CZ28369U1 - Nástavba nákladního vozidla pro přepravu kontejneru - Google Patents

Nástavba nákladního vozidla pro přepravu kontejneru Download PDF

Info

Publication number
CZ28369U1
CZ28369U1 CZ2015-31034U CZ201531034U CZ28369U1 CZ 28369 U1 CZ28369 U1 CZ 28369U1 CZ 201531034 U CZ201531034 U CZ 201531034U CZ 28369 U1 CZ28369 U1 CZ 28369U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
container
lever
arm
superstructure
positioning means
Prior art date
Application number
CZ2015-31034U
Other languages
English (en)
Inventor
Václav Brácha
Original Assignee
Václav Brácha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Václav Brácha filed Critical Václav Brácha
Publication of CZ28369U1 publication Critical patent/CZ28369U1/cs

Links

Landscapes

  • Lock And Its Accessories (AREA)

Description

Nástavba nákladního vozidla pro přepravu kontejneru
Oblast techniky
Technické řešení se zabývá vytvořením nástavby nákladního vozidla pro přepravu kontejneru s manuálně ovládanou odjišťovací pákou pracujícím v systému hákového nosiče kontejnerů vozi5 del.
Dosavadní stav techniky
V současné době využívají nákladní vozidla systém hákového nosiče kontejneru. Vozidlo má na svém podvozku za kabinou s motorem nástavbu, jejíž součástí je hydraulicky poháněný hák pro natahování kontejnerů na nástavbu. Kontejner se na nástavbu usadí a zajistí, přičemž může být naložený nebo prázdný. Kontejner má z pravidla jednu stranu otevíratelnou, zejména zadní čelo, a opatřenou aretací proti otevírání. Aretace je tvořena zpravidla západkami spřaženými s odjišťovací pákou.
V současné době je při otevírám kontejnerů používaný způsob, kdy se západka kontejnerů ovládá manuálně. Řidič vozidla, který potřebuje složit náklad, zaveze vozidlo na požadované místo, zajistí vůz proti samovolnému rozjezdu, vystoupí z kabiny, dojde ručně odjistit odjišťovací páku západek uzavírajících otvíratelnou stěnu kontejneru, vrátí se do vozu a následně náklad složí.
Nevýhody řešení spočívají v tom, že celá operace je nebezpečná. Nejenom, že musí řidič opouštět vozidlo, čímž nad vozidlem krátkodobě ztrácí kontrolu, ale rovněž ohrožuje sám sebe. Samotný pohyb např. po staveništi nese svá rizika. Rovněž je velice obtížné obsluhovat kontejner manuálně ve stísněných prostorech, např. ve výrobních linkách, jaké jsou např. v obalovnách. Další nesporné nevýhody spočívají v tom, že řidič si zanáší do kabiny vozidla nečistoty a rovněž je manuální způsob otevírání kontejneru pro obsluhu náchylný k zanedbání některých bezpečnostních povinností, v rámci postoje obsluhy k pracovní činnosti jako rutinní a plýtvající pracovním časem obsluhy.
Z důvodů výše uvedených byla vyvinuta řešení, která manuální obsluhu kontejneru odbourávají zcela, nebo částečně. Jedním ze známých řešení je poloautomatické otevírání zámku otevírací stěny kontejneru. Manuální sílu řidiče nahrazuje hydraulický zámkový mechanismus, zahrnující alespoň jeden hydraulický píst, který ovládá stav zámku na kontejneru. Hydraulický píst je upevněn na kontejneru buď jako přídavné zařízení, nebo je zabudován do stěny kontejneru přímo, jako jeho součást. Aby mechanismus fungoval, je připojen k hydraulickému rozvodu nákladního vozidla. Řidič ovládá otevírání kontejneru z kabiny. Nevýhody řešení spočívají v tom, že po natažení kontejneru na podvozek vozidla se musí hydraulický zámek kontejneru propojit s hydraulickým okruhem vozidla. Obdobně se musí postupovat před složením kontejneru. Toto propojování s hydraulickým okruhem vozidla komplikuje obsluhu kontejneru, zabraňuje bezpeč35 nému sejmutí kontejneru v náhlých situacích, nebo zaručuje vznik škod při zapomenutí rozpojení obsluhou. Samotné kontejnery jsou výrobně a provozně nákladnější, komplikovanější a nesou si zvýšené riziko poruchy.
Úkolem technického řešení je vytvoření nástavby nákladního vozidla, která by ovládala jak stávající starší typy, tak i nové typy kontejnerů s manuálním ovládáním odjišťovací páky, která by umožňovala setrvat řidiči v kabině při skládání nákladu z kontejneru, a která by nekomplikovala sejmutí kontejneru z podvozku vozidla.
Podstata technického řešení
Vytčený úkol je vyřešen pomocí nástavby nákladního vozidla pro přepravu kontejneru podle tohoto technického řešení.
Nástavba nákladního vozidla je určena pro přepravu kontejneru s alespoň jednou otevíratelnou stěnou. Otevíratelná sténaje v zavřené poloze aretovatelná alespoň jednou západkou. Západka je
CZ 28369 Ul pohyblivě spojená s manuálně ovládanou odjišťovací pákou, která je uspořádána na spodní straně kontejneru.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že nástavba je opatřena alespoň jedním dálkově ovládaným polohovacím prostředkem, propojitelným s prvním koncem dvojramenné páky. Druhý konec dvojramenné páky je v záběru s odjišťovací pákou kontejneru.
To je výhodné zejména proto, že polohovací prostředek vyvine dostatečnou sílu, kterou lze ovládat odjišťovací páku kontejneru. Odpadá potřeba použití rukou obsluhy, řidiče vozidla, který setrvá v bezpečí kabiny po celou dobu práce s kontejnerem. Přenos síly pomocí kontaktu druhého konce dvojramenné páky s manuálně ovládanou odjišťovací pákou je konstrukčně jednoduchý a bezporuchový. Nástavba je použitelná pro většinu typů kontejnerů, jejichž provedení manuálního ovládání otevírání odpovídá standardům. Druhý konec dvouramenné páky se o manuálně ovládanou odjišťovací páku pouze opírá, takže nástavba nijak nekomplikuje nakládání a skládání kontejneru z vozidla, ani není vyžadováno dodatečné propojení nástavby s kontejnerem.
V jiném výhodném provedení nástavby nákladního vozidla podle technického řešení je polohovací prostředek opatřen táhlem pro připojení k prvnímu konci dvojramenné páky. Táhlo slouží k mechanickému přenosu síly od zdroje síly na místo působení. Použitím táhla je zajištěna variabilita možných propojení polohovacího prostředku s prvním koncem dvojramenné páky.
V dalším jiném výhodném provedení nástavby nákladního vozidla podle technického řešení je polohovacím prostředkem zařízení ze skupiny hydraulický píst, pneumatický píst, nebo servomotor, přičemž pístnice hydraulického pístu, nebo pneumatického pístu tvoří táhlo. Podle typu nákladního vozidla je použito konkrétního typu polohovacího prostředku. Nákladní vozidla mají hydraulické rozvody, nebo pneumatické rozvody, nebo u vozidel, kde není možné připojit polohovací prostředek na tlakové rozvody, je použito elektricky poháněného servomotoru.
V dalším jiném výhodném provedení nástavby nákladního vozidla podle technického řešení je polohovací prostředek kyvné uspořádán k nástavbě a druhý konec dvojramenné páky je opatřen rolnou dosedající na odjišťovací páku. To je výhodné zejména proto, že při nakládce a složení kontejneru může docházet ke tření a přenosu sil, které by zvyšovaly opotřebení nástavby. Díky rolně je tření převedeno ze smykového tření na valivý odpor, který mnohonásobně snižuje výsledné hodnoty. Kyvné upevnění pístu poskytuje určitou vůli, která brání zohýbání součástí přenášející sílu pístu.
V dalším jiném výhodném provedení nástavby podle technického řešení jek podvozku upevněna nosná konzola mající alespoň částečně tvar ležícího písmene ,X“, jehož kratší rameno je orientováno kolmo k zemi, přičemž polohovací prostředek je upevněn ke konci kratšího ramene, a delší rameno je orientováno rovnoběžně se zemí směrem k odjišťovací páce kontejneru, přičemž dvouramenná páka je upevněna na konci delšího ramene. Nosná konzola umožňuje jednoduchou dodatečnou instalaci k nástavbě vozidla. Svým tvarem podporuje funkčnost zařízení a není nutné zasahovat do nástavby jinak, než pouhým připevněním konzoly na stávající nástavbu vozidla pro přepravu kontejneru.
Výhody nástavby nákladního vozidla pro přepravu kontejneru spočívají v tom, že řidič vozidla neopouští kabinu vozidla, kde jev bezpečí, nenosí si nečistoty do kabiny častým vystupováním a nastupováním, není nutné kontejner propojovat s nákladním vozidlem, nástavba při otevírání pracuje pomocí mechanického kontaktu se stávajícím manuálním ovládáním otevírám' kontejneru.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže objasněno pomocí výkresů, na nichž znázorňují:
obr. 1 boční pohled na zavřené čelo kontejneru s polohovacím prostředkem tvořeným hydraulickým pístem v poloze zavřeno,
O obr. 2 boční pohled na otevřené čelo kontejneru s polohovacím prostředkem tvořeným hydraulickým pístem v poloze otevřeno, obr. 3 boční pohled kombinující obr. 1 a obr. 2, včetně vyobrazeného kontejneru a nástavby nákladního vozidla.
Příklad uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení příkladů technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících patentových nároků.
Technické řešení je zejména určeno pro vozidla kategorie N2 a N3, která se opatří nástavbou 1 pro přepravu kontejnerů 2 se systémem hákového nosiče kontejneru 2. Vozidla s kontejnery 2 mají všeobecně rozšířené užití, ačkoliv převažuje transport stavebních materiálů a odpadů. Řidiči nákladních vozidel se pohybují v rozličných prostředích, ve kterých jim velice často hrozí nebezpečí úrazu, nebo přinejmenším riziko zašpinění se a následné zašpinění interiéru kabiny nákladního vozidla.
Na obr. 1 je schematicky vyobrazena otevíratelná stěna 3 nevyobrazeného kontejneru 2. Otevíratelná stěna 3 je tvořena zadním čelem kontejneru 2, které se vyklápí a je zavěšeno pod svojí horní vodorovnou stranou v otáčivém spoji. Aby se otevíratelná stěna 3 nevyklápěla samovolně, je zajištěna západkami 4 (vyobrazena je pouze jedna západka 4). Západka 4 je aretována, přičemž k uvolnění aretování slouží odjišťovací páka 5. Aretací, západkami 4 a odjišťovací pákou 5 je vybaven každý manuálně ovládaný kontejner 2. Odjišťovací páka 5 se manuálně ovládá tahem nahoru, přičemž se otočí okolo vodorovné osy otáčení o.
Pro ovládání odjišťovací páky 5 je vytvořen mechanismus, který je situován na nosné konzole 12, upevněné k nevyobrazené nástavbě 1. Nosná konzola 12 se jednoduše upevní na nástavbu 1, takže se nemusí do nástavby I více zasahovat, neboť zbylé součásti mechanismu jsou již situovány na nosné konzole 12. Nosná konzola 12 je z ocele a má tvar ležícího písmene „L“, které má kratší rameno 13 orientováno svisle dolů a delší rameno 14 orientováno směrem k otevíratelné stěně 3. Na kratším rameni 13 je kyvné uspořádán polohovací prostředek 6 tvořený hydraulickým pístem. Na delším rameni 14 je upevněna ocelová dvouramenná páka 9.
Táhlo 7 polohovacího prostředku 6 je tvořeno pístnicí, která je propojena s prvním koncem 8 dvouramenné ocelové páky 9. Druhý konec 10 dvouramenné páky 9 je opatřen kovovou rolnou 11, která ze spodu přiléhá na odjišťovací páku 5. Hydraulický píst je bez vyobrazení připojen na hydraulické rozvody nákladního vozidla, které jsou ovládány z kabiny vozidla.
Na obr. 2 je celý mechanismus vyobrazen schematicky v poloze otevřeno. Pístnice hydraulického válce byla vysunuta a zatlačila do prvního konce 8 dvouramenné páky 9. Síla se přenesla na druhý konec 10, který změnil polohu, přičemž rolna H potočila odjišťovací pákou 5 okolo osy o otáčení. Západka 4 je uvolněna.
Na obr. 3 jsou vyobrazeny schematicky obě polohy polohovacího prostředku 6 a dvouramenné páky 9 současně pro jejich porovnání, včetně kontejneru 2 a nástavby i nákladního vozidla.
Polohovací prostředek 6 může být tvořen pneumatickým pístem, pokud má vozidlo pneumatické rozvody, nebo elektricky poháněným servomotorem pro polohování konců 8 a 10 dvouramenné páky 9.
Jakmile se na vozidlo naloží kontejner 2, nachází se rolna H pod odjišťovací pákou 5, které se může dotýkat, nebo být bezkontaktně pod odjišťovací pákou 5 připravena k záběru. Při skládce kontejneru 2 rolna ÍT nijak nebrání složení kontejneru 2.
Ί
Na vozidle naložený kontejner 2 s nákladem má zajištěnou otevíratelnou stěnu 3 pomocí aretovaných západek 4. Jakmile chce řidič náklad složit, v kabině odešle pokyn, který aktivuje polohovací prostředek 6. Polohovací prostředek 6_začne působit silou na dvouramennou páku 9, která změní polohu svých konců 8 a 10 ramen, přičemž druhým koncem W opatřeným rolnou 1_1 se opře o odjišťovací páku 5 a uvolní západky držící otevíratelnou stěnu 3. Řidič nemusí z kabiny nákladního vozidla vystoupit.
Průmyslová využitelnost
Nástavba nákladního automobilu pro přepravu kontejneru je určena pro nákladní vozidla, která se pohybují zejména na stavbách, kde je nežádoucí, aby řidič z vozidla vystupoval a odjišťoval otevírání kontejneru ručně. Používání nástavby je rovněž komfortní pro samotné řidiče, neboť si nenosí nečistoty do kabiny vozidla. Nástavba nákladního vozidla je vhodná pro většinu stávajících typů kontejnerů.

Claims (5)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Nástavba (1) nákladního vozidla pro přepravu kontejneru (2) s alespoň jednou otevíratelnou stěnou (3) aretovatelnou pomocí alespoň jedné západky (4) pohyblivě spojené s manuálně ovládanou odjišťovací pákou (5) uspořádanou na spodní straně kontejneru (2), vyznačující se tím, že nástavba (1) je opatřena alespoň jedním dálkově ovládaným polohovacím prostředkem (6), propojitelným s prvním koncem (8) dvojramenné páky (9), jejíž druhý konec (10) je v záběru s odjišťovací pákou (5) kontejneru (2).
2. Nástavba podle nároku 1, vyznačující se tím, že polohovací prostředek (6) je opatřen táhlem (7) pro připojení k prvnímu konci (8) dvojramenné páky (9).
3. Nástavba podle nároku 2, vyznačující se tím, že polohovacím prostředkem (6) je zařízení ze skupiny hydraulický píst, pneumatický píst, servomotor, přičemž pístnice hydraulického nebo pneumatického pístu tvoří táhlo (7).
4. Nástavba podle alespoň jednoho z nároků laž3, vyznačující se tím, že polohovací prostředek (6) je kyvné uspořádán k nástavbě (1) a druhý konec (10) dvojramenné páky (9) je opatřen rolnou (11) dosedající na odjišťovací páku (5).
5. Nástavba podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jek nástavbě (1) upevněna nosná konzola (12) mající alespoň částečně tvar ležícího písmene „L“, jehož kratší rameno (13) je orientováno kolmo k zemi, přičemž polohovací prostředek (6) je upevněn ke konci kratšího ramene (13), a delší rameno (14) je orientováno rovnoběžně se zemí směrem k odjišťovací páce (5) kontejneru (2), přičemž dvouramenná páka (9) je upevněna na konci delšího ramene (14) nosné konzoly (12).
CZ2015-31034U 2014-07-02 2014-07-02 Nástavba nákladního vozidla pro přepravu kontejneru CZ28369U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014460 2014-07-02

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28369U1 true CZ28369U1 (cs) 2015-06-23

Family

ID=53512927

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31034U CZ28369U1 (cs) 2014-07-02 2014-07-02 Nástavba nákladního vozidla pro přepravu kontejneru

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28369U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306086B6 (cs) * 2015-12-21 2016-07-27 Chmelařský Institut S.R.O. Dopravní vůz chmelového produktu

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306086B6 (cs) * 2015-12-21 2016-07-27 Chmelařský Institut S.R.O. Dopravní vůz chmelového produktu

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4147266A (en) Semi-trailer for handling and transporting standardized containers
RU2676181C2 (ru) Способ загрузки грузов, способ разгрузки грузов и устройство для загрузки/разгрузки грузов на транспортном средстве или в контейнере
EP2567911B1 (en) Cargo container with a doors locking mechanism and method of closing the doors of such a container
EP2233426B1 (en) Locking mechanism related to a container.
AU2018317491B2 (en) A cargo handling system
KR20120005799U (ko) 덤프 운반차
CZ28369U1 (cs) Nástavba nákladního vozidla pro přepravu kontejneru
US20110064550A1 (en) Remote Hopper Release
US20130136566A1 (en) Lift gate assembly with pedal opener
ITVR20120154A1 (it) Rimorchio
KR20140101137A (ko) 덤프형 적재함의 도어 자동개폐-잠금구조
WO2020174265A1 (en) A container handling device for a wheeled means of transport and wheeled means of transport provided with such handling device
AU2021205096B2 (en) Barrier Assembly
CN201800609U (zh) 一种自卸车后门自动开合锁紧装置
US5131673A (en) Palletized load system trailer with automatic flatrack lockdown device
US3815768A (en) Panel trailer
US10596974B2 (en) Hydraulic pallet jack box actuation system for a refuse truck an
CN205239260U (zh) 一种自卸货箱后门开启装置
RU2245804C2 (ru) Кран-манипулятор металловозный самосвального типа
RU68429U1 (ru) Полуприцеп
RU2325298C2 (ru) Транспортное средство
EP2199191A1 (en) Automatic and semi automatic vertical delivery, carrying, and installation of automobile spare tire system
CN206734426U (zh) 一种自卸车新型自动锁紧保险机构
KR101756890B1 (ko) 암롤 차량용 적재함 단일 커버의 두 방향 개폐장치
US20140110953A1 (en) Horizontal latch operating system

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150623

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20180524

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20210513