CZ284562B6 - Zařízení a způsob kontinuálního zpracování plochých, zejména textilních útvarů - Google Patents

Zařízení a způsob kontinuálního zpracování plochých, zejména textilních útvarů Download PDF

Info

Publication number
CZ284562B6
CZ284562B6 CZ932707A CZ270793A CZ284562B6 CZ 284562 B6 CZ284562 B6 CZ 284562B6 CZ 932707 A CZ932707 A CZ 932707A CZ 270793 A CZ270793 A CZ 270793A CZ 284562 B6 CZ284562 B6 CZ 284562B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
liquid
flat
strip
cover strip
sections
Prior art date
Application number
CZ932707A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ270793A3 (en
Inventor
Gerd Geiger
Original Assignee
Degerdon Co., Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degerdon Co., Gmbh filed Critical Degerdon Co., Gmbh
Publication of CZ270793A3 publication Critical patent/CZ270793A3/cs
Publication of CZ284562B6 publication Critical patent/CZ284562B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06BTREATING TEXTILE MATERIALS USING LIQUIDS, GASES OR VAPOURS
    • D06B23/00Component parts, details, or accessories of apparatus or machines, specially adapted for the treating of textile materials, not restricted to a particular kind of apparatus, provided for in groups D06B1/00 - D06B21/00
    • D06B23/04Carriers or supports for textile materials to be treated
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06BTREATING TEXTILE MATERIALS USING LIQUIDS, GASES OR VAPOURS
    • D06B3/00Passing of textile materials through liquids, gases or vapours to effect treatment, e.g. washing, dyeing, bleaching, sizing, impregnating
    • D06B3/10Passing of textile materials through liquids, gases or vapours to effect treatment, e.g. washing, dyeing, bleaching, sizing, impregnating of fabrics

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

Zařízení ke kontinuálnímu zpracování plochých tvarů (10), položených na nosmém pásu (8), sestává z alespoň jednoho úseku (2) s kapalinou z prostředků, způsobujících relativní pohyb kapaliny a plochého útvaru (10). Před úsekem (2) s kapalinou jsou prostředky (16) pro přívod krycího pásu (11) pro položení přes ploché útvary (10) a za úsekem (2) s kapalinou jsou prostředky (17) pro zvedání krycího pásu (11) od plochých útvarů (10). Nosný pás (8) a krycí pás (11) mají rozílnou kvalitu, přičemž zejména nosný pás (8) je proveden z tužšího materiálu než krycí pás (11). Alespoň jeden úsek (2) s kapalinou obsahuje přívod (3) a odvod (4), popřípadě přepad, zejména do sousedního úseku (2) s kapalinou.ŕ

Description

Vynález se týká způsobu kontinuálního zpracování plochých útvarů, zejména textilních útvarů, položených na nosném pásu, alespoň jednou kapalinou obsahující alespoň jednu aktivní přísadu, přičemž plochý útvar se před zpracováním zakryje krycím pásem, který se po zpracování od plochého útvaru zase nadzvedne, a přičemž ploché útvary a kapalina se pohybují relativně vůči sobě. Ve smyslu vynálezu může přitom samotná kapalina být aktivní přísadou, například tehdy, kdy se jedná o rozpouštědlo. Vynález se dále týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Takové způsoby a zařízení se používají zejména v textilním odvětví, i když mohou být použity i v jiných odvětvích, jako je papírenský nebo kožedělný průmysl.
Ve výšivkářském průmyslu jsou zpracovávány dimethylketonem například bavlněné nebo polyesterové krajky, vyšité na acetátovém hedvábí, popřípadě krajky z vlny, polyamidu, viskózy nebo polyakrylnitrilu, vyšité na acetátovém hedvábí, přičemž acetátové hedvábí, sloužící jako nosná struktura pro výšivky, se v dimethylketonu rozpustí a krajky, protože jsou proti dimethylketonu odolné, zůstanou.
Jeden z doposud známých způsobu zpracování probíhá v několika krocích. Výšivky ve formě několika vyšitých jednotlivých motivů nebo i ve formě „Alloverských výšivek“ se pokládají na nosný pás, který všeobecně sestává z polyesteru. Tento nosný pás se s položenou výšivkou navine na naviják a zaváže nebo se složí do balíku a upevní v přidržovacím rámu. Viják, popřípadě přidržovací rám, se vloží do nádrže vyplněné dimethylketonem a v této leptací lázni se jím po určitou dobu pohybuje. Lázeň, tvořená tímto rozpouštědlem, se několikrát vymění, dokud se základní tkanina, nesoucí výšivkové motivy, zcela nerozpustí. Potom následuje krátké odstřeďování pro předběžné vysušení vijáku, popřípadě balíku, od rozpouštědla pro následující sušení. Potom se viják rozváže a rozvine, respektive balík vyjme z přidržovacího rámu a roztáhne, výšivkové motivy nebo výšivkové pásy, přiléhající na nosný pás, se suší na vysoušecím stole a odebírají.
Tyto zpracovávací způsoby, obsahující několik na sobě nezávisle prováděných kroků, mají v důsledku různých neproduktivních vedlejších prací, jako je například navinování, skládání, přeprava, odvíjení nebo rozkládání, neproduktivní vedlejší časy, které mohou činit až 50 procent doby potřebné pro provedení celého zpracování. K tomu přistupuje to, že po provedeném zpracování výšivek by měly být tyto výšivky v takovém stavu, že by bez dalšího zpracování, jako je napínání nebo žehlení, mohly být dále použity a popřípadě přiváděny přímo do balicího zařízení. Dále je u těchto známých způsobů zpracování pro bezezbytkové rozpuštění základního materiálu, to jest acetátového hedvábí, stočeného do navijáků nebo složeného do balíků, které jsou vždy vícevrstvé a relativně tlusté, zapotřebí vysokých koncentrací rozpouštědel a/nebo dlouhých prodlev v za sebou následujících rozpouštěcích lázních.
Úkolem vynálezu je vytvořit způsob a zařízení ke zpracování plochých útvarů, zejména textilních, u nichž budou neproduktivní vedlejší časy zkráceny na minimum, množství a/nebo koncentrace aktivních přísad v kapalinové lázni bude podstatně menší, a kterými se zaručí, že zpracování plochých útvarů nebude mít vliv na jejich tvarovou stálost, takže odpadne jejich další případné zpracování.
- 1 CZ 284562 B6
Podstata vynálezu
Uvedený úkol splňuje způsob kontinuálního zpracování plochých útvarů, zejména textilních útvarů, položených na nosném pásu, alespoň jednou kapalinou obsahující alespoň jednu aktivní přísadu, přičemž plochý útvar se před zpracováním zakryje krycím pásem, který se po zpracování od plochého útvaru zase nadzvedne, a přičemž ploché útvary a kapalina se pohybují relativně vůči sobě, podle vynálezu, jehož podstatou je, že plochý útvar, nosný pás a krycí pás se vedou alespoň dvěma úseky s kapalinou s rozpuštěnou, suspendovanou nebo emulgovanou aktivní přísadou a/nebo plochý útvar, nosný pás a krycí pás se podrobí různým prodlevám v alespoň dvou úsecích s kapalinou.
Plochý útvar sestává s výhodou částečně z esteru celulózy, zejména z 2,5 acetátu, a že aktivní přísadou je dimethylketon nebo kyselina mravenčí, přičemž textilní plochý útvar obsahuje kromě toho materiály odolné vůči aktivní přísadě, jako bavlnu nebo polyester.
Plochý útvar, nosný pás a krycí pás se s výhodou udržují v napnutém stavu a kapalinou obsaženou v alespoň jednom úseku s kapalinou se vedou rychlostí stejnou pro plochý útvar, nosný pás a krycí pás.
Nosný pás, plochý útvar a krycí pás se s výhodou vedou úseky tak, že, uvažováno ve směru zpracování, se koncentrace aktivní přísady zvyšuje.
Nosný pás, plochý útvar a krycí pás se s výhodou vedou alespoň jedním úsekem s kapalinou, který obsahuje jako aktivní přísadu organické rozpouštědlo, zejména perchlorethylen, do něhož se popřípadě přidají vodou aktivní substance a/nebo voda.
Po průchodu úseku s kapalinou, obsahujícího organické rozpouštědlo, uvažován ve směru zpracování, se s výhodou provede průchod dalším úsekem s kapalinou, obsahujícím apretační a/nebo impregnační a/nebo protimolové a/nebo baktericidní prostředky.
Plochý útvar je s výhodou proveden z polyvinylalkoholu, popřípadě zjeho derivátu, a že aktivní přísadou je voda, přičemž způsob se provádí zejména při pokojové teplotě.
Uvedený úkol dále splňuje zařízení k provádění způsobu podle vynálezu ke kontinuálnímu zpracování plochých útvarů, zejména textilních útvarů, položených na nosném pásu, alespoň jednou kapalinou, obsahující alespoň jednu aktivní přísadu, v úseku s kapalinou, obsahující prostředky, způsobující relativní pohyb kapaliny a plochého útvaru, přičemž, uvažováno ve směru zpracování, před úsekem s kapalinou jsou upraveny prostředky pro přívod krycího pásu pro položení přes plochý útvar a za úsekem s kapalinou prostředky pro zvedání krycího pásu od plochého útvaru, přičemž podstatou vynálezu je, že obsahuje alespoň dva úseky s kapalinou a/nebo dále obsahuje prostředky pro dosažení různých prodlev plochého útvaru v alespoň dvou úsecích s kapalinou.
Pod plochými útvary se v rámci vynálezu myslí vedle textilních útvarů z tkaných nebo pletených materiálů i ploché útvary ve formě rouna nebo fólie.
Tím, že se ploché útvary, které jsou položeny na nosném pásu, ještě navíc zakryjí krycím pásem, a potom teprve probíhá zpracování v alespoň jednom úseku s kapalinou, v níž je obsažena alespoň jedna kapalina obsahující alespoň jednu aktivní přísadu, se umožní fixování plochých útvarů mezi nosným pásem a krycím pásem a jejich zpracování v tomto vloženém stavu. Přitom je zaručeno, že ploché útvary se zpracují v podstatě bez jakéhokoliv ovlivnění jejich tvaru. Menší množství aktivních přísad a/nebo jejich koncentrace, účinné zpracování a zvýšená pracovní rychlost jsou podstatnými výhodami způsobu a zařízení podle vynálezu.
-2CZ 284562 B6
Nosný pás a krycí pás, které jsou provedeny z materiálu, odolného vůči aktivní přísadě, jakým je například polyester pro případ, že se jako aktivní přísady použije dimethylketonu, mají rozdílnou kvalitu. Přitom by měl být nosný pás, na nějž se pokládají textilní ploché útvary, a na němž jsou tyto ploché útvary vedeny alespoň jedním úsekem s kapalinou pro zpracování touto kapalinou, a z něhož se, popřípadě po průchodu sušicím zařízením, opět snímají, proveden ze silnějšího materiálu než krycí pás, který se podle vynálezu alespoň při vlastní zpracovávací fázi kapalinou, obsahující aktivní přísadu, na ploché útvary, položené na nosném pásu, přiloží. Tím se dosáhne toho, že ploché útvary zůstanou po zvednutí krycího pásu, což se podle vynálezu provede po jejich zpracování kapalinou, ležet na nosném pásu a nezvedají se spolu s krycím pásem. To se ukázalo jako výhodné, například pro zpracování výšivek, jako výšivkových motivů na acetátovém hedvábí, při vytvoření nosného pásu z polyesterového materiálu vyztuženého skleněnými vlákny a krycího pásu z polyesterového záclonového materiálu. Podle materiálu zpracovávaných plochých útvarů a pracovní kapaliny, popřípadě použité aktivní přísady, je možno provést nosný pás a krycí pás i z jiných materiálů, podle znalostí příslušných odborníků.
Nosný pás, plochý útvar a krycí pás se vedou přes alespoň jeden vodicí válec a alespoň dva vodicí válce vedou složený dvojitý pás a zpracovávaný textilní plochý útvar kolem vodícího válce. Tím je dosaženo rovnoměrného a kontinuálního vedení zpracovávacím zařízením. Vodicí válec je s výhodou vytvořen jako třecí válec, může však být i poháněn. Protože vodicí válec je v podstatě uspořádán v úseku s kapalinou, mohou se, v případě že je opatřen pohonem, vyskytnout problémy s utěsněním, zejména tehdy, když mají použité kapaliny agresivní charakter. Když je nosný pás vytvořen jako nekonečný pás, může být pohon tohoto nosného pásu upraven na libovolném místě mimo úseky s kapalinou.
Krycí pás, který může být s výhodou - stejně jako nosný pás - vytvořen jako nekonečný pás, je s výhodou přiváděn, popřípadě nadzvedáván válci, přičemž aby - jak je výše popsáno - tenčí a měkčí krycí pás zakryl zpracovávané ploché útvary bezpečně po celé šířce, je přívodní válec proveden jako takzvaný roztahovací válec.
Napínací zařízení nosného pásu a/nebo krycího pásu, s výhodou však obou pásů, zaručují dobré fixování plochých útvarů mezi oběma pásy. Kromě toho se tímto způsobem dosáhne toho, že nosný a krycí pás jsou vedeny uspořádáním válců stejnou rychlostí, čímž se zabrání posunutí nebo zdeformování plochých útvarů, vložených mezi těmito pásy. Krycí pás je přitlačován na poháněný nosný pás, čímž je s výhodou unášen, takže odpadnou eventuální synchronizační zařízení. Má-li být kvalita materiálů obou pásů velmi rozdílná, takže tímto způsobem není dosaženo synchronního průběhu vzniklého dvojitého pásu, musí být i pro krycí pás upraven zvláštní pohon, přičemž synchronního průběhu obou pásů stejnou rychlostí se potom dosáhne pomocí synchronizačního zařízení.
Za úsekem s kapalinou v němž probíhá zpracování ústřižkovitých plochých útvarů nebo pásových plochých útvarů kapalinou obsahující aktivní přísadu, může být upraveno sušicí zařízení, sestávající z eventuálně uzavřené komory, zajištěné proti výbuchu, a - podle použitých kapalin a aktivních přísad - z cirkulačního a/nebo odsávacího zařízení, s výhodou s regeneračním zařízením pro unikající aktivní přísady.
Krycí pás se zvedá všeobecně před tím, než je nosný pás s na něm položenými již zpracovanými plochými útvary zaváděn do sušicího zařízení, aby sušení probíhalo rychleji, přesto však, zejména u jemných plochých útvarů, musí existovat možnost zvedání krycího pásu až po skončení sušení.
Vedení dvojitého pásu s vloženým plochým, zejména textilním, útvarem kolem vodicích válců může probíhat i pomocí trubkových dosedacích válců, které jsou uspořádány mezi jednotlivými vodícími válci a dosedají na ně. Tím vznikne větší úhel opásání, zajišťující bezpečnější unášení krycího pásu spolu s nosným pásem.
-3 CZ 284562 B6
Je-li zapotřebí, jak je uvedeno výše, pro zpracování plochých výšivek upravit za sebou několik zpracovávacích kroků kapalinou, obsahující aktivní přísadu, je nutno upravit několik úseků s kapalinou, kterými je dvojitý pás se zpracovávaným plochým útvarem veden. Tyto úseky 5 s kapalinou mohou být uspořádány například vedle sebe tak, že kapalina může přetékat z jednoho úseku do sousedního proti směru průchodu dvojitého pásu. Tím je provedeno takzvané protiproudé zpracování. Nezpracovaný plochý útvar je zpracováván v tomto případě kapalinou, v níž je menší koncentrace aktivní přísady, zatímco v posledním úseku (bráno vůči směru zpracování) je plochý útvar, již zpracovaný v předchozích úsecích, zpracováván kapalinou 10 s maximální možnou koncentrací neboli čistotou aktivních přísad.
Jsou-li válce uspořádané alespoň v úsecích s kapalinou provedeny jako perforovaná dutá tělesa, je zpracování kapalinou účinnější, a doba prodlevy v jednotlivých úsecích se tím zkrátí.
Počet zpracovávacích úseků s kapalinou závisí na několika faktorech. Zařízení, sloužící pro chemické čištění zejména textilních útvarů, mohou podle stupně zašpinění - zejména pracovních oděvů dělníků z obroben - obsahovat dva až tři úseky s kapalinou, obsahující organická rozpouštědla různé koncentrace, přičemž se může pracovat uvedeným protiproudým způsobem. Mají-li být však provedeny ještě další zpracovávací kroky, jako impregnování vyčištěných 20 plochých, zejména textilních, útvarů a/nebo apretování a/nebo nanášení prostředků proti molům nebo baktericidních prostředků, je nutno připojit další úseky s kapalinou. Tímto způsobem je možno provádět kontinuální zpracování plochých útvarů bez časově náročných vedlejších prací. Pro tyto způsoby zpracovávání jsou nosný pás a/nebo krycí pás a výhodou provedeny z kovové tkaniny nebo rovněž ze skleněné tkaniny potažené teflonem.
Pro zpracování bavlněných nebo polyesterových plochých útvarů, umístěných na esteru celulózy jako nosném materiálu, přičemž se jedná zejména o 2,5 acetát, postačí upravení - například při průchozí rychlosti dvojitého pásu 3 až 5 m/s - všeobecně čtyři úseky s kapalinou. Počet těchto úseků však závisí i na koncentraci aktivní přísady v použité kapalině, v závislosti na době 30 prodlevy. Přívod aktivní přísady je s výhodou regulován. Tato regulace se může řídit podle měření zákalu - pro zjištění čistoty - nebo podle měření hmotnosti - pro zjištění koncentrace a to buď v prvním nebo posledním úseku s kapalinou (viděno ve směru zpracování).
Jako výhodným nosným materiálem se ukázala tkanina nebo fólie z polyvinylalkoholu, 35 popřípadě z jeho derivátů, protože polyvinylalkohol je při pokojové teplotě rozpustný ve vodě nebo ve vodném roztoku.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje zařízení podle vynálezu se šesti úzkými úseky s kapalinou a s v podstatě kolmým vedením dvojitého pásu, obr. 2 první variantu provedení se třemi úseky s kapalinou a v podstatě vodorovným vedením dvojitého pásu, obr. 3 druhou variantu se třemi úseky s kapalinou a připojeným sušicím zařízením a obr. 4 třetí variantu provedení, u níž probíhá zpracování v jednom úseku s kapalinou.
-4CZ 284562 B6
Příklady provedení vynálezu
Na jednotlivých obrázcích jsou stejné součásti označeny stejnými vztahovými značkami a podobné součásti stejnými vztahovými značkami a různými indexy.
Nyní bude popsáno zařízení podle vynálezu, určené pro zpracování výšivek, to znamená bavlněných nebo polyesterových výšivek, vyšitých na acetátovém hedvábí, respektive na acetátové fólii. Toto zpracování se provádí dimethylketonem jako rozpouštědlem. Toto provedení je samozřejmě popsáno pouze jako příkladné.
Na obr. 1 je znázorněna pracovní komora 1 se šesti úzkými úseky 2 s kapalinou, do níž se přívodem 3 přivádí čistý dimethylketon, a z níž se odvodem 4 odvádí dimethylketon znečištěný rozpuštěným acetátovým hedvábím. Mezi jednotlivými úseky 2 s kapalinou jsou upraveny mezistěny 5, jejichž výška ve směru zpracování, naznačeném šipkou 6, přibývá. Pro vyprazdňování jednotlivých úseků 2 s kapalinou jsou upraveny vypouštěcí ventily 7. Ploché útvary 10, v tomto případě výšivky, se přivádějí po kusech. V případě, že se jedná o takzvané „Alloverské výšivky“, přivádějí se ploché útvary 10 z role (neznázoměno). Ploché útvary 10 se přivádějí do místa podávání 9 a pokládají na nekonečný nosný pás 8. Nosný pás 8 je veden přes napínací zařízení 12 a vratné válce 13, a popřípadě může být opatřen vlastním pohonem (neznázoměné). Pohon však může být proveden i přes vodicí válce 14, uspořádané nad hladinou kapaliny jednotlivých úseků 2 s kapalinou. Jednotlivé vodicí válce 14 jsou za tím účelem poháněny například společným řetězem. Pohon přes vodicí válce 15, uspořádané v úsecích 2 s kapalinou a tím alespoň částečně i v kapalině, připadá rovněž v úvahu, avšak vzhledem k problémů s utěsněním není tak výhodný.
Na nosný pás 8, nesoucí ploché útvary 10, se přikládá nekonečný krycí pás 11, vedený přívodním válcem 16, a je unášen svým přitlačováním k nosnému pásu 8. Krycí pás 11 je rovněž napínán napínacím zařízením 12a. Potom probíhají nosný pás 8, plochý útvar 10 a krycí pás 11, vedeny vodícími válci 14 a vodícími válci 15, jednotlivými úseky 2 s kapalinou. Za posledním úsekem 2b s kapalinou se krycí pás 11 opět od plochého útvaru 10 a nosného pásu 8 pomocí zvedacího válce 17 nadzvedává. Aby při tom nebyly současně zvedány volně ležící ploché útvary 10, to jest vyšívané motivy nebo vyšívané pásy, protože acetátové hedvábí se rozpustilo, je proveden krycí pás H jako tenčí a měkčí, než nosný pás 8. Osvědčilo se provedení nosného pásu 8 z polyesteru vyztuženého skleněnými vlákny a provedení krycího pásu 11 z tenké polyesterové tkaniny podobné záclonovině.
Protože je krycí pás 11 všeobecně měkčí a tenčí, může být přívodní válec 16 proveden s výhodou jako takzvaný roztahovací válec, aby krycí pás 11 zakryl nosný pás 8 a plochý útvar 10 po celé šířce. Tento roztahovací válec, který může být vytvořen jako zakřivený válec nebo i válec se zaoblenými protiběžnými, šroubovými žebry, nepoškozujícími tkaninu, se použije v podstatě jako unášený válec, pro zvýšení efektu roztahování však může být rovněž poháněn.
Zpracování plochých útvarů 10 se provádí v protiproudu, protože čistý dimethylketon se přivádí do posledního úseku 2b s kapalinou, přičemž znečištěný dimethylketon se odvádí z prvního úseku 2a s kapalinou, popřípadě se přivádí pro regeneraci do destilačního zařízení. Tím se množství použitého rozpouštědla zmenší, protože nerozpuštěné acetátové hedvábí se uvádí do styku s méně koncentrovaným dimethylketonem, zatímco již částečně rozpuštěné acetátové hedvábí se zpracovává čistým dimehylketonem o vysoké koncentraci.
Vodicí stěny 25 v jednotlivých úsecích 2 s kapalinou vedou kapalinu klikatou dráhou jednotlivými úseky 2 s kapalinou, čímž je zajištěno lepší promíchání.
-5CZ 284562 B6
Z bezpečnostních důvodů jsou zpracovávací komora 1, stejně jako jednotlivé úseky 2 s kapalinou a různé válce 13 - 17, sloužící pro vedení dvojitého pásu a plochých útvarů, chráněny proti výbuchu a vytvořeny z materiálů odolných vůči rozpouštědlům.
Na zpracovávací komoru 1 navazuje sušicí komora 18, v níž je nosný pás 8 s plochými útvary 10 veden sušicím zařízením 19, které je ve znázorněném příkladu provedeno jako děrovaná deska s topným registrem. Místo děrované desky může být upravena i topná deska, například z etemitu. Způsob vytápění závisí i na odpařované kapalině. U způsobu zpracování, při němž se používají výbušné kapaliny, se vytápění provádí horkou parou, horkou vodou nebo olejem, přičemž v úvahu u způsobu zpracování perchlorethylenem připadá i elektrické topení.
Vysušené ploché útvary 10, v tomto případě výšivky, mohou být odebírány - sušicí zařízení 19 slouží v tomto případě současně i jako odebírací místo materiálu. Protože výšivky byly po celou dobu zpracování v úsecích 2 s kapalinou fixovány mezi oběma napnutými pásy, to jest nosným pásem 8 a krycím pásem 11, nejsou ani protaženy ani zvlněny; jejichž žehlení nebo napínání pro dosažení jejich požadovaného útvaru tedy odpadá.
V daném případě otevřená sušicí komora 18 je opatřena odsávacím zařízením 20, přičemž odpařené rozpouštědlo může být eventuálně regenerováno.
Zařízení s úzkými úseky 2 s kapalinou, znázorněné na obr. 1, umožňuje velmi účinné zpracování plochých útvarů 10, jako výšivek, fixovaných mezi nosným a krycím pásem 8 a 11 po celé své délce, při jejich vedení úseky 2 s kapalinou jejich volným protékáním touto kapalinou, tedy rozpouštědlem. Tím se může zkrátit doba průchodu těmito úseky 2 s kapalinou a pracovní rychlost se zvýší.
Na obr. 2 je znázorněno alternativní provedení zařízení podle vynálezu. U tohoto provedení jsou upraveny tři zpracovávací komory la, lb a lc, obsahující vždy jeden úsek 2c, 2d a 2e s kapalinou. Každá zpracovávací komora 1 je vytvořena jako uzavřený prostor, popřípadě zabezpečený proti výbuchu, s odsávacími zařízeními 20a, 20b a 20c. Jednotlivé úseky 2 s kapalinou obsahují vždy kapalinu s eventuálně rozdílnými aktivními přísadami, popřípadě s aktivní přísadou v různých koncentracích. Do prvního úseku 2c s kapalinou (bráno ve směru zpracování, daném šipkou 6) se přivádějí ploché útvary 10 mezi nosným pásem 8 a krycím pásem 11, který je na něm položen již před úsekem 2c s kapalinou. Jak vyplývá z obr. 1, mohou i v tomto případě být nosný pás 8 a krycí pás 11 vytvořeny jako nekonečné pásy, v úvahu však připadá i jejich jednotlivé přivádění z rolí, ze kterých se odvinují, a jejich opětné navíjení do rolí po provedení zpracování plochých útvarů 10.
Vodicí válce 14 vedou dvojitý pás 8, 11 s plochým útvarem 10 v něm fixovaným kolem - podle požadovaného zpracovávacího kroku - různě uspořádaných vodicích válců 15. Uspořádání vodicích válců 15a v prvním úseku 2c s kapalinou, stejně jako uspořádání vodicích válců 15c v posledním úseku 2e s kapalinou, je tedy vhodné pro zpracovávací kroky, vyžadující relativně kratší dobu prodlevy, popřípadě mohou sloužit pro předběžné nebo dodatečné zpracování.
Uspořádání vodicích válců 15b ve středním úseku 2d s kapalinou způsobí v podstatě vodorovné vedené pásů 8 a 11 s vloženými plochými útvary 10. V tomto úseku 2d s kapalinou probíhá zpracovávací krok, vyžadující delší dobu prodlevy. Podle požadovaného zpracování může přitom kapalina tento úsek 2d úplně vyplňovat, takže vodicí válce 15b a mezi nimi vedený dvojitý pás 8, 11 se nacházejí v kapalině, přičemž kapalina může rovněž dosahovat pouze do určité výšky, například k prvnímu páru vodicích válců 15b, přičemž dvojitý pás 8, 11 nabere dostatečné množství kapaliny a při svém průchodu tímto úsekem 2d je kapalinou podroben zpracování. Kromě toho mohou být pro dodatečné zvlhčení upraveny ještě ostřikovací trubky nebo ostřikovací trysky 21, ze kterých navíc stříká kapalina, obsahující aktivní přísadu.
-6CZ 284562 B6
Po opuštění posledního úseku 2e s kapalinou se výše popsaným způsobem krycí pás 11 nadzvedává, ploché útvary 10 se popřípadě před nebo i teprve po nadzvednutí krycího pásu 11 suší a odebírají z nosného pásu 8.
U zařízení, znázorněného na obr. 2, je nutno dbát na to, aby nosný pás 8 i krycí pás 11 byly dostatečně napnuty, aby zpracovávaný plochý útvar 10 byl mezi nimi bezvadně fixován, protože při průchodu středním úsekem 2d s kapalinou střídavě dosedá jednou na nosný pás 8 a potom na krycí pás 11, takže u velmi měkkého a tenkého provedení krycího pásu 11 existuje nebezpečí, že tento krycí pás 11 pod vahou plochého útvaru 10 povolí, přičemž může dojít k jeho nežádoucímu prověšení a sklouznutí a sbalení zpracovávaného plochého útvaru 10. U tohoto provedení vedení úsekem 2d s kapalinou by měly být jak nosný pás 8, tak i krycí pás 11 zhruba stejného kvalitativního provedení.
Na obr. 3 je znázorněna další varianta provedení zařízení podle vynálezu, kde jsou upraveny tři úseky 2f, 2q a 2h s kapalinou, které jsou vytvořeny jako uzavřené komory, přičemž - podobně jako u uspořádání podle obr. 1-je kapalina vedena v protiproudu k směru zpracování, znázorněnému šipkou 6, a průchodu plochých útvarů 10, nosného pásu 8 a krycího pásu 11. Do posledního úseku 2h se přivádí (přívodem 3) čistý dimethylketon (stejně jako v příkladu zpracování acetonátového hedvábí, opatřeného bavlněnými výšivkami), znečištěný dimethylketon se odvádí z prvního úseku 2f (odvodem 4) a podrobuje se popřípadě destilaci pro svou regeneraci. Mezi jednotlivými úseky 2 s kapalinou jsou upraveny přepadové trubky 22 jednotlivé úseky 2 s kapalinou jsou za tím účelem s výhodou uspořádány v různých úrovních takže kapalina teče z jednoho úseku 2h nebo 2q do sousedního úseku 2h nebo 2f. V přepadových trubkách 22 mohou být rovněž uspořádány ventily, jimiž lze plnění, respektive odtok kapaliny do sousedního úseku 2h, 2q, 2f řídit.
V každém ze tří úseků 2 s kapalinou jsou uspořádány vždy jeden vodicí válec 15d s relativně velkým průměrem a dva vodicí válce 14, které vedou dvojitý pás 8, 11 kolem vodícího válce 15d s velkým úhlem opásání. Aby byly ploché útvary 10 smáčeny kapalinou ze všech stran, je v tomto případě vodicí válec 15d vytvořen jako perforovaný buben, s výhodou z ušlechtilé oceli. Pro stabilizaci může být dále upraven vnitřní pevný buben, s výhodou rovněž perforovaný.
V jeho vnitřku mohou být upraveny prostředky způsobující nucené vedení kapaliny zvnějšku dovnitř, jako například vodicí plechy nebo přítlačné válce. Vodicí válce 15d nejsou u provedení, znázorněného na obr. 3, poháněny, protože nosný pás 8 je poháněn vlastním hnacím bubnem 22. Ploché útvary 10 se pokládají na nosný pás 8 v podávacím místě 9, přičemž na nosný pás 8 a ploché útvary 10 se pokládá krycí pás 11 stejným způsobem, jako na obr. 1. I u tohoto provedení jsou upravena napínací zařízení 12 a 12a nosného pásu 8 a krycího pásu 11, stejně jako vratné válce 13, přívodní válce 16 a zvedací válce 17.
Na rozdíl od uspořádání, znázorněného na obr. 1, se v tomto případě nadzvedává krycí pás 11 teprve po průchodu zde zcela uzavřené sušicí komory 18a, opatřené odsávacím zařízením 20. Ploché útvary 10 se potom odebírají z nosného pásu 8 v navazujícím odebíracím místě 23.
Na obr. 4 je znázorněna další varianta podle vynálezu, u níž vedení nosného pásu 8 a krycího pásu 11 odpovídá provedení podle obr. 3, takže význam jednotlivých vztahových značek je stejný jako v popisu podle obr. 3. Pro vlastní zpracování je určen větší úsek 2i s kapalinou, přičemž pásy 8, lis plochými útvary JO jsou vedeny těsnějším uspořádáním vodicích válců 15e a mezi nimi uspořádaných trubkových dosedacích válců 24. Toto uspořádání zaručuje velmi dobré vedení dvojitého pásu 8, 11; jsou-li vodicí válce 15e, popřípadě trubkové dosedací válce 24 vytvořeny jako perforovaná dutá tělesa, je zpracovávaný materiál plochých útvarů 10 kapalinou dobře proplachován. Uspořádání, znázorněné na obr. 4, je stejným způsobem použitelné i pro několik úseků 2, obsahujících různé kapaliny. I u provedení podle obr. 4 mohou být uvnitř úseku 2i s kapalinou upraveny různé koncentrace, zejména potom, když - podobně
-7 CZ 284562 B6 jako již bylo popsáno - je tento úsek 2i opatřen přívodem 3 a odvodem 4 kapaliny obsahující aktivní přísady.
Sušicí zařízení 18a, znázorněné na obr. 4 (pootočené o 90°), obsahuje takzvanou dýzovou sušicí oblast, která umožňuje rovnoměrné sušení po celé šířce dvojitého pásu 8, 11. Protože je možno u tohoto druhu sušení nastavit teplotu a rychlost sušicího vzduchu, je možno dosahovat krátkých dob sušení.
Pro každé popsané zařízení je možno použít odsávací zařízení, na něj navazující regenerační zařízení nebo destilační a regenerační zařízení. Je rovněž možné navzájem kombinovat různé úseky 2 s kapalinou s různými vedeními dvojitého pásu 8, 11 - podobně jako u provedení podle obr. 2 - a to podle požadovaného zpracování, respektive požadovaného sledu operací.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (17)

1. Způsob kontinuálního zpracování plochých útvarů (10), zejména textilních útvarů, položených na nosném pásu (8), alespoň jednou kapalinou obsahující alespoň jednu aktivní přísadu, přičemž plochý útvar (10) se před zpracováním zakryje krycím pásem (11), který se po zpracování od plochého útvaru (10) zase nadzvedne, a přičemž ploché útvary (10) a kapalina se pohybují relativně vůči sobě, vyznačující se tím, že plochý útvar (10), nosný pás (8) a krycí pás (11) se vedou alespoň dvěma úseky (2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h) s kapalinou s rozpuštěnou, suspendovanou nebo emulgovanou aktivní přísadou a/nebo plochý útvar (10), nosný pás (8) a krycí pás (11) se podrobí různým prodlevám v alespoň dvou úsecích (2c, 2d, 2e) s kapalinou.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že plochý útvar (10) sestává částečně z esteru celulózy, zejména z 2,5 acetátu, a že aktivní přísadou je dimethylketon nebo kyselina mravenčí, přičemž textilní plochý útvar (10) obsahuje kromě toho materiály odolné vůči aktivní přísadě, jako bavlnu nebo polyester.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že plochý útvar (10), nosný pás (8) a krycí pás (11) se udržují v napnutém stavu a kapalinou obsaženou v alespoň jednom úseku (2) s kapalinou se vedou rychlostí stejnou pro plochý útvar (10), nosný pás (8) a krycí pás (H).
4. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že nosný pás (8), plochý útvar (10) a krycí pás (11) se vedou úseky (2a, 2b, 2g, 2h, 2f) tak, že uvažováno ve směru zpracování, se koncentrace aktivní přísady zvyšuje.
5. Způsob podle jednoho z nároků 1, 3 nebo 4, vyznačující se tím, že nosný pás (8), plochý útvar (10) a krycí pás (11) se vedou alespoň jedním úsekem (2) s kapalinou, který obsahuje jako aktivní přísadu organické rozpouštědlo, zejména perchlorethylen, do něhož se popřípadě přidají vodou aktivní substance a/nebo voda.
6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že po průchodu úseku (2) s kapalinou, obsahujícího organické rozpouštědlo, uvažováno ve směru zpracování, se provede průchod dalším úsekem (2) s kapalinou, obsahujícím apretační a/nebo impregnační a/nebo protimolové a/nebo baktericidní prostředky.
-8CZ 284562 B6
7. Způsob podle jednoho z nároků 1, 3 nebo 4, vyznačující se tím, že plochý útvar (10) je proveden z polyvinylalkoholu, popřípadě z jeho derivátu, a že aktivní přísadou je voda, přičemž způsob se provádí zejména při pokojové teplotě.
8. Zařízení k provádění způsobu podle jednoho z nároků 1 až 7 ke kontinuálnímu zpracování plochých útvarů (10), zejména textilních útvarů, položených na nosném pásu (8), alespoň jednou kapalinou, obsahující alespoň jednu aktivní přísadu, v úseku (2a, 2b) s kapalinou, obsahující prostředky způsobující relativní pohyb kapaliny a plochého útvaru, přičemž uvažováno ve směru zpracování, před úsekem (2a, 2b) s kapalinou jsou upraveny prostředky (16) pro přívod krycího pásu (11) pro položení přes plochý útvar (10) a za úsekem (2) s kapalinou prostředky (17) pro zvedání krycího pásu (11) od plochého útvaru (10), vyznačující se tím, že obsahuje alespoň dva úseky (2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h) s kapalinou a/nebo obsahuje prostředky pro dosažení různých prodlev plochého útvaru (10) v alespoň dvou úsecích (2c, 2d, 2e) s kapalinou.
9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že mezi alespoň dvěma úseky (2a, 2b, 2f, 2g, 2h) s kapalinou jsou uspořádány pohybové prostředky pro vyvolání pohybu kapaliny proti směru zpracování, respektive dopravy, plochého útvaru (10), nosného pásu (8) a krycího pásu (11).
10. Zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že pohybové prostředky jsou vytvořeny ve formě snížených mezistěn (25), popřípadě odstupňovaných, a/nebo ve formě přepadových ústrojí (22).
11. Zařízení podle jednoho z nároků 8 až 10, vyznačující se tím, že nosný pás (8) a krycí pás (11) mají rozdílnou kvalitu, přičemž zejména nosný pás (8) je proveden z tužšího materiálu než krycí pás (11).
12. Zařízení podle jednoho z nároků 8 až 11, vyznačující se tím, že alespoň jednomu úseku (2) s kapalinou je přiřazen alespoň jeden, popřípadě poháněný vodicí válec (15) pro vedení nosného pásu (8), plochého útvaru (10) a krycího pásu (11), a vodícímu válci (15) jsou přiřazeny alespoň dva vodicí válce (14) pro vedení nosného pásu (8), plochého útvaru (10) a krycího pásu (11) kolem vodícího válce (15).
13. Zařízení podle jednoho z nároků 8 až 12, vyznačující se tím, že krycímu pásu (11) je přiřazen přívodní válec (16), zejména roztahovací, pro vedení krycího pásu (11), a zvedací válec (17) pro zvedání krycího pásu (11), přičemž zejména přívodní válec (16) a/nebo zvedací válec (17) jsou poháněny.
14. Zařízení podle jednoho z nároků 8 až 13, vyznačující se tím, že nosnému pásu (8) a/nebo krycímu pásu (11) je přiřazeno alespoň jedno napínací zařízení (12, 12a), například ve formě napínacích válců.
15. Zařízení podle jednoho z nároků 8 až 14, vyznačující se tím, že za úsekem (2) s kapalinou, uvažováno ve směru zpracování, je uspořádáno sušicí zařízení (18, 19), popřípadě s cirkulačním a/nebo odsávacím zařízením (20).
16. Zařízení podle jednoho z nároků 12 až 15, vyznačující se tím, že je opatřeno alespoň dvěma vodícími válci (15e), mezi nimiž je uspořádán alespoň jeden trubkový dosedací válec (24).
-9CZ 284562 B6
17. Zařízení podle jednoho z nároků 12 až 16, vyznačující se tím, že alespoň jeden z válců (14, 15, 16, 17) je vytvořen jako perforované těleso tvaru dutého válce.
CZ932707A 1992-12-18 1993-12-10 Zařízení a způsob kontinuálního zpracování plochých, zejména textilních útvarů CZ284562B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH387792 1992-12-18

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ270793A3 CZ270793A3 (en) 1994-07-13
CZ284562B6 true CZ284562B6 (cs) 1999-01-13

Family

ID=4265418

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ932707A CZ284562B6 (cs) 1992-12-18 1993-12-10 Zařízení a způsob kontinuálního zpracování plochých, zejména textilních útvarů

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0602453B1 (cs)
AT (1) ATE136070T1 (cs)
CZ (1) CZ284562B6 (cs)
DE (1) DE59302045D1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103433174A (zh) * 2013-07-28 2013-12-11 安徽丹凤电子材料股份有限公司 一种含浸槽
CN105834065B (zh) * 2016-05-31 2019-09-24 广东汕樟轻工股份有限公司 一种多功能浸渍涂布水箱

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1404114A (fr) * 1964-08-07 1965-06-25 Basf Ag Procédé et dispositif pour la teinture en continu de rubans de peigné et de câble de filature en laine et en fibres synthétiques
US3990274A (en) * 1973-11-13 1976-11-09 Teijin Limited Apparatus for continuously processing fabric
DE3112160A1 (de) * 1981-03-27 1982-10-21 Mathias 4815 Schloss Holte Mitter Maschine zum auftragen von chemikalien auf faserige flaechengebilde, insbesondere textile warenbahnen

Also Published As

Publication number Publication date
DE59302045D1 (de) 1996-05-02
ATE136070T1 (de) 1996-04-15
EP0602453A1 (de) 1994-06-22
EP0602453B1 (de) 1996-03-27
CZ270793A3 (en) 1994-07-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ287481B6 (en) Dyeing process of textile substrates with above critical liquid and apparatus for making the same
US4291555A (en) Machines for the wet treatment of fabrics in rope form
US2960963A (en) Fabric treating machine
US3508286A (en) Method and a device for withdrawing from a liquid bath,normalizing and arranging in mesh alignment a knitted hose or the like
JP2005501985A (ja) 布地一般の仕上げ処理装置および方法
JPS6111345B2 (cs)
US1825478A (en) Method and means for treating textile fabrics
US3646784A (en) Dye machine with fabric tension adjustment
EP1608807B1 (en) Method and machine for treating textile materials by ammonia or other liquids
CZ284562B6 (cs) Zařízení a způsob kontinuálního zpracování plochých, zejména textilních útvarů
JP2559825B2 (ja) 織成及び編成布地を処理するための蒸絨設備
US3343378A (en) Apparatus for the treatment of textile materials
US4434566A (en) Laundry mangle with roll covering reel
US5791165A (en) Small textile-finishing installation
JPS5855267B2 (ja) チエ−ンレス・マ−セライジング機
JPS6348984B2 (cs)
US4494389A (en) Continuous system for treating fabrics
US2151363A (en) Method and apparatus for jigdyeing fabrics
US3977220A (en) Washing of elongate materials
US4376632A (en) Process and plant for the continuous mercerization of raw or colored open or tubular knitted fabric
US3509746A (en) Method of and apparatus for treating textile material
US3640099A (en) Apparatus for continuously scouring webs of knit material or the like
US3509745A (en) Cloth treating apparatus
US3477073A (en) Method and apparatus for high-temperature dyeing or finishing of a fabric material
ITMI992545A1 (it) Macchina per il lavaggio e per trattamenti di finissaggio in continuodi prodotti tessili come tessuto o simili tinti in autoclave o prodott

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20011210