CZ27593U1 - Nabíjecí stanice pro elektromobilitu - Google Patents

Nabíjecí stanice pro elektromobilitu Download PDF

Info

Publication number
CZ27593U1
CZ27593U1 CZ2014-30043U CZ201430043U CZ27593U1 CZ 27593 U1 CZ27593 U1 CZ 27593U1 CZ 201430043 U CZ201430043 U CZ 201430043U CZ 27593 U1 CZ27593 U1 CZ 27593U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
charging station
subsurface
charging
station according
electrical
Prior art date
Application number
CZ2014-30043U
Other languages
English (en)
Inventor
Bohumil Horák
Daniel Minařík
Zdeněk Slanina
David Vala
Kristýna Friedrischková
Jiří Kazárik
Vít Otevřel
Original Assignee
Vysoká škola báňská- Technická univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká škola báňská- Technická univerzita Ostrava filed Critical Vysoká škola báňská- Technická univerzita Ostrava
Publication of CZ27593U1 publication Critical patent/CZ27593U1/cs

Links

Landscapes

  • Charge And Discharge Circuits For Batteries Or The Like (AREA)

Description

Nabíjecí stanice pro elektromobilitu
Oblast techniky
Technické řešení se týká nabíjecí stanice pro elektromobilitu, konkrétně nabíjecí stanice pro nabíjení elekromobilních a jiných dopravních prostředků (veřejná nabíjecí stanice elektromobilů). Dosavadní stav techniky
V současnosti nabízí a instaluje veřejné nabíjecí stanice (dále jen nabíjecí stanice) pro elektromobilitu pouze několik společností. Objem trhu osobní dopravy a nízkotonážní přepravy dopravními prostředky s elektrickými pohony je v současnosti malý, a tak se i síť nabíjecích stanic rozrůstá jen pomalu a často ve formě demonstračních instalací. Nabíjecí stanici lze obecně specifikovat jako kombinované mechanicko-elektricko-elektronické zařízení, které je určeno pro řízenou distribuci elektrické energie s dálkovou autorizací odběratele pro nabíjení elektromobilů, jiných elektromobilních prostředků, případně jiného zařízení během jejich odstavení na volných prostranstvích, parkovištích nebo odstavných plochách. Nabíjecí stanice je tedy v podstatě elektrickým rozvaděčem s možností ověření uživatelovy autorizace pro „čerpání elektrické energie do dopravního prostředku, elektromobilu, apod.
Nabíjecí stanice jsou obvykle vybaveny minimálně jedním standardizovaným výstupem pro vyvedení střídavého elektrického proudu v soustavě TN-C nebo TN-S a ovládacím rozhraním pro obsluhu v podobě ovládacích prvků (např. tlačítko start/stop), vizualizačních prvků (kontrolky, display apod.) a autorizačních prvků (čtečka čtecích zón identifikačních dokladů a průkazů totožnosti, čtečka magnetických nebo čipových platebních karet, čtečka RFID apod.). Vnitřní mechanické provedení, elektrické, či elektronické zapojení a programové vybavení nabíjecí stanice znemožňuje neautorizované čerpání elektrické energie a má řadu bezpečnostních prvků znemožňujících oprávněným i neoprávněným osobám manipulovat s nabíjecí stanicí tak, aby došlo k čerpání neautorizované energie či k úrazu elektrickým proudem.
Provedení nabíjecích stanic je různorodé, nicméně ustálené buď v podobě stojanů, sloupků upevněných na zemi nebo závěsných provedení na stěnách budov, sloupech apod. V japonském patentovém spisu JP 2010259277 je popsáno technické řešení statického nabíjecího stojanu ve sloupkovém provedení, který díky svému provedení má za cíl zabránit poškození zařízení nedbalostí nebo nesprávnou manipulací se zařízením stanice uživatelem. Součástí nabíjecího stojanu je tedy zdroj elektrického proudu a nabíjecí konektor pro připojení elektromobilu. Nabíjecí stojan je vybaven blokovacím systémem nabíjecího konektoru, který zamezuje manipulaci s nabíjecím konektorem neautorizovanou osobou, pokud není tento konektor využíván, tedy není připojen k elektromobilu a je uložen v blokovacím systému nabíjecí stanice. Takové nabíjecí stanice jsou i při nevyužívání vystaveny nejrůznějším vnějším vlivům, jakými jsou nepříznivé počasí, vlhkost, apod., a také náchylné na poškození vandalismem nebo např. vozidlem.
Podstata technického řešení
Úkolem technického řešení je proto navrhnout uspořádání nabíjecí stanice pro elektromobilitu, které řeší přístup k elektrické energii pro nabíjení či dobíjení elektrických vozidel apod. na veřejně přístupných místech a zároveň poskytuje zvýšenou míru ochrany proti výše uvedeným vnějším vlivům.
Výše uvedené nevýhody jsou tedy odstraněny uspořádáním veřejné nabíjecí stanice pro elektromobilitu, která zahrnuje výkonový výstup s ovládacím rozhraním pro obsluhu a/nebo uživatele, kdy výkonový výstup obsahuje vývod elektrického výkonu připojený přes propojovací vedení a elektrickou výstroj na napájecí vedení, jehož podstata spočívá v tom, že jeho mechanická konstrukce je rozdělena na nadpovrchovou část a podpovrchovou část obsahující úložný prostor pro nadpovrchovou část spojené prostředkem pro vystavení nadpovrchové části nad okolní povrch, přičemž nadpovrchová část zahrnuje alespoň jeden vývod elektrického výkonu a ovládací rozhraní pro obsluhu.
-1 CZ 27593 Ul
Podstata inovace tedy spočívá v integraci funkcionalit nutných pro nabíjení elektromobilů, případně jiných mobilních elektrických zařízení, do výsuvné/výklopné nadpovrchové mechanické konstrukce nabíjecí stanice, která umožňuje úplné skrytí samotného připojovacího místa pod povrch okolního terénu. Podpovrchová část nabíjecí stanice je tedy stacionární a zahrnuje úložný prostor pro přijetí pohyblivé nadpovrchové části nabíjecí stanice. Navrhované řešení nabíjecí stanice chrání všechny připojovací konektory, případně ovládací rozhraní tím, že v případě jejich nevyužívání je celá nadpovrchová konstrukce nabíjecí stanice skryta pod povrchem okolního terénu. Nabíjecí stanice je ve výhodném provedení uspořádána tak, že nadpovrchová část je zasouvatelná přímo do podpovrchové části, konkrétně jejího úložného prostoru pro přijetí pohyblivé nadpovrchové části, nebo je jinak konstrukčně uzpůsobena k zasouvání pod okolní povrch (např.: dlažbu, komunikaci, ...). V jiném příkladném provedení je nadpovrchová část kolem kluzně-otočného kloubu sklopitelná přímo do podpovrchové části nebo je jinak konstrukčně uzpůsobena ke sklápění pod okolní povrch.
Nadpovrchová část nabíjecí stanice pro elektromobilitu může být v základním provedení bez jakýchkoliv elektronických systémů a její tělo může mít podobu např. sloupku, stěny, desky apod.
S výhodou může být nabíjecí stanice pro elektromobilitu, konkrétně její podpovrchová část, nebo nadpovrchová část, opatřena krytem, případně uzamykatelným krytem, který překryje a uzavře instalační prostor pro nadpovrchovou část s uloženou nadpovrchovou částí v případě, kdy není nabíjecí stanice využívána. Ve výhodném provedení je kryt přímo integrální součástí nadpovrchové části nebo podpovrchové části. Řešení tedy znemožní poškození nabíjecí stanice pro elektromobilitu vandalismem nebo jakékoliv jiné mechanické poškození, např. vozidlem, při nevyužívání zařízení nabíjecí stanice, kdy je nadpovrchová část nabíjecí stanice v zasunuté/sklopené poloze.
Nadpovrchová část nabíjecí stanice je s výhodou vystavována (vysouvána, vyklápěna apod.) z podpovrchové části pomocí mechanického (manuálního)/elektro-mechanického/elektro-hydraulického systému, který umožňuje její vizuální skrytí v době, kdy nabíjecí stanice není provozována.
Vývody elektrického výkonu jsou realizovány typicky standardizovanou zásuvkou nebo soketem. S výhodou jsou tyto vývody elektrického výkonu vybaveny mechanicky či elektro-mechanicky blokovatelným krytím proti neoprávněnému připojení. V zasunuté/sklopené poloze nadpovrchové části je vývod elektrického výkonu zcela chráněn proti neoprávněnému použití resp. odběru elektrické energie. Napájecí vedení je s vývodem elektrického výkonu spojeno propojovacím vedením v podobě flexibilní kabelové trasy.
Ovládací rozhraní pro uživatele nebo obsluhu může být tvořeno základními ovládacími prvky (např. tlačítko start/stop), případně vizualizačními prvky (kontrolky, display apod.). S výhodou je ovládací rozhraní dále opatřeno autorizačními prvky (čtečka čtecích zón identifikačních dokladů a průkazů totožnosti, čtečka magnetických nebo čipových platebních karet, čtečka RFID apod.). Dále může být nadpovrchová část nabíjecí stanice vybavena skrytým anténním systémem, který zajistí bezdrátovou konektivitu uživatele nebo obsluhy např. k veřejné síti Internet, čímž např. umožní bezdrátovou elektronickou autorizaci uživatele nebo obsluhy, nebo přímo platbu. Nadpovrchová část může být vybavena také různými senzorickými systémy sloužícím např. pro biometrickou autorizaci, nebo monitorující chod nabíjecí stanice pro elektromobilitu, zejména její mechanické části.
Podpovrchová část mechanické konstrukce nabíjecí stanice pro elektromobilitu je koncipována jako uzavřená skříň (kovová, plastová apod.). Podpovrchová část mechanické konstrukce nabíjecí stanice je opatřena úložným prostorem pro uložení nadpovrchové části, dále instalačním prostorem elektrické výstroje nabíjecí stanice, který je napojen na napájecí vedení, a řídicím systémem. Může být také opatřena instalačním prostorem pohonného systému výsuvné části, pokud nabíjecí stanice takový pohonný systém obsahuje. Výška a šířka podpovrchové části je dána minimálními potřebnými nároky na zástavbu požadované elektrické výstroje a výzbroje nabíjecí stanice
-2CZ 27593 Ul a úložného prostoru pro uložení nadpovrchové části, případně vhodného pohonného systému pro vystavování nadpovrchové části.
Sdělovací, komunikační a jiné elektronické systémy, včetně elektrických měřících přístrojů, jistících, spínacích, ochranných a dalších elektrických prvků nezbytných pro spolehlivý a bezpečný provoz celé nabíjecí stanice jsou umístěny pouze ve stacionární podpovrchové části nabíjecí stanice. S výhodou jsou tyto systémy, přístroje a prvky umístěny pouze ve vyčleněném instalačním prostoru elektrické výstroje podpovrchové části nabíjecí stanice. Vyčleněná část pro instalaci výše uvedených prvků, přístrojů a systémů nabíjecí stanice je výhodně od úložné části pro uložení nadpovrchové části oddělena demontovatelnou izolační přepážkou, která zabezpečuje hydroizolaci obou částí podpovrchové části nabíjecí stanice, tj. hydroizolaci instalačního prostoru od úložného prostoru.
Podpovrchová část i nadpovrchová část mechanické konstrukce nabíjecí stanice pro elektromobilitu je uzpůsobena a vybavena tak, aby umožňovala celoroční bezúdržbový provoz všech instalovaných komponent elektrické výzbroje a výstroje nabíjecí stanice. Podpovrchová část mechanické konstrukce nabíjecí stanice pro elektromobilitu je zejména provedena tak, aby zajišťovala izolaci proti průsaku vody, vzlínající vodě a kondenzaci vodních par. Podpovrchová část je po montáži nadpovrchové pohyblivé části zaizolována proti vniku dešťové vody a následně umožňuje položení (zakrytí) různé rozebíratelné dlažby až k okraji výsuvného profilu nadpovrchové části.
Nabíjecí stanice pro elektromobilitu dle technického řešení má proti konkurenčním řešením řadu technických a provozních výhod. Pohyblivá nadpovrchová část je bez elektronických systémů, z vnějšího pohledu bez vizualizačních a ovládacích prvků - s minimem poškoditelných komponent omezujících funkčnost nabíjecí stanice a vyžadujících servisní zásah. Podpovrchová část s instalací elektrotechnických a elektronických systémů nevyžaduje zvýšené teplotní temperace nebo chlazení během ročních období.
Kromě velké odolnosti proti neautorizovanému přístupu a vandalizmu, či jinému poškození je jednou z podstatných výhod nabíjecí stanice dle technického řešení její levná výroba, montáž nebo oprava. Inovace přináší také vyšší životnost díky stabilní konstrukci a minimu poškoditelných komponent.
Další výhodou je také minimalizace vandalizmem poškoditelných komponent omezujících funkčnost celé nabíjecí stanice během provozního (dobijecího) režimu, neboť v základním provedení jde z vnějšího pohledu uživatele o minimalizované mechanické a elektromechanické řešení bez vizualizačních, ovládacích a autorizačních prvků. Nabíjecí stanice pro elektromobilitu také klade minimální nároky na znalost obsluhy uživatele, protože její užití je intuitivní a obsluha je naváděna softwarem nabíjecího zařízení.
Nespornou výhodou je také velmi vysoká odolnost nabíjecí stanice proti neautorizovanému přístupu a provádění neoprávněných manipulací s komponenty nabíjecí stanice.
Řešení by mělo přinést především rozšíření možností pro realizaci nových nabíjecích stanic elektromobilů na veřejných prostranstvích nebo parkovacích a odstavných plochách. Využití nalezne řešení také pro teplotní temperaci elektromobilů nebo automobilů a nabij ení/dobíjení startovacích akumulátorů obecných vozidel se spalovacími motory. Nabíjecí stanice dle technického řešení může být využita také jako nabíjecí stanice instalovaná na veřejných prostranstvích spravovaných obcemi (náměstí, otevřené prostranství apod.) jakožto napájecí bod např. pro časově omezené podnikatelské aktivity, zajištění napájení aparatur pro reprodukci hudby a obrazu během kulturních akcí, přechodné napájení prezentačních a jiných zařízení atd.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je podrobněji popsáno na konkrétních příkladech provedení s pomocí přiložených obrázků. Na obr. 1 je znázorněno základní funkční uspořádání nabíjecí stanice pro elektromobilitu s výsuvnou nadpovrchovou částí, na obr. 2 je znázorněna stejná nabíjecí stanice s vysunutou nadpovrchovou částí, tj. v provozní poloze, na obr. 3 stejná nabíjecí stanice se zasunutou
-3 CZ 27593 Ul nadpovrchovou částí, tj. nabíjecí stanice není provozována, na obr. 4 je znázorněno základní funkční uspořádání nabíjecí stanice pro elektromobilitu s výklopnou nadpovrchovou částí, na obr. 5 je znázorněna stejná nabíjecí stanice s vyklopenou nadpovrchovou částí, tj. v provozní poloze, a na obr. 6 stejná nabíjecí stanice se zaklopenou nadpovrchovou částí, tj. nabíjecí stanice není provozována.
Příklady provedení technického řešení
První příkladné provedení je představováno nabíjecí stanicí pro elektromobilitu s výsuvnou nadpovrchovou částí 101. Mechanická konstrukce nabíjecí stanice je koncipována tak, že je rozdělena na nadpovrchovou část 101 a podpovrchovou část 102. Nadpovrchovou část 101 nabíjecí stanice v tomto provedení tvoří kovový (ocelový) sloupek s tloušťkou stěny min. 5 mm s typickými půdorysnými rozměry cca. 300 mm x 300 mm a výškou v rozmezí cca. 200 až 700 mm, nebo parametricky podobné řešení. Nadpovrchová část 101 nabíjecí stanice je vybavena alespoň jedním vývodem 103 elektrického výkonu realizovaným standardizovanou zásuvkou nebo soketem. Tento vývod 103 elektrického výkonu je vybaven mechanicky či elektro-mechanicky blokovatelným krytím. Nadpovrchová část 101 nabíjecí stanice je dále opatřena ovládacím rozhraním pro uživatele nebo obsluhu v podobě ovládacích prvků (např. tlačítko start/stop), vizualizačních prvků (kontrolky, display apod.) a autorizačních prvků (čtečka čtecích zón identifikačních dokladů a průkazů totožnosti, čtečka magnetických nebo čipových platebních karet, čtečka RFID apod.). Dále může být nadpovrchová část 101 nabíjecí stanice vybavena skrytým anténním systémem.
Nadpovrchová část 101 mechanické konstrukce nabíjecí stanice neobsahuje žádné servisovatelné komponenty a je uzpůsobena a vybavena tak, aby umožňovala celoroční venkovní bezúdržbový provoz všech do nadpovrchové části 101 mechanické konstrukce instalovaných komponent elektrické výzbroje a výstroje nabíjecí stanice. Nadpovrchová část 101 je upravena pro zasouvání a vysouvání do a z podpovrchové části 102, což umožňuje její vizuální skrytí v době, kdy nabíjecí stanice není provozována.
Podpovrchová část 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice je koncipována jako uzavřená kovová skříň vestavitelná do půdorysu o poloměru typicky cca. 1000 mm, výška podpovrchové části 102 je obecně dána minimálními potřebnými nároky na zástavbu požadované elektrické výstroje a výzbroje nabíjecí stanice, včetně vhodného pohonného systému 106 pro zasouvání nadpovrchové části 101. Podpovrchová část 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice je opatřena úložným prostorem 109 pro uložení nadpovrchové části 101, dále instalačním prostorem 107 pohonu výsuvné části 107 a instalačním prostorem 108 elektrické výstroje nabíjecí stanice, která je napojena na navazující napájecí vedení 105, a řídicím systémem.
Podpovrchová část 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice je uzpůsobena a vybavena tak, aby umožňovala celoroční bezúdržbový provoz všech do podpovrchové části 102 instalovaných komponent elektrické výzbroje a výstroje nabíjecí stanice. Podpovrchová část 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice je tedy provedena tak, aby zajišťovala izolaci proti průsaku vody, vzlínající vodě a kondenzaci vodních par. Podpovrchová část 102 bude po montáži nadpovrchové pohyblivé části 101 zaizolována proti vniku dešťové vody a následně umožňuje položení (zakrytí) různé rozebíratelné dlažby až k okraji výsuvného profilu nadpovrchové části 101.
Nadpovrchová část 101 (výsuvný sloupek) je s podpovrchovou částí 102 mechanicky spojena výsuvně prostřednictvím prostředku pro vystavení nadpovrchové části 101 nad okolní povrch, typicky rozebíratelně pomocí šroubového spoje, a je uváděna do pohybu pomocí mechanického (manuálního) a/nebo elektro-mechanického a/nebo elektro-hydraulického pohonného systému 106. Instalační prostor 108 elektrické výstroje nabíjecí stanice s napájecím vedením 105 je s vývodem 103 elektrického výkonu spojen propojovacím vedením 104 v podobě flexibilní kabelové trasy.
Druhé příkladné provedení je představováno nabíjecí stanicí pro elektromobilitu s výklopnou nadpovrchovou částí 101. Mechanická konstrukce nabíjecí stanice je koncipována tak, že je rozdělena na nadpovrchovou část 101 a podpovrchovou část 102.
-4CZ 27593 Ul
Nadpovrchovou část 101 nabíjecí stanice v tomto provedení tvoří kovový (ocelový) sloupek s tloušťkou stěny min. 5 mm s půdorysnými rozměry cca. 300 mm x 300 mm a výškou v rozmezí cca. 200 až 700 mm nebo jako parametricky podobné řešení. Nadpovrchová část 101 nabíjecí stanice je vybavena alespoň jedním vývodem 103 elektrického výkonu realizovaným standardizovanou zásuvkou nebo soketem. Tento vývod 103 elektrického výkonu je vybaven mechanicky či elektro-mechanicky blokovatelným krytím. Nadpovrchová část 101 nabíjecí stanice je dále opatřena ovládacím rozhraním pro uživatele nebo obsluhu v podobě ovládacích prvků (např. tlačítko start/stop), vizualizačních prvků (kontrolky, display apod.) a autorizačních prvků (čtečka čtecích zón identifikačních dokladů a průkazů totožnosti, čtečka magnetických nebo čipových platebních karet, čtečka RFID apod.). Dále může být nadpovrchová část 101 nabíjecí stanice vybavena skrytým anténním systémem.
Nadpovrchová část 101 mechanické konstrukce nabíjecí stanice neobsahuje žádné servisovatelné komponenty a je uzpůsobena a vybavena tak, aby umožňovala celoroční venkovní bezúdržbový provoz všech do nadpovrchové části 101 mechanické konstrukce instalovaných komponent elektrické výzbroje a výstroje nabíjecí stanice. Nadpovrchová část 101 ie upravena pro její sklápění do podpovrchové části 102, což umožňuje její vizuální skrytí v době, kdy nabíjecí stanice není provozována.
Podpovrchová část 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice je koncipována jako uzavřená skříň (kovová, plastová apod.) vestavitelná do půdorysu typicky cca. 1200 mm x 500 mm, výška podpovrchové části 102 je dána minimálními potřebnými nároky na zástavbu požadované elektrické výstroje a výzbroje nabíjecí stanice, včetně vhodného pohonného systému 106 pro vyklápění nadpovrchové části 101. Podpovrchová část 102 jev tomto provedení opatřena krytem 112, který obsahuje zámek a úchyt 113 krytu 112. Podpovrchová část 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice je opatřena úložným prostorem 109 pro uložení sklopené nadpovrchové části 101, dále instalačním prostorem 107 pohonu výklopné části a instalačním prostorem 108 elektrické výstroje nabíjecí stanice, včetně elektronických a jiných systémů, který je napojen na napájecí vedení 105, a řídicím systémem. Součástí podpovrchové části 102 jsou uzamykatelná dvířka, která po uložení výklopné nadpovrchové části 101 do úložného prostoru znemožňují manipulaci s touto výklopnou nadpovrchovou částí 101.
Podpovrchová část 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice je uzpůsobena a vybavena tak, aby umožňovala celoroční bezúdržbový provoz všech do podpovrchové části 102 instalovaných komponent elektrické výzbroje a výstroje nabíjecí stanice. Podpovrchová část 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice resp. dvířka podpovrchové části 102 musí po jejich uzavření zamezovat vniku dešťové vody do té míry, která by zapříčiňovala plnění úložného prostoru vodou. Dělící přepážka 110 úložného a instalačního prostoru podpovrchové části 102 nabíjecí stanice musí zabezpečovat izolaci proti případnému průniku vody z úložné části.
Nadpovrchová část 101 (výklopný sloupek) je s podpovrchovou částí 102 spojena mechanicky výklopně, rozebíratelně prostředkem pro vystavení nadpovrchové části 101 nad okolní povrch, typicky pomocí kluzně-otočného kloubu 114, a je uváděna do pohybu pomocí mechanického (manuálního) úchytu 111 pro vyklopení nadpovrchové části 101 a/nebo elektro-mechanického a/nebo elektro-hydraulického pohonného systému 106. Instalační prostor 108 elektrické výstroje nabíjecí stanice napojený na napájecí vedení 105 je s vývodem 103 elektrického výkonu spojen propojovacím vedením 104 v podobě flexibilní kabelové trasy.
Pro obě příkladná provedení dále platí, že nabíjecí stanice je konstrukčně uzpůsobena k tomu, aby mohla být bezpečně a efektivně připojena přímo k veřejné distribuční síti nebo k síti obdobného charakteru (např. průmyslový rozvod, ostrovní síť, lokální distribuční síť apod.) dle platných norem a předpisů. Nabíjecí stanice bude připojena např. na síť 3x230/400 V TN-C,S, typicky max. 32 A, 50 Hz prostřednictvím vhodně izolovaného prostupu pro napájecí kabel v podpovrchové části 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice.
Nabíjecí stanice bude minimálně vybavena jedním výkonovým výstupem (soketem) dle níže uvedené specifikace. Výkonový výstup nabíjecí stanice bude realizován prostřednictvím elektromechaniky uzavíratelné a aretovatelné zásuvky s krytím min. IP54. Zásuvky soketů budou insta-5CZ 27593 Ul lovány v nadpovrchové části 101 mechanické konstrukce, ostatní komponenty nabíjecí stanice, vyjma skrytého anténního systému a komponent senzorického systému budou instalovány v podpovrchové části 102 mechanické konstrukce nabíjecí stanice.
Možné specifikace soketů nabíjecí stanice:
- lx zásuvka 3x230 V, 32 A standard CZ
- lx zásuvka 3x230 V, 16 A standard CZ
- lx zásuvka 1x230 V, 16 A standard CZ
- lx zásuvka 3x230 V, 16 A Standard MENNEKES
Elektrická výzbroj a výstroj nabíjecí stanice zajišťuje bezpečné, efektivní a ekonomické napájení výkonového výstupu.
Nezbytnou součástí řešení v obou příkladných provedeních nabíjecí stanice je i HW pro integrovaný řídicí systém nabíjecí stanice (na platformě x86, s podporou .NET technologií), který je chopen síťové komunikace v síti LAN nebo WLAN. Prostřednictvím síťové komunikace je zajištováno vyčítání aktuálních měřených hodnot na výkonovém výstupu, dálkové ovládání výkonového výstupu, monitoring stavu výkonového výstupu nebo jeho komponent. Parametry aktivních výkonových komponent výkonového výstupu nabíjecí stanice jsou dány a jejich instalace provedena tak, aby umožňovaly ovládání prostřednictvím řídicího systému. Pro signalizaci stavu soketů uživateli je do nadpovrchové části 101 mechanické konstrukce zařízení vestavena optická a zvuková sdělovací signalizace, která je propojena s řídicím systémem.
Průmyslová využitelnost
Nabíjecí stanice pro elektromobilitu dle předloženého technického řešení je možno využít zejména jako nabíjecí stanice pro nabíjení elekromobilních a jiných dopravních prostředků, zdroje elektrické energie pro nabijení/dobíjení startovacích akumulátorů motorových vozidel se spalovacími motory nebo zdroje elektrické energie pro ohřev/předehřev vozidel v zimním období během jejich odstavení na parkovacím nebo odstavném místě. Uplatnění naleznou tyto nabíjecí stanice pro elektromobilitu zejména v lokalitách, kde nelze použít běžné venkovní stacionární nabíjecí stanice (chráněné oblasti), např. z estetických důvodů, kdy by standardní řešení působilo v daném prostoru rušivým dojmem, z důvodu úspory místa apod.

Claims (7)

1. Nabíjecí stanice pro elektromobilitu zahrnující výkonový výstup s ovládacím rozhraním obsahující vývod elektrického výkonu (103) připojený přes propojovací vedení (104) a elektrickou výstroj na napájecí vedení (105), vyznačující se tím, že její mechanická konstrukce je rozdělena na nadpovrchovou část a podpovrchovou část obsahující úložný prostor (109) pro nadpovrchovou část spojené prostředkem pro vystavení nadpovrchové části nad okolní povrch, přičemž nadpovrchová část (101) zahrnuje alespoň jeden vývod (103) elektrického výkonu.
2. Nabíjecí stanice podle nároku 1, vyznačující se tím, že nabíjecí stanice je opatřena krytem (112).
3. Nabíjecí stanice podle nároku 2, vyznačující se tím, že kryt (112) je integrální součástí nadpovrchové části nebo podpovrchové části.
4. Nabíjecí stanice podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že je dále opatřena pohonným systémem (106) pro vystavení nadpovrchové části.
-6CZ 27593 Ul
5. Nabíjecí stanice podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vývody (103) elektrického výkonu jsou vybaveny mechanicky či elektro-mechanicky blokovatelným krytím proti neoprávněnému připojení.
6. Nabíjecí stanice podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že ovládací rozhraní pro uživatele nebo obsluhuje tvořeno základními ovládacími prvky a/nebo, vizualizačními prvky a/nebo autorizačními prvky.
7. Nabíjecí stanice podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že je dále opatřena senzorickými systémy pro biometrickou autorizaci a/nebo pro monitoring chodu nabíjecí stanice.
CZ2014-30043U 2013-09-27 2013-09-27 Nabíjecí stanice pro elektromobilitu CZ27593U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013745 2013-09-27

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27593U1 true CZ27593U1 (cs) 2014-12-11

Family

ID=52118789

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-30043U CZ27593U1 (cs) 2013-09-27 2013-09-27 Nabíjecí stanice pro elektromobilitu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27593U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5888078A (en) Retractable service unit
US9780584B2 (en) Pop up electrical apparatus with safety system
US20170129355A1 (en) Electric vehicle charging system
GB2589326A (en) A vehicle charging device
US9862284B2 (en) Pop up electrical apparatus with wireless charging component for electric vehicles
US9054539B2 (en) Arrangement and process for housing electric vehicle supply equipment
EP2819255B1 (en) Passive underground container system for electric equipment
GB2572752A (en) Charging arrangements for electric vehicles
KR101021618B1 (ko) 복합형 급속 충전스테이션
CN104269684B (zh) 一种防盗电插座
US11479135B2 (en) Charging station and system for electric vehicles
SE535382C2 (sv) Elförsörjningssystem för laddning av batterier på en parkeringsyta.
US20230331104A1 (en) Kerbside Vehicle Charger
JP2010277855A (ja) 電気自動車用充電スタンド
EP3326894B1 (en) Modular structure for bicycle parking
CN209870141U (zh) 一种移动充电站
CN204992679U (zh) 电动汽车停车充电系统
US20240198827A1 (en) Electric Vehicle Smart Charging Stations
CZ27593U1 (cs) Nabíjecí stanice pro elektromobilitu
CN204289828U (zh) 一种防盗电插座
JP5507994B2 (ja) 埋設型給電装置
US9941736B1 (en) Secondary power system for light standard
CN208343942U (zh) 车体导电系统
CN201656306U (zh) 一种灯箱式组合地下箱式变压器
EP4135138A1 (en) Charging station, housing, and method

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20141211

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20170907

MK1K Utility model expired

Effective date: 20200927