CZ28727U1 - Ochranná vrstva Zr Nbl% proti nežádoucím korozním procesům - Google Patents

Ochranná vrstva Zr Nbl% proti nežádoucím korozním procesům Download PDF

Info

Publication number
CZ28727U1
CZ28727U1 CZ2015-31337U CZ201531337U CZ28727U1 CZ 28727 U1 CZ28727 U1 CZ 28727U1 CZ 201531337 U CZ201531337 U CZ 201531337U CZ 28727 U1 CZ28727 U1 CZ 28727U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
polycrystalline diamond
alloy
nbl
diamond layer
Prior art date
Application number
CZ2015-31337U
Other languages
English (en)
Inventor
karohlĂ­d Jan Ĺ
koda Radek Ĺ
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní, Ústav energetiky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní, Ústav energetiky filed Critical České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní, Ústav energetiky
Priority to CZ2015-31337U priority Critical patent/CZ28727U1/cs
Publication of CZ28727U1 publication Critical patent/CZ28727U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Chemical Vapour Deposition (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Description

Oblast techniky
Předkládané řešení se týká ochrany povrchu zirkoniové slitiny Zr Nbl% proti nežádoucím, zejména korozním, změnám a procesům.
Dosavadní stav techniky
Slitiny Zr Nbl%, jejichž složení je 1 % Nb, 0,12 % Fe, 0,13 % O, zbytek Zr, jsou standardně vystavovány vysokému tlaku, teplotě a specifickému vodnímu prostředí. Je tedy třeba omezit korozi povrchu slitiny Zr Nbl% a zabránit reakci mezi povrchem slitiny Zr Nbl% a vodní párou. Zejména v parním prostředí při teplotách nad 800 °C dochází k tak zvané vysokoteplotní oxidaci, která může mít za následek zničení slitiny. Jedná se o silně exotermickou a vysoce autokatalytickou reakci mezi povrchem slitiny Zr Nhl% a vodní párou, během které dochází již ke značné disociaci molekul vodní páry a následnému vzniku oxidu zirkoničitého, vodíku a uvolnění velkého množství tepla. Doposud se otázka omezení koroze povrchu slitiny Zr Nbl% neřešila.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody odstraňuje pokrytí povrchu zirkoniových slitin Zr Nbl% ochrannou vrstvou, která je tvořená homogenní polykrystalickou diamantovou vrstvou připravenou metodou depozice z plynné fáze bez použití seedingu, tedy bez mechanického nanesení zárodků pro růst krystalů před depozicí. Tato diamantová vrstva má tloušťku v rozmezí 100 mn až 50 pm, kde velikost krystalických zm ve vrstvě je v rozmezí 10 nm až 500 nm. Maximální obsah nediamantového uhlíku je 25 mol. %, celkový obsah neuhlíkových nečistot je maximálně do 0,5 mol. %, povrchová drsnost polykrystalické diamantové vrstvy má hodnotu RMS drsnosti menší než 80 nm a tepelná vodivost vrstvy se pohybuje v rozmezí 1000 až 1900 W.mÝK'1.
Použitím této ochranné homogenní polykrystalické diamantové vrstvy jsou slitiny Zr Nbl% chráněny proti nežádoucím změnám a procesům. Polykrystalická diamantová vrstva chrání povrch slitin Zr Nbl% před vysokoteplotní korozí, při níž dochází k mechanickému selhání celého systému. Vrstva polykrystalického diamantu žábrám také reakci mezi povrchem slitiny Zr Nbl % a vodní párou. Během této reakce dochází k disociaci molekul vodní páry a následnému vzniku oxidu zirkoničitého, vodíku a uvolnění velkého množství tepla. Ochranná vrstva tedy brání vzniku vodíku, a zároveň brání uvolnění velkého množství reakčního tepla.
Navrhované řešení prodlouží životnost komponentů a v případě vystavení slitiny Zr Nbl% vysokým teplotám zvyšuje odolnosti vůči vysokoteplotní oxidaci.
Objasnění výkresů
Uvedené řešení bude dále ilustrováno pomocí Obr. 1 a Obr. 2. Na Obr. 1 je Ramanovo spektrum na dvou místech homogenní polykrystalické diamantové vrstvy pokrývající vzorek palivového článku ze slitiny Zr Nbl%. Na Obr. 2 je vidět povrch ochranné polykrystalické diamantové vrstvy připravenou metodou bez použití seedingu.
Příklady uskutečněni technického řešení
Navrhovaným řešením a předmětem tohoto užitného vzoru je ochrana povrchu slitin Zr Nbl% polykrystalickou diamantovou vrstvou. Diamant má vysokou tepelnou vodivost a stabilitu, nízkou chemickou reaktivitu a nedegraduje s časem. Povrch prvků ze slitin Zr Nbl% bude pokryt homogenní polykrystalickou diamantovou vrstvu připravenou pomocí metody Chemical vapor deposition (CVD), s typickým sloupcovým charakterem růstu diamantových krystalitů. Metoda CVD, tedy depozice z plynné fáze, znamená, že diamant je připraven rozkladem směsi metanu
-1 CZ 28727 Ul a pracovních plynů, za sníženého tlaku od 0,001 kPa do 10 kPa a při relativně nízké teplotě substrátu, typicky 250 až 1000 °C.
Polykrystalická diamantová vrstva vhodná pro ochranu povrchu slitin Zr Nbl% má tloušťku 100 nm až 50 pm a velikost krystalických zrn ve vrstvě je v rozmezí 10 nm až 500 nm. Chemickým složením lze vrstvu specifikovat na základě maximálního obsahu nediamantového uhlíku, kterého obsahuje maximálně 25 mol. %, a celkovým obsahem neuhlíkových nečistot o maximální hodnotě do 0,5 mol. %. Povrchová drsnost polykrystalické diamantové vrstvy nesmí překračovat hodnotu RMS drsnosti 80 nm. Tepelná vodivost vrstvy se pohybuje v rozmezí 1000 až 1900 W.nU.K'1.
Krystalický diamant má pevnou a rigidní izotropní strukturu, tedy má krychlovou krystalickou soustavu, sestávající z uhlíků vázaných pevnými kovalentními vazbami. Naproti tomu uhlíkové atomy v anizotropním grafitu jsou vázány různými σ a π vazbami šesterečné krystalické soustavy. V rámci specifické konfigurace je jeden elektron slaběji vázán a přispívá tak k podstatně vyšší elektrické vodivosti grafitu ve srovnání s diamantem. Celý systém je tvořen stabilními rovinnými strukturami, vzájemně vázanými Van der Waalsovými silami, čímž vznikne tak měkký, poddajný a zároveň odolný materiál.
Za standardních provozních podmínek jaderného reaktoru si polykrystalická diamantová vrstva zachová své původní vlastnosti a bude se podílet jednak na odvodu tepla, uvolněného v reaktoru, a zároveň bude chránit pokrytý povrch před nežádoucími chemickými reakcemi a změnami složení struktury, souvisejícími s difúzí atomů vodíku z disociovaných molekul vody do slitiny Zr Nbl%. Polykrystalická diamantová vrstva dále omezí především nežádoucí vysokoteplotní chemickou reaktivitu povrchu slitiny Zr Nbl%, a tím i vysokoteplotní oxidaci vodní párou s následným vznikem oxidu zirkoničitého a výbušného vodíku. Při teplotně vyvolaných změnách slitiny Zr Nbl% bude výhodou směsný charakter ochranné uhlíkové vrstvy, který kromě krystalických diamantových zrn sp3 hybridizovaného uhlíku obsahuje i pružnou amorfní fázi sp2 hybridizovaného uhlíku, schopnou dobře sledovat objemové změny kovového substrátu, aniž dojde k porušení integrity ochranné vrstvy.
Dojde-li k zahřátí systému na teplotu 950 °C, ochranná polykrystalická diamantová vrstva se zachová. Tato ochranná vrstva zhorší podmínky pro další vysokoteplotní degeneraci povrchu, a to i pasivační vrstvy, případné kalení slitiny Zr Nbl% a dále snižuje pravděpodobnost výbuchu vodíku v prostředí vodní páry.
Dále je uveden příklad konkrétního dopadu použití ochranné polykrystalické homogenní diamantové vrstvy, Obr. 1 a Obr. 2.
Vzorek palivového článku ze slitiny Zr Nbl%, homogenně pokrytý 300 nm tlustou polykrystalickou diamantovou vrstvou metodou depozice z plynné fáze, je uveden na Obr. 1. Jedná se o Ramanovo spektrum na dvou místech homogenní polykrystalické diamantové vrstvy pokrývající vzorek palivového článku ze slitiny Zr Nbl%, a to v základním stavu, křivky a a b, i po vystavení teplotním podmínkám simulujícím prostředí v jaderném reaktoru, křivky c a d. Na Obr. 1 píky Ramanových spekter ukazují vibrační stavy různých fází uhlíku v ochranné vrstvě po expozici vprostředí simulujícím teplotně-tlakové podmínky v jaderném reaktoru. Po simulaci havarijních podmínek při teplotě 950 °C v jaderném reaktoru je krystalický diamant ve vrstvě stále přítomen. Ramanova spektra změřená na různých místech povrchu vzorku potvrzují přítomnost směsi diamantové fáze. Vibrační pík u 1332 cm'1 odpovídá sp3 hybridizovanému uhlíku, dále jen C, to je diamantové fázi ve vrstvě. Vibrace v oblasti 1450 až 1650 cm'1 odpovídají sp2 hybridizovanému C, tedy nediamantové fázi C zastoupené v polykrystalické diamantové vrstvě. Spektra byla získána z různých míst polykrystalickou diamantovou vrstvou pokrytého vzorku bez další úpravy.
Na Obr. 2 je vidět povrch ochranné polykrystalické diamantové vrstvy připravené metodou bez použití seedingu.
-2CZ 28727 Ul
Po simulaci havarijních podmínek v jaderném reaktoru, tedy po zahřátí v parním prostředí na teplotu 950 °C, zachová polykrystalická diamantová vrstva svou integritu, složení i protektivní schopnost.
Průmyslová využitelnost
Výše uvedená ochrana povrchů slitin Zr Nbl% homogenní polykrystalickou diamantovou vrstvou může být aplikována na celou řadu funkčních prvků různých zařízení (např. jaderných reaktorů) zejména v korozním vysokoteplotním parním prostředí.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Ochranná vrstva slitiny Zr Nbl% proti nežádoucím korozním procesům, kde tato slitina je ío používaná v jaderných reaktorech, vyznačující se tím, že je tvořená homogenní polykrystalickou diamantovou vrstvou připravenou metodou depozice z plynné fáze bez použití seedingu a mající tloušťku v rozmezí 100 nm až 50 pm, kde velikost krystalických zrn ve vrstvě je v rozmezí 10 až 500 nm, přičemž maximální obsah nediamantového uhlíku je 25 mol. %, celkový obsah neuhlíkových nečistot je maximálně do 0,5 mol. %, povrchová drsnost polykrysta15 lické diamantové vrstvy má hodnotu RMS drsnosti menší než 80 nm a tepelná vodivost vrstvy se pohybuje v rozmezí 1000 až 1900 W.mÁK'1.
CZ2015-31337U 2015-07-20 2015-07-20 Ochranná vrstva Zr Nbl% proti nežádoucím korozním procesům CZ28727U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31337U CZ28727U1 (cs) 2015-07-20 2015-07-20 Ochranná vrstva Zr Nbl% proti nežádoucím korozním procesům

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31337U CZ28727U1 (cs) 2015-07-20 2015-07-20 Ochranná vrstva Zr Nbl% proti nežádoucím korozním procesům

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28727U1 true CZ28727U1 (cs) 2015-10-19

Family

ID=54361317

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31337U CZ28727U1 (cs) 2015-07-20 2015-07-20 Ochranná vrstva Zr Nbl% proti nežádoucím korozním procesům

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28727U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10916352B2 (en) Nuclear reactor having a layer protecting the surface of zirconium alloys
Kota et al. Isothermal and cyclic oxidation of MoAlB in air from 1100° C to 1400° C
Malherbe Diffusion of fission products and radiation damage in SiC
Liu et al. Effect of air exposure on hydrogen storage properties of catalyzed magnesium hydride
Zuno-Silva et al. Kinetics of formation of Fe2B layers on AISI S1 steel
Mishchenko et al. Uranium nitride advanced fuel: an evaluation of the oxidation resistance of coated and doped grains
Zeng et al. Oxidation behavior of CrSi coatings on Zry-4 substrates in 1200 C steam environment
Bhattacharya et al. Improving stability of ALD ZrN thin film coatings over U-Mo dispersion fuel
CZ28727U1 (cs) Ochranná vrstva Zr Nbl% proti nežádoucím korozním procesům
Cekić et al. Kinetics of hydrogen absorption in Zr-based alloys
Varin et al. The effects of the nanometric interstitial compounds TiC, ZrC and TiN on the mechanical and thermal dehydrogenation and rehydrogenation of the nanocomposite lithium alanate (LiAlH4) hydride
Chaia et al. An overview of the oxidation performance of silicide diffusion coatings for vanadium-based alloys for generation IV reactors
CN106835066A (zh) 一种金属表面石墨烯钝化处理防腐涂层的方法
CZ28728U1 (cs) Antikorozní ochranná vrstva povrchu slitiny Zr Snl% Nbl%
CZ27964U1 (cs) Polykrystalická diamantová vrstva chránící povrch zirkonových slitin M5
CZ29370U1 (cs) Ochrana povrchu zirkoniových slitin polykrystalickými diamantovými filmy proti korozním změnám v prostředí tlakovodních jaderných reaktorů
Huang et al. First-principles study on mechanical properties and electronic structures of Ti–Al intermetallic compounds
CZ26367U1 (cs) Vrstva chránící povrch zirkoniových slitin užívaných v jaderných reaktorech
CN102424948A (zh) 一种采用包埋渗工艺在Ni基高温合金上制备CoAlNi涂层的方法
Chou et al. Oxidation behavior of rhenium at high temperatures
Yang et al. Elastic properties and electronic structures of Mg Ce intermetallic compounds from first‐principles calculations
Songa et al. An Investigation into the Cause for the Hydrothermal Corrosion of CrxAl1-x diffused CVD SiC
Kratochvílová et al. Polycrystalline Diamond Coating Protects Zr Cladding Surface Against Corrosion in Water‐Cooled Nuclear Reactors: Nuclear Fuel Durability Enhancement
Fleming Oxidation‐led decomposition of hexagonal boron nitride coatings on alloy substrates at 900° C: Chromia‐formers
Anousha et al. Structural and corrosion properties of SiCâ NiCr nanocomposite coating on Zr substrate in high temperature

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20151019

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190720