de) Etagensiebmaschine
SU1447944A1 (ru) Устройство дл сортировки сем н хлопчатника
DE1532088C (de) Maschine zum Entrippen und Sichten von Tabak oder anderem blättrigem Gut

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050404