CZ279696A3 - Hydrometallurgical extraction process - Google Patents

Hydrometallurgical extraction process Download PDF

Info

Publication number
CZ279696A3
CZ279696A3 CZ962796A CZ279696A CZ279696A3 CZ 279696 A3 CZ279696 A3 CZ 279696A3 CZ 962796 A CZ962796 A CZ 962796A CZ 279696 A CZ279696 A CZ 279696A CZ 279696 A3 CZ279696 A3 CZ 279696A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
copper
cyanide
solution
gold
ratio
Prior art date
Application number
CZ962796A
Other languages
English (en)
Inventor
Christopher Andrew Fleming
Walther G F Grot
John Anton Thorpe
Original Assignee
Du Pont
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Du Pont filed Critical Du Pont
Publication of CZ279696A3 publication Critical patent/CZ279696A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25CPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25C1/00Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of solutions
    • C25C1/12Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of solutions of copper
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B11/00Obtaining noble metals
    • C22B11/08Obtaining noble metals by cyaniding
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B15/00Obtaining copper
    • C22B15/0063Hydrometallurgy
    • C22B15/0065Leaching or slurrying
    • C22B15/0067Leaching or slurrying with acids or salts thereof
    • C22B15/0073Leaching or slurrying with acids or salts thereof containing nitrogen
    • C22B15/0076Cyanide groups
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Description

Způsob hydrometal
Vynález se týká hydrometalurgických extrakčních procesů a přesněji extrakce mědi samotné, nebo v přítomnosti zlata, ze zpracované rudy kyanidovým toužením, která poskytuje zlato a měď, nebo jejich směs pro krok zahrnující čištění kovu, který je součástí celkového metalurgického procesu.
Známý stav techniky
Po vytěžení , které je součástí procesu, jehož cílem je získání čistých kovů a/nebo minerálů, následují tři identifikovatelné kroky. Těmito třemi kroky metalurgického procesu jsou zpracování minerálů, metalurgická extrakce a čištění kovů. Samotné zpracování minerálů lze specifikovat jedním ze dvou kroků: rozmělňování a obohacováním neboli koncentrací. Metalurgická extrakce může být hydrometarulgická, nebo pyrometalurgická, zatímco čištění kovů zahrnuje roztavení, elektrolytické získávání kovů z roztoků solí, nebo elektrolytickou rafinaci produktu dodávaného z kroků'představujících metalurgickou extrakci.
Zlatonosné rudy obsahující vysoké koncentrace kyanidem rozpustných minerálů mědi, například chalkocit (Cu2S), bornit (FeS*2Cu2S*CuS), malachit [CuCO3*Cu(OH)2], azurit [2CuCO3»Cu(OH)2], coveliin neboli sirník měďnatý (CuS) a kuprit (Cu2O), jsou tradičně problematické, co se týče jejich ekonomického zpracování, vzhledem k vysokým nákladům souvisejícím se spotřebou kyanidu v průběhu loužení a destrikci kyanidu v průběhu zpracování odpadní vody. Vysoké koncentrace kyanidu měďného v louhovacím roztoku mohou rovněž způsobit celou řadu metalurgických problémů, pokud se zlato izoluje Merrillovým způsobem srážení zlata, nebo adsorpcí na aktivovaný uhlík. V důsledku toho, množství zásob zlata, které spadaly do této kategorie stále ještě zůstává v zemi a čeká na okamžik, kdy se vyvine odpovídající technologie pro jejich zpracování.
Výzkumu potřebné technologie se experti věnují již celou řadu let, přičemž jejich snahy obecně směřovaly dvěma základními směry. Odborníci se snažili na jedné straně vyvinout další chemii loužení, které by se dalo použít pro rozpuštění zlata, tj. hledali další vyluhovadla, která by byla selektivnější než kyanid a spíše než měď by rozpouštěla zlato, a na druhé straně se snažili potlačit reakci mezi mědí a kyanidem buď fyzikálním, nebo chemickým maskováním minerálů mědi. Žádná z obou cest však nepřinesla výraznější úspěch. Na rozdíl od těchto postupů předložený vynález poskytuje účinný a finančně efektivní způsob zpracování zlatých rud obsahujících vysoké koncentrace kyanidem rozpustných minerálů a rovněž tak mědnatých rud obsahujících zanedbatelná množství zlata.
Hydrometarulgická extrakce mědi a zlata se prováděla tak, že se příslušná ruda louhovala nejprve kyselinou sírovou s cílem rozpustit mědnaté minerály, potom následovala neutralizace zbytkové kyseliny a konečně kyanidace s cílem vylouhovat zlato. Tento postup nefunguje při zpracování sulfidových minerálů, například chalkocitu a bornitu, které se louhují v roztoku kyanidu, ale nikoliv v kyselině, navíc je často neekonomický vzhledem k vysoké spotřebě kyseliny, báze nebo kyanidu. Navíc dvoustupňové louhování vyžaduje poměrně dlouhou dobu a je často nepraktické, vzhledem k fyzikálním změnám vyvolaným ve skále kyselinovým zpracováním. Proto zde byla potřeba vyvinout způsob, který by zpracovával rudy nesoucí měď nebo koncentráty obsahující zlato společným loužením obou kovů, tj. zlata a mědi, do vodného roztoku kyanidu, izolováním mědi a zlata v kovové formě a rovněž regeneroval kyanidové ionty ekonomickým způsobem.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob hydrometalurgické extrakce určený pro zpracování rud obsahujících samotnou měď, nebo měď v kombinaci se zlatém, který zahrnuje následující kroky:
(a) zpracování uvedených rud vodným roztokem kyanidu majícím molární poměr CN:Cu větší než 3,5:1, čímž se dosáhne současného louhování mědi i zlata a snížení molárního poměru CN:Cu v pregnantním louhovacím roztoku na poměr £4:1; a (b) odstranění a izolování mědi z roztoku rezultujícího z kroku (a).
Zlato lze izolovat v různých místech hydrometalurgického extrakčního procesu podle vynálezu.
U hydrometalurgického extrakčního procesu podle vynálezu lze louženf provádět jako loužení „hromad“, kdy se louhují celé kusové rudy pomocí perkoiačních roztoků vedených skrze hromady, nebo jako louhováni drcených rud, kdy se celá proces zahájí drcením a mělněním rudy, a takto jemně mleté rudy se smísí s louhovacím mělněním rudy, a takto jemně mleté rudy se smísí s louhovacím roztokem v nádržích. Louhování drcených rud může být dvoustupňové, v prvním stupni se kusová ruda drtí a v druhém stupni se následně louhuje. Nebo lze louhování a drcení provádět současně v jednom kroku.
Způsob podle vynálezu lze šíře popsat jako zpracování měďnatých rud nebo koncentrátů případně obsahujících zlato v hydrometalurgickém procesu, který zahrnuje současné louhování mědi a zlata do vodného roztoku kyanidu, izolování mědi a zlata v kovové formě a regenerování CNiontů. Tento způsob je schopen izolovat zlato a měď z rud obsahujících nízké koncentrace těchto kovů a, proto mohou pomoci eliminovat flotační krok používaný u běžných postupů při zpracování sulfídických rud mědi a mědi a zlata.
Aby se dosáhlo vysoké louhovací účinnosti pro měď i pro zlato je nárokovaný způsob louhování rud obsahujících měď a zlato roztokem kyanidu (mající poměr CN:Cu větší než 4), takže molární poměr kyanidu ku mědi v pregnantním louhovacím roztoku je menší než 4:1. Výrazem „pregnantní louhovací roztok“, jak je zde uveden, se rozumí roztok vycházející z hromady, nádrže nebo mleté louhovací kaše. (hybridní způsob používající doužení hromad a loužení mleté rudy se případně nazývá káďový způsob).
Poměr CN:Cu se definuje jako počet molekul (CN)“ v komplexu se všemi molekulami Cu+ v roztoku a plus počet volných (CN)iontů. které nejsou v komplexu s dalším kovem nebo vodíkovým iontem.
7; 1.1,7·;
Jedním způsobem jak získat zlato z pregnantnlho louhovacího roztoku je další způsob podle vynálezu pro izolování zlata přichycováním zlata na kovové mědi, který zahrnuje následující kroky:
(a) uvedení roztoku obsahujícího kyanid zlatý a kyanid měďný ve kterém není poměr CN:Cu menší než 3,5:1 do styku s kovovou mědí v práškové formě nebo kovovou mědí, která byla elektronicky nanesena na katodu s velikou povrchovou plochou, které vede k vytvoření slepeného produktu kovového zlata na kovové mědi; a (b) izolace zlata ze slepeného produktu elektrolytickou rafinací nebo tavením.
Vzhledem k tomu, že výše zmíněný způsob po sobě zanechává pregnantní louhovací roztok v podstatě se stejným CN:Cu poměrem, tj. poměrem > 3,5, lze ho v dalším způsobu podle vynálezu použít pro přípravu roztoku použitelného pro izolování mědi , který nemá poměr CN:Cu větší než 3:1. Tento způsob podle vynálezu zahrnuje následující kroky:
(a) zpracování pregnantnlho roztoku pomocí kyseliny, které sníží pH hodnotu roztoku na 3 až 7, takže v roztoku budou převládat Cu(CN)2'‘ kyanidové ionty a malé množství CuCN, pokud jsou vůbec přítomny, se vysráží;
(b) případné odstranění v podstatě veškerého plynného HCN, který se tvoří v kroku (a) vedením plynu skrze roztok; a (c) uvedení roztoku do kontaktu se silnou zásaditou iontoměničovou pryskyřicí nebo s uhlíkem za účelem odstranění Cu(CN)2 z uvedeného roztoku.
Tento způsob lze vyjádřit rovnicí:
Cu(CN)4 3' + 2H+ -> Cu(CN)2 + 2HCN.
Výše uvedený způsob může zahrnovat další krok, ve kterém dochází ke zpracování plynného nebo kapalného proudu obsahujícího HCN pomocí vodného alkalického roztoku za účelem generování kyanidových iontů (CN ) a jejich recyklace do vysoce účinného louhovacího kyanidového roztoku, která se následně použije opět k louhování mědi a zlata.
Alternativním provedením výše uvedeného způsobu je další způsob podle vynálezu pro přípravu roztoku použitelného pro izolování mědi pomocí elektronického získávání, který má poměr CN:Cu <.4:1, přičemž tento postup zahrnuje následující kroky:
(a) zpracování části pregnantního louhovacího roztoku kyselinou, které způsobí snížení pH hodnoty roztoku na 1,5 až 2,0;
(b) odstranění takto vzniklé sraženiny kyanidu měďného (CuCN);
(c) případné odstranění v podstatě veškerého plynného HCN, který se tvoří v kroku (a) vedením plynu skrze roztok; a (d) sloučeni CuCN sraženiny s tou částí pregnantního roztoku, která nebyla okyselena v kroku (a) a s částí katolytu elektronického článku, který recirkuluje ke článkovým katodám.
.'rwaiWÍ?·
Tento způsob lze vyjádřit pomocí následující rovnice:
Cu(CN)4 3‘ + 2CuCN -> 3 Cu(CN)2
Elektronické získávání se definuje jako ukládání kovu z roztoku kovu ve formě kovové soli na elektrodu.
Alternativně se může CuCN kombinovat pouze s neokyseleným pregnantním roztokem nebo recirkulovaným katolytem.
Výše uvedený proces může zahrnovat další krok, ve kterém se zpracovává plynný proud obsahující HCN nebo okyselený roztok obsahující HCN (pokud se HCN neodstranilo) pomocí vodného alkalického roztoku za účelem generování kyanidových iontů (CN) a jejich recyklace do vysoce účinného louhovacího kyanidového roztoku, která se následně použije opět k louhování mědi a zlata.
Výhodný způsob podle vynálezu pro přípravu roztoku použitelného pro izolování mědi, který má poměr CN:Cu <4>1 zahrnuje následující kroky:
(a) uvedení pregnantního louhovacího roztoku ( s nebo bez přítomnosti zlata) do kontaktu s nelouhovanou kusovou nebo jemně mletou rudou obsahující měď a případně zlato, které zredukuje poměr CN:Cu na hodnotu nejvýše 4:1; a (b) oddělení výsledného roztoku od částečně vylouhované rudy, kterým se získá roztok vhodný pro izolování mědi a vylouhovaná ruda, ze které je částečně vylouhovaná měď.
Takto vylouhovaná ruda se vrátí zpět do procesu, který byl popsán již na začátku, kde se tato ruda (obsahující měď a zlato) vylouhuje pomocí roztoku kyanidu, takže molární poměr kyanidu ku mědi v pregnantním louhovacím roztoku nebude menší než 3,5:1.
Po výše popsaných louhovacích krocích a po ukončeni procesu, ve kterém se poměr CN:Cu redukuje na hodnotu <4:1, se aplikují hydrometalurgické extrakční procesy podle vynálezu s cílem izolovat měď a případně i zlato a zbavit uvedený roztok nežádoucích druhů.
Způsob přímého elektronického získávání mědi z roztoku obsahujícího kyanid mědi, majícího poměr CN:Cu < 4:1 (a případně obsahujícího zlato) a připraveného výše popsanými způsoby podle vynálezu, zahrnuje následující kroky:
(a) vedení roztoku jako elektrolytu (katolytu) skrze oddělení obsahující katodu (katody);
(b) usazování kovové mědi na povrch uvedené katody (katod) v článku elektrolytického získávání, ve kterém se anoda (anody) izolují od katolytu pomocí katexové membrány, čímž se zabraňuje oxidaci anody kyanidovými ionty; a (c) izolování mědi z katody (katod) stíráním z povrchů katody (katod) nebo roztavením.
Výhodnou katexovou membránou je membrána Nafion® perfluorosulfonové kyseliny (registrované obchodní označení pro výrobek společnosti E.l. du Pont de Nemours and Company).
Výhodné je, pokud se izolování mědi provádí při vysoké proudové účinnosti a vysoké proudové hustotě (amp/m2 povrchu katody).
Výše uvedený způsob přímé izolace mědi lze provádět tak, že se elektrolyt v oblasti anody (anolyt) udržuje na pH >7 přidáním zásady nebo zásadité soli, čímž se zabrání tvorbě H+ iontů v anodovém oddíle, použitou zásadou může být hydroxid sodný nebo uhličitan sodný. Tím, že se vyloučí vznik H+ iontů, tím se rovněž zabrání migraci těchto H+ iontů skrze membránu a vzniku HCN v katolytu.
Při rafinaci, která je součástí výše zmíněného způsobu izolování mědi, se anodové oddíly plní ředěnou minerální kyselinou, například kyselinou sírovou, což umožňuje vznik H+ iontů u anody a jejich migraci ke katodě. Veškerý vzniklý HCN se může ponechat v roztoku a převést na kyanidové ionty přidáním zásady ke katolytu, nebo kapalině vytékající z článku, nebo se může odstranit z katolytu nebo kapaliny vytékající z článku a převést na kyanidové ionty vhodné pro další použití. Tvorbě HCN lze zabránit tím, že se pH hodnota katolytu ve všech místech článku udrží minimálně na hodnotě 10,5.
Rafinaci, která je součástí výše zmíněného způsobu izolování mědi, lze provádět alternativním způsobem podle vynálezu, podle kterého je anodou vodíková plynná difúzní elektroda, která poskytuje H2, jenž je spotřebován při reakci anody, čímž se zabraňuje oxidaci anod kyanidovými ionty. Tento způsob nepoužívá membrány.
Další rafinace, které mohou být použity u výše zmíněného způsobu izolování mědi, mohou minimalizovat oxidaci anody kyanidovými ionty použitím nechráněných anod a tím, že se na anodách nechají oxidovat (SCN)”ionty, čímž se redukuje oxidace kyanidových iontů a pomocí membrán, které minimalizují přenos hmoty na anody, čímž se zamezí přístupu kyanidových iontů k anodě a minimalizuje se její oxidace těmito ionty.
Alternativním způsobem k výše zmíněnému způsobu přímého získávání mědi z roztoku je následující způsob podle vynálezu:
Způsob izolování mědi z roztoku produkovaného způsobem podle vynálezu obsahujícího kyanid mědi při poměru CN:Cu nejvýše 3:1 (případně obsahujícího zlato), je charakteristický tím, že se uvedená měď předběžně zahustí adsorpcí na silné zásadě nebo slabé zásadité aniontoměničové pryskyřici a tím, že zahrnuje následující kroky:
(a) uvedením roztoku do styku s aniontoměničovou pryskyřicí, čímž dojde k selektivní adsorpci kyanidu mědi při poměru CN:Cu <3:1 na pryskyřici, zatímco zlato, pokud je přítomno, se adsorbuje pouze omezenou měrou do dosažení rovnovážné koncentrace (nevýznamná část zlata přítomná v roztoku), což neinterferuje s adsorpcí mědi;
(b) izolování pryskyřice, na které je adsorbován kyanid mědi z nyní částečně vyčerpaného roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu > 3;
(c) zpracování nasycené pryskyřice získané v kroku (b) pomocí eluentu obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu 3,5:1 až 4:1 a měď v koncentraci alespoň 10 g/l (tato koncentrace mědi vhodná k tomu, aby mohl být následný krok, ve kterém se provádí elektronické získávání mědi, prováděn při maximální proudovou účinností), které vede k tomu, že se z pryskyřice částečně eluuje kyanid mědi, v rozsahu přibližně 50% mědi na pryskyřici, a tvoří eluát mající poměr CN:Cu menší než 4:1; a (d) elektronické získání kovové mědi z eluátu získaného v předcházejícím kroku (c) pomocí výše popsaného způsobu podle vynálezu pro izolování mědi.
Ještě dalším způsobem podle vynálezu pro izolování mědi z roztoku je způsob, podle kterého se měď v roztoku obsahujícím kyanid mědi v poměru CN:Cu menším než 3 (případně obsahujícím zlato) předběžně zahustí adsorpcí na silné zásadě nebo slabé zásadité aniontoměničové pryskyřici a tím, že zahrnuje následující kroky:
(a) uvedením roztoku do styku s aniontoměničovou pryskyřicí, čímž dojde k selektivní adsorpci kyanidu mědi při poměru CN:Cu <3:1 na pryskyřici, zatímco zlato, pokud je přítomno, se adsorbuje pouze omezenou měrou do dosažení rovnovážné koncentrace (nevýznamná část zlata přítomná v roztoku), což neinterferuje s adsorpcí mědi;
(b) izolování pryskyřice, na které je adsorbován kyanid mědi z nyní částečně vyčerpaného roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu > 3:1;
(c) zpracování nasycené pryskyřice získané v kroku (b) pomoci vodného roztoku chloridových iontů, které vede k . odstranění kyanidu mědi z pryskyřice;
(d) adsorbování kyanidu mědi z roztoku generovaného v kroku (c) na aktivní uhlí;a (e) zpracování nasyceného aktivního uhlí získaného v kroku (b) pomocí eluantu obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu 3,2:1 až 3,5:1 a měď v koncentraci alespoň 10 g/l, které vede k tomu, že z uhlí eluuje kyanid mědi v rozsahu přibližně 50% mědi na uhlí a tvoří eiuát mající poměr CN:Cu menší než 3,5:1.
Po rafinaci, která je součástí výše popsaného způsobu zanesené pryskyřice roztokem obsahujícím kyanid mědi v poměru CN.Cu nejméně 3:1, následují tyto kroky:
(a) zpracování takto získané zanesené pryskyřice kyselinou, čímž se generuje HCN a redukuje poměr CN:Cu na pryskyřici přibližně na 2:1;
(b) izolování roztoku obsahujícího HCN z pryskyřice;
(c) zpracování zanesené pryskyřice získané v kroku (b) vodným roztokem chloridových iontů, čímž se izoluje z pryskyřice kyanid mědi;
(d) adsorbci kyanidu mědi z roztoku generovaného v kroku (c) na aktivním uhlíku; a (e) zpracování zaneseného uhlíku způsobem popsaným v kroku (e) předešlého způsobu.
Roztok HCN získaný v kroku (b) lze zpracovafpomocí alkálie za vzniku CN iontů vhodných pro další použití.
Ještě dalším alternativním způsobem podle vynálezu pro izolování mědi je způsob analogický se způsobem získávání mědi předběžným zahuštěním na aniontoměničové (anexové) pryskyřici, podle kterého se na místo anexové pryskyřice použije silná zásada nebo slabé anexové rozpouštědlo. Mezi taková rozpouštědla lze zařadit například terciální aminy nebo kvarternf aminy.
Měď takto získaní hydrometalurgickými extrakčními způsoby podle vynálezu je nyní připravena pro konečné kroky metalurgického procesu, kterými jsou propláchnutí a elektronické získání.
Následující způsob podle vynálezu umožní izolaci zlata. Tento způsob umožní izolaci zlata z kyanidu zlata, který je přítomen v roztoku a který vzniká v případě, že zpracovávaná surovina obsahuje zlato. Tento způsob podle vynálezu pro získávání zlata z kyanidu zlata adsorbovaného na anexovou pryskyřici, nebo rozpouštědlo, jehož podstata spočívá v uvedení roztoku, obsahujícího kyanid zlata do kontaktu s anexovou pryskyřicí nebo rozpouštědlem, a který zahrnuje následující kroky:
(a) uvedení zanesené pryskyřice nebo rozpouštědla s na ní adsorbovaným kyanidem zlata a kyanidem mědi do kontaktu s roztokem obsahujícím kyanid mědi v poměru CN:Cu přibližně 4:1 a měď v koncentraci přibližně 20 až 40 gramů na litr, čímž se vymyje kyanid zlata z pryskyřice nebo rozpouštědla;
(b) odstranění kovového zlata z eluátu nalepením na kovovou práškovou měď nebo měď nanesenou na substrát s velkou povrchovou plochou nebo elektronickým získáváním.
U tohoto způsobu je poměr CN:Cu nejméně 4:1 a proto nelze měď účinně izolovat elektronicky.
Následující postup podle vynálezu, který umožňuje odstranit nežádoucí části (OCN-, SCN-, CI-, SO4 2', Fe(CŇ)4'6, Zn(CN)2'4, atd) a současně zachovat zlato, měď a kyanid, zahrnuje následující kroky:
(a) uvedení proudu roztoku obsahujícího kyanid zlata a kyanid mědi a různé nežádoucí ionty, ve kterém je poměr CN:Cu je na své nejspodnější hodnotě v obvodu (a výhodně je menší než 3:1) do kontaktu s aktivním uhlím, čímž dojde k selektivní adsorpci kyanidu zlata a kyanidu mědi na zmíněném aktivní uhlí;
(b) izolování aktivního uhlí, na kterém je adsorbován kyanid zlata a kyanid mědi z louhovacího roztoku obsahujícího nežádoucí ionty, který je momentálně ochuzen o zlato, měď a kyanid;
(c) zpracování aktivního uhlí, na kterém je adsorbován kyanid zlata a kyanid mědi vodným roztokem kyanidu při teplotě 100eC nebo vyšší; a (d) recyklování elučního roztoku do louhovacího kroku uvedeného způsobu.

Claims (22)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob hydrometalurgické extrakce pro zpracování rud obsahujících zlato a měď, vyznačený tím , že zahrnuje:
    (a) zpracování uvedených rud vodným roztokem kyanidu, který má molární poměr CN:Cu > 4, při kterém dochází k současnému louhování zlata a mědi, takže molární poměr CN:Cu v pregnantním louhovacím roztoku není nižší než 4:1;
    (b) případné odstranění a opětné získání v podstatě veškerého zlata, pokud je přítomno, z pregnantního louhovacího roztoku;
    (c) snížení poměru CN:Cu, který je v pregnantním louhovacím roztoku větší než 4:1, na poměr nejvýše 4:1; a (d) odstranění a opětné získání mědi z roztoku rezultujícího z kroku (c).
  2. 2. Způsob získávání zlata z pregnantního louhovacího roztoku zachycením zlata na kovové mědí, vyznačený tím, že zahrnuje:
    (a) uvedení roztoku obsahujícího kyanid zlata a kyanid mědi, získaný louhováním rud obsahujících měď a případně zlato vodným roztokem kyanidu, ve kterém není poměr
    CN:Cu menší než 3,5:1 do styku s kovovou mědí v práškové formě nebo kovovou mědí, která byla elektronicky nanesena na katodu s velikou povrchovou plochou, které vede k vytvořeni slepeného produktu kovového zlata na kovové mědi; a (b) izolace zlata ze slepeného produktu elektrolytickou rafinací nebo tavením.
  3. 3. Způsobu přípravy roztoku použitelného při izolování mědi , který má poměr CN:Cu nejvýše 3:1, vyznačený tím, že zahrnuje:
    (a) zpracování pregnantnlho roztoku, získaný louhováním rud obsahujících měď a případně zlato vodným roztokem kyanidu, pomocí kyseliny, které sníží pH hodnotu roztoku na 3 až 7, takže v roztoku budou převládat Cu(CN)2·' kyanidové ionty a malé množství CuCN, pokud je vůbec přítomen, se vysráží;
    (b) případné odstranění v podstatě veškerého plynného HCN, který se tvoří v kroku (a) vedením plynu skrze roztok; a (c) uvedení roztoku do kontaktu se silnou zásaditou iontoměničovou pryskyřicí nebo s uhlíkem, které vede k odstranění Cu(CN)2 z uvedeného roztoku.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačený tím , že zahrnuje další krok, ve kterém dochází ke zpracování plynného nebo proudu obsahujícího HCN pomocí vodného alkalického roztoku za účelem generování kyanidových iontů pro použití v kyanidovém louhovacího roztoku.
  5. 5. Způsob podle nároku 3, vyznačený tím , že zahrnuje další krok, ve kterém se roztok obsahující HCN, z něhož se odstranily Cu(CN)2 zpracuje pomocí vodného alkalického roztoku za účelem generování kyanidových iontů pro použití v kyanidovém louhovacího roztoku.
  6. 6. Způsob přípravy roztoku majícího poměr CN:Cu nejvýše 4:1, který je použitelný při elektronickém izolování mědi, vyznačený t í m , že zahrnuje :
    (a) zpracování části pregnantního louhovacího roztoku, získaný louhováním rud obsahujících měď a případně zlato vodným roztokem kyanidu, kyselinou, které způsobí snížení pH hodnoty roztoku na 1,5 až 2,0;
    (b) odstranění takto vzniklé sraženiny kyanidu měďného (CuCN);
    (c) případné odstranění v podstatě veškerého plynného HCN, který se tvoří v kroku (a) vedením plynu skrze roztok; a (d) sloučeni CuCN sraženiny s tou částí pregnantního roztoku, která nebyla okyselena v kroku (a) a s částí katolytu elektronického článku, který recirkuluje ke článkovým katodám.
  7. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačený tím , že zahrnuje další krok, ve kterém se plynný nebo kapalný proud obsahující HCN zpracuje pomocí vodného alkalického roztoku za účelem generováni zpracuje pomocí vodného alkalického roztoku za účelem generování kyanidových iontů a jejich recyklace do vysoce účinného louhovacího kyanidového roztoku určeného pro následné použití při louhování mědi a zlata.
  8. 8. Způsob přípravy roztoku použitelného pro izolování mědi, který má poměr CN:Cu <4:1 .vyznačený tím , že zahrnuje:
    (a) uvedení pregnantního louhovacího roztoku, získaný louhováním rud obsahujících měď a případně zlato vodným roztokem kyanidu, do kontaktu s nelouhovanou kusovou nebo jemně mletou rudou obsahující měď, čímž se zredukuje poměr CN:Cu na hodnotu nejvýše 4:1; a (b) oddělení výsledného roztoku od částečně vylouhované rudy, čímž se získá roztok vhodný pro izolování mědi a vylouhovaná ruda, ze které je částečně vylouhovaná měď.
  9. 9. Způsob podle nároku 1,vyznačený tím , že rudou, který má být extrahována je ruda, ze které byla částečně vylouhována měď.
  10. 10. Způsob přímého elektronického získávání mědi z roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu <. 4:1 (a případně obsahujícího zlato), vyznačený t í m , že zahrnuje:
    (a) vedení roztoku jako elektrolytu skrze oddělení obsahující alespoň jednu katodu;
    (b) usazování kovové mědi na povrch uvedené alespoň jedné katody v elektrolytickém článku, ve kterém se alespoň jedna anoda izoluje od katolytu pomocí katexové membrány, čimž se zabraňuje oxidaci anody kyanidovými ionty; a (c) izolování mědi z alespoň jedné katody stíráním z povrchů katody nebo roztavením.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačený tím , že uvedenou katexovou membránou je membrána na bázi kyseliny perfluorsulfonové.
  12. 12. Způsob podle nároku 10, vyznačený tím , že v anodovém oddělení se přidáním zásady nebo zásadité soli udržuje pH hodnota větší než 7.
  13. 13. Způsob podle nároku 10, vyznačený tím , že anodou je vodíková plynná difúzní elektroda, která produkuje H2, který se konzumuje v anodové reakci a tím se zabraňuje v oxidaci anody kyanidovými ionty.
  14. 14. Způsob izolování mědi z roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN;Cu nejvýše 3:1 (případně obsahujícího zlato), získaného louhováním rud obsahujících měď a případně zlato vodným roztokem kyanidu, podle kterého se uvedená měď předběžně zahustí adsorpcí na anexové pryskyřici, vyznačený tím , že zahrnuje:
    (a) uvedením roztoku do styku s anexovou pryskyřicí, čímž dojde k selektivní adsorpcí kyanidu mědi při poměru CN:Cu <3:1 na pryskyřici, zatímco zlato, pokud je přítomno, se adsorbuje pouze omezenou měrou do dosažení rovnovážné koncentrace, která neinterferuje s adsorpcí mědi;
    (b) izolování pryskyřice, na které je adsorbován kyanid mědi z nyní částečně vyčerpaného roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu > 3:1;
    (c) zpracování zasycené pryskyřice získané v kroku (b) pomocí eluentu obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu 3,5:1 až 4:1 a měď v koncentraci alespoň 10 g/l, což vede k tomu, že se z pryskyřice částečně eluuje kyanid mědi a tvoří eluát mající poměr CN:Cu menší než 4:1; a (d) elektronické získání kovové mědi z eluátu získaného v předcházejícím kroku (c).
  15. 15. Způsob podle nároku 14, v y z n a č e n ý tím , že se elektronické získávání mědi provádí:
    (a) vedení eluátu jako elektrolytu skrze oddělení obsahující alespoň jednu katodu;
    (b) usazování kovové mědi na povrch uvedené alespoň jedné katody v elektrolytickém článku, ve kterém se alespoň jedna anoda izoluje od katolytu pomocí katexové membrány, čímž se zabraňuje oxidaci anody kyanidovými ionty; a (c) izolování mědi z alespoň jedné katody stíráním z povrchů katody nebo roztavením.
  16. 16. Způsob podle nároku 15, vyznačený tím , že v anodovém oddělení se přidáním zásady nebo zásadité soli udržuje pH hodnota větší než 7.
  17. 17. Způsob podle nároku 14, vyznačený tím , že se elektronické získávání mědi provádí:
    (a) vedení eluátu jako elektrolytu skrze oddělení obsahující alespoň jednu katodu;
    (b) usazování kovové mědi na povrch uvedené alespoň jedné katody v elektrolytickém článku, ve kterém je uvedenou alespoň jednou anodou vodíková plynná difúzní elektroda; a (c) izolování mědi z alespoň jedné katody stíráním z povrchů katody nebo roztavením.
  18. 18. Způsob získání mědi z roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu menším než 3:1 (případně obsahujícího zlato), získaného louhováním rud obsahujících měď a případně zlato vodným roztokem kyanidu, podle kterého se uvedená měď předběžně zahustí adsorpci na anexové pryskyřici, vyznačený tím , že zahrnuje:
    (a) uvedením roztoku do styku s aniontoměničovou pryskyřicí, čímž dojde k selektivní adsorpci kyanidu mědi v poměru CN:Cu <3:1 na pryskyřici;zatímco zlato, pokud je přítomno, se adsorbuje pouze omezenou měrou do dosažení rovnovážné koncentrace, která neinterferuje s adsorpci mědi;
    (b) izolování pryskyřice, na které je adsorbován kyanid mědi z nyní částečně vyčerpaného roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu > 3:1;
    (c) zpracování zanesené pryskyřice získané v kroku (b) pomocí vodného roztoku chloridových iontů, které vede k odstranění kyanidu mědi z pryskyřice;
    (d) adsorbování kyanidu mědi z roztoku generovaného v kroku (c) na aktivní uhlí;
    (e) zpracování zaneseného uhlí získaného v kroku (b) pomocí eluantu obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu 3,2:1 až 3,5:1 a měď v koncentraci alespoň 10 g/l, které vede k tomu, že se z uhlí eluuje kyanid mědi a tvoří eluát mající poměr CN:Cu menší než 3,5:1; a (f) elektronické získáváni kovové mědi z eluátu produkovaného v kroku (e).
  19. 19. Způsob získání mědi z roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu menším než 3:1 (případně obsahujícího zlato), získaného louhováním rud obsahujících měď a případně zlato vodným roztokem kyanidu, podle kterého se uvedená měď předběžně zahusti adsorpcí na anexové pryskyřici, vyznačený tím , že zahrnuje:
    (a) uvedením roztoku do styku s aniontoměničovou pryskyřicí, čímž dojde k selektivní adsorpci kyanidu mědi na pryskyřici, zatímco zlato, pokud je přítomno, se adsorbuje pouze omezenou měrou do dosažení rovnovážné koncentrace, která neinterferuje s adsorpcí mědi;
    (b) izolování pryskyřice, na které je adsorbován kyanid mědi z nyní částečně vyčerpaného roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu > 3:1;
    (c) zpracování takto získané zanesené pryskyřice kyselinou, čímž se generuje HCN a redukuje poměr CN:Cu na pryskyřici přibližně na 2:1;
    (d) izolování roztoku obsahujícího HCN z pryskyřice;
    (e) zpracování zanesené pryskyřice získané v kroku (d) vodným roztokem chloridových iontů, čímž se izoluje z pryskyřice kyanid mědi;
    (f) adsorbci kyanidu mědi z roztoku generovaného v kroku (e) na aktivním uhlí; a (g) zpracování zaneseného uhlí získaného v kroku (f) pomocí eluantu obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu 3,2:1 až 3,5:1 a měď v koncentraci alespoň 10 g/l, které vede k tomu, že se z uhlí eluuje kyanid mědi a tvoří eluát mající poměr CN;Cu menší než 3,5:1; a (h) elektronické získávání kovové mědi z eluátu produkovaného v kroku (g).
  20. 20. Způsob izolování mědi z roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu nejvýše 3:1, získaného louhováním rud obsahujících měď a případně zlato vodným roztokem kyanidu, podle kterého se uvedená měď předběžně zahustí extrakcí s anexovým rozpouštědlem, vyznače-ný tím , že zahrnuje:
    (a) uvedením roztoku do styku s anexovým rozpouštědlem, čímž dojde k selektivní extrakci kyanidu mědi při poměru CN:Cu <3:1 na pryskyřici, zatímco zlato, pokud je přítomno, se extrahuje pouze omezenou měrou do dosažení rovnovážné koncentrace, která neinterferuje s extrakcí mědi;
    (b) izolování rozpouštědla, ve kterém je extrahován kyanid mědi z nyní částečně vyčerpaného roztoku obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu >3:1;
    (c) zpracování naplněného rozpouštědla získaného v kroku (b) pomocí eluentu obsahujícího kyanid mědi v poměru CN:Cu 3,5:1 až 4:1 a měď v koncentraci alespoň 10 g/l, což vede k tomu, že se z rozpouštědla částečně eluuje kyanid mědi a tvoří eluát mající poměr CN:Cu menší než 4:1; a (d) elektronické získání kovové mědi z eluátu získaného v předcházejícím kroku (c).
  21. 21. Způsob získávání zlata z kyanidu zlata adsorbovaného na anexové pryskyřici nebo rozpouštědle, které se získalo kontaktováním roztoku, obsahujícího kyanid zlata a získaného louhováním rud obsahujících měď a případně zlato vodným roztokem kyanidu, s anexovou pryskyřicí nebo rozpouštědlem, vyznačený tím , že zahrnuje:
    (a) uvedení zanesené pryskyřice nebo rozpouštědla s na ní adsorbovaným kyanidem zlata a kyanidem mědi do kontaktu s roztokem obsahujícím kyanid mědi v poměru CN:Cu přibližně 4:1 a měď v koncentraci· přibližně 20 až 40 g/l, čímž se vymyje kyanid zlata z pryskyřice nebo rozpouštědla;
    (b) odstranění kovového zlata z eluátu nalepením na kovovou práškovou měď nebo měď nanesenou na substrát s velkou povrchovou plochou nebo elektronickým izolováním.
  22. 22. Způsob odstraňování nežádoucích částí v průběhu hydrometalurgického procesu získávání zlata a mědi z rud, vyznačený tím, že zahrnuje:
    (a) uvedeni roztoku obsahujícího kyanid zlata a kyanid mědi a různé nežádoucí ionty produkované v průběhu hydrometalurgického procesu v kroku, ve kterém je poměr CN:Cu menší než 3:1 do kontaktu s aktivním uhlím, čímž dojde k selektivní adsorpci kyanidu zlata a kyanidu mědi na zmíněném aktivní uhlí; a (b) izolování aktivního uhlí, na kterém je adsorbován kyanid zlata a kyanid mědi z louhovacího roztoku obsahujícího nežádoucí ionty, který je momentálně ochuzen o zlato, měď a kyanid;
CZ962796A 1994-03-25 1995-03-23 Hydrometallurgical extraction process CZ279696A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/217,912 US5411575A (en) 1994-03-25 1994-03-25 Hydrometallurgical extraction process

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ279696A3 true CZ279696A3 (en) 1997-05-14

Family

ID=22812989

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ962796A CZ279696A3 (en) 1994-03-25 1995-03-23 Hydrometallurgical extraction process

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5411575A (cs)
EP (1) EP0752013B1 (cs)
JP (1) JPH09511023A (cs)
CN (1) CN1144541A (cs)
BG (1) BG62096B1 (cs)
BR (1) BR9507420A (cs)
CA (1) CA2186356C (cs)
CZ (1) CZ279696A3 (cs)
DE (1) DE69511536T2 (cs)
ES (1) ES2137506T3 (cs)
FI (1) FI963809A (cs)
HU (1) HUT76516A (cs)
MX (1) MX9604046A (cs)
NO (1) NO964011D0 (cs)
PE (1) PE50095A1 (cs)
PL (1) PL316432A1 (cs)
RU (1) RU2124573C1 (cs)
TJ (1) TJ279B (cs)
WO (1) WO1995026418A1 (cs)
ZA (1) ZA951511B (cs)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5968364A (en) * 1993-03-16 1999-10-19 Henkel Corporation Process for the removal of toxic cyanide and heavy metal species from alkaline solutions
US5667557A (en) * 1994-03-25 1997-09-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Hydrometallurgical extraction and recovery of copper, gold, and silver via cyanidation and electrowinning
US5807421A (en) * 1994-03-25 1998-09-15 E. I. Du Pont De Nemours And Company Hydrometallurgical extraction process
US5961833A (en) * 1997-06-09 1999-10-05 Hw Process Technologies, Inc. Method for separating and isolating gold from copper in a gold processing system
CA2293691C (en) * 1997-06-09 2006-11-07 Hw Process Technologies, Inc. Method for separating and isolating precious metals from non precious metals dissolved in solutions
CA2307500C (en) * 1997-10-30 2010-01-12 Hw Process Technologies, Inc. Method for removing contaminants from process streams in metal recovery processes
WO2001062993A1 (en) * 2000-02-22 2001-08-30 Lakefield Oretest Pty Ltd Process and apparatus for recovery of cyanide and metals
US6500231B1 (en) 2001-03-29 2002-12-31 Newmont Usa Limited Recovery of precious metals from thiosulfate solutions
AU2002951283A0 (en) * 2002-09-09 2002-09-19 Occtech Engineering Pty Ltd Process and apparatus for recovery of cynanide and metals
US20050067341A1 (en) * 2003-09-25 2005-03-31 Green Dennis H. Continuous production membrane water treatment plant and method for operating same
CA2606190A1 (en) * 2005-04-27 2006-11-02 Hw Process Technologies, Inc. Treating produced waters
CL2007002699A1 (es) * 2006-09-20 2008-02-29 Hw Advanced Technologies Inc Metodo que comprende lixiviar metal valioso de material que lo contiene, obtener fase liquida con ion y oxido ferrico y uno de ion u oxido ferroso, pasar por membrana de nanofiltracion, obtener retentato mas concentrado en ion u oxido ferrico y menos
US20080128354A1 (en) * 2006-11-30 2008-06-05 Hw Advanced Technologies, Inc. Method for washing filtration membranes
EA020950B1 (ru) * 2007-09-17 2015-03-31 Баррик Гольд Корпорейшн Способ усовершенствования восстановления золота из двойных тугоплавких золотосодержащих руд
WO2009037594A2 (en) * 2007-09-18 2009-03-26 Barrick Gold Corporation Process for recovering gold and silver from refractory ores
US8262770B2 (en) 2007-09-18 2012-09-11 Barrick Gold Corporation Process for controlling acid in sulfide pressure oxidation processes
CN102459660A (zh) * 2009-04-24 2012-05-16 贵金属回收私人有限公司 从阴极相关金精选矿中提取金
CN103805775B (zh) * 2014-03-10 2016-05-04 紫金矿业集团股份有限公司 含铜低品位金矿资源综合利用工艺
JP6066007B1 (ja) * 2016-05-10 2017-01-25 日立金属株式会社 精製銅の製造方法及び電線の製造方法
PE20190235A1 (es) * 2016-06-17 2019-02-15 Outotec Finland Oy Metodo de recuperacion de oro a partir de una solucion concentrada de cloruro de cobre que contiene oro
RU2687613C2 (ru) * 2017-07-12 2019-05-15 Общество с ограниченной ответственностью Научно-исследовательский и проектный институт "ТОМС" Способ переработки сульфидных концентратов, содержащих драгоценные металлы
US11618871B2 (en) * 2018-02-05 2023-04-04 Chinese Research Academy Of Environmental Sciences Integrated two-phase anaerobic dry fermentation reactor based on biomimetic principle of rumen
KR102138194B1 (ko) * 2018-11-26 2020-07-27 (주)다남이엔이 흡착제를 이용한 금속회수 방법
RU2763699C1 (ru) * 2021-05-26 2021-12-30 Андрей Андреевич Кобяков Электролизер для извлечения металла из раствора

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2112298A (en) * 1935-03-27 1938-03-29 Merrill Co Metallurgical cyanide process
US2124421A (en) * 1935-05-07 1938-07-19 Phelps Dodge Corp Cyanide process
GB1050303A (cs) * 1964-12-14 1900-01-01
WO1984002148A1 (en) * 1982-12-02 1984-06-07 Stuart Guy Clarke Precious metal recovery
CA1221842A (en) * 1983-06-03 1987-05-19 Arthur E. Coburn Treatment of ores
DE3330795A1 (de) * 1983-08-26 1985-04-18 MNR Reprocessing, Inc., Wilmington, Del. Verfahren zur gewinnung von kupfer sowie gegebenenfalls silber und gold durch laugung oxidischer und sulfidischer materialien mit wasserloeslichen cyaniden
US4681628A (en) * 1985-05-01 1987-07-21 Norcim Investments Pty. Ltd. Gold Recovery processes
US5254153A (en) * 1988-10-21 1993-10-19 Cyprus Minerals Company Cyanide recycling process
CA1318480C (en) * 1988-10-21 1993-06-01 Adrian J. Goldstone Cyanide regeneration process
US5078977A (en) * 1988-10-21 1992-01-07 Cyprus Minerals Company Cyanide recovery process
GB9007122D0 (en) * 1990-03-30 1990-05-30 Ortech Corp Removal of base metals and cyanide from gold-barren c-i-p solutions
CA2096249A1 (en) * 1990-11-15 1992-05-16 Bruno John Stephen Sceresini Base metals recovery by adsorption of cyano complexes on activated carbon
US5176886A (en) * 1991-01-23 1993-01-05 Bio-Recovery Systems, Inc. Rapid, ambient-temperature process for stripping gold bound to activated carbon

Also Published As

Publication number Publication date
DE69511536T2 (de) 2000-04-27
DE69511536D1 (de) 1999-09-23
BG100853A (en) 1997-08-29
ES2137506T3 (es) 1999-12-16
RU2124573C1 (ru) 1999-01-10
PL316432A1 (en) 1997-01-06
JPH09511023A (ja) 1997-11-04
HUT76516A (en) 1997-09-29
WO1995026418A1 (en) 1995-10-05
US5411575A (en) 1995-05-02
BG62096B1 (bg) 1999-02-26
NO964011L (no) 1996-09-24
MX9604046A (es) 1997-12-31
EP0752013A1 (en) 1997-01-08
AU1998495A (en) 1995-10-17
BR9507420A (pt) 1997-09-09
CN1144541A (zh) 1997-03-05
CA2186356A1 (en) 1995-10-05
HU9602622D0 (en) 1996-11-28
TJ279B (en) 2000-12-13
FI963809A0 (fi) 1996-09-24
AU679356B2 (en) 1997-06-26
FI963809A (fi) 1996-09-24
ZA951511B (en) 1996-08-23
EP0752013B1 (en) 1999-08-18
PE50095A1 (es) 1996-02-12
CA2186356C (en) 2003-06-17
NO964011D0 (no) 1996-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ279696A3 (en) Hydrometallurgical extraction process
EP1412545B1 (en) Method for improving metals recovery using high temperature pressure leaching
US3930969A (en) Process for oxidizing metal sulfides to elemental sulfur using activated carbon
EP0924307B1 (en) Solvent extraction of cobalt and nickel values from a magnesium containing solution
US7666371B2 (en) Method for recovering metal values from metal-containing materials using high temperature pressure leaching
AU2002332423A1 (en) Method for improving metals recovery using high temperature pressure leaching
RU96121251A (ru) Способ гидрометаллургического извлечения
JPH0530887B2 (cs)
CA2016562C (en) Elution process for gold-iodine complex from ion-exchange resins
US20040213715A1 (en) Selective recovery of precious metal(s)
US5667557A (en) Hydrometallurgical extraction and recovery of copper, gold, and silver via cyanidation and electrowinning
US5807421A (en) Hydrometallurgical extraction process
US5026420A (en) Purification process for gold-bearing iodine lixiviant
AU679356C (en) Hydrometallurgical extraction process
Ilyas et al. Thiourea leaching of gold
JP2006016679A (ja) 硫化銅鉱からの貴金属回収方法
GB2154221A (en) Extraction process