CZ280520B6 - Zařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování vláken - Google Patents

Zařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování vláken Download PDF

Info

Publication number
CZ280520B6
CZ280520B6 CS91555A CS55591A CZ280520B6 CZ 280520 B6 CZ280520 B6 CZ 280520B6 CS 91555 A CS91555 A CS 91555A CS 55591 A CS55591 A CS 55591A CZ 280520 B6 CZ280520 B6 CZ 280520B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
combing
zone
exhaust
combing roller
roller
Prior art date
Application number
CS91555A
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Doc. Ing. Csc. Ursíny
Stanislav Ing. Dídek
Zdeněk Ing. Havránek
Original Assignee
Rieter Elitex A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Elitex A.S. filed Critical Rieter Elitex A.S.
Priority to CS91555A priority Critical patent/CZ280520B6/cs
Publication of CS55591A3 publication Critical patent/CS55591A3/cs
Publication of CZ280520B6 publication Critical patent/CZ280520B6/cs

Links

Landscapes

  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)

Abstract

Zařízení zahrnuje podávací ústrojí (4, 5) přisazené k dutému vyčesávacímu válečku (3) uspořádanému ve vybrání (2) nosného tělesa (1), přecházející do dopravního kanálu (13), který ústí ve spřádacím rotoru (14), přičemž dutina (16) vyčesávacího válečku (3), jehož válcová plocha (7) má ventilační otvory (17), je uspořádána pro vytváření sací zóny (22) a výfukové zóny (24) na válcové ploše vyčesávacího válečku (3). Za účelem zlepšení vzduchového režimu je v dutině (16) vyčesávacího válečku (3) s česacími hroty (6) umístěna statická komora (18) pro přímé vedení vzduchového proudu (25) nasávaného alespoň částí sací zóny (22) přes alespoň část výfukové zóny (24) dopravním kanálem (13).ŕ

Description

Zařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování vláken
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování vláken z pramene vláken pracovní jednotky pro předení s otevřeným koncem, zejména rotorové pracovní jednotky, které zahrnuje podávači ústrojí přisazené k dutému vyčesávacímu válečku uspořádanému ve vybrání nosného tělesa, přecházející do dopravního kanálu, který ústí ve spřádacím rotoru, přičemž dutina vyčesávacího válečku, jehož válcová plocha má ventilační otvory, je uspořádána pro vytváření sací zóny na válcové ploše vyčesávacího válečku, jehož pracovní povrch vymezuje se stěnou vybrání nosného tělesa vyčesávací úsek.
Dosavadní stav techniky
Ojednocovací ústrojí je obvykle vytvořeno vyčesávacím válečkem, ke kterému jsou podávacím válečkem přiváděna vlákna ve formě pramene. Vyčesávací váleček je opatřen česacími hroty ve formě jehel nebo pilkového potahu, které při rotaci vyčesávacího válečku odebírají z konce pramene vlákna v klínovitě se zužujícím vyčesávacím úseku, vymezeném válcovou plochou vyčesávacího válečku a stěnou vybrání nosného tělesa, přičemž toto vybrání přechází do dopravního kanálu. Vlákno je česacími hroty zachyceno a urychlováno před jejich vstupem do dopravního kanálu. Účinné vyčesávání vláken z pramene vyžaduje, aby česací hroty pronikaly při vyčesávání celou tloušťkou konce pramene, což je analogické s prostým česáním vlasů, nepronikne-li hřeben česacími hroty celou vrstvou vlasů je efekt česání problematický. Na hřeben, který proniká do vlasů hluboko, je třeba působit velkou silou, takže zejména u ideálně neparalelizovaných vlasů dochází k nepříjemným pocitům při přetržení a vytržení vlasů. Stejně tak působí česací hroty vyčesávacího válečku, které pročesávají celou vrstvu přiváděných vláken. Většina vláken, která nejsou ideálně paralelní s pohybem hrotů, jsou hroty zachycena, takže mohou být i přetržena nebo poškozena. Paralelní vlákna, která nejsou česacími hroty vyčesávána, strhují ostatní vlákna do procesu ojednocování, při kterém se vytvářejí určitá kvanta vláken dále urychlovaných a transportovaných .
Během dopravy jsou vlákna vystavena v prostoru v němž se pohybují, který je v podstatě vymezen výškou česacích hrotů, působení turbulentního proudění, odstředivých sil, která je vynášejí z česacích hrotů až k boční stěně vybrání těsně obklopující vyčesávací váleček v jeho funkční části. Stykem s boční stěnou jsou vlákna opět zpomalována a silnou turbulencí vzduchu vyvolanou rotujícími česacími hroty ovlivňována tak, že dochází k negaci jak jejich orientace tak i napřímenosti.
Proto směřují některá řešení k odstranění uvedených negací konvenčního vyčesávacího válečku.
Podle čs. autorského osvědčení č. 144 745 je ojednocovací váleček, respektive vyčesávací váleček složen z šikmo uspořádaných čisticích lamel, které vymezují průchody do dutiny válečku, na jehož obvodě mohou být popřípadě upraveny jemné drážky, hroty
-1CZ 280520 B6 a podobně. Dutina válečku, ve které je na jeho hřídeli upevněn ventilátor, je rozdělena spirálovou přepážkou na sací prostor a výfukový prostor. Sací je uspořádán proti stěně přítlačného stolku opatřeného průduchy pro nasávání vzduchu z vnějšího prostředí. V oblasti podávacího válečku je sací prostor spojen bočním kanálem s prostorem lopatkového ventilátoru, komunikujícím s výfukovým prostorem. Tento výfukový prostor je z části vymezen přepážkou tak, že část vzduchového proudu vytvářeného lopatkami ventilátoru prochází průduchy pláště vyčesávacího válečku do dopravního kanálu a část výfukovou trubicí do vnějšího prostředí. Na části obvodu, kterou zasahuje vyčesávací váleček do dopravního kanálu, je vytvořena výfuková zóna, sací zóna vyčesávacího válečku je uspořádána proti části přítlačného stolku opatřeného průduchy.
Podle čs. autorského osvědčení 153 809 zasahuje do dutiny hladkého vyčesávacího válečku, opatřeného ventilačními otvory, nehybně uspořádané rozváděči těleso, rozdělující dutinu na přiváděči komoru napojenou kanálem na vnější prostředí nebo na zdroj tlaku, a na odváděči komoru, spojenou kanálem se zdrojem podtlaku. Odváděči komora vymezuje na válcové ploše vyčesávacího válečku, v jeho vyčesávacím úseku, sací zónu, zatímco přiváděči komora vymezuje ve snímací oblasti dopravního kanálu výfukovou zónu a v oblasti čisticí komory, uspořádané za dělící hranou dopravního kanálu ve smyslu pohybu vyčesávacího válečku, pomocnou výfukovou zónu.
Podle britského patentu 1 383 555 zasahuje do dutiny vyčesávacího válečku vzduchový kanál usměrňující proudící vzduch do přechodové oblasti vyčesávací váleček-dopravní kanál, přičemž proud vzduchu proniká přes perforovaný povrch vyčesávacího válečku.
Účinek uvedeného řešení spočívá v spolehlivém zajištění přechodu vláken do dopravního kanálu, jehož orientace je na rozdíl od tangenciálního kanálu méně příznivá pro převod vláken bez uvedeného podpůrného prostředku.
Účinek uvedených řešení směřuje k působení síly přitlačující vlákna na pracovní povrch vyčesávacího válečku v jeho česacím úseku a síly odvádějící vlákna z pracovního povrchu vyčesávacího válečku ve snímací oblasti dopravního kanálu. Při optimálním nastavení sací a výfukové zóny je konec vlákna, nacházející se ještě v sací zóně vyčesávacího válečku, pevně držen podtlakem na jeho pracovním povrchu, zatímco jeho začátek, situovaný již ve výfukové zóně, je odstředivou silou a přetlakem vzduchu usměrňován do dopravního kanálu. Protože v dopravním kanálu je rychlost vzduchu podstatně vyšší než obvodová rychlost vyčesávacího válečku, je vlákno účelně taženo, a tím i napřimováno. Také tak vlákna, držená ve vyčesávací zóně na pracovním povrchu vyčesávacího válečku, nejsou vystavena turbulenci vzduchu vytvářené mezi povrchem vyčesávacího válečku a boční stěnou vybrání nosného tělesa.
Podstatnou nevýhodou obou řešení je technická složitost zařízení, zejména složitost vzduchového režimu, která vede prakticky k poruchám procesu ojednocování vláken vyvolaným zejména zanášením vzduchových cest prachem a vlákny. Tato závažná negace proto nevyvažuje určité technické výhody zařízení.
-2CZ 280520 B6
Také tak tato řešení nezajišťují podmínky pro technologicky správný ojednocovací proces, což zejména platí pro ojednocovací zařízení podle čs. autorského osvědčení č. 153 809. V tomto případě sací účinek sací zóny a tření vyčesávacího válečku s pracovním válcovým povrchem nestačí na vyvolání takových sil, které by zajistilo spolehlivé uvolňování vláken z pramene. Navíc je toto zařízení, vyžadující určitou úroveň pracovního podtlaku, energeticky náročné.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je proto navrhnout zařízení pro ojednocování vláken, zahrnující vyčesávací váleček s ventilačními otvory, jehož dutina a vzduchový režim jsou uspořádány pro vytváření sací a výfukové zóny na jeho válcovém povrchu, které by zajistilo jednoduchými prostředky podmínky pro optimální ojednocovací proces bez negací uvedených ve stavu techniky.
Uvedený požadavek v podstatě splňuje zařízení pro ojednocování vláken podle vynálezu tím, že v dutině vyčesávacího válečku, opatřeného česacími hroty, je umístěna statická komora pro přímé vedení vzduchového proudu nasávaného alespoň částí sací zóny přes alespoň část výfukové zóny dopravním kanálem.
Podle výhodného provedení zařízení je výfuková zóna na válcové ploše vyčesávacího válečku vymezena výletovou hranou a dělicí hranou tangenciálního dopravního kanálu. Statická komora má sací hrdlo, vymezující sací zónu a výfukové hrdlo, vymezující výfukovou zónu.
Z hlediska optimalizace vzduchového režimu ve statické komoře je výhodné, že sací hrdlo a výfukové hrdlo je odděleno přepážkou ve statické komoře, přičemž tato přepážka je usazena s výhodou proti výletové hraně tangenciálního dopravního kanálu.
Podle výhodného provedení zařízení jsou sací hrdlo a výfukové hrdlo vymezeny boční stěnou statické komory, přičemž kratší hrany boční stěny jsou s výhodou usazeny proti začátku vyčesávacího úseku a proti dělící hraně tangenciálního dopravního kanálu.
Podle dalšího výhodného provedení zařízení jsou sací hrdlo a výfukové hrdlo vymezeny boční stěnou a další boční stěnou statické komory.
Je účelné, aby sací hrdlo bylo umístěno v urychlovacím úseku, který navazuje na vyčesávací úsek.
Pro další zvýšení účinku zařízení je výhodné provedení, podle kterého v sacím hrdle je umístěn vstup sací hubice, vystupující ze statické komory víkem a je napojena na zdroj podtlaku. Tím se zajistí zvýšené působí vyčesávacího povlaku intenzivnějším přisátím vlákenné třásně k povrchu vyčesávacího válečku.
Ke zvýšení účinku zařízení také směřuje provedení, podle kterého přepážka je vytvořena výfukovou hadicí, vystupující ze statické komory víkem a je napojena na zdroj tlaku, přičemž je výhodné, že její výstup směřuje do oblasti výletové hrany tangenciálního dopravního kanálu. Tím se zabezpečí zvýšená účinnost při
-3CZ 280520 B6 snímání vláken do vzduchového kanálu, při vyšším napřimovacím účinku na vlákna.
Podstatnou výhodou řešení podle vynálezu je výrazné zvýšení ojednocovacího účinku dosažené využitím výhodného účinku povlaku tvořeného nízkými hroty za současného příznivého účinku sací zóny.
Napřimovací účinek výhodného řešení podle vynálezu je zajištěn jednoduchým spolehlivým způsobem tím, že je použita přepážka ostře oddělující sací zónu od zóny výfukové v optimální poloze vzhledem ke vstupu do dopravního kanálu.
Změna polí sání a výfuků podle čs. autorského osvědčení č. 144 745 je příliš pozvolná, což je dáno uvedeným vnitřním ventilátorem a nemůže zajistit výraznější napřímení, u čs. autorského osvědčení č. 153 809 chybí účinek hrotů, příznivě ovlivňujících úroveň napřímení.
Česací hroty vyčesávacího válečku vystupují jen relativně málo nad jeho válcovou plochu. Aktivní výška česacích hrotů je do 1,5 mm, sklon hrotu odpovídá zpracovanému vlákennému materiálu. Krátké česací hroty pročesávají jen nízkou vrstvu vláken z průřezu bradky podávaného pramene, čímž dochází k postupnému odebírání vláken při zvýšeném ojednocovacím účinku. V nízké pročesávací vrstvě vláken mají vlákna možnost přeskupení od paralelního uspořádání dříve než dojde k jejich poškození, protože v této nízké vrstvě vláken je relativně málo uvolňovaných mezivlákenných kontaktů .
Důsledkem uvedeného průběhu je, že do procesu vyčesávání se uvolňuje prakticky vlákno za vláknem a nikoliv skupiny několika až více vláken, jak je tomu u konvenčního vyčesávacího válečku. Vlákno není v procesu urychlování a zejména uvolňování ovlivňováno mezivlákennými kontakty, což přispívá k dosažení jeho výhodné orientace a následného napřímení.
Přehled obrázků na výkrese
Zařízení podle vynálezu je schematicky znázorněno na připojených výkresech, kde na obr. 1 je zařízení v částečném axiálním řezu, kolmém na osu vyčesávacího válečku, na obr. 2 je zařízení v řezu podle roviny II-II z obr. 1 a na obr. 3 až 6 je zařízení s variantami uspořádání statické komory, v axiálním řezu, kolmém na osu vyčesávacího válečku.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení pro ojednocování vláken zahrnuje nosné těleso 1, v jehož vybrání 2. je otočně uložen vyčesávací váleček £ a podávači ústrojí, vytvořené podávacím válečkem 4 s přítlačným stolkem
5. Pracovní povrch vyčesávacího válečku 3 tvoří česací hroty 6, které vystupují relativně jen velmi málo (max. 1,5 mm) nad povrch jeho válcové plochy 7. Česací hroty 6 mohou být vytvořeny jehlami, vinutým potahem pilkového drátu popřípadě i příčně uspořádanými pilkami potahu, myšleno napříč pohybu vyčesávacího válečku tj. ve směru jeho povrchové přímky nebo šikmo k tomuto směru. Výška vystupujících česacích hrotů 6. je řádově od 0,3 mm do
-4CZ 280520 B6
1,5 mm, avšak je vždy menší než 1/2 konvenční výšky česacích hrotů konvenčního vyčesávacího válečku.
Boční stěna 8. vybrání 2, která přichází do styku s vlákny při ojednocování, vymezuje s pracovním povrchem vyčesávacího válečku 2 vyčesávací úsek 9, a navazující urychlovací úsek 10,. Vybrání 2 přechází výletovou hranou 11, která ukončuje urychlovací úsek 10., a dělicí hranou 12 do dopravního kanálu 13., který ústí ve schematicky znázorněném spřádacím rotoru 14., ve kterém se vytváří známým způsobem pracovní podtlak, vyvolávající sací účinek v dopravním kanálu 13. V příkladném provedení je dopravní kanál vytvořen tangenciálním dopravním kanálem 13a.
Pohon a uložení vyčesávacího válečku χ a podávacího válečku 4 a jejich obvodové rychlosti nejsou blíže popisovány ani znázorněny, protože se jedná o alternativy známé z dosavadního stavu techniky.
V zásadě má vyčesávací úsek 9 klínovitý tvar, při kterém se vzdálenost boční stěny 8. vybrání 2 ve směru rotace vyčesávacího válečku 3., znázorněném šipkou 15, přibližuje k jeho pracovnímu povrchu. V urychlovacím úseku 10 je boční stěna 8 přisazena k pracovnímu povrchu vyčesávacího válečku 3. těsně avšak bez dotyku až do výletové hrany 11 tangenciálního dopravního kanálu 13a. Toto konstantní přisazení boční stěny 8 je výhodné avšak není nezbytné. Vyčesávací váleček 3. má dutinu 16., se kterou komunikují ventilační otvory 17., upravené na jeho válcové ploše 7.
V dutině 16 je umístěna statická komora 18., která zahrnuje dno 19, boční stěnu 20, sací hrdlo 21, které vymezuje na válcové ploše 7 vyčesávacího válečku 3., v oblasti vyčesávacího úseku 9., sací zónu 22. a výfukové hrdlo 23., které vymezuje na válcové ploše 7 vyčesávacího válečku 2 v oblasti přechodu vybrání 2. tělesa do tangenciálního dopravního kanálu 13a výfukovou zónu 24. Statická komora 18, která je uspořádána pro přímé vedení vzduchového proudu, znázorněného šipkou 25 nasávaného tangenciálním dopravním kanálem 13a sací zónou 22 přes výfukovou zónu 23., je uchycena na víku 26, uloženém v osazení 27 vybrání 2 tělesa 1, popřípadě může být statická komora 18 i součástí tohoto víka. Vzduchový proud nasávaný sací zónou 22 má označení 25a, vzduchový proud vyfukovaný výfukovou zónou 24 má označení 25b a vzduchový proud v tangenciálním dopravním kanálu 13a má označení 25c.
Výfuková zóna 24 je na válcové ploše 7 vyčesávacího válečku vymezena výletovou hranou 11 a dělicí hranou 12. Výfukové hrdlo 23 a sací hrdlo 21 odděluje přepážka 28 upevněná na dnu 19 statické komory 18 a přisazená proti výletové hraně 11 tangenciálního dopravního kanálu 12· Přepážka 28 vytváří rozhraní směrů aerodynamických sil na vlákna vyvolaných vzduchovým proudem 25.
Výfukové hrdlo 23 a sací hrdlo 21 jsou z jedné strany vymezeny boční stěnou 20 statické komory 18, přičemž boční stěna 20 směřuje proti dělicí hraně 12 tangenciálního dopravního kanálu 13 a proti začátku 29 vyčesávacího úseku 2·
-5CZ 280520 B6
Zařízení pracuje takto:
Z pramene 30 přiváděného podávacím válečkem 4. odděluje vyčesávací váleček 3_, rotující ve směru šipky 15., vlákna a unáší je do vyčesávacího úseku 9.· V tomto úseku jsou vlákna 31 účinkem vzduchového proudu 25a přitlačována k pracovnímu povrchu vyčesávacího válečku 3 a z nich česacími hroty 6 vyčesávána jednotlivá vlákna, která jsou účinkem převažujících aerodynamických sil směřujících k pracovnímu povrchu vyčesávacího válečku 3 na něm fixována a společně s ním urychlována v podstatě na jeho obvodovou rychlost.
V oblasti přepážky 28 se vlákna náhlou změnou silového působení vzduchového proudu 25b od pracovního povrchu uvolňují. Proces uvolňování probíhá kontinuálně v celé délce vlákna tak, že zatímco přední konec vlákna je uvolněn z pracovního povrchu vyčesávacího válečku 3, je zadní část vlákna ještě na tomto povrchu fixována. Pokud je poloha přepážky 28 orientována do oblasti výletové hrany 11 tangenciálního dopravního kanálu 13a, je přední konec vlákna v něm unášen vzduchovým proudem 25c. Je-li rychlost tohoto vzduchového proudu vyšší než obvodová rychlost pracovního povrchu vyčesávacího válečku 3, udržuje se, popřípadě se zvětšuje napřímenost a zlepšuje orientace uvolňovaného vlákna, čímž je toto vlákno kvalitativně lépe připraveno pro následný proces předení .
Je výhodné, aby přepážka 28 byla co nejužší, protože se tím omezí pasivní úsek na povrchu vyčesávacího válečku 3_, tj . úsek, kde nedochází ani k sání, ani k výfuku a její délka je přiměřená požadavku, aby sání probíhalo na úseku povrchu vyčesávacího válečku 2i až po tuto přepážku 28.
Na obr. 3 je znázorněna statická komora 18 se sacím hrdlem 21a, které vymezuje na válcové ploše 7 vyčesávacího válečku 2 sací zónu 22a, a výfukovým hrdlem 23a, které vymezuje na této válcové ploše výfukovou zónu 24a. Sací hrdlo 21a, jehož úhlová míra je menší než úhlová míra sacího hrdla 21 a výfukové hrdlo 23a, jsou vymezeny boční stěnou 20., další boční stěnou 34 a dnem 19.
Výhodou uspořádání podle obr. 3 je intenzivní sací účinek v sací zóně 22a, což přispívá k velmi dobrému ojednocovacímu účinku při působení česacích hrotů 6 vyčesávacího válečku 2· Také tak oddělování vláken od povrchu vyčesávacího válečku 2 ve výfukové zóně 24a je zásluhou uvedeného uspořádání spolehlivé.
Obr. 4 znázorňuje statickou komoru 18 s boční stěnou 20 vytvořenou ve tvaru zakřivené boční stěny 20a, která vymezuje s přepážkou 28 , směřující proti výletové hraně 11 tangenciálního dopravního kanálu 13a, sací hrdlo 21b situované v urychlovacím úseku 10 a výfukové hrdlo 23a. Také tak jsou tato hrdla v úhlové míře redukována vzhledem k sacímu hrdlu 21 a výfukovému hrdlu 23 podle obr. 1.
Výhodou tohoto uspořádání je, že vlákno 21., jehož přechod do dopravního kanálu 13a je podporován vzduchovým proudem 25b, je současně zadržováno sacím účinkem v oblasti sací zóny 25a, což má za následek napřímeni vlákna, což je důležité pro výhodnou strukturu příze a její vyšší pevnost.
-6CZ 280520 B6
Obr. 5 znázorňuje statickou komoru 18, vytvořenou boční stěnou 20., další boční stěnou 32 vytvořenou zakřivenou boční stěnou 32a a dnem 19 a opatřenou přepážkou 28 orientovanou proti výletové hraně 11 tangenciálního dopravního kanálu 13a. Boční stěna 20, zakřivená boční stěna 32a a přepážka 28 vymezují sací hrdlo 21b přisazené k výletové hraně 11.
V sacím hrdle 21b ústí vstup 33 sací hubice 34 vystupující neznázorněným přívodem ze statické komory 18 víkem 26 a napojené na neznázorněný zdroj podtlaku, je výhodné, aby sání v této oblasti bylo při ojednocování intenzivní a naopak aby při přerušení ojednocování, tj. při přerušení spřádacího procesu bylo toto sání nulové popřípadě aby vlákna byla při přerušeném ojednocování od česacích hrotů 6 vyčesávacího válečku 3 odkloněna. Tyto požadavky lze snadno realizovat známými prostředky, například použitím čidla kontroly spřádacího procesu pro ovládání ventilu pro napojení sací trubice na zdroj podtlaku nebo přetlaku.
Sací hubici 34 lze popřípadě umístit tak, aby její ústí bylo situováno v oblasti těsně před výletovou hranou 11 tangenciálního dopravního kanálu 13a. Toto uspořádání, které vyvolává brzdný účinek na zadní konce vláken, zajišťuje žádoucí napínání vláken při přechodu do tangenciálního dopravního kanálu 13a.
Obr. 6 znázorňuje uspořádání statické komory 18 a výfukové hubice 35 vystupující neznázorněným přívodem ze statické komory 18 víkem 26 a napojenou na neznázornéný zdroj přetlaku, jejíž výstup 36 směřuje proti výletové hrané 11 tangenciálního dopravního kanálu 13a. Výfuková hubice 35 má v tomto případě současně funkci přepážky 28. Výfuková zóna je vymezena rozsahem od úrovně výletové hrany 11 až k úrovni dělicí hrany 12.
Kombinací uvedených elementů lze vytvářet různé modifikace zařízení pro ojednocování vláken, jejichž podstatným společným znakem je, že vlákna vyčesávaná v malých kvantech, respektive jedno za druhým bez poškození vyčesáváním, jsou urychlena v podstatě na rychlost shodnou s obvodovou rychlostí vyčesávacího válečku před jejich uvolněním do dopravního kanálu a proces uvolňování vláken probíhá postupně při napřimování a zlepšování orientace vlákna. Tyto faktory zajišťují vyšší úroveň jakosti tvaru a orientace vláken v toku vláken, který je dále přiváděn k některému spřádacímu systému předení s otevřeným koncem, v němž ovlivňuje vlastnosti výsledné příze.
Vyššího technického účinku vzhledem ke stavu techniky lze dosáhnout při procesu šetrného vyčesávání malých kvant vláken a jejich urychlením nebo při procesu vyčesávání obvyklých kvant vláken, avšak použitím známých mechanismů, například paralelizačního kotouče u frikčního dopřádacího systému, pro dodatečné napřímení a zlepšení orientace vláken. Proto i dílčí využití uvedených prostředků spadá do rozsahu ochrany předmětu vynálezu.
Z ojednocených vláken, která nejsou poškozena vyčesáváním a prosta mezivlákenných vazeb, tj. v podstatě vyčesávaných jedno za druhým, a napřímených a orientovaných délkou ve směru pohybu vláken, lze u každého spřádacího systému s otevřeným koncem dosáhnout významně lepších kvalitativních vlastností příze.
-7CZ 280520 B6
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle vynálezu lze využít u textilních strojů, kde dochází k ojednocování vláken z pramene staplových vláken vyčesáváním za spolupůsobení proudu vzduchu.

Claims (13)

1.
vláken předení , která k dutému vyčesávacímu váZařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování z pramene staplových vláken pracovní jednotky pro ; s otevřeným koncem, zejména rotorové pracovní jednotky zahrnuje podávači ústrojí přisazené léčku uspořádanému ve vybrání nosného tělesa, přecházející do dopravního kanálu, který ústí ve spřádacím rotoru, přičemž dutina vyčesávacího válečku, jehož válcová plocha má ventilační otvory, je uspořádána pro vytváření sací zóny a výfukové zóny na válcové ploše vyčesávacího válečku, jehož pracovní povrch tělesa vyčesávací úsek, že v dutině (16) vyčesá(6) je umístěna statická vymezuje se stěnou vybrání nosného vyznačující vacího válečku (3) s komora (18) pro přímé ho alespoň částí sací s e tím, česacími hroty vedení vzduchového proudu (25) nasávanézóny (22) přes alespoň část výfukové zóny (24) dopravním kanálem (13).
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že výfuková zóna (24) je na válcové ploše (7) vyčesávacího válečku (3) vymezena výletovou hranou (11) a dělicí hranou (12) tangenciálního dopravního kanálu (13a).
3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že statická komora (18) má sací hrdlo (21), vymezující sací zónu (22) a výfukové hrdlo (23), vymezující výfukovou zónu (24).
4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že sací hrdlo (21) a výfukové hrdlo (23) je odděleno přepážkou (28) ve statické komoře (18).
5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že přepážka (28) je usazena proti výletové hraně (11) tangenciálního dopravního kanálu (13a).
6. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že sací hrdlo (21) a výfukové hrdlo (23) jsou vymezeny boční stěnou (20) statické komory (18).
7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že boční stěny (20) jsou sazeny proti začátku (29) vyčesávacího úseku (9) a proti dělicí hraně (12) tangenciálního dopravního kanálu (13a).
8. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že sací hrdlo (21) a výfukové hrdlo (23) jsou vymezeny boční stěnou (20) a další boční stěnou (32) statické komory (18).
-8CZ 280520 B6
9. Zařízení podle nároků 3 a 4, vyznačující se tím, že sací hrdlo (21) je umístěno v urychlovacím úseku (10), který navazuje na vyčesávací úsek (9).
10. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že v sacím hrdle (21) je umístěn vstup (33) sací hubice (34), vystupující ze statické komory (18) víkem (26) a je napojena na zdroj podtlaku.
11. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že přepážka (28) je vytvořena výfukovou hubicí (35), vystupující ze statické komory (18) víkem (26) a je napojena na zdroj přetlaku nebo podtlaku.
12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že výfuková hubice (35) je zakončena výstupem (36) směřujícím do oblasti výletové hrany (11) tangenciálního dopravního kanálu (13a).
13. Zářízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že maximální aktivní výška česacích hrotů (6) vyčesávacího válečku (3) je 1,5 mm.
CS91555A 1991-03-04 1991-03-04 Zařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování vláken CZ280520B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS91555A CZ280520B6 (cs) 1991-03-04 1991-03-04 Zařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování vláken

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS91555A CZ280520B6 (cs) 1991-03-04 1991-03-04 Zařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování vláken

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS55591A3 CS55591A3 (en) 1992-09-16
CZ280520B6 true CZ280520B6 (cs) 1996-02-14

Family

ID=5337822

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS91555A CZ280520B6 (cs) 1991-03-04 1991-03-04 Zařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování vláken

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ280520B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ299259B6 (cs) * 2001-10-01 2008-05-28 Rieter Cz A.S. Oddelovací teleso ojednocených vláken pro rotorový doprádací stroj

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ299259B6 (cs) * 2001-10-01 2008-05-28 Rieter Cz A.S. Oddelovací teleso ojednocených vláken pro rotorový doprádací stroj

Also Published As

Publication number Publication date
CS55591A3 (en) 1992-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS216816B2 (en) Facility for spinning with open end
US3834145A (en) Open-end spinning of textile yarns
JPS6330412B2 (cs)
US4014162A (en) Fiber supply duct for an open-end spinning unit
US4570434A (en) Fiber feed arrangement for open-end friction spinning
IT9019757A1 (it) Dispositivo d'adduzione ed apritura in un dispositivo di filatura di un filatoio ad estremita' aperta
US5065572A (en) Fiber supply arrangement for open-end rotor spinning
CZ280520B6 (cs) Zařízení pro aerodynamicko-mechanické ojednocování vláken
US4606187A (en) Fiber feeding air flow arrangement for open-end friction spinning
US4852340A (en) Fiber separating device
US5832710A (en) Open-end spinning frame with dirt removal device
JPS64488B2 (cs)
CS271434B1 (en) Spinning unit for spindleless spinning frame
US5361574A (en) Process and device for pneumatic feeding of fibers to the fiber collection surface of an open-end spinning element
US3712042A (en) Method of withdrawing fibers from a combing roller of a fiber separating device and device for performing said method
GB2330364A (en) Apparatus for bundling a drafted roving
US5175991A (en) Arrangement for pneumatic false-twist spinning
CS232869B1 (en) Method of yarn spinning from staple fibres in air swirl and equipment for application of this method
US4815268A (en) Friction spinning apparatus
CZ281016B6 (cs) Způsob a zařízení pro předení s otevřeným koncem
US4672804A (en) Friction spinning apparatus
US4499718A (en) Apparatus for separating impurities from open-end spinning units
US5749216A (en) Open end spinning apparatus
CZ280831B6 (cs) Způsob a zařízení pro pneumatické přivádění vláken na sběrnou plochu spřádacího prvku
US5117622A (en) Fiber supply arrangement for open-end rotor spinning

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic