CZ283139B6 - Záchranný dýchací přístroj s větším počtem regenerovatelných nábojů s dýchacím vakem - Google Patents
Záchranný dýchací přístroj s větším počtem regenerovatelných nábojů s dýchacím vakem Download PDFInfo
- Publication number
- CZ283139B6 CZ283139B6 CS896756A CS675689A CZ283139B6 CZ 283139 B6 CZ283139 B6 CZ 283139B6 CS 896756 A CS896756 A CS 896756A CS 675689 A CS675689 A CS 675689A CZ 283139 B6 CZ283139 B6 CZ 283139B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- air
- breathing
- chemical
- rescue
- bag
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A62—LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
- A62B—DEVICES, APPARATUS OR METHODS FOR LIFE-SAVING
- A62B7/00—Respiratory apparatus
- A62B7/08—Respiratory apparatus containing chemicals producing oxygen
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Emergency Medicine (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Pulmonology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Business, Economics & Management (AREA)
- Emergency Management (AREA)
- Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)
Abstract
Záchranný dýchací přístroj, v němž jsou paralelně uloženy chemické náplně s obsahem látky, schopných vázat oxid uhličitý a uvolňovat kyslík, jimiž prochází vydechovaný vzduch, je uspořádán tak, že ke každé chemické náplni (3, 4) je přiřazen dýchací vak (8, 9) pro příjem vzduchu prošlého těmito náplněmi.ŕ
Description
Záchranný dýchací přístroj
Oblast techniky
Vynález se týká záchranného dýchacího přístroje s regenerací dýchaného vzduchu s alespoň dvěma paralelně v proudu vzduchu mezi přívodem vzduchu a dýchacím vakem uloženými chemickými náplněmi, obsahujícími chemické látky, schopné uvolňovat kyslík a vázat oxid uhličitý.
Dosavadní stav techniky
Záchranný dýchací přístroj tohoto typuje znám z DOS 33 24 222.
Známý záchranný přístroj pracuje s oběhem vzduchu a obsahuje dva náboje s chemickou náplní, uložené paralelně a zásobované výdechovým vzduchem uživatele. Výdechový proud vzduchu prochází přes náústek do dělicí komory, kde se výdechový vzduch dělí do obou chemických náplní. V těchto náplních se z výdechového vzduchu odstraňuje oxid uhličitý a voda a současně se vzduch obohacuje kyslíkem. Takto zpracovaný vzduch se po průchodu chemickými náplněmi spojuje ve společném vaku. Z tohoto vaku se vzduch dostává přímo do plic uživatele vdechovým potrubím. Vhodným zařazením zpětného ventilu do vdechovací trubice je možno zajistit oběh tak, že při výdechu se dostává vzduch do chemických náplní a při vdechu se zpracovaný vzduch vdechuje z dýchacího vaku.
Paralelní uspořádání většího počtu chemických náplní umožňuje prodloužení životnosti tohoto záchranného přístroje tak, že množství chemických látek, v nichž se vzduch regeneruje, je zvýšeno a současně zůstává odpor, kladený tomuto vzduchu, na nízké úrovni. Není však zajištěno, aby obě paralelně uložené chemické náplně byly rovnoměrně zásobovány vzduchem. Může se stát, že v důsledku odlišných odporů, kladených proudu vzduchu, dochází také v jednotlivých vrstvách k průchodu různého množství vzduchu, nebo může působit také různá délka, kterou musí vdechovaný vzduch procházet různými vrstvami do vaku. Tím se může stát, že vzduch prochází místy s nejmenším odporem a v tomto směru a v těchto místech se chemická náplň rychleji spotřebovává než jinde. Tím dochází ke zvýšení odporu celé chemické náplně a ztrácí se výhoda paralelního uspořádání jednotlivých chemických náplní.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol navrhnout takové zlepšení záchranného dýchacího přístroje, aby při jeho použití docházelo k rovnoměrnému využití chemických látek v náplních, aby došlo k vyrovnání různých odporů jednotlivých náplní a tím k rovnoměrnému zatížení těchto náplní škodlivými látkami, a současně k jejich rovnoměrnému spotřebovávání v průběhu celé životnosti záchranného dýchacího přístroje.
Podle vynálezu je tento úkol řešen záchranným dýchacím přístrojem s regenerací dýchaného vzduchu s alespoň dvěma paralelně v proudu vzduchu mezi přívodem vzduchu a dýchacím vakem uloženými chemickými náplněmi, obsahujícími chemické látky, schopné uvolňovat kyslík a vázat oxid uhličitý, u kterého je podle vynálezu ke každé chemické náplni pro příjem procházejícího vydechovaného vzduchu přirazen vlastní dýchací vak.
Tímto způsobem je možno dosáhnout, že vzduch prochází každou chemickou náplní do vlastního dýchacího vaku, takže různé poměry v proudu vydechovaného vzduchu nebo v odporu jednotlivých náplní již nemají žádný vliv na předčasné vyčerpání jedné nebo většího počtu
- 1 CZ 283139 B6 chemických náplní. V případě, že se vzhledem ke svému menšímu odporu stane některá vrstva průchodnější a přechodně se do ní dostává větší množství vydechovaného vzduchu, dochází také k rychlejšímu naplnění odpovídajícího dýchacího vaku, než je tomu v případě druhého dýchacího vaku, zařazeného za chemickou náplň s vyšším odporem, takže po naplnění tohoto vaku se zvýší stoupnutím tlaku ve vaku odpor, kladeny proudu výdechového vzduchu, čímž současně dojde k tomu, že vydechovaný vzduch musí proudit ve větším množství také druhou chemickou náplní. Tímto způsobem mohou dýchací vaky regulovat zatížení různých chemických náplní.
Tímto způsobem je možno dosáhnout toho, že v průběhu životnosti chemických náplní jsou tyto náplně rovnoměrně zatíženy a proud vydechovaného vzduchu je rozdělen na všechny vrstvy s obsahem chemických látek. Mimoto může uživatel využít výhodu celkově nízkého odporu, který je proudu vzduchu kladen chemickými náplněmi.
S výhodou je tento systém uspořádán tak, že každá chemická náplň je uložena do vlastního náboje. Tímto způsobem je možno snadno volit takové uspořádání, které dovoluje v případě potřeby vyměnit jednotlivé náboje za nové náboje. Současně je možno také vyrábět náboje pro zabudování do záchranných dýchacích přístrojů s různou výkonností a současně je také možno snadno tvořit zásoby těchto náplní.
K. úpravě maximálních tlaků pro jednotlivé dýchací vaky může být každý z těchto dýchacích vaků opatřen vlastním přetlakovým ventilem.
S výhodou je přístroj uspořádán tak, že spojení mezi náboji a přívodem vzduchu je vytvořeno vdechovou trubicí s vdechovým ventilem a výdechovou trubicí s výdechovým ventilem, přičemž ventily jsou uspořádány na koncích trubic, přivrácených k nábojům. Tímto způsobem se snižuje mrtvý prostor v celém dýchacím přístroji.
Je příznivé pro správnou funkci přístroje, aby byl do proudu vzduchu zařazen spouštěč celého přístroje, uloženy v dělicí komoře mezi paralelně uloženými náboji. Tento spouštěč slouží k překonání počáteční fáze činnosti přístroje a přivádí do dělicí komory kyslík, který má uživatel přístroje bezprostředně k dispozici, přebytek se rovnoměrně dělí do obou paralelních náplní jako základní náplň dýchacích vaků.
Přístroj podle vynálezu může ve svých výhodných provedeních být uspořádán jako přístroj s oběhem vzduchu, nebo také jako přístroj, jímž vzduch prochází sem a tam, to znamená, že je prostřednictvím sériového razení jednotlivých částí upraven pro obousměrné vedení vzduchu skrz chemické náplně. V případě, že vzduch prochází přístrojem oběma směry, dosahuje se navíc rovnoměrnějšího zatížení chemických náplní, jimiž vzduch prochází poprvé jako výdechový vzduch a ještě podruhé v průběhu vdechové fáze z dýchacího vaku, takže ty součásti vzduchu, které popřípadě nebyly při prvním průchodu regenerovány, mohou být ještě regenerovány při druhém průchodu chemickou náplní. Tímto způsobem je tedy možno dosáhnout podstatně lepšího využití těchto chemických náplní.
Další výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že chemická náplň je zařazena vždy mezi rozdělovači komoru a příslušný dýchací vak, přičemž ventily spojují konce trubic, přivrácené k nábojům, s rozdělovači komorou.
Jiné výhodné provedení spočívá v tom, že je prostřednictvím uzavřeného řazení jednotlivých částí přístroj upraven pro jednosměrné vedení vzduchu skrz chemické náplně.
Poslední výhodné provedení podle vynálezu spočívá v tom, že ve směru průtoku vzduchu je za každým dýchacím vakem zařazeno vedení, kterým je dýchací vak přes přetlakový ventil, upravený pro otevření při vdechu, a přes za tímto čtvrtým ventilem zařazenou i oběhovou komoru propojen s náustkem.
- 2 CZ 283139 B6
V případě, že vzduch dýchacím přístrojem obíhá, je výhodné vést výdechový’ vzduch přes dýchací vaky k náustku tak, že toto vedení obsahuje přetlakový ventil, který se otevírá ve vdechové fázi. V průběhu výdechové fáze se dýchací vaky naplňují až do takového tlaku, který připouští přetlakové ventily. Také při vdechové fázi otevírá příslušný ventil až vznikly podtlak, čímž dojde k proudu vzduchu z dýchacího vaku do náustku.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení, znázorněných na přiložených výkresech, na kterých představuje obr. 1 záchranný dýchací přístroj, jímž prochází vzduch oběma směry, obr. 2 záchranný dýchací přístroj, jímž prochází vzduch v uzavřeném okruhu.
Příklady provedení vynálezu
Záchranný dýchací přístroj, zobrazeny na obr. 1, sestává z prvního náboje 1 a druhého náboje 2 s obsahem odpovídající první chemické náplně 3 a druhé chemické náplně 4 s látkami, které jsou schopné vázat oxid uhličitý a vodu a uvolňovat kyslík. Tyto náboje 1 a 2 jsou prvním otvorem 5 spojeny s rozdělovači komorou 6 a druhým otvorem 7 jsou spojeny s odpovídajícím prvním dýchacím vakem 8 a druhým dýchacím vakem 9. Otvory 5 a 7 jsou vytvořený sítí, propustnou pro vzduch, avšak udržující na místě chemické náplně 3 a 4. Každý dýchací vak 8 a 9 je opatřen odpovídajícím prvním přetlakovým ventilem 10 a druhým přetlakovým ventilem 11. K rozdělovači komoře 6 je přiřazen spouštěč 12, který je naplněn chemickou látkou, schopnou uvolňovat kyslík, například chlorečnanem sodným. Na začátku používání záchranného dýchacího přístroje se spouštěč 12 uvede do činnosti například přidáním předem připraveného pevně stanoveného množství vody. Do rozdělovači komoiy 6 dále ústí výdechová trubice Γ3 s výdechovým ventilem 14 a vdechová trubice 15 s příslušným vdechovým ventilem 16. Výdechová trubice 13 a vdechová trubice 15 se spojují v dýchací trubici 18 opatřené mezistěnou 17, a tato dýchací trubice 18 končí v náustku 19.
Směr proudění vdechového a výdechového proudu vzduchu v záchranném přístroji podle vynálezu je znázorněn šipkami 20.
Záchranný přístroj, který je znázorněn na obr. 2, je z hlediska průtoku vzduchu určen pro funkci v uzavřeném okruhu. Na tomto přístroji jsou části, které jsou totožné s částmi z obr. 1, označeny totožnými vztahovými značkami. Aby byl umožněn oběh, směřuje vedení 21 vždy od dýchacího vaku 8 a 9 do oběhové komory 24.
Ve vedení 21 je zabudován přetlakový čtvrtý ventil 22, opatřeny pružinou 23, který uvolňuje vedení 21 ve vdechovém směru. Oběhová komora 24 ústí do vdechové trubice 15, která končí v náustku 19.
Claims (9)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Záchranný dýchací přístroj s regenerací dýchaného vzduchu s alespoň dvěma paralelně v proudu vzduchu mezi přívodem vzduchu a dýchacím vakem uloženými chemickými náplněmi, obsahujícími chemické látky, schopné uvolňovat kyslík a vázat oxid uhličitý, vyznačující se tím, že ke každé chemické náplni (3, 4) je pro příjem procházejícího vydechovaného vzduchu přiřazen vlastní dýchací vak (8, 9).
- 2. Záchranný dýchací přístroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že každá chemická náplň (3, 4) je uložena ve vlastním náboji (1, 2).
- 3. Záchranný dýchací přístroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že každý dýchací vak (8, 9) je vybaven přetlakovým ventilem (10, 11).
- 4. Záchranný dýchací přístroj podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že spojení mezi náboji (1, 2) a přívodem vzduchuje vytvořeno vdechovou trubicí (15) se vdechovým ventilem (16) a výdechovou trubicí (13) s výdechovým ventilem (14), přičemž ventily (14, 16) jsou uspořádány na koncích trubic (13, 15), přivrácených k nábojům (1, 2).
- 5. Záchranný dýchací přístroj podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že v rozdělovači komoře (6), která je propojena s náboji (1, 2), je uložen spouštěč (12).
- 6. Záchranný dýchací přístroj podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že obsahuje sériové řazení jednotlivých částí pro obousměrné vedení vzduchu skrz chemické náplně (3, 4).
- 7. Záchranný dýchací přístroj podle nároku 6, vyznačující se tím, že chemická náplň (3, 4) je zařazena vždy mezi rozdělovači komoru (6) a příslušný dýchací vak (8, 9), přičemž ventily (14, 16) spojují konce trubic (13, 15), přivrácené k nábojům (1, 2), s rozdělovači komorou (6).
- 8. Záchranný dýchací přístroj podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že obsahuje uzavřené řazení jednotlivých částí pro jednosměrné vedení vzduchu skrz chemické náplně (3, 4).
- 9. Záchranný dýchací přístroj podle nároku 8, vyznačující se tím, že ve směru průtoku vzduchu je za každým dýchacím vakem (8, 9) zařazeno vedení (21), kterým je dýchací vak (8, 9) přes přetlakový čtvrtý ventil (22), upravený pro otevření při vdechu, a přes za tímto čtvrtým ventilem (22) zařazenou, oběhovou komoru (24) propojen s náustkem (19).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE3840606A DE3840606A1 (de) | 1988-12-02 | 1988-12-02 | Atemschutzgeraet mit mehreren regenerationspatronen und atembeutel |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS675689A3 CS675689A3 (en) | 1992-02-19 |
CZ283139B6 true CZ283139B6 (cs) | 1998-01-14 |
Family
ID=6368304
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS896756A CZ283139B6 (cs) | 1988-12-02 | 1989-11-30 | Záchranný dýchací přístroj s větším počtem regenerovatelných nábojů s dýchacím vakem |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5042471A (cs) |
AU (1) | AU620474B2 (cs) |
CZ (1) | CZ283139B6 (cs) |
DD (1) | DD285930A5 (cs) |
DE (1) | DE3840606A1 (cs) |
FR (1) | FR2639835B1 (cs) |
RU (1) | RU1774881C (cs) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE4411560C1 (de) * | 1994-04-02 | 1995-08-03 | Auergesellschaft Gmbh | Chemikalsauerstoffgerät |
EP1009460A4 (en) * | 1996-09-06 | 2001-07-18 | Mine Safety Appliances Co | CLOSED CIRCUIT SELF-SAVING RESPIRATOR |
US6142151A (en) * | 1999-04-16 | 2000-11-07 | United Technologies Corporation | Spool valve for switching air flows between two beds |
US6796307B1 (en) * | 2002-04-22 | 2004-09-28 | The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy | Multiple person high altitude recycling breathing apparatus |
KR100767009B1 (ko) * | 2006-05-22 | 2007-10-12 | 주식회사 세미라인 | 산소발생 마스크 |
US9108074B2 (en) * | 2012-01-26 | 2015-08-18 | Zodiac Aerotechnics | Chemical oxygen generator with core channel tube for an emergency oxygen device |
CA2819984A1 (en) * | 2012-06-28 | 2013-12-28 | Intertechnique | Chemical oxygen generator with bimetal reaction control |
GB2511090B (en) * | 2013-02-22 | 2018-08-15 | Johnson Outdoors Inc | Transport device for a rebreather system and components |
RU2678386C1 (ru) * | 2018-04-10 | 2019-01-28 | Федеральное государственное бюджетное учреждение "33 Центральный научно-исследовательский испытательный институт" Министерства обороны Российской Федерации | Регенеративный патрон |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3815592A (en) * | 1973-05-07 | 1974-06-11 | Mine Safety Appliances Co | Closed circuit breathing apparatus |
US3980081A (en) * | 1975-06-25 | 1976-09-14 | Mine Safety Appliances Company | Self-rescue breathing apparatus |
DE2641576A1 (de) * | 1976-09-13 | 1978-03-16 | Auergesellschaft Gmbh | Atemschutzgeraet |
DE2702193B2 (de) * | 1977-01-20 | 1979-02-01 | Draegerwerk Ag, 2400 Luebeck | Atemschutzgerät mit sauerstoffabgebender Chemikalpatrone |
US4515156A (en) * | 1983-01-17 | 1985-05-07 | Vsesojuzny Nauchno-Issledovatelsky Institut Gornospasatelngo Dela | Regenerative canister of a self-contained oxygen-breathing apparatus on chemically fixed oxygen |
DE3442882A1 (de) * | 1984-11-24 | 1986-05-28 | Drägerwerk AG, 2400 Lübeck | Atemschutzgeraet mit regeneration der atemluft |
DE3514345C2 (de) * | 1985-04-18 | 1987-03-05 | Auergesellschaft Gmbh, 1000 Berlin | Atembeutel |
GB2188553A (en) * | 1986-04-02 | 1987-10-07 | Coal Ind | Improved breathing apparatus |
-
1988
- 1988-12-02 DE DE3840606A patent/DE3840606A1/de active Granted
-
1989
- 1989-09-29 RU SU894742002A patent/RU1774881C/ru active
- 1989-11-28 DD DD89334936A patent/DD285930A5/de not_active IP Right Cessation
- 1989-11-29 US US07/443,713 patent/US5042471A/en not_active Expired - Fee Related
- 1989-11-30 CZ CS896756A patent/CZ283139B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1989-12-01 AU AU45723/89A patent/AU620474B2/en not_active Ceased
- 1989-12-01 FR FR898916734A patent/FR2639835B1/fr not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE3840606A1 (de) | 1990-06-07 |
DE3840606C2 (cs) | 1991-05-16 |
FR2639835B1 (fr) | 1991-09-27 |
RU1774881C (ru) | 1992-11-07 |
AU4572389A (en) | 1990-06-07 |
US5042471A (en) | 1991-08-27 |
FR2639835A1 (fr) | 1990-06-08 |
AU620474B2 (en) | 1992-02-20 |
CS675689A3 (en) | 1992-02-19 |
DD285930A5 (de) | 1991-01-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP5095634B2 (ja) | 呼吸装置 | |
US5471979A (en) | Method and apparatus for the reuse of anesthetic gases in inhalation anesthesia with specific size and position of CO2 absorber | |
JP4155683B2 (ja) | 麻酔器 | |
US4120300A (en) | Breathing apparatus | |
JPH02257966A (ja) | ユーザに吸入ガスを供給する呼吸装置 | |
CZ283139B6 (cs) | Záchranný dýchací přístroj s větším počtem regenerovatelných nábojů s dýchacím vakem | |
US20210121649A1 (en) | Portable rebreathing system with staged addition of oxygen enrichment | |
SE503089C2 (sv) | Anordning för anslutning av en patient till en respirator innefattande en fuktvärmeväxlare samt användning av en fuktvärmeväxlare i denna anordning | |
GB2164570A (en) | Respirator | |
WO2006089427A1 (en) | Method and apparatus for inducing and controlling hypoxia | |
SE505217C2 (sv) | Anordning för återvinning av anestesimedel | |
JPS61249477A (ja) | 呼吸保護装置 | |
WO1998005370A1 (en) | Method and apparatus for revitalizing exhaled air | |
JP2002248172A (ja) | 手動換気バッグ | |
US3099987A (en) | Respiratory apparatus | |
US3815592A (en) | Closed circuit breathing apparatus | |
US20100258117A1 (en) | Anaesthesia Breathing System | |
US7089933B2 (en) | CO2 sorbent for inhalation drug therapy system | |
US3385293A (en) | Closed circuit breathing apparatus | |
JP5097779B2 (ja) | 医療用ガスの加湿器、医療用ガスの加湿・搬送システムおよび人工呼吸器システム | |
US1808177A (en) | Air purifying appliance | |
US3863629A (en) | Life support system and rebreather | |
US6796307B1 (en) | Multiple person high altitude recycling breathing apparatus | |
JP2009034442A (ja) | 高所用酸素吸入装置及び炭酸ガス吸着剤再生機構 | |
RU2067884C1 (ru) | Изолирующий дыхательный аппарат |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 19991130 |