CZ265599A3 - Způsob odstraňování make-up prostředků z kůže - Google Patents

Způsob odstraňování make-up prostředků z kůže Download PDF

Info

Publication number
CZ265599A3
CZ265599A3 CZ19992655A CZ265599A CZ265599A3 CZ 265599 A3 CZ265599 A3 CZ 265599A3 CZ 19992655 A CZ19992655 A CZ 19992655A CZ 265599 A CZ265599 A CZ 265599A CZ 265599 A3 CZ265599 A3 CZ 265599A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
phase
skin
ingredients
sodium
less
Prior art date
Application number
CZ19992655A
Other languages
English (en)
Inventor
David Michael Mcatee
Robert Bao Kim Ha
Lourdes Dessus Albacarys
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19992655A priority Critical patent/CZ265599A3/cs
Publication of CZ265599A3 publication Critical patent/CZ265599A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Předkládané řešení se týkázpůsobu odstraňování líčidla z pleti. Způsob spočívá v aplikaci čistícího přípravku obsahujícího pěnivou povrchově aktivní látku avodu, přičemž pHpřípravkuje nižší než 8,3 amezifazové napětí mezi přípravkemaminerálním olejemje nižší než 3,5.

Description

Způsob odstraňování líčidla z pokožky
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká způsobu čištění pleti a odstraňování líčidla z pokožky spočívajícího v aplikaci čistícího přípravku, který obsahuje roztok povrchově aktivních látek o nízkém pH a nízkém mezifázovém napětí. Předkládané roztoky poskytují nejlepší čistící vlastnosti při odstraňování silikonových líčidel.
Dosavadní stav techniky
Osobní čistící přípravky jsou tradičně prodávány v různých formách, jako mýdla, krémy, roztoky a gely. Složení těchto přípravků musí uspokojovat řadu požadavků spotřebitele. Musí vykazovat dobré Čistící vlastnosti, dobré pěnící vlastnosti, musí být jemné vůči pleti a je výhodné, pokud poskytují i hydratační účinky. Ideální osobní odličovací přípravky by mely šetrně Čistit pleť nebo vlasy, nepůsobit žádné nebo minimální podráždění a ani při Častém používání nevysušovat pokožku ani vlasy.
Existují dvě tradiční formy osobních odličovacích přípravků, odličovadla neobsahující olej a emulze vody a oleje. Odličovadla bez oleje obsahují povrchově aktivní látky a vodu, mýdla na bázi mastných kyselin, syntetické isethionátv a pod. sloužící k odstraňování nečistot a mastnoty' z pleti. Bylo však pozorováno, že mnohé z těchto povrchově aktivních látek, zejména mýdla na bázi mastných kyselin, působí na pleť dráždivě. Vvsušování pleti a dráždivě vlastnosti zmírňují jemnější složky s hydratačními vlastnostmi obsahující vodu. Emulze vody a oleje využívají nerozpustné olejové pleťové kondicionéry a čistící systémy na bázi vody. Složení takovýchto přípravků musí splňovat požadavek vyčištění pleti vodnou fází a přínos olejové fáze jako pleťového kondicionéru ukládajícího se na pokožce. Je však známo, že emulgace oleje ve vodě negativně ovlivňuje pěnivé a čistící vlastnosti přípravku.
- 2 ···· ·· ·· ·· ·· • 4 4 4 4 · 4 4 4
444 · 4 4 4 4 4 · · • 4 4 4 444 4 444 444
4 4 4 4 4
444 44 44 44 44
Nedávno uvedly kosmetické firmy na trh líčidla obsahující silikonové složky, zejména nestíratelné rtěnky. Tyto výrobky formulované jako nestíratelné, přirozeně odolávají snahám o odstraňování. Tradiční neolejová odličovadla i emulze vody a olejů tato nová líčidla odstraňují obtížně a dochází k podráždění pokožky. Přirozeně vznikla potřeba vyvinout nový7 typ přípravku na čištění pleti, zejména odličovadel.
V předkládaném vynálezu bylo zjištěno, že lze vytvořit takové složení přípravku, který šetrně odstraňuje silikonová líčidla. Bylo zjištěno, že vodné roztoky pěnivých povrchově aktivních látek o pH nižším než 8,3 a mezifázovém napětí nižším než 3,5 , lépe odstraňují z pokožky silikonová líčidla a nepůsobí dráždivě. Postupy vyvinuté v předkládaném vynálezu dobře čistí pleť, zejména dobře odstraňují silikonová líčidla. Nehledě k teorii lze předpokládat, že nižší mezifázové napětí, než bývá pro odličovadla typické, degraduje lipidickou a silikonovou kostru líčidla. Nižší pH, než bývá pro odličovadla typické, snižuje dráždění pokožky vyvolávané mýdlovými složkami přípravku. Tato kombinace složek přípravku podle předkládaného vynálezu poskytuje lepší odstraňování líčidla.
Předkládaný vynález se tyká způsobu odstraňování lipidických a silikonových líčidel z pevného podkladu.
Předkládaný vynález se také ty ká způsobu Čištění pleti a způsobu odstraňování líčidel z pleti využívajícího přípravky jejichž hodnota pfl a mezifázového napětí splňuje požadavek pro odstraňování silikonových líčidel z pleti. Předkládaný postup má lepší čistící a odličovací vlastnosti než tradiční přípravky používané k čištění pleti.
Tento i další předměty předkládaného vynálezu vyplynou z následujícího popisu.
- 3 Podstata vynálezu
Předkládaný vynález se ty ká způsobu odstraňování lipidických a silikonových sloučenin z pevného podkladu. Způsob zahrnuje:
aplikaci účinného množství čistícího přípravku zahrnujícího:
a) 5 až 74,5 % hmotn. pěnivé povrchově aktivní látky; a
b) 25 až 94,9 % hmotn. vody, přičemž pH přípravku je nižší než 8,3 a mezifázové napětí mezi přípravkem a minerálním olejem je nižší než 3,5.
Podle dalšího provedení se předkládaný vynález týká způsobu odstraňování lipidických a silikonových sloučenin z lidské pokožky. Způsob zahrnuje:
aplikaci bezpečného a účinného množství čistícího přípravku zahrnujícího:
a) 7,5 až 50 % hmotn. pěnivé povrchově aktivní látky; a
b) 50 až 92,5 % hmotn. vody, přičemž pH přípravku je nižší než 8,3 a mezifázové napětí mezi přípravkem a minerálním olejem je nižší než 3,5.
Všechny procentuální údaje a poměry jsou hmotnostní, pokud není uvedeno jinak, všechny se vztahují k teplotě 25 °C, pokud není uvedeno jinak. Předkládaný vynález zahrnuje základní i volitelné přísady a složky, jak je uvedeno dále.
Podrobný popis vynálezu
I. Čistící přípravky
Pojem čistící přípravek znamená přípravek vhodný pro aplikaci na pevný podklad se záměrem odstranit špínu, líčidlo, mastnotu a pod. Čistící přípravek předkládaného vynálezu obsahuje následující složky.
99 49
9 9 9 « • 9 4 9 4
944 4 444 444
4 4
4 4 * 4 4 • 4 9 4 ··
- 4 A. Pěnivá povrchově aktivní látka
Předkládaný čistící přípravek obsahuje 5 až 74,5 % hmotn., výhodně 7,5 až 50 % hmotn., výhodněji 10 až 25 % hmotn. pěnivé povrchově aktivní látky, vzhledem k hmotnosti přípravku.
Pojem pěnivá povrchově aktivní látka označuje povrchově aktivní látku, která při smíchání s vodou a mechanickém míchání vytváří pěnu nebo mýdlovou pěnu. Výhodně mají tyto povrchově aktivní látky' šetrné účinky, což znamená, že poskytují dostatečný čistící účinek aniž by příliš vysušovaly pokožku či vlasy a současně stále vyhovovaly výše uvedenému požadavku na pěnivost. Pěnivou povrchově aktivní látku lze dále definovat jako syntetickou povrchově aktivní látku nebo směs povrchově aktivních látek jejichž rovnovážné povrchové napětí se pohybuje v rozmezí 1,5 až 5,0 Pa, výhodněji 2,0 až 4,5 Pa, měřeno pro kritickou micelární koncentraci při 25 °C. Některé směsi povrchově aktivních látek mají nižší povrchové napětí než jejich jednotlivé složky.
Výraz šetrný v souvislosti s pěnivou povrchově aktivní látkou a předkládaným přípravkem znamená, že předkládané přípravky mají jemné účinky na pokožku, srovnatelné s účinkem alkyl glyceryl ether sulfonátu (AGS), mýdla se základem syntetické povrchově aktivní látky, označovaného jako synbar. Způsoby měření šetrnosti účinku, nebo naopak dráždivosti přípravku obsahujícího povrchově aktivní látky jsou založeny na testu destrukce kožní bariery. Podle tohoto testu mírnější povrchově aktivní látka méně naruší kožní barieru. Destrukce kožní bariery se měří relativním množstvím radioaktivně značené (triciované) vody (3H-H2O), která projde z testovacího roztoku kožní epidermis do fyziologického pufru v difúzní komoře. Tento test byl popsán v práci T.J. Franz, J. Invest. Dermatol., 1975, 64. str. 190-1951; a v U.S. 4 673 525, Sinali et al., vyd 16.6.1987, uvedeno mezi odkazy. Lze použít i jiné testovací postupy známé v oboru techniky.
V předkládaném vynálezu lze použít řadu pěnivých povrchově aktivních látek, včetně látek volených ze skupiny zahrnující aniontové pěnivé povrchově aktivní látky, neiontové pěnivé povrchově aktivní látky, amfoterní pěnivé povrchově aktivní látky a jejich směsi. Jako volitelné složky lze použít i kationtové povrchově aktivní látky, za předpokladu, že neovlivňují negativně žádoucí pěnivé vlastnosti pěnivých povrchově aktivních látek.
φφ φ · φ · φφφ •
φφ φ «φφφ φ* φ • φφφ φ φ
- 5 • Φ φφ • φ φ φ φ φ φ φ φ φ φφφφ φ φ · φφ φφ φ φ φ φ φφφ • φ *
Αη iontové pěnivé povrchově aktivní látky
Rada vhodných aniontových pěnivých povrchově aktivních látek pro předkládaný vynález je popsána v McCutcheoiťs, Detergenfs and Emulsifiers, North American edition (1986), vyd. přidruženým vydavatelstvím; McCutcheoiťs, Functional Materials, North American edition (1992); a U.S. 3 929 678, Laughlin et al., 30.12.1975.
V předkládaném vynálezu lze použít různorodé aniontové pěnivé povrchově aktivní látky. Některé příklady těchto látek zahrnují lze volit ze skupiny zahrnující: sarkosináty, sulfáty, isethionáty, tauráty, fosfáty, karboxyláty a jejich směsi. Z isetionátů jsou výhodné alkoyl isethionáty, ze sulfátů jsou výhodné alkyl a alkylether sulfáty. Alkoyl isethionáty jsou typicky sloučeniny obecného vzorce RCO-OCH2CH2SO3M, kde R je C10-30 alkyl nebo alkenyl, M je vodorozpustný kationt amonný, sodný, draselný nebo triethanolamonný. Některé příklady těchto isethionátů zahrnují alkoyl isethionáty volené ze skupiny zahrnující kokosový alkanoyl isethionát amonný, kokosový alkanoyl isethionát sodný, lauroví isethionát sodný a jejich směsi.
Alkyl a alkylether sulfáty jsou typicky sloučeniny obecného vzorce ROSO3M a RO(Č2H4O)xSO3M, kde R je CÍ0.30 alkyl nebo alkenyl, xje 1 až 10 a M je vodorozpustný kationt amonný, sodný, draselný nebo triethanolamonný. Další vhodnou třídou aniontových povrchově aktivních látek, jsou vodorozpustné soli organických produktů reakcí s kyselinou sírovou, sloučeniny obecného vzorce
RrSO3-M kde Ri je voleno ze skupiny obsahující nasycené alifatické uhlovodíkové Cg.24 radikály, výhodně Cio.]6; M je kationt. Další vhodné aniontové povrchově aktivní látky je skupina látek označovaných jako sukcinamáty, olethůcké Cn-24 sulfonáty a beta-alkoxy alkan sulfonáty. Příkladem takovýchto látek jsou laurylsulfát sodný a laurylsulfát amonný.
Další aniontové materiály jsou sarkosináty, např. lauroylsarkosinát sodný, kokosový alkanoylsarkosinát sodný, lauroylsarkosinát amonný.
44
9 4
4 9
944 944
4444
4
- 6 4» 44
9 4 4
4 9 4 • 4 4444
4 4
4* 94
Další vhodné aniontové materiály jsou mýdla (tj. soli alkalických kovů, např. sodné nebo draselné) mastných kyselin, typicky C87_24, výhodně Ci0.20. Mastné kyseliny používané k výrobě mýdel lze získat z přírodních zdrojů, např. kyseliny odvozené od rostlinných nebo živočišných glyceridů (např. palmový olej, kokosový olej, sojový olej, kastorový olej, lůj, vepřové sádlo, atd.) Mastné kyseliny lze rovněž připravovat synteticky. Podrobněji jsou mýdla popsána v U.S. 4 557 853, uvedeno mezi odkazy.
Další aniontové materiály zahrnují soli monoalkyl, dialkyl a trialkylfosfátů.
Další aniontové materiály zahrnují sarkosináty obecného vzorce RCON(CH3)CH2CH2CO2M, kde R je C10.20alkyl nebo alkenyl, M je vodorozpustný kationt amonný, sodný, draselný nebo trialkanolamonný (např. triethanolamonný). Výhodný je lauroylsarkosinát sodný.
Další aniontové materiálty zahrnují karboxyláty, některými příklady jsou laureth karboxylát sodný, lauroví karboxylát sodný, kokosový' alkanoyl karboxylát sodný a lauroyl karboxylát amonný.
Rovněž vhodné jsou tauráty vycházející z taurinu, což je kyselina 2-aminoethansulfonová. Mezi příklady taurátů lze uvést N-alkyltauriny, např. sloučeninu připravenou reakcí dodecylaminu s isethionátem sodným postupem dle U.S. 2 658 072, uvedeno mezi odkazy.
Některé příklady aniontových pěnivých povrchově aktivních látek výhodných pro předkládaný vynález jsou látky volené ze skupiny zahrnující laurylsulfát sodný, laurylsulfát amonný, laureth sulfát amonný, laureth sulfát sodný, trideceth sulfát sodný, cetyl sulfát amonný, cetyl sulfát sodný, kokosový alkanoyl isethionát amonný, lauroyl isethionát sodný, lauroyl sarkosinát sodný, laureth karboxylát sodný a jejich směsi.
Zvláště výhodný pro předkládané účely je laureth sulfát sodný a laureth karboxylát sodný.
·»·· φ *· ·* φ>
• · · · • * · 9 » · · ··· • · · φ· ·♦ ·· ·Φ « 9 9 9
9 9 9
999 999
9 • 9 99
-7 Neiontové pěnivé povrchově aktivní látky
Rada vhodných neiontových pěnivých povrchově aktivních látek pro předkládaný vynález je popsána v McCutcheoďs, Detergents and Emulsifiers, North American edition (1986), vyd. přidruženým vydavatelstvím; McCutcheoiťs, Functional Materials, North American Edition (1992); dokumenty uvedeny v odkazech.
Neiontové pěnivé povrchově aktivní látky vhodné pro předkládaný vynález lze volit ze skupiny zahrnující alkyl glukosidy, alkyl polyglukosidy, amidy polyhydroxylových mastných kyselin, estery alkoxylovaných mastných kyselin, estery sacharózy, aminoxidy a jejich směsi.
Vhodné alkyl glukosidy a alkyl polyglukosidy lze široce definovat jako kondenzační produkty alkoholů s dlouhým řetězcem, např. C8.30 se sacharidy nebo škroby nebo cukernými či Škrobovými polymery', tj. glykosidy nebo polyglykosidy. Tylo sloučeniny odpovídají obecnému vzorci (S)n-O-R, kde S je cukerná skupina jako glukóza, fruktóza, mannóza a galaktóza; n je celé číslo 1 až 1000 a R je C8.30 alkyl. Vhodné alkoholy s dlouhým řetězcem zahrnují například decylalkohol, cetylalkohol, stearylalkohol, laurylalkohol, myristylalkohol, oleylalkohol a pod. Výhodnými příklady povrchově aktivních látek jsou sloučeniny, kde S je glukózová skupina, R je C8_2o alkyl a n je celé číslo 1 až 9. Komerčně dostupné látky uvedeného typu jsou decylpolyglukosid (dostupný pod označením APG 325 CS, Henkel) a laurylpolyglukosid (dostupný jako APG 600 CS a 625 CS, Henkel). Rovněž vhodné jsou povrchově aktivní estery sacharózy jako kokosový alkanoát nebo laurát sacharózv.
Další vhodné neiontové povrchově aktivní látky jsou povrchově aktivní amidy polyhydroxylových mastných kyselin, přesněji glukosamidy obecného vzorce:
Rr
R2-C(=O)-N• ···· ·»· · • ··· • ·
- 8 «· ·· ·· ·· ···· · · · · ···· · · · · • · · ··· · ··· ··· • · · · · »« ·· ·· ·· kde Rj je H, CM alkyl, 2-hydroxyethyl, 2-hydroxypropyl, výhodně CM alkyl, výhodněji methyl nebo ethyl, nejvýhodněji methyl; R2 je C5.3i alkyl nebo alkenyl, výhodně C7.19 alkyl nebo alkenyl, výhodněji C9.17 alkyl nebo alkenyl, nejvýhodněji Cn_i5 alkyl nebo alkenyl; a Z je polyhydroxy-uhlovodíková skupina obsahující lineární uhlíkatý řetězec nesoucí minimálně 3 hydroxyiy navázané přímo na řetězec, nebo alkoxyderivát (výhodně ethoxy nebo propoxy) této látky. Z je výhodně cukerná skupina volená ze skupiny zahrnující glukózu, fruktózu, maltózu, laktózu, galaktózu, manózu, xylózu a jejich směsi. Zvláště výhodná povrchově aktivní látka výše uvedeného obecného vzorce je kokosový alkyl-N-methylglukosamid (tj. skupina R2CO-je odvozena od mastných kyselin z kokosového oleje). Způsoby příprav přípravků obsahujících amidy polyhydroxylových mastných kyselin jsou popsány např. v U.S. 2 965 576, E.R. Wilson, 20.12.1960; U.S. 2 703 798, A.M. Schwartz, 8.3.1955; a U.S. 1 985 424, Piggott, 25.12.1934; uvedeny v odkazech.
Další příklady neiontových povrchově aktivních látek jsou aminoxidy. Aminoxidy odpovídají obecnému vzorci RiR2R3NO, kde Rj obsahuje C8.18 alkyl, alkenyl nebo monohydroxyalkyl; 0 až 10 ethylenoxidových skupin, 0 až 1 glycervlovou skupinu a R2 a R3 obsahují Ομ3, 0 až l hydroxy 1, např. methyl, ethyl, propyl, hydroxyethyl nebo hydroxvpropyl. Šipka ve vzorci je běžné označení semipolární vazby. Příkladem aminoxidů vhodných pro předkládaný vynález jsou dimethyldodecylaminoxid, oleyldi(2-hydroxyethtyl)aminoxid, dimethyloktylaminoxid, dimethyldecylaminoxid, dimethyltetradecylaminoxid, 3,6,9-trioxaheptadecyldiethylaminoxid, di(2-hydroxyethyl)-tetradecylaminoxid, 2dodekoxyethyldimethylaminoxid, 3-dodekoxy-2-hydroxypropyldi(3hvdroxypropyl jamitioxid, dimethylhexadecvlaminoxid.
Některé příklady výhodných povrchově aktivních látek jsou voleny ze skupiny obsahující C8.14 glukosamidy, Cs.14 alkylpolyglukosidv, kokosový alkanoát sacharózy, laurát sacharózy, laurylaminoxid, kokosový alkylaminoxid a jejich směsi.
Amfoterní pěnivé povrchově aktivní látky
Výraz amfoterní pěnivé povrchově aktivní látky7 rovněž zahrnuje zwitteriontové povrchově aktivní látky, což je podskupina amfoterních povrchově aktivní látek, jak je odborníkům v oboru dobře známo.
- 9 • · « · • ··
V předkládaném přípravku lze použít rozmanité amfoterní pěnivé povrchově aktivní látky. Zejména vhodné jsou látky široce popisované jako deriváty alifatických sekundárních a terciárních aminů, výhodně látky, kde dusík je ve formě kationtu, alifatické radikály jsou tvořeny přímými nebo rozvětvenými řetězci a jeden z nich obsahuje ionizovatelnou vodorozpustnou skupinu, např. karboxyl, sulfonát, sulfát, fosfát nebo fosfonát.
Některé příklady amfoterních nebo zwitteriontových povrchově aktivních látek jsou látky volené ze skupiny zahrnující betainy, sultainy, hydroxysultainy, alkyliminoacetáty, iminodialkanoáty, aminoalkanoáty a jejich směsi.
Příkladem betainů jsou vyšší alkyl betainy, jako kokosový alkyldimethylkarboxymethylbetain, lauryldimethylkarboxymethylbetain, lauryldimethyl-a-karboxyethylbetain, cetyldimethylkarboxymethylbetain, cetyldim ethyl betain (prodávaný jako Lonzaine 216SOP, Lonza Corp.), laurylbis(-2-hydroxyethyí)karboxymethylbetain, oleyldimethyl-γkarboxypropylbetain, laurylbis-(2-liydroxypropyl)-a-karboxyethylbetain, kokosový alkyldimethylsulfopropylbetain, lauryldimethylsulfoethylbetain, laurylbis-(2-hydroxyethyl)sulfopropyl betain, amidobetainy a amidosulfobetainy (kde radikál RCONH(CH2)3 je navázán na dusíkový atom betainu), olevlbetain (prodávaný jako Velvetex OLB-50, Henkel) a kokosový alkyl amidopropylbetain (prodávaný jako Velvetex RK-35 a BA-35, Henkel).
Příkladem sultainů a hydroxysultainů jsou látky jako kokosový alkylamidopropylhydroxysultain (prodávaný jako Mirataine CBS, RhonePoulenc)..
Pro předkládané přípravky jsou výhodné amfoterní povrchově aktivní látky obecného vzorce:
r2
R1-(C(=O)-NH-(CH2)m)n-ljí+-R4-X'
R3 kde Ri je nesubstituovaný, nasycený nebo nenasycený, přímý nebo rozvětvený C9.22 alkyl, výhodně Cn.18 alkyl, výhodněji Ci2_i8 alkyl, ještě výhodněji Ci4_i8 alkyl; m je celé číslo 1 až 3, výhodněji 2 až 3, ještě výhodněji 3; n je 0 nebo 1, výhodně 1, R2 a R3 jsou nezávisle voleny ze skupiny Cj_3 alkylů, nesubstituo váných nebo substituovaných hydroxylem, R2 a R3 jsou výhodně CH3; X je voleno ze skupiny zahrnující CO2, SO3 a SO4; R4 je voleno ze skupiny zahrnující nasycené nebo nenasycené, přímé nebo rozvětvené Ομ5 alkyly, nesubstituované nebo substituované hydroxylem. Kde X je CO2, je R4 výhodně Ομ3 alkyl, výhodně Cj alkyl. Kde X je SO3 nebo SO4, R4 je výhodně C2.4 alkyl, výhodněji C3 alkyl.
Mezi příklady anifoterních povrchově aktivních látek předkládaného vynálezu patří následující sloučeniny:
Cetyldimethylbetain (podle označení CFTAtéž cetylbetain)
CH3 c16h33-tj+-cit2-co2' ch3
Kokosový' alkylamidopropylbetain
CH3
R-C('=O)NH-(CH2)3-N+-CH2-CO2· ch3
- 11 • · · * · φ φ · · φφφφ φ • · φ φ • · · • φ φ φ · φ φ φ φ φ φ φ φ · • φφφφ φφφ φφφ • φ φ · • φ φ φ φ φ kde R je C9-13
Kokosový alkylamidopropylhydroxysultain
CH. OH 1 “
R-C(=O)NH-(CH2)3-N+-CH2-CH-CH2SO3· ch3 kde R je C9.13
Příkladem dalších vhodných amfoterních povrchově aktivních látek jsou alkyliminoacetáty, iminodialkanoáty a aminoalkanoáty obecných vzorců RN[CH2M]2 a RNH(CH2)mCO2ML kde m je 1 až 4, R je Cg-22 alkyl nebo alkenyl a M je H, alkalický kov, kov alkalické zeminy, amonium nebo alkanolamonium. Vhodné jsou i imidazoliniové a amoniové deriváty. Specifickými příklady vhodných amfoterních povrchově aktivních látek jsou 3-dodecyl-amino-i-propionát sodný, 3dodecylaminopropyl sulfonát sodný, N-vyšší alkyl-aspartové kyseliny jako sloučeniny připravované podle U.S. 2 438 091, uvedeno mezi odkazy; a výrobky prodávané pod označením Miranol a popsané v U.S. 2 528 378, uvedeno mezi odkazy. Dalšími příklady amfoterních povrchově aktivních látek jsou amfoterní fosfáty jako kokosový alkvlamidopropyl-PG-dimonium chlorid fosfát (prodávaný jako Manoquat PTC, Mona VCorp.). Rovněž vhodné jsou amfoacetáty jako laurylamťodiacetát di-sodný, laurylamfoacetát sodný, a jejich směsi.
Pro předkládané přípravky jsou výhodné pěnivé povrchově aktivní látky sloučeniny, kde aniontová pěnivá povrchově aktivní látka je volena ze skupiny zahrnující lauroví sarkosinát amonný, trideceth sulfát sodný, lauroyl sarkosinát sodný, laureth sulfát amonný, laureth sulfát sodný, lauryl sulfát amonný, lauryl sulfát sodný, kokosový alkanoyl isethionát amonný, kokosový alkanoyl isethionát sodný, lauroyl isethionát sodný, cetvl sulfát sodný, laureth karboxylát sodný a jejich směsi; neiontová pěnivá povrchově aktivní látka je volena ze skupiny zahrnující laurylaminoxid, kokosový alky lam inoxid, decylpolyglukóza, kokosový alkanoát sacharózy, C12.14 glukosamidy, laurát sacharózy a jejich směsi; a amfoterní pěnivá povrchově aktivní látka je volena ze skupiny zahrnující
- 12 lauroamfodiacetát di-sodný, lauroamfoacetát sodný, cetyldimethylbetain, kokosový alkylamidopropylbetain, kokosový alkylamidopropylhydroxysultain a jejich směsi.
B. Voda
Předkládané přípravky obsahují 25 až 94,9 % hmotn., výhodně 35 až 90% hmotn., výhodněji 40 až 70% hmotn. vody. Množství vody vymezené uvedenými hranicemi závisí na formě a Theologii požadovaného výrobku.
C. pH
Předkládané čistící přípravky mají pH nižší než 8,3 , výhodně 4,0 až 8,0 , výhodněji 5,0 až 7,5 . pH přípravku se měří standardním postupem měření pH ASTM, označení: E 70-90, Standardní měření pH vodných roztoků skleněnou elektrodou, uvedeno mezi odkazy.
D. Mezifázové napětí
Mezifázové napětí předkládaných přípravků je nižší než 3,5, výhodně 0,5 až 3,0, výhodněji 1,0 až 2,5. Mezifázové napětí se stanovuje standardním postupem ASTM, označení: D 971-91, Standardní měření mezi fázového napětí mezi olejovou a vodnou fází Ring postupem, uvedeno mezi odkazy.
E. Volitelné složky
Předkládané přípravky mohou obsahovat řadu volitelných složek. CFTA Cosmeiic Ingredients Handbook. 2. vyd. 1992, uvedeno v odkazech, popisuje řadu rozmanitých kosmetických a farmaceutických přísad běžně užívaných ve výrobě kosmetických přípravků určených na pokožku. Tyto přísady jsou rovněž použitelné v předkládaných přípravcích. Některé příklady funkčních tříd přísad jsou popsány na v CFTA Cosmeiic Ingredients Handbook, 2. vyd. 1992, str. 537. Funkční třídy zahrnují např. abrasiva, látky proti akné, činidla omezující vločkování, antimikrobiální látky, antioxidanty, pojivá, biologické přísady, pufry, plnidla, chelatační látky, chemické přísady, barviva, kosmetické adstringentní látky, kosmetické biocidní látky, denaturační přísady, adstringentní léčiva, povrchová analgetika, látky vytvářející filmy, aromatické přísady, hydratační látky, nerozpustné olejové
- 13 ···· · · ·· • · · · · • · · · · · · • · · · ··· • · · · kondicionéry na pokožku, nerozpustné pevné kondicionéry na pokožku, opalizující složky, stabilizátory pH, plastifikační přísady, konzervační složky, propelanty, redukční činidla, látky bělící pokožku, kondicionéry na pokožku (emolienty, hydratační látky, různé další složky a oklusiva), ochranné látky na pokožku, rozpouštědla, látky zvyšující pěnivost, hydrotropní látky, solubilizační činidla, suspenzní činidla (ne povrchově aktivní látky), ochranné látky proti slunečnímu záření, látky absorbující UV světlo, látky zvyšující viskozitu (vodné a nevodné). Příklady dalších funkčních tříd volitelných složek vhodných pro předkládané účely jsou odborníkům v oboru známé např. solubilizační činidla, seskvestranty a keratolytika a pod.
Některé příklady těchto dalších přísad jsou uvedeny v CFTA Cosmetic Ingredients Handbook, podobně jako další materiály včetně vitaminů a jejich derivátů [např. vitamin CX, vitamin A (kys retinová), retinol, retinoidy, panthenol, niacinamid apod.]; ochranné látky proti slunečnímu záření, jiné silikonové materiály jako dimetikonol, dimetikon kopolyol, amodimetikon apod.; anti-oxidanty; antimikrobiální Činidla; konzervační látky; emulsifikátory; polyethylenglykoly a polypropylenglykoly; polymery ovlivňující tvorbu filmu a hmotnou podobu přípravku (jako kopolymer eikosenu a vinylpyrrolidonu, např. materiál prodávaný jako GanexR V-220, Gaf Chemical Corporation); konzervační složky udržující antimikrobiální integritu přípravků; antiakne léčiva (např. resorcin, síra, kys. salicylová, erythromycin, zinek apod.); látky bělící pokožku (nebo zesvětlující látky) jako hydrochinon, kyselina kóji (3-hydroxy-6-hydroxymethylpyron); antioxidanty; chelatační látky a seskvestranty; zahušťovadla jako karbomery (homopolymery kys. akrylové zesíťované allyetherem pentaerythritu nebo allyletherem sacharózy), zesíťované a nezesíťované neiontové a kationtové polvakrylamidy [např. SalcareR SC92 pod CFTA označením polyquaternium 32 (a) minerální olej, a SalcareR SC95 pod CFTA označením polyquaternium 37 (a) minerální olej (a) PPG-1 trideceth-6, a neiontové polyakrylamidy Seppi-Gel dostupné u Seppoic Corp.]; estetické složky jako aromatické přísady, pigmenty, barviva, esenciální oleje, skin senates, adstringenty, látky vyhlazující pleť, hojivé přísady apod., [některé estetické složky zahrnují např. hřebíčkový olej, mentol, kafr, eukalyptový olej, eugenol, menthyl laktát, ořechová esence, bisabolol, glycyrrhizinát di-draselný apod.]; a pleťové kondicionéry jako močovina a glycerol, též propoxylované glyceroly uvedené v U.S. 4 976 953, Orr et al., 11.12.1990, uvedeno v odkazech.
- 14 »·· ·· ·· • · · · »· · · · · • · · · · · ·
II. Způsoby čištění
Předkládané přípravky jsou určeny na odstraňování lipidických a silikonových sloučenin z pevného podkladu. Předkládané přípravky jsou určeny na odstraňování lipidických a silikonových sloučenin z různých typů pevných podkladů, včetně textilních vláken, lidské pokožky a vlasů. Předkládané přípravky jsou zejména vhodné na čištění pleti obličeje a oblasti krku.
Předkládaný způsob odstraňování lipidických a silikonových sloučenin zahrnuje nanesení bezpečného a účinného množstva Čistícího přípravku na Čištěnou oblast, bezpečné a účinné množství čistícího přípravku závisí na potřebě a zvyku uživatele. Typické množství předkládaného přípravku vhodné při čištění se pohybuje v rozmezí 0,5 až 25 mg/cm2 povrchu Čištěné pleti.
Vhodné množství čistícího přípravku lze nanést přímo na pevný povrch, nebo pomocí nanášecího prostředku jako je např. textil, houba, polštářek, vata a pod. Pokud je to žádoucí, je možné čištěný povrch předem zvlhčit vodou. Bylo zjištěno, že předkládané přípravky lze kombinovat s vodou během Čištění a z pleti opláchnout. Alternativně lze přípravek aplikovat samostatně a otřít jej z pokožky polštářkem, vatou, tkaninou a pod. Čištění probíhá typicky ve dvou krocích, tj. krok nanesení přípravku a krok odstranění, buď opláchnutím nebo otřením bez použití vod v.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady dále popisují a demonstrují čistící přípravky v rámci předkládaného vynálezu. V následujících přípravcích jsou všechny složky zmiňovány v účinných množstvích. Příklady jsou uvedeny pouze pro ilustraci, v žádném případě nevymezují rozsah vynálezu, existuje
- 15 ΦΦΦΦ • φφ • φ φ · • φ · 9 • φ · · · • · φ φφ φφ • * · · · 9 · • ΦΦ 9 999 • Φ mnoho dalších variant přípravků nepřesahujících rámec předkládaného vynálezu.
Složky jsou označovány chemickými názvy nebo názvoslovím CFTA.
Příklady 1 až 4
Přípravky na myli těla
Př.l Př.2 Př.3 Př.4
Fáze A
voda 65,72 62,75 59,72 63,72
EDTA/Na2 0,20 0,20 0,20 0,20
Fáze B
glycerin 3,00 3,00 3,00 3,00
polyquaternium 10 0,40 0,40 0,40 0,40
Fáze C
1 a u reth -3-3,6-sulfát sodn o- 12,00 12,00 12,00 12.00
hořečnatý
kokosový alkylamid MEA 2,80 2,80 . 2,80 2,80
laurylamfoacetát sodný 6,00 6,00 6,00 6,00
kys. myristová 1,60 1.60 1,60 1,60
sulfát hořečnatý heptahydcát 0.30 0.30 0,30 0,30
tri hydroxy stearin 0,50 0,50 0,50 0,50
PEG-6 triglyceridy kys. kaprylové a kapronové 3,00 - - -
Fáze I)
sacharózové polyestery' bavlníkové mastné kyseliny 1 3,00 - -
• ·
- 16 ·· ·· • · · • · · • ··· ·· ·· ) · · · ft · · · ·· · ··· ··
! sacharózové polyestery behenové mastné kyseliny 3,00 2,00 4,00 2,00
petrolatum 4,00 8,00
minerální olej - - 6,00
Fáze E
DMDM hydantoin 0,08 0,08 0,08 0,08
kys. citrónová 1,40 1,40 1,40 1,40
100 100 100 100
Všechny tyto přípravky mají pH 8,3 nebo nižší a mezifázové napětí
3,5 nebo nižší.
Postup zpracování:
1. V nerezové nádobě spojit složky ve fázi A.
2. V jiné nádobě spojit složky ve fázi B do homogenního stavu.
3. Přidat fázi B do fáze A.
4. Přidat složky fáze C k fázi A za zahřívání na 85 °C.
5. Ochladit na 45 °C. Přidat složky do fáze D a míchat 20 min.
6. Pokračovat v chlazení. Po dosažení teploty 30 °C přidat složky do fáze E.
Příklady 5 až 8
Přípravky na čištění obličeje
Př.5 Př.6 Př.7 Př.8
Fáze A
voda 61,52 61,17 64,97 67,22
EDTA/Na2 0,10 0,10 0,20 0,20
ΦΦΦΦ φφ ·« φφ ·· • φφφφ φφφφ • ΦΦ φφφφ φφφφ φφφ φ φφφφ φφφ φφφ φφφφ φ φ φφφ φφφφ φφ φφ
laureth-3 sulfát sodný 3,00 3,50 -
laureth-4 karboxylát sodný 3,00 3,50
laureth-12 1,00 1,20
Fáze B
polyquaternium 10 0,40 0,40
polyquaternium 25 0,30 0,30 -
glycerin 3,00 3,00 3,00 3,00
Fáze C
laurylamfoacetát sodný7 6,00 6,00 -
kys. laurová 6,00 6,00 3,00 3,00
kvs. myristová - - 3,00 3,00
sulfát horečnatý7 heptahydrát 2,30 2,00 2,00 2,00
triethanolamin 4,00 4,00 4,00 4,00
sacharózové polyestery behenové mastné kyseliny 2,00 2,00 4,00 2,00
sacharózové polyestery7 bavlníkové mastné kyseliny 3,00 2,00 - -
i trihydroxystearin 0,50 0.50 0.50 0,50
Fáze D
kokosový7 alkylamidopropylbetain 2,00 3,00 1,80 1,80
i la u rvld im elhy i am i n oxi d 1.00 1,20 1,20 1,20
PEG-6 triglvceridy ky-s. kaprylové a kapronové - - - 2,00
petrolatum - - 4,00 -
minerální olej - 2,00
dex panthenol 1,00 0,25 0,25
Fáze E
DMDM hydantoin 0,08 0,08 0,08 0.08
- 18 • ···· ·« 44 ·· ··
9 9 9 9 9 9 9 9 9 • 444 4 4 4 4 4 · 4 4 • · « 4 · 444 4 ··· 444 • · 4 4 4 4 4
444 444 44 ·4 44 44
| Ϊ vůně 0.20 0,20 0,20 0,20
1 : | í 100,00 100,00 100,00 100,00
Všechny tylo přípravky mají pH 8,3 nebo nižší a mezifázové napětí
3,5 nebo nižší.
Postup zpracování:
1. V nerezové nádobě spojit složky7 ve fázi A.
2. V jiné nádobě spojit složky ve fázi B do homogenního stavu.
3. Přidat fázi B do fáze A.
4. Přidat složky fáze C do nádoby fáze A za zahřívání na 85 °C,
5. Ochladit na 45 °C. Přidat složky do fáze D a míchat 20 min.
6. Pokračovat v chlazení. Po dosažení teploty 30 °C přidat složky do fáze
E.
Příklad 9
Přípravek na čištění obličeje i Fáze A ! voda _ _ i 68,05
EDTANa2________________ „; 0,10
Fáze B glycerin 3,00
polyquaternium 10 1 aze C 0,50
lauroyl sarkosinát sodný 5,00
laurylamfoacetát sodný 5,00
- 19 • 9··· 9 9 0 9 • 09 0 0 0 0 0··· • 9 9 9 000 9 ··· *·· • 9 9 0 0 0
099 ·9 99 99 99
Fáze D
kys. citrónová 0,24
DMDM hvdantoin 0,08
vůně 0,10
Přípravek má pH 8,3 nebo nižší a mezifázové napětí 3,5 nebo nižší.
Postup zpracování:
1. V nerezové nádobě spojit složky ve fázi A.
2. V jiné nádobě spojit složky· ve fázi B do homogenního stavu.
3. Přidat fázi B do fáze A.
4. Přidat složky fáze C do nádoby fáze A.
5. Ohřát na 75 °C.
6. Ochladit na 30 °C.
7. Přidat složky do fáze D.
Příklad 10
Přípravek na Čištění obličeje
Př.10
Fáze A
i voda 67,52
FOTA Na- 0,10
Fáze B
glycerin 3,00
polyquaternium 24 0.35
Fáze C
kokosový alkylamidopropyl betain 1,80
- 20 • 9 44 4
44 «· 94 49 44
4 9 4 4 4 4
4 9 9 4 4 4
994 4 494 449
9 4 4
49 49 99
! lauryldimethylaminoxid 1,20
decylpolyglukóza 1,80
Fáze E
fenoxyethanol 0,50
panthenol 1,00
DMDM hydantoin 0,08
vůně 0,30
100,00
Přípravek má pH 8,3 nebo nižší a mezifazové napětí 3,5 nebo nižší.
Postup zpracování:
1. V nerezové nádobě spojit složky ve fázi A.
2. V jiné nádobě spojit složky ve fázi B do homogenního stavu.
3. Přidat fázi B do fáze A.
4. Přidat složky fáze C do nádoby fáze A při zahřívání na 75 °C.
5. Ochladit na 45 °C. Přidat složky do fáze D.
6. Pokračovat v chlazení. Po dosažení teploty 30 °C přidat složky do fáze E.
Příklad 11
Šetrný přípravek na čištění obličeje
....... ···’ Př.ll
Fáze A
voda 68,05
EDTA/Na2 0,10
4 4 4 • ·
44 4
4 4
4
4 φ • 444
44
4 4 4
4 4 4
444 444
4
i Fáze B
i laureth-3 sulfát sodný 5,00
! laureth-4 karboxylát sodný 6,00
laureth-12 1,00
kys. laurová 3,00
triethanolamin 3,50
sulfát hořečnatý 2,00
Fáze C
kokosový alkylamidopropylbetain 3,00
laurvlaminoxid 1,00
decylpolyglukóza 1,00
Fáze D 0,30
DMDM hvdantoin 0,08
vůně 0,20
Přípravek má pH 8,3 nebo nižší a mezifázové napětí 3,5 nebo nižší.
Postup zpracování:
1. V nerezové nádobě spojit složky ve fázi A. Zahájit míchání.
2. Přidat složky do fáze B při zahřívání na 75 °C.
3. Ohřát na 75 °C.
4. Ochladit na 45 °C.
5. Přidat složky fáze C do nádoby fáze A.
6. Ochladit na 30 °C.
7. Přidat složky do fáze D.
Příklad 12
Šetrný čistící přípravek
9999 *9 99 • · 9 9 9 ··· 9 9 9 9 • 9 ♦ 9 *99
9 9 9
999 99 99
- 22 99 99
9 9 9
9 9 9
999 999
9
Př.12
Fáze A
voda 65,72
EDTA/Na2 1,00
Fáze B
glycerin 3,00
polyquaternium 24 0,20
Fáze C
laureth sulfát sodný 5,00
laureth karboxylát sodný 5,00
kys. laurová 3,00
triethanolamin 4,00
sulfát hořečnatý 2,50
trihydroxystearin 1,00
Fáze D 0,30
kokosový alkylamidopropyl betain 1,50
laurvlaminoxid 2,00 i
decylpolyglukóza 1,20
Fáze E
DMDM hydantoin i 0,08
vůně i 0,20 100,00
Přípravek má pH 8,3 nebo nižší a mezifázové napětí 3,5 nebo nižší.
Postup zpracování:
1. V nerezové nádobě spojit složky ve fázi A.
2. V jiné nádobě spojit složky ve fázi B do homogenního stavu.
3. Přidat fázi B do fáze A.
- 23 * 4444 4« 4»
4 4444
9499 4 94 4
44« 444«
4 4 4 4
444 449 49 44
44 • 9 9 4
4 4 4 · 9 4 4 • 4
4. Přidat složky fáze C do nádoby fáze A za zahřívání na 85 °C. t 5. Ochladit na 45 °C. Přidat složky do fáze D.
6. Pokračovat v chlazení. Po dosažení teploty 30 °C přidat složky do fáze
E.
Průmyslová využitelnost
Vynález přináší čistící přípravek, využitelný zejména v kosmetice, na odstraňování lipidických a silikonových sloučenin z pevných podkladů, např. líčidla z pleti. Přípravek obsahuje roztok povrchově aktivních látek a vyznačuje se nízkou hodnotou pH (nižší než 8,3) a nízkým mezifázovým napětím (nižší než 3,5).

Claims (5)

1. Způsob odstraňování lipidických a silikonových sloučenin, výhodně líčidla, z pevných podkladů, vyznačující se t í m , že spočívá v aplikaci účinného množství čistícího přípravku obsahujícího:
a) 5 až 74,5 % hmotn. pěnivé povrchově aktivní látky; a
b) 25 až 94,9 % vody;
přičemž pH přípravku je nižší než 8,3 a mezifázové napětí mezi přípravkem a minerálním olejem je nižší než 3,5.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se t í m , že pevným podkladem je textilní tkanina.
3. Způsob podle nároku 1, v y z n a Č u j í c í se t í m , že pevným podkladem je lidská pokožka, výhodně pleť obličeje.
4. Způsob odstraňování lipidických a silikonových sloučenin z lidské pokožky, v y z n a Č u j í c í se t í m , že spočívá v aplikaci bezpečného a účinného množství Čistícího přípravku obsahujícího:
a) 7,5 až 50 % hmotn. pěnivé povrchově aktivní látky; a
b) 50 až 92,5 % vody;
přičemž pH přípravku je nižší než 8,3 a mezifázové napětí mezi přípravkem a minerálním olejem je nižší než 3,5.
5. Způsob čištění pleti, vyznačující se tím, že zahrnuje aplikaci bezpečného a účinného množství čistícího přípravku obsahujícího:
a) 5 až 74,5 % hmotn. pěnivé povrchově aktivní látky; a
b) 25 až 94,9 % vody;
přičemž pH přípravku je nižší než 8,3 a mezifázové napětí mezi přípravkem a minerálním olejem je nižší než 3,5.
CZ19992655A 1998-01-20 1998-01-20 Způsob odstraňování make-up prostředků z kůže CZ265599A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992655A CZ265599A3 (cs) 1998-01-20 1998-01-20 Způsob odstraňování make-up prostředků z kůže

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992655A CZ265599A3 (cs) 1998-01-20 1998-01-20 Způsob odstraňování make-up prostředků z kůže

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ265599A3 true CZ265599A3 (cs) 2000-01-12

Family

ID=5465347

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992655A CZ265599A3 (cs) 1998-01-20 1998-01-20 Způsob odstraňování make-up prostředků z kůže

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ265599A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU631721B2 (en) Topical composition
EP1737540B1 (en) Personal cleansing compositions
AU734879B2 (en) Cleansing products
US5942238A (en) Method for removing make-up from skin
KR20100061867A (ko) 보습 조성물
KR19990022877A (ko) 헹궈내는 화장품 세정 조성물
JPH08505875A (ja) クレンジング組成物
JPH03285996A (ja) 洗浄剤組成物
EP0965322B1 (de) Haar- und Körperreinigungsmittel mit verminderter Hautirritation
JPH11269487A (ja) 酸性染料洗浄用組成物
FR2705888A1 (fr) Compositions cosmétiques contenant au moins un tensio-actif du type alkylgalactoside uronate et un tensio-actif du type alkylpolyglycoside et/ou polyglycérolé.
CZ265599A3 (cs) Způsob odstraňování make-up prostředků z kůže
JP2956268B2 (ja) 洗浄剤組成物
JPH0625695A (ja) 洗浄剤組成物
JPH0885800A (ja) 低刺激性洗浄剤組成物
JPH035440B2 (cs)
JPH09151391A (ja) 洗浄剤組成物
AU4016401A (en) Method for removing make-up from skin
MXPA99006937A (en) Method for removing make-up from skin
WO2021165232A1 (en) Method of increasing the foaming properties of detergent compositions by use of saccharide isomerate
JPH07197079A (ja) 洗浄剤組成物
JPH06293628A (ja) 洗浄剤
JPH07133221A (ja) 液体洗浄剤組成物

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic