CZ281012B6 - Textilní zdravotnický materiál vysoké sorpční mohutnosti - Google Patents

Textilní zdravotnický materiál vysoké sorpční mohutnosti Download PDF

Info

Publication number
CZ281012B6
CZ281012B6 CZ931460A CZ146093A CZ281012B6 CZ 281012 B6 CZ281012 B6 CZ 281012B6 CZ 931460 A CZ931460 A CZ 931460A CZ 146093 A CZ146093 A CZ 146093A CZ 281012 B6 CZ281012 B6 CZ 281012B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
fineness
dtex
length
weight
Prior art date
Application number
CZ931460A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ146093A3 (en
Inventor
Bohumila Ing. Louková
Original Assignee
Bioster, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bioster, A.S. filed Critical Bioster, A.S.
Priority to CZ931460A priority Critical patent/CZ281012B6/cs
Publication of CZ146093A3 publication Critical patent/CZ146093A3/cs
Publication of CZ281012B6 publication Critical patent/CZ281012B6/cs

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

Kontaktní vrstvy třívrstvového, plošného, oboustranně použitelného, nepřilnavého textilního zdravotnického materiálu jsou vytvořeny ze syntetického, zejména monofilního polyamidového hedvábí ve formě osnovního úpletu nebo tkaniny o plošné hmotnosti v rozmezí 30 až 50 g.m.sup.-2 .n.a jeho vnitřní, savá vrstva o plošné hmotnosti v rozmezí od 100 až 300 g.m.sup.-2.n., například 150 g.m.sup.-2 .n.je vytvořena ze vpichované netkané textilie z polyesterové nebo/a polyamidové střiže sestávající z vláken dvojí jemnosti a dvojí délky, a s vnějšími vrstvami je v celé šíři textilního materiálu propojena v drobnou geometrickému vzoru pomocí ultrazvuku.ŕ

Description

Vrstvený, plošný, plně syntetický textilní zdravotnický materiál
Oblast techniky
Předmětem vynálezu je vrstvený, plošný, plně syntetický textilní zdravotnický materiál s vnitřní savou vrstvou ze vpichované polyesterové nebo/a polyamidové a/nebo polypropylenové stříže, spojenou s alespoň dvěma vně k ní přidruženými dalšími funkčními vrstvami termicky. Jde o víceúčelový, oboustranně použitelný, nepřilnavý, sterilní, především obvazový materiál vysoké sorpční mohutnosti, zabraňující sekundární kontaminaci a traumatizaci rány. Vzhledem k svým dalším vlastnostem, zejména měkkosti, inertnosti, nelepivosti a dobrému krytí rány je vhodný ke klinickému použití jako obvaz při pohotovostních ošetřeních pro pokrytí poranění způsobených teplem, chemikáliemi, elektřinou a podobně charakteru popálenin, velkoplošných defektů kůže, štěpů, kde působí jako dočasný kožní kryt. Kromě toho jej lze použít jako kompresního savého obinadla, kde nahrazuje současně gázu i vatu, dále jako fixačního savého obinadla především u otevřených zlomenin .
Dosavadní stav techniky
Každé poranění, pokud má být léčeno, vyžaduje použití obvazu optimálních vlastností, přičemž i v průběhu léčení je často vhodné jednotlivé typy obvazů obměňovat podle postupujícího hojení. Dobře zvolený obvaz plní nejen svou vlastní funkci zdravotnickou, kdy chrání ránu před mechanickým poškozením, mikrobiálním napadením, a vytvářením vhodného mikroklimatu na ranné ploše a v jejím nejbližším okolí podporuje hojení, ale i funkci společenskou, chrání oděv, prádlo, zvyšuje pohodlí pacienta, a tím přispívá ke zlepšení jeho psychické kondice.
Má-li obvaz plnit zmíněné úkoly, musí mít vlastnosti, které umožňují jeho cílené pozitivní působení při aplikaci v určitém prostředí a za určitých podmínek. Obecně platné vlastnosti jsou více nebo méně akceptovány u konkrétních jednotlivých obvazů pro určitou aplikaci, a to především u obvazů vrstvených. Neexistuje ideální obvaz, jehož používání by mělo univerzální charakter.
Vrstvené obvazy jsou doposud vyráběny z přírodních materiálů, pro které je charakteristická vysoká savost, ale také vysoká plošná hmotnost, snadnost rozkladu, napadání mikroby, anebo ze směsí přírodních a syntetických materiálů. Jednotlivé vrstvy jsou buď pojeny lisováním, lepením, jsou snadno oddělitelné, ale s neuzavřenou savou vrstvou, z níž je možnost úletu vláken do rány, anebo polštářkového typu, u něhož jsou vnitřní vrstvy menších rozměrů uzavírány do větších vrstev šitím, lepením, perforováním, popřípadě kombinací těchto metod. Ve všech případech jde o diskontinuální výrobu polštářků po vrstvách s použitím další komponenty jako je škrob, lepidlo, šicí nitě, která je sice ze zdravotního hlediska nezávadná, ale také nefunkční a ve většině případů snižuje životnost obvazu.
Jako příklad je možno uvést nepřilnavý nasáklivý vrstvený obvaz podle čs. autorského osvědčení 183 511, jehož savá vrstva přiléhající na ránu je z inertního propustného materiálu a nese
-1CZ 281012 B6 vyměnitelnou nasáklivou vrstvu z viskózových a termoplastických vláken lisovaných za tepla, popřípadě pokrytou obvazovou tkaninou, pleteninou, jejímž účelem je chránit vlákennou vrstvu před narušením. Obvaz je nezačištěný, použitelný jen v malých velikostech, málo poddajný, špatně konturuje ránu.
Podobného charakteru je i kombinovaná zdravotní textilie podle čs. autorského osvědčení 245 250, jejíž kontaktní vrstva je místně propojena nejméně s jednou další vrstvou pomocí vazných spojů ve formě proplétací vazby, spojovacích švů nebo stop po termoplastickém pojeni. Okraje jsou také nezačištěný, postup výroby je poměrné náročný, zvláště při použití textilií ze spřádaných materiálů.
Z britského patentu 1 242 217 je znám vícevrstvý obvaz, sestávající z polypropylenových vláken a vrstvy hydrofilních vláken, přičemž obě vrstvy jsou nejprve spojeny vpichováním a potom jsou kalandrovány. Hlavní nevýhodou je slisováni hydrofilní vrstvy, k němuž dochází hlavně při kalandrování. Slisovaná savá vrstva vykazuje nižší savost.
Vícevrstvá textilie podle čs. autorského osvědčeni č. 186607 je určená k použití také jako zdravotnický materiál. Vykazuje jak vysokou hydrofilii vůči kapalnému médiu, tak i současnou izolační schopnost vůči hojícím se ranným povrchům a neadhezivitu ke granulačním plochám, a zajišťuje rozvod a sorpci kapalného média postupné v celých plochách jednotlivých vrstev. Na pórovité kontaktní vrstvě vyrobené z pojené netkané textilie je netkaná savá vrstvy sestávající z vlákenné pavučiny, jejíž vlákna jsou spolu spojena kapičkami pojivá, přičemž vnější, t j. volná s-trana kontaktní vrstvy může být opatřena propustným plošným útvarem nebo povrchovou úpravou. Hlavním nedostatkem této textilie je právě použití pojivá a diskontinuální způyob výroby.
Absorpční výrobek podle čs. autorského osvědčení č. 219 124 sestává z jedné nebo více vláknitých vrstev a popřípadě z vrstvy vodunepropustné fólie. Alespoň většina vláken nejméně jedné vlákenné vrstvy, kterou v tom případě je savá vrstva, je alespoň na části jejich povrchu, zejména v místě vzájemného dotyku překřížených vláken, potažena povlakem modifikovaného škrobu. Škrob na použitém obvaze po zaschnutí tvrdne a traumatizuje ránu. Kromě toho jsou takto upravené obvazy náročné na skladování, přijímají vlhkost z okolí a rozkládají se.
Dvouvrstvé plošné textilní útvary vyrobené podle čs. autorského osvědčení č. 260 742 byly doposud využívány pro technické účely, využití ve zdravotnictví není z patentové literatury známo.
Obvazový materiál chráněný čs. autorským osvědčením č. 240 879 sestává z kontaktní vrstvy z pojené netkané textilie, sorpční mezivrstvy a zádržné vrstvy z polymerní fólie. Sorpční mezivrstva obvazového materiálu je tvořena alespoň dvěma vrstvami buničiny zpevněnými například propletením a superabsorbentem, který je v bezprostředním styku se zádržnou vrstvou, nebo je umístěn mezi jednotlivými vrstvami buničiny. Jako superabsorbentu se s výhodou používá práškového polymeru vinylového typu. Obvazový materiál je vyroben pojením netkané textilie, sorpční vrstvy
-2CZ 281012 B6 a zádržné vrstvy, čímž se kromě jiného snižuje pružnost a měkkost obvazu, takže špatně konturuje ránu.
Čs. autorské osvědčení č. 252 578 chrání vícevrstvý celistvý útvar, jehož nejméně jedna vrstva je z netkané textilie vytvořené ze střížových vláken, z nichž alespoň část představují vlákna syntetická. Vlákna jsou ve struktuře netkané textilie nahodile orientovaná a zčásti jsou slinutá v propustnou povrchovou vrstvu, přičemž z vnější rubové strany textilie nebo uvnitř vícevrstvého celistvého útvaru je fixována transparentní, popřípadě průsvitná membrána z plastu, například polyetylénu. Tento útvar má malou savost a pružnost, je výhodný jako kožní kryt, nikoliv jako obvaz, zvláště ne pohotovostní.
Cílem vynálezu bylo vyvinout mnohostranně použitelnou, levnou zdravotnickou textilii s dobrou přilnavostí, propustností pro plyn a vodní páry, poskytující dostatečnou ochranu proti bakteriím, která by měla požadované mechanické a lyofilní vlastnosti a neobsahovala žádné chemické příměsi, mohla sloužit k ošetření ran jak v terénu, tak na lékařských pracovištích i v případě aktuální úpravy jejího tvaru stříháním, řezáním, bez narušení soudržnosti. Dalším cílem vynálezu bylo využití špičkových textilních technologií výroby k zajištění ekonomické efektivnosti zkrácením výrobního postupu a zproduktivnění výroby její automatizací .
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle bylo dosaženo a výsledkem řešení se stává vrstvený, plošný, plné syntetický textilní zdravotnický materiál s vnitřní savou vrstvou ze vpichované polyesterové nebo/a polyamidové nebo/a polypropylenové stříže, spojenou s alespoň dvěma vně k ní přidruženými dalšími funkčními vrstvami termicky, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že syntetická stříž, vytvářející savou vrstvu sestává z vláken alespoň dvojí jemnosti a dvojí délky, například z vláken o jemnosti 1 až 3 dtex a délce 30 až 50 mm a z vláken o jemnosti 4 až 10 dtex a délce 60 až 120 mm, smíšených ve vzájemném hmotnostním poměru 1:3 až 3:1.
Zdravotnický materiál podle vynálezu je dostatečně savý, aby odváděl z rány vytékající exsudát, zaručuje dobrou ochranu rány před nebezpečím infekce, neobsahuje žádné toxické ani dráždivě látky, textilní vlákna neunikají do rány. Na ránu se nelepí, takže po sejmutí s rány se rána nepoškozuje a nenarušuje se proces hojení. Je kompaktní, aniž obsahuje pojivo nebo plnidlo, zachovává si vysokou objemnost, pružnost, měkkost a poddajnost i při větších rozměrech, takže dobře konturuje ránu.
Materiálové složení vícekomponentní savé vrstvy, sestávající ze syntetických vláken alespoň dvojí jemnosti a dvojí délky vzájemně smíšených ve vhodném hmotnostním poměru nebo mechanicky propojených v kompaktní vrstvu, zajišťuje samo o sobě vysokou nasákavost textilního zdravotnického materiálu podle vynálezu, takže již není zapotřebí syntetická vlákna kombinovat s vlákny hydrofilními z viskózy nebo bavlny, jak je tomu ve zdravotnictví doposud zvykem. A právě v tom spočívá hlavní přednost řešeni podle vynálezu.
-3CZ 281012 B6
Další významnou předností vynálezu je, že umožňuje termické pojení vnitřní plně syntetické, termoplastické savé vrstvy materiálu s plně syntetickými, termoplastickými vrstvami k ní přidruženými bez použití pojidel, lepidel a plnidel, která jsou ve zdravotnictví vesměs riziková. Současně tak eliminuje nezbytnost mechanického propojování, které nezajišťuje dostatečnou soudržnost obvazové textilie. Malá pevnost savé vrstvy v tahu je eliminována zvláště u materiálu se zádržnou vrstvou z plastu, popřípadě z plastu a hliníku. Termické pojení těchto vrstev s vrstvou kontaktní a popřípadě ještě dalšími funkčními vrstvami materiálu zaručuje inertnost obvazu. Obvaz je inertní a neadhezivní, čímž se zabraňuje sekundární kontaminaci a traumatizaci rány.
Výhodné je termické pojení ultrazvukem, které může být jen obvodqvé, nebo celoplošné. Obvodového pojeni se využívá k začištění okrajů hotového obvazu a jeho současnému pojení a tvarování. Celoplošné reliéfní pojení zaručuje nejen kompaktnost zdravotnické textilie, ale dosahuje se jím zvláštní, žádoucí struktury povrchu. Reliéfní povrch zvyšuje užitnou hodnotu zdravotnického materiálu a rozšiřuje oblast jeho použití například na různé savé podložky pro inkontinentní pacienty, položky pro laboratorní sklo i různá zdravotnická zařízení, vzdušné výstelky obuvi zamezující otlakům a podobně.
Vrstvený, plošný, plně syntetický textilní zdravotnický materiál podle vynálezu je lehký, dobře prodyšný pro vzduch i vodní páru, snadno skladovatelný, a má vysokou životnost. Zmíněné jeho přednosti jej předurčují k použití zejména jako obvazu pohotovostního a pooperačního. Při klinických zkouškách se obvaz podle vynálezu osvědčil jak u čerstvě ošetřených ran, tak u ran sekundárně se hojících po převazu. Během klinických zkoušek nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky.
Při výrobě vrstveného, plošného, plně syntetického textilního materiálu podle vynálezu se postupuje tak, že se vyrobí vlákenné rouno ze syntetických střížových materiálů a zpevní se vpichováním ze strany rouna do kalandrované netkané textilie stejného materiálového složení jako je rouno.
Má-li být vyroben oboustranně použitelný obvaz s oběma vnějšími kontaktními vrstvami stejného složení a savou vrstvou uvnitř, postupuje se dále tak, že se k nábalu připravené vpichované netkané textilie přidá z jedné strany i z druhé strany nábal kalandrované netkané textilie tak, že vpichovaná netkaná textilie je uprostřed.
Při výrobě třívrstvého obvazu s vnitřní savou vrstvou, jehož vnější vrstvy představují vrstva kontaktní a vrstva zádržná, se postupuje analogicky například tak, že se k nábalu připravené netkané textilie přidá z jedné strany nábal termoplasticky pojené netkané textilie nebo osnovního úpletu z monofilního hedvábí a z druhé strany nábal fólie z plastu, popřípadě v kombinaci s fólií hliníkovou.
Současným odvíjením všech tří nabalených textilií dochází k vytvoření plošné vrstvené textilie, která se dále odvádí do zařízení, ve kterém se za současného pojení ultrazvukem rozřezává na po stranách začištěné pásy potřebné šířky. Pásy jsou dále spo
-4CZ 281012 B6 léčně odváděny a rozřezávány příčně na obvazy.
Celoplošně pojený výrobek se získá tak, že se navrstvený útvar vede do ultrazvukového zařízení opatřeného reliéfovým válcem s drobným geometrickým vzorem, kde se všechny tři vrstvy v celé ploše spojí a výchozí textilní zdravotnický materiál získá kompaktnost a plastický povrch.
Obvazy požadovaných rozměrů se balí a radiačně sterilizují 25 kGy.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Ze směsi polyesterových vláken obsahujícíc 50 % hmot, vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 % hmot, vláken jemnosti 4,4 dtex a délky 60 mm se připraví vlákenné rouno o plošné hmotnosti 150 g.m”2. Toto vlákenné rouno se předzpevní 30 vpichy na 1 cm2 a předzpevnéné rouno se uloží mezi dva osnovní úplety o plošné hmotnosti 38 g.m-2, vyrobené z monofilního polyamidového hedvábí jemnosti 22 dtex.
Navrstvený útvar se vede do ultrazvukem pojícího zařízení opatřeného reliéfovým válcem s drobným geometrickým vzorem, kde se všechny tři vrstvy v celé ploše spojí a výchozí textilní zdravotnický materiál získá kompaktnost a plastický povrch.
Příklad 2
Ze směsi polyesterových vláken obsahující 30 % hmot, obloučkovaných vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 70 % hmot, neobloučkovaných vláken jemnosti 4,3 dtex a délky 60 mm se připraví rouno o hmotnosti 300 g.m-2, které se předzepvní 35 vpichy na 1 cm2. Takto připravené rouno se uloží mezi dvě tkaniny z polyamidového monofilu jemnosti 22 dtex a plošné hmotnosti 51 g.m“2.
Navrstvený útvar se zavede do ultrazvukem pojícího zařízeni s reliéfním válcem s drobným geometrickým vzorcem. Za pomoci ultrazvuku dochází k celoplošnému termickému spojení všech tří vrstev tak, že vznikne kompaktní zdravotnický materiál s reliéfním povrchem.
Příklad 3
Ze směsi polyamidových vláken sestávající z 50 % hmot, vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 % hmot, vláken jemnosti 2,8 dtex a délky 90 mm se připraví vlákenné rouno o hmotnosti 200 g.m”2. Takto připravené rouno se zpevní 30 vpichy na 1 cm2 a uloží mezi dvé polyamidové osnovní pleteniny jemnosti 44 dtex.
-5CZ 281012 B6
Navrstvený útvar se plošně termicky propojí v ultrazvukovém zařízení s reliéfním válcem. Získá se kompaktní třívrstvá, oboustranně použitelná zdravotní textilie s plastickým povrchem.
Příklad 4
Savá vrstva se připraví z vlákenného rouna o plošné hmotnosti 80 g.m“2, sestávajícího z 60 % hmot, z polyesterových vláken jemnosti 1,3 dtex a délky 38 mm ze 40 % hmot, z polyamidových vláken jemnosti 4,0 dtex a délky 65 mm. Toto vlákenné rouno se předzpevní 3,2 vpichy na 1 cm2.
Dále se připraví netkaná kalandrovaná textilie z polyesterových vláken o hmotnosti 25 g.m-2, jíž se rouno zpevní 16 vpichy na 1 cm2.
Z obou stran savé vrstvy se přiloží kontaktní vrstvy z osnovní pleteniny vyrobené z monofilního polyesterového hedvábí jemnosti 22 dtex.
Takto vytvořený vrstvený útvar se zavede do ultrazvukového zařízení s reliéfním válcem, ve kterém se všechny vrstvy v celé ploše spojí a vytvoří třívrstvý, plošný, oboustranné použitelný nepřilnavý zdravotnický materiál s plastickým povrchem.
Příklad 5
Rouno ze směsi polyesterových vláken obsahující 50 % hmot, vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 % hmotnosti vláken jemnosti 4,0 dtex a délky 65 mm se na vpichovacím stroji zpevní 30 vpichy na 1 cm2 kalandrovanou netkanou textilií z polyesterových vláken o hmotnosti 30 g.m“2. K takto vyrobené vpichované textilii o plošné hmotnosti 300 g.m“2 se přidruží z obou stran netkaná kalandrovaná textilie z polyesterových vláken o hmotnosti 30 g.m a spoji se na ultrazvukovém zařízeni termickým svarem po stranách do pásů a současné se do pásů rozřeže. Takto navrstvené, po stranách spojené pásy se příčně rozřežou na jednotlivé obvazy, které se dále balí a radiačně sterilizují 25 kGy.
Příklad 6
Rouno ze směsi polyesterových vláken obsahující 50 % hmot, vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 % hmot, vláken jemnosti 4,4 dtex a délky 60 mm o celkové hmotnosti 400 g.m“2 se na vpichovacím stroji zpevní 15 vpichy na 1 cm2 kalandrovanou netkanou textilií z polyesterových vláken o hmotnosti 25 g.m“2. K takto vyrobené vpichované netkané textilii se přidruží z obou stran osnovní úplet z polyamidového hedvání jemnosti 22 dtex a hmotnosti 38 g.m“2. Takto navrstvený útvar projde ultrazvukovým zaříze
-6CZ 281012 B6 ním, ve kterém se vrstvy podélně spojí a současně rozřežou do pásu. Takto navrstvené, po stranách spojené pásy se potom příčně rozřežou na jednotlivé obvazy, které se dále balí a radiačně sterilizují 25 kGy.
Příklad 7
Rouno o hmotnosti 150 g.m”2 sestávající ze směsi syntetických vláken, obsahující 40 % hmot, polyesterových vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm, 15 % hmot, polyesterových vláken jemnosti 4,4 dtex a délky 60 mm a 45 % hmot, polypropylenových vláken jemnosti 6,7 dtex a délky 65 mm, se na vpichovacím stroji zpevní 35 vpichy na 1 cm2 kalandrovanou netkanou textilií z polypropylenových vláken o hmotnosti 25 g.m“2. K takto vyrobené netkané textilii o celkové hmotnosti 175 g.m“2 se přidruží z obou stran netkaná textilie typu melt blown z polypropylenových vláken o plošné hmotnosti 40 g.m”2. Navrstvené materiály projdou ultrazvukovým zařízením, v němž se všechny vrstvy podélně spojí pevným svarem a současně oddělí do pásů. Příčným řezem se z pásů oddělí jednotlivé obvazy, které se dále balí a radiačně sterilizují 25 kGy.
Příklad 8
Rouno ze směsi polyesterových vláken obsahující 50 % hmot, vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 % hmot, vláken jemnosti 4,4 dtex a délky 60 mm se na vpichovacím stroji zpevní 30 vpichy na 1 cm2 kalandrovanou netkanou textilií z polyesterových vláken o hmotnosti 30 g.m“2. Vytvoří se vpichovaná netkaná textilie o celkové hmotnosti 300 g.m“2, nabalená na vál. K ní se z jedné strany přidruží nábal polyesterové kalandrované netkané textilie o plošné hmotnosti 30 g.m-2 a z druhé strany polyetylénová fólie o plošné hmotnosti 30 g.m“2. Všechny vrstvy procházejí ultrazvukovým zařízením, kde se za současného pojení dělí na pásy. Takto po stranách spojené a začišténé pásy se příčně rozřežou na jednotlivé obvazy.
Příklad 9
Rouno ze směsi polyesterových vláken obsahující 50 % hmot, vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 % hmot, vláken jemnosti 4,4 dtex a délky 60 mm se na vpichovacím stroji zpevní 16 vpichy na 1 cm2 kalandrovanou netkanou textilií z polyesterových vláken o hmotnosti 25 g.m“2 a vytvoří se vpichovaná netkaná tex tilie o celkove hmotnosti 200 g.m . strany osnovní úplet z polyamidového o hmotnosti 40 g.m”2, z druhé strany
K ní se přidruží z jedné hedvábí jemnosti 22 dtex koextrudovaná polyetylen-polyamidová fólie o plošné hmotnosti 50 g.m”2 a všechny tři vrstvy se odvádějí paralelně do ultrazvukového zařízení, kde se
-7CZ 281012 B6 za současného postranního propojení oddělují do pásů potřebné šířky. Pásy se dále rozřezávají na jednotlivé obvazy.
Příklad 10
Rouno o plošné hmotnosti 400 g.m-2 sestávající ze směsi obsahující 40 % hmot. polyesterových vláken jemnosti 1,7 dtex délky 38 mm, 15 % hmot, polyesterových vláken jemnosti 4,4 dtex a délky 60 mm a 45 % hmot, polypropylenových vláken jemnosti 6,7 dtex a délky 60 mm se na předvpichovacím stroji předzpevní 16 vpichy na 1 cm6 a dále na vpichovacim stroji zpevní 30 vpichy na n cm“ kalandrovanou netkanou textilií z polyesterových vláken o plošné hmotnosti 30 g.m-2. K takto vyrobené vpichované netkané textilii se z jedné strany přidruží polyesterová osnovení pletenina z monofilních vláken jemnosti 22 dtex a z druhé strany trojkomponentní polypropylen-aluminium-polyetylenová fólie o plošné hmotnosti 100 g.m-2. Všechny tři vrstvy projdou ultrazvukovým zařízením, ve kterém se v podélném směru termicky spojí a současné se oddělí pásy předem určené šířky se začištěnými okraji. Pásy se potom příčné dělí na jednotlivé obvazy, které se dále balí a radiačně sterilizují.
Příklad 11
Rouno ze směsi 50 % hmot. polyesterových vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 % hmot, polyesterových vláken jemnosti 4,0 dtex a délky 65 mm se na vpichovacím stroji zpevní 35 vpichy na 1 cm2 netkanou kalandrovanou polyesterovou textilií o hmotnosti 25 g.m-2 a vytvoří se nábal vpichované netkané textilie o celkové hmotnosti 400 g.m-2. Z jedné strany se k tomuto nábalu přidá polyamidová kalandrovaná netkaná textilie o plošné hmotnosti 60 g.m-2, z druhé strany polyester-aluminium-polyetylenová fólie o plošné hmotnosti 100 g.m-2 a všechny tři vrstvy se vedou do ultrazvukového zařízení, ve kterém se v podélném směru lokálně zataví a současně rozdělí na pásy potřebné šířky, které se dále řežou příčně na jednotlivé obvazy, balí a radiačně sterilizují. Jako rubová se označí zádržná fóliová vrstva.
Příklad 12
Rouno ze směsi polyesterových vláken obsahující 50 % hmot, vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 % hmot, vláken jemnosti 3,3 dtex a délky 65 mm se na vpichovacím stroji zpevní 35 vpichy na 1 cm2 kalandrovanou netkanou textilií o plošné hmotnosti 25 g.m-2 a vytvoří se tak vpichovaná netkaná textilie o plošné hmotnosti 250 g.m-2. K ní se přidruží z jedné strany osnovní polyamidový úplet z monofilního hedvábí a z druhé strany transparentní fólie polyetylen-polyamid-polyetylen a všechny tři vrstvy se za pomoci ultrazvuku za současného postranního pojení oddělí
-8CZ 281012 B6 do pásů, které se dále oddělují příčné, skládají se na polovinu a neprodyšné spojí třemi obvodovými svary tak, že zádržná vrstva slouží současně jako obal.

Claims (1)

  1. Vrstvený, plošný, plně syntetický textilní zdravotnický materiál s vnitřní savou vrstvou ze vpichované polyesterové nebo/a polyamidové nebo/a polypropylenové stříže, spojenou s alespoň dvěma vně k ní přidruženými dalšími funkčními vrstvami termicky, vyznačující se tím, že syntetická stříž, vytvářející savou vrstvu, sestává z vláken alespoň dvojí jemnosti a dvojí délky, například z vláken o jemnosti 1 až 3 dtex a délce 30 až 50 mm a z vláken o jemnosti 4 až 10 dtex a délce 60 až 120 mm, smíšených ve vzájemném hmot, poměru 1:3 až 3:1.
CZ931460A 1992-12-18 1992-12-18 Textilní zdravotnický materiál vysoké sorpční mohutnosti CZ281012B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ931460A CZ281012B6 (cs) 1992-12-18 1992-12-18 Textilní zdravotnický materiál vysoké sorpční mohutnosti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ931460A CZ281012B6 (cs) 1992-12-18 1992-12-18 Textilní zdravotnický materiál vysoké sorpční mohutnosti

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ146093A3 CZ146093A3 (en) 1994-07-13
CZ281012B6 true CZ281012B6 (cs) 1996-05-15

Family

ID=5463315

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ931460A CZ281012B6 (cs) 1992-12-18 1992-12-18 Textilní zdravotnický materiál vysoké sorpční mohutnosti

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ281012B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ146093A3 (en) 1994-07-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101328792B1 (ko) 붕대
EP3087960B1 (en) Wound dressing containing three-layer fabric and wound dressing manufacturing method
EP0531096B1 (en) Composite fabrics
ES2229715T3 (es) Telas no tejidas y su fabricacion y uso.
JP5868812B2 (ja) 創傷被覆材および創傷被覆材キット
US4203435A (en) Wound dressing
US20120259302A1 (en) Surgical product
CA2895677C (en) A combined compression and absorption dressing/bandage
US20020168911A1 (en) Absorbent layer for use in hospital supplies
KR20190035174A (ko) 마스크팩용 혼섬부직포
KR100226567B1 (ko) 알기네이트 직물,이의 제조방법 및 이를 포함하는 상처용 드레싱 및 외과용 지혈재
KR101974873B1 (ko) 카르복시메틸 셀룰로오스 복합 부직포
EP3386453B1 (en) A wound dressing laminate, methods of manufacturing the wound dressing laminate and uses thereof
CZ281012B6 (cs) Textilní zdravotnický materiál vysoké sorpční mohutnosti
GB2145970A (en) Sanitary napkins
CZ146293A3 (cs) Vrstvený sterilní krycí obvaz
CZ146393A3 (cs) Vrstvený, vysoce savý, sterilní krycí obvaz
CN212439060U (zh) 一种医用纤维敷料
RU98685U1 (ru) Полотно нетканое атравматичное (варианты)
CZ146193A3 (en) Dressing pad
CS245250B1 (cs) Kombinované zdravotnická textilie, vhodné pro léčbu popálenin a jiných kožních defektů
CS264590B1 (cs) Způsob výroby absorpčního vrstveného výrobku

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20031218